Het gestolen Kind. 18e Jaargang. Dinsdag I Maart 1927. No. 17. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN ^gMSTREKEN WIERINGER COURANT» JORN J. BOSKER, WIERINGER UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 8 maanden 1. ADVERTENTIöN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAUl Hippolytushoef Wier Inge*. Telaf. Intercomm. No. li. [ODE. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van No. 12^2. Kos ten 55 cents. v - DE MODE VOOR VESTEN. Verschillende noviteiten hebben dit seizoen hun intrede gedaan en een van de meest inslaan de is zeker wel het vest, dat zulk een succes ge had heeft, dat zelfs in japonnen is aangebracht, zoodat deze zooveel mogelijk gelijken op een jas je en rok met een mooi vest eronder. Deze vesten worden van een groote verscheidenheid van stoffen gemaakt van hel brocaat of van effen zil veren en gouden weefsels andere worden ge maakt van satijn of suede of gewoon pi^ué. maar alle zijn ze even modieus. Soms wordt het vest gesneden volgens den gewonen overslag-stijl terwijl dan de sluiting bestaat uil een of iwee glazen knoopen, soms ook wordt er een effect van hoogen kraag aan gegeven en wordt het ge garneerd met een heele rij dicht bijeenstaande knoopjes aan de voorzijde. Een vest van wit satijn geeft een zeer gedis- tingeerden indruk aan het costume, dat afge beeld is onder No. 1281. Het is een model bedoeld voor dracht in de vroege lente en wordt gemaakt van zwarte otftmane zijde. Inplaats van een man teltje wordt er een leuke kleine bolero bij gedra gen met een smal kraagje en s manchetten van wit satijn. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46, en 48 onder opgave van No. 1281 aan het Bureau van dit blad. Kosten 55 cents. Voor het model, afgebeeld onder No. 1282, werd een zacht blauwe fijne rips gekozen. I-Iet toilet is buitengewoon aantrekkelijk want hef hoeft een fijn geplooid lijfje aan de voorzijde trc- garneerd met een lange rij kleine knoppje^ ter wijl de rok wijdere plooien heeft welke stuk voor stuk een gedeelte ingestikt zijn om er een aardig effect aan te geven. De taillelijn wordt een weinig geaccentueerd door een smallen cein tuur, die op regelmatige afstanden onder do stof doorgehaald wordt. Het manteltje is eenvoudig en hangt rechtaf, terwijl de mouwen gegarneerd zijn met kleine ingezette stukjes van hetzelfde met kleine plooitjes. MARETOVERZICHT. - Bij den vee-exporthandel is Duittschland onzen besten klant, doch Duitschland kan het zelfde van Nederland zeggen, al is het dan ook niet van vleesch. Nederland, betrok in 1925 11,23 pCt. van den geheelen Duitschen uitvoer, dat is meer dan Zwitserland, België, Luxemburg, en Frankrijk samen. De uitvoer betrof in Duitsch land in 1925 8838 millioen Mark van 60 cent, waarvan 997 aan ons land, terwijl ons land voor ?77 millioen naar Duitschland invoerde. Geen wonder, dat Duitschland vriendelijk en voorko mend tegen zulk een goeden klant is en dus geen wonder ook. dat het onzen besten klant voor schapen, kalveren en varkens is geworden. 't Was te SCHAGEN Donderdag eene lusteloo- zo markt, eendeels door het koude weer, ander deels en zeker wel het voornaamste deel door den tragen handel. Vette koeien met een iragen slappen handel, toonden meer neiging to,t terug gang, dan tot eene prijsverhooging. Besteed werd van 55 tot 90 cent, per Kilo. Nuchteren kalveren met zeer ruimen aanvoer bleven prijshoudend, dat is voor de minst vleezige waar 6,a 8,— gewone slachtkalveren 10 15, een paar, die voor inschrijving in het fbkregister in aanmer - klng kunnen komen, werden met 20 betaald. De aanvoer van export schapen was van wei nig beteekenis. De tijd van vleesch en vervor ming is voorbij. Een paar hokjes brachten nog 35 gld. op. De handel bepaalde zich uitsluitend tot weideschapen. De prijzen daarvoor bepaal den zich van 18,tot 27,Die laagste prijs wordt voor de weideschapen, die midden zomer voor export klaar moeiten zijn, niet veel besteed. b handel in vette varkens was in den beginne goed. Toen werd er ook 321/» cent of 65 cent per kilo besteed. De markt zakte echter spoedig af, zoodat ze lager en trager sloot. Voor Amsterdam [werden meer dan 40 stuks gekocht, waarvan ze ker met doorvoer naar Frankrijk en Duitschland EEN FLINE OUDJE. Aan den Singel te Kampen woont een 68-jarige boer samen meit zijn 70-jarige zuster. In den nacht van Donderdag op Vrijdag tusschen 12 en 1 uur ontwaakte de boer, doordat hij in zijn slaap kamer eenig gerucht meende te hooren. Toen hij tevens een lichtschijnsel gewaar werdr, sloeg hij de bedsteegordijnen ter zijde en zag vóór zich een man, die met een blinkend wapen op hem toetrad en 100 eischte onder levensbedreiging. De boer verklaarde zich bereid de 100 te halen üt het kabinet in de voorkamer, doch toen hij deze was binnengetreden, wierp hij de tusschen- deur toe en terwijl hij deze met alle macht ge sloten hield, riep hij luidkeels opi hulp, gehol - pen door zijn zuster. Na een paar vruchtelooze pogingen om de deur te forceeren, gaf de inbre ker het op en koos het hazenpad. Den volgenden morgen werd op de aanwijzin gen van den boer al spoedig een 20-jarig indivi du aangehouden. Hij werd door den ouden man Is zijn aanrander herkend. FEUILLETON. No. 21. Zoo ging zij al wandelende voort. Overal rond om haar liepen groepen kinderen het was feest dag en de vroolijke kleinen sprongen en dansten onder het toezicht van ouders of dienstboden lus tig in den helderen zonneschijn rond. Meerma len bleef Martha Staan om die vroolijke groepen te beschouwen. Zij vergeleek de gelukkige jeugd van die kin deren bij de hare zij had nooit den glimlach eener moeder of de liefkozingen eens vaders ge kend. Zelfs wanneer zij haar verste herinnerin gen zich voor den geest riep, kon zij zirhzelve niet anders voorstellen dan alleen tegenover hot onheilspellend gelaat van Pieter Quinn. Eén groep trok bijzonder haar aandacht. Een man en een vrouw, beiden nog jong, waren bezig met het gras een eenvoudig maal gereed te ma ken, terwijl hun kinderen rondom hun huppel den. De twee oudsten vermaakten zich met der. hal, dien zij hun best deden zoover miogelijk te werpen, terwijl het derde kind op den wandel - stok van zijn vader stokpaardje reed. Daar viel eensklaps de bal midden tusschen de voorbereidselen voor den maaltijd lachende i aapte den vader hem op en wierp hem naar de kinderen terug. Martha uitte eensklaps een vreeselijken gil. Dichtbij bevond zich een diepe modderige wa terplas en een der kinderen was daarin hij het grijpen naar den bal verdwenen. Zonder zelve te weten wat zij deed, vloog de kleindochter van Pifcer Quinn vooruit, sprong in het moeras, greep het kind bij «Je kleeren en trok liet naar zich toe. Hij heeft zich niet bezeerd sprak zij, toen zij het kind een oogenblik later in de armen der moeder legde. Dat is juffrouw Quinn riepen de beide an dcre kinderen tegelijk. Heete tranen ontsprongen aan de ojogen van het meisje, toen zij zag, hoe, in weerwil van den BINNENL. NIEUWS. EEN SMOKKEL-AUTO. De kommiezen te Borkel en Schaft hielden eer gisteren een auto aan, die hun verdacht voor kwam. Er werd een onderrzoek ingesteld en daarbij kwam men tot de verrassende ontdek king, dat de auto dubbele bodem en dubbele wanden had. In de aldus verkregen ruimte wa- en duizenden spellen speelkaarten geborgen, welke men frauduleus ons land wilde binnenvoe ren. Auto en goederen zijn in beslag genomen, terwijl tegen de vervoerders proces-verbaal is opgemaakt. DAT GING NIET I Bij den Rijksambtenaar van den Burg. Stand te Lopik kwam een paartje om in ondertrouw te worden opgenojmen. Ze telden samen35 jaar. \an het verzoek kon echter geen gevolg worden gegeven, daar de bruidegom slechts 17 jaar bleek te zijn. Dan maar wachten TE VEEL GEVRAAGD. In het Statendistricf Velsen zijn 15 lijsfen inge leverd voor de Statenverkiezingen. Daarbij was ook een lijst met de namen van twee candidaten, een boer uit den Beemster en iemand uit Am sterdam. Eerstgenoemde candidaat leverde me de de lijst. in. Toen hem gevraagd werd, van welke partij de lijst was, antwoordde de candi daat dat hij dat niet wist. EEN BACILLENDRAGER. In he jaarverslag van den keuringsdienst voor Dordrecht en Omstreken «over 1926 wordt er op gewezen, hoe 'onvoldoende de in abt. 21 van het Melkbesluit opgenomen bepalingen zijn, die de verspreiding van typhus door imelk moeten te gengaan. In een der gemeenten van dit keurings gebied toch bleek een melkknecht van een vee houder typhusbacillendrager te zijn. Met zeker heid kon worden vastgesteld, dat deze man in Je laatste jaren verschillende gevallen van ty phus had veroorzaakt, waaronder eenige met doodelijken afloop. Krachtens het melkbesluit was het echter niet mogelijk dezen bacillendra ger te beletten, zijn gevaarlijk werk vooort te zetten. DE 10.000ste INWONER VAN NAALDWIJK. Zaterdag is de 10.000ste inwoner te Naaldwijk geboren. Het is de zoon van A. Klapwijk en C. Noordermeer, Jan genaamd. Bij de aangifte -op het Raadhuis hield de gemeentesecretaris een toespraak. Aan de moeder werden bloemen ge zonden, de vader ontving sigaren, terwijl de klei ne zelf een zilveren voorwerp met inscriptie oint ving. Ter gelegenheid van dit feit was de vlag uitgestoken van de kerk, het Raadhuis en de woning der ouders. EEN FLESCH BRANDSPIRITUS LEEGGE DRONKEN. Zaterdagnacht werd assistentie ingeroepen van de politie tegen een woesteling, zekeren J. v. II., die in zijn woning aan den Molenberg te Heer len alle huisraad kort en klein had geslagen en met moeite door toesnelde burgers in bedwang weid gehouden. Het bleek dat de man, die vroe ger drankzuchtig was geweest, een flesch brand- spirutus had leeggedronken. Met moeite werd de woesteling, die 46 jaar oud en vader van tien kinderen is, overmeesterd en naar 't hospitaal overgebracht, waar bleek dat hij krankzinnig was geworden. Overbrenging naar een krankzinnigengesticht bleek noodzake lijk. BUITENLAND. EEN GRUWELIJKE LYNCH-PARTIJ. Amerika heeft niet het monopolie van wreede lynch-partijen. In een dorp in Polen is het dezer dagen to;t een wraakoefening van boeren op een paardendief gekomen, die voor menig geval van toepassing der lynchwet op negers niet onderdoet. Verbitterde hoeren hebben den betrappen paar dendief vasgebonden en hebben zooiand met stokken en 'smans voetzolen geranseld toit het vleesch geheel verscheurd was. Daarop werd de dief in een rivier geworpen en toen hij zijn be wustzijn verloor werd hij met tojuwen tusschen twee planken vastgesjord. De tusschenkomst fan de politie redde den ongelukkige tenslotte het leven. OVER 109 JAAR ALLE MENSCHEN DOOF. Edison, de groote uitvinder, die pas zijn 80ste verjaardag gevierd heeft, is doof. Onlangs heeft hij een toespraak gehouden op een vergadering van 300 dooven. Hij schreef zijn concentratiever mogen toe aan zijn doofheid, die maakt, dat hij door geen geluiden afgeleid wordt. Edison voorspelde, dat over honderd jaar alle menschen doof zullen zijn, tengevolge van het steeds toenemend!?" lawaai in onzen gemecani- seerden tijd. gewichtigen dienst, dien zij bewezen had, op al die eerlijke gezichten zich een uitdrukking van schrik en verachting vertoonde. Ben ik dan vervloekt door de misdaden, die hij begaan heeft dach,t zij bijzichzelve. Dit duurde slechts een oogenblik. Spoedig werd het rijtuigje, dat men aan de herberg gelaten had, gehaald Het geheele gez;in plaatste zich daarin om naar Londen .terug te keeren, want het kind moest noodzakelijk van kleeren verwis selen. Ik laat u zoo niet gaan, juffrouw Martha, sprak de dankbare moede ij zult bij ons blij - ven eten. Martha wierp een blik o aar natte kleeren, die door de slijk en moddc it het moeras be vlekt waren. O, bekommer u daar niet over, sprak de vrouw. Ik zal u wel kleeren van mij leenen, als gij ze tenminste als niet (te gering beschouwt. Het arme meisje glimlachte droevig bij de ge dachte, dat er nog kleeren konden zijn, die niet goed genoeg voor haar waren. Het was de eerste maal in haar leven, dat zij buitenshuis het mid dagmaal gebruikte. De vroolijkheid, het gemak en de eensgezindheid, die zij aan de tafel van de ibrave werklieden opmerkte want het waren van oudsher linnenwevers geweest, maakten een bedroevenden en vernederenden indruk op haar. Haar eenzame woning geleek een gevangenis Lij dit aangename verblijf vergeleken. En gij zij.t dus den kleindochter van dien ouden Quinn vroeg de oudste zoon die haar on der het theedrinken reeds een poos lang had aangestaard Martha had den moed niet' te vragen, waarom zij bang van hem zou moeten zijn. 't Is mijn grootvader, gaf zij bedaard ter antwoord. Waarlijk, spraak de knaap, een stevige gast van angeveer vijftien jaren, de buren mogen ge rust alles zeggen wat zij willen van Pieter Quinr zij hebben gelijk, daar ben ik zeker van, maar van u zal ik nooit iets kwaads gelooven. Gij zijt niet slecht, neen, dat zou nieit mogelijk zijn. De ouders, die zagen hoeveel verdriet Marthi van deze ongepaste woorden ondervond, deden al het mogelijke om den indruk daarvan te ver zachten maar het geneesmiddel was misschien nog erger dan de kwaal. Gij moet niet boos worden op Jacob, sprak Je juffrouw, hij meent het niet kwaad, maai' wij nebben hem altijd geleerd de waarheid te spre ken. Toen Martha op stond om te vertrekken wilde zij haar natte kleeren, medenemen. Juffrouw darten stelde haar voor die den volgenden mor den te zenden en tegelijkertijd de hare weder te- u'g te nemen. Ik dank u, antwoordde Martha, maar dat kan niet. En waarom zou d^t niet kunnen Omdat ik geen andere kleeren dan die be zit, sprak de dochter van Pieter Quinn. Juffrouw Garfcen hief haar handen en oogen ten hemel. De eenige kleeren, die gij bezitEn uw groot vader is zoo rijk Maar heht gij dan geen goed van uzelve Het vermogen, dat uw moeder bij iiaar huwelijk meedegebracht heeft Iedereen weet dat en Pienter Quinn Stil vrouw, viel haar man haar in de rede, dat zijn onze zaken niet. Hebt gij mijn moeder gekend vroeg Mar - tha begeerig, want vreemd genoeg, zij kende zelfs den naam harer moeder niet. lederen keer dat zij daarnaar vroeg, had Pieter Quinn haar afge snauwd. De vrouw van den linnenwever zag haar echt genoot aan, die haar een teeken gaf om te zwij gen De waarheid was, dat hij Quinn, zijn huis - lieer, evenzeer vreesde als hij hem verachtte en bang was zich door te veel te zeggen zijn wraak op den hals te halen. Martha herhaalde haar vraag, maar te ver geefs. De wever had ongetwijfeld een goede re Jen om te zwijgen en zijn vrouw durfde zijn ver- sod niet overtreden. Het begon reeds laat fc worden en Martha Quinn verliet de familie met ie belofte den volgenden morgen de geleende kleeren terug ite zullen brengen. Het eenzame sombere huis kwajm haar nu nog eel lediger en droeviger voor dan vroeger, nu iij de zoo aangename woning van het gelukkige gezin verlaten had. Zij sloot de met ijzer beslager Minden, deed de grendels op de deuren en maak te vuur aan om haar kleeren te drogen. De naam mijner moeder, sprak zij al pein zende bij zichzelve, men wil mij dien niet zeggen. Maar ik ben nu toch geen kind meer, lik wil hem weten. Misschien ben ik niet eens zijn kleindoch- GEMEENTE WIERINGEN. Den Oever Vooruit. Merkwaardig, zulk een verandering, zulk een uitbreiding het dorp Den )ever in de laatste paar jaar ondergaat. Een geheel nieuwe straat is feitelijk naar de rneelmolen van den heer Bakker toe volgebouwd. En opnieuw zullen dit jaar ettelijke woningen verrijzen, want reeds is de heer V. Koorn J.Jz. druk bezig bouwterreinen te verkoopen. Natuurlijk houdt in dit verband ook zqo moger lijk verbreeding van straten en pleinen de auto riteiten bezig. Zooi zegt men, dat hei oude diaco niehuis, thans eigendom van den heer S. de ongh, zal moeten verdwijnen ter wille van het drukke verkeer. Vanaf het perceel van den heer M. Gorter zal dan over den dijk een nieuwe op- it komen naar de terreinen van de nieuwe ha ven. Aan het zuideinde van dit terrein zal dan tevens een blok ambtenaarswonjingen verrijzen en een arrestanitenlokaal. De remmingwerken om de z.g. Noord gaan ook verdwijnen. Dit terrein wordt opgespoten en in gericht tot loskade voor de visschershaven. Voor dit doel zal ook het oude Noorderhoofd worden geslecht. Een groote verandering dus Doch ook de zakenmenschen houden rekening met de modernisatie en komende bedrijvigheid. Zoo gaat de heer G. de Haan zijn winkel ver plaatsen om „de Zuid" van Den Oever. Gebr. Kuijt laten hun oude smederij afbreken en laten door den aannemer P. Bakker Ez. een garage bouwen op het verhoogde terrein. De fraaie lunch room van den heer S. Koorn Pz., zal Zondag wor ter. O, als dat zoo was, wat kwam 'fc er dan op aan, al ware ik arm, de armste onder de armen, als ik maar niet verbonden was aan dien ver- üchrikkelijken man, die zich mijn grootvader noemt. Een hard geklop aan de buitendeur brak haar overpeinzingen af. Wif mag dat zijn riep zij angstig uit. Er werd ten tweede malen en nu nog harder geklopt. O, ik herinner mij, ging zij met schrik voort, bij heeft mij gezegd, dat de kapitein dezen avond een kind zou brengen, waarvoor ik zorg zal moe ten dragen Hij zal het zijn. Zonder licht ging zij naar beneden de weg was haar bekend genoeg. Zij schoof de grendels weg en opende ten halve de deur, die door een Avaren ketting tegengehouden werd, zoodat de opening niet groot genoeg was om iemand door Zooals zij voorzien had, was het de bewuste persoon met het kind. Spoedig, spoedig, doe open, er zijn lieden in de straat, die mij bespieden. De deur gaat vanavond voor niemand open, antwoordde het meisje, sidderende vcor den onbeschaamden blik, dien de bandiet op haar wierp. Maar uw grootvader wacht mij. Hij heeft mij bevolen u te zeggen, dat hij u niet voor morgenochtend spreken kon. Als gij iets hier af te geven hebt, geef het mij dan en vertrek. -t Maar dat is dwaasheid, hoor mij aan. Ik luister. De politie zit mij op de hielen, men zal mij vervolgen. Dat zal uw eigen schuld zien, sprak Martha. die al meer en meer overtuigd werd van de nood rakelijkheid om de ketting niet los ,te maken. Hoe zou ik u kunnen vertrouwen. Geef mij spoe 'lig wat gij hebt en vertrek. Neem het dan, voor den saton, riep de ka- nitein uit en duwde het kind door de opening, ik geloof da.£ het kind dood is van honger en kou de Wat uw wantrouwen betreft, daf is onge grond. Ik zou u niet hot minste kwaad willen <ioen, Martha, daarom bemin ik u te zeer. tm Met een gebaar van tegenzin nam zij het kind aan, sloot de deur weder en keerde naar haar kamer terug. Wordt Vervolgd j

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1