Zoo was dan ook de geheele vloot uitgezeild en Iclenvliet, vroeger behoorende bij de boerderij van *as men weldra al visschende buiten de gron- den heer J. Duin. den. Niemand vermoedde eenig gevaar 't was kalm weer. Alleen door de windstilte kwam men 's avonds wel eens wat laat thuis. De zon was dan ook lang onder toen verleden Woensdaga vond de vloot binnenkwam, één vaartuüg T.X. 99 met belangrijke averij. Twee schuiten, de T.X. i 5, schipper D. Vlas Wz., en de T.X. 95 schipper P. Schagen ontbraken evenwel. Spoedig was 't bekend, dat ze op de Razende Bol waren vasjtge- loopen waren ze even eerder geweest, dan had den ze zich evenals de andere schuiten kunnen redden. De kustwacht weerd opgebeld en weldra zag men van Huisduinen het staketen van de in groo ten nood verkeerenden scheepjes. Uit Helder ver trokken weldra de „Dorus Rijkers", alsmede de sleepboot „Assistent" met een reddingsvlet. De „Dorus Rijkers" kon de plek des onheils niet naderen wegen te laag water de reddings vlet wist daarop de vier schipbreukelingen, waarvan er één totaal uitgeput was, te redden. Eerst ging men met de geredde visschers naar Helder, vanwaar de „Dorus Rijkers" ,te ongeveer half elf de bemanning der beide schuiten in on ze haven bracht. Een zeer groote menigte stond de aankomst op 't havenhoofd af te wachten. Toen de beken de gezichten op ',t dek van de reddingboot her kend werden, ging er een luid „hoera" op. Deze ramp is dus gelukkig goed afgeloopen, mencshenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. GESTRAND OP DE RAZENDE BOL. Van de Texelsche visschersschuiten T X 15 en X 95, die vul. den Woensdag op de R-i -cnde Bol strandden, is de eerste vlot. gebracht en in de haven van Oudeschild binnengebracht. Het scheepje was weinig gehavend en kon met pom pen hoven water gehouden worden. Maandagavond werden pogingen in hét werk gesteld ook de T X 95 vlot te brengen. Men is uit Oudeschild met een paar schuiten naar de plaats der stranding gezeild ook een motorbotiter van de visscherij-inspectie vertrok derwaarts, be mand met een dertigtal visschers, die met schop pen en ander materiaal gewapend waren. Ge tracht wordt thans het schip bij hoog opkomen de vloed van de bank te sleepen. DORUS RIJKERS-BRIEFKAARTEN. Met goedkeuring van het hoofdbestuur van het Ilelden-der-zee-fonds Dorus Rijkers zullen ter ge legenheid van den 80en verjaardag van Dorus Rijkers op 27 Jan. a.s. Dorus Rijkers-jubReum- b' iefkaarten in den handel worden gebracht. De ze kaarten zijn gewone Rijksbriefkaarten waar op aan de linkeradreszijde passende teksten zijn gedrukt, welwillend ter beschikking gesteld aan het Hoofdbestuur door den Jieer Clinge Door ;ti- bog. Deze briefkaarten kosten 10 cents, terwijl de geheele opbrengst, na aftre kder drukkosten, komt ten goede aan het fonds. Van 27 Jan. af zijn zij verkrijgbaar in den boekhandel, gedurende het geheele jaar 1927. VERDUISTERING VAN f 2135. Een ontrouw penningmeester, Voor eenige jaren is door het personeel van Hoogovens te Velsen gesticht een Coopera|tieve inkoopvoroeniging, ten doel hebbende, de leder. op goedkoópen en makelijke manier ,te helpen aan verschillende verbruiksartikelen. Deze vereerdging, hoewel een onderdeel zijnde der personeelorganisatie, werd geheel afzonder lijk beheerd, doch de penningmeester der perso- neelvereeniging, die het volle vertrouwen van het geheele personeel, was tevens belast met de ad ministratie en het beheer der gelden van de in koopcentrale Deze penningmeester is er met de aan hem toevertrouwde gelden, tót een gezamenlijk be- darg van 2135, van door. In een, aan zijn vrouw, die tijdelijk te Alblas serdam bij haar ouders verblijf hield, gericht schrijven, deelde hij mede, dat hij, als zij dit be richt ontving, reeds eenige dagen op zee zou zijn. De vrouw heeft dit schrijven ter kennis ge bracht van het b'èstuur der inkoopvereeniging dat aangifte bij de politie heeft gedaan. UIT WINKEL. Zaterdagvoormiddag omstreek? half twaalf is de autobus van de firma Keetmar en Schoorl alhier op den overweg bij het station Winkel, door den Stoomtram SchagenWgnum gegrepen en voor een groot deel vernield. De tram kwam van Schagen en waar dit alleen Za terdags op dat uur plaats heeft is het vermoede lijk aan de aandacht van de chauffeur ontgaan De bus werd aan den achterkant gegrepen en over de tramrails medegesleurd en ten slotte op zij geworpen in een heining. De geheele zijkant werd vernield. In de bus zat behalve de chauf feur nog één passagier;, nl. juffrouw Pluister Pol uit Nieuwe Niedorp. De chauffeur was er met een buil op het hoofd afgekomen doch genoemde juffrouw was aan beide beenen verwond, en na VAN EWIJCKSLUIS. Staking aan de Zuider zeewerken. Donderdag is alhier een staking uit gebroken, die nu 50 man omvat. De M. U Z. lost langs het nieuwe kanaal ,te Anna Paulowna voor de te maken proefpolder duizende M3 puin. Verschillende ploegen arbeiders, daarmede j>< last, konden bij een betaling van 0.50 per, tengevolge van de omstandigheden, waaronder het werk plaats heeft, geen hooger daggeld ma ken dan 2.Het hoogste daggeld, dat door één ploeg, onder gunstige omstandigheden werd gemaakt, bedroeg 3.65. De arbeiders eisehten hierop een loon van 0.75 der M3 De baas bood hun 0.60, hetgeen door de arbeiders werd geweigerd. De baas wacht nog steeds op nadere instructies van de directie. Zaterdagmorgen droeg een schipper van een aak met puin die .gelost moest worden, zelfstandig de lessing aan een ploeg arbeiders tegen de ge vraagde belooning van 0.75 per M3 op, zoodat deze ook in lossing is. Een ernstig auioongeluk gebeurde hedenmor gen aan de Kleine Sluis nabij v.d. Goes. De autobus van Naastepad passeerde daar onge veer 9 uur richtig spoor. Van de andere kant kwam de tuinier Muntjewerf ,op de fiets, tevens beladen met takken. Naastepad haalde flink uit, doch plotseling slipte de bus tegen het paarde- pad en schoof met het achtereinde geheel naar de andere zijde, met het gevolg da,t Muntjewerf werd overreden. Danig verwond werd hij een na trig huis binnengedragen en dadelijk genees kundige hulp ontboden. De bus geraakte uit het stuur, vernielde het voorhek van Harder geheel en kwam toen tot sfaan. Zaterdagavond gaf de Nutsvereeniging „Oefe ning Kweekt Kunst" voor haar leden 'n bijeen komst in de zaal van den heer Swaerts. Al had de opkomst beter kunnen zijn, 't viel .toch nog al mee en de voorzitter, de heer Pennekamp hoopte ian oók in zijn openingsrede, dat 't een gezellige avond mocht worden. De notulen werden vervol gens gelezen en goedgekeurd en dan werd door de heer Stins de rij van voordragers geopend met Zijn Opvolger"; Daarna de heer H. Pennekamp met ernst: „Hoe eerde ik de trouwe Poolsche knecht!"; Vervolgens Mej. Marie Schenk „De kick verzet"; dan Jan Pennekamp met het moder ne kluchtgedicht: „Hop, hop Meisje, knip je Pa- ehe-kop." Heel mooi zong dan mej. P. de Smit „De Winkeljuf". Zij kreeg 'n extra applaus. Vervolgens kregen we nog te hooren van de da mes Schenk en de heer P. de Smit „De Meisjes van vroeger en thans"; van den heer de Wit „Het Gebed van den Zeeman"; van Gebr Pennekamp „De Stoelenmatters" van den heer Op 't Veld „Het glazen oog van Opoe." Nu werd gepauzeerd en tevens een kleine verlo ting gehouden ten bate van de kas. Als allen zijn uitgerust en iets is gebruikt gaai het weer van 'n leien dakje. De heer Stins is no. 1 „Hannes van de Burgerwacht"; Dan komen een aantal dames ons tracteeren op „De Nieuwe Landweer"; De heer Stins tapt ook nog 'n mop en. fopt het publiek met zijn „voordracht Lang zuilen we leven; Vervolgens kregen we een waar dig en mooi slot Een tableau door een aantal da mes, voorstellende: „De Lentedans! daar ingesteld, wees uit, dat het plaatje daar op den grond lag. Verdachte viel toen door de mand en bekende het plaatje te hebben weggenomen. Procesverbaal word opgemaakt. IN EEN MOLEN BEKNELD GERAAKT. !n het ziekenhuis te Leeuwarden is opgenomen de heer Elgersma, directeur vac de Landbouw coöperatie te Franeker, die het ongeluk had zoo- $ig met zijn rechterarm in den koekmolen be >^d te geraken, dat deze gedeeltelijk werd ver geld Nadat in allerijl een noodverband was gelegd, werd de ongelukkige per auto naar Leeuwarden vervoerd. Snel operatief ingrijpen bleek noodza kelijk de arm werd geamputeerd. De patiënt maakt het echter vrij wel. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Toen de landbouwer F. Smit te Schoonvelde als naar gewoonte de stier wilde voederen, wero hij onverwachts door het beest aangeval'vi In halfbewuster» torstand werd hij opgenomen door de huisgenoten. Onmiddellijk werd een dokter ontboden, welke constateerde, dat behalve inwen dige kneuzingen een vijftal ribben waren gebro ken. EEN DER LAATSTEN. Een der laatste schuitenjagers in ons land, de 79-jarige Gerrit Oosterom uit Montfoort, wiens vader en grootvader meer dan een eeuw op deze wijze hun brood verdienden, heeft zijn laatste ja- gorspaard aan de slachtbank verkocht. De motor heeft hem overtroefd. EEN GROOTE BIJZONDERHEIp. Een koe van den landbouwer W. H. ter Meulen te Eefde bij Zutphen, wierp vier kalveren, n.1. 2 vaars- en 2 stierkalveren. Alle zijn springlevend. HEERLIJK DRINKWATER. Sedert eenige weken was het drinkwater van den gemeenteput te Baanheide bij Simpelveld vervuild en ongenietbaar gemaakt door het in gooien van een kadaver van een hond. Men thans bezig den put te ledigen en te zuiveren. SPORT. Excelsior I speelde Zondag een vriendschappe lijke voetbalmatsch tegen DOSKO van Oudesluis. Beide ploegen speelden met 10 man en hadden tevens nog verscheidene invallers. Voor rust gaf Excelsior goed partij. Met 11 gang de rust in. De tweede helft werd voornamelijk gespeeld op de E.-helft en moest E. het tenslotte afleggen met 41. Het was 'n aangename wedstrijd, die in de beste verstandhouding werd gespeeld en door Stein - Iman zeer goed werd geleid. De nieuwe speler van Excelsior Van Ees, maakte een goede indruk. Jammer dat door 't triestige weer weinig volk eerziens op de volgende bijeenkomst. Een gezel lig dansje hield allen nog lang bijeen. BINNENL. NIEUWS. Zondag is een autobus, welke den dienst on derhoudt tusschen Zaltbommel en Tiel, in de na bijheid van het dorp Rossum in brand gevlogen. Er zaten geen passagiers in de bus. De tweechauffeurs, die in den auto zaten, wis ten zich nog bijtijds in veiligheid te brengen, waarna de autobus van den Waaldijk reed. De postzakken die met de bus werden ver boerd, konden worden gered. VAN JE VRIENDEN MOET JE 'T HEBBEN. Maandag stonden eenige vrienden te Eindho- en met elkaar te praten, terwijl een hunner een rijwiel bij zich had. Toen de mannen afscheid van elkaar namen, kwam de wielrijder ptotse 'ing tot de ontdekking, dat zijn rijwielbelasting- olaatje van zijn ros verdwenen was. Daar hij, e- ven voor dat hij bij zijn kameraden kwam. het olaatje nog aan zijn rijwiel had zien zitten, ver moedde hij sterk dat een zijner kennissen hem dat had ontstolen F.j begaf zich naar den ken nis dien hij verdacht, doch deze wees met ver ontwaardiging die beschuldiging af. De recher che, met het geval in kennis gesteld, liet den ver dachte op het bureau komen en fouilleerde hem. doch het plaatje werd niet gevonden. Ook tegen over den rechercheur gaf de man aan zijn ver - ntwaardiging lucht hij was te eerlijk om zoo hij één der omwonenden te zijn binnengebracht ietg ^oen. Weldra kwam de rechercheur even- is direct geneeskundige hulp ingeroepen. Haar toestand was bevredigend. Er heerschte eenigen tijd een zenuwachtige stemming en geruim en tijd bleven groepjes menschen de zaak op de nlaats des onheils bespreken. wel ter oore, dat de man zich even te voren in ren gangetje had afgezonderd. Een onderzoek al op 't terrein was, maar die er waren, hebben vol op genoten. ..AP-Nieuws: Zondag j.1. speelde AP II een thuiswedstrijd tegen S.v.S. III uit Helder en na 'n hardnekkigen strijd moesten zij de eer deelen 2—2. Daarna kwam een Geel-wit-combinatie te gen 'n AP-combinatie en hoewel eigenlijk het ter rein geheel onbespeelbaar was, gaven beide clubs toch aardig spel, ondanks de glijpartijen 2xh> nu en dan. Riekus, die de functie van scheidsrechter op zich had genomen blies het einde toen AP een erdiende oveewinning had te boeken van 53. GEMEENTE WIERINGEN. Zondagmiddag j.1. hield het Visschersf-onds „Vieringen z'n jaarvergadering in Hotel Lont te 1-Iippolytushoef onder leiding van den voorzitter, den heer A Zómerdijk. Aanwezig waren 19 leden. Na opening met een hartelijk woord van welkom werden door den secretaris, den heer S. P. de Vries de notulen gelezen en deze door de verga dering onveranderd goedgekeurd. De penningmeester, de heer Jb. Bakker gaf ver volgens 'n uitvoerig overzicht van het financieel beheer. Aan 32 ouden van dagen werd over 1926 pensioen uitgekeerd elk voor 'n bedrag van f 18.05 oer persoon Thans is in deze kas nog een batig ?nldo van f 912.21. Over 1926 werd over de afslag te Den Oever 'n ïotoal bedrag van f 191817.35 aan visch verhan deld. (Uitvoerig verslag volgend nummer. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de heeren K. de Haan, Jac. Kaptein en Jb. Bak- KINDERRUBRIEK. ANNA PAULOWNA? BURGERLIJKE STAND GEBOREN Cornelia, d.v. W. P. van der Holst e) van M. Slootweg Johannes Goirnelds, z.v. W. van Dijk en van A. C. van Rodenwijs. ONDERTROUWD Jacob van Eekeren, oud 24 jaar, kruidenier, wonende te Anna Paulowna en Tetje Kok, oud 26 jaar, z.b., wonende te Zijpe. OVERLEDEN Trijntje Brands, oud 63 jaar, echtgenoote van Marinus Wissekerke. Voor de vacante betrekking van onderwijze res aan school I, ontstaan door de benoeming van Mej. C. de Groot te Hengelo, hebben zich 30 sollicitanten aangemeld. In plaats van wijlen den heer A. N. Kossen is de heer H. Jonker tot lid van den gemeente raad benoemd. Naar wij vernemen heeft de heer Jionker tot heden niet te kennen gegeven, of hij deze benoe ming aanvaardt. POLITIE. Gevonden een jongensrrmts. Inlichtingen ter Secretarie. De heeren P. Hoogland c.s. te Winkel hebben vit de hand verkocht aan den Heer H. Timmer alhier 2.65 80 H.A. weiland gelegen aan den Mid- BOB EN MOP IN DROOMLAND. Toen het winkeltje gesloten werd gingen zij met hun drieën naar het kleine achterkamertje om een beetje uit te rusten. De oude dame had voor verfrieéching een blikje toffees meegeno*- men. Ze hadden nog niet lang gezeten en de helft van de toffees was nog pas op, toen de oude da me begon te knikkebollen. „Wat zuln en wij gaan doen fluisterde Mop. Bob wilde juist antwoorden, toen hij een kreet slaakt*. „Mijn stoel gaat kapotriep hij uit. Maar dat was niet zoo de stoel zakte langzaam weg en Bob zat eensklaps op den vloer. Terwijl Bob op stond, verdwenen de oude dame, de roode kat, en het kleine snoepwinkeltje langzaam uit het gezicht en Bob en Mop bevonden zich plotseling cp een eenzamen weg, terwijl zij achter hen het geluid van voetstappen hoorden naderen. Wordt vervolgd ker mpt algemeene s,temmen weder herkozen. Al de heere namen de functiën weder op zich. Aan den visscher Nan Keijzer werd wegens ziek te een bedrag toegekend van f 25 in eens. Aan de dochter van C. Keijzer werd weder als vorige jaren f 50 steun toegekend. Over de Zuiderzeesteunwet werd nog gediscus- seerd. Men was pessimistisch gestemd. Men moet zich, wil men iets ontvangen, laten inschrijven als werkzoekende bij het correspondentschap der arbeidsbemiddeling. Over December had nog geen der visschers zich hiervoor aangemeld. -Naar aanleiding van het bericht van het be zoek van den Duitschen ex-kroonprins aan Wie ringen meldt thans de Frankforter Zei,tung een volgend telegram: W. Amsterdam, 17 Jan. De ex- keizer trekt zijn aanklacht tegen den uitgever Hngo Steinitz in verband met hetboek,, De Prins op Wieringen" op verzoek van den kroonprins in De kroonprins zal overigens zijn vóór enid Ja nuari vastgesteld bezoek aan Wieringen niet vol brengen, ('t Is daar ook veel te „griepig" Red. -- Maandagmiddag geraakte de arbeider Eekhof werkzaam bij Gebr. Hermans te Stroe me,t zijn heen tusschen de rails en 'n paal van het kipkar renspoor. Ongelukkig kwam juist de locomotief over deze rais, zoodat het been werd gekneusd. Per auto van Gebr. Hermans werd hij naar Dr. Piccardt vervoerd. i -De au,to-busdienst prin9 Wieringen-Helder had Zondagavond door de zware mist een gevaar volle tocht. Tusschen Den Oever en Oosterland ge raakte hij op de helling van den dijk. Gelukkig kantelde het voertuig niet, maar de chauffeur was, nadat men weer op den begaanbaren weg was, niet bij machte de wegkanten te onderschei den. Zoo is de conducteur van Wieringen naar Helder geregeld maar voor de bus vooruitgeloo- pen, om als richtsnoer te dienen. Men kwam zeer laat maar toch behouden te Helder aan. BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Anna Paulowna, datum postmerk. Mijn waarde vriend Harm Het kan raar loopen in de wereld. Rond om ons heen zijn ze bezig de boel droog te leggen, zoo meteen is er geen druppel water meer in de Wie ringer Meer te bekennen; en nou, nou heb ik toch alle reden om te gelooven dat onze goeie brave Polder een „natte" gemeente wordt Immers de waard van „Veerburg" staat op noemenasie om op 'n „raadskussen te komen, en waar het vol gens de kasteleins in den Polder veel te droog toegaat, zal Jonkers sterk gebit nu wel voor meer nattigheid pleiten. Maar nog houdt hij de benoeming van de ecrebaan in beraad; hij suft en peinst, wentelt zich om. en weerom op z'n bed en kan de slaap niet vatten; voor dag en dauw staaf hij op en hengelt in het Oude Veer en vraagt den visschen wat zij hem raden En onze Henk, die peinst en hengelt, Wat zal mij beschoren zijn Wat zal ik in den Raad wel tappe n? Oude Bo'11, of Spaansche Wijn En de visschen raden hem „Ga Geen eeuw en sal Uw rtham vergeten De Musen staen U eeuwig bij Zoo-weet je toch maar niet hoe 'n dubbelfje rol len kan, hé Harm. Ik heb al 's in mezelf gepreveld om lid van de provinciale Staten te worden, wel ja, waarom niet „Bouw, als ge lust hebt, luchr- kasteelen, dat kost je foch zeker niemandal 't Is 't ergste als je zoowat wil, dat die kiesvereeni- gingen altijd liggen te maffen Met slaande trom moet je juffrouw Kies wakker norren, anders zou ze waarachtig vergeten, dat er zooveel menschen op de aardbol loopen, die zoo op 'n baantje gesteld zijn. Ajuus, TEUN. GEEN DAMES COUPE'S MEER. De directie der Engelsche spoorwegen heeu 1 esloten beslottn £een apartafdeelingen voo: dames meer te laten loopen in de treinen. Ala motief geeft zij t.j-, dat het meerendeel der dames reizigers te graag rookt en dat het dus voldoende is, om rook- en niet-rook-coupé's te hebben. Een triomf der moderne vermannelijking der dames? neen, veeleer een tijdelijke maatregel TROEPENVERSTERKINGEN IN CHINA. Londen, 24 Jan. Twee bataljons, die op Malta zjn, hebben order gekregen zich gereed te hou den om naar China te vertrekken. HERV. GEM. oensd.av. 26 Jan. 8 u. Herv. Zusterkiiing. DOOPSGEZ. GEM. ninsdag a.s. av. 8 uur Bijbel-avond. Donderdag 27 Jan. 8 u. Lezing Ds. Van der Veen over „De houding der Amerikaansche Doopsr gezinden en der Quakers in en na den 'oorlog. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 24 Jan. 1927. Op de heden gehou den veemarkt waren aangevoerd 23 vette koei en 230 a 430 9 vette kalveren 70 120 per ned. pond 1,30 a 1,50 33 nuchtere kalveren slacht 10 a 22 1 vet schaap 30 612 vette var kens zware per ned. pond 0.62 k 0.65 zouters f 0.60 k 0.64 j

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2