De Erfenis van Oom. 17e Jaarjrane- Dinsdag: 9 November 1926. No. 98 NIEUWS- EN ADVKRTKéTIHLAB VOOR WIERINQEN SN OMSTRRKBN ■WIERINGER COURANT® JOHN J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT ELK SN DINSDAG en THIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 8 maanden 1. ADVERTENTI8N: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAUl Rlppolytushoel Wlaringea. Tel el. IntercMi—Ne. IA UODE. DE MODERNE AVONDJAPON. De avondjaponnen zijn dit seizoen zeer aan trekkelijk en er zijn vole uiteenloopende model len in de mode, dat een ieder iets naar zijn ga ding kan vinden. Een ding is bij alle modellen opmerkelijk en dat is, dat de rokken bij alle be slist wijd zijn. De meesten ervan zijn ingerim- peld en het is tevens opmerkelijk, dat de rokken iets langer zijn, dan het vorige jaar. Als een rok op zichzelf geen pliolen heeft, dan wordt de plooi idee toch aangebracht door middel van ruime overrokken, fladderende inzëtsels of wuivende draperieën. Borduursel van velerlei soort is en vogue en bestaat uit zijde, kralen, paarlen of kristalletjes, terwijl franje ook zeer veel succes heeft. Sommige japonnen zijn geheel bedekt met beschaduwende franje, terwijl weder andere ge- heeie overrodden van franje hebben of inzetsels, die met franje zijn bewerkt. Ook kant heeft veel aanhangsters, hetzij, dat zij gebruikt wordt voor versiering, ofwel om geheele japonnen van te maken. Van de twee aardige toiletten, die hierbij zijn afgebeeld geeft het eerste een aardige crêatié weer in heel zacht rose gaorgette. Het slanke, mouwlooze lijfje is van verbluffenden eenvoud en steekt dus zeer af bij den rok. Deze is zeer ruim en valt in plooien over een kanten voering, terwijl de afwerking bestaat uit een breeden hand van zilverkant. Op den rand tusschen rok en vilverkant is een strookje pastelkleurige bloe metjes genaaid. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van No. 1185. Kosten 55 cents. Het andere toilette, uitgevoerd in licht blauw crepe catin. heeft de ruime geplooide overrok met de ongelijke onderlijn, welke zooveel opgang maakt. Om de taile wordt een ceintuur gedragen Ti dezelfde stof. terwijl het borduursel is uit gevoerd in zilver en rose. Knippatronen zijn ver FEUILLETON. No. 4. O, zoo, ik dacht dat soms uw man er schuld aan had en dan wou ik hem maar vooruit waar schuwen, dat, hij van mij zijn handen kan afhou den. Ik ben geen katje, om zonder handschoenen san te pakken, ziet u. Toen de man van mijn jongste zuster het eens gewaagd heeft zijn hand naar me op te heffen, heb ik hem een trekpot met kokende thee in het gezicht gegooid en daar i a was hij zoo mak als een lam. Dora wist niet, of ze lachen zou, of de vrouw de keuken uitjagen. Een half jaar geleden is hij gestorven, ging juffrouw Smithers voort, en veertien dagen daar na stierf mijn zuster. Daarom ben ik den rouw, ziet u, maar langer dan een jaar ben ik niet van plan dat zwarte goed te dragen, hoewel het hier de gewoonte is, twee jaar voor een zuster in den r iUw te zijn De menschen zullen wel zeggen, dat ik geen hart heb, maar dat is me egaal. Goede genade, wat is dat en Sara stoof met stoel en al achteruit. Claudius Tiberius was de keuken binnen ge slopen. Dat is onze kat maar, kom hier, Claudius. Het gelaat van juffrouw Smithers droeg een uitdrukking van doodelijkc ontsteltenis. Het is dezelfde kat, bracht ze eindelijk met moeite uit, die uw oom een week voor zijn dood heeft doodgeschoten. Onzin, zei Dora, als de kat werkelijk dood was, dan kan zij niet weer levend geworden zijn. Dood was zij zeker, want ik heb haar met mijn eigen handen begraven. En wie zegt u, dat het dezelfde kat is, juf- frou wSmitbers Ja, ik zou die oude kat niet kennen Of wou u mi] soms wijsmaken ,dat u en uw man deze kat hebben meegebracht. Dora verliet haastig de keuken en zocht Har- krijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder op gave van No 1186 aan het Bureau van dit blad. Prijs 55 cent MARETOVERZICHT. Het is eene waarheid, dat het Hollandsche vee in do vreemde, zijn goede eigenschappen ver liest en na ecnige jaren van culturalisatie weer met het inlandscho vee gelijk staat. Wil men daar de melkproductie op hetzelfde standpunt houden dan moet men geregeld aan het ompor- teeren blijven. De melktentoonstelling te Buenos Ayres, in Aigentinië, heeft het dit jaar nog weer aangetoond. Het ingevoerde Friesch-Hollandi- sche bedrijfsvee had op die expositie in vergelij king met het ln Argentinië geboren vee van Ne- derlandsche afkomst en deze vergelijking viel schitterend ten voordeele van het versch inge voerde vee uit. Om de stabiliteit van het Friesch Hollandsche vee te behouden, moet men met het vee ook den grond, hot water, de lucht en al wat op de teelt betrekking heeft, invoeren en dat gaat nu eenmaal niet. Daarom heeft de fokker hier biet bang te zijn, dat men hem later niet meer noodig heeft. Na de groote markt van 28 October beginnen de markten te SCHAGEN al spoedig to verminderen, dat was op 4 November al dadelijk te bemerken. Over *t geheel was de handel in rundvee iets ruimer, zoodat voor de le kwaliteit vette koeien 1,05 betaald werd. 2e kw. liep van 0 85 tot 1,—, 3e daalde af tot 0.60. In gelde koeien kwam geen verandering, melk en kalfkoeien iets betere prijzen. Schapen wer den tamelijk goed verkocht zoodat om half ne gen al een belangrijk deel was opgeruimd. In dé spijsnoteering kwam evenwel geen verandering. Jonge vette 34,f 35,oude vette 30 37,50. Vetto lammeren tot 24,— ft 25,wel duiammeren 16,ft 22 De aanvoer van oude schapen neemt vlug af, de handel beteekent niet veel. Varkens, zouters, f 0,60 ft 0.68, slachtvar - kens 0.70 ft 0.72. BINNENL. NIEUWS. EEN GOEDKOOPE ROE. Op de markt te 's-Hertogenbosch was een sla ger in onderhandeling met een boer uit Veldho ven over een koe en deed een bod. De boer van het bod voor een koe van 700 pond veel te laag. De slager meende, dat de koe met de boer orbij, samen nog geen 700 pond wogen. „Ik geef het dubbele van mijn bod," zei de slager, als dat niet waar is, maar ik betaal niets, zoo jullie sa men beneden 700 pond wegen. De boer nam deze weddenschap aan. Bij weging in het slachthuis woog de koe 548 en de boer 122 pond, samen 670 pond. Bij overwegen in de stadswaag waren de cijfers gelijk. De boer ontving niets, en de slager had een goedkoope koe. OOSTZAAN IN DE KNEL. Het vermenigvuldi- gingscijfer voor de gemeentelijke Inkomstenbe lasting zou voor 19261927 van 1.75 tot 2,11 ver- li >ogd worden. Doch daar de belasting al zeer hoog is, besloot de Raad dedn factor van 1.75 te handhaven en voor het tekort te rekenen op een bijdrage van rijk en provincie. Ged. Staten ga ven daarna in overweging den factor op 2 te bepalen, doch de raad handhaafde zijn besluit. In dd laatstgehouden raadsvergadering was ingekomen ten afschrift van een koninklijk be sluit, houdende goedkeuring van den factor op 1.75. Doch daarbij was een schrijven van Ged Staten dat deze goedkeuring alleen te danken is aan de omstandigheid, dat het belastingjaar reeds zoo ver gevorderd was. Het gemeentebe stuur behoeide niet op een subsidie van rijk en provincie te rekenen. De burgemeester merkte cp dat het zeer lang geduurd heeft dat do konink ïijke beslissing omtrent deze zaak is afgekomen, waardoor het nu niet mogelijk is andere maat regelen te nemen. Er zal nu een vermoedelijk te kort van 16,000 op dit dienstjaar ontstaan in verband hiermede zal hij aan de regeering vra gen hoe het gemeentebestuur nu verder moet handelen. TURF NAAR ENGELAND. Te Delfzijl wordt thans turf uit de veenderij en aangevoerd, die de volgende week per stoom schip naar Engeland vervoerd zal worden. WAPENS UIT DUITSCHLAND. In de Groninger grensplaatsen wordt thans in de woningen van verscheidene personen onder- zoek gedaan naar de aanwezigheid van wapens, die vooral de laatste weken over de grens zijn gehaald. De prijs van de wapens is in de Duit sche grensplaatsen ongeveer 60 pet. lager dan hier te lande. De burgemeesters der grensgemeenten kondi gen bij herhaling af, dat wapens ten gemeerto- liuize dienen te worden ingeleverd. BESCHERMING TAN DE KIEVITEN. Dagelijks doen to Reeuwijk vier rijksveldwach ters dienst cm klevitenvangers op de eilandjes iin de Reeuwijksche en Sluikwijksche plaatsen te betrappen De Vereeniging voor dierenbescher mlng heeft hun daarvoor een aanhangmotor in bruikleen gegeven. GESTOORDE KERKDIENST. Te Siebenlehan bij Meissen zijn tijdens een godsdienstoefening in de kerk aldaar, tenge 'of- ge van een defect aan de kachel, 20 personen loor rook en kolendamp bewusteloos geworden, zoodat de godsdienstoefening moest worden af gebroken. Geneesheeren boden terstond hulp, zoodat de bewusteloozen spoedig konden wor - den bijgebracht. ALS ER EEN GEIT OVER DE BRUG IS We hebben dezer dagen verteld, schrijft het Hhl, dat mr. H. Smeenge een geit heeft beschik baar gesteld voor den eersten bewoner van de ontginning het Witte Veen in de Drentsche ge meente Westerhork. En wij voegden er aan toe te hopen, dat de daad van den heer Smeenge na volging zou vinden. Die hoop is in vervulling gegaan, dank zij. het vijftigjarig bestaan van het Noordzeekanaal. Dat zat zóó., aan den boottocht naar IJmuiden der Amsterdamschc Kamer van Koophandel, nam ook de eeuwigjeugdige senator, de schen ker van de eërste geit deel. Aanzien doet geden ken misschien was het ook wel de bekende o- erredingskiacht van den heer Smeenge in ie der geval, reeds tijdens de reis kon hii ons stra lend van voldoening meedeelen. dat vier mede- cenoodigden n de Kamer van Koophandel toe zegging hadden gedaan, eveneens ieder een „werkmanskoe" te zullen schenken. En toen bef gezelschap ie Amsterdam terug was, kon de lan op. Harlan. zei ze ze is gekomen. Wie, wat 1 Sara, juffrouw Smithers, de hulp in de huis houding. O, Harlan, ze ziet er uit als een om floerste grafsteen. Ze wil juffrouw Smithers ge noemd worden en ze vraagt twee dollars per week. Ze zegt, dat Claudius dezelfde kat is die oom Jan een week voor zijn dood doodschoot, en ze vroeg mij of jij mij die buil op mijn voorhoofd geslagen had. Dat oude mirakelriep Harlan gebelgd uit. Je bent toch niet van plan haar te houden 1 Ik zou het, als je het goed vindt, wel met baar willen probeeren. Ik ben doodop van al dat werken en als ze ons niet bevalt, kunnen we al tijd nog naai een ander uitzien. Dat is waar, zei Harlan, maar kan ze mol ken 7 Dat weet ik niet, maar ik zal het haar even vragen. Mevrouw, zei juffrouw Smithers, voor Dora nog iets had kunnen zeggen, is het de bedoeling dat ik miin oudo kamers weer in gebruik neem Welke kamers bedoelt u Die achter deze keuken liggen. Miin eigen zit- en slaapkamer en de provisiekamer. Uw oom hield veel van zijn vrijheid en gunde die een ander ook, maar och, het heeft dien stumper niet veel geholpen. Heel goed, zei Dora, neemt u uw oude ka mers maar weer in gebruik Voordat ik het ech- t»r vergeet, kunt u melken - Kunnen en kunnen is twee. Mijn dagelijksch werk is het niet geweest, mevrouw, maar u zult nooit van Sara Smithers kunnen zeggen, dat zii niet doet wat haar hand vindt om te doen, hetzij koeien melken of katten begraven. We ontbijten om half acht, ging Dora voort, lonchen om twaalf en dineeren om zes uur. - Wat zegt u daar, mevrouw, dineeren om zes uur Ja, zei Dora. De hemel beware ons riep juffrouw Smit hers uit. Uw oom gebruikte zijn middagmaal om één uur. Hij zou zich geloof ik in zijn graf omdraaien als hij van zulke buitensporigheden hoorde. U moet eens en voor goed begrijpen, juf frouw Smithers, zei Dora met waardigheid, dat lieer Smecngo „op de valreep" het was eigen lijk op het Stationsplein er aan toevoegen, dat het aantal toegezegde herkauwers tot vijf ge stegen was HOE DE WINTERAARDAPPELEN BEWAARD MOETEN WORDEN. In den bodem der aardappelkist, die op bak- steenen of turven geplaatst wordt, moeten een voldoende aantal gaten zijn geboord, zoodat de lucht vrij van onder toe kan treden. Hoe meer openingen, hoe beter, wanneer maar gezorgd wordt dat de bodem niet te zwak wordt, zoodat hij zou geen breken. Verder wordt op den bodem een laag cokes van ongeveer 15 c.m. dikte aanga bracht, waarop dan vervolgens de aardappelen komen. De cokes mag niet fijn zijn men neme stukjes zoo groot als een walnoot ongeveer. In de cokes ontwikkelen zich gassen, die de kieming van de aardappelen schijnen tegen te gaan. DE PLANEET MARS. Mars staat dezer dagen dichter bij de arde dan de eerstvolgende 10 jaren het geval zan zijn. Daarom staat ze thans in het middelmunt onzer belangstelling, d.w.z. van die der geleerden na tuurlijk. die op verre na nog niet alles, maar toch wel iets van onze buur afweten. Dat op Mars geen groote meren of zeeën zijn, is bijna zeker, schrijft de Tel. Voor de tropen blijkt dit, doordat men er nooit de zon in zag spiegelen. De afwezigheid van groote zeeën maakt de Mars-meteorologie veel eenvoudiger dan die voor de aarde. Worden temperatuur en atmosferische drukking en samenstelling nog wat beter bekend, dan zal men spoedig weer voorspellingen van Mars kunnen gaan maken, windkrachten kunnen uitrekenen enz. De zuur stof druk op Mars is slechts 1/20 van do onze of 1/7 van dien op 8 K M. hoogto maar do arbeid gaat zoo gemakkolljk als bij ons, door de geringe zwaartekracht. Wat dus de zuurstof voorziening aangaat, zijn bewoners zooals wij zo denken, niet uitgesloten, hoewel ze er wat anders zullen uitzien dan wij, omdat bloed van 37 gr. C. in een open wond zou koken bij dezen luchtdruk. Hoe met eventueele bewoners ln contact ko men Radiogolven worden door de Heayisido- laag ln onze atmosfeer teruggekaatst. Ook Mars zal een Heavisidelaag hebben, omdat de zon dia waarschijnlijk opwekt. Wellicht kan dus geen enkele radiogoff Mars verlaten, noch door onze hooge luchtlaag boren. Lichtseinen schijnen noch 't meest aangewe zen voor correspondentie de Marswezens zou den een wit scherm op hunne donkere gebieden kunnen uitspreiden en wij zouden New York nu door de Marsastronomen wellicht voor 'n vulkaan gehouden tien keer in een uur allo lichten aan en uit kunnen laten doen. Nu al weten we, dat de temperateur van de donkere vlekken, welke met een groote kijker kunnen worden waargenomen, in de Marstro pen op hun middaguur ongeveer 60 tot 80 gr. F. en de lichte plekken ongeveer 45 tot 55 graden F. bedragen. Deze lichte plekken zijn zeker groo te zandwoestijnen. Soms ziet men een donkere v'ek voor een deel met een gele wolk bedékt. Hét woestijnzand is dan door de winden opgezweept en weggestoven, 't Licht zand is koeler dan do donkere^ plekken. De polen zijn in den winter u nu in mijn dienst en niet in dien van oony Jan bent. Dat zegt u nu wel mevrouw, maar daarvtui ben ik nog niet heelemaal overtuigd. Nu die teruggekomen is, zou het mij niets verbazen'-- uw oom op een goeden dag weer in zijn arms' zat en mij belde, om hem hem zijn pap te brengén Juffrouw Smithers, zei Dora op strengén toon, ik wil verder niets meer van zulke dingen hooren. Heel goed mevrouw, maar wat moet ik 3traks voor uw lunch, zooals u het noemt, klaar, maken Gekookte eieren en geroosterd brood, ge bakken aardappelen, brood jam, en koffie. Hm, zei juffrouw Smithers. Daarop opeens van onderwerp veranderd, vroeg zij die jonge vent daar bij het kippenhok is dat uw man T Die meneer daar in den tuin, zei Dora ietwat uit de-hoogte, is mijnheer Carr. Goede genado, bent u dan niet met hem ge trouwd Als ik dat geweten had, zou ik hier nooit gekomen zijn. Natuurlijk ben ik met mijnheer Carr ge trouwd, siel Dora haar haastig in de rede. O, zoo. Hij heeft wel wat van den man van mijn jongste zuster., dien zwager, dien ik den trekpot naav het hoofd heb gegooid. Dora verliet de keuken, vast besloten zoo spoe dig mogelijk Sara Smithers door een andere hulp te vervangen. De lunch, dien juffrouw Smithers een paar uur later opdischte, was echter uitstekend. Hoor eens, Dora, zei Harlan, als je eenigs- zins kunt, houd haar dan. Die warme beschuit jes zijn verrukkelijk. Dien middag vond- Dora, toen zij een boek van Pee opensloeg, daarin een banknoot van twee dr.'lar. Nadat zij een van de griezeligste verhalen gelezen had, nam zij een ander boek ter hand. de gouden Tor geheeten. Bij de beschrijving van het doodshoofd in den boom, waaronder de schat verborgen was. stond in de marge geschreven Een heel goed idee. Ik 'ben blij dat ik niet bijgeloovig ben, zei Dora lachend, maar op hetzelfde oogenblik spiong ze als een elastieken bal uit haar stoel, doodelijk verschrikt door een oorverdoovenden slag in de keuken. Ik zal er mapr niet heengaan, dacht zij, hoe minder ik die wandelende graftombe zie, hoe lie ver het mij is. Juffrouw Smithers was onderwijl bezig, hot fornuis en den keukenschoorsteen een duchtig onderzoek te laten ondergaan, terwijl zij mom pelde Die afschuwelijke vrek, ik wou dat ik toch maar wist, waar hij zijn geldje verstopt heeft. V. - De komst van Elalne. r Harlan zat voor zijn schrijftafel. Zijn oogen schitterden en zijn wangen gloeiden, terwijl hij met trillende hand haastig voortschroef. De in spiratie was eindelijk gekomen Als saffieren waren haar-oogen en als gespon nen goud de lokken. Haar handen, maar hoe zal ik u de handen van Elaine beschrijven. -Zij.... Hier werd Harlans gedachtengang gestoord door het lulden van de straatbel. Weg was alles •vat hij nog had willen neerschrijven. Hij kreun de van wanhoop. Weer werd er gebeld. Waar was Dora toch en waar was juffrouw Smithors? Was er dan niemand in huis dan hijzelf Klaar blijkelijk niet, want weer klonk de bel. Harlan vloog op, rende de trap af en trok drif tig de straatdeur open. Er stond een jonge dame op de stoep. Niettegenstaande zijn ontstemming kon Harlan toch onmogelijk onbeleefd itegen een dame zijn. Het was een lang slank meisje, met blauwe oogen en lichtblond haar, zoo teer van uilcrlijk, dat het was, alsof het minste zuchtjo haar wel zou kunnen omverblazen. Wat hebt u mij lang laten wachten, zei het meisje op vermoeiden toon. Ik was druk bezig, verontschuldigde Harlan zich, wilt u niet binnen komen Het was zeker een kennis of vriendin van Do ra, dacht hij. Zonder te antwoorden ging de bezoeksters langs hem heen en trad de zitkamer bipnen, waar zij uitgeput op een stoel neer zonk. Ik ben zoo moe, fluisterde zij, de wandeling tegen den heuvel op viel niet mee, maar waar Is' oom Jan 1 (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1