Het gestolen Kind. 17e Jaargang. Dinsdag 21 December 1926. 88ÈW NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ^IfS) WIERINGEN EN OMSTREKEN r Nieuwjaarswenschen 1927. fMO- 101 ■WIERINGER COURANT* dORN J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER 1 VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regela 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAUl Hippolytusnoef Wier Inga*. Telef. Intercomm. No. U. Het jaar 1926 spoedt weder .ten einde. Nog ruim veertien dagen en liet zal weder Ou dejaarsavond zijn. Dan zal, als zoo ,tal van malen voorheen dit blad komen en de schoone traditie tro-uw, als de bode van alle lieve en hartelijke en gulle wenschen, die er in onze bevolking le ven voor familie, vrienden en cliëntele. Men weet algemeen, dat er maar één beproefd en afdoend middel is om allen te bereiken, die men wenscht te bereiken. Een Nleuwjaarswensch in dit blad. Stel dns thans reeds uw Nieuwjaargroet voor 1927 op. Wij bewaren dien voor u tot het Oudejaars- nummer verschijnt. Wij plaatsen deze Nieuwjaarswensch tegen den zeer lagen prijs van f 0.45. REDACTIE. [ODE. EEN PAAR JAPONNETJES VOOR BINNENSHUIS. Omstreeks dezen tijd van het jaar zien wij meestal, dat wij ons wat meer speciaal met onze garderobe gaan bezighouden, dat wij een paar nieuwe japonnen noodig hebben, om 'ons over den Kersttijd heen .te helpen. Al zijn onze avond japonnen nog goed voor de komende feestelijke degen, 'Onze dagelijksche jurken laten ons dik - wijls omstreeks dezen tijd in den steek. Hoe net jes zij cr ook nog uitzagen voor alle dag, in het licht van feestdagen beschouwd, zien zij er heel wat minder keurig uit. Moeten wij met de kinde- i en'mede naar kinderfeestjes, dan moeten wij toch een leuke aardige japon hebben, om bij zno'n gelegenheid te dragen, iets, dat practisch is en tevens in staat om de „spanning" van alle mogelijke spelletjes te weerstaan .Bij zulke gele genheden moet men geen fladderende dunne jur ken dragen, en als ge misschien niet weet, wat voor soort iapon voor die dagen het best is, kunt FEUILLETON. No. 3. Het was vreemd om te zien hoe he,t sombere onverschillige gelaat van den armen jongen een geheele verandering onder ging. Zijn lipnen bee' den, zijn donkere oogen vulden zich met tranen, tranen, die de ruwe behandeling en de straffen, die hij dagelijks ondergaan moest, hem nooit badden kunnen ontrokken. De weinige woorden van goedheid, dooi- den jongen Mastland gesproken, hadden de bron van gevoel en liefde weder geopend, die zoolang ge sloten geweest was en die nu in overvloed uit het hart van het verlaten kind begon te vloeien. Sedert dien tijd was Eduard van alle onrecht- vnardige handelwijzen bevrijd. Tusschen hem en Georg ontstond een broederlijke vriendschap. De schaamte van tegenover zijn knappen en ijvcri- gen vriend als een weetniet en een domkop te staan, deed den jongen Van Hertenstein snelle vorderingen maken. De meester stond er ver baasd over. Niet in staa.t zijnde om zich deze ver andering te verklaren, hield hij zich tenslotte o - rtuigd, dat de kastijdingen, die hij zoo overvloe dig toegepast had, eindelijk hun uitwerking be gonnen te doen. Op zekeren morgen dat de meester slechter dan gewoonlijk gehumeurd was, hoorde hij hoe er ónder het leeren gefluisterd of gemompeld werd. Zonder zich te vergewissen wie de schuldigen wa len, ging mijnheer Lever, alsof dat zoo vanzelf sprak, naar Eduard en gaf hem een duchtigen stokslag. Dat is schandelijk, schandelijk, riep de jon ge Mastland uit. Wie heeft dat durven zeggen, sprak de meester rood van toorn. Ik, sprak de dappere jongen opstaande, en ik herhaal het't is schandelijk, onrechtvaardig! MARKTOVERZICHT. In het slagersbedrijf komen zeker dagen ven groote drukte voor, maar er zijn ook tijden, dat het er bijzonder stil is. December mat zijn feest dagen, St. Nicolaas en de Kerstdagen zijn wel eens heel slap, vooral het geld voor St. Nicolaas mi iet op 't slagersboekje worden bespaard. Dan de vele huisslachtingen in deze maand, ook zij werken zeer nadeelig op hat slagersbedrijf. Geen winder, dat dit op de markt van invloed is, lager prijs, stugger handel. Het was onder dezen druk Ier omstandigheden, dat de markt te SCHAGEN op 16 Dec. iets gebukt ging. En toch had men het erger verwacht. De beste vette koeien waren spoë djg verkocht .tegen 1,— a 1,05 het kilo. De af wijkende waar, waaruit de meerderheid van den aanvoer bestond, daalde successievelijk af tot 55 ent. Melkkoeien, en goede kalfkoeien waren wel te verkoopen, wat weer ten goede van de nuchte re kalveren komt. Deze waren wel te verknopen, prijzen 12 25,Vette jonge schapen waren iets minder. Besteed werd 32 a 36 Vatte lam meren liepen tot 26,50, weide lammeren 22 a 25 Vette varkens met grooten aanvoer iets las ger 0.64 d 0.68. ge een keus doen uit de beide japonnen, welke hierboven zijn afgebeeld. Zij zijn zoowel pactisch a i aardig. De eerste japon, afgebeeld onder No. 1221, wordt gemaakt van graankleurig crepe de Chino en gegarneerd met stronken van dezelfde stof in diep-donkerblauwe tint. De rok heeft het nieuwe tuniek-model en is geheel geplooid in de taile, zoodat de indruk gewekt wordt van een breeden ceintuur. In het bijzonder is opmerkelijk de ori- gineele kraag met de losse, afhangende einden. Knippatronen zijn verkrijgbaar in maten 42, 44, 46 en 48 'onder opgave van No. 1221. Kosten 55 ct. De andere japon, afgebeeld onder No. 1222, voidt gemaakt volgens den stijl van het mo dien se jumper öostuum. De rok is rondom fijn geplooid terwijl het lijfje zonder mouwen de mo de van het overblousen volgt, en tamelijk wijd over den strak zittenden tailleband valt. De ja pon wordt gemaakt van wazig-blauw zijden ma- cu-caine en de eenige garneering bestaat uit op stiksels van zilverachtig chenille, dat in twee rij en rond den hals loopt en aan de voorzijde vier kant uitloopt, zoodat het effect van een vesl ver kregen wordt. Knippatronen zijn verkrijgbaar in maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van No .1222 aan het Bu- teau van dit blad. Kosten 55 cents. STATEN GENERAAL TWEEDE KAMER. ZUIDERZEEFONDS. Verschenen is de Memorie van Antwoord be treffende de begrioting van het Zuiderzeefonds voor 1927. De Mpij. tot uitvoering van Zuiderzeewerken. De Minister van Waterstaat zet uiteen, dat het in één hand leggen van de uitvoering van het geheele werk verdient verre de voorkeur boven het verdeelen van onderdeelen over een aantal aannemers. Voorts kan eigen beheer, naar het oordeel van den Minister, bij de uitvoering van de afsluiting van de Zuiderzee niet in aanmer king komen. Reeds geruimen tijd geleden was te voorzien, dat een combinatie van de vier grooste Neder- landsche aannemersfirma's op het gebied van bagger- en grondwerken, te weten N.V. M. J. v. llattum's Havenwerken, te BeverwijkN.V. Hollandsche Aannemings-Maatschappij te 's-Gra venhage, en de heer A. Bos Pzn., te Dordrecht, en 1Volker Azn, te Sliedrecht, bereid zou zijn om de uitvoering van den afsluitdijk van de Zuider zee te aanvaarden op diep voet, dat, bij beper king van het risico, het geheele werd voor een matige winst zoodanig tot stand zou worden ge bracht, dat de onderdeelen telkens na onderling overleg volgens de plannen der directie zouden worden uitgevoerd krachtens nader te sluiten aannemings overeenkomsten. Aan genoemde N.V. is opgedragen het maken en tot volledige voltooiing onderhouden van den afsluitdijk van de Zuiderzee tusschen het eiland Wieringen en de Friesche kust, met de daarin gelegen sluizen en andere kunstwerken, zoome de grondwerken, noodig voor de bedijking van de Wieringermeer tusschen Medemblik en de Oostpunt van Wieringen en eventueel voor het maken van een proefpolder buiten den be- staanden zeedijk bij Andijk, benevens andere werken, betrekking hebbende op de afsluiting der Zuiderzee en de indijking en droogmaking van de Wieringermeer. T.a.v. den bouw der sluizen en andere kunst werken in den afsluttdijk is echter bepaald, dat deze op verlangen van den Miniister van Water staat door de N.V. in hun geheel of bij gedeelten in het openbaar of onderhands moeten worden aanbesteed. Het ligt in de bedoeling van den Mi nister, van deze bevoegdheid ruim gebruik te maken. Opgemerkt wordt, dat het risico van onver hoopte tegenslagen door den Staat zal moeten worden gedragen. Mocht risico ontstaan door de grove nalatigheid van de N.V.dan is de Staat door de bepalingen der overeenkomst hiertegen afdoende gedekt. Van de te maken werken blijft eec groot ge deelte over, waaraan in de combinatie niet opge nomen aannemers zullen kunnen deelnemen. Aan de N.V. toch is opgedragen het maken van werken tot een bedrag, dat geraamd is op rond 15 millioen gulden, terwijl de raming van alle werken voor afsluiting van de Zuiderzee en in dijking en droogmaking van den Noordweste- liiken polder 127 millioen gulden beloopt. F.r al dus voor 62 millioen gulden aan werk vol gens gewone besteding overblijven. Als normaal is aangenomen, dat de N.V. een winst zal kunnen maken van 6 der aanne mingssom de Staat deelt in overwinst en tekort. Van Hertenstein heeft niet gesproken. Wie dan Ik wil mijn makkers niet verraden. Wie 1 Antwoord, riep de meester, door den tegenstand dien hij ondervond nog meer geprik keld, en daar Mastland bleef zwijgen, werd de rotting weder gezwaaid en viel op zijn schouder r°der, zonder dat hij zich verwaardigde een en kele klacht te doen hooren. Eduard was bleek van ontroering. Op het zien van de beleediging zijn vriend aan gedaan was hij naar hem toegevlogen, en zijn rmen om zijn hals slaande, deed hij zijn best om ds slagen met zijn tenger lichaam op te van gen. Maar weldra uitte hij een kreet en viel be wusteloos op den grond. Meester Lever schrikte zijn toorn bedaarde voor een oógenblik, zijn school maakte zijn eenig middel van bestaan uit. Gij hebt hem doodgeslagen, riep George Mastland en hief zijn vuist tegen den school- neester op. Ik zal naar mijn vader terugkeeren ■n Eduard zal mét mij medegaan. Mijn vader is een magistraathij zal aan graaf Richard van Hertenstein schrijven, die zeker niet weet aan welk ondier hij zijn zoon toevertrouwd heett. Tnn, de ondermeester de kruipende hond, rooals de scholieren hem noemden had Edu- rd in zijn armen opgenomen twee of drie drup els bloed liepen langs de bleeke lippen van het kind dat in flauwte lag. De beide jongens werden in hun kamer ge bracht en de dokter, mijnheer Berghuis, ter stond geroepen. Toen Eduard weer bij zich zelvcn kwam, was ft eerste eerste gelaat dat hij zag, dat van zijn riend George, die voor zijn bed geknield lag. Voor mij, snikte de zieke, voor mij. Juffrouw Lever, geheel wanhopig over het noeste gedrag van haar echtgenoot, had George vergeefs gesmeekt het voorgevallene te verzwij ren. Zoodra de dokter kwam, verhaalde hij wat r gebeurd was. Wij zullen eens zien sprak mijnheer Berg huis. Hij maakte het hemd van het kind los en bleef erscheidene minuten met de hand op hat hart van Eduard staan. 't Is niet van belang, nietwaar t vroeg Le- PROVINCIAAL NIEUWS SCHAGEN, Alhier werden 16.20 H.A. weiland van het fonds Bregman, een sedert 1752 gemeen- chappelijk tezit van de Roomsche en Protestant srhe armvoogdij, verhuurd voor 2699 tegen 2549 vier jaar geleden, van eene verlaging van huurprijzen is dus nog geen sprake. SCHAGEN. Voor de cursus in naaien en ver stellen aan de Landbouwhuishoudschool alhier, hebben zich reeds 22 vrouwen en meisjes aange geven. Daar de cursus bij deze groote aangifte gesplitst zal worden, kunnen nog een paar leer lingen geplaatst worden. Men krijgt dan 2 paral lelklassen van 12 leerlingen. SCHAGEN. De heer J. Blaauboer, jong onder- wijzer alhier, het solliciteeren moede, heeft den Minister van Koloniën zijn diensten aangeboden. Het gevolg is geweest, dat hij voor het Indische onderwijs is aangewezen. De hoofdacte is daar voor evenwel eene vereisclite. Voor de studie daarvan 'ontvangt hij nu 2 jaarlijksche bijdrac gen van 120Öi SCHOORL. Woensdagavond ongeveer negen uur is tijdens de afwezigheid der bewoners, door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de vil la „Lid-O rado", eigendom van den heer Schuijt te Castricum en bewoond door den heer J. C. Sporre, aan den Duinweg alhier. Alles werd een prooi van de vlammen, de brandspuit van Ber - gen verscheen nog op de plaats des onheils, doch kon ónverrichterzake terugkeeern, daar de slan gen niet pasten op de brandkranen aldaar. De brandweer van Schoorl gaf water met .twee slangen op dex waterleiding. OUDESLUIS. Op den len Kerstdag zal de gods dienstoefening in de Ned. Herv. Kerk alhier, ge leid door ds. Kloet uit Helder, afgewisseld wor den door eenige zangnummers gezongen door de loden van de Geemgngde zangvereeniging, onder dirigentschap van den heer Voortbuijsen. TEXEL. Bij trekking der verloting op j.1. Woensdag voor het bouwfonds der Synagoge te Helder is dc auto gevallen op no. 3063 te Texel. De auto is gevallen op een lot door den heer P. Plaatsman alhier verkocht aan den heer Bor- jeson uit, Alkmaar, die toevallig in deze gemeen te vertoefde, TEXEL. De Waal. Vermoedelijk door het weg- sakken, der opgezette kant van den weg tusschen de Waal en Oosterend, geraakte de autoi vail den heer Vlessing te water wat zonder ongelij- ken afliep. TEXEL. Ijsbaan Waal. Door den Noord-Wes tenwind is het tot heden toe een gunslïg verloop geweesthet perceel land staat flink onder wa ter. Als de vorst invalt mogen wij dus op een flinken baan rekenen. AIKMAAR- Aangerand en beroofd. Alkmaar begint langzamerhand groote stoote stada allu- res aan te nemen. Wij krijgen dus nu ook be- roovingen, waarvan men tot dusverre alleen in de bladen berichten uit groote steden aantrof. Vrijdagavond n.1. is mej. K., wonende aan het Wolfspad, toen zij zich van haar betrekking ten huize van den heer Baron, Kennemerpark, naar haar woning begaf, door een onbekend mans- Dersoon aangevallen. Het geschiedde in het Ken nemerpark, ter hoogte van het badhuis. Het meisje kreeg een hevige slag in het gezicht, waar op haar een Drop in den mond werd geduwd. Daarop rokte de aanrander haar het taschje uit de handen. In dit taschje bevond zich een be drag van circa 2. Mej. K. wist den prop te verwijderen en riep luidkeels orn hulp. De aanrander nam daarna de vlucht. Op liet hulpgeroep van het meisje ver schenen do heereir S. en M. van den Baansingel. F.en ander zette per rijwiel den vermoedelijken dader na. Volgens de beschrijving, die mej. K. van hem gaf, moest het een jongeman zijn. Eén r ei soon, die aangehouden werd, herkende zij niet als haai aanrander. De wang van het meisje was hevig opgezel en veroorzaakte haar veel pijn. ver ongerust De dokter antwoordde niet, maar maakte zich gereed zijn patiënt te verzorgen. Dit gedaan zijnde, beval hij de grootste stil te aan. Gij hoort het, Mastland, sprak juffrouw Lever. Ik zal hem niet veriaten, zoolang ik in dit huis ben, gat George ten antwoord. Binnen eeni ge dagen zal mijn vader hier komen en hij zal weten wat hij zal te doen hebben. Gij kunt blijven, sprak de geneesheer met goedheid en legde zijn hand op George's schou- dei, eigenlijk zal uw bijzijn eerder goed dan kwaad voor hem zijn. Uw vriend zal niet van u gescheiden worden, mijn jongen. Ik dank u, sprak de edelmoedige Mastland Nauwelijks waren zij alleen gebleven, of hij schoof den grendel op de deur daarop naar het bad gaande, legde hij zich naast Eduard neder. Wees maar niet bedroefd, Eduard sprak hij. rij weet wel, dat ik u liefheb. De zfeke drukte hem de hand. Twee vrienden. Van dien dag af werd Eduard niet meer mis handeld door mijnheer Lever of door zijn mak kers. De vriendschap van George behoedde hem oor hun plagerijen en een vreeselijk geheim, loor dokter Berghuis den leeraar in het oor ge- 'luisterd, had voor altijd een einde aan diens 'voeste drift gemaakt, maar het was te laat. Een tagaderbreuk was het gevolg der mishandeling geweest. Misschien zou het arme kind nog leven, tot- lat hij den mannelijken leeftijd bereikt had vellicht zou hij zijn leven nog eenige maanden 'nnger voortsleepen, maar dat was ook alles. De lood zoiu onverbiddelijk voor zijn jeugd zijn. 't Is een schoone en heilige zaak, die vriend- -chap tusschen kinderen de hartstochten kun- ven haar nog niet doen ontaarden, noch het ei- onbelang haar aan het wankelen brengen. Het ind, dat ncoit een vriend gehad heefit, is wel te '"■klagenhet heeft een der gelukkigste zaken hier op aarde nooit gekend. George had vele vrienden. Eduard had er slechts één en zijn liefdevol hart verlangde naar geen ndere. Van Hertenstein had zijn zeventiende jaar bereikt, toen de twee gebeurtenissen, die hij lang met vrees tegemoetgezien had, tegelijk plaats vonden namelijk de scheiding van zijn vriend en de terugkeer van den ontaarden vader die zijn kind met de grootste onverschilligheid aan de wreede verzorging van den onwaardigen Jacob Lever had overgelaten. Men kan zich voorstellen, met hoeveel verdriet Eduard zijn vriend George naar Ierland zag ver trekken. Moed Eduard, sprak de jeugdige man, die tevergeefs trachtte zijn eigen aandoening te ver- hergen. 't Is voor mij beter, dat het zoo is, hernam te erfgenaam der Van Hertensteins bedroefd, 't Zou dwaasheid van mijn kant zijn om te veel aan het leven te hechten. De dood heeft zijn hand reeds op mij gelegd. Ik gevoel het aan de zwakte an mijn lichaam, aan het afnemen mijner geest kracht, aan mijn onverschilligheid voor allen, behalve voor u, mijn vriend. Neen, F.duard, dat zijn de dwaze voorstellin ■ren van een ziekelijke verbeeldingskrachtver geet die, denk er niet aan. Ik kan nietde tijd zal leeren of mijn vöor- evoel bewaarheid zal worden. Terstond na het vertrek van George Mastland, keerde Eduard van Hertenstein naar het huis van meester Jacob Lever terug, waar hij vcort- inn niet meer als kostleerling behandeld werd. Nadat George Mastland vertrokken was, kende Eduard slechts één begeerte hij wilde leven. Hij fe-meed elke vermoeienis, elke oorzaak van ge moedsaandoening, elke woordenwisseling. Hij -erd zoodanig meester over zichzelvetv dat hij n gelijke mate koud en onverschillig scheen, als rijn hart warm en liefdevol was. De eerste vraag, die graaf Richard deed bij "iinkomst op het kasteel, dat door den generaal Mastland verlaten was. betrof den zoon. Zijn eer- Me gewaarwording was die van toorn, toen hij aem bij zijn aankomst niet vond om hem te ver welkomen. - Mijnheer Eduard is niet op het kasteel ge- eest. sedert de Mastlands vertrokken ziin, ant woordde de intendant. Hij is ongetwijfeld naar mijnheer Lever teruggekeerd. j'7 (Wordt vervolgd.!

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1