Ie Erfenis ven Oom. 17e Jaargang- Vrijdag: 5[]November 1926. No. 97 WIERINGEN EN OMSTREKEN hWIERINGER courant NIBUWS- RN ADIWRTENTIEBLJUS VOOR COHN J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVERi VERSCHIJNT ELKSN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per S maanden 1. ADVERTENTI8N; Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BCREAUt Blypelylnsheel Tel at Intercoms. No. IA ,.D® P0RT0RIC0 Tabaksfabriek Wakende Leeuw" J. E. KSU8S Laat. 125 - ALKMAAR 30,70,100,120,140,150, 160.180,200, 225, 250 en 350,400, 450 en 500 cenl per pond. WREED EN ONMENSCHELIJK 7 In een dei staten van Noord,-Amerika besloot men overtreders van de drankwet, althans de groote dranksmokkelaars, te straffen met in sluiting en „water en brood." Daar er van ver schillende zijden tegen deze „wreede en onmen- schelijke" behandeling opposieve gevoerd werd, beeft de president van de rechtbank zich veer tien dagen op deze voorwaarden laten insluiten. Hij wil eens weten, hoe het voelt, als men veer tien dagen niets anders krijgt, dan water en brood. FEUILLETON. voorhoofd aangetast worden. De vorm van den uitslag verschilt alnaargelang van de hoedanig heid van het bont, do kleur, de wijee van ver ven, den tijdsduur, gedurende welken het bont gedragen is, de gevoeligheid van de huid, enz. De eenvoudigste vrom is, een diffuse roodheid roode puntjes, die min of meer verheven zijn. Meestal komen behalve deze roodheid ook blaasjes van verschillende afmetingen voor. Do uitslag jeukt jeukt sterk. In Engeland is de huidaandoening het meest veroorzaakt door hiberette, dat is bruin geverfd konijnenbont, minder door zwart geverfde geitenhuid. In Frankrijk schijnt de zwarte bont de hoofdschul dige. De zwarte kleur wordt verkregen door 't gebruik van paraphonyleendiamine en eenlge andere pheriyleendinminc-pracparaten. De dia- minen zijn reduceerende stoffen en verliezen hun prikkelende eigenschap, wanneer zij met zuurstof verzadigd zijn. De zieken hebben soms waargenomen, dat de huiduitslag is opgekomen na sterke zweetafscheiding of na regen de res ten van de kleurstof zijn iif opgelosten toestand schadelijker dan in drogen. Men kan de diagno se nog toetsen door ocnige haren van het bont af te knippen en door middel van een verbandje eenige uren met de huid in aanraking tt laten. Wanneer het bont niet meer gedragen wordt, verdwijnt de aandoening snel. ONS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEID. Huidaandoeningen door geverfd bont. In Amerika, Duitschland, Denemarken en vooral in Engeland zijn de laatste jaren geval len van uitslag veroorzaakt door het dragen van geverfd bont, voorgekomen. In Frankrijk, waar het gebruik van goedkoop bont veel min der is dan in de genoemde landen, zijn door Thibierge en Lacassaque thans ook eenige ge- vnalen waargenomen. De aandoening kan gemakkelijk herkend wor den door de plaats waar zij ze telt, n.1. de hab en het onderste gedeelte van het gelaatbij vrou wen die hoeden van bont dragen, kan ook het Kfti&L-ujL No. 3. Zoudt u het haar misschien willen vragen? Zeker, zeker, ik zal het niet vergeten, zei de oude heer. Ik ben u zeer verulicht, zei Dora. En nu. ging de bezoeker voort, mag ik u niet langer ophouden. Ik ben, vrees ik, reeds veel te lang gebleven. Dit zeggende ging de zaakwaarnemer met een vrii vluggen tred don heuvel af, slechts nu en dan struikelend als de weg wat ongelijk was. Wat een aardige oude man, zei Dora. Hij schijnt zich erg eenzaam te voelen, dus moeten we hem vooral dikwijls hier vragen. Waa moet hij veel van je oom gehouden hebben. Ja en dat herinnert mij er aan, dat wo ooms portret nog af wilde nemen, zei Harlan. Hij pakte het portret met beide handen beet en lichtte het van de kram, waaraan het hing. Toen hij het omgekeerd tegen de muur wilde z.Uen, zag hij tot zijn verbazing, dat op de ach terzijde met groote letters geschreven stond „1 aat mijn portret met rust." Wat dunkt je, zullen we aan het bevel ge hoorzamen, of het portret toch naar den zolder brengen Hang het liever maar weer op, zei Dora. Terwijl Harlan dit deed, keek Dora achter het portret van tante Rebecca en zag dat ook daar iets op geschreven stond. Zij las Als iemand dit portret durft wegzetten, kau hij er verzekerd van zijn, dat we beiden bij hem komen spoken. Daar twijfel ik geen oogenblik aan, zei Dora. Ik wou wel eens willen weten, wat voor vrouw tante Rebecca is geweest, om met oom 'Jan te kunnen trouwen. Kind, laten we tante nu laten rusten. Ik heb andere zorgen, zei Harlan. Ik durfde er niet over beginnen, maar een BINNENL. NIEUWS. ONGELUK BIJ EEN VOETBALWEDSTRIJD. Een jongeman, Sabel geheeten, die Zaterdag middag bij een voetbalwedstrijd te Watergraafs meer tengevolge van een mistrap zoo ernstig aan een der beenen werd gewond, dat hij naar liet O.L. Vrouwe Gasthuis moest worden ver voerd, is Dinsdagmiddag aan zijn verwondin gen overleden. EEN DOOPPLECHTIGHEID. Uit Kootwijk wordt aan het U. D. geschreven Ten bewijze dat ook op kerkelijk gebied in ons zoo eenzaam gelegen Veluwsche dorpje nog primitieve toestanden bestaan, diene het vol gende Zondagmiddag trad in de Ned. Herv, kerk al- bier als voorganger op een predikant uit een op ongeveer 16 K.M. van hier gelegen gemeente, welke voorganger tevens de doopsbediening zou verrichten. Om ons dorpje te bereiken had de predikant natuurlijk een auto noodiig, die, hoe wel het voertuig, behalve een basaltweg, ook een 6 K.M. langen zandweg door de duinen te passeeren had, tijdig ter plaatse arriveerde. Om den H. Doop aan de kleinen te kunnen toedie nen was, zooals vanzelf spreekt, ook een soort doopvont noodig, waarover onze kerk helaas niet beschikt. Heel verstandig was het dus van den dienstdoenden predikant, dat hij, en pas sant, den koster der Ned.- Herv. Gemeente te Kootwijkerbroek een soort koperen bak vroeg, welke in laatstgenoemde kerk als doopvont dienst doet en in zijn benzinevoertuig oppikte. Na aankomst alhier was het eerste werk van den medegebrachten koster bedoelde koperen bak uit de op den Brink een met gras be groeid dorpsplein staande pomp met water te vullen dat bij de doopplechtigheid moest wor den gebruikt. En vindingrijk als men hier is. was reeds vroeger op de deur der ouderlingen bank, nabij den preekstoel, een plank gespijkerd waarop de van water voorziene bak kon worden geplaatst, zoodat de dominee, staande op do on derste trede van den preekstoel, er met eenige handigheid uitstekend In slaagde zich van zijn taak te kwijten. En we hebben tot nu toe slechts de faits ei ges tes van den voorganger vermeld, de billijkheid verplicht ons, ook nog iets van de gemeentena ren te verhalen. Welnu, die waren niettegen staande het regenweer, in gewone getale opge komen, en, nauwkeurig geteld, bestond het ge hoor, de predikant, de kerkeraad, de meege brachte koster, de doopelingen en de doophou- dors incluis juist uit27 personen. Nu nog een staaltje van de gemoedelijkheid onzor gemeentenaren. Eenigne tijd geleden stap te dezelfde predikant van elders, dio toen ook hier een beurt vervullen zou, bij een der vooi mannen op kerkelijk gebied te dezer plaatse ul- zijn voertuig, en bemerkte toen, dat zich te diens huize ook reeds eenige kerkgangers bevonden. Toen de predikant de opmerking maakte, dat het tijd was om zich kerkwaarts te begeven, antwoordde de gastheer „welnee, we moeten eerst nog koffiedrinken en de dominee zelf zal toch ook wel een bakje lusten, en als dat ge- urd Is, dan zal ik maar gaan luien." En aldus geschiedde. Voorts hebben onze kerkgangers, die bij mooi weer den aanvang der predicatie op den Brink afwachten, de gewoonte in geval van regen, reeds vroegtijdig het kerkgebouw binnen te stap pen, om elkaar, al rookende en dampende, de merkwaardigheden der verloopen week te ver halen. Dat op zoo'n regen-Zondag bij het optre den van den predikant het kerkgebouw zooda nig met een niet al te welriekenden tabakswalm is gevuld, dat de wanden bijna niet te onder scheiden zijn, is iets heel gewoons. Ook Zondag middag was dit het geval, doch toen ondervond de prediker op dien laatsten kouden, killen Oc- toberdag, dat het spreekwoord „Waar het rookt, is het warm," ook al geen waarheid be vat. Immers, eerst met November maakt men hier de kerkkachel aan, en Zondag was het eerst 31 October. 1 MOTOR OVER DEN KOP GESLAGEN. Op den Haarlemmerweg bij Haarlem is door het springen van een voorbank een motorrijwiel over den kop geslagen, tengevolge waarvan de bestuurder ernstig gewond werd. Hij is per zie kenauto naar Haarlem vervoerd. OVERPRODUCTIE VAN BOTER. Het Nedorl Weekblad voor zuivelbereiding en handel stelt de vraag of wellicht de wereldmark voor eene overproductie van boter staat. Vol gens een onlangs gepubliceerd rapport bedroeg de wereldomzet van boter vóór den oorlog 315 illioen Kg. per jaar, in 1925 428 millioen Kg. Het is mogelijk, dat er na den oorlog meer bo ter gebruikt wordt dan voorheen, maar het feit, dat de boterprijzen in Engeland reeds weken lang aanmerkelijk lager zijn dan in het vorige iaor, toont duidelijk aan, dat de de tegenwoor dige productie de vraag ten volle kan dekken. Het is slechts mogelijk geweest de sterk gerezen productie af te zetten doordat Duitschland 47 millioen Kg. boter meer opnam dan het vorige jaar. BEROEP EN LEVENSDUUR. Den invloed van het beroep op levensduur maal moet je toch weten, hoe het met onze fi - nanciën gesteld is. Waarom begin je dan ook niet aan je boek? Je kunt toe hook niet blijven nietsdoen en Ddra verliet driftig de kamer. Harlan verborg het gelaat in de handen. Be gon hij werkelijk een nietsdoener ,te worden 7 Aan de courant had hij altijd hard genoeg ge werkt en nooit meer dan een enkele dag vacan- tie genomen. Verachtte Dora hem om dat lui eren Hij haalde een velletje schrijfpapier te voor schijn en wilde juist aan zijn brief beginnen, toen de deur openging en Dora op hem toe snelde Zij sloeg haar armen om zijn hals en fluis terde Lieveling, kan je me vergeven Ben ik werkelijk een luiaard vroeg Har- len een half uur later. Neen, natuurlijk niet. Je bent de liefste man ter wereld, maar vertel me nu, hoe het met on ze financiën gesteld is. Zijn we allemaal op zwart zaad Harlan haalde zijn portefeuille te voorschijn en spreidde zijn geheele bezitting op tafel uit. Dat is alles wat wij nog over hebben, zei hij, diio honderd vijf en zeventig dollar. Wacht even, antwoordde zij en zij trok een zecmleeren zakje, dat ze aan een lintje om haar hals droeg, te voorschijn, opende he,t en haalde er een rolletje banknoten uit. Twee honderd twaalt dollar, telde zij en verder heb ik nog drie en tachtig cent en vier oostzegels in mijn por.temonnaie. Ik heb er vijf jaar lang voor gespaard. O, mijn schat, zei Harlan met gebroken stem met gebroken stem, je denkt toch niet dat ik een cent van je geld zou willen aannemen Waarom niet Wat van jou is, is toch ook van mij en wat van mij is, is toch ook van jou 7 Kijk eens naar die roodborstjes, die daar een nestje in dien eschdoorn bouwen. Zie je niet, dat het vrouwtje even goed als het mannetje te trotsch is, om het wijfje te laien meehelpen. Neen, maar Luister nu, man. Ik ga kippen houden en oen koe en melk en boter en versche eieren vér- koopen. De groenten en vruchten uit onzen tuin zullen we daar ook wel kunnen slijten en al het overige eten we zelf op. Je zult eens zien hoeveel geld ik ga verdienen. lederen keer, dat je moe van het schrijven bent, help je mee in den tuin. Zal dat niet heerlijk zijn Ik vind het best, zei Harlan, als je tenmin ste een man huurt om je bij het zware werk tt assiateeren. ,t Heel goed, maar kijk eens, wat we nog meer hebben I 1 Zo haalde uit haar mouw een zakdoek te voor schijn, waarin wat geld geknoopt zat. Drie en twintig dollar, zei ze. Hoe ter wereld ben ie daaraan gekomen Die heb ik vanmorgen in mijn toilettafel gevonden. Er was een valsche bodem in een van van de laadjes. Natuurlijk heeft oom Jan het daar indertijd verstopt. We kunnen er een kip penhok en kippen voor koopen. O, Harlan, is dat niet dolletjes Ben je nu niet blij, dat we hierheen zijn gegaan Wie weet wat voor schat ten we hier nog meer ontdekken 1 Diamanten en geld. Ons huis wordt nog een goudmijn. ik f, iv. ...v Juffrouw Smlthers. m ijne pijptabak is heeft prof. Winkler besproken in de „Fortschr. der Med." Tot de beroepen, die het langste leven moge lijk maken, rekent hij dier landbouwers en der geestelijken arbeid, van de laatsten vooral de philosofen, wiskundigen, redenaars en kunste naars. Ook diplomaten bereiken vaak een hoo- gen leeftijd Daartegenover staat dat onder de academisch opgeleidende artsen den koristen levensduur hebben. De lange arbeidstijd, het vele nachtelijke werk de groote verantwoordelijkheid schijnen facKof ren daarvan te zijn. Onder de handwerkslieden hebben de meubel makere den langsten levensduur. In hot mid den staan bakkers, vleeschhouwers, metselaar, kleermakers en schoenmakers. Minder gezond zijn de beroepen van steenhouwer, mijnwerker, schilder, blauwverver en den koristen levens duur- hebben bierbrouwers .voerlieden en café- bedienden. -i KAMPEEREN OP DE GORSELSCHE HEI. Voor het kantongerecht te Zutphen hebben terecht gestaan een aantal jongens en meisjes uit Apeldoorn, Enschedé, Borculo en Kampen, omdat zij Zondagochtend 20 Juni op de Gorsel- sche hei, dit is op verboden grond, geloopen hadden. Er waren zes meisjes en vier jongens versche nen, onder wie twee minderjarige meisjes, wier zaak in gesloten zitting werd behandeld. Als getuige werd gehoord de sergeant der mi litaire politie B. Jonkers, wiens verklaringen volkomen bevestigden wat wij indertijd om trent dit kampeeren hebben meegedeeld. Er werd gekampeerd op grond van een boer te Eefde, maar de jongens en meisjes Hepen op dien Zondagochtend op het terrein, waartoe de toegang door een bordje verboden was. De mees ten liepen weg toen de sergeant kwam. Hij schoot om er den schrik in te brengen, waardoor nog eenigen bleven staan. In een tont trof hij •V De kippen kakelden vredig in een hoekje van den tuin en de koe loeide klagend in haar wel wat primitieven stal. Harlan was bezig hier en daar in het huis een spijker te slaan en boekenrekken op te hangen en genoot van dit voor hem ongewone werkje. Sedert de kippen gekomen waren, stonden Dora en bij het aanbreken van den dag op, daar het kraaien der hanen hun tóch verhinderde langer te slapen. Het was nog geen zeven uur. Dora, die de kip nenhokken schoongemaakt had en den stok in het nachthok wat steviger wilds bevestigen, liep vlug naar huis, om aan Harlan den hamer te vragen, toen zij, de keuken inkomend, daar een vrouw zag zitten. Het was ieman dvan middel baren leeftijd in zwaren rouw, wier gelaat een buitengewoon droefgeestige uiidrukking had. Toen de vrouw Dora zag, reikte zei deze, zon der zich de moeite te geven, om van haar stoel op te staan, een brief over. Op do enveloppe stond met bevende htynd ge schreven „Mevrouw J. ET. Carr." 4 Dora haaldo den brief er uit en \as „Door de drukke bezigheden was het tot mijn spijt niet eerder mogelijk, juffrouw Sara Smlt hers uw bezoek over te brengen. Zij wilde u lie ver eerst spreken, voor zij een definitief besluit nsm. Mocht u niet met haar klaar komen, dan zal het mij een groote eer zijn, nog verder naar een hulp in de huishouding voor u uit te zien. Met beleefde en vriendelijke groeten, ook aan din geachtend romanschrijver, wiens vrouw u zijt, verblijf ik met de meeste hoogachting, Uwe dienstwillige dienaar, Cr JEREMIA BRADFORD. O, zei Dora, ben jij Sara Ik was al bang, dat je niet zoudt komen. Neemt u me niet kwalijk, mevrouw, zei juffrouw Smithers op afgemeten toon, maar ik geloof, dat het verstandiger zou zijn, als u mij voorloopig juffrouw Smithers noemde. Uw oóm zaliger heeft dit ook altijd gedaan. Mochten we mettertijd vriendinnen worden, dan zouden wa eikander nog altijd bij den naam kunnen gaan noemen. Dora hield met moeite haar lachen in. Heel goed, juffrouw Smithers, zei ze, dat blijft dus afeesproken, maar zeg me nu eens, bent u bereid al het huiswerk op u te nemen Zeker mevrouw, anders zou ik niet geko men zijn. En draagt u een muts 7 Bij het vegen wel, mevrouw. Als ik uitga, zet Ik een hoed op. Kunt u een eenvoudigen pot koken 7 Hoe eenvoudiger, hoe liever, mevrouw. Uw oom hield er niet van, zijn maag te overladce. En welk loon moet u hebben Uw oom betaalde mij anderhalve dollor ner week, maar die was dan ook niet lastig en liet alles aan mij over. Voor een mevrouw, doe ik het niet voor minder dan twee dollar. Heel goed, zei Dora. en wanneer kunt u ko men of wilt u soms dadelijk blijven 7 Als u klaar bent met uw vragen, mevrouw, zou ik ook wel graag een paar dingen willen weten. Hoe bent u aan dien bult op uw voor hoofd gekomen 7 Tk heb mij aan hel kippenhok gestooten. *lg JF' (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1