Het gestolen Kind. 17e Jaargang;. Dinsdag 14 December 1926. No. 99 8®!K NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WBS WIERINGEN 01 OMSTREKEN ■WIERINGER COURANTa GORN. J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER MODE. DE POPULARITEIT VAN TWEED. Nooit is tweed meer populair geweest, dan ge durende dit seizoen. Tweed wordt overal gedra- $gcn, in de stad, buiten, overalmen kan het krij gen in alle mogelijke kleuren, tinten, patronen en dessins en het is zachter en soepeler, dan het ooit te voren geweest is. Tweed met een aange- weven rand ziet men ook veel en dit staat bizon der goed, als mgn het gebruikt om mantels van te maken, en er zijn ook vele nieuwe soorten tweed met een gespikkeld oppervlak. Men kan nu met tweed dingen doen, waarvan men vroe ger niet had kunnen droomen. Men kan het gar- nceren met bont, men kan het versieren met lich tere stof, men kan cachet aan een tweed mantel geven door een bloem in het knoopsgat te steken en niemand verwondert zich erover. Inderdaad, de mode is wel veranderd op dit gebied. Voor beide modellen, welke hierboven zijn af gebeeld, is tweed gebruikt. De mentel, afgebeeld ónder No. 1215 wordt gemaakt van effen cham pagne-kleurig tweed en wordt ,op aardige wijze gegarneerd met een kraagje van zwarte mus kus. Het is een model, dat van de schouders af i recht doorloopt, met dien verstande, dat hij een beetje uitstaat aan de onderzijde. Zoowel mou wen, als zakken zijn gegarneerd met een enkelen donkeren knoop. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van No. 1215 in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 55 cents. Gespikkeld tweed in een zacht donkerblaiuw is de stof, waarvan mantel en rok, afgebeeld onder No. 1256 gemaakt worden. Deze zijn gesneden volgens het vlotte, gladde model, dat dit seizoen voor dergelijke pakjes zoo op den voorgrond treedt, en het is ontbloot van alle garneering. Het tamelijk korte rokje is op zij geplooid, zioódat men vrijheid van beweging heeft, terwijl het rech te manteltje een ceintuurtje heeft om het mid del en voorzien is van twee diepe zakken. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 12. 44, 46 en 48 'onder opgave van No. 1216 aan bet bureau van dit blad. Kosten 55 cen,ts. FEUILLETON. O—O No. 1. I. Een raadselachtige bijeenkomst. Het kleine gehucht Pachtveld is een van de weinige dorpen in Engeland, waar de schand paal en de Meiboom, de twee overblijfsels uit vroegere tijden, nog in wezen zijn de eerst i w as, dit kunnen wij tot ons genoegen mededeelei op den tijd, waarin ons verbaal aanvangt, name lijk in het jaar 1806, gaandeweg al meer en meer in verval geraakt. Niemand dacht er aan het na derend einde van dit strafwerktuig te betreuren, behalve zekere Herman Sabelbont, gewoonlijk in de wandeling de oude Manus genaamd ,die in zich de drie waardigheden van scherprechter, doodgraver en veldwachter vereenigde. Zoo groot was de gehechtheid van den ouden man aan lang vergoten gewoonten en gebruiken, dat hij tegen ieder die hem slechts wilde aanhooren, met veel omhaal van woorden getuigde, dat men nir-t eerder van de Franschen en de revolutie ver lept zou worden, voordat de schandpaal weder in gebruik gekomen zou zijn. In zijn oogen was dit het eenige algemeene middel tegen het toene mend zedenbedrijf van dien tijd. De oude Manus, zooals wij hem voorjtaan noe men zullen noemen, was een grijsaard van tus- schen de zestig en zeventig jaren. De tijd evenwel was hem goedgunstig geweest. Zijn hooge gestalte was nog niet door den ou derdom gebogen, zijn groote grijze oogen hadden een uitdrukking, zooal niet van list, dan toch van slimheid behouden, eenige sneeuwwitte haarlok ken, die langs zijn slapen hingen, gaven iets acht baars aan zijn door de zon gébruind gelaat. Zoo dat gelaat slechts een weinig bleeker geweest wa re, had de cude Manus zeer goed aan een schil der tot model voor de afbeelding van dezen of ge nen heilige kunnen dienen. Het was op een schoonen avond in September VERSCHIJNT ELK EN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. wat pennen in beweging en kost menjig geleerde uren van ernstig onderzoek. De Zuid-Holland- sche melkveevereeniging, wil den invoer van be vroren vleesch afschaffen, omdat dit een haard kan zijn van besmetting. Bij «onderzoek moet gs- bb'kcn zijn, dat de mond- en klauwzeer-bacil niet door een ondernulsche temperatuur gedoiod. zijn. Een paar Noorsche geleefden zijn er achter geko men, dat vele menschen dragers zijn van de be smetting, waarmee zij dan ook vele onverwach te gevallen verklaren. Vogels, insecten en vis- schen hebben dus voorloopig weer afgedaan. Op de markt hoort men van al dat nieuws weinig. Daar heeft men het te druk met den han del van den dag. En die handel staajt tegenwoor dig in het teeken van het schaap. Elke maand beeft zoo zijn overwegenden aanvoer van vee. En dat is in December het geval met schapen. Vette schapen wegens opruiming van de weide overhouders voor een nieuw beslag, 't Ging Don di rdag in SCHAGEN nog al. Oude schapen met oen nog al goede aanvoer liepen tot f 42.Jon ge vette schapen voor den uitvoer toi f 38. Vette lammeren, sedert October overhouders werden bij honderden voor den doiod verkocht orijzen f 24.a 26.50; magere overhoaidesr voor de weide f 18 a 22.50; De schapen komen te Scha gen van heinde en ver. Wij zagen er van Groote broek tot Peilen; van Koegras toi St. Pancras en verder uit alle gemeenten die tusschen de armen vnn dit kruis inliggen. Duizenden bij duizenden zijn in dezen herfst op de Schager markt ge weest. Vette koeien hielden de kleine prijsverhoo- Tïng vol De beste tot f 1.05 per KG en verder af dalend tot f 0.60. De laatste graskalverren waren iels duurder, ook nuchtere kalveren waren vast. Vette varkens met grooten aanvoer, waren stug; prijs 69 a 71 cent per Kilo. LEELIJKE HANDEN. Werken in de huishouding bij koud weer is vreeselijk voor teere handen. De vrouwen, die lij den aan het euvel van een te kort aan dienstbo- d«m, zuchten dikwijls, als zij zien wat er is over gebleven van haar handen, die eens waren blanke handen met rose nagels." „Doe dan handschoenen aan zeggen de man nen, doch ei' zijn zooveel verschillende bezighe den, die niet met handschoenen aan gedaan kun nen worden, dat die raad slecfyts in enkele ge vallen, zooals het schillen van aardappelen, op gaat. Het meeste ongemak veroorzaken natte handen in den winter. Vuile handen, die droog zijn, doen weinig kwaad, want als zij flink gewasschen zijn, zijn zij weder schoon. Doch als de poriën door het heete water opengaan en het vuil kruipt naar binnen, dan is dat er niet meer uit te krijgen, zon «Ier veel ongemak en zelfs pijn. De handen flink niet vet inwrijven, vóór men begint te wasschen, wil nog wel eens helpen. Doch wanneer men b.v. kleeren moet wasschen, kan men de handen niet invetten. Voor dergelijke gevallen kan men ze het best inwrijven met een mengsel van citroen en glycerine, Terstond, nadat het wasschen ge daan is, moet men de handen weder wasschen en '3 daarna inwrijven met creme of nog een beetje Hycerine. Al lijken zii schoon, toch worden zij gauw hard en ruw, als de lucht er op gaat in werken. Het is en blijft een euvel, waaraan in don regel niet veel te verhelpen is. dat Manus, niets anders te doen hebbende, zich naar het heuveltje voor de kerk begaf, waar zich het voorwerp zijner zorgen bevond. Hij had zijn gereedschappen meegenomen, wt nt de oude schandpaal had den vorigen dag door een windvlaag nieuwe wonden ontvangen en het zou wel twee uren arbeid vereischen om de schade te herstellen. De gouden stralen der ondergaande zon ver lichtten het grasperk met purperen gloed in dat licht teekende de kerk zich af als een sombere warte massa, wier schaduw zich over den ou den schandboom en den grijsaard, die er werkto uitstrekte. Ongeveer een uur lang kon de oude Manus al Jus bezig geweest zijn, toen hij driftig het ho'.M ophief: De hoefslag van een snel dravend paard had zijn oor bereikt. Met een enkelen oogopslag zap 'Janus, die lederen man, vrouw of kind uit den >mtrck kende, dat de aankomende ruiter ean vreemdeling was. Iemand die naar het kasteel gaat, dacht Mn- aus Zie, dat is nu toch vreemd, dat zij nu bezoek uit vangen, op het oogenblik. dat de zoon var ien huize op sterven ligt. Evenwel, alles ,in aan merking genomen, zal graaf Richard niet heel bedroefd zijn over den dood van zijn eerstgebo rene. Hii heeft hem nooit lief gehad. Arme jon gelui Zoo goed, zoo welwillend en zoo rijk. 't T? treurig het leven te moeten verlaten met zulk eer <ehoon voor uitzichten en dat juist op het oogen - blik, dat hij zijn eigen meester zou worden, nu 1 nr»t ons eens zien..den eersten September. Ja het is juist heden dat hij meerderjarig wordt. De ruiter hield stil, hij zag *om zich heen als zocht hij de richting, die hij moest inslaan. Toen hij den grijsaard bemerkte, naderde hij hem. Dat is een militair, dacht. Manus. Men behoefde niet heel slim te ziin om dat te raden de houding en het krijgshaftig uiterliik van den vreemdeling zoowel als ziin kleedinp gaven duidelijk genoeg een stand te kennen. Hii was groot van gestalte, zijn regelmatige en fraaie gelaatstrekken waren in de schoonste overeen stemming met ziin schitterende «oogen en zwarte ongepoederde haren. ADVERTENTIéN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BINNENL. NIEUWS. ONWEER BOVEN 't GOOI. Een korte, doch hevige onweersbui heeft bo ven 't Gooi gewoed. Verschillende gemeenten v erden dor storingen in het electrisch net in 't donker gezet Op enkele plaatsen veroorzaakte de bliksem schade. Bij den landbouwer Kroon te oosdrecht zijn twee zoons, die reeds te bed la gen, door den bliksem getroffeneen hunner bleef geruimen tijd bewusteloos, terwijl van bei den de voeten blauw waren. Bij de familie Hamming te Loosdrecht werd de kachel door de kamer geslingerd. EEN GEVAARLIJK GRAPJE. Een stokei van de Zuider Stoomtramwegmaa. schappij, die op de locomotief stond van de tram, cli.' -over de rolbrug te, Raamsdonkveer reed, wil de klaarblijkelijk een grapje uithalen met een kennis, zekere De W., die op de brugleuning za.t. Toen hij hem genaderd was, greep hij een kolen schop, om daarmede De W.'s hoed af et slaan. Ongelukkigerwijs echter raakte hij niet den hoed doch wel het hoofd van De W. en wel dermate, dat De W. bewusteloos neerzeeg. Onmiddellijk werd de jongeman per aut-o naar zijn woning ver voerd, waar de geneesheer een hersenschudding constateerde. De stoker werd aanstonds d-ooir de marechaus see in verhoor genomen, doch toen kwam vast te staan, dat geen opzet in het spel was, werd hii wederom vrijgelaten. De toestand van De W. is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. BLOEDVERGIFTIGING. Ongeveer drie weken geleden kreeg de mon teur J. S. te Budel een klein wondje aan een zij ner vihgers Aanvankelijk werd geen acht op 't wondje geslagen, totdat hij voor eenige dagen zijn werk moest staken. Thans is de man tenge volge van bloedvergiftiging overleden. DE OVERHEID DIE FABRIKANT SPEELT. Over de steenfabriek der gemeente Kerkrade d e een groot verlies heeft geleden, hetwelk het Rijk voor 9/10 of 325.000 zal dekken, schrijft De Ned. Werkgever o.m. Voor de gemeente is dit natuurlijk een mee vallertje. Maar wij vragen ons toch af, dat het Rijk hier uit de schatkist, d.w.z. uit de gelden, door de belastingbetalers, waaronder ooik de steenfabrikanten, opgebracht, het grootste deel gaat dekken van het verlies op een exploitatie die bedoeld was om de overbodigheid en schade lijkheid van het particuliere bedrijf te demon- streeren. Ware deze fabriek niet opgericht en wa ren de steenen besteld bij de particuliere indus trie, dan zou deze schade niet lontstaan zijn en het particulier bedrijf had niet het nadeel gele - den, dat daaraan thans door deze gemeentelijke fabriek is toegebracht. Thans heeft de Ned. steen industrie, die zich de bestelling van 23 millioen steenen zag ontgaan, een belangrijke winstder ving te boeken en wordt de schatkist bovendien benadeeld. Het ware rationeel en billijk'geweest indien de gemeente de straf voor het begane vergrijp zelf had moeten dragen. VAN AI.LES WAT. STOF EN JAS IN ééN DAG GEMAAKT! Een blad te Toronto is on het origineele denk beeld gekomen, een wedstrijd uit te schrijven in Dit is immers het dorp Pachtveld, vriend vroeg hij den doodgraver, die opgestaan was en hem, met de hand tegen de boom leunende, stond aan te staren. Ja, ja, mijnheer, sprak de grijsaard, laat uw paard zijn gang maar gaan hqt zal u regelrecht iiaar het. posthuis brengen. Het beest kent- den weg van Nieuwendorp naar Pachtveld, reken daarop. Hij heeft dien weg al zeven jaren lanj, t»<gaan met den brievenzak op zijn rug, dat kan ik u verzekeren. De vreemdeling scheen een weinig teleurge steld. Misschien had hij liever gezien, dat men niet wist, vanwaar hij kwam. Het is een lief plaatsje, dit dorp, merkte hij cp om het gesprek een andere wending te geven. Dat was het, mijnheer, antwoordde Manus, de wenkbrauwen fronsende. Dat was hejt in den tijd van rechter Ouwslot. Hij zou al die nieuwig heid hier niet geduld hebben bij voorbeeld, zoo als zij thans zeggen, dat de schandboom de mis dadigers verhardt en nog honderd andere zot tigheden. Ik, mijnheer, die hier tot u spreek, heb met mijn eigen oogen geziien, dat er meer dan vijf in de week ingezet werden, mijnheer, in den tijd van rechter Ouwslot. De vreemdeling glimlachte. Maar gij keurt de nieuwerwetsche ideeën misschien goed, mijnheer hervatte Manus op drogen toon. -- Neen, waarlijk niet, antwoordde de vreem deling levendig, want hij bemerkte duidelijk, dat bij van den ouden man geen de minste inlichting zou verkrijgen indien hij hem tegensprak, ik ben zelf een groot gedeelte van mijn leven aan de tucht en orde onderworpen geweest en ik keur die heel goed. De man, die aoo sprak, maakte gewis bij ziich '/elven de noodige uitzonderingen op zijn mee ning, maar, zooals wij zeiden, hij verlangde bo venal den oude in een goede luim te brengen. Wat ik zeggen wilde, vroeg hij, wat beduidt dat gedenkteeken En hij wees op een soort van graftombe, waar van het dak ver hoven den muur van het kerk- ho' uitstak en welks bouw veel ouder scheen dan die van de kerk zelve. Er bestond evenwel een klein verschil drie BUREAU Hippolytushoef W lering om. Telef. lntercomm. No. II. het vervaardigen van een overjas, die aangebo den zou worden aan den vice-gouverneur van Quebec. Als voorwaarde gold echter, dat ook de grondstof speciaal en uitsluitend voor deze jas aangemaakt moest worden. Tn één dag werd door den winnaar aan deze voorwaarden voldaan. Des morgens zeer vroeg werden vier schapen per auto «over een afstand van 12 mijl vervoerd naar een fabriek te Brant- ford, waar zij direct, om uur in den ochtend, geschoren werden. In een half uur tijd was de wol ontvet en gereinigd en gereed om te worden geverfd. Het kaarden en de verdere bewerkingen geschiedden zoo vlug, dat de kleermaker na eeni ge uren zich op zijn tafel kon neerzetten om do laatste hand aan het kleedingstuk te leggen. De as werd vei volgens per vliegmachiné naar Tot- ron,to gebracht, waar hij om kwart voor zeven in den vroegen avond van denzelfden dag, aan den /ice-gouverneur werd aangeboden ROET - PRAATJE. Mist is menigmaal onaangenaam, maar mist met roet is nog veel onaangenamer. Als de mist in een groote stad gelijk Londen 100 a 130 meter dik is, hangt er wel 200 k 250 ton roet in, uit de talrijke schoorsteenen gekomen. Op iederen vier kanten kilometer zet zich 370 ton roet per jaar vast, en als het veel mist, meer. Maar men moet ook niet vergeten, dat een stad als Londen per laar 17 millioen ton kolen verstookt, dus dat geeft heel wat rook en smook. Van middernacht ,tot ongeveer 5 uur 's mor gens kan de wind de atmosfeer tamelijk rein houden. Maar o«m 7 uur 's morgens is heit al mis, én om 10 uur 's morgens op z'n ergst. Dan klaart de atmosfeer op en «om 6 uur 's namiddags wordt het weer even vuiler. LAWAAI EN SUCCES. Een thea.ter-explodtant in Londen heeft on- langs een origineel reclame-idee toegepast. Do daverende lachsalvo's van het publiek werden «liet gesmoord door de wanden van het theater, maar deden als het ware de muziek barsten op hun weg naar de straat, waar dij voorbijgangers ♦e hoop liepen op het gerucht van de schallende uitbarstingen van vreugde. Men had eenvoudig microfoons in de zaal aangebracht en via ver - borgen looidspeakers werden de „lach-golven" aaar buiten in verhevigde mate afgevoerd. GEMEENTE WIERINGEN. Naar aanleiding van het door het gemeente- testuur tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gericht adres inzake steun- verleening aan arbeiders van de Zuiderzeewer ken, heeft de Minister geantwoord, dat hij over deze aangelegenheid het oordeel heeft ingewon nen van de Commissie van advies voor werkloo- zensteun. Met de opvatting van die commissie kan hij zich geheel vereenigen. Genoemde commissie onderscheidt de hulp, die door het gemeentebestuur wordt gevraagd in: a. voor wat betreft de bestrijding van de werk loosheid in den komenden winter b. voor wat betreft de moeilijkheden, welke worden verwacht in de toekomst., wanneer de Zuiderzeewerken van grooten omvang zullen zijn Wa.t betreft het verzoek onder a.. vestigt de commissie de aandacht op den brief van den 'Huister van Waterstaat, waarin wordt medege deeld, dat den komenden winter verschillende van de bogen waren met blokken graniet zooda nig bemetseld, dat zij een sooiit van gewelf vorm den, terwijl ijzeren deuren, aan weerszijden ver sierd met een bronzen standbeeld, dat een rui ter te paard in de wapenrusting der twaalfde eeuw voorstelde, den vierden boog sloten. De standbeelden droegen een wapenschild, waarop drie hamers en een lelie uitgebeiteld waren. Ja, dat is een vreemd ding dat monument, sprak de oude man met welgevallen, en het doet jr ij genoegen te zien. dat gij het opmerkthet behoort aan een zonderlinge familie, graaf van Hertenstein, een der oude mannen van het land. Is dat de grafkelder der Van Hertensteins vroeg de vreemdeling met een zucht. Ja, en hij zal spoedig weder geopend moe - ten worden, want de oudste znon, Eduard, is stervende naar men zegt. Een braaf jongeling, mijnheer, een brave jongen, de armen zullen hem betreuren als hij weg gaat. Maar gij kent de fa milie misschien, mijnheer Neen, sprak de vreemdeling na een oogen- hlik zwijgens Ik heb maar een man gekend, die Van Hertenstein heette en dat was ver van hier. In het buitenland, mijnheer Dit dorp bevalt mij. sprak de vreemdeling zonder op de vraag van den ouden Manus te ant woorden. Men heeft mij gezegd, dat er hier in den omtrek vele merkwaardige kasteelen te zien •varen en ik heb besloten hier eenige dagen te blijven. Kunt gij mij zeggen, waar ik de herberg .Het Wapen van Hertenstein" vinden kan Mijn hospes te Nieuwendorp heeft mij dat huis aan bevolen. „Het Wapen van Hertenstein"! herhaalde Ma nats verwonderd, maar dat is niets dan een klein herbergje. Dat is mij om het even. De officier wachtte niet om het einde der ver taling te hooren, maar den ouden man danken de, verwilderde hii zich haastig in de aangewe zen richting, nadat hij eerst Manus het geldstuk ?n de hand gestopt had. Een rare logeergast voor Bot Panders, mom melde Manus, beurtelings het geld beschouwende on den ruiter naziende maar da,t gaat mii niet -mn, daar zal ik mij het hoofd niet. mee breken. (Wordt vervolgd.) MARKTOVERZICHT. Het mond en klauwzeer houdt geregeld heel

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1