STEMT OP LUST lo. 3 Lijst van de Vrijheidsbom» Vrijzinnige Kiezers A. W. DEKKER-KLIK, geleverd had, teruggehaald. Enkele andere grootfabrikanten, die voor aan zienlijke bedragen bij deze kwestie betrokken zijn, hebben zich met de polieie in verbinding ge steld. Een klacht is bereids bij de politie binnen ge komen betreffende vermoedelijke oplichting, door de dames gepleegd. De politie onderzoekt thans in hoeverre beide personen binnen het bereik van den Nederland- schen strafrechter vallen. SPORT. Succes-Nieuws. Zondag was dan eindelijk de dag aangebroken dat de voetbalvereeniging „Succes" haar eerste wedstrijd op haar geheel verbeterde terrein zou spelen. Voor deze wed strijd was uitgenoodigd het 2e klas N.H.V. spfc lende S.V.S.-elftal van Helder. Het weer was smorgerns al niet erg gunstig en de eene bui volgde de ander, zoodat het terrein er niet op verbeterde, doch het was bespeelbaar. Om twee uur stond de muziekvereen. „Harmonie" gereed, om eerst een rondgang, gevolgd door de beide elftallen, door het dorp te maken. Nadat dif was geschiedt trok de geheele stoot, mef volle muziek het veld op. B. en W., welke heit nieuwe veld zouden openen, werden door den voorz. der voetbalclub toegesproken en hierna sprak bur gemeester Kolff de wensch uit. dat het de voet balclub Succes in de toekomst goed zal moge gaan en knipte vervolgens de rood-wit-blauw- band door en de spelers betraden het veld. Al vorens werd begonnen wrrd nog een spiets afge stoken door een der Sparta-mannen en deze overhandigde aan de aanvoerder van Succes een mooi boquet bloemen. Scheidsrechter Vlam laat opstellen en burgemeester Kolff brengt voor Suc ces de bal aan hét rollen. Wij zien direct een vlugge partij voetbal met Succes iets in de meer derheid en het duurt niqt lang of Jn. Lont geefi na een mooie voorzet van rechts de Sparta-kee- per het nakijken. De Spartanen zijn hierdoor even uit het veld geslagen en raken de kluts kwijt. Succes valt wederom fanatiek aan en de Sparta-achterhoede geraakt zoo in het nauw dat z'j de bal in eigen doel trapt en Succes thans de leiding heeft met 2-^0. Het spel golft nu een tijdje op en neer met van beide kanten enkele goede uitvallen. Dirk Kooij probeert bet nu eens met een ver goed gericht schot doch de Sparta- kceper is op zijn post en werkt goed weg. Aan do andere kant onderschept Sparta een heftige aanval en zend de S.-midvoor een hard hogo schoit in, welke door Oden prachtig wordt opge vangen. Rust gaat in met 20 voor Succes. Na de thee speelt Succes in de wiind op doch al spoedig zorgt Jp. Koorn voor Succes' 3e doel punt. Het 4c doelpunt wordt door een der Spar ta-mannen in eigen doel gewerkt zoodat Succes thans met 4—0 voorstaat. Nu worden de blaad jes echter omgedraaid en het spel van Succes wordt iets minder. Hier weet Sparta van ie pro- fit eeren. In minder dan geen tijd weet Sparta de achterstand te verkleinen fof 4—3, welke tof hei einde zoo blijft, zoodat Succes de prachtige me daille, uitgeloofd door den heer Obreen, verdiend heeft gewonnen. Scheidsrechter Vlam leidde uitstekend. Succes II heeft zich ook kranig gehouden en wist in Julianadorp met 50 te winnen van J V. C. II. Zoo moet het gaan, hoor jongens Breezand-Nieuws. Zondag j.1. hield de V V Breezand haar Serie-wedstrijden waaraan vier vereenigings deelnamen. En wel om half twee. J.V.C. tegen Kleine Sluis I wot gemakkelijk door J. V. C. met 4—1 gewonnen werd. Deze wed strijd bleef ver onder wat verwacht werd. J.V C speelde een goede partij, waar Kleine Sluis wei nig tegen in ,tc brengen had. Ondanks zij weinig geluk hadden speelden zij toch ver beneden haar kunnen. Daarna kreeg men Breezand I tegen Anna Paulowna I. Breezand verschijnt met de opstelling die wij in ons vorige nummer gepu bliceerd hebben. Anna Paulowna telt 2 invallers en wel voor Timmer en v. d. Berg. Dus het ge heele backste rrtoest vervangen worden. A.P. wint de toss en verkiest het eersf legen de half op het veld staande wind in te spelen. Breezand trapt af en dadelijk ontspint zich een vlug ge lijk opgaande strijd. Beide doelen verkeeren beurtelings in groot gevaar. Maar de achterhoe des blijven beide goed verdedigen en weten voor- loopig doelpunten te voorkomen. Na een kwar tier spelens bezwijkt echter toch dc Br-keeper voor een geweldig schot van De Winter 01. Breezand niet ontmoedigd speelt vlug verder en weet dan ook spoedig gelijk te maken door Wig- grrs 1—1. Nu wordt er vlug gespeeld en het goed opgekomen publick kan genieten van de zoo echte plaatselijke wedstrijd. Die prachtig wordt gespeeld. Éindelijk gelukt het. Molenkamp Bree zand de leiding te bezorgen 2—1. Nu pakt A.P. flink aan en heit spel verplaatst zich snel heen en weer. Bij een der snelle A.P. aanvallen slaat een der Br.-spelers dc bal met de hand weg en do scheidsrechter kent A.P. dan ook een straf schop 'toe, die door Kerkhof in een doelpunt wordt omgezet 22. Oe wedstrijd blijft aantrek kelijk en hard wordt nu gewerkt om het winnen de punt, dat ten slotte door v. Kuieren voor A.P. wordt gemaakt 23. Met deze stand komf de rust. Na de rust wordt er weer vlug gespeeld en i« P. het meest in den aanval. Maar de A.P. ach terhoede blijft goed verdedigen. A.P. valt nu ook onstuimig aan en het B.-doel beleeft hachelijke oogenblikken. TTet einde is reeds in zicht en B. wokrt. hard voor den gelijkmaker. Echter, het ge lukt niet. Zoo komt het. einde mei 3—2 voor An na Paulowna. Tn het veld was haast geen kacht- versrhil: Breezand kan met trotsch op deze ne der! .tut terugzien. Beide ploegen gaven flink spel GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering van den Raad der Gemeente We ringen op j.1 Maandag nam. 2 uur. Afwezig waren de heeren M. Kooij en K. Engel. Voorzitter, burgemeester Kolff opent de verga dering. Hij brengt de dank van de Muziekveree- nlping „Harmonie" aan den Raad over voor de geschonken lauwerkrans voor het 1.1. gehouden Muziekconcours. Volgt voorlezing en goedkeuring der notulen. Vorzitter deelt mede, dat de heer M. Minnes en Mevr. Kolff-v.Heurn hun benoemingen to,t lid van de Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs hebben aangenomen. Tevens dat de heeren M. Kooij, N. Engel, D. Koorn, L. Spaander en D. Blaauboer hunne benoe mingen tót leden en pl.vervangende leden van de stembureaux aannemen. De Maandstaat der Zeegras - Exploitatie over Februari komt ter tafel. Verkocht zijn 420 pak voor een totaal bedrag van 2310.62. Voorz. doet enkele mededeelingen uit een ver slag tot verbetering van volkshuisvesting. Daan uit blijkt, dat vergunningen voor nieuwbouw werd verleend 30 maal; vergunning v. nieuwb. zonder woning 19 m.; vergunning to,t herbouw waarin woning 1; tot verbouw waarin woning 8; verbouw waarin geen woning 1. Door her- of ver bouw kwamen 36 woningen beschikbaar. 18 maal werd vergunning verleend voor het oprich ten van woonketen. Met de uitbreidingsplannen van H. hoef en Den Oever kon nog geen voortgang worden gemaakt, waar de plannen van den dienst der Zuiderzee werken nog niet definitief zijn vastgesteld. Ged. St. hebben goedgekeurd het Raadsbesluit, waarbij B. en W. worden gemachtigd tot het aan gaan van een rekeningcourant overeenkomst met de Bank der Vereen, v. Ned. Gemeenten, 't .flaxi lium crediet zal bedragen: f 15000. Een verslag van de Comm. van Toezicht op liet I.ager Onderwijs 1926 wordt gelezen. Daaruit blijkt dat nog altijd geen lokaal beschikbaar is voor vak J. (lichamelijke oefening.) Het onder wijs wordt op de schoolpleinen gegeven en is dus afhankelijk van weer en wind. Toen het ver volgonderwijs kwam voor rekening van de ge meente is dit op alle scholen afgeschaft. In 1926 zijn uit andere gemeenten toegelaten 51 leerlin gen; naar andere gemeenten vertrokken zijn 21 leerlingen. De Gemeente zorgt uitstekend voor leermiddelen en schoolbehoeften. Het ongeoor loofd verzuim is vergeleken bij het vorige jaar. met de helft verminderd. Is ingekomen een kennisgeving van B. en W. van Alkmaar dat de voormalige Cadettenschool tot ziekenhuis zal worden verbouwd. Echter in soberder vorm, waar Prov. Staten geen subsidie wilden verleenen. Tevens wordt dank gezegd voor de verleende steun en medegedeeld dat ook in 1928 nog geen gebruik zal worden gemaakt van de subsidie, waar ook dat jaar-nog wel gemoeid zal gaan met de verbouwing. Een schrijven wordt, gelezen van de firma Stoel van Alkmaar, waaruit blijkt dat de ge rr.eente-opzich.ter Poel aan die Firma heeft ken nis gegeven dat bij nadere beschouwing de straat steenen, waartegen oposi,tie is geweest, loch nog al meevallen De kleur heeft een onjuiste beoor deeling verwekt. Verzocht wordt dit schrijven ter kennis van opposanten te brengen. Op haar verzoek wordt aan Mevr. Berghuis Eekma (wegens vertrek uit de Gemeente) eervol ontslag verleend als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Eveneens door vertrek krijgt de heer J. de Bruin eervol ontslag als lid-werknemer van de Contro le commissie op de Arbeidsbemiddeling. Een voordracht van B. en W. betreffende de uitvoering van raadsbesluiten ;tot het verrichten van burgerrechtelijke handelingen wert goedge keurd. Op Op advies van Prof. Meijer van Lei den zal bij elk raadsbesluit een clousule worden toegevoegd, dat de uitvoering aan B. en W. wordt opgedragen. Naar aanleiding van het aanbod van den heer Obreen om van hem een hoekje grond op de hoek Ooster-Wes.terkliever weg te aapvaarden voor den prijs van fl.wordt dit op advies van B. en W. goedgekeurd. De heer Obreen wordit dank gebracht voor zijn „burgerzin!" De heer Oden acht het wenschelijk, da<t het hoek je nu ook behard wordt. Zooals nu, is he»t 'n ge vaar. Ook de verbreeding van den Mekkenstuin- weg ligt nog zoo wat braak. De heer Bosker zegt, dat juist met de beharding is begonnen Het heefit dus de aandacht van B. jen W. Een en ander wordt vlug afgewerkt Aan de orde is de voordracht tót nadere rege ling van de delging der van de Coöperatieve Elec trische Centrale te H.hoef over te nemen schuld. De liquidatie zou f 32000 bedragen, waarvan f 18000 te betalen door de Provincie en f 14000 door de Gemeente De Gemeente wilde de hiervoor te maken schuld delgen door een .toeslag te heffen op den stroomprijs van 10 c:t. per K.W.U. Thans is van Ged St. bericht gekomen dat zij tegen de ze heffing bezwaar heeft. Er is thans niets aP- ders aan te doen dan de delging uit de gewone middelen te bestrijden. De heer Oden verlangt voorlezing van de notu len van 1918, waarin van de bewuste overname wordt gesproken. Deze worden gelezen. Het wa ren drie verzoeken van de Middenstandsvereeni ging Wieringen; le: Of de Gemeente wilde deelne men in de oprichting van een Elec.trCentr nle. tegen een rentevergoeding van 4,/2 proc. De gemeente wees dit af 2e: Vroeg zij vergunning tot hqt plaatsen van lichtmasten en de garantie, dat de Gemeenie het bedrijf na zes jaar stegen boekwaarde zou o- vememen. Dit werd aangenomen met 6 .tegen 4 stemmen. - Voorzitter licht toe, dal de Raad dal besluit had genomen op advies van het P.E.N. omdat men na zes jaar op het oog had de gehee le electrificatie van Wieringen. Bovendien zou dan de Provincie aan de Gemeente de stroom le veren cn niet rechtstreeks aan particulieren. Dal is nu veranderd. De Gemeente is uitgeschakeld, doch aan het raadsbesluit zitten we vasi De heer Oden vraagt of de Gemeente de afschrij vingen van de Centrale heeft gecontroleerd Voorz. Dat is geregeld door de Provincie gedaan De heer Bakker vraagt of de Centrale niet kan doordraaien'? Zij kan zich zelf toch bedruipen Voorz. Ze staat, dan de geheele electrificatie van Wieringen in den weg. De Gemeente is verplicht lot betalen van f 32000; de Provincie gevoelde zich echter moreel verplicht hier f18000 aan bij te betalen. Weigert nu de Gemeente de f14000 voor haar rekening te nemen, dan is de Provin cie los; kan eleclrificeeren wat zij wil, b.v. alléén Den Oever, terwijl door de Centrale jegens de Ge meente een procedure aanhangig kan worden ge maakt wegens 'n vordering van f 32000.— De kwestie van algeheele electrificatie gaat dus len nauwste mei het toestaan van die f14000 De heer Lont zou nog willen probeeren of de Pro vincie het bedrag wilde verhoogen. Voorz. zegt dat f18000 de uiterste grens is. Alles is geprobeerd. De f14000 van de Gemeente is de meest voordeelige wijze om de zaak van de hand te doen. De heer Kaan vindt dat het al precies hetzelfde blijft: of het nu een lichtpuntenbelasfing werd, of dat het nu op de gewone belasting komf. De heer Bakker zegt: Dat is het niet! Wam nu moeien zij, die van 'i elecirisch lichi geen gebruik maken er ook aan mee betalen en dat is onbillijk. De heer Oden vindt 'n politiek tinije aan hel be snit van 1918. De heeren toendertijd waren zeker belanghebbenden en zochten dekking. De heer Minnes: Als de Raad toen het besluit niet had genomen, was de Centrale nooit geko men. Bovendien kwam het op aandrang van het P.E.N. dat er een begin in zag voor algeheele elec trificatie en een kabel door zee dacht ie leggen. is alles veranderd, doch eensdeels is het een 'gelukkige oplossing dat de Gemeente er met 114000 afkomt. Nu moet er wel wat voor betaald woiden, doch laat men ook niet vergeten, dai de stfuu^nprijs hier veel minder wordt als b.y. in An na Paulowna, waar de Gemeente zelf het bedrijf in handen beeft. Wij moeten hier een weinig koopmansschap bij beschouwen en niet vergeten dat alléén Hippolytushoef bijna evenveel stroom zal afnemen als de overige bewoners van Wierin gen te zamen. Hij maant lot voorzichiigheid en raadt sterk aan toi aanneming De heer Oden hoopt ook dat het aangenomen Wordt, anders verspelen wij de f18000 gulden; doch de leden zijn toch vrij om hun meening te zeggen. - De heer Kaan: Zou het bedrag niet kunnen wor den genomen van de winstkas der Zeegras - Ex ploitatie, dan waren we vrij van 'n leening De heer Lub. Uit de notulen van 1918 blijkt mij, hij eerste indruk, dat toen het besluii wai lichi- vaardig is genomen. Doch de abnormale tijds omstandigheden en de voorspiegeling van alge heele electrificatie werkten hiertoe mede en zoo kwam van Oost en West dan ook geen oppositie! Het werd niet uit winstbejag ,toi siand gebracht. Doch als wij nu de f14000 toestaan, hebben wij de zekerheid dat de Provincie de f18000 geeft Voorzitter antwoordt bevestigend. Met algemeene stemmen werd daarop besloiten f14000 voor overname te betalen. Wordt goedgekeurd de afgifte van een verkla ring inzake de pensioenwet, dat de heer A. Peere boom hier als ambtenaar-telefonist is werkzaam [geweest. Wordt, vastgesteld een 2e Suppl. begrooting dienst 1926; het vermenigvuldigingscijfer voor de heffing plaats, inkomstenbelasting 1927-1928 wordt bepaald op f 0.65. Een primitief Kohier hondenbelasting' dienst 1927 wordt vastgesteld. Op de vraag van den heer Oden, welke methode men bezit om er achter te komen, wie er hondenbezitters zijn, antwoordt voórz., dat daar verschillende geheime krachten voor werkzaam zijn. De heer Kooij vraagt of aan de schóól te Wes- terland nog geen leerkracht kan worden bijge voegd. 2 onderwijzers voor 7 klassen is weinig Er zijn nog geen 70 kinderen, aldus voorz. In bij zondere omstandigheden bij buitengewone toe vloed van leerlingen kan nog kans bestaan dat een kracht kan worden toegevoegd. De heer Lub geeft Kooij in overweging een bui tengewone leerkracht te verzoeken. Op zijn steun kan hij bij voorbaat rekenen De heer Oden vraagt maatregelen tegen opdrij ving van huishuur. (Heeft de aandacht v. B en W De heer Lub geeft B. en W. in overweging zich met den plaatselijke geneeskundige in verbnding te stellen, of in de huidige omstandigheden ge legenheid is voor voldoende geneeskundige be handeling. Een en ander met het oog op de uit breiding van de bevolking en de te verwachten ongelukken bij de Zuiderzee-werken Heeft reeds de aandacht van B. en W. Hierna sluiting. POLITIE- Gevonden.een Rijwielbelasting- plaatje in étui. Inlichtingen bij den Gem. Veldw. BURGERLIJKE STAND over de maand Maart 1927. Geboren: Henriette, Jacoba, Petronella d.v. J. G Schilthuis en C. J. H. Wassenaar; Josephus Jacobus, z.v. C. Guldemeester en S. M. Boiijten Simon z.z. Jn. Bakker en G. Tijsen; Jan, z.v. L. Bos en B. Holtjer; Mattheus Johannes,. z. v. C Boersen en D. Bakker; Engeltje Grietje, d.v. J. Boer en G. Mulder. Ondertrouwd: D. Nieuwbuurt en N. Oden; R. Haakma en G. Pathuis; C. P. Poel en M. C. Koorn; A. Klein en A. Betlem. Getrouwd: D. Nieuwbuurt en N. Oden. Overleden: Jan Tijsen, oud 78 jaren, weduw naar van Neeltje de Vries. -Zaterdag-avond gaf het Wieringer Kinder koor met medewerking van Mej. Aat. Stompedis sel, onder leiding van den heer Toon de Hoogh een uitvoering in Hotel de Haan. De groote zaal was bijna geheel bezet; toch had den wij grooter opkoimst verwacht; immers, de lieve kinderstemmen trekken altijd Het was een avond van genot; nog nimmer heb ben wij 'n dergelijke bekooring van een uitvoe ring ondervonden als Zaterdag van het kinder koor van den heer De Hoogh. Niet alleen de zang, doch ook de mimiek was zoo mooi, zoo geschoold. Die beurtzang in de „Bloemen-Cantate, hoe in nig zuiver en vol; Hoe krachtig viel het kloor in op de solo van Mej. Stiompedissel. Het nabootsen van de regendroppels: tik, tik, precies op tijd, welk 'n maatvastheid had de heer de Hoogh bij de kinderen weten in te leggen. De ronde dans in „Jantjes paard had een groot lachsucces; ferm, cordaat werd het zangspel uit gevoerd. Het „Vsscherslied" was machtig; wat 'n klank! Zoo zuiver, zoo vol Wij willen niet verder uitweiden. Dat het pu bliek de kinderen en leider na het laatste num mer nog eens terugriep, z egt genoeg De heer C. J. Bosker dankte de heer de Hoogh voor de prestatie met zijn koorklasse. Spr. hoop te, dat de gansche burgerij zal meewerken, dt meerdere kinderen tut hef koor zullen toetreden Want het heeft bestaansrecht en moet tot bloei worden gebracht. —Zondag werd onder groote belangstelling van het publiek de lunchroom van den heer S. Koorn te Den Oever geopend. Prachtige blóemimanden sierden de zaal; de muziekvereeniging „Apollo" speelde eenige nummers terwijl d eheer J. J. Bos ker woorden van hulde sprak voor de onderne mingsgeest van den heer Koorn en hoopte dat zijn bedrijf zou bloeien. INGEZONDEN MEDEDEELING t. Liet is üw schuld, wanneer door Uw lauwheid en onversehiMigheid dc Liberale invloed op den gang van saken niet zoo groot is als wel kon. Zorgt dat gij U straks niets la verwijten hebt. i'oet Uw plicht en slemt WOENSDA'i 6 APAIL op R. KAAN, Wieringerwaard. O. E. W. C. BOSWIJK, Den Burg (Texel.) Helder. P.STAPEL, Hoogcarspel S. JARING, Helder. W. VADER Dzn.p Schagen Dr. I. H. J. VOS, Amsterdam. beker voor het hoogst aan,tal behaalde punt«n. Dan behaalde zij in de tweede afdeeling de le vcreenigingsprijs: zilveren lauwertak; le prijs voor de beste regie; le pr. voor dames, mevr. H. M. Liefhebber - Speets; le prijs voor heeren, de heer C. D. Rezelman; le prijs voo rgrimeering de heer Jac. Ridderkhoff. Verder werden diploma's uitgereikt aan G. v.d. Horst, Stammes, V. Kaan en C. de Wit. Met recht mag „Orpienio", ja heel Anna Paulowna trotsch gaan op deze prestatie! -Breezand: Zondag j.1. gaf de Gymnastiekver eniging (onderafdeeling) D.O.K.E.V. een openba re Uitvoering in het lakaal van Borst met mede werking van geoefenden. Zoowel pas beginnenden als geoefenden gaven blijk van flinke training en het publiek gaf van ingenomenheid blijk door zijn bijval. Menig gym nast kreeg afzonderlijk na afwerking van zijn nummer ee nhartelijk applaus. D.O.K.E.V kan weer op een goed geslaagden a- vond terugzien. Na afloop van het programma was een genoegelijk bal het slot. PRACHT DOOZEN LUXE POST \f XLOMX, AcJlvu^ie •JiliAuf xyp „MrK- öapXe-V in BOSKER's BOEKHANDEL MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 4 April. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 25 vette koeien 175 a 400 7 vette kalveren 60 a 120 vette kalveren per ned. pond 1,30 a 1,50 202 Nuch tere kalveren (slacht) 8 a 20 788 vette var kens zware p. ned pond 0.58 a 0.60 Zouters per ned. pond 0.60. Opgave van de directie van het marktwezen der kleinere Markten te Alkmaar betreffende de hoogste en laagste prijzen van sommige artike len. Markten van Maandag 28 Maart tot 2 April. Kippen 0.70 a 2.50; Kuikens 0.75 a 2.25; Eenden 0 75 a 1.75; Konijnen 0.30 a 4.— Eend-eieren per 100 st. 4.50; Kipeieren grooth. 5 a 5.50; kleinhan del per 100 4.75 a 5.50; boter le s. per pnd 0.90 a fl.—2e soort 0.80 a 0.85. KINDERRUBRIEK. ANNA PAULOWNA. In den Tooneelwedstrijd 1925-'26 van den Bond van diletltantemtooneelvereenigingen in Noord- Holland heeft onze vereeniging „Ormenio" zich schitterend gehouden. Zij behaalde de volgende prijzen met het tooneelstuk „Ynske": De wissel- BOB EN MOP IN DROOMLAND. De clown zag er zoo grappig uit, dat de kin deren niet konden nalaten te lachen. „Wij gaan dolgraag met u mee antwoordde zij en zij volgden hem naar het dorp. Iedereen, dien zij ontmoetten, was een clown tn zij droegen bijna alle een zweep. „Waarom hebben zij allemaal een knakworst je bij zich vroeg Bob. „Hoe konden wij koopen om van ,te leven. Als wij den koopman geen knakworstje kon den geven riep de clown, terwijl hij een bui teling maak,te. ,Neen maarlachte Mop, „zij betalen met knakworstjes in plaats van met geldHoe vreemd Mevrouw Clown was al even grappig als haar man en er waren twee leuke babies. Nadat zij thee gedronken hadden, vermaakten de kinde ren zich met de kleintjes, totdaf meneer Clown zei„Nu beste vriendjes, zouden jullie niet graag naar de kermis graag Wordt Vervolgd,

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2