Het gastolifi Kind. 18e Jaargang. Dinsdag 1 Februari 1927. mÉf NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 9. ■WIERINGER COURA ÖORN J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIéN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUlEAUi Elppolytushoef W lering «L TeleL Interoomm. No. 1B. MANTELTJES VOOR KLEINE MEISJES. Alhoewel wij nu langzamerhand door den win ter heengeraken als Februari komt, gaat het er al zoo'n beetje op lijken toch hebben wij nog eenige koude dagen in het vooruitzicht en nieuwe manteltjes, die in dezen tijd van het jaar gekocht worden, moeten nog steeds worden ge kozen zóó, dat aan die koude dagen op behoor lij ke wijze weerstand kan worden geboden. Een warm manteltje komt altijd van pas zelfs in den zomer kunnen er dagen zijn, dat wij er be hoefte aan hebben en dunne manteltjes hebben tooral op reis weinig nut. Kindermanteltjes zijn vrijwel hetzelfde als de onze en er zijn veel van de kleine trekjes in, dit. de modellen der volwassenen zoo aantrekkelijk hebben gemaakt. Heel dikwijls zijn zij van een cape voorzien en sommige hebben de taillelijn. evenals „groote" mantels. De hoog aan den hals sluitende scarf-kraag ziet men ook op vele der manteltjes' welke dezen winter verschenen zijn. Dit model, bijvoorbeeld, is afgebeeld onder No. 1258. Dit manteltje wordt gemaakt van biscuit- kleurig laken en de voornaamste reden, waarom het 200 aantrekkelijk is, iigt in den grooten een voud. Het hangt recht af van den schouder tot zoom en wordt aan de voorzijde gesloten dóór middel van twee knoopen, één in het midden en i*en boven aan den hoogen kraag met het lange scharfeinde eraan. Dit manteltje kan gedragen worden door meisjes van 4 10 jaar. Knippa tronen zijn verkrijgbaar onder opgave van No 1258 en met vermelding van den leeftijd aan hft Bureau van dit blad. Kosten 55 cent. Het aardige geheel, afgebeeld «onder o. 1257, omvat een manteltje, mutsje en hooge slobkou sen,. alle gemaakt van heel fijn velours in zacht blauwe tint. Het manteltje is gesneden met een nauwsluitend lijfje, gezet aan een kort, tamelijk wijd geplooid rokje. Het lijfje wordt bijna geheel bedekt door het breede schouder capeje, dat tot in de taile valt en afgezet is met grijs bont even als de manchetten en het leuke kleine mutsje. De sloubkousen worden vastgemaakt door mid del van knoopjes, die heel dicht bijeengeplaatst zijn. Een en ander kan dienen voor meisjes van 2 6 jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgaev van No. 1257 cn met vermelding van den leeftijd. Kosten 55 cents. MARKTOVERZICHT. Do hoofduitvoer van onzen veehandel bestaat uit runderen, schapen en varkens. Van de eerste FEUILLETON. fe OO No. 12. Wat zegt gij daar. is heel zonderling, ging graaf llichard hardop voort, en indien de plotse linge dood van mijn zoon hem niet belet had zich naar de samenkomst te begeven. Zijn plotseling overlijden heeft het hem niet belet, viel mijnheer Van Delden den graaf in de rede, want hij kwam. Onmogelijk riep de graaf, opspringende uit, ik kan, ik wil u niet gelooven. Ik heb hem dien dag geen oogenblik verlaten ik vreesde dat.Maar dat doet er niet toe. Des avonds klaagd hij over hevige pijnen aan het hart en be gaf zich naar zijn kamer. Te elf uur lag hij te bed. En te twaalf uur was hij in het Wapen van Ilertenstein. Onmogelijk. Mijn rang, mijn naam en mijn stand in de w ereld zouden voldoende zijn om de waarheid \cor elk rerechtshof te bevestigen, als gij mis schien de dwaling begint mij daarvoor te dagen. Overigens waren Foster en Harrington ook te genwoordig. De graaf knarste van woede op de tanden. Hij gevoelde dat zijn gedrag jegens zijn ongelukki- ?en zoon ongehoord wreed geweest was. Hij was gek, mompelde hij hij was gek. Dat zou u moeilijk kunnen bewijzen mijn beste heer mijn getuigenis en die van de beide andere heeren zouden uw verklaring te niet doen Hij was even bedaard en in het volle bezit zijner vermogens als Als de slang, die zich gereed maakt om met laar angel hem te steken, die haar aan rijn boe- rem gekoesterd heeft. Een tamelijk slecht toegepaste vergelijkii.g laar mijn zinswijze, sprak Van Delden altijd e- 7en zoetzappig maar de angel heefit u werkelijk gestoken, daar hij ons volmacht gegeven heeft twee groepen hebben wij over 1926 reeds iets meegedeeld, er volgt dus nog iets over de varkens Ook in de varkensteelt maakt deze bron van be staan zijne slachtoffers. De kleine boeren wer den vooral getroffen door de stópzening van de Lóndensche biggen. Daartoe gedwongen zijn ze gvootendeels tot mesting van zwaarder gewicht overgegaan, de biggen, zouters geworden, wer - den aan de baconfabrieken geleverd en toen dat niet genoeg opleverde, hebben ze coöperatieve ver eenigingen gesticht, of coöperatieve winkels op gei ichct en zijn zoo concurrenten van onze sla gers geworden. De handel in zware varkens werd het minst door Engeland getroffen. Naar Duitschland nam de uitvoer belangrijk toe en zoo kwam het, dat daar zelfs in het laatste halfjaar r'nn 1926 8907 ton of 8907000 kilo versch varkens vleesch naar toe ging. Door de dalende prijzen is lat wee eene heele aanwinst. Te Schagen waren Donderdag 56 varkens aan de markt, gedeeltelijk slachtvarkens, gedeelte lijk zouters Slachtvarkens 64 cent, zouters 62 cent per kilo Handel goed vooral tusschen 8 en 9 Schapen waren heel goed, en stemden alge meen tot tevredenheid. Besteed werd voor vette lammeren tot 33 gld., voor oude schapen tot 37 v eide-overhouders 23,k 24.De export kocht voör België en Frankrijk. Koeien met grooten aanvoer waren zeer traag. De beste kwa liteit, die spoedig verkocht was, gold 90 95 cent. de 2e soort, meestal grossierskioeien, prijsden 80 a 85 cent, het overschot daalde af tot 55 k 60 ct., olies per Kg PROVINCIAAL NIEUWS UIT URSUM. Voor eenigen tijd geleden werd in deze gemeente een afgekeurde koe begraven en na eenige dagen bleek het cadaver uit den grond gehaald en naar elders vervoerd te zijn. Door de politie werd ijverig gezocht naar den da der. Naar wij vernemen heeft de politie thans be langrijke inlichtingen ontvangen waarheen de koe vervoerd is. SCHAGEN. Elke plaats, die eene markt bezit, heeft ook zijn figuren zoo «ook alhier. De meest bekende daarvan is zeker de heer Arie van Twuij ver. Wie kent hem niet, den man met zijn stalle tje op de stoep van het perceel van den heer Roo- bol, hotel ,,'t Centrum". Daar verkoopt hij zijn fijne bekende sigaren en zijne altijd prijs winnen de loten. Daar behartigt hij zijne belangen als vePer, voor de verkooping der eigendommen van een der vele bekendëh. Nu, diezelfde Arie hoopt Donderdag 3 Februari a s. 40 jaar zijne nering aan de markt te hebben uitgeoefend. DORUS RIJKERS 80 JAAR. De huldiging. Het was een symphathiek ideo van de HeVier- schc burgerij om Dorus Rijkers, ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag te huldigen. Reeds op Donderdag, den dag der verjaring, ontving de jubilaires wij melden het reeds kort een stapel brieven, kaartjes, telegrammen, uit alle plaatsen van Nederland, uit Duitschland, Frank rijk, Zwitserland, Italië, Amerika, overal van - daan. Vanwege de N. en Z. Hollandsche Redding- inaatschappij was hem een complete radio-in stallatie, aangeboden. Mevrouw Ant. van Dijk, die zoovele luistervinken genoeglijke oogenblik- ken bezorgt, had aan den jarige meegedeeld, dat om de geldsommen uit de bank te nemen en die onder onze bewaring te houden. En waartoe moest (Jat dienen Dat de hemel hem evrderve - Voor George Mastland en zijn nakomelin gen. Ik verzeker u, voegde mijnheer Van Delden er met een glimlachje bij, dat ik mij uw teleur stelling levendig heb kunnen voorstellen want 3 ij hebt nog een anderen zoon geloof ik. En een dochter, voegde de graaf er bij, een schoon, allerliefst meisje, aan wie hij alle gelde lijke vermogens ontnomen heeft. De vreugde, die aan mijnheer Van Delden het bestaan van Emilia blijkbaar veroorzaakte, ver wonderde graaf Richard, die nog niet wist, met welk een behendig en sluw man hij ,te doen had. 't Is een onaangename, zeer onaangename zaak, ging Gerardus van Delden voort, als men zich van een erfenis beroofd ziet, waarop men, zooals ik wel zou durven zeggen, alle recht had. Evenwel, ik vrees dat dit nog niet het eenige na deel is, hetwelk de haat van Eduard u berokkend heeft. Wat wilt gij daarmede zeggen Hij heeft nog een tweede acte geteekend. Een testament vroeg de graaf gretig. Ik heb alle reden om dat te veronderstellen, maar ik kan het niet met zekerheid zeggen. Mijn heer Foster, die het stuk opgemaakt heeft, kent oi alleen den inhoud van. Er is een zonderlinge 1 epaling hij, namelijk dat het eerst na uwen 'lood geopend mag worden. En dat testament (want is het) is In mijn bezit, graaf Richard. Ik zou nooit hebben kunnen bebrijpen, waarom het juist mij »n bewaring gegeven werd, indien mijn verwant schap met de Mastland's niet als een voldoende 'oden daartoe beschouwd kon worden. Foster, (larrington en ik zijn gezamenlijk met de bewa ring van het geld belast. Maar de acte, het tes tament, of wat Hot dan ook zijn moge, berust in mijn handen Die woorden bevatten de juiste waarheid, hoe vel de zin door Van Delden een weinig verdraaid werd. Zooals men lichtelijk begrijpen kan, bad lie zachtzinnige mijnheer de reis uit zijn provin cie naar Pachtveld niet uitsluitend gedaan met het «oogmerk om graaf Richard van het bestaan van dit document kennis te geven. zij te vier uur een speechje over hem zoiu hou den en zoo kon de familie Donderdagmiddag reeds met het eigen toestel dezen gelukwensch aanhoóren. Een tweetal onderwijzers, schrijvers van een serie leesboekjes voor de rijpere jeugd, de heeren Oosterkamp en Jacobs, zonden „Opa" een fraaie gebonden exemplaar van hun boekje met een brief en een kistje sigaren erbij. In dit boekje komt een opstel over Rijkers voor bene vens zijn portret. De Gazelle Rijwielfabriek schonk hem een nieuwe fiets (hij is immers nog naar" tachtig jaar en de schoolkinderen van Neede, die dit geroken hebben, stuurden een rij wielplaatje, omda,t een van de bladen had ge schreven, dat hij dat nog niet had. Uit Den Haag was een buste van den jarieg gekomen, uit Gro ningen een Groeninger koek. Voorts waren voor de feestviering van alle zij den giften in geld en nature ingekomen het Roqde Krois" zond een belangrijke gift en Ed- ward Bok van Philadefphia, zelf een Heldersche jongen van origir*e, eveneens. Berijmde geluk- wenschen waren er in menigte. Vrijdagavond had in de Casinozaal de officiee- le hüldiging plaats. Een groote vlet was opge tuigd als een reddingvlet en Dorus en zijn kame raden stonden, in oliepakken en met den Zuid wester op, er boven op. Zoó trókken zij de stad door, omstuwd door een ongetelde menigte en gcbeleid door twee muziekkorpsen. EEN PRIJS. DIE NIET WORDT UITBETAALD. De Harmoniekapel „De Eendracht" van de Kon. Papierfabrieken van Gelder -Zonen te Vel- ?en behaalde op het vorfgen zomer te Vilvoirde bii Brussel gehouden groote concours den eer sten prijs, waaraan behaWe de noodige diploma's een geldprijs van 3000 francs verbonden was. De diploma's zijn ontvangen, maar de geldprijs is tot heden niet uitbetaald. Op alle brieven, door het bestuur van „De Eendracht" aan het Uitvoe rend Comité gericht, ds in het geheel geen ant woord ontvangen. BINNENL. NIEUWS. EEN 102-JARIGE LIJDENDE AAN GRIEP. De bijna 102-jarige Joh. Zeedijk te Kinderdijk is thfms lijdende aan griep. De dokter heeft even wel nog hoop op herstel. DOOR EEN HOND GERED. Op een avond van de vorige week, zou, naar het N. v. Fr meldt, het gezin van schipper De V. liggende met zijn schip aan den Badweg te Hee- r nveen, zich «omstreeks 10 uur ter ruste begeven toen de hond, die in 't ruim zijn slaapplaats had, onrustig werd en ging krabbelen tegen de schut ing, welke het vooronder van het ruim scheidt. Ondanks de aanmaningen van den baas om stil te zijn, was het dier filet tot rust te brengen, zoo dat de V. tenslotte ging kijken. Hij bemerkte nu, dat er iemand naast het schip in het water spar telde en *t gelukte den schipper den drenkeling te redden. Op den wal lagen een paar kleedingatukken en een pakje, die aan den drenkeling een onge veer 18-jarig jongmensch bleken toe te behoo- rén. Het bleek weldra, dat hij niet per ongeluk was te water geraakt. Dc V. heeft den jongeman naar zijn logement gebracht en rftocht den vel eenden dag de voldoening smaken, dat de gered de hem voor hulp kwam bedanken. Een ingezetene van Schoterlanfl heeft zich in middels het lot van den jongeman aangetrokken. TRAGISCH. Een tragisch geval heeft zich te Vijlen-Vaals voorgedaan, bericht men aan de „L. K." Dinsdag werd het derde lijk uit een huisgezin binnen de 14 dagen grafwaarts gedragen. De man stierf voor 14 dagen, de ruim 50-jarige inwonende zoon voor 8 dagen en thans kwam de beurt aan de SO-jarige vrouw. De doodarme oudjes hadden 55 jaren trouw, lief en leed, van dit laatste wel het meeste, gedeeld. Het overleden echtpaar laat een bijna 50-jarigen zwakzinnigen zioon achter, over vien gemeente- of armbestuur zich moeten ont fermen. BUITENLAND. DE VERROESTE BRANDKAST. Twee brpers, aldus een bericht uit New York, kochten van een boer als «oud ijzer een oude ver roeste brandkast. Ze gaven er een dollar voor, die den boer grinnekend in den zak stak. Hij zou desnoods nog geld toegegeven hebben, zei hij de koópers, enkel voor het weghalen van het leelij- ke, onhandelbare ding. De broers, Joseph en Frank Hyer genaamd, smeden te Keyport in New Yersey, wisten de brandkast open te krijgen, en vonden er een groo te hoeveelheid juweelen, aandeelen, obligaties en baargeld in, ter gemenlijke waarde van p. st. 180.000 Het is onmogelijk te achterhalen wie van die schat de oorspronkelijke eigenaar is. De brand kast beeft in de boerderij gestaan lang voor de tegenwoordige landbouwer deze kocht. t Is thans de beurt aan de beide smeden om te grinneken. TEGEN KORTE ROKKEN. De burgemeester van Badrajoz (Spanje) heeft ^en belasting gesteld op het dragen van korte lokken. Speciale ambtenaren loopen door do stad met een meter in de hand. Beantwoordt de lengte van de rokken der jonge dames nieit aan de voorgeschreven maat, moet de draagster een boete betalen. Een 200-tal zwart-oogige senoritas weigerden de belasting te betalen en moeiten nu een maand in de gevangenis doorbrengen. Als er maar plaats genoeg is in de gevangenis van Ba- Irajoz GROOTE DROOGTE IN TRANSVAAL. Volgens berichten in de Engelsche bladen lijdt het district Pietersburg van Traansvaal onder een ongekende droogte. Er zijn meer dan 40.000 stuks vee gestorven, drie rivieren zijn uitge droogd en het spookbeeld van den honger drijft, de naturellen in drommen naar de mijnen en an dere industriën. In het dal van de Letaba worden de veekralen aanhoudend door leeuwen aangevallen. DIAMANTKOORTS. De correspondent van de „Daily Mail" te Jo- hannesburg maakt melding van een diamant- koorts in West-Transvaal. Schier alle farms zijn er verkocht of er is optie op gegeven met het oóg <.p de mogelijkheid van diamant in den bodera. b arms, die normaal vijf shilling per acre (ruim <b 00 m2) waard zijn, worden nu vooo* vijf pond en meer per acre verkocht. Gedurende een paar minuten zagen graaf van Ilertenstein en zijn bezoeker elkander stilzwij gend aan, evenals twee kampvechters, die elkan ders krachten schenen te meten, eerzij werkelijk Jen strijd aanvingen. Tot twee malen toe begon de van Eduard een volzjn, zonder dien te volein den. De ander zag zijn verlegenheid en benoodig- de hem door een goedaardig glimlachje tot spre ken uit - Ik zou heel gaarne de inhoud van dat docu ment willen kennen, sprak de graaf eindelijk. Ik beken, dat ik ook min of meer nieuwsgie rig ben, antwoordde Van Delden. En het mag eerst na mijn dood geopend worden Dat is een manteling, een marteling, herhaalde graaf van Hertenstein. Hij stond op en liep de kamer op en neder 't was hem onmo«- golijk zijn gewaardording ,te beheerscjien. Daar op bleef hij eensklaps voor zijn bezoeker staan. Mag ik u vragen, begon hij,«of gij rijk zijt Een arme ambtenaar, die nauwelijks vier honderd pond 's jaars Inkomen heefit. Om u de rechte waarheid te zeggen, Ik ben jong getrouwd de ouders mijner vrouw hebben mij omtrent den staat van hun vermogen misleid Vierhonderd pond, dat is om te lachen, dat ia een man van uw stand onwaardig. Van Delden vouwde zijn fraaie handen samen en glimlachte heel bevallig. Zie eens aan, de burgemeestersplaats van °achtveld, die nog vacant is, brengt meer dan luizend pond sterling «op. Behalve de belangrijke tienden. Zeker, maar die zijn van oudsher door den beer van het kasteel genoten. Een zeer afkeurenswaardige gewoonte, merkte de heer Van Delden aan, een gewoonte, vaartegen ik dikwijls «openlijk geprotesteerd heb fk begrijp niet hoe een man, die de waardigheid Vseft van het ambt, waarmede hij bekleed is, de «laa,ts van Paehtfcld ooit heeft kunnen aanvaar- •en, zonder de voordeelen te genieten die daar aan verbonden zijn. Zoo arm als ik ben zou niets rij kunnen doen besluiten, de plaats op zulke oorwaarden aan te nemen. Komaan dan Weet gij wel, dat zij ten min de duizend pond opbrengt, riep de graaf spijtig ilt. Al waren hot maar vijf-en-twin.tig pennin gen, dan zou ik er juist zoo overdenken, 't Is hier een kwestie van grondbeginsel en daarmede mo gen wij nooit schacheren, hernam mijnheer Van Delden op vastan toon, evenmin als men tegen zijn overtuigen in mag handelen. De twee mannen zagen elkander weder aan. De heer Van Pachtveld wist nu den prijs, dien mijn heer Van Delden moest kosten. Hoe dringend het evaar ook was, ,toch kon hij niet zoo spoedig be sluiten om zulk een belangrijk gedeelte van zijn inkomen op te offeren. Hij zorgde dat hij den tijd had om te overdenken, door zijn bezoeker ten eten te vragen. Ik verzeker u, sprak hij zacht toen zij het kabinet verlieten, dat ik vurig verlang u burge meester van Pachtveld te zien maar uw begeer te om de hooge tienden te genieten, is geheel en il onredelijk. Evenwel, daar zullen wij dezen a- vond wel overspreken. Sta mij toe u mevrouw do n-favin en mijn kinderen voor te stellen. Gerardus van Delden maakte me,t uitsteken de hoffelijkheid een buiging ee trad den salon binnen. Hij verliet het kastetl eerst laat «op den olgenden dag. Acht dagen later vermeldden de laden zijn naam als burgemeester van Pacht veld. Hij en de graaf wisten alleen tot welken prijs die betrekking verkregen was. Mijnheer Fo9 ter, de rechtsgeleerde, had misschien eenig ver moeden van wat er gebeurd was maar daar hij niets bewijzen k«on, zweeg hij. Wat den derde getuige van de door Eduard ge- leekende acten kapitein Harrington betreft leze had bevel ontvangen~zich naar zijn regiment in Indië begeven. Wij zullen niet trachten de verwondering van Manus Sabelbont, den ouden doodgraver, te be schrijven, toen hij in den nieuwen burgemeester van Pachtveld een van de geheimzinnige reizi gers herkende, waarmede hij in den nacht van bet afsterven van Eduard gesproken had. Toen lc grijsaard vernam, dat de hooge tienden voorts aan een gedeelte zouden uitmaken van de ikkom *ten der gemeente ,ging zijn verwondering tot verbazing over en hij liep zoo hard hij kon naar dokter Berghuis, zijn gewonen vraagbaak, en vertrouwde. Zijt gij wel zeker, dat gij mijnheer Van Del den herkend hebt vroeg de dokter verwonderd.. Wordt Vervolgd.

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1