werken zullen worden uitgevoerd. Een soortge lijke mededeeling Is de commissie ook gedaan door den Directeur-Generaal van de Zuiderzee werken, met wien zij deze aangelegenheid uit voerig heeft besproken. Volgens de commissie mag derhalve worden verwacht, dat de werkloos heid te Wieringen de komende maanden niet buitengewoon groot zal zijn. Van meer beteekenis is de hulR, welke het ge meentebestuur vraagt voor do .toekomst. Onte genzeggelijk zal, als gevolg van de uitvoering vun de Zuiderzeewerken, een groot aantal perso nen naar Wieringen en omgeving trekken en zullen zich daarbij kwesties voordoen, voor wel ker oplossing het gemeentebestuur niet zou zijn gekomen, waren de Zuiderzeewerken niet aan gevat. Tndien het gevolg zou zijn, dat de gemeente op zware lasten zou komen, en dus hare inwo ners geldelijk zouden wrden getroffen, dan zou er volgens de commissie reden zijn, om dat ten laste der Zuiderzeewerken te brengen. Echter is te verwachten, dat de gemeente Wieringen in be langrijke mate de profijten zal hebben, welke uit de drooglegging zullen voortvloeien, zoowel tij dens de uitvoering der werken als na de tptstand koming ervan. Een en ander staat evenwel geheel buiten het lenigen van de geldelijke nadeelen van de werk loosheid, waarvan de behartiging aan het Depar tement van Blnnenlandsche Zaken en Landhouw is toevertrouwd. Hoewel do commissie dus meent, dat er voor de Rijksoverheid nog geen aanleiding bestaat om de hulp te verleenen, gelijk het gemeentebe stuur deze verzoekt, acht zij het niet buitenge sloten, dat te eendger tijd in deze medewerking van de Overheid noodig kan zijn. In dat geval zal die hulp, naar de commissie meent, dienen te worden verleend uit de middelen, die bestemd zijn voor do drooglegging der Zuiderzee. Een grooto menigte vulde Zaterdagavond j.1. het Doopsgezind kerkgebouw te Hippolytushoef en het deed goed aan, dat zoovelen begrepen, dat professor Casimin een onderwerp zou behande len van 't hoogste belang: „De Opvoeding. Na 'n inleiding van Ds. Van der Veen ving spr. zijn schoone rede aan, zoo begrijpelijk, zoo met voorbeelden toegelicht dat vele aanwezige ou ders wel bij zlchzelven zullen hebben gezegd: ik heb vanavond heel wat geleerd; veel is er, dat ik bij de opvoeding mijner kinderen anders moet doen; En de jongeren? Velen zullen hebben be selt dat er verkeerde richtingen waren, die zij in sloegen, doch da,t het nog tijd was, om zich te ver vormen en 't goede zich eigen te maken. Ja, 't is zooals spreker zei: in de opvoeding ligt alles; het is de knop die moet ontluiken't klei ne stekje, dat 'n plant moet worden, maar, o, he scheelt zoo veel, welke zorgen er aan worden be steed. Immers cpze geheele maatschappij hangt van de opvoeding, van de vorming van het menschdom af Spr. verdeelde zijn rede in verschillende onder deelen en had 't o.a. over de voeding; het onder u ijs; het kind ten opzichte van de godsdienst; be roepskeuzo en geneeskundig advies. Toen spr. na ruim twee uur aan 't woord te zijn geweest, zijn rede eindigde werden door Ds. Van der Veen, Dr. Piccardt, Dr. Van Beek en Mej. Dui- vetter nog eenige vragen gesteld welke door spr. werden beantwoord. Ds. Van der Veen dankte ren slotte professor Ca simit voor dezen leerzamen avond en hoopte dat velen 't gesprokene bij hun kinderen in toepas sing zouden brengen. De landbouwer C. Kooij Cz. te Westerland heeft 'n boerenplaats groot 9 hectaren, onder Groenveld aangekocht en zal zich dus aldaar met zijn gezin vestigen. - n De muzlekvereeniging „Harmonie zal op den 2den Kerstdag een uitvoering geven In de zaal van den heer C. Scheltus. Opgevoerd zal worden behalve het concert,„Om 10.000 dollar", Ame rikaansch Blijspel in drie bedrijven. Door den heer J. N. Bruul is een gemengd koor opgericht dat reeds op den Oudejaarsavond in de Ned. Herv Kerk zal zingen. INGEZONDEN STUKKEN. Aan de Redactie Wieringer Gourant. Mijnheer de Redacteur. Ik verzoek beleefd voor onderstaande regels een kleine plaatsruimte in uw Blad. Naar aanleiding van de gevoerde Polemiek U en den Heer van H. en thans weer door de heeren J. S. Nleuwbuurt en H. S. Peters, voel ik mij gedwongen, om eenige opmerkingen te maken. Wel wetende, dat deze Polemiek voortvloeien uit een „Ontwikkelings-club" die hier op Wierin gen door een 15-tal menschen in 't leven is ge roepen. En dit moet vooral niet worden vergeten niet door den Heer van H. aleen, maar mat een 15-tal menschen met hem mee is deze Ontwikkelings club ontstaan. Dit haal ik even aan, omdat zich alles tegen den heer v. Houten richt, 't Is voor mij een bewijs dat deze Ontwlkkelingsclub een groot-getal men- coben hoofdpijn bezorgt. En daar ik deze polemiek van begin af heb ge volgd, en eruit opgemerkt heb, dat zij allen die den Heer v. H. becrltdseercn, werken met lage laster,, van daar ook mijn opmerkingen. In de eerste plaats heb ik 't opgemerkt in Harm en Teun, ten .tweede in het schrijven van den Heer Redacteur aan 't adres van v. H. en ten derde in heit laatst ingezonden stukje van de Heeren J. S Nieuwbuurt en H. S. Peters. Dit lgntste schrijven is alleen nog maar een verzoek aan den Redacteur voor opname van datgeene, wat zij willen schrijven. En daar ik moet constateeren, dat de Heeren Nieuwbuurt en Peters in dit verzoek al niet vrij zijn van lastertaal, hoe moet dit dan ip 't vervolg worden Moet ik hieruit opmaken, dat al die personen die tegen den Heer v. H. schrijven, hem alleen willen belasteren Of ontbreekt het den Heerei aan eerlijke argumenten En daar deze drie punten, die nu zullen wor den behandeld, door de Heeren Nieuwbuurt en Peters geen poppekast voorstellen, maar wel terdege dingen die in 't Maatschappelijke leven -worden besproken, hoop ik dan ook, dat de las ter wegblijft, en daarvoor in de plaats eerlijke argumenten gebezigd zullen worden Het is hier het behandelen van een meenings- vcrschll en ook, wat recht of onrecht is. En ik hoop dan ook. dat hierin het mensch-zijn •j-.ji den voorgrond zal treden. In dank voor de plaatsruimte R. HOLTJER. P.S. Zou de heer v. H. geen kennis krijgen van voorgenomen geschrijf en omreden hij op 't oo- genblik niet hier op Wieringen aanwezig is, zoo zal ik de heeren Nieuwbuurt en Peters, indien er geen bezwaar in zien, van antwoord dienen. Wij plaatsen boververmeld stukje, waar wij niet de schijn op ons willen laden van bevoorrech ting; echter, wat de inhoud betreft, hoon hei thuis in de prullenmand; het bevat letterlijk niets als ongeargumenteerde beschuldigingen van las ter door diegenen, die zich tegenover Vah Hou ten stelden. Het is best mogelijk, dat Van Houten en Drenthe uwe idealen konde,t verkondigen zondof tegenspraak Maar gij bevindt u thans op een an- dtre plaats: wil daarmee rekening houden. Wij en velen met ons hebben niets anders op 't oog dan 't v, aarachtig belang van alle gemeentte naren; maai jullie schijnt geen waardeering te hebben voor alles wat wordt gedaan om ieder 'n menschwaardig bestaan te verzekeren. Lees p. 't bericht in dit nummer, waaruit blijkt dal ook 't Gemeentebestuur op de bres staat voor de belangen van den Zuiderzee - arbeider. Maar waar wij voor hebben te waken, da,t hier de Gemeento niet in 't zelfde stadium komt als Emmen, en wij hopen dat,'t jullui eindelijk ook eens zal Intresseeren om 't maatschappelijke en economische in evenwicht te houden. REDACTIE. in de marechaussee-kazerne binnengebracht. VRUCHTBOOMEN VOOR WATERSNOOD SLACHTOFFERS. De Koningin heeft twee wagons vruchtboómen uit de boomkweekerijen van Het Loo en de ko ninklijke houtvesterij doen toekomen aan de kweekers in Maas en Waal, die voor geen of slechts geringen geldelijken steun van het wa tersnoodcomdté in aanmerking komen. binnenl. nieuws. AUTOBUS ONGEVAL. Vrijdagavond is te Enschede op den hoek van Juvastraat en Kuipersdijk een vrachtauto in botsing gekomen met epn autobus met 15 perso nen. De bus sloeg om en, alle inzittenden werden min of meer gewond. Drie van hen zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Een nader bericht meldt nl de bus zaten arbeiders van de firma Jannink Zn., die naar Epe in Westfalen zouden wor den gebracht Allen werden door de glasscherven gewond. Drie van hen moesten naar het zieken huis worden gebrachtde 'overigen konden, na verbonden te zijn, hun reis naar Westfalen per trein voortzetten. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. Vele geneeskundigen waren op het terrein van het ongeval aanwezig. OVERVAL DOOR DRIE GEMASKERDE PERSONEN. Op 5 minuten afstand van Zwolle in de buurt van Schelle, woont het echtpaar Dijks. Dijks Mej. O., uit Hoofddorp, zou op een duo van een maken, toen zij tusschen Met é?fr>tig verminkten voet nvoest zij onmid dellijk naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd worden. -UCJ. V7.J UIL ii'UUlUUUl yj, ZJUU Hou-, f^gtorrijwiel een ritje makel o Je kt. ^ng bekneld geraakte. u h.' Met enk-dia verminkten vo 100 kippen verdronken. Te Suamecr is een vrachtauto met zevenhon derd kippen, op reis naar de Leeuwarder markt te water gereden. Ongeveer 100 kippen zijn ver dronken. door een riem gegrepen. De 55-jarige gehuwde J. Westerdiep, werkzaam aan de scheepswerven E. J. Smit Zn. te Wes terbroek weid gegrepen door een riem, rondge slingerd en vrijwel verpletterd. een vaste zetel. Te Biorne heeft de heer Elhorst, 83 jaar- oud, ontslag genomen als Raadslid. Hij was geduren de 53 jaar Raadslid, waarvan zes jaar wethouder "buitenland. heeft den naam er warmpjes in te zitten. Dezer dageizoo vertelt de N. R. Crt., was hij naar de kerk gegaan Zijn vrouw, een stevige boerin van ruim 50 jaar, bleef alleen thuis. Omstreeks 7 uur werd op de deur geklopt en op haar vraag, wie daar was, werd dadelijk geantwoord Kamphuis. Er wonen in de beurt van Dijks twee Kamphui- sen, dus op dait antwoord deed moeder Dijks o pen. Voor haar stonden drie mannen met mas kers voor, zwarte lappen met gaten voor de op een. Eén had een revolver en eischte je geld of l'e leven. De mannen praatten met een plat Zwolsch accent. Zij drongen naar binnen en moe der Dijks werd de keuken ingeduwd. Zij verweer de zich hevig en schreeuwde zoo hard zij kon. Om haar het zwijgen op te leggen stopte een hunner haar een stuk papier, een geelachtig brui ne winkelzak als een prop in den mond. Bij die gelegenheid heeft vrouw Dijks den man in zijn hand gebeten, zoodat hij bloedend verwond werd De kerels waren nog druk doende de vrouw, die er krachtig opsloeg, te overmeesteren, toen er een wagen aankwam, die plotseling heel zacht g-'ng rijden. Blijkbaar ui,t vrees, dat de wagen bij Dijks zou ophouden, is het drietal verdwenen. Toen Dijks een uur later thuiskwam heeft de vrouw hem de geschiedenis verteld en zijn de im.rechaussee's gewaarschuwd. Zoo spoedig mo gelijk kwam er een wachtmeester, maar in,tus- schen was het al kwart voor tien geworden. Ceen vingerafdrukken, geen voetsporen waren te vinden. De prop papier had moeder Dijks lin den kachel gestopt, slechts een afgescheurd stukje is nog gevonden. Donderdagmorgen zijn er in Schelle drie man nen gezien. Zij zijn niet bij Dijks aan huis ge weest, mtar wel bij twee zusters, die daar in de buurt wonen en die aan godsdienstwaanzin lij den. Zij behooren niet tot eenig kerkgenootschap w ant zij alleen hebben het ware geloof. Veel be woners vart woonwagens kloppen er aan, want zij zijn z,eer vrijgevig. Daar zijn de drie mannen geweest en de zusters weigeren elke Inlichting. Al hebben de mannen ook iets verkeerds gedaan, zij mogen niet gestraft worden, zeggen de dames; men mag geen kwaad met kwaad vergelden. Het onderzoek is met de grootste kracht voorh gezet. Zaterdagmorgen zijn drie jonge mannen SUIKER - OVERVLOED. Uit den piijs zou men nog niet opmaken, zegt de H.P., dat er overproductie van suiker bestaat. Toch is dit zoo. De duurte tijdens den oorlog heeft de productie zoodanig aangemoedigd, dat e - meer is dan met voordeel verkocht kan wor - den. Groofe rafinaderijen in Engeland werden in den laatsten tijd gesloten. Cuba, dat een derde van den gelieelen wereldvoorraad suiker produ ceert, bereikte in 192526 een record met meer dan vijf millioen tons en in het loopende jaar zou dit nog „erger" zijn geworden, indien niet het congres besloten had, dat de president een be perking zou decreteeren. In Brazilië was de op- bi engst zoo groot, dat de Braziliaansche suiker- oombinatie besloot 60.000 tons -op de Európeesche markt tegen eiken prijs te verknopen. Tegenover een wereldproductie aan riet- en beetwortel-sui ker van bijna 24,3 millioen tons staat een ver bruik van naar schatting twintig millioen ton. De kweekers te Havana hebben president Colid- ge verzocht weer eens een Internationale Suiker- conferentie bijeen te roepen. WOLVENPLAAG IN OOST-PRUISEN. Het is bijna honderd jara geleden, aldus de Frankf. Ztg., dat in het Oosten van Duitschland belooningen werden uitgeloofd voor het dooden van een wolf. Thans heeft de overheid zich ge noodzaakt gezien weer daartoe over te gaan we gens het groote aantal dier roofdieren, dat Óóst I ruisen onveilig maakt. Voor den oorlog kwa men wolven in die streken sporadisch voor. Na dien is dat zeer veranderd. Tegenwoordig kan men zelfs van een wolvenplaag spreken. In tal rijke dorpen en op vele lapdgoederen heeft men te lijden van hun tegenwoordigheid door het ver dwijnen van vee, waarvan men dan de resten op verborgen plaatsen terugvindt. Een onlangs ge houden drijfjacht leverde niets op. Nu zijn beloo ningen uitgeloofd voor eiken gedooden wolftot lusver echter zondre succes. Men verklaart het veelvuldig voorkomen der wolven uit de verwar- do toestanden in Rusland. In Rusland zijn van erheidswege wel drijfjachten voorgeschreven maar wegens het gebrek aan goede jagers hebben deze weinig resultaten opgeleverd. Op de grooie iaarlijksche verkoopingen van Russische pelswa ren te Lelpzig, werden dit jaar slechts 2000 wolfs huiden aangeboden, tegen zeker 20 maal zoovee) in de jaren vóór den oorlog. Oost Pruisen zal daarom waarschijnlijk nog langen tijd rekening moeten houden met het bezoek van deze onge wenschte viervoetige vreemdelingen. SPORT. Breezand-Nieuws: Zondag trok Breezand I naar Wieringerwaard om tegen het 1ste elftal daar uil te komen. B. wist de kamp met 4—0 te winnen. B speelde vooral na rust 'n goeden wedstrijd. Hoe wel de overwinnigg verdiend was, waren aan W ook wel eenige punten toegekomen. Zondag komt D.O.S.K.O. naar Breezand voor 'n vriedschappelijke match tegen Breezand I. Aan vang half twee. Breezand II speelde Zondag tegen Oude Sluis II en verloor maar liefst met 6—0; Het wordt meer dan tijd dal Boon en zijn mannen weer eens voor 'n overwinning zorgen. Zondag gaan zij naar AP II. AP-Nieuws. Zondag j.1. speelde AP I haar 9e competitie-wedstrijd uit legen S.v.S. II ie Helder Van 't Hof is scheidsrechter. AP verschijnt met een invaller voor Lemmers, maar heeft Timmer weer in haai gelederen. S.v.S. verkiest het eerst tegen wind te spelen. AP trapi af en onderneemt den eersten aanval, maar de SvS-achterhoede is voor haar taak berekenden zenden de bal retour. Langzamerhand neemt AP het spel in handen en zijn niet voor het dtoel vandaan te slaan; ech ter, hoe zij schieten, steedsjs de paal de zondebok of het gaat er over. Moerel, nu linksbuiten voeli zich zichtbaar wat vreemd, maar is spoedig inge speeld. SvS wil ook aanvallen maar de AP ach terhoede blijft baas. Na rust is AP vol vuur; de SvS-aditerhoede moet nu alle zeilen bijzetten om punten re voor komen; doch in de tweede helft na rust kan de SvSkeeper het niet meer houden. Een hard schot van v.d. Berg maakt 10. SvS wil de schade in halen en Riekus moet herhaaldelijk handelend optreden. Nu is het woord weer aan AP en het S vS-doel wordt geweldig bestookt. Dan komi een mooie voorzet van de Winter en nu is het Rozen broek die de bal netjes in het doel loopt. 20. SvS zwoegt hard, maar AP overdondert alles en nog eenmaal weet Rozenbroek het doel -te vin den. Daarmee komt het einde, 'n 30 overwin ning voor AP en welverdiend. AP II speelde thuis tegen Succes II van Wie ringen en moest met 21 de nederlaag lijden. HALLO I GIJ BESTEELT U ZELF II als gij niet koopt onze Pracht VULPEN Jackle Coogan" (zelfvuller) v, EEN GULDEN en ons pracht Nikkel VULPOTLOOD voor 35 heele centen. - Bosker's Boekhandel, H.hoef. Tel. 19 jtomor in woord en beeld: ANNA PAULOWNA. Breezand. Zaterdagavond gaf het Harmonie gezelschap „Goincordia" 'n muziekuitvoering voor donateurs in het concertgebouw van den heer Borst. De zaal was uitnemend bezet en met groote aandacht werd geluisterd naar de zoo su bliem ten gehoore gebrachte 8 muzieknummers. in het applaus konden de directeur en leden hun belooning zien voor hun studie en toewijding jegens hun vereeniging. Natuurlijk ontbrak het ook niet aan de noodige humor. Daar zórgde dt heer Jan Wiggers voor en hij deed dat natuurlijs op uitnemende wijze. Ook hij kreeg zijn aandeel in de dankbaarheid van het publiek. Ten gezellig bal besloot den avond. KINDERRUBRIEK. BOB EN MOP IN DROOMLAND. II (vervolg) schrok gingen de kinderen naar binnen. „O Mop, „ik val Inplaats van een lift, was er achter de deur „Hij is zeker de Liftjongen," zei Mop. „Ik ben "iwts anders, dan een groot gat en de kinderen i euwsgierig, waar de lift naar ,toe gaat." vielen al dieper en dieper 1 „Ik zal het even vragen," zei Bob en trok den "™et VOOJ °P ?en b°dem bent- kunt je stop zakdoek van het gezicht van het kleine manne- P"!b bo')rde" z" detn Wtjongen roepen en toen tje weg. De liftjongen knipte met zijn oogen. daaJl za? Z1J Plotseling midden .Meneer de liftjongen, mogen wij alstublieft n^P„er een m' "Ka an uw lift gebruik maken vroeg Mop heel beleefd p n Bob keken op er was niemand te zien, „Alleen naar het Land der Droomen," zei de henTen^ ZWMtC schaduw Pftjongen geeuwend en opende, nog slaperig, (ie deur. Binnen was het heel donker, maar toch (Wordt vervolgd.) in eens Mannie: „Wat Nogal meer geld!? Ik dacht dat je voor iedereen al 'n Sinterklaas - cadeau Ije had gekocht Vrouwtje: „Dat dacht ik eerst ook; maar bij na der inzien vind ik deze te mooi om weg te geven PROVINCIAAL NIEUWS Wieringerwaard. Zondagavond gaf de cabaret zanger Daan Dool een reeks van voordrachten in dt; zaal van den heer Schenk. De zaal was tame lijk goed bezet. De aanwezigen hebben volop ge noten en Daan heeft weer voor de zooveelste maal bewezen met zijn programma van 12 num mers het publiek 'n avond van genieten te be zorgen. Hij -oogst e 'n daverend applaus. Na afloop was 't natuurlijk gezellig dansen. -\ SCHAGEN, Rietgewas. Het toenemende ge in uik van riet bij den villabouw is oorzaak, van veel vraag met stijgende prijzen. Dit is de oor zaak, da,t het gewas van het Riietbosch aan het ad alhier reeds nol in zijn geheel verkocht is. TEXEL. Op 't strand achter de Westen en De Koog spoelen aan busjes Engelsche sigaretten 50 stuks en kluiten vet. DOOPSGEZ. GEM. Dinsdag 14 Dec. 8 uur Bijbelavond 1 cor. 13 (verv.) üonderdagav 16 Dec. 8 uur: Lezing van Ds. R. C. de Lange uit Krommenie over „Leven en werken van Albert Schweltzer Vrijd. 17 Dec 8 uur Jongerengroep 1924. MARKTBERICHTEN. Opgave van den marktmeester der kleine mark ten te Alkmaar, betreffende de hoogste en laag ste prijzen van sommige artikelen. Markten van Maandag 6 Dec. tot en met Zaterdag 11 Dec. Aangevoel de artikelen Kippen 0.60 4 2; Kui kens 0.75 4 3 Eenden 0.70 4 2 Konijnen 0.45 a 4 Eenden-eieren f 8 Kippen-eieren groot handel per 100 stuks 11 ft 12 Kippeneieren 'Kleinhandel) per 100 stuks 7.50 fi 12 Bloter le soort per half Kg. 0.95 4 1,05 Boter 2e soort p. half K.G. 0.85 4 0.90. Jonge kippen 1,50 4 3.25; Slachtduiven 15 a 20 ct. ALKMAAR, 13 December 1926. Op de heden ge houden week-veemarkt waren aangevoerd 23 Vette koeien 180 4 400 8 Vette kalveren 70 4 120 Vette kalveren per ned. pond 1,40 4 1,60 17 Nucht. kalveren slacht per stuk van 10 a 25 Vette Schapen 28 4 30 757 vette varkens, zware p. ned. pond 0.68 4 0.71 Zouters per ned. pond 0.68 a 0.70. i

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2