ITALIë. WEDEROM EEN AANSLAG op MUSSOLINI. De dader gelyncht. Bologna, 31 Oct. Om 5.40 uur verliet Mussoli- ni het gymnasium, waar hij een congres voor wetenschappelijken vooruitgang had ingewijd, en begaf zich naai' het station, temidden van de uitbundige toejuichingen der menigte. Op het oogenblik, waarop do stoet den Onafhankelijk- heidsweg opreed, loste een individu, oogenschijn lijk den leeftijd van 18 jaar, een revolverschot op Musaolinidie niet getroffen werd. Do dader werd onmiudellijk door de menigte omsingeld en gelyncht. Mussulini vervolgde zijn weg naar het stati on, waar hij de garnizoensofficieren, die op het plein bijeenwaren, toesprak. Daarna vertrok hij per extra-trein naar Forli. Het is nog niet mogelijk geweest het lijk van den dader te idcntificeeren. EEN MERKWAARDIGE BEDEVAART. De „Echo de Paris" vertelt van een echtpaar, dat verleden week onderdak heeft gevonden in de stichting Saint-Frai te Lourdes. De man, een zekere Scottet uit Rijssel, is schoenmaker, maar werd eenigen tijd geleden getroffen door het on geluk, dat hij een ketel met kokend water over zijn lichaam kreeg, waardoor zijn voeten ter stond geamputeerd moesten worden en zijn ar men en beenen gebrekkig werden. Zoo was hij gered, maar in de oogonblikken van levensge vaar hadden hij en zijn vrouw de gelofte afge legd, dat zij te voet naar Lourdes zouden gaan indien hij in het leven mocht blijven. In Septem hor besloten zij de gelofte te vervullen de kin deren werden elddrs ondergebracht, de man nam plaats in een karretje, en zijn ongeveer 50- jarige vrouw trok hem dwars door heel Frank- "ijk een zware reis van 45 dagen. Aan den verslaggever van het blad heeft mevrouw Scottet verklaard, dat haar man veel beter geworden is sinds hij voor de grot heeft gebeden en een bad in éen der vijvers genomen heefthij zich zich weer begeven, en zijn vrouw die sinds het ongeluk in een chocoladefabriek werkt, hoopte, dat hij weer aan het werk zou kunnen gaan. MODE. voornaam VOOR BINNENHSUIS. Aardige zachte kleuren zijn een kenmerk van de mode van dit seizoen. De war mere, gedekte tinte van rood zijn bizonder pu- pulair en verder is er een groote opleving van grijs te constateeren, een kleur, waarvan men verwacht, dat zij in de allernaaste toekomst het beige zal vervangen. Een andere geliefde kleur is b'auw en verder zijn alle tinten rosc te zien. evenals de verschillende magenta kleuren (hel tot scharlaken rood) mauve en prune, die het vorige jaar zoo'n succes hebben gehad. De stoffen, die gebruikt worden zijn ook zeer aantrekkelijk Er is een nieuwe soort stockinet- te verschenen met een chenille-aehtige opper vlakte, die er een aardige glinsterende glans aan geeft en deze stof kan men voornamelijk in de mooiste kleuren krijgen. Verder is tweed met aangeweven rand te krijgen, een artikel, dat veel gevraagd wordt voor het maken van man- Iels, terwijl velvet nog oven populair is als steeds Flanel en dergelijke worden nog veel ge bruikt voor de jumperpakjes, terwijl er nog ve len zijn, die trouw blijven aan de charmes van rips en kasba. Zilvergrijs flanel is de stof, welke gekozen werd voor het jurkje, dat is afgebeeld onder no. 1180. liet is speciaal gecreëerd voor het school gaande meisie en is zeer eenvoudig gemaakt, ze den groolsten schreeuwer ter waarschu wing van de anderen meenemen naar het buroau aan de Lange Torenstraat. De geheele troep kwam toen opzetten en zoo kwam de ar restant vrij. De agenten hadden inmiddels hun sabels getrokken, terwijl een majoor, die per fiets was naderbij gekomen, het uit nieuwsgie righeid toesnillend publiek op een afstand trachtte te houden. Toen hij hierbij van zijn gummistok wilde gebruik maken, werd hem die ontrukt. De majoor trok daarop zijn revolver en hij laste eenige schoten in de lucht. Het publiek Kwam in verzet en toen de majoor een 18-jar: schoenmaker wilde arresteeren werd hem dat verhinderd door een 33-jarigen los werkman die op hem sprong om zoo den arrestant te ont zetten. De werkman gaf den majoor een stomp in de maag en een slag op den rechter arm. De schoenmaker kwam vrij, en door den slag op den arm ging de revolver, welke de politieman in zijn hand had af. De kogel drong iemand, die op pl.m. 1 meter afstand van den majoor stond, rlnor het hoofd. De getroffene die later bleek te zijn de 26-jarige varensgezel A. C. Goossen, uit de Hudsonstraat zakte in elkaer. Een kameraad van hem was zoo beschonken, dat niet tot hem scheen te zijn doorgedrongen wat er eigenlijk gebeurd was. Tenminste, hij ging naast zijn vriend op straat liggen, roepend: „Waar hij ligt, daar moet ik ook liggsn." De ove rigen uit het publiek schenen al evenmin te be seffen wat zich had voorgedaan, herhaalde ma len liepen ze over den gewonde heen, zoodat het voor de politie en den inmiddels ter plaatse ge komen G. G. D, eerst mogelijk was den man te helpen eenige oogenblikken nadat hii getroffen was. De G. G D. heeft den man naar het zieken huis aan den Coolslngel gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Met de blanke sabel heeft de politie het pu bliek uit elkaar gejaagd. DE VEENVERHURINGEN IN DRENTE. De hooge veenput-prijzen. Nu de stijging van de steenkolenprijzen en toeslagregeling van den Minister van Binnen- hmdsche, de turfprijzen hebben doen stijgen en tevens den afzet hebben doen toenemen, is de vrees, dat het volgend seizoen zooveel turf zal worden geproduceerd dat het afzetgebied op nieuw onvoldoende zal blijken, gewettigd. Te vens bestaat de 'vrees, dat bij de veenverhurin- aen de veenputten weer zoo ongehoord duur zullen zijn, als in de oorlogsjaren en de daarop onmiddellijk volgende jaren het geval was. Dit heeft geleid tot betreurenswaardige toe standen in de venen, daar de huurders van veen putten wel genoodzaakt waren lage loonen te betalen, omdat anders geen kans bestond om de veenhuren te kunnen betalen, terwijl zij bo vendien ook nog door den nood gedwóngen de turf tegen lagere prijzen aanboden, dan de toch al lagere prijzen van de laatste jaren. Bij de .conferenties over de loonen voor het nieuwe seizoen is in de laatste jaren herhaalde lijk over deze veenverhuringen gesproken, ech ter zonder resultaat, Haar de verhuringen di rect na Januari en de besprekingen over de loo ien omstreeks Februari plaats vinden. Thans hebben de R.-K. en Chr. Land- en veen arbeidersbonden aan de vervenersorganisaties een brief geschreven, waarin zij er op wijzen dat het alleszins gewenscht is, dat getracht wordt de prijzen van veenputten zoodanig te doen zijn, dat zij in een goede verhouding staan tot de turfprijzen en de arbeidsloonen. Zij verzoe ken daarom in het belang van het bedrijf en van de betrokken arbeiders en verveners, dat de or ganisaties al hun invloed aan zullen wenden om opdrijving van de veenhuren te voorkomen. —Zaterdagavond gaf de tooneelvereeniging „Ormenio" haar eerste uitvoering in de groote tent van Veerburg. Zij heeft met dit optreden 'u bijzonder goed werk verricht. Een volle tent naar schatting waren er 400 personen maak te het gezelschap het spelen bovendien gemak kelijk. „Inske, tooneelspel jn drie bedrijven van Fabricius, is van het begin tot het einde boeiend, een echt karakterstuk zooals de mees te stukken zich van dezen schrijver kenmerken In den regel weinig personen, doch dio er in voorkomen, moeten in >ultbceldingsvermogen uit nemend zijn, en ze waren Zaterdagavond goed, zonder uitzondering. De schrijver had oich weer twee volksgroepen voor oogen gesteld: de „Kram mers" en de „Kleiers"; de eersten 'n zigeuner- volkje; de tweeden de stijve onbuigzame klei boeren. Men proeft dadelijk het hemelsbreed verschil in karakters. En toen die klassen dan ouder één dak kwamen, de hooge boerendoch ter, en die Pedro de zigeuner, waartusschen tel kens het mooie spel van Hanna de zigeuner meid, dan kna men zich indenken, dat het pu bliek in het amusante sublieme spel opging. Aan het applaus na de laatste acte kwam dan ook geen einde. Nog willen wij 'n complment maken over de grimeering en de decors van 't tooneel; in één woord: 't was óf 1 GEMEENTE WIERINGEN. -Op Zaterdag 13 Nov. a.s. heeft de Afd. Wie- ringen Ned R.K. Volksbond 'n feestavond in de zaal van Veerdig, waar dan tevens zal worden opgevoerd het tooneelspel: „De groote Daad. —Zondag j.1. gaf de muaiekvereeniging Apol- lc 'n concertavond in de zaal van den heer Kos ter te Oosterland, afgewisseld door voordrach ten. De muzieknummers werden flink ten ge- hoore gebracht, doch voor de vele muzieklief hebbers die waren opgekomen ging wel wat van 't mooie verloren door enkele druktemakers in de zaal, die natuurlijk hun mond niet konden houden. Laten deze in 't vervolg thuisblijven - Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Nic. Veerdig Sz slaagde te Utrecht voor het diploma van de Eerste Ned. Slagersvakschool. -Het gaat met de stappen, die „Omhoog" voor algemeene ontwikkeling doet, in de goede rich ting. Wij vernamen, dat zich voor de handwerk cursus te H.hoef 10 meisjes hebben opgegeven. Van Oost en West weten wij 't aantal nog niet. Ook de gymnastiskvereeniging zal eerdaagsch worden opgericht, naar alle waarschijnlijkheid een voor kleinen en een voor ouderen. De heer Pennekamp van Anna Paulowna zal wellicht als leider optreden. SPORT. BREEZAND. Zondag speelde Breezand I voor de comp. tegen Wieringerwaard I. Br. is com pleet terwijl W. een invaller heeft voor Lanser. Bi. is er dadelijk goed in, en het meest in den aanval, vooral de rechterwing is een voortdu rende bedreiging voor het W.-doel. Het beslis- ende schot ontbreekt echter en het duurt ge- ruimen tijd eer Br. door de Vries de leiding neemt. De W.-aanvallen altoos door Schenk ge leidt leveren geen resultaat op waar deze spe ler steeds geducht werd bewaakt. Na rust komt W. geducht opzetten en is eeni entijd beslissend in de meerderheid .de achter- 'met een strak zittend glad lijfje en een kort rok-'hoede speelc echter subliem, terwijl Koster ver re schoten gemakkelijk houdt. Dan weet B zich los te werken en zet 'n serie heftige aanvallen Waar in 'n bericht omtrent de a.s. lezing van prof. Casimir 'n fout was geslopen, laten wij dit nogmaals verbeterd volgen Op Zaterd. 27 Nov. zal prof. Casimir in de Doops gezinde Kerk te H.hoef een lezing houden ovtr „Opvoeding Men houde dezen avond daarvoor rij. Het is de moeite waard deze rede van den /oo bekenden professor te hooren 1 „OMHOOG"-Bibliotheek. Men verzoekt ons er de aandacht der lezers van bovengenoemde bibliotheek op te vestigen, dat de boeken voort aan een uur later zullen worden uitgegeven, dus eiken Woensdag van 5 tot 6 uur. Het getal lezers neemt steeds toe voor nieu we deelnemers zij nog eens meegedeeld, dat de boeken worden uitgereikt in het catechisatielo- knal van de Doopsgezinde kerk. Aan hetzelfde adres kunnen vakboeken worden aangevraagd over land- en tuinbouw, boekhouden, allerlei vakken, huishouding, enz. Het leesgeld daar door is zeer laag. Zaterdagavond j.1. werd het woonhuis van de erven S. Doves Gz. in de Klieftstraat te Hip polytushoef ten overstaan van Notaris Obreen publiek verkocht. Bij opbod en afslag werden lcoopers de heeren Herm. Smit en IJ. Dijkshoorn voor f 2300. - Terwijl de bewoners sliepen is Vrijdaga vond brand uitgebroken in het dubbele woon huis van P. Kaan Cz., bewoond door de gezin nen van P Laros en C. Glim. te Zandbunn alhier De woning is bijna geheel uitgebrand. De inboedels van beide inwonenden werden ge deeltelijk gered. De inboedel van Laros was verzekerd, doch dat van Glim echter niet. De oorzaak is onbekend. Kuikalveren Noord Zijpe 4, Sint Maarten 1, W ieringerwaard 1, Barsingerhorn 5, Nieuwe Niedorp 1. j Holcelingcn 20, koeien 4, samen 114 stuks. Op deze keuringen werden de volgende on derscheidingen toegekenda. Stierkalveren Eereprijs, Jn. Eriks Jbz., Zuidzijpe idem J. Blaauboer Kz„ Barsingerhorn 2de prijs b., de. zelfde 2de prijs a, A. Francis, Schagen Eerc prijs, dezelfde 3de prijs a T. Wonder Gz., Wie ringerwaard 3de prijs b dezelfde le prijs C. van der Oord Wz, Barsingerhorn Eere prijs dezelfde. l fpWMB b. Kuikalveren Eereprijs, Jb. Jimmink Hz„ Barsingerhorn 3e prijs dezelfde 2de prijs J. Blaauboer Kz., Barsingerhorn 1ste prijs A Winkel Pz., Nieuwe Niedorp. SCHAGEN. De stamboekstier „Constantijn Jacob 49" van de stierencombinatie Barsinger- horn-Wieringerwaard, werd Donderdag alhier in het openbaar verkocht. Kooper werd de heer H van Hoorn te Wieringerwaard voor 43o, SC.HAGEN. Alhier is een cursus in Electrici- leit geopend, uitsluitend voor onderwijzers. Een dertigtal heeft zich als cursisten aangegeven. Het onderwijs wordt gegeven door den heer Memelink, ingenieur bij het P.E.N. te Alkmaar. BRIEF VAN TEUN AAN HARM. PROVINCIAAL NIEUWS. je, dat zeer wijd is, doch nauwer wordt door de breede plooien van voren. De gladzittendc kraag is van zilvergrijze zijde en de noodzakelijke vroo lijke kleur wordt verkregen door een lange rij he'der blauwe knoopjes. Dit aardige jurkje kan gedragen worden door meisjes van 12 17 jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van den leeftijd met vermelding van No. 1180. Kosten 55 cents. Het snee]pakte, afgebeeld onder no. 1179 wordt gemaakt van mais kleurig stockinette. welke kleur aardig wordt opgefleurd door randies van kruissteek borduursel in helrood of nronie. om nog niet eeris te spreken van de helroode of o- ranje eendjes, die op de zakjes geborduurd wor den. Het wordt eenvoudig gemankt met een vierkant halsje en bet broekie heeft niet te strak elastiek in de pijpjes, zoodat het een aardig pof- model wordt Dit speelpakio is geschikt, voor kleuters van 1—5 iner. Knippatronen ziin verkrijgbaar onder opgave van no. 1179 met verme'ding van den lncftiid aan het bureau dezre courant. Kosten 55 cents. BINNENL. NIEUWS. EEN BOTSING TUSSCHEN POLITIE JEN PUBLIEK TE ROTTERDAM. Zaterdagnacht, kort na skjitingstijd der ca- fé's, zijn twee surveilleerende agenten van po litie in botsing gekomen met een 25-tal schreeu wende en zingende personen, die min of meer in beschonken toestand verkeerden. De agenten maanden de menschen om door to loopen, en toen hieraan geen gevolg werd gegeven, wilden op. Uit een dezer ontstaat 'n schermutseling, waaruit ten slotte Wiggers No. 2 schoort. Ver der gaat de strijd gelijk op, hoewel Breezand nog eenmaa' doelpunt door Meeldijk. Het einde kwam aan met een verdiende overwinning voor Breezand. B heeft thans de halve competitie ge speeld en van de wedstrijden twee verloren n.1. van Oude Sluis en Succes. Het resultaat is dan ook zeer goed te noemen en als de volgende helft zoo wordt gespeeld, voorspellen wii Tl een voede plaats op de ranglijst. Het B-elftal zit op heden goed in eikaar; en wordt er steeds goed aangepakt dan zuilen nog wel eenige overwin ningen volgen; Maar dan ook werken Voetbal w eenmaal geen spel dat men op zijn gemak kap doen. B TI speelde ie Julianndorp tegen J.V. E II en moest op 't kantje af met 32 verliezen. ANNA PAULOWNA. Aan A. Meilink, dienstplichtige der lich ting 1927 uit deze gemeente is voorgoed vrijstel ling van den dienstplicht verleend, wegens broe derdienst. Politie. Verloren een donkerblauw zadel dek. Gevonden een fietslantaarn, een bontmuts, en een brander van een lamp. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Antje, d.v. J. Raven en van G. Davids Agotha Trijntje, d.v. C. Basen en van S. Blaauboer SCHAGEN. Alhier werd Donderdag een keu ring gehouden van geregistreerd rundvee. Alle instaande fokveroenigingen uit den omtrek van Schagen namen daaraan deel. Aangevoerd wer den Stierkalveren uit Noord ZijpelO, uit Wierin gerwaard 39, Dirkshorn 1, St. Maarten 1, Bar singerhorn 13, Schagen 5, Harenkarspel 1, Groet polder 1, Nieuwe Niedorp 7. Anna Paulowna Breezand datum postmerk Beste Harmen -'k Was eigenlijk van plan dit keer'inet nikt brief over te slaan, maar main waif komt net met zooveul nieuwtjes thaiis, dat ik ze jou even moet scliraiven. Om te beginnen: Raiii Bertus Frederik, 'n bovenste beste eerza me eendenhouder in den Polder,' heeft 'n ket die hai kocht heeft an Helder en waarmee hai zain aiere wegbrengt. Nou jong, 't baisie ver langde zeker weer naar 't Heldersche stinkka- naaltje, en van de week is ie op 'n nacht uitbro- ken en in zain eentje naar Nieuwediep naar zain ouwe patroon kulerd. 't Slot van de historie was lat de Vuilnisreiniging, die is daar erg probaat zorgde voor stalling en daar kon Bertusje zain vluchteling weer in bezit nemen. No.2 is het drama van Cornelis van Eeten. Die ken meer als eten; hij is nou bezig 'n eigen ga rage te bouwen voor zain melkkarren. De zolde ring werd opgespaikerd en toen wou Curnelis probeeren hoe sterk die buitenschalen wel wa ren; 't Werk moet toch hecht en sterk wezen van zulk 'n paleis. Hai nam 'n ferme sprong, en dacht toen an de plank te hangen. Maar miis Net op die plek zat bij ongeluk 'n dikke kwast, plank midden door, en Keesje viel niet in de melk, niet in de boter, maar pardoes langsuit achterover in een ierpias En nou no 3. Zoo warme bollen uit de oven kers versch, van morgen gebakken, voor de waarhaid sta ik in. Onze bottelaar Verver en de melkrijder van Leijen reden zoo pas in hun au- tr s langs de Molenvaart. Verver voorop en be paald niet met de gedachte, dat Leijen hem op de hielen zat Op de hoogte van 't draaibruggetje zng Verver 'n goeje kennis, hai praat nou ain- maal graag, en dat was: trap uit die motor, rem er op, bom, stil! ..Gevolg: Van Leijen z'n voor steven bom teugen Verver z'n achterwerk; in taid van 'n minumum 'n kerkhof van melkbus sen en bicrfleschjes; en nou staat Van Leijn z'n vehikel met 'n ingedeukte neus op transport te wachten En nou no. 4, dat doet de deur dicht dai doei de deur dicht, 't toppunt van geluk. De gelukkl ge jongeling J.M. heden nacht van zain maisio komende had in de Kneesweg 'n amusant avon tuur. Zoo in zalige gedachten voortpeddelende zag hij plotseling 'n haas voor z'n rijwiel. Eerst schrok hai geweldig, doch spoedig had ie ze al lemaal weer bai mekaar en voelde 't jagers bloed in hem opbruischen. Hij trappen, langoor loopen, maar langoor lag het af, en bengelde wi ldra an de fiets. Later zat ie in de pot I Nou besjoer TEUN: SPOORBOEKJES Wlnterdlenstregeling In BOSKER's BOEKHANDEL voorhanden 25 cent per exemplaar. DOOPSGEZ. GEM. If.hoef Donderd. 4 Nov. half acht rAvondpreek. Ds. van der Veen. MARKTBERICHTEN. ALKMAAB, 1 Nov. 1926. Op de heden gehou den veemarkt waren aangevoerd 25 Vette kalf koeien 230 a 375 6 Vette kalveren 80 k 160 Vette kalveren per ned. pond 1,20 h 1,70 25 Nuchtere kalveren slacht per stuk 8 24 10 Vette schapen 26 fi 36 414 vette varkens zwa- "G p. ned. pond 0.70 fi 0.74 Zouters per ned. pond 0.66 0.68. KINDERRUBRIEK. MAUW EN KNOH OP REIS. DE BOOZE JUFFROUW. Voorzichtii' kropen Mauw en Knor naar vo ren en Knor trok met alle kracht aan den blau wen staart Toen klonk plotseling een verschrik- kelijkon kreet on de beide reizigers schrokken lievig. Wat was het geval Spoedig bleek, wat tublieft, juffrouw, wij dachten, dat u er gebeurd was. Achter den muur had namelijk deidoe van den koning was 1" een juffrouw gestaan, die haar vlecht blauw had Wordt vervolgd- geverfd en aan deze vlecht had Knor zoo hard getrokken I Met verbijsterende snelheid kwam de juf frouw nu boos om den hoek en riep „Wie durft er aan mijn vlecht te trekken 7" Maar Mauw antwoordde „Vergeef ons alsr de Hoe-

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2