Het gestolen Kind. RB i flEEREN BAAI J. E. KBUSS 18e Jaargang. Vrijdag 25 Februari 1927. No. 16. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR W1ERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANTtt JOHN J. BOSKER, WIERINGEM UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.— ADVEHTENTIéN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAUi Hlppolytnshoei Wleringsa. Telei. Intercomm. No. IA ,.D« Ta ba kssf abri ek Wakende Leeuw" I^aat 12B - ALKMAAR 30,70 100,120, 140,150, 160, 180, 200, 225, 250 350,400, 450 en 500 cent per pond. THOMAS EDISON 80 JAAR. De beroemde uitvinder Thomas Alva Edison \ierde vorige week zijn 80sten verjaardag. TO|t zijn belangrijkste uitvindingen behooren de kool- draadlamp, de fonograaf de kinetoscoop, de me gafoon en andere belangrijke dingen, welke wij thans als heel gewone dagelijkschc gebruiks voorwerpen beschouwen. BUITENLAND. GESTRAFT OMDAT HIJ ZICH HET LEVEN REDDE. Op een der laatste dagen van Januari laakte bij Créteil in de buurt van Parijs bij een vlucht een vliegtuig van het 34ste luchivaartj- regiment van Le Bourget in brand. De bestuur der, de sergeant-vlieger Boivent, kon zich door middel van zijn parachute het leven redden, .ter wijl de waarnemer, ltn. Cayron, die geen val scherm bezat, in he,t toestel bleef en het leven verloor. Naar aanleiding van dit ongeluk werd de vlie ger Boivent uit zijn regiment ontzet, omdat hij niet met zijn waarnemer aan boord van het vliegtuig was gebleven. Den man werd dus ver weten, dat hij thans niet dood is. Sergeant Boi vent heeft zich verdedigd door te verklaren, dat FEUILLETON. OO No. 20. En waar dan vroeg de vreemdeling en vestigde zijn doordringende oogen strak op den doodgraver, die zijn blikken onwillekeurig op de graftombe der Van Hertensteins had gericht. Hij was op zichzelf ontevreden, dat hij na al zijn voornemens oim zich in acht te nemen, zoo onvoorzichtig geweest was, dit onderwerp aai. te roeren. Niettegenstaande al zijn geslepenheid, was Ilij toch blijkbaar niet tegen dien man opgewassen. Ongetwijfeld had deze echter geen belang bij de vragen, die hij gedaan had, want hij verander de terstond het onderwerp van gesprek, door aan te merken dat Pachtveld een allerliefst plaatsje scheen te zijn, dat hij een klein huisje gezien had, waar kort geleden een officier ge woond had en dat hij wel lust gevoelde het te huren Gij bedoelt het huisje van mijnheer tvfoore, antwoordde Manus, die er in de verste verte geen vermoeden van had, dat fen hem juist daarover aan het spreken wilde brengen. Eenmaal zoover gekomen, begon de oude bab belaar te verhalen, dat de vader van Theresa slechts huurder en geen eigenaar van liet huisje was. van daar af was het slechts een schrede tot de geheele geschiedenis van Fanny en There sa en Manüs deed dien stap ongemerkt. Zoo de vreemdeling werkelijk iets verlangde te hooren, kon hij tevreden zijn, want zijn nieuwsgierigheid werd ruimschoots voldaan. Zijn cicerone dankende voor de mededeelingen en het aangename onderhoud, wenschte hij den ouden doodgraver goeden dag, want voegde hij er bij, en haalde een zeer fraai oiuderwetsch hor loge uit zijn zak, het wordt tijd dat ik naar mijn logement teiugkeer. Op het zien van dit horloge verdween bij Ma nus terstond alle twijfel en de hand op den arm van den vreemde leggende, riep hij uit met een hij zelfs niet eens vrijwillig uit het vliegtuig is gesprongen, doch er uit is geslagen, toen nij, na tevergeefs gepoogd te hebben het vuur te blus- cshen, zich voor de vlammen trachtte fe beschui ten. Geheel afgezien echter van de verklaring, of de vlieger vrijwillig of «ongewild het vliegtuig verliet, heeft de maatregel, dien 'men tegen ser geant Boivent genomen heeft, zoowel in als bui ten de kringen der Fransche luchtvaart groote bevreemding verwekt. Het meenemen van para chutes door de bemanning van leger- en marine vliegtuigen in Frankrijk is niet verplichtend, doch vrijwillig gesteld. Bij het regiment van Le Bourget blijkt men echter, door een volkomen vorkeerde en immoreele opvatting van het be grip kameraadschap, van oordeel te zijn, dat het gebruik maken van zijn parachute in geval van nood den vlieger moreel verboden is, wanneer een dergelijk reddingsmiddel ook niet zijn waar nemer ten dienste staat, die bovendien nog zijn meerdere is Zeer terecht heeft men dit staaltje van mili tair beleid kadaver-dril genoemd. Door mee in dood te gaan, had de sergeant niemand een dienst bewezen. Integendeel, wanneer ook de bestuurder hejt leven had verloren, zou men ge heel onjuist tot conclusies zijn gekomen ten na- deele van de practische bruikbaarheid van de parachute als reddingsmiddel. Door zich echter het leven te redden, heeft sergeant Boivent niet alleen de oorzaak van het ontstaan van den brand kunnen mededeelen, (het als gevolg van onoordeelkundige montage losraken van een deel van den carburateur), doch heeft hij vooral de noodlottige fout in het licht gesteld, die zijn waarnemer beging, door het valscherm steeds als een overbodig uitrustingsstuk te beschou- v\ en. - WEDLOOP MET DEN DOOD. Zulk een wedloop is dezer dagen gehouden door den multi-millionnair C. M. Post van Bat,tle eek in Michigan. De man was doodziek, de beste dokters hadden hem opgegeven. Eén kans je was er nog, een operatie, verricht doo<r den beroemdsten chirurg des lands, in de Mayo-kli- niek vap. Rochester, in Minnesota. Drie uur bleef den armen rijkaard nog tijd. Had dan de opera tie niet plaats gehad, dan was hij reddeloos ver loren. Maar Rochester ligt op een 800 K.M. van Battle Cieek! Geen nood. Waar heeft een millionnair geld voor, dan dat alles op zijn wenken vliegen zou. Voor 25 000 dollar brengt een vliegtuig, van de uiterste luxe voorzien, hem met een snelheid, driemaal van den snelsten expresstrein naar Ro chester. Cabines voor doktoren en verpleegsters zijn er in aanwezig. De dolle rit wordt afgelegd in een tijd, dien anders een vliegtuig twee maal noodig heeft. Maar men arriveert er binnen de toegemeten drie uur. Wel heeft de ziekte in dien tijd schrikbarende vorderingen gemaakt. Maar ais een gereedstaande auto den millionnair in enkele minuten naar de kliniek van den chirurg brengt, hopen de dokters nog weer tegen alle hoop in. En de operatie slaagt. De millionnair heeft aan den piloot naast den chirurg' zijn leven te danken. HELDHAFTIG. Vijf-en-twintjg visschersvrouwen uit het. dorp je Newbiggin, aan de kust van Northumberland, hebben een medaille en een geschenk ontvan- ?egevierend lachje Ik wist wel, dat <ik. u kende. Hoe gij kent mij riep de ander, gedwon - gen lachende. Ik heb u herkend, Piet Quinn, evengoed als gij mij herkend hebt. De jaren hebben ons bei der gelaat gerimpeld, maar ziehier iets, voegde hij er bij en wees op het horloge, dat de ander nog steeds in de hand hield, ziiehier iets, dat dooi den tijd nog niet veranderd is. Gij weet niet, hoe dikwijls ik dat uurwerk opgewonden heb. De woekeraar1, want hij was het inderdaad., stak haastig het horloge in den zak en gaf Ma nus de verzekering dat hij zich bedroog. Bah bah! riep Manus uit, ik laat mij niets vijs maken. Ik zou het uit duizenden herkent hebben, 't Is nog hetzelfde koude grijze oog, var. mede gij Marf Beacham aanzaagt, toen graaf Her tenstein met haar op de dorpskermis danste, *t Ifi wat schoons mij te vragen van wien dat g^a: ist ging hij hartelijk lachende voort, alsof gij dat iet evengoed wist als ik, die het gegraven heb. Lange jaren geleden had de vader van den zaakwaarnemer te Pachtveld de betrekking van klerk der gemeente vervuld. Hij was een oud man, toen Manus nog jong was en niets was na tuurlijker dan dat deze het horloge herkende, dat hij als kind zoo dikwijls bewonderd had. Wei hig tijds na den dood van Mary Beacham had de io-ïge Quinn plotseling Pachtveld verlaten. Se- deri dien tijd had men nooit meer van Pieter Quinn hooren spreken. Zijn vader noemde nooit den naam van zijn zoon, zelfs niet tegen zijn ver trouwdste vrienden, en vermaakte bij zijn over- ijden zijn geheele vermogen aan een neef. Welnu, sprak de oude woekeraar, die zag dat het onmogelijk was zich langer te verbergen op eenigzins spijtigen toon, ik ben Pieter Quinn, uw oude kennis. Gij begrijpt toch wel, dat ik u niet om den tuin wilde leiden. Hm, hm moimpelde de oude Manus. Gij zijt mij voor geweest, ging Pieter Quinn voort door mijn naam het eerst te noemen. Even; el, om openhartig met u te spreken, gij zijt de eenige door wien ik hier gekend wil wezen iets. dat u niet moet verwonderen, denk maar eens an het testament van mijn ontaarden vader. Hij heeft u geen penning nagelaten Geen enkelen, antwoordde de woekeraar gen wegens haar heldhaftig gedrag bij het te wa ter laten van een reddingboot in December. Haar mannen waren op zee ter vischvangst en toen een boot noodseinen gaf, waren er slechts twee oude schippers aan den wal, die met een red dingsboot wisten om te gaan. De rest van de be manning werd gevormd door jonge mijnwerkers, ■Jie van hun werk uit de nachtploeg terugkeer - den en zich onmiddellijk als vrijwilligers aanbo den.Maar daarmee had men de reddingboot nog niet in zee en na ettelijke mislukte pogingen bo den zich 25 vrouwen van visschers aan om de boot in zee te trekken, terwijl de mannen aan de ri» men konden blijven zitten. Ook deze poging mislukte aanvankelijk en de boqt werd tiot twee maal toe op het strand geworpen. Toen gingen de vrouwen nog dieper het ijskoude water in en de voorsten moesten tot de borst door de golven waden, maar nu kwam de boot dan ook over de zandbanken en in open water. De schepelingen van de visscherspink, die in nood verkeerden, zijn later allen behouden aan den wal gebracht. DE ZOMERTIJD. Naar „Belga" uit Parijs meldt, zijn er onder handelingen gaande tusschen de Fransche, de Belgische en de Nederlandsche regeering inzake een gelijktijdige invoering en eindiging van den zomertijd in de drie landen. In Frankrijk gaat volgens een regeeringsbesluit de zomertijd in op den laatsten Zaterdag in Maar,t. DRIE KOUSEN IN EEN PAAR In Amerika verkoopt men tegenwoordig de da mes-kousen niet meer per paar, maar bij de drie. De bedoeling ds, dat de dames de derde kous meenemen, om in geval van nood aan te trek ken. Het gebeurt n.1. nogal eens, dat in de ragfij ne kousen een steekje los raakt en dan is het gemakkelijk een extra-kous in dezelfde kleur bij zich te hebben. Bevendien behoeft men, als men een reserve-kous bezit, niet dadelijk beide kou sen af te danken als er een in het ongereede ge raakt. Men verwacht, dat deze nieuwe mode ook wel spoedig in Engeland ingang zal vinden en vandaar wel naar het vasteland zal overwaaien. DE ERFENIS VAN ZIJN WEDUWE. Dezer dagen meldde zich een man bij het „Amtsgericht" te Celle (bij Hannover) om stap pen voor de „opvordering van de erfenis van zijn weduwe" te doen. Stomme verbazing bij den ambtenaar, die ein delijk den man aan het loket eiop wijst, dat hij dan dood moet zijn. Waarop het lakonieke ant woord volgt „Dat klopt precies ik bén ook dood Waar op de „doode" een dokument uit zijn zak haalt, waarin hij dood en zijn huwelijk ontbonden wordt verklaard. De man was jaren geleden naar Amerika ge ëmigreerd en had nooit meer iets van zich laten hooren Waarop zijn doodsverklaring was ge volgd. Terug gekomen was zijn eerste gang naar de rechtbank geweest oma stappen te doen teneinde in het bezit te komen van de nalatenschap van zijn inmiddels gestorven echtgenioote. EEN BLAUWVOS ONTSNAPT. Uit de pelsdierenfarm van den heer Paul Tren sol te Westervoort is een blauwvos ontsnapt. De eigenaar die er prijs opstelt om, het kostbare [dier, dat een waarde heeft van 600, levend te- rug te krijgen, heeft tot de bewoners van Wes tervoort en omgeving het verzoek gericht om niet oin niet op den blauwvos te schieten. voor fijne pijptabak ZACHT. GEURlG GOEDBRANDEND Aan deze eischen ópeciaal aanbevolen Neeren-Baai BINNENL. NIEUWS. met een vloek, maar zijn geld heeft geen geluk aangebracht voor hem, die het gehad heeft. Dat is waar, sprak Manus en sidderde on willekeurig, uw neef is arm gestorven. En zonder kinderen. Weineen, riep de onverbeterlijke babbelaar uit. Hij heeft een zoon nagelaten, die daar orga nist is geweest en die nu een veel betere plaats te Mansburg heeft, 't Was zijn bruilofststoet, dien gij de kerk moet hebben zien verlaten. De woorden waren nog nauwelijks van zijn lippen of Manus had ze wel terug willen riemen. Waarom Dat wist hij zelf niet. Het onheil spel - lende lachje, dat oiver het gelaat van den ouden man vloog, was er misschien de oorzaak van. Eer hij vertrok deed Pieter Quinn nog zijn bost om iets meer van den ouden Manus te ver- nemen. Hij vroeg of zijn vader na zijn vertrek ooit over hem gesproken had. Neen, antwoordde Manus, uw naam is nooit meer over zijn lippen gekomen en dat vond ie dereen vreemd. Gij waart toch zeer wel toen gij vertrokken zijt, anders zou hij u dit horloge niet gegeven hebben, waaraan hij zooveel waarde hechtte. Waarom ziou hij u toch onterfd hebben De ander mompelde eenige woorden omtrent Iwaze grillen van oude lieden. De fortuin is mijn gunstiger geweest, sprak hij. Ik kom uit Indië, het land van belofte, waar alles wat ik aanraakte in goud veranderd is. Ik zou heel Paehtveld kunnen koopen als het te koop was. Maar kom aan, ik moet gaan vaar- •a elGij moet mij te Mansburg eens komen op zoeken, in den „Schutsengel", daar blijf ik eeni ge dagen logeeren. Manus beloofde dienzelfden avond nog te zul len komen. Kom wat' vroeg, riep de ander hem nog toe on vraag naar mijnheer Quinn. Een uur later was de woekeraar op weg naar Londen hij lachte bij zichzelf over de vergeef- rche reis, die hij den doodgraver liet doen en verheugde zich bij de gedachte, hoe deze moede en slecht gehumeurd te Pachtveld terug zou ko men. Ik kan het mij mog niet begrijpen, sprak Ma nus bij zichzelven, toen hij alleen gebleven was. Ik had even goed kunnen denken dat een doode uit zijn graf zou verrijden, als dat ik aan den TASCHJESDIEFSTAL TE ZEIST. De taschjesdief, die te Zeist eenigen tijd ver schillende damestaschjes op straat buitmaakte, waarbij hem zelfs eenmaal 800 in handen viel, is thans opnieuw gesignaleerd. Zaterdag j.1. ont rukte hij aan een dame een handtasch, waarin oen portemonnaie met ruim 12. De man doet dat al fietsende. Onder het voorbijrijden rukt hij zijnt hij zijn slachtoffers het taschje uit de hand on gaat er dan zoo vlug mogelijk mee van door. VERVROEGDE AFSCHAFFING SPEELKAARTENBELASTING. De „N. Crt." verneemt, dat de belasting op speelkaarten niet met 1 Juli, doch meti 1 April a.s. zal worden afgeschaft. EEN SNUGGERE BOER. Een niet al .te bijdehanden boerenknecht in de buurtschap Kallenbroek, onder Barneveld, die door griep was aangetast, en tevens door oorpijn werd gekweld, raadde men aan v, arme cognac te drinken. Aanstonds schafte de man rich dezen drank aan, maakte hem flink heet, doch gebruikte dat middel niet overeenkomstig het voorschrift. In zijn onnoozelheid dacht hij natuurlijk, dat deze „medicijn" voor oorpijn veel vlugger zou helpen, wanneer hij ze in het oor goot, dan wenneer hij ze innam. Niet zonder terugkeer van Pieter Quinn had kunnen geloo- ven. Indië Hij zou naar Indië geweest zijn Ik geloof er geen woord van. Er zullen vreemde dingen gebeuren, mompelde hij, ja vreemde din gen, reken daarop. De tijd zal het leeren. Toen hij weder naar het dorp terugkeerde v- as het eei*9te wat hij hoorde de tijding van het stolen der kleine Fanny. Eerst kwam de gedach te bij hem op, dat er eenig verband bestond tus schen di,t voorval en de tegenwoordigheid van Pieter Quinn. Maar de onmogelijkheid om de .•en of andere gegronde reden voor zulk een mis daad te bedenken, was de .oorzaak dat hij die ge- chte spoedig liet waren. Toen hij later de ge heimzinnige wijze ontdekte waarop de oude voekeraar vertrokken was en den slechten streek, dien hij gespeeld had, kwamen dezelfde vermoedens weder bij hem «op. Maar als hij die openbaarde zou hij moeten erkennen, dat hij hom beet genomen had, hem den ouden Manus, neen dat nooit. Deze geheel persoonlijke «overwegingen maak ten, dat de oude doodgraver zweeg, juist in het enige geval, waarin zijn spreken nuttig had kunnen zijn. Bij den woekeraar. Alvorens zijn huis te verlaten, om naar Pacht veld te vertrekken, had de oude woekeraar zijn orders aan Martha gegeven. Tegen sommige zij- er klanten, want zoo noemde hij de lieden waar mede hij in betrekking stond, moest zij zeggen, «Jat hij niet thuis was tegen anderen eenvoudig weg, dat hij bezigheden had. Met haar gewone zachtzinnigheid ontving het meisje al die bevelen. Het was een verlichting voor haar zich eeni- on tijd alleen te bevinden de eenzaamheid was haar verkieselijk boven het gezelschap van haar grootvader, want zoo zij he,t al niet met zekerheid wist, raadde zij tenminste den aard van de za ken, die hij deed. Het was heerlijk weder en voor het eerst van haar leven bekroop Martha de lust om een wan deling te doen. Het land, de velden, de boomen, alles had voor haar het aantrekkelijke der nieuwheid. W oi dt Vervolgd.

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1