Het gestolen Kind. 18e Jaargang. Dinsdag 15 Februari 1927. No. 13. SSSy NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ISSlfl WIERINGEN EN OMSTREKEN 5 ggWIERINGER COURAI nés JOHN J. BOSKER, WIERINGEN UITBETEN I MODE. 1 AARDIGE NIEUWE JURKJES. De kinderen van den tegenwoordigen tijd heb ben heel wat voor bij die van vroegere jaren. Nooit zijn kinderjurken aardiger geweest. Zij vereenigen eenvoud in zich met vlotheid van stijl en model en bovendien geven zij den jeug digen draagstertjes vrijheid van beweging. Eeni- ge jaren geleden was het heel anders, toen kin derjurken nog gemaakt werden van zware stof fen en gedragen moesten worden over naar rato zware onderjurken. Was het te verwonderen, dat zij toen nooit met animo spelletjes speelden Maar zelfs al konden zij dat bereiken, dan zijn toch de tegenwoordige kleedingstukken veel hy giënischer, dan diei van den tijd onzer groot moeders. En bovendien moeten wij nog dank baar zijn, dat de mode voorschrijft, dat jurken voor partijtjes van dunne stof moeten zijn, zoo dat zij gemakkelijk van het eene seizoen in het andere gedragen kunnen worden en er geen dub bele onkosten bestaan, terwijl de jurken niet ver bleeken of minder frisch worden door het maan denlang in de kast hangen. Relde modellen, welke hierboven zijn afgebeeld, worden gemaakt van dunne stof en zelfs als zij thans gemaakt worden, zullen zij hun plicht nog doen tot ver in den zomer. Het eerste jurkje, No. 1269, wordt vervaardigd ven bedrukte georgette en bloust over in de tail le. De voornaamste garneering bestaat uit inge- rimpelde strookjes op het rokje, de mouwen en het schouder- en haJsstuk, terwijl de halslijn strak gehouden wordt door eenorze lint, dat aan dc vóórzijde tot een strik geknoopt wordt op de zelfde wijze als de ceintuur, met lange afhangen de einden. Knippatronen zijn verkrijgbaar voor meisjes van 8—14 jaar onder vermelding van den leeftijd en opgave van No. 1269. Kosten 55 cents. Gebloemd voile is de stof, waarvan het andere jurkje gemaakt wordt. No. 1270 is zeer eenvoudig van coupe twee groepen van fijne plooitjes ne men de wijdte van het rokje in de taille wat in en de garneering bestaat uit geschulpte randen met een picot steek van effen wit voile onder langs het rokje en de mouwtjes. Dit jurkje is geschikt voor meisjes van 28 jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder vermel ding van den leeftijd en opgave van No. 1270. Kosten 55 cents. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. MARKTOVERZICHT. Een bekend boer uit Schagen vertelde ons het volgende „in 1925 verkocht ik mijn vette over- houders voor 56,—, in 1926 voior 42,— en in 1927 voor 29,ongeveer in dezelfde maand en de pachten zijn hetzelfde gebleven." Wij zou den daar nog bij kunnen voegen in 1926 kostte de vette koeien in Januari 0.90 k 1,20 en in 1927 f 0 80 a 0.95 en de vette varkens in Januari 1925 J 0.81 a 0.83 per Kilo en in 1927 0.61 k 0.64. Ook voor dezen zijn de pachten gelijk gebleven. Wij Z'.uden daaruit de gevolgtrekking kunnen ma ken, de huurprijzen zijn niet meer evenredig met de vee- en vleeschprijzen. Doch zoolang de landvraag bijna tegen eiken prijs blijft aanhou den, zullen de verhoudingen tusschen opbrengst en landprijs blijven bestaan. In de marktprijs kwam op 10 Februari te SCHAGEN weinig verandering. Vette koeien met zeer weinig beste, noteerden 90 cent. vooral niet hooger, 2e kw0.80 en 3e*kw. 0.50 üi 0.70. Nuchteren kalveren met ruimen aanvoer 8, a f 20,Schapen waren vlug. Oude schapen lie pen tot 42,vetite overhouders voor den uit voer 35,ook voor de weide waren ze hooger deze liepen van 20,tot 30,Op de varkens markt liep de prijs tot 64 cent per Kilo. Onder de ruime aanvoer, was zelfs goede kwaliteit. PROVINCIAAL NIEUWS. UIT AVENHORN. Donderdagmiddag voer de 7-tons motorschuit van de fa. Wortel en Beem- sterboer met een last roode kool van Avenhorn in de ringvaart naar Ursem, toen plotseling even voorbij de brug over dit vaarwater de motor wei gerde, tengevolge waarvan het schip kapseisde en zonk. De bestuurder, de heer J. Wortel, sprong on- middell.k overboord en wist zich zwemmende te relden. Het vaartuig ligt geheel onder in dit circa 3 M. diepe vaarwater, terwijl de roode kooltjes lus tig ronddobberen, in gezelschap van eenlge ben- zine-blikken en overige stukken, tot den inven taris van het schip behoorende. Zaterdagmorgen was de lading geborgen. SCHAGEN. De jaarlijksche vuilnisbelt der ge meente alhier, faecaliën, doorwerkt met straat- vuil en marktmest, groot 615 kub. M., is gegund aan den heer D. Hartland aldaar, voor de som van 1300,—. BARSINGERHORN. Tot lid van het Doopsge zinde Kerkbestuur te Barsingerhorn c.a., is ge kozen de heer J. Waiboer Hz. te Wieringerwaard. ER WORDT GEREDEN BIJ ILPENDAM. Op het ijs van den «onder water geloopen Harn- polder te Ilpendam wordt de laatste dagen al schaatsen gereden. Het ijs is er heel mooi. Ook elders zag men in de polderslo-oten schaatsenrij ders. AMSTELVEEN EN OMGEVING. In de omge ving van Amstelveen zijn alle ondiepe wateren dichtgevroren. Nadat eerst met steenen kracht proeven waren gedaan, waagden zich aan den Amstelveenschen weg eenige jongens op hot ijs, wat tengevolge had dat zij er doorzakten. Door het toereiken van een stok werden zij weder op hotdroge gebracht. Met het oog op de geringe sterkte van het ijs heeft de bekende IJsclub Voorwaarts", welke de groote ijsbaan op de ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. Poel exploiteert, nog geen plannen maakt. ALKMAAR. Burger IJsclub. Het bestuur der Burger IJsclub te Alkmaar werd verrast met het bericht, dat de N. V. Eerste Hygiënische Alk- maarsche Broodfabriek voor de a.s. uiitdeeling van levensmiddelen, gratis 200 brooden beschik baar stelt. Een mooi voorbeeld dat navolging verdient. SCHAGEN. In het Gezondheidsdistrict Scha gen kwamen in 1926 de volgende gevallen van besmettelijke ziekte voor Buiktyphus 7, rood vonk 30, dyphtheritus 8, Encephoritus Lethur- gica 1. In 1925 bedroegen die cijfers respectievelijk 4, 46, 2, 3. UIT HEEMSKERK. Tengevolge met bet spelen van vuur geraakten Donderdagochtend de kleer tjes van een 6-jaiig kind van P. W. te Heemsker ken duin in brand. Op het angstgeschrei van het kind kwam spoedig hulp opdagea, welke de vlammen in een ommezien wist te dooven. Het kind kreeg enkele lichte brandwonden. SCHAGERBRUG. Donderdagmiddag werden enkele van de Schagermarkt komende autobus sen doior een alhier post gevat hebbende rijks veldwachter aangehouden, ter controleering of de eigenaars de vereischte vergunning van goed keuring hunner bussen hadden. Een autobus uit Julianadorp scheen dit niet te bezitten, althans de passagiers moesten uitstappen en er werd be slag op de autobus gelegd. Op het teeken van den Rijksveldwachter om te stoppen, voldeed de chauffeur schijnbaar niet direct, waarop de Rijks veldwachter dreigde te schieten. V«oor dergelijke argumenten stopte hij toen maar. Na een opont houd van een uur kon de bus evenwel, met zijn passagiers, de onderbroken reis vervolgen. OUDESLUIS. Het 3-jarig zoontje van den heer II. H. de Carpentier te Oudesluis wou zijn bal, die op het dunne ijs van 't Egalement rolde, er af halen en zakte er natuurlijk door. Gelukkig wist bakker Haverkorn het kereltje uit het ijs koude water te halen door zich gekleed in het zeer diepe water te begeven. Dank zij bakker H. liep alles goed af. Wij zul len hopen, dat de redder geen nadeelige gevol - gen van zijn mooi reddingswerk ondervindt. TERSCHELLING. Benauwde oogenblikken. Men meldtZaterdagmorgen voeren [twee Ur- k<>rs boitters uit, Urk 105 en 161. De 105 kreeg motordefect, dreef naar den Wesitwal, raakte aan den grond en sloeg vol water. Dit werd niet op gemerkt door den anderen botter. De bemanning klom in den mast, hetgeen vanwege den dikken mist, de kustwacht ook niet opmerkte. Eerst 's middags op de terugreis, vond de Urk 161 de drié man nog in den mast. Ze werden aan boord genomen en te Terschelling binnengebracht. De botter zit onder water. DE IJSBAAN TE HEILOO. Hoewel het Zater dagmorgen tegen het opkomen van de zon nog lardig gevroren, waardoor het ijs op de ijsbaan te Heik)ó een dikte verkreeg van 5 c.M. achtte het l>estuur zich Zaterdag nog nieit verantwoord om de baan open te stellen. Wel was het mogelijk om eenige rijders op de baan toe te laten, doch het bestuur staat voor de moeilijkheid dit niet te kunnen toestaan, aange zien de vereeniging ruim 1000 leden telt en men aan enkelen niet kan toestaan wat men aan alle hoorde opschrijvende en de naam van het kind. Het antwoord op die vraag werd met dezelfde voorzorg gegeven. De rimpels op het voorhoofd van den ouden zaakwaarnemer werden nog dieper bij het hoo- i en van dit antwoordhij zag zijn bezoeker met een sóórt van gramstorigheid aan. En hij denkt mij te kunnen bedriegen, m-om pelde hij, terwijl de straatdeur weder met de grootste zorgvuldigheid achter den vreemden be zoeker sloot Zoó rijk, en zóó gierig Ach ja, de eerijlkheid is de wereld uit. Daarop keerde hij in zijn kamer terug en, gren .lelde de deur achter zich dicht. Vervolgens kroop hij onder de tafel en lichtte, niet zonder veel moeite, een plank van den vloer op. Uit die opening haalde hij een zwaar ijzeren kistje, dat hij met een sleuteltje hetwelk aan zijn horloge ketting hing opende. Hij haalde er een papier uit en begon aandachtig te lezen. Ja, dat is wel dezelfde naam, mompelde hij, mijn geheugen heeft mij niet bedrogen, Men be driegt Pieter Quinn niet gemakkelijk. Hij moet slim zijn die mij wat wijs maakt. En hij wreef zich vergenoegd in de handen. Een goede dag, een uitmuntepd dag Dui zend pond in mijn zak en het kind in mijn han den. Er werd weder aan de deur geklopt. Het ijze- •en kistje werd snel geborgen en de grijsaard was daaróp gereed den nieuwen bezoeker, die ïoor Martha de kapitein genaamd werd, te ont vangen. Het was een lang schoon man, hoewel hij er eenigszins verloopen uitzag, die ongeveer dertig jaren oud scheen te zijn. Terwijl hij de ka mer binnentrad, deed hij zijn besit om het meisje •net zijn hand onder de kin te strijken, maar zij week met blijkbaren afkeer en tegenzin terug. In een oogenblik was zij verdwenen. Pieter, mijn oude vriend, riep de kapitein uit, gij zijt wezenlijk te hard voor dat arme meis o Zeg eens, weet ge wel dat het tijd wordt om aan een man voor haar te denken Gij zoudt dat misschien wel willen zijn, hé kapitein Och, waarom niet! Mijn familie Bah, riep Pieter Quinn uit. Ik lach wat met BUREAlii Etppolytushoef W leringen. Telei. lntercomm. No. lt. leden zou moeten weigeren. BUITENLAND. EEN DUBBELGANGSTER. Een handelsreizigers was er des avonds te i.onden getuige van dat een vrouw op straat •lauw viel. Men begrijpt zijn ontsteltenis toen hij in het slachtoffer zijn vrouw meende te herken nen. Hij vergezelde de vrouw in de ziekenauto naar zijn woning, waar zijn schrik voor blijd schap gemengd met verbazing plaats maakte. Want zijn eigen vrouw deed de deur open Zij meende eerst dat haar man zijn verstand was kwijtgeraakt, doch bij nader inzien aanvaardde zij de lezing, dat haar man, die wat bijziende is, de flauwgevallen vrouw voorvhaar had aange zien. De gelijkenis was inderdaad groot. Het slachtoffer kwam eerst tot bewustzijn bij aankomst in het ziekenhuis en heeft dus niets van het heele avontuur afgeweten. WATER IN PLAATS VAN GAS. Talrijke gezinnen in Neustadt deden Dinsdag een minder aangename ervaring op. Toen 's a- vonds het licht moest worden opgestoken en de gaskraantjes moesten worden opengedraaid, spoot er water te voorschijn. De monteurs hadden bij een groote reperatie bij een buisbreuk de gas- met de waterleiding verwisseld. SPOED OM TE TROUWEN. Met ingang van 1 Januari van dit jaar i9 in Sowjet-Rusland een nieuwe huwelijkswet van kracht geworden. De belangrijkste nieuwe be schikking schijnt te zijn, dat sedert den laatsten nieuwjaarsdag de „sags" (de burgerlijke stand) geen meisje, dat nog geen 18 jaar is, in het hu- welijksregister mag inschrijven. In Rusland is het van oudsher gewoonte ge- eest, «op zeer jeugdigen leeftijd in het huwelijk 'o treden en vooral in de republiek der sowjets behoorde het tot de alledaagsche verschijnselen, dat jongelui, die nauwelijks den kinderschoenen waren ontwassen, trouwden. Zoo kwam, het, dat de meeste bruidjes 16 jaar oud waren, als zij voor het eerst in het huwelijk traden. Het hooger stellen van den minimum leeftijd, waarop de vrouw wordt geacht huwbaar te zijn, heeft een zonderlinge uitwerking gehad. In de laatste dagen van December 1926 heeft er een ware huwelijkswoede geheerscht. In de bureaux van de sags verdrongen zich tallooze paartjes, die zich nog gauw, vóór de nieuwe wet in wer king trad wilden laten trouwen. Het aantal hu- «vclijksgrage meisjes beneden de 18 jaar nam 7 'ió snel toe, da,t de bureaux van den burgerlij ken stand in geheel Rusland met werk over9telp|t waren en herhaaldelijk de paren, die zich aan melden, tot den volgenden of een lateren dag moesten wegsturen, omdat de vrouwelijke amb- renaren (de meeste ambtenaren op de bureaux van den burgerlijken stand zijn meisjes) licha>- meiijk eenvoudig niet meer in staat waren, alle op één dag ingekomen aanmeldingen af te doen. Hoe het in die dagen in een bureau van den burgerlijken stand toeging, beschrijft de bolsje wistische „Krasnaja Gaseta" als volgt In een centraal bureau van den burgerlijken *tand zit een man van «ongeveer 30 jaar. Naast hem zitten twee vrouwen, de „oude" vrouw, een aardig vrouwtje van «ongeveer 25 jaar, en de nieuwe" vrouw, een meisie, da<t nog geen 17 jaar telt. Hij wil de zaak kort en goed afdoen, lamilies. De grootste schurken, die ik gekend heb, hadden adellijk bloed in hun aderen. Mar tha zal nieit huwen zoo lang ik leef. Ik wil geen schoonzoon hebben, die zich met mijn zaken be moeit en tracht zijn neus in al mijn geheimen te steken en Zijn schoonvader laat ophangen, riep de ka oitein lachende uit, om daardoor des te eerder in het bezit van het vermogen zijner vrouw te komen. Gij hebt gelijk, oude Plutus, volkomen pclijk. Martha's grootvader beet zich op de lippen. Ik zou hem in dat geval wel voorkomen, sprak hij op beslisten toon want er zijn er wei nige onder degenen, die hier komen, welke ik niet naar de geleien kan doen zenden. Mijn lede maten beginnen mij hun dienst te weigeren, maar mijn hoofd is nog helder. Ik zou wel eens willen zien, wie het zou durven wagen, mij te la ten ophangen. Misschien verbeelde zich de kapitein dat die woorden op hem gemunt waren althans hij veianderde terstond van onderwerp en begon o- ver de zaak te spreken, die hem naar Pieter Qninn hadden doen komen. Daar het niets anders betrof dan den verkoop van eenig goud en juweelen, zullen wij daarbij niet blijven stilstaan. De oude verkreeg de koop waar tot zeer lagen prijs. Het was inderdaad veiwondcrlijk, hoeveel dergelijke voorwerpen Pieter Quinn in een kort tijdsbestek reeds van «len kapitein gekocht had. De een of andere bloedverwant van hem stierf altijd juist van pas om hem een erfenis van dien aard na te laten. T)eze zaak was de laatste, waarmede Pieter Quinn zich dien avond bemoeide. Nadat hij heel zorgvuldig de ronde gedaan had om zich te ver zekeren dat alle deuren en vensters goed gesto ten waren, las hij een kapittel in den Bijbel en begaf zich te bed. Zooals hij gezegd had, hij werd oud en begon tijd te worden om zijn rekening met den hemel te vereffenen. Om de een of andere reden durf- hij echter nooit het saldo van die rekening opmaken. Die vreeselijke optelling vervulde hein met afschuw. Wordt vervolgd FEUILLETON OO No. 17. Als gij thans voor mij werken wilt, zullen wij dat wel schikken, hernam de vreemdeling ik zal ruim betalen. De oogen van den ouden woekeraar schitter - den op het hooren van deze woorden. Het goud was zijn god en hij deed alles wat men maar verlangde om het te bekomen. Met zijn gewone sluwheid nam hij evenwel e<3i on verschillige houding aan en mompelde iets over den ouderdom, die hem belette zoo ijverig ai* vroeger te werken. Dan zal ik een ander moeten opzoeken, spi ak de vreemdeling opstaande. Neen. neen, hernam Pieter levendig, ik zou alles ter wereld doen, om mijn klanten niet in verlegenheid te laten. Dit oude hoofd en hier tikte hij tegen zijn voorhoofd bevat heel wat zonderlinge en vreeselijke geheimen. O, als ik eens wilde spreken., maar ik zal zwijgen. Wat betreft het Het ontvoeren van een kind. Dat zal gemakkelijk te doen zijn. '.t Behoort aan arme lieden, die in een een zaam afgelegen huisje wonen, heel ver van hier. Dat kind ontvoeren, anders niets sprak Pieter Quinn en wierp een schuinschen blik op zijn bezoeker Anders niet, behalve dat gij u belasten moet mot iemand te vinden, die er zich tegen behoor lijke betaling mede belasten wil, zonder te vra gen vanwaar het komt. En waar is dat kind Dat zal ik u zeggen, als wij de voorwaarden van onze overeenkomst geregeld hebben. Wilt gij den wat ik u vraag Ja zeker, als het niets meer is als een kind dan een kind te 9telen. Als gij iets anders ge vraagd hadt, zou ik ronduit geweigerd hebben, want de justitie ziet tegenwoordig veel beter uit ■ic oogen dan vroeger en ik begin oud te worden, ia, heel oud 't Wordt tijd dat ik er aan denk mijn rekening daarboven in orde te maken. Een minachtende glimlach vloog over liet ge laat van den vreemdeling, toen hij de oude schurk over dc- hemelsche goedertierendheiil hoorde spreken Uw prijs, man sprak hij ongeduldig, hoe- roei verlangt gij Duizend pond, sprak de grijsaard langzaam 't veel geld. maar gij kunt het gemakkelijk vin den. t Weet gij daarvan vroeg de ander met een woem van ongerustheid. Pieter Quinn glimlachte, maar antwoordde niet. ',t Was zeldzaam, dat hij niet min of meer ,1e personen kende, waarvoor hij eens iets te doen had gehad. 't doet er heel weinig toe, of ik die som ge makkelijk of niet gemakkelijk kan betalen, her nam de bezoeker na een oogenblik nadenk en. als ik maar betaal. Isdaar alles onder begrepen. Alles. En gij verbindt u het kind in veiligheid te brongen Zeker .t Hoe moet het geld u betaald worden Zes honderd contant en het overige een ueek na de ontvoering van het kind. De schandelijke overeenkomst werd gesloten mi de vreemdeling telde zes honderd pond stel ling op de vermolmde tafel van den woekeraar uit De «oude zaakwaarnemer lachte bij zich zeiven -»m deze voorzorg. Als de vreemdeling hem een hem nu reeds wist. anwijzing op zijn bankier gegeven had zou hij diens naam niet hebben leeren kennen, dan bij En nu, sprak hii, nadat hij het geld nage - 'eld en opgestreken had, en de naam van de olaats De ander sprak zacht eenige woorden aan zijn oor t Heel goed antwoordde Pieter Quinn het ge-

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1