17e Jaargang.Dinsdag 26 October 1926,No. 94 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 111111 WIERINGEN lEN OMSTREKEN hWIERINGER COURANT* ADVERTE NT I N Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. ook tweemaal ter vangst was geweest. We vernemen ngo, dat de VL 25 voor 14 da gen door verschillende andere Schevcningsche vaartuigen is gepraald en toen 21 last haring aan boord had. een drieling. Bij de familie Schellekens, Leostraat 59 te Eindhoven, is een drieling geboren 2 meisjes en een jongen. De moeder en de kinderen maken het goed. VAN ALLES WAT. GEEN WITTEBROODSVLAG MEER. De kapiteins van Amerikaansche passagiers schepen hadden tot dusverre het recht tijdens de vaart een huwelijk tusschen passagiers te sluiten, en, zoodra het gesloten was, de witte- bioodsvlag te hijschen (twee harten verbonden door een Amorpijltje). Thans is de rechtskracht van een huwelijk, op zee gesloten, vervallen, zoo dat de kapiteins het niet meer sluiten, en de vroolijke wittebroodsvlag verhuist naar een ma ritiem museum voor oudheden. Het schip, waar op de meeste zeehuwelijken zijn gesloten, is de Leviathan. RATTEN-GETIPPEL. In Engeland houdt men zich op het oogenblik druk bezig met het rattenvraagstuk. Op allerlei wijze wordt er studie gemaakt van de versprei ding, verplaatsing, gewoonten en gevaren van deze gevreesde knaagdieren. Ratten, die men op het station F.uston (Londen) ringde, zijn een half jaar later 325 kilometer verder, bij Bradford, te ruggevonden. Dit was geen uitzondering, want voorbeelden van 290, 277 en 259 kilometer zijn er bij de vleet, en in vele gevallen nam men aan. dat de ratten dien afstand niet aan boord of in een ander vervoermiddel hadden afgelegd. EEN VERKEERSAGENT VTN HOUT Op een goedkoop idee kwamen onlangs de vroede vaderen van het dorp Friedersdorf in de Uckermarks (Duitschland). Zij moesten, op hoog bevel aan den onbewaakten zeer gevaarlijken overweg van het spoor een verkeersagent plaat sen om de auto's ,te waarschuwen. Men had echter geen geld voor zulk een luxe en bedacht er wat aaders op. Men lieit door den timmerman van het dorp een verkeersagent van hout maken, dezen zeer natuurlijk schilderen en plaatste hem bij het gevaarlijke punt. Daar staat hij nu met opgeheven arm, net als zijn be- roepsgenooten in de groote steden, kost geen sa- laris, geen woning, en heeft ook nooit verlof noo- dig. Een goed idee 1 GEMEENTE WIERINGEN. RAAD VAN WIERINGEN, 22 October 1926. Ter inzage lig,t Staatsblad no. 244 met bijbe- hoorende kaarten, bepalende tot welke gemeen ten zullen behooren de gebieden binnen de af- shiitdijken tusschen de gemeente Wieringen en de Noord-Hollandsche en Friesche kust. Uit de maandstaat zeegras-explotajie blijkt dat verkocht is over Augustus 615 pak en over BUREAUl Hlppolytnshoel Wierinpta. TeleL Intercomm. No. It. September 825 pak. Verzoek van den heer C. Bakker Elfstr. no. 1 om ontheffing hondenbelasting over 5 maanden wegens opruiming op 1 Augustus '26. Hierop wordt afwijzend beschikt, omdat alleen over het le halfjaar ontheffing kan worden verleend. De vereeniging tot bevordering van het Vak onderwijs in West-Friesland krijgt als vorige ja ren wederom over 1927 25 subsidie. Daar het ambt van buitengewoon gemeente veldwachter in de laatste jaren door de vele uit voeringen fn de Z.-Zeewerken veel drukker is en nog drukker zal worden verzoekt de tegen woordige titularis, de heer K. Stadig, het thans goldende salaris 250.met ingang van 1 Ja nuari 1927 te verhoogen met 150.—. Met be trekking tot dit verzoek herinneren B. en W. er aan, dat, indertijd een verzoek van Stadig in kwam om het verbonden salaris aan die betrek king van 150.— tot 250 te verhoogen, tenein de hem in de gelegenheid te stellen te sollicitee- ren. Aan dit verzoek heeft de Raad toen welwil lend voldaan. Het komt B. en W. dus voor, dat, waar Stadig toen zelf een salaris van 250. voldoende achtte, er geen aanleiding bestaat na zoo'n korte tusschenruimte tot verhooging over te gaan, tenzij mocht blijken dat de werkzaam heden waren vermeerderd. Dit laatste nu is naar het oordeel van B. en W. geenszins het geval. In tegendeel vermoedelijk is veeleer het tegéndeél het geval, nu aan het Oosteinde een vaste standplaats voor den Rijksveldwachter is geseha pen. Op dezen grond stellen B. en W. voor afwij zend te beschikken. De Raad gaat hiermede acc. In antwoord op de poging om het Provinciaal bestuur te bewegen met zijn eisch tot aanslui ting aan de waterleiding niet verder te gaan dan voor nieuwbebouwde woningen werd, onder dagteekening van 25 Augustus 1926 van Ged. Staten het volgende schrijven ontvangen Naar aanleiding van uw schrijven van 7 Juli 1926 hebben wij de eer U mede te deelen dat ons college in de in Uw schrijven vervatte mededee iing geen aanleiding heeft kunnen vinden voor Uwe Gemeente een uitzondering te maken als aan het slot van Uw schrijven bedoeld. Wij wil len er voorts op wijzen dat onze bereidverkla ring om Uwe gemeente aan te sluiten zonder geldolijke bijdrage Uwerzijds, vooral hieruit voortvloeit, dat het te verwachten valt, dal do levering levering op ruime schaal aan de Z.-zco- werken, die thans te verwachten is, de óp de exploitatie van Uwe gemeente te lijden verliezen eenigszfns zal goedmaken. Bij latere aansluiting zouden echter naar het zich laat aanzien, niet onbelangrijke geldelijke offers van Uwe gemeen te moeten worden gevorderd. Met andere woor den de gelegenheid om zonder financioelc offers enn de Gemeentekas waterleiding te verkrijgen, 'al thans voor Wieringen voor goed verloren gaan, tenzij de Gameente zich op buitengewone wijze zou ontwikkelen. B. en W. zijn van meening dat deze zaak in vorige vergadering voldoende is besproken en gevoegelijk tot stemmen kon worden overge gaan Na op een vraag van den heer J. Kooij nog te hebben geantwoord dat de verordening zoo soepel mogelijk zal worden toegepast, wordt tot stemming overgegaan. Met de heeren Kaan. Bosker. Minnes en M. CORN. J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER marktoverzicht. Duitschland is voor onze schapen afzet ecne uitkomst geworden. Kan het al niet als plaatvervanger van Engeland dienen, het heeft toch eerste plaats als afzetgebied van schapen- vleesch ingenomen. In Aug. 1925 werden 45.330 K.G. schapenvleesch ruar Duitschland uitgevoerd, dat was nog voor do Engelsche stopzetting. In Aug. 1926 bedroeg die uitvoer 300.500 Kg. dat is dus bijna 7 maal zooveel. Ook onze uitvoer van varkensvleesch neemt naar Duitschland toe, zij het hlet in die ir.ato, als zulks met schapenvleesch het geval is. Men heeft dus niet met zijn wolvee verlegen te zitten Dat bleek duidelijk op de markt te SCHA REN van 21 Oct. De groote aanvoer wolvee werd geheel opgeruimd. Jonge vette schapen liepen tot 37 gulden. Deze prijs verkreeg de heer J. Raat van Burgerbrug. In doorsnee stond de markt op 32,— 4 34,—. Vette lammeren golden 22,4 24,De laat ste kwam niet veel voor. Oude schapen 20,— 4 35,Weldelammeren 14,4 20,—. De han del was bevredigend. De aanvoer van koeien was zeer groot. De prijzen nog lager, dan verle den week. De geldekoeien liepen van 125, tot 225,Met wat vleesch, wat melk en niet te oud, was de noteering tot 300,Vette koei en le kwaliteit, 90 4 95 cent, 2e 75 4 80 cent, de 3e I 0 en minder, alles per kilo. Melk- en kalfkoeien waren in de goede kwaliteit wel te plaatsen. Nuchtere kalveren goed 9,tot 20,Var kens iets minder 33 4 35 cent. TEXEL. De Deensche stoom drifter „Gladijs" welke boven Schiermonnikoog noodseinen gaf. uerd door de sleepboot „Volharding" van dezelf de Maatschappijen op sleeptouw genomen en be houden te Pelfziil binnen gesleept. Hot schip had vanaf 9 October zonder roer en half vol wa ter met kolengebrek op zee rondgedreven en kwam de sleepboot iuist on tijd om ,te voorko - men dat. de „Gladijs" op strand zou geraken. bhjnenlTnïeüws; BRAND TE ECHT. Schade van 1 100.000. Zaterdagmiddag brandde door tot nog toe on bekende oorzaak de boerderij, behoorende bij het Trappistenklooster „Lilbosch" te Echt bij Roer mond, tot den grond toe af. De geheele oogst werd een prooi der vlammen. De groote veesta pel kon nog tijdig gered worden. De schade wordt op f 100.000 geschat. Nader meldt men nog Tegen 11 uur Zaterdag morgen, toen mgr. Bucks, de missiebisschop, een lezing hield met lichtbeelden, ontdekte een der paters een rookkolom achter de school. Spoedig was het vee in veiligheid gebracht. De nieuwe motorbrandspuit van de dakpannenfabriek „De Valk" te Echt was spoedig ter plaatso en gaf uit een nabijgelegen poel volop water. Intusschen was de brandweer uit steel .bij Venlo gealar meerd, die omstreeks twaalf uur met de motor brandspuit arriveerde. Toen werl er met volle kracht gewerkt ter bescherming van de hoofd gebouwen. De vuurzee werd intusschen gewel dig, de massa wintervoorraden hooi, stroo en veldvruchten waren een dankbaar voedsel voor de vlammen. Het was een imposant, maar triest schouwspel, de vernietiging van deze modelboer (lerij. De actieve missiepaters in brandweercos- LIEFDE EN TABAK. De deur van de spreekkamer ging open en de dokter verscheen in de opening. De heer en me vrouw Monners, die in de wachtkamer zaten, stonden onmiddellijk op en verdwenen met den dokter achter de deur. Welkom, vrienden, zei de dokter. Wat ver schaft me de eer van uw bezoek Ik kan het nfet raden, want jullie ziet er allebei patent uit. Het jeugdige echtpaar zag er inderdaad uit als 's lands welwaren. Ik ben de patiënt, dokter, zei de heer Mon nors. En ik houd hem gezelschap, voegde zijn vrouw er aan toe. Onafscheidelijk als steeds, zei de dokter. Een voorbeeldig huishouden. Maar pardon, ik vergat Hij bood sigaretten aan en op een schertsen den toon zei hij Je eenige zwakke punt. Dat erken ik, verklaarde Monners, na een zware rookwolk te hebben uitgeblazen. f Wij hebben ons in een wolk verloofd, zei mevrouw, terwijl ook zij tusschen haar bekoor lijke lippen keurige kringetjes liet ontsnappen, f En u bent steeds in den zevenden heme! gebleven. Vervolgens keerde hij zich tot Monners 1 En wat mankeert er aan Monners vertelde hem vnn eenige onfemak- kin, waar hij den laatsten tijd last van had en zijn vrouw, met wie hij hierover had gesproken knikte bij zijn uiteenzettingen bevestigend. De dokter, die aandachtig had geluisterd, stelde Monners enkele vragen en onderzocht hem ver volgens nauwgezet. Toen dat onderzoek was af- geloopen, zei hij F Geniet van je sigaret tot he.t allerbeste eind je, want ik vrees, dat het de laatste zal zijn Wat zeg je me nou 7 riep Monners uit, O. zoo erg is het heelemaal nietvoor hot oogenblik tenminste. Maar dat zou het kun nen worden, als je niet op past. Ik weet, dat ik ie een zeer moeilijk te dragen ontbering opleg Mnnr geloof me. schei uit met rooken.heele maal het moet.je gezondheid staat er mede op bet spel. - Wat je vraagt, is wel heel hard, zei Monners Mevrouw Monners was bleek geworden en bad baar sigaret later uitgaan. F Dokter, stamelde zij, ik vrees.ik vrees, VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. tuum en de Trappisten ,in witte pijen bloven druk in de weer om de laatste resten hooi nog to vrijwaren. De muren werden op sommige plekken zoo heet, dat men op tien meter afstand moest blijven. Alleen de schapenstal, die tus schen deze gepouwen instaat, is blijven staan. Hier wordt voor de vele kippen een voorloopig verblijf ingericht. In den laten avond was men, vooral in den hooihoek, het vuur nog niet meester, ondanks de speciale bespuiting, die men voor den nacht gaf, wanneer de wind soms het vuur in de rich ting van het klooster zou kunnen drijven. EEN OPLICHTER. Gedurende de laatste weken zijn verschillen de winkeliers te Beverwijk en te Wijkeroog de dupe geworden van een oplichter. Een ongeveer 20-jarige jongeman, zoon van een goed bekend staand ingezetene, vervoegde zich in verschillende winkels om goederen op zicht, welke hem zonder de minste bedenking werden meegegeven. De aldus verkregen artike- nln werden dan weer en ver beneden de waarde van de hand gedaan en van de opbrengst werd goede sier gemaakt. Toen door een der gedupeerden aangifte bij de politie werd gedaan, kwam al spoedig meer los en werd de vermoedelijke dader gearresteerd. Hij viel spoedig door de mand en werd in arrest gesteld. DE ROERMONDSCHE EIERMIJN. Bij de opening van de nieuwe gebouwen der (loop. Roermondsche Eiermijn op 11 December a s zal minister Kan officieel vertegenwoordigd zijn. De vereeniging, die het grootste week- quantum eieren omzet in Europa, heeft het nieu we veilinggebouw zeer practisch aan de spooi lijn gebouwd, voorzien van veel moderne gemak ken, daar de wekelijksche omzet somwijlen de drie millioen stuks sterk overschrijdt. BLOEDVERGIFTIGING. De 22-jarige zoon van den heer v. Pelt te Til- b irg, krabde 'n puistje aan z'p gezicht stuk. Er ontstond bloedvergiftiging, waarna onmiddel lijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Dit beeft evenwel niet meer mogen baten. Gister middag is de man aan de gevolgen overleden. DE VL. 25 VERMIST 7 Te Schcveningen en Vlaardingen maakt men rich ongerust over de VL 25. Reeds vóór den storm zou deze logger haring aan boord gehad hebbne en thuiszeilende zijn gezien. Sindsdien zijn 14 dagen verjoopen en nadere berichten van bet schip ontbreken. Dientengevolge wint het vermoeden veld, dat ook deze logger met haar bemanning in den storm is vergaan. Eenige mogelijkheid bestaat, dat de VL 25. door Scheveningers bemaand, na den storm op nieuw ter vangst is getogen, want Schevenin- eers gaan gewoonlijk niet met eeh kleine vangst huiswaarts en blijven dikwijls 10 weken uit. M'sschien hoeft de VL 25 door het noodweer tij delijk gedwongen het visschen te staken, zich dus toch weer naar Doggersbank begeven. De logger is thans 8 weken weg. We herinneren er nan, dat de VL 166, waarover men vorige week "veneens in angst zat, behouden binnen viel en dat u ons niet ten volle de waarheid hebt gezegd. Mevrouw, hernam de dokter op plechtigen toon, ik geef u mijn eerewoord, dat ik niets voor u verborgen heb gehouden.De tabak is een ver- gif voor u man, ziedaar. Het is dus voldoende, wanneer hij er mee uitscheldt, zich te vergifti gen. En ik kan u de verzekering geven, u zelfs waarborgen, dat hii er beter aan toe zal zijn dan ooit te voren Mevrouw Monners stonl op, liep op haar echt- velend toe en zei, terwijl ze hem beide handen ap de schouders legde Denk aan je zelf., denk aan mij., denk aan s beiden. Je móet de kracht vinden, van de tabak afstand te doen. En zich vermannend, antwoordde Monners Goed, die kracht zal ik hebben.. Bovendien, hernam mevrouw Monners, zul len we' gezamenlijk met rooken uitscheiden Want ook ik wil het rooken afleeren. Waarom 7 zei Monnersik wil niet, dat iij je het rooken ontzegt. Ik kan me best een genoegen onteeggen dat iij verplicht bent ,te laten varen.En tevens als ik bleef rooken, zouden het gezicht en de reuk van da tabak de verzoeking te groot ma - ken voor je Je zou gevaar loopen te wankelen en aan de verzoeking toegeven. En als je niet toegaf, zou je ontzettend lijden. Ik zou nog meer lijden van jou ontbering. Neen, neen, lieveling, die opoffering mag ik niet aannemen. Ik zou een monster van egoïsme we -en.. Ik heb een vastheid van karakter die j" niet zoudt vermoeden. En ze zal nog grooter wov den door het schiterende voorbeeld, dat je m" wilt geven Neen, ik zal niet lijlen. maar he' zal me juist plezier doen, ie te zien rooken. En het zal me juist plezier doen. niet meer te rooken van het oogenblik af, dat iii het nie' meer doet 1 Een gemeenschappelijk gedragen -.ntbering, maar mannie, dat zal juist, een geluk zijn 1 Deze wederziidsche opoffering nam afmetin gen aan die alleen met Vondeliaansche verzen zouden zijn te beschrijven, om er de schoonheid van voldoende te belichten. Monners en de dokter wisselden een blik, toen zei Monners tot ziin vrouw Luister.door die opofferingsgezindheid "n die edelmoedigheid maak je me beschaamd. Tk zal je alles vertellenDe dokter en ik heb ben hier tegen jou een comedie gespeeld, die we misschien wat te lichtvaardig hebben opgezet.. Ik begrijp je niet, zei mevrouw Monners. Je zult het begrijpen, lieve. Ik kon niet meer .ik kon niet meer. Wat 7 Rooken 1 Ik had het je veel eerder moeten zeggen.. Maar ik durfde niet..Ik heb een af schuw van tabakEn nu rook ik al drie jaar lang niet anders dan met den grootsten tegen zin.. Dat werd voor me een kwelling, die ik niet langer kon dragen. Maar, vroeg mevrouw Monners verbaasd.. Toen we on3 verloofden, bijna drie jaar geleden... Dat zal ik je vertellen.Men had me ge waarschuwd, dat je rookte. En om zoo goed mo gelijk bij je in de pas te komen, heb ik me aan de sigaret gewaagd van mijn eerste visite af En later bleek je zooveel plezier in rooken te hel hen, dat ik er ook maar mee ben voortgegaan. Ik geloof, dat het het mooiste en grootste bewijs van mijn liefde is, dat ik je ooit heb gegeven. Tranen sprongen in de oogen van mevrouw Monners. Toen barstte zij in lachen uit en riep Nee maar, dat is al te kras.dat is al te kras.Ik rookte slechts, om ,te doen als de an dere meisjes uit mijn omgeving, al vond ik het heelemaal niet lekker. Ik zou er zoo graag mee hebben opgehouden, als jij niet zoo'n hartstoch telijk rooker was geweest en nol ben ik er mee voortgegaan, om als jij te doen, en ook wel een toetje uit valsche schaamte 1 En zich tot den dokter wendende, zeide zij Nu, dokter, daar hebt u me heel wat schrik aangejaagd Dat was niet aardig 1 En nu wordt me nog het genoegen ontzegd, me op te offeren.. Maar enfin, ik ben heel tevreden! Za lig 1 niet meer te rooken Niet meer te rooken 1 herhaalde Monners innig vergenoegd.. U hebt nu allebei een mooie gelegenheid niet meer van tabak te houden, besloot de dok ter, terwijl hij een versche pijp stopte. MET HET OOR DOOR HET LAND. Gezondheidspraatje van een 8O-Jarige. Ik ben een man van tegen de tachtig en ik heb mij tot op heden steeds mogen verheugen in een goede gezondheid. Nu ja, 'k voel wel eens wat, waardoor ik niet lekker gestemd stem, doch daar val ik m'n omgeving niet eens lastig mee. Eerlijk gezegd, heb 'k altijd een hekel aan lokters gehad, maar vooral aan medicijnen, waarmee je lichaam heelemaal van streek wordt gebracht. Ik heb een borrel gedronken, zonder er misbruik van te maken, want m'n vader zee al tijd tegen me „jongen, je moet je vleesch zoo lang mogelijk onder de pekel houden." En dio gulden woorden heb ik steeds onthouden. Dan is er nog een probaat middel om gezond te blijven in den vorm van buikgymnastiek. Een mensch moet er voor zorgen, dat-ie dikwijls hartelijk kan lachen Dat is uitstekend. Nu zal je zeggen, dat voor lachen aanleiding moet bestaan. Ik heb er steeds naar gezocht om te lachen en het is me altijd gelukt. Ik sta vroeg op en ga op tijd naar bed. Ik eet goed en heb mijn leven lang gewerkt. Van een 8-urigen arbeidsdag wist men in mijn tijd niet af. En ben ik er minder op geworden 7 Maar wat nu dokters en ziek-zijn-betreft. Ik heb opgemerkt, hoe gezonder de menschen wor den, hoe meer dokters er komen om hen ts be handelen. Vioeger waren de menschen tevreden met een huisdokter, die van de eene familie in de andere zijn kunsten vertoonde. Tegenwoordig zweren de menschen bij een specialiteit. Je hebt ze voor ooren, neus, keel, ingewanden, oogen, spijsverteering, nieren, hart, zenuwen, water- nokken, stuipen, beroerten en breuken. Dan heb ik opgepen en als je op de hoogte van je tijd wil blijven, kan je het zoo inpikken, dat op een vrij en dag de eene specialiteit je maag uitpomt, ter wijl een andere specialiteit tegelijkertijd je van 'e blindendarm opereert, een derde je voet afzet, er een vierde je hartslag controleert. Kan je het doorstaan, dan kan als vijfde man nog een tandarts je kiezen plombeeren. Zoo zal binnen korten tijd de huisdokter geen reden van bestaan meer hebben. Wat ik jammer eind. Want een goede specialist is dikwijls zoo danig gespecialiseerd, die-ie een ziek mensch nog zieker maakt, terwijl een hulsdokter soms alleen reeds door zijn gemoedelijk optreden en ziin praatie over zijn auto, een ziek mensch op kikkert. Maar laten we één ding hopen, mijn heer. da,t in den toekomstigen strijd tusschen specialist en huisdokter de patiënt er het leven niet bij verliezen zal. Zoo denk ik er over. Het vleesch onder den pe kel en zooveel mogcliik lachen. Dat laatste me dicijn kost heelemaaPgecn cent, want als je als verstandig mensch in onzen hedendaagschen tijd maar rondkijkt, moet je lachen tegen wil en dank ...ik amuseer mij tenminste uitstekend.

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1