Het gestolen Kind. 18e Jaargang- Dinsdag 8 Maart 1927. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR @5 WIERINGEN EN OMSTREKEN i\o. 10. WIERINGER COURANT» JORN J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIèN; Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Ulppolytushoei Wieiingei ïelel. lntercomm. No. lt. MODE. LEUKE MODELLEN. De Mode zorgt goed voor de kinderen tegen woordig. De ontwerpers bestudeeren mot zorg- .jldigheid wat kinderen noodig hebben en of schoon een tamelijk groot gedeelte van de kin- ih-rjaponnetjes geïnspireerd zijn op de opze, worden zij nooit geheel en al gecopieerde, doch zijn heel handig aan de jeugd aangepast zóó, dat de beste, voor de kinderen het meest geschikte onderdeelen naar voren worden gebracht en die, welke nun minder zouden passen, worden weg gelaten. jumperpakjes zijn zoo gewild ais ooit in uit seizoen ën voor Lentedracht zal er vrijwel niets meer „in de mode" zijn en deze beslissing zal iedereen genoegen doen, want het jumper- pakje is bij jong en oud zeer gewild. De mode ontwerpers nebben echter besloten, dai hei mei de „mannelijke" lijnen nu maar eens uit moet zijn en alle nieuw e jurkec en mantels hebben een zeer vrouwelijk cachetzelfs jumperpakjes zien er „zachter" uit hoewel, natuurlijk, de moeilijkheid hier is om geheel van de mannelij ke lijn af te stappen, daar dit bijzonder type jurk zoo eenvoudig is en gemakkelijk te maken. Een bijzonder aantrekkelijk jumperpakje is af gebeeld onder No. 1288. Ilot is bedoeld voor vroeg l ente en wordt gemaakt van wollen maroccain in een aardige tint blad-groen. Het korte rokje is rondom lijn geplooid en wrordt gehecht aan een vuering lijf je zonder mouwen, terwijl de tamelijk lange jumper niet erg wijd wordt gemaakt. Twee zakjes zonder klep vormen een aardige garnee ring en om er wat bij af te steken in kleur, wordt er een aardige das bij gedragen, welke onder het goed-sluitend omgeslagen kraagje geknoopt wordt. Dit pakje is geschikt voor meisjes van 10 —16 jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van No. 1288 en vecpielding van den leef tijd. Rosten 55 cents. Het andere toiletje, afgebeeld onder No. 1287, is van een meer frivool type en het as duidelijk, dat dit bedoeld is voor een avondje of partijtje. De stof, waarvan het wordt gemaakt is creme tuffetas en het wordt gegarneerd meï dwarse ban den in twee kleuren blauw aan de onderzijde van het nauwsluitend lijfje en van den zeer wij den rok. Een rijtje kleine zilveren knoopjes wordt vóór op het lijfje gezet. Dit modelletje ds geschikt voor meisjes van 8 14 jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar aan het bureau dezer courant -onder opgave van No. 1287 en vermelding van den leeftijd. Kosten 55 ct. mAlilt x U V hxtZiCil 1. Het geschil tusschen het Purmerender marki- ïonus en ae Amsterdamsche grossiersvereeni- guig is uoor bemiddeling van uu uurgemeesiei ie x-ui merend geuinuigu, met een voiKomeii ver- ixes van net lonus. zuow'et nij ue scnauevergoe- uiiig van ue levers- ais uie bij ue linnen Koeien, /.ijli ue grossiers 111 het gelijk gesteld. JbJUineiLkoeien zijn koeien, waaien sporen van lintwormen zijn ontdekt. Die sporen Komen meestal voor aan de hersens en aan het hart. zuik een Koe moet na slachting drie weken in de koelcel ter weerneming blijven. Daardoor ver liest de Koe 111 waarde. Juist voor dit waardever lies werd vergoeding gevraagd, wat kun volgens het Burgerlijk Wetboek ook toekwam. De verze kerde heelt recht op de volle schade bij verhor - gen gebreken. Te SCHAGEN was Donderdag de handel in vette koeien iets beter. In hei bijzonder dii voor de beste waar. Die was spoedig weg en gold daar door een paar cent meer. Besteed werd toi 95 cl., verder aidalend tot 55 cent. Nuchtere kalveren met grooten aanvoer, waren iets lager in prijs, zooals elders. De lichtste 6,a 8,gewone slachtkalveren 12 a 13 beste 14 a 15 zeer vleezige tot 18,Schapen voor den uitvoer liepen van 31 (tot 34. De kwaliteit was min - der. Overhouders voor de weide, gewoon soort, 25 a 28 beste tot 33.Varkens mei ie wei nig aanvoer 32, zouters 31, voor Frankrijk was wel vraag, maar onvoldoende voorraad. FEUILLETON. OO v No. 23. Uw moeder was de dochter van een Spaan- sch'n koopman, Mendez genaamd Sommigen zeiden dat zij een Jodin was anderen een hoidin, maar dat was niet waar. Zij was een goede Chris ten, ik heb haar urenlang aan uw wieg zien bid den. Ik moet eens nadenken en overwegen wat mij te doen staat, sprak Martha aarzelend, ik heb geen vrienden om te raden en te troosten. Maar gij hebt tenminste wat men noodig heeft om zich vrienden en hulp te verschaffen. Wat dan Geld. Dat is te zeggen, gij kunt het hebben, dat komt op hetzelfde neer. Maar onverschillig wat gij doet, voegde juffrouw Garter er fluiste rend bij, als ware zij bevreesd dat de muren konden hooren en na vertellen wat zij zeidc. wat gij ook doet. doe het snel. Pietcr Quinn moet iiiel zien dat gij de hand tegen hem opgehjven hebt. voor hij den klap voelt. En waarom Niets, och neen, niets bijzonders, hernam de bezoekster en deed haar best een onverschil ligen toon aan te nemen. Ik wifde alleen maar r.cggendat het met uw grootvader., goed is zich in acht te nemen. Pieter Quinn komt thuis. Hetgeen Marie GBtfen aan Martha verhaald had maakte een ondmverp van ernstige ave* we ging bij deze laatste uit. Voor de eerste maal in haar leven k vim de gedachte bij haar op om weerstand te bieden aan de vernederende tirannie, die reeds zooveel ja ren lang haar tot een slavin vernederd had. De aanbeveling van de weversvrouw om voor al snel te handelen, stonds haar.des nachts als ■ten spook volor de oogen. 7ij had mij alles moeten zeggen of geheel BINNENL. NIEUWS. ÜN EERLIJ AL PENNIiXGitfELSTER et Pestuur van een lubneeivcreenigiiig te Dein heeit pij ue poutie een aanklacht mgeüienu tegen uoii penningmeester wegens verduistering van gelden uit ue kas der vereeuwiging en het plegen jan valschheid in geschrifte. KIND DOOR EEN RAT GEBETEN 1 Te VV ilnes is een kind van den heer V., itoen het in de wieg lag, door een rat gebeten. De kleine is aan de vevolgen overleden WEER 'N SMOKKELAUTO MET DUBBELEN BODEM. Zekere VV K., een k-oopman uit Lommei (Bel gië) werd aan de Bergeijksche Barrière me,t zijn viachtauto door de kommiezen aangehouden. Bij visitatie bleek de wagen een dubbelen bodem te bevatten, waarin ruim 3000 stokken speelkaar - ten verborgen bleken to zijn. De goederen zijn in beslag genomen. Li EEN DUIKBOOT IN EEN DRAAIKOLK. Bange uren. Donderdagmiddag omstreeks 1 uur is een on derzeeër van de Nederlandsche Marine, een O- boot, tusschen Westkapelle en Zoutelande op 30 Meter diepte in een draaikolk geraakt, meldt men aan het „Dgbl. van Rotterdam." De onderzeeër was op weg van Helder naar Vlissingen. Toen de boot in een draaikolk kwam, ging ze rondtollen en nagjenoeg een uur heeft het geduurd vóór de duikboot steeg. De stuurinrich- ting was defect geraakt, het bleek onmogelijk uit de draaikolk te komen. Langzaam steeg de on derzeeër en toen hij op ongeveer 7 Meter diepte was geraakt, zag men van een Engelsche vracht boot, dec periscoop vreemd heen en weer gaan. Het Engelsche schip riep draadloos assiste:tie in. Zeer spoedig waren drie sleepbooten ter plaat se en kort daarop arriveerden drie oorlogsche pen, die te Vlissingen zijn gestationneerd. Alsof de duikboot daarop gewacht had, kwam ze thans v rij en op eigen kracht kon het schip verder naar Vlissingen opvaren. Aan boord van de O-boot was het een ernstige ruïne. Alles wat niet goed vast zat, was door el kaar gegooid gedurende een uur en vernield. De bemanning heeft bange -oogenblikken oogenblik- ken doorgemaakt, maar persoonlijke ongeluk ken zijn niet voorgekomen. NOG EEN KOLENLAAG. Te Groenlo is aan den Ruurloschen weg de eer ste kolenlaag van ruim een meter dikte aange boord, nadat eerst een laag zout van 400 meter was doorboord. KLEEREN ALS BETALING. Een Duitscher, die Maandagavond te Venlo in gezelschap van een notaris en een tweetal dames goeden sier maakte, metdt de „L. Koer.", belde laat in den avond nog een.garagehouder .te Ven lo op om het gezelschap per auto naar Deurne te brengen. Terugkeerende van Venlo, stopte de auto, waarin thans naast den chauffeur de vroo- lijke Duitscher gezeten was, voor een café te Baarlo om daar de door den rit inmiddels dioog gewórden keel te laven. De Duitsche had zich in dat café al gauw ge zien gemaakt, want hij tracteerde allen, die er in het café aanwezig waren, op borrels en bier. Toen het echter op betalen aankwam, bleek, dat hij geen cent bezat. Noch het gelag, noch de auto kon hij betalen. Met heeft daarop korte metten met nem ge maakt. Al zijn bovenkleeren jas, broek vest en overjas, heeft men hem uitgetrokken en hem daarna, natuurlijk niet erg zachtzinnig, op straat gezet. Dinsdagmorgen berichte men den burgemees ter van Baarlo, dat daar een man rondliep met nieit meer aan dan z'n hemd en onderbroek. Nog in half dronken toestand verkecrcnde, is hij door den veldwachter aldaar opgepakt en opgeborgen. De kleeren van den Duitscher zijn in het café in beslag genomen. HET UITHOUDINGSVERMOGEN VAN EEN KIP. Een merkwaardig geval heeft zich dezer dagen te Eersel afgespeeld. Mej. Bierens, aldaar vermiste al sedert een drietal weken een kip. Zij dacht er reeds lang niet meer aan en verkeerde in de meening, dat een dief, of wel een «öf ander roofdier de hen had gekaapt. Men kan zich dus de verbazing van genoemde juffrouw indenken, toen zij dezer dagen haar kin terugvond achter een houten schutting, waar zij blijkbaar was vastgeraakt, en waar zij aldus drie weken ach tereen zonder eten of drinken heeft doorgebracht. De taaie kip loopt thans weer even vroolijk In het hok usschen haar zusters rond zij onder scheidt zich nog alleen door een meer dan gewo ne eetlust. En tenslotte is haar dit niei kwalijk te nemen. HET RIJBEWIJS. Er zal dan nu aan bestuurders van auto's en moeten zwijgen, sprak Martha bij zichzelve Hoe siecht hij ook wezen moge toch z.ou ik niet on rechtvaardig jegens beun. willen zijn door hem te beschuldigen van Zij au'zeide en durfde den volzin niet volein- üigen. Toen Pieter Quinn terugkwam was heit eerste wat hij deed naar het kind te vragen. Toevallig het hoiofd opheffende, bemerkte hij dat Martha die met het kind voor hei vuur za', hem met een vreemde uitdrukking aanzag, die liii nog noodt bij haar opgemerkt had. - Ik d.caht daar, antwoordde Martha, hoezeer het lot van dit iop het mijne gelijptt. Hoe bedoelt ge dat Wij beiden zullen nooit den naam onzer moeder weten. Is mijn naam niet goed genoeg vroeg de oude schurk grijnzende. Er zijn er velen, die gaarne door dezelfde banden van bloedverwant schap en liefde aan mij verbonden «zouden zijn. Bij het woord „liefde" glimlachte zij droevig. De liefde, die hij haar betoonde, wa»'s al zeer ge ring. Een vermoeden kwam bij Pieter Quinn op. Er is hier iemand geweest, riep .hij uit Dat zou wel mogelijk kunnen zjjn, antwoord de zij ontwakende. Maar gelukkig '.heb ik diein ketting niet losgemaakt. Toen de kiapiteiii mij het kind bracht, heeft hij door allo mogelijke middelen, zelfs door bedreigingen, g etracht bin nen te komen hij heeft mij willen wijsmaken, dat hij mij beminde, maar de list wals te grof orn niet te doorzien. Misschien, voegde z:ij er bij, dat ij eenig vermoeden had1 van uw afwezigheid. Dat is waarschijnlijk, ja zeer w: larschijnlijk zelfs, antwoordde de z£iakwaai*n«mor peinzen de. Is dat het spel, dat Ihij spelen wil Nu, wij zullen zien, wij zullen eens zien wat '.hij doet. - Gij zijt toch niet boos op mij, grootvader, vroeg zij met een zekere vrees. Neen, neen, gij hebt. goed, zeer go ed gedaan, met hem niet binnen te. laten en nog beter door mij te zeggen wat er gelieurd is. Evenveel, de ka pitein is een knappe jon gen. Hij moet e en vrouw wel bevallen. Hij verdiei ït aeirdig wat ge ld in zijn zaken en als hij u aans tond, zou ik nit 't weten waarom Martha begreep dat 'dit gezegde niet' anders motoren een examen worden afgenomen, of ze goed kunnen rijden. Zijn we dan veilig op den weg Och neen, schrijft de heer Hk .Oositerhuis te Ainhem in de H. P. Ik geef toe, dat door di|t exa men een categorie van mcnschen die hot chauf- ieeren nooit leert van den weg geweerd wordt, doch ik ben er verder zeker van dat die catego rie welke thans de wegen onveilig maakt, dit zal blijven doen. Het percentage dat het nooit za leeren is niet zoo groot, doch wel dat gedeelte dat wel rijden kan, doch het niet doet. Dat zijn de lummels, de machtwellustelingen, die weten dat zij goed kunnen rijden en daarom dingen doen, waardoor zij de schrik der wegen zijn voor ieder ander weggebruiker. Verder zij, die doen alsof de wegen er alleen maar zijn voor motorrijwie - len en automobielen. En tenslotte die, welke zich niet kunnen ontworstelen aan de snelheidswoe de. Die kerels kunnen rijden. Zullen heit zeker doen als zij .examen moeten afleggen, doch zul len het niet doen, zoodra zij hun (testimonium in hun bezit hebben. dan een list was om haar op de proef te stellen en toch was het haar niet mogelijk een gevoel van walging en afschuw te onderdrukken. Gij schertst, sprak zij, maar het is een wree- de scherts. Ik wil geen man hebben. Gij kent mij nog niet antwoordde de oude man met nadruk. Ik bereik al'tijd mijn doel. Ik ben oud en zwak mijn rug is door de jaren ge kromd, mijn beenen wankelen onder mij als ik over de straat ga, maar mijn hoofd is nog jeug dig en sterk. Ik heb den klauw van den leeuw niet meer, maar ik bezit nog een angel van de slang, Martha werd zeer bleek. Zij herinnerde zich de onbestemde woorden van Marie Gapten. Zij dacht aan haar overleden moeder. Een angstig gevoel overviel haar. Ik moet den schijn niet hebben van hem te vreezen, dacht zij. Met dit doel voor oogen borg zij de overbliji seis van den maaltijd alsof er niets gebeurd was, doofde het vuur uit, stak haar kaars aan en leg de zich naast het kind te slapen Juist toen zij haar kamer binnenkwam, hoorde zij de deur der huiskamer zachtjes openen. Zij had haar deur wel op het nachtslot willen doen, maar zij durf de niet. Het was gelukkig voor haar dat zij het niet deed. Dienzelfden nacht werd haar kamerdeur langzaam en voorzichtig geopend en vertoonde zich het gelaat van Pieter Quinn in de opening. IIij had zich willen verzekeren of haar vrees voor hem zoover ging, dat zij zich in haar kamer op sloot. Daarop hoorde zij hem stilletjes de trap weder afgaan. Drie lange jaren gingen aldus voorbij en Fan ny, de wees, bleef bij Martha. Er ging zelden en dag voorbij, waarop Pieter Quinn, die -ongaar ne de gehechtheid van zijn kleindochter aan het kind zag, niet dreigde het de deur uit' te gooien. Martha gewende zich zoodanig aan die bedrei ging, dat zij er op het laatst geen achi meer op sloeg. Zij was niet meer droevig en terneergesla gen als vroeger zij had een nieuwen band, die haar aan het leven hechtte. Zij had iets. dat zij liefhad en dat haar liefde wedergaf en dat schonk haar kracht. Niets, dacht zij dikwijls, terwijl zij het aan haar zorg toevertrouwde kind aanzag, zelfs hij INGEZONDEN STUKKEN. Wieringen, Maart 1927. Geachte Redactie. Gaarne zagen wij plaats \oor het volgende in uw blad. Bij voorbaat onzen dank. Voor de commissie tot hulp aan Mob. Inv. Het afdeelingsbestuur der S. D. A. P. W. F. LUB D. ODEN. MOBILISATIE - SLACHTOFFERS. Wie heeft hiervan nog niet gehoord Het niet of onvoldoende nakomen van verplichtingen, die de Staat heeft jegens deze ongelukkigen, die in een hen opgelegden dienstplicht hulpbehoevend zijn geworden, en bovendien tengevolge van een gebrekkige wetgeving, die niet op een mobilisatie was. berekend niqt in aanmerking konden wor den gebracht voor pensioen, heeft reeds heel wat pennen in beroering gebracht. Tot op heden is deze aangelegenheid nog niet geregeld. Ook zal het n-og wel geruimen tijd aanhouden voordat een afdoende regeling tot stand zal zijn gekomen. De Staatsmachine werkt in dezen helaas wel buitengewoon langzaam. Intusschen verkeeren vele mobilisatie-slacht offers bij voortduring in kommervolle omstan- ligheden. In verband hiermede, heeft zich thans een lan delijke commissie geformeerd, die van de Ko ningin vergunning heeft verkregen bij besluit van 25 Aug. 1926 No. 43, een groote Nationale verloting te houden. De netto opbrengst van deze verloting komt ten goede aan het te vormen fonds voor instandhouding van den Bond, die zooals men weet de belangen tracht te beharti gen van de gedupeerden, echter hoofdzakelijk aan de wezen van tijdens de mobilisatie overle - den militairen. Alzco een zeer syfphatiek doel, waar aan ieder zijn of haar medewerking kan verleenen. Voor het welslagen van deze groote Nationale [verloting zijn in de groote steden en verschillen de plaatsea sub-commissies gevormd. In deze commissiee hebben zitting vooraanstaande per sonen van allerlei richting. Ook wij hier in Wieringen hebben gemeend, deze symphatieke zaak te moeten steunen en ons niet, zal ons kunnen scheiden. Zij jvaschte en herstelde gedurig het eenige jurkje, dat het kind bezat. Wat een paar schoe nen aanging, die had het nooit gehad. Martha had dikwijls geheele nachten slapeloos doorgebracht al peinzende op de middelen om de kleine die weelde te verschaffen. Het toeval vas haar eindelijk gunstig en verschafte haar liet verlangde maar tot welken prijs Ik wacht vandaag iemand, Martha, sprak de oude man op zekeren dag, als hij komt, moet gij hem terstond in mijn kantoor laten, zonder eeni ge voorzorg, begrijpt gij Maar hoe zal ik weten, dat het de bedoelde pergioon is Hij zal u zijn naam zeggen. Hij heet Foster, ■Ie beroemde advocaat. Welnu, waarom ziet gij mij zoo verwonderd aan Ik ben volstrekt niet verwonderd, grootva der ik dacht alleen dat gij niet gewoon zijt zul ke bezoeken te ontvangen, sprak zij eenigszins uit het veld geslagen. Zij had zich herinnerd, dat dit de naam was die op het papier stond, da>t bij het horloge lag. Gij weet dan, welk soort bezoekers ik ont vang vroeg Quinn op scherpen toon. Gij be spiedt mij dan Gij denkt, dat ik oud word maar ik zal nog jaren lang leven jaren lang hoopt gii om u te plagen en als ik eindelijk sterf, zal ik wel een middel vinden om u geen penning van mijn geld na te laten. Genadebrood van u riep zij uit heeft, dat v oord uw lippen niet verschroeid Gij weet zeer goed, welk groot vermogen gij mij ontstolen hebt. Het gelaat van den -ouden woekeraar verander de plotseling van uitdrukking. Zijn grijze oogen vestigden zich mét een spottende uitdrukking op Martha. Eindelijk hebt gij dan toch gesproken, her nam de oude, hoor mij nu op uw beurt aan. Nog lieden zet ik de kleine bedelaarster uit mijn huis. En hij weeh -op Fanny, die zich bevend aan de kleederen van haar beschermster vasthield. Als zij gaat, ga ik mede, sprak Martha op koelen toon. Waarheen De arme ongelukkige barstte in tranen uit en vouwde de handen samen. Wordt Vervolgd.

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1