KINDERMOORD. Ongeveer 14 dagen geleden overleed een kind in het gezin van een arbeider ie Zwartemeer (Gem. Emtmen). Het wekte bevreemding, da,t het vorig jaar onder bijna gelijke omstandigheden in dit gezin een kind stierf. Door de justitie werd een nauwkeurig onderzóek ingesteld. Het lijkje, dat reeds ter aarde besteld! was, werd voor het verrichten van een sec,tie opgegra ven. Het onderzoek heeft dermate bezwarende feiten aan het licht gebracht, dat de burgemees ter van Emmen den vader van het kind heeft la ten arre9teeren. Hij is gevankelijk naar Assen o- vergebracht, onder verdenking het kind te heb ben vermoord. BRIEF van HARM aan TEUN I Waarde TEUN Mien brief staat vandaag heelekedal in het teer ken van de vrouwen, niet dat ik er nou zoo mi serabel groot van hou, maar ómdat het vlak leu gen de verkiezerij gaat en op alle candidate- brfefkes het zwakke geslacht voorkomt. F.n nou hew ik onlangs lezen, dat n Engeland 'n Lady Astor in het parlement zit, en dat heur schilderij levensgroot in de galerij hangt en dat alle mannelijke leden als ze binnenkomen er voer buge as 'n knipmes en deur dat portret heeleke dal hypnotiseerd worre en dat ze precies doen, wat juffer Astor zeit. Zie je Teun, dat is bedenkelijk, en da,t zelfde grapke l£es ik nou in de Emmensche gemeente raad. Deer kwam deuzer dagen an de orde de be noeming van leden der stembureaux voer de ko mende verkiezingen. B. en W. dienden de voor drachten in voer de 37 bureaux en ze dochten vanzelf dat de Raad zou zeggen: ja en amen Maar Emmen het erg strijdbare vrouwen as raadsleden en onder de 37 maal 3 voergedrage- nen was maar ién.. dame. Mevrouw Van Riel-Smeenge sprong van heur stoel, protesieer- de heftig en eischte dat voer elk bureau een vrouw op nóminatic kwam. De Burgemeester zaer die noodzaak niet in en 'n wethóuwer zei Jullie zouë hoogstens van nut weze kenne bij de telling van de stemmen om voer de heeren 'n komke koffie te zetien. Dat was vanzelf an de bijenkorf schopt. „Deer protesteer ik teugen'.' schreeuwde mevrouw Van Riel, wij vrouwen worre deur de grondwet ge- liek steld met de mannen en nurges wordt in de Grondwet sproken over het zetten van koffie. En het is niet uutmaakt dat wij beier koffie zetien kenne den jullie evenmin as vaststaat dat jullie beter stemmen tellen kenne Dat argemem sloeg in as 'n bom en B. en W. konne hun voer- drachte weerom neme en eerdaags met vrouwe voer den dag komme. Zoo was dat, Teun, en we kenne nog meer spek takels beleve. Ik hew nog van meer staaltjes op 'n aar gebied hoord. Het loopt teugen 17 Maart .malden en knechtenverhuring. Niks gien bezon- ders zal je zegge, dat komt elk jaar weerom! Ja, geliek hew je, maar 't is nou toch aars as aars Buurvrouw most 'n maid hewwe. Goed. Adver- tensie in de krant, best! Komt er ien op of! Reu- zig, 'n aardig snoetje; buurvrouw ken heur wel, 't is Dientje van deer en deer. „Dientje, gaan zitten" zeil buurvrouw, „ik wil je wel hewwe as wij 't rooie kenne. Ik wil je voerop zegge," zeit Dientje snibbig „dat ik gien Dientje noemt worre wil, maar Be- lendina; En wat mien cosienjes angaan: ik wil 'n paar evensche in de week vrij om te dangsen; Om de veertien dage 'n paar nieuwe hakke, zoo- Ie en toone voer mien schoene omdat de Charles ton zoo bar sliet en ze altijd je schoene kapoi trappe; den twiekeer in de maand 'n knaak bo ven mien loon voer knippen en scheere Buurvrouw luu sierde met heur mongd wijd o- pen en boende toe Berendina weg. Mien Trui had er vanzelf 'n groot woord over Maar ik zeg: mensch maak je niet dik, want jul lie benne gien heer beter. .Zelfs kleine Jan het 't ommers in de gate. Zouën ze óngeliek, hewwe Nou, besjoer HARM. BUITENLAND. O, ster had ie wat katiekwaad uuivoerl, 'n siuk speulgoed kapot maakt, en Trui Sitrafle 'm of Toen meesmuulde de kleine jongen; ja kon ik nou maar wegkomme. Vader zei, as ie op z'n baadje kreeg, dat ie zich dan verborg in Moeders plooie van d'r rok. maar uwe is veul te klein Zoo is 't ook, Teuntje. De Algerijnen houwen er zelfs bloemlezingen over; hun spreuken benne In Europa is het wonderlijk gesteld met de da- meskleeding ze begint „ergens" en eindigt plot seling De Europeaan, die zich achter de rok van zijn vouw verstopt, is geen lafaard maar een too- venaar. I'ÜBTÏTIB NA EEN VERJONGENSKUUR. Uit Reikjavik wordt gemeld, dat door de au toriteiten van een klein stadje op IJsland een eisch tot schadeloósstelling tegen een arts is in gesteld. Deze heeft namelijk een 8n-jarige bewo ner van het armenhuis door een verjongenskUCV zoodanig verjongd, dat deze voor de gemeente kas belangrijk hooger kosten zou medebrengen. De zaak verwekt ook in wetenschappelijke kringen groot opzien, zoo luidt het verhaal ver der, daar de grijsaard, die voor de behandeling geheel afgeleefd was, thans als het ware onher kenbaar is. Voorloopig lijkt het verhaal nóg weinig geloóf- w aardig. EEN MOORDENAAR VRIJGESPROKEN. Het publiek der terechtzittingen te Parijs is wederom getuige geweest van een vrijspraak, jwelke voor onze begrippen zonderling mag liceten. Een jonge I-taliaansche metselaar leefde sinds ueuigen tijd met een Poolsch dienstmeisje, dat op zekeren dag snikkend bij hem kwam om hem mede te deelen datl zij door een óngeneeslijke ziekte was aangetast. De jonge man was over tuigd dat hij aan dezelfde ziekte leed, en het 2- ta.1 besloot vrijwillig den dood in te gaan. Om 3 uur 's nachts schoot de man zijn geliefde dood, doch toen hij de hand aan zich zelf wilde slaan, werd hij door angst bevangen en snelde hij naar de politie om zich aan te geven. Zijn verdediger vóór de rechtbank pleitte vrij- sp?'aak. „De liefde had zijn hand gewapend", be- 1 oogde hij, „de dood heeft haar gewapend. Hij werd dóór zijn vriendin beheerscht. Voor ande en was zij dienstbode,, voor hem een koningin. Verschrikt door het zien van bloed, kon hij zijn daad niet tot het einde volbrengen. Zou men hem nu lafheid kunnen verwijten Vol medelijden srpaken de jury zich ten gun ste van den beklaagde uit, die onder toejuichin gen der aanwezigen in vrijheid werd gesteld. gang van 1 April 1927. 18. Vaststel-ing suppletoire begrooting, dienst 1926 en 1927. 19. Rondvraag. De Voorzitter, LOVINK. BREEZAND. Wegens vertrek naar elders heeft de heer J. Bakelaar alhier zijn vrachtrijderszaak op den Helder overgedaan aan den Heer J. Buis man, alhier. BREEZAND. Wij vernomen, dat de heer J. Buisman, kaasmaker aan de fabriek alhier, ont slag heeft aangevraagd, na gedurende 10 jaar eze functie te hebben waargenomen. ANNA PAULOWNA. Geboren: Johannes, z.v. C. H. Zwarts en van A. C. Spreeuw. Cornelis, z.v. P. Kuiper en A. Weij. Getrouwd: Jacob van Eekeren en Tetje Kok. Overleden: Geene. Politie: Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een gevonden handbeschermer. Openbare Vergadering van den RAAD der ge- emeente Anna Paulowna op WOENSDAG 9 FEBRUARI 1927, des namiddags ten TWEE uur ten Raadhuize. Punten van behandeling Installatie van den heer H. Jonker Hz. als lid van den Raad. 1 Notulen. Mededeelingen. 3 Verzoek om voorschot op de gemeentelijke vergoeding lovereenkojmstig artl >101| Lager-t onderwijswet 1920 van de besturen der bij zondere scholen. 4. Verzoek van D. J. Mosk om ontheffing- en J. W. Faase om vermindering van hun aan- nanslagen in het schoolgeld. 5. Benoeming lid der PI. Comjmissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs. Ontslag-aanvrage van J. Keuris-Raven als oppasseres van school I. Verzoek om ontslag als lid der Commissie tot Wering van schoolverzuim van Mej. A. E. Oudt, en voorziening in deze vacature. Benoeming van twee leden van het Burger lijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van de leden S. Speets en J. Lindenberh. Vaststelling van eene verordening op het schoónhóuden van de openbare lagere scho len. 10. Verstel tot aanvulling der Keuringswetten. 11. Voorstel tot aanvulling der Bouw- en Wo ningverordening met een bepaling betreffen de raam construc tie voor aanbrengen van gaa.sbeseherming. :2. Benoeming stembureaux voor de verkiezing van leden der Prov. Staten, Gemeente-raad en Tweede Kamer der Staten-Generaal. "•5 Aanvrage om voorschót ingevolge de bepa ling van de landarbeiderswet van G. Jongejan Voorstel tot wijziging der overeenkomst met het Gemeentebestuur van Helder inzake den Vleeschkeuringsdienst en wijziging der ver ordening tot heffing van keurloonen. 15 Voorstel tot het gaan in hóoger beroep van het besluit van Ged. Staten dd. 12 Januari j.1 tot. vernietiging van den forensenaanslag van J. Roozen Nzn. over het jaar '25/'26. 16. Verzoek om beschikbaarstelling van een me daille of bijdrage voor wedstrijd in toóneel- spel. 17. Verzoek om eervol ontslag van Mej. C. de Groot als onderwijzeres aan schóól I, met in- De heer D. Zon, caféhouder en barbier te Bree zand, gaat zich te Westerland op Wieringen als barbier vestigen. GEMEENTE WIERINGEN. Zondag 1.1. werd de jaarvergadering gehou den van de visschersvereeniging D.E.T.V. in he(t Café van den Heer Scheltus ,te H.-hoef. Van de 193 leden die de vereeniging telt weren er slechts 21 opgekomen, iets wat de voorz. de heer J. Tij- sen in zijn openingsrede zeer betreurde. Slechts eenmaal in een geheel jaar werd een algemeene vergadering gehouden en toch ging er zeer veel van de vereeniging uit en werden vele zaken ten voordeele van de visscherij behandeld, 't welk alles door het bestuur werd verricht, en nog ver zuimen de meeste leden de jaarvergadering, iets wat door spreker als een groote laksheid wero gememoreerd. Na de opening werden door den Heer Jb. Lont Dz., secretaris, de notulen der vo rige vergadering voorgelezen, dewelken onveran derd werden góedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording dóór den Penningmeester P. Kaleveld, welke sloot met een kalsaldo van f 453.13. Volgde bestuursverkiezing wegens peri odieke aftreding van de heeren S. Zomerdijk en M Kuit, dewelken beiden met groote meerder heid van stemmen werder herbenoemd. Voor de Heeren Jb Smit en Tj. Wigbout, dewelke als bestuursleden hadden bedankt werden gekozen de heeren J Lont Gz. en S. ten Bokkel. Allen na men hunne benoeming aan. - De Secr. Komt daarna met een stapel ingeko men stukken op de proppen, waaruit wij even armwillen stippen, dat de aanvragen aan de Mi nister van Waterstaat van Februari 1926 ('n jaar ongeveer derug) waarop half Januari 1927 ant- vvoórd kwam, om een vluchthaventje te krijgen óp de Nóórdwesthoek van Wieringen en een goe de ligplaats achter Vatrop voor vletten, bootjes nz.. waarop beiden afwijzend werd beschikt. Na de ingekomen stukken brengt de voorzitter, als afgevaardigde naar de vergadering van het Cen- 'ranl Comité gehouden te Amsterdam, zijn ver slag ui(t. Veel goeds weet hij echter niet mede te deelen. Het begin van de vergadering was onder wijs aan schipperskinderen en 't bleef zoo, zoodat wij haast geen tijd hebben gehad er 'n woordje tusschen te mengen. Wij toch, memoreerde de voorzitter, zijn aan geen onderwijs, maar aan schadeloosstelling toe, en daar moet óp geha merd wórden met alle macht. De werken van de Generale Commissie zijn allen voor ons geheim, en waarvóór Ingeval dit is als er over personen wordt gesproken, kan dit de goedkeuring van het Centr. Comité wegdragen doch als het gaat over algemeene zaken moet zulks openbaar zijn. Dan moeten wij geregeld hun werken kunnen beoordeelen, want niet waar, onze toekómst is in hunne werken opgesloten. Zeer werd er aangedrongen op publiciteit van hetgeen door de Generale Commissie behandeld wordt. Na een kort debat over de kósten wordt besloten om alle te behandelen punten te plaat- en in het blad „De Binnenvaart", hetwelk voor billijken prijs voor de leden zal zijn te bekomen. Na dit verslag komt de regeling der sontributie vóór Centraal Comité ter sprake. Na eenige be- spieking wordt besloten dit punt op een volgen de vergadering in behandeling te brengen, even als het voorstel van den voorzitter om onder ling een bijdrage 't zij jaarlijks of in eens te stor ten en om zoo een spaarduitje bij elkander te krijgen voor eventueele ernstige ongelukken z uals overvaren, stranden, enz. In de rondvraag zou J. Metselaar gaarne zien, dat er een gedeelte van de Zuiderzee tijdens de ansjpvis-visscherij werd vrijgehouden van sleep- boóten, bakken, enz, alsook van kuilvisscherij. Dit, zal worden overlegd met het Centraal Comi te. De heer M. Bosk er zou willen, df;t er wat meer werd medegewerkt om de visschers behulp zaam te zijn om momenteel in hun werkkring zooveel mogelijk te kunnen verdienen aangezien de toekomst er wel eenigzins donker uitziet. Ook de burgemeester kan daar veel aan doen dóór den autoriteiten den toestand der visschers onder de oogen te brengen opdat de jonge man nen verkorting van militairen dienst krijgen enz. T et Bestuur zal een en ander daadwerkelijk voorstaan en inbespre kng brengen. Waar niemand meer het woord verlangt1 wordt de vergadering door voorzitter gesloten. —De heer ,T. Bosker Mz. is aangesteld als waker hij de Zuiderzeewerken te Harlingen. KINDERRUBRIEK. BOB EN MOP IN DROOMLAND. ,Wij hebben Annemarie niet gezien," ant woordden Bób en Mop bedeesd, want zij waren een beetje angstig voor het malle kleine man netje. „Dan zal ik zelf mijn jas moeten naaien," bromde het mannetje, terwijl hij op een mijlpaal ging zitten langs den weg, en garen, knoopjes en en naald te voorschijn haalde. Bob en Mop keken met groote oogen toe en wachtten af, wat er nu gebeuren ging. Tot hun groote verrassing stak het mannetje een ellen - langen draad in de naald en begon zijn jasje te naaien. Onderwijl bromde hij maar voort, want hij scheen het geen prettig baantje te vinden, te meer omdat hij niet veel verder kwam, want ie- deren steek, dien hij legde, trok hij er door. Wordt Vervolgd. Wieringen, Februari 1927. '7 BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna Gerda, d.v. Pieter Reijer Smid en Alida Bakker; Elbert, z.v. Meijert Mulder en N eelt je Wagemaker; Maria Theresia, d.v. van Jan Hegeman en Mathilda v. Campenhou,t; Lam mechien, d.v. Berend de Vries en Immina Bugel, Cornelis, z.v Cornelis Rotgans en Willemijntje Halfweeg; Een levenloos aangegeven kind van Wiggert de Jongh en Maarjtje Tijsen. Overleden: Franciscus Lossie, 72 jaren, echtg. v. A. Keijzer; Hylkje Tromp, oud 37 jaren, echtg. v. E. Kuut; Anne Rotgans, oud 1 mnd., zoon van S. Rotgans en G. Jac. Hegeman. Simon Klein oud 83 jaar, wed.n. v. Maartje Lont'. Ondertr:. Jacob Kuut en Elizabeth van Daalen. G» tr. Elbertus Joh. Kiela en Dieuwertje Boersen SPORT. WieringerwaardSucces 31. Zondag trok Succes naar het geheel volledig W.F.C. De W.-midvoor Koster brengt de bal aan het rollen en gesteund door de gevaarlijke links binnen Schenk gaat de W.-voorhoede al direct op het S.-doel af en het spel is nog geen 5 min. oud f Schenk geeft W. met een tamelijk hard schot de leiding 10. W. is overwegend sterker en hei duurt dan ook niet lang of Schenk ziit weer voor het S.-doel, doch raakt dóór de heftige aanval len van de S.-achterhoede in het nauw en geeft de bal aan Koster over en deze zend een goed ge richt schot in. De S.-keeper liep in doch door 't zeer gladde veld kwam hij te vallen en vergrootte W haar voorsprong 20. Eenigen tijd hierna krijgt Succes een mooie kans om te scoren door oen penalty, welke door Daan jammerlijk recht tegen de W.-keeper wordt aangeschoten en deze zend de bal weder het veld in. Kort hierna is het rust. (Een jofele boel bij W.F.C., tijdens de rust moeten de spelers maar in de open lucht blijven rr-ndlóópen). Na rust is Succes er wat beter ingekomen. Na eenigen tijd weet S. door Koóij de eer te redden 21. Hierdoor aangemoedigd m erken de S.'ers hard voor de gelijkmaker, doch 't wil niet lukken. Intusschen komt W. ook weer eens gevaarlijk ópzetten en het is weer Schenk die Jaap het nakijken geeft, 31. Slikker zend nog een prachtig schot in doch wordt dóór de W.-keeper tot corner verwerkt welke goed geno men op niets uitloopt. In de stand kómt geen verandering meer en heeft W. verdiend gewon nen. W. speelde een goede partij. S. heef.t o.i. haar nederlaag te danken, doordat Schenk niet vol doende werd bewaakt. Excelsior speelde Zondag op eigen terrein een competitiewedstrijd tegen B. F. C. van Bree- zand en wist na een hardnekkige strijd van B. te winnen met 2—1. TWEE RIJWIELDIEVEN AANGEHOUDEN. Gisteren zijn in Beverwijk twee beruchte perso nen aangehouden, wiens opsporing en aanhou ding de commissaris van politie van IJmuiden had verzocht. De een gaf voor niet de dader te zijn, doch gauw viel hij door de mand en beken de zich schuldig gemaakt te hebben aan diefstal van vijf rijwielen waarvan vier te Velsen en één te Krommenie was gestolen; de andere had (twee rijwielen benevens verschillende belastingplan^] jes gestolen en ook nog een jas. Zij zijn naar IJmuiden overgebracht. Men ver vacht dat zij nog meer op hun kerfstok hebben Zij waren n.1. ook nog in het bezit van enkele voórwerpen, ontvreemd van in aanbouw zijnde villa's en enkele inbrekerswerktuigen. DE DAGPRODUCTIE VAN AUTO's van de volgende Amerikaanschê fabrieken luidt Ford 6500; Chevrolet 2110; Dodge 1200; Buick 1000; Hudson Essex 810; Oakland-Pontiac 727; Chrysler 725; Willy's Overland 700; Studebaker 483; Oldsmobiïe 300; Willy's Knight 275; Hupmo bile 170; Cadilac 120; Packard 100; Paige Jewett 100; Chandler 75; Peerless 75; Auburn 40; Fran kim 40; Jordan 30; Stutz 30; Pierce Arrow 35 Marmon 23; Will's Saint Claire 15; Gardner 10 Dusenberg 3 wagens per dag. LADDER OMGEVALLEN. Gistermiddag toen een paar gemeentewerklie den te Gouda op 'n bradweerladder van 10 meter hoogte bezig waren .takken uit een boom te za gen, kantelde eensklaps de ladder en beide arbei dors vielen naar beneden. Ernstig gewond wer den beiden naar heit ziekenhuis vervoerd. VRIJZ. HERVORMDEN IN NOORD-HOLLAND. Te Watergang (N.-H.) is p initiatief van den Herv. predikant aldaar, dr. N. de Jager Meezen- broek, een gebouw gesticht dóór de Vrijz. Her- vórmden. Het is dezer dagen in tegenwoordigheid van vele genoodigden o.w. de burgemeester van Landsmeer, geopend. DOOPSGEZ. GEM. L hoef Donderd. 7.30 ledenverg. Zie Blaadje. Vrijdag Jongerengroep 1924. MARKTBERICHTEN. Opgave van de directie van het marktwezen te Alkmaar, betreffende de hoogste en laagste prij zen van sommige artikelen. Markten van Maandag 31 Jan. tot en met Za terdag 5 Februari. Kippen per stuk 1,25 a 2,75 Kuikens per stuk 0.75 k 2,50 Eenden per stuk 0.75 2 Konijnen per stuk 0.40 k 4.50 Eenden-eieren per 100 stuks 7,50 Kippen-eieren groothandel f 7 8 idem kleinhandel 6 a 8,25 jonge kip pen 1,50 a 2,50 Slachtduiven 0.12 tot 0,20. ALKMAAR, 7 Feb.r 1927. Op de heden gehou den veemarkt waren aangevoerd 30 vette koei en 250 a 400 4 vette kalveren 40 k 140 Vet te kalveren p. ned. pond 1,39 a 1,50 93 nucht. kalveren (slacht) 16 k 18 532 Vette varkens zware p. ned. pond 0.62 k 0.65 Zouters per lied. pond f 0 62 0.63.

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2