geweldig koud, wollicht 80 gr. C. of een 140 gr. F. Vorst. In zijn zomer verwarmd de zon een poolkap geleidelijk tot 20 k 30 gr. F. en de rand smelt af soms 50 K.M. per dag. 's Avonds nadert de temperatuur in de tropen tot het vriespunt. In den nacht vriest he t er wel licht flink, hoewel er veel voor is aan te nemen, dat de hemel bewolkt is en dit de uitstraling van den bodem tegenhoudt. Bij zonsopkomst ziet men n.l. vaak wolken of nevelsluiers hangen. Dan vriest het er nog, maar een paar uur mor - genzon doen wolken en vorst verdwijnen en stralend staat de, voor ons klein lijkende Mars- zon in de heldere, donkere lucht, waardoor zelfs do helderste sterren overdag zichtbaar zijn. EEN HAND ONDER DE TRAM. Op de Laan van Mecrdervoort te Den Haag is de 23-jarige wielrijder M. J. van O. uit de Wcs- selstraat aangereden door een fietsend meisje, die bezig was haar mantel dicht te knoopen en daardoor eehigszins zwenkte. De jongeman viel om juist toen een tram passeerde. Een zijner han den kwam onder de tram terecht met het gevolg dat de vingers gedeeltelijk werden afgereden. De Gcneesk. Dienst heeft van O. naar het Zie kenhuis aan den Zuidwol vervoerd. De pink, de duim en de ringvinger zijn geheel vernield van zijn rechterhand zijn gehheel verbrijzeld. Tegen het meisje, de 14-jarige Joh. E. v. H. uit de Hemsterhuisstraat is door de politie proces verbaal opgemaakt terzake van het veroorza ken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Zij had n.l. gefietst zonder haar stuur vast te houden, hetgeen bij de politieverordeniing ver boden is. BOTSIlfG TUSSCHEN EEN ZANDTREIN EN EEN AUTOBUS. Vrijdagmiddag is een autobus van Ellewouts- dijk naar Goes onder de geitieente Baarland botsing gekomen met een zandtrein van den lo- caalspoorweg De bestuurder vnn de bus, Louis- se, is aan de bekomen kwetsuren overleden. Een vrouwelijke passagier heeft een been gebroken en verder zijn nog enkele personen licht gewond. Een bericht van andere zijde meldt Een autobus van de lijn EllewoutsdijkGoes is nabij het station Baarland door een lokaal- trein gegrepen bij het passeeren van een onbe- waakten overweg. De chauffeur, zekere Louisse, uit Ellewoutsdijk, was op slag gedood en Mej. Mol uit Oudelandc werden de beide beenen af gereden. Zij is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. De overige ze ven passagiers zijn minder ernstig en zijn ter plaatse verbonden. VOETBALVREUGDE. Op een voetbalveld in voormalig Watergraafs meer zijn Zondag twee jongelingen, die daar hun voetbalhartstochten aan het koelen waren, met hun hoofden tegen elkaar gebotst. De hoofden konden daar niet tegen en verwond zijn de jonge üngen naar het O.L. v.-gasthuis vervoerd. Zoo als alle vreugde, heeft dus ook de voetbalvreug de haar schaduwzijde. JEUGDIGE DIEVEGGEN. Te Delft heeft de recherche vier meisjes van 11 tot 13 jaar aangehouden, die den laatsten tijd in verschillende winkels en op de weekmarkt op geraffineerde wijze diefstal van allerlei goede ren pleegden. Het ontvreemde werd ten huize der ouders in boslag genomen. Het geroofde be stond o.m. uit ruim 20 paar kousen, eenige pop- pc», vier boodschapte sschen, een handtaschje. handschoenen, twee kruisbeeldjes, doozen met cacao, onderscheidene tricotgoederen, een volle dig stel likeurglaasjes met lckhakjes; een tafel- k'eed, eenig ballen en verdere snuisterijen. De ouders van deze kinderen zullen er later wel meer van hooren. RUZIE OM HET ETEN. Zaterdagavond is in een logement aan de Ghansstraat te Botterdam ruzie ontstaan tus- schen een ligementhouder en een gast, die klaag de over het eten. De gast uitte zijn grieven in het café, dat bij het logement behoort en waar ver scheidene bezoekers anawezig waren. Twee jon gelui mengden zich in den twist,, zij wilden den omgewonden man kalmeeren. Deze keerde zich echtet tegen hen, trok zijn mos, met het gevolg dat een van den jongelui den neus werd afge sneden, terwijl de ander de pezen van ring- en middelvinger van de rechterhand doorgesneden werden. De woesteling is zelf ook danig mis handeld naar het politie-bureau gebracht, waar hij na opgemaakt proces-verbaal werd heengezonden om zijn woede te koelen. haar prachtig in het Batavier - doel 32 A.P. heeft op het kantje af gewonnen; gelijke punten had de verhouding beter weergegeven 1 Breezand-nieuws: Zondag speelde Breezand in Helder tegen Batavier III. B I wist met 40 'n verdiende overwinning te behalen. Van beide zijden werd niet best gespeeld. Breezand II speelde thuis tegen W.G.W. III uit Helder en moest met 30 verliezen. BUITENLAND. 8PORT. TWINTIG JAAR MET EEN HALVE SCHAAR RONDGELOOPEN. Een koopvrouw uit een plaatsje bij Amiens -.'. as twintig jaar geleden door een vermaard chi rurg geopereerd. Do operatie slaagde, maar sinds een jaar is de juffrouw weer aan het sukkelen Bij onderzoek bleek de thans 65-jarige vrouw in het onderlichaam de helft rond te dragen van de cliirurggenschaar, waarmee voor twintig jaar de operatie Werd verricht. De dader, i. c. de chi rurg, is al jaren lang dood. NOODWEER BOVEN ENGELAND. Vrijdag heeft boven verschillende deelen van Engeland noodweer gewoed. De storm was vrij hevig en ging gepaard met regens, die veel van een wolkbreuk weg hadden. In Schotland en het Noorden van Engeland zijn verschillende rivie ren buiten hun oevers getreden en groote uitge strektheden land zijn onder water gezet. Te C'rawford is een spoorwegbrug weggeslagen. Te Dublin stortte een door 10 huisgezinnen bewoond huis in. In het Kanaal kon het scheepvaartver keer slechts met de grootste moeite worden ge handhaafd. EEN SCHILDERIJ IN EEN VUILNISHOOP. Verschillende Russiscl ziekenhuizen hadden vóór dn revolutie knpcl.cn. Zulk een kape. bezat ook bet Oboechowskaia-zickenhuis. De bolsje- wiki hebben deze bedehuizen gesloten of voor anr'-r gebruik ingericht. In de kapel van liet Oboechowskaja-ziekenhuiis ypnd men dezer da gen bij het opruimen van een vuilnishoop eén kostbare schilderij van den beroemden Russi- schen schilder Wenetsianow, voorstellende „Ma rla Magdalena". Het bleek, dat de bolsjewiki de schilderij als waardeloos had beschouwd en in een hoop afval en rommel had gegooid dat naar de aschvaalt moest vervoerd worden. PROVINCIAAL NIEUWS. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Droevig auto- ongeval. Zondagnacht is aan den Twuijverweg nabij het Broekerbruggetje, een luxe-auto, ko mende uit de richting Alkmaar, bestuurd door den 25-jarigen hoer K. Slot Rz., te Broek op Lan- endijk, te water gereden. De auto was overzij gekanteld, waardoor het den bestuurder niet mo gelijk was er uit te komen. Maandagmorgen werd door voorbijgangers, de hoeren Kuiper en Leegwater, het ongeval gecon stateerd, die onmiddellijk den burgemeester van St. Pancras met het geval in kennis stelden. De burgemeester liet het lijk naar het lijken huis te St. Pancras vervoeren en stelde de fami lie de overledene is een zoon van den wethou der van Broek op Langendijk met het onge val in kennis. De door dl. Destree gehouden lijkschouw stel de den gewonen verdrinkingsdood vast. Om half elf is de auto pp het droge gebracht. EEN KINDERKERK. Te Purmerend bestaat het plan om vanwege de Ned Herv. Gemeente een kinderkerk op te lichten voor kinderen van tien tot vijftien jaar. BRUTALE DIEFSTAL. Te Wijdewormer is ingebroken in de woning \nn den veehouder S. Duin aan den Zuiderweg. De vrouw was alleen thuis. Door het inslaan van een ruit kon de dief een deur openen en binnen komen. In de kamer waar de vrouw sliep, heeft hij uit haar rok, welke op een stoel lag, de sleu tel van do brandkast genomen, zonder dat de vrouw er iets van hem gemerkt. Daarna heeft hij de brandkast geopend en een geldkistje met f 800 meegenomen. De dader, die met de situa tie goed bekend moet zijn geweest, is nog niet gevonden. GEMEENTE WIEHINGEN. A.P.-Nieuws: Zondag j.1. speelde Anna Pau- lowna na een week rust haar 7e competitie-wed strijd thuis tegen Batavier II. van Helder. Batavier ie volledig; A.P. is zonder Timmer; AP wint de toss en als Batavier aftrapt, ontwik kelt zich 'n gelijk opgaande strijd. De eerste aan lallen zijn voor Batavier en direct krijgt de AP- doelman moeilijk werk, doch deze Is in schitte rende conditie. AP trekt ten aanval en ook de Batavier-doelman wordt nu beproefd, die erg on zeker blijkt te zijn. Als Moerel hard Inschiet grab belt de B.-keeper de bal over de lijn vandaan, doch de scheidsrechter kent dit punt niet toe Na 'n 20 minuten is het de B.-linkbinnen die hard inschiet; de AB-keeper stopt schitterend, doch juist heeft hij de bal weggewerkt of op nieuw wordt geschoten, men belemmert zijn uit zicht en het is: 10 voor Batavier. A.P. komt nu geweldig opzetten en eindelijk gelukt het Van den Berg de gelijkmaker te scoren: 11. Enkele minuten later maakt dezelfde speler met een laag schot weer 'n punt en nu is het 21 voor AP en daarmee gaat de rust in. Na rust gaat het spel snel van doel tot doel en is er ook geen krachtvcrschil. Beide ploegen wer ken hard; vooral de AP.-links-half en een kwar tier voor einde als door een goed opgezette aan val van Batavier A.P. voor de tweede maal het nakijken geeft 22. Men vermoedt reeds in ge- 'iik spel. Doch de laatste minuut komt de Win tel met 'n lange ren de bal aanbrengen en trapt Zaterdag 1.1. hield de Nutsvereeniging „Oost Wieringcn" haar eerste winterbijcenkomst in de zaal van den heer Koster te Oosterland. De hoofdspreker voor dien avond was de heer Ds. van der Veen met „Droomkoninkje" van Herman Heijermans, en de aanwezigen hebben genoten, voiop genoten. De manier waarop Ds. v.d. Veen dat schoone bock wist te vertolken was boven alle lof verheven. Jammer was het dan ook te noemen, dat er zoo weinig leden waren opgeko men, want werkelijk, zij hebben veel gemist. Schoon klonk ook de muziek van do aan het nut verbonden Mandolineclub, onder leiding van den heer S. Bruul. Do heer Bruul een woord van hul de voor het goede spel, temeer daar hij de leden geheel alleen uit den grond vandaan heeft opge leid. Voorts werden nog voordrachten ten beste gegeven door Mej. Gr. Bosker Md. en de heeren V. Bakker en M. Kooij welke uitstekend in de sp aak vielen. Door het bestuur waren voor deze gelegenheid vele Zuiderzeewerkers uitgenoodigd dewelken een genotvollen avond medemaaktcn. Zeer zeker Is het gewenscht meerdere zulke a- vonden voor die werklieden te geven, teneinde hun afwisseling te bezorgen, op de voor hun, vreemde plaats. Te ongeveer half twaalf werd de bijeenkomst door den voorzitter den heer M J Bosker gesloten. Na hartelijke dank te hebben gebracht aan hen diie op zulk een schitterende wijze de bezoekers aangenaam wisten bezig te houden. Toen de timmerman D. Hegeman zich Za terdagmorgen per rijwiel naar zijn werk in pol ier Waard Nieuwland wilde begeven, en vooro- .er gei ogen op zijn stuur lag, brak, terwijl hij op den straatweg onder den Schilpendijk reed, plotseling de voorvork van zijn rijwiel met het sevolg dat H. voorover op de straatsteenen te recht kwam Met een flinke ontvelling aan den arm liep een en ander nog al goed af. Een noodlottig autobus-ongeluk is Maandag morgen j.1. te ongeveer op den West Frieschen iijk dicht bii Winkel gebeurd. De heer D. Oden. die geregeld 'sMaandagsmorgens werklieden nar de Zuiderzeewerken van Helder naar Medem- t'.'k brengt, en thans ook weer 17 personen ver roerde, had zijn weg over dezen dijk genomen, omdat de polderwegen vanwege het bietenrij den zoo slecht zijn. Helaas, dicht bij Winkel, was deze weg in een scherps bocht op den zeer lioogen dijk rond en glibberig en tevens aan de kanten afgestoken. Opeens voelde de heer Oden ae auto met de achterwielen slippen en onmid ■iel lijk zette hij zijn remmen aan om verder weg glijden to voorkomen. Echter het mocht niet ba ten; de achterzijde helde al te sterk op de hel ling van don dijk en opeens sloeg de bus over zij en sloeg toen nogmaals tweemaal over de kop De kap van de bus werd geheel verbrijzeld; het was 'n oogenblik van groote ontzetting en de angst kreten der ongelukkigen werden in een na bijzijnden boerenhoeve gehoord. Spoedig was dan ook hulp op de plaats des on h-ils; en de meeste arbeiders bleken toen geluk klg in staat zich naar de boerenwoning te kun nen begeven hoewel zij bloedend verwond wa ren door de glasscherven. Een hunner was ech ter onder het gevaarte terecht gekomen; per ziekenauto van den heer Keetman van Winkel werd hij naar het Marine Hospitaal te Helder vervoerd; de ongelukkige bleek zijn ruggegraat te hebben gebroken. Ook werden de andere men chon later per autobus van Keetman vervoerd en naar hunno woningen gebracht. Een wondei mag het hecten dat drie Wierin- ger arbeiders: W. Wit van Westerland en zijn zoon en Steigstra van Haukcs bijna niets man keerden. Do heer Oden zelf had verwondingen ruin het golaat en kneuzingen opgcloopen. Hij was hegvig ontdaan en kan zich nog maar geen voorstelling van het ongeluk maken. Hij staat als 'n kalm e n'n voorzichtig chauf feur bekend. De auto is zwaar beschadigd; het bovengedeel te is geheel afgebroken. —Onze Mandoline-club „Oefening Kweek f, Kunst", directeur de heer P. Jongkind won Zon dag op het concours te Amsterdam- 'n eerste piijs in de derde afdeeling. Voor 't eerst naar 'n concours en dan zulke lauweren I! Hulde aan directeur en leden ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKEN STAND GEBOREN Sophia Johanna, d.v. H. de Schip per en J. C Duinkerke Alida Johanna, d.v. J. Bruinsma en van A. J. Albers. ONDERTROUWD Jan Johannes Jongejans, oud 27 jaar, bloembollenkweeker en Grietje Land man, oud 20 jaar, zonder beroep, beiden te Anna Paulowna Jan van Rosmalen, oud 28 jaar, wa ker, wonende te De Werken enSleeuwijk en Grietj Kooij, oud 20 jaar, eonder beroep, wonen de te Anna Paulowna. GETROUWD Gerard Arnoldus van Hese en Johanna Murgaretha Jongejan Petrus Johan nes Crum en Jannetje Hoogmoed. OVERLEDEN Dirk Kossen. oud 62 jaar, echtgenoot van Dieuwertje Kuijper. Breezand. Ook vanhier uit Breezand bevon den zich 'n drietal personen in de verongelukte autobus van den heer Oden van Wielingen. Ge lokkig zijn ze er goed afgekomen. Willem Kooij van de Stoomweg mankeerde geheel niets: Joh. Heiligenberg van de Zandvaart had 'n kleine verwonding. BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Anna Paulowna, datum postmerk. Waarde Harm! i Ik mag hopen, dat je deze letteren nog onder je oogen mag kraige; 'n teeken is het dan voor mij, dat de post dan nog zoo broerd niet is als ze wel 's wordt uitgeschilderd. Want om teuges- wordig in onzen Polder langs 'sHeeren wegen te komen, nou jong, daar is 'n dosis moed, volhar ding en durf voor noodig. Zoo bol, zóó zacht en slaikerig, dat je heb kans er deurheen te zakken on an de andere kant van de wereld weer terecht te komen. M'n lieve trouwe Mie praat al van „Modderbaden". Ja, ze draagt 't hart hoog nog steeds „maideloos 1" —Maar om op 't modderbad bai de 12-huiskes" terug te kommen, nou jong, onze B. en W. en de claikgraaf zain leep, maar hier loopt de lepighaid de spuigaten uit. Ze prakkizeere zich suf om 't wegdek te beterel Best! En om 't nou 's ferm voor mekar te brengen hebbe ze bai de 12-huiskes de prutslootmodder op 't wegdek laten hozen, dat w e hebbe d'r nou 'n weg m'n lieve man dat als je er langs „wandelt" je er zoo piekfain uitziet dat 'n werkman 'n werkman op 'n baggermachien deerbai vergeleken 'n „baron" is 1 We zulle er niet meer van zegge. Want elk heb z n domme en heldero oogenblikken. Helder was I oordeel van onzen burgervader toen hij 'n oor deel moet vellen over 'n escadron belhamels die door Teuteling waren gevangen genomen, toen zij met klinkers het Breezander „spuithuis-pa- leis bombardeerden, dat vreedzame oord tot het uitslapen van dronkemansroezen was 'n toon beeld van woestenij; en nu kwamen zij op 't Raadhuis voor burgemeesters' Rechtstool. En hij steunde het hoofd met de hand en velde toen 'n Salomo's oordeel; Een oordeel dat hem druppels zweet kostte 1 11e aanvoerder en de twee soldaten nam hij hij het oor, toer: een voor één bij de broek en lei ze over de knie en .gaf ze toen 'n vaderlijk pak s «ag en liet zo toen na beloving van beterschap en mot sterk betraande gezichten vol'schaamte naar hun „home" terugbrengen. Zie je dat is nu ..Polders' recht. Het kantongerecht van Schagen kan van ons wel ophoepelen. En het gelaat van onzen rechter tijdens en na de afstraffing 171? Zie hierboven 1 Tot ziens, TEUN. 't Kwam zoo! Ze had in „de Polderbode" om 'n ïit-uwe meid geadverteerd, en je begraipe, Harm, deer kwamen er wat op af, M'n waif bad net werk om de commando's van de lieve dames in ontvangst te nemen. En dat was wat Ik zeg commando's want de ien voer de aar had nog meer noten op zang! No. 1.: Alle dagen 'n vrije evend om met de vrijer op stap te gaan; No 2 Al Ie dagen soep met balletjes, ze had last van d'r maag! No. 3 .Wou 'n badkamer Toen was de maat bij Mie vol; 'n Badkamer, schreeuwde ze, m'n lieve schepsel, kruip gauw op de weg bai de „12-huiskes," den ken je de „modderbaden ge bruiken" Do gedienstige nam de bainen en no gheden ten dage veeg ik de vloer: we benne Een zeer opzienbarende inbraak heeft plaats gehad in het kasteel te Chantilly (Fr.) waar in- b.ekers kalmpjes een ladder tegen het balkon zetten, binnen wandelden en den beroemden „blauwen diamant", „le Grand Conde" genaamd uaoS sjapap ap uba uapaxj do }oj. uauiBuoponi spoor II DOOPSGEZ. GEM. Dinsdag 9 Nov. 8 uur: 2e avond v.d. Godsdienst cursus: Schepping en Scheppingsverhalen. Donderdag 11 Nov. 8 unr: Ds. Van der Veen ver telt over het in den laatsten tijd zoo bekend ge- e orden boek „Klaus Bjerg en Bodil" van den Deenschen schrijver Thomas Olesen Lókken. Vrijdag 12 Nov. Jongerengroep 1925-'26. MARKTBERICHTEN. Opgaven van den marktmeester der kleine markten te Alkmaar, betreffende de hoogste en laagste prijzen van sommige artikelen. Markten van Maandag 1 tot en met Zaterdag 6 October. Kippen pei stuk 0.60 k 2 Kuikens per stuk f 0.30 k 2.50 Eenden per stuk f 0.60 a 2.40; Ko nijnen per stuk f 0.30 a 4.00; Eendederen per 100 ï.50; Kipeieren (groothandel) per 100 f 12 a 14 d. kleinhandel fl2.50 a 14.50; boter eerBte soort: pre pond f 0.95 a 1.05; 2e soort f 0.80 a 0.90; jonge kippen f 1.50 a 3.00; slachtduivcn f0.15 a 0.20. Alkmaar, 8 Nov. Op de heden gehouden week markt waren aangevoerd: 30 vette koeien f190 a 4d0; 8 vette kalveren f 95 a 160;; per ned. pond f 1.30 a 1.60; 41 nucht. kalveren slacht 8 a 22.—; 12 vette schapen; 617 vette varkens zware per ned. pond 70 a 73 ct; zouters 70 ct. •tfi. .'- I- KINDERRUBRIEK. MAUW EN KNOR OP REIS. ze? ten. Lusten jullie ook thee De booze juffrouw geloofde wel dat Mauw en Natuurlijk namen Mauw en Knor het aanbod •vnor niet met opzet aan haar vlecht hadden ge- coarne aan en met z'n drieën hadden zij een •ukken en vriendelijk vertelde zij „Mijn naam ^'oolijk feest Mauw at zooveel van het heerlijke js juffrouw Bromvlieg en mijn haar heeft eiken 8°had, dat hij zoowaar pijn^in zijn buik kreeg! wond een andere kleur Ik was juist van plan rm hier wat te gaan rusten en een kopje thee te Wprdt vervolgd.

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2