Het gestolen Kind. 18e Jaargang*. Dinsdag 12 April 1927. INo. 29. nieuws- en advertentieblad voor ^0 adverTentiei wieringen ei^ihstreken WIERINGER COURANT# VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENTIöN: BUREAU* jORN J. BOSKER, WIERINGEN DINSDAG en VRIJDAG. Van 15 regels 0.50. Hippoiyiashoei W lering en. UITGEVER i ABONNEMENTSPRIJS Telei. lntercomm. No. 18. per maanden 1. Iedere regel meer Ü.1Ü. ATTEN1TIE. Met het oog op GOEDE VRIJDAG zal 't vol gend nummer van dit blad een dag VROEGER verschijnen. H. H. Adverteerders en Correspon denten gelieven daar rekening mede te houden. REDACTIE. MODE. JURKEN VOOR HEÏ WARME WEDER. ^Uuüerwetschu" stómen, zooals voiles en mous- seiines en crepons, zullen weder buitengewoon m de gunst komen, als liet warme seizoen na dert en zuilen in het bizonder popu'air zijn voor het maken van kinderjurken, hoewel die stollen oorspronkelijk werden gebracht om door vol wassenen te worden gedragen. Maar wij raken er al aan gewend, dat de jon gere generatie onze dingen namaakt, dus het is tenslotte maar eer kleinigheid, dat zij dezelfde stollen gebruiken, als wij. Doch zij zouden waar schijnlijk weigeren te erkennen, dat wij het mo nopolie van deze stoffen hebben gehad, daar- er heel wat kinderjurken zijn gemaakt van mous seline en vuile gedurende den tijd, dat deze stof fen voor volwassenen niet „en vogue" was en bet is slechts voor den komenden zomer, dat de mode ontwerpers deze stoffen wederom „ge schikt" hebben verklaard. Men kan ze thans krij gen in buitengewoon lieve tinten, hetwelk een voornaam punt in hun voordeel is en zijn ge bloemde voiles, die werkelijk zeer charmant zijn. Men kan ze uitstekend gebruiken voor jurkjes, welke op een partijtje gedragen moeten worden, in plaats van de veel duurdere crepe-de-Chinis- en taffetas. Beide jurkjes, welke hierboven zijn afgebeeld zijn meer bedoeld als jurkjes voor-alle-dag en worden gemaakt van gekleurde stoffen. Rose crepe is de stof, waarvan no. 1318 gemaakt is en de garneering bestaat uit belegsels van effen wit. Van de schouders af is het jurkje uli!t één stuk geknipt, maar in de taille wordt een smal le ceintuur gedragen, waardoor het miodieuse o- verblousende effect wordt verkregen. De sluiting wordt verkregen door twee knoopjes, welke ho ven aan den hals op het vestje gezet zijn. Knip patronen zijn verkrijgbaar voor meisjes van 8— Feuill eton. - No. 33. Voor hij het huis verliet ruimde de kapitein die oneindig meer tegenwoordigheid van geest bezat dan zijn medeplichtige, de kamer netje- op en gaf aan alles den schijn vna een zelfmoord. De tafel gooide hij om, evenals Pieter Quinn tic met een schop ter zijde geworpen had. En nu moeten wij het touw wegnemen, waarmede zijn armen gebonden zijn en den prop uit zijn mond halen, sprak hij eindelijk. Nu, zoo zal het wel gaan, en hij zag ron i o* ;alles in orde was. Ja, ja, laat ons nu maar heengaan. Langs welken kant Over he,t dak gij kent al de streken van «dien ouden vrek nog niet. De eerste grauwe schemering van den dage raad begon zich aan den horizon te vertonnen en op de hoogte, waarop Milo en de kapitein zich bevonden, konden zij reeds hooren, hoe de werk lieden langs de straat gingen en zich naar den arbeid spoedden. Milo merkte op, dat het tijd werd naar binnen te gaan. Welnu, waar denkt ge aan sprak hij tot zijn metgezel, die ip gepeins verdiept scheen Ik vraag mijzelven af, wat er toch van zijn kleindochter mag geworden zijn Martha Ja. Ik ben van gedachte, dat zij op haar vlucht het oen en ander meegenomen heeft, dat het ou de ventje ergens brengen kon, waar hij lievei niet zijn wilde. Anders zou Pieter Quinn er zoo niet op gestaan hebben, om dat kind weerom te kriigen. Niemand beter dan de kapitein, dij het kind te Paehtveld gestole: had, kon weten hoe ver bezij den de waarheid die veronderstelling was maar hij wilde ten ander niet al te wijsmaken. De dood van haar grootvader zal haar niet weinig verrijken, sprak hij op onverschilligen toon. 14 jaar. Men gelieve bij bestelling den leeftijd op te geven. Kosten 55 cents. Het andere jurkje, No. 1318 is gemaakt van w itte katoenen voile met een breeden zoom van donker blauw voile, terwijl kruissteek borduur sel als verdere garneering dienst doet. Di;t bor duursel is eveneens blauw, dat spreekt vanzelf. Het jurkje is heel eenvoudig met een vierkant halsje en bangst van de schouders rechtaf naar beneden. Het is geschikt voor meisjes van 410 jaar. Bij bestelling gelieve men den teeltijd op te geven. Kosten 55 cents. MARKTOVERZICHX. Tentoonstellingsmarkt. Gelijk in andere jaren was er ook dit jaar een vetmarkt aan de SCIIA- GER Tentoonstelling verbonden. Of het kwam door het slechte weer of door gelijktijdige Ten toonstelling te Zaandam, of om welke redenen dun ook, de opmerking werd gemaakt dat er een was van stugheid over de markt hing, die de markt drukte. Men vergeet daarbij echter, dat de vleeschprijzen in een jaar zeer zijn gedaald en dat het publiek de hooge Paaschprijzen niet rneer betalen wil. Daar moet de grossier en de slager ook rekening mee houden, wil hij er ee- njgszins mee uitkomen. Wij meenden dat het nog al ging Zoo ontving, de heer J. Dinkla ven Iloorn voor een eerste prijs koe tevens eerste prijs voor kwaliteit 1000,de heer C. v. d. Oord van Barsingerhorn ontving f650,De kiloprijs van deze beesten werd geschat op f 1.- a f 1.20. De gemiddelde prijs, die besteed werd bedroeg f 450 a f 550. Het marktfonds boekte 92 stuks. Er was veel goede kwaliteit. De heer W. de Kroes van Overs hie, die op de Tentoonstelling in Breda een 2e kampioensprijs ontvjing, ver kreeg te Schagen een le prijs. PROVINCIAAL NIEUWS WIERINGER WAARD: De Rijksveldwachter S. Voskuil, alhier, wordt met ingang van 21 April overgeplaatst naar Amsterdam, terwijl de rijks veldwachter E. van der Welle van A'dam naar bier gaat. DE KOOPMAN MET DEN ZAK OP DEN RUG. Een der oudste Noord-Hollandsche zaken ik damesconlectie, manufacturen, stoffen enz., dit. ter firma M. Meyer en Zn. te Alkmaar, herdacht onder vele bewijzen van belangstelling Vrijdag haar 110-jarig bestaan. De firma had door de tijdsomstandigheden het eeuwfeest niet kunnen vieren één harer firmanten was aan het Duit- che front en daarom was besloten het 110- jarig bestaan feestelijk te herdenken, te méér, omdat hiervoor alle reden was. Immers, de zaak, die op 8 Apri 1817 te Sint Maartensbrug in de Zijpe was opgericht door den heer Hermann Martinn Meyer, in die streek destijds algemeen l ekend als de „Koopman met den zak op den rug" zijn beeltenis is nog bewaard gebleven op een schilderij uit dien tijd nam voortdu rend in bloei toe en is nu een der grootste zaken van Noord-Holland. Geen wonder dan ook, dat de bewijzen van belangstelling vele waren Niet minder dan ruim 80 bloemstukken ontving de jubileer.ende firma, wier personeel haar een fraaie marmeren gedenkplaat aanbood, terwijl van andere zijde een gedenkraam van glas-in- lood met de portretten van den stichier en op volgende eigenaren werd geschonken. Verduiveld dan is ze nog een goede partij! Maar kom nu mede. 't Is vijf uur geslagen op den toren van St. Margriet. Het wordt dag wij kun nen la* er wel spreken. De twee medeplichtigen drukten elkander de hand en scheidden. Milo kwam eenige uren later naar beneden en vroeg naar den kapitein. Tot zijn groote verwondering deelde men hem mode. dat deze allang uitgegaan was. Een gesmoorde vJcek was het antwoord, dat Milo hierop gaf. Jaren zouden evenwel voorbij gaan, eer o'Ie beide mannen elkander ontmoetten. Toen mijnheer Foster in den loop'van den dag aan het huis van Pieter Quinn aanklopte, ver - wonderde het hem riet weinig de blinden geslo ten te vinden. Hij klopte herhaaldelijk aan, maar kreeg geen antwoord. Zijn eerste gedachte was, dat de oude woekeraar, zijn woord niet kunnende houden. Ie vlucht genomen had, in de hoop van het ge recht te zullen ontkomen. Die oude schurk mompelde hij, ik bon dvaas geweest mij door hem te laten beetnemen. En hij klopte opnieuw aan. Zijn herhaald kloppen lokte weldra een troep 'eeploopers om hem heen niemand echter wist iets omtrent de bewoners van het huis mede te deelen. Een grappemaker merkte alleen aan, dat do oude heer misschien een bezoek bij zijn Tiend Satan was gaan afleggen. Milo zal u wel zeggen, wat er van den ou den man gtworden is, sprak een ander. Als iemand het weet, dan is hij het. reken daarop. En wie is Milo Men hgde mijnheer Foster uit, dat het de man was, die hol opzicht hield over het huis daar naast --- 'k Weet er niets van, gaf Milo op de :agen van den dvocaal ten antwoord. Ik heb genoog met mijn oigen zaken te doen om mij nog met lie van anderen te bemoeien. M1" in hoor Foster hoeaf zich naar het politie bureau en kw?m weldra, vergezeld van de be voegde macht, terug, om zich te verzekeren wat ér van de. zaak was. F.en der met ijzers beslagen blinden werd met veel moeite losgerukt, de deur had allen pogin- De „Koopman met den zak op den rug"was de typeerende uitdrukking voor den stichter, die te voet zijn klantenbezocht en de manucfacturen in een zak bij zich droeg. De jubileerende firma heeft nog altoos den winkel te St Maartensbrug waarin woont de ons zeer bekende firmant Wilbers, als filiaal van haar tegenwoordige Alkmaarsche zaak behou den. HELDER, 9 April. De Vrijz. Dem. Kiesvereen. heeft voor de raadsverkiezingen candidaat ge steld 1. W. de Boer, 2. L. F. van Loo, aftr., 3. D. H. Grunwald, aftr., 4. J. B. F. Meyer, 5. J. Zwart, 6. Mevr. G. H. A. v. d. Hulst—Heeroma, aftr., 7. Jb. ter Hall, 8. S. Col tof, 9. J. Fijiting van Walsern De tegenwoordige leider der vrijz. de(m- fractie is de wethouder D. H. Grunwald, no. 3 van deze lijst. v POSTSCHUIT TEXEL—VLIELAND. Vorige week heeft de postschuit TexelVlae - land haar laatste tocht gemaakt naar de Vlie- hors. Daarmede is een einde gekomen aan de eenige geregelde verbinding die ons eiland met Vlieland had. Hoewel door passagiers geen druk gebruik gemaakt werd van deze verbinding zal het velen leed doen dat men om onze buren ie bereiken een reis moet maken over Enkhuizen1- Sta, voren. Misschien bestaat er te Cocksdorp nog gelegen heid ziich te laten overzetten de reis met de postkar kan echter niet meer worden gemaakt. B1NNLNL. NIEUWS. TE VEEL EIEREN 7 De hoenderstapel heeft zich de laatste jaren, niet alleen bij ons, maar ook in verschillende an dere landen, enorm uitgebreid. Kan dat op den duur niet leiden tot een overproductie van eie ren Geen sprake van, oordeelt de „Bedrijfspluim- echouder" en *t blad wijst in verband hiermee op de uitbreiding welke het verbruik van eieren heeft ondergaan en nog steeds ondergaat. Behal ve voor de voeding worden de eieren n.1. ook aangewend in verschillende takken van nijver heid. Ten behoeve van de fotografie bijv. worden zeer veel eieren gekocht. Een groote fabriek met albuminepapier te ,D*esden verbruikt jaarlijks 12.000.000 eieren. Het wit is noodig voor de vervaardiging van genoemd papier, terwijl het geel wordt geconserveerd met zout en verkocht aan fabrieken welke fijne hand schoenen maken. Tengevolge van de steeds groioitere vlucht van de techniek zal de vraag naar eieren vermoede lijk steeds toenemen, voorspelt het blad. Kippenhouders behoeven dus voorloopig niet bezorgd te zijn, dat zij met de eitjes blijven zitten. RIJKE HARINGVANGST. Zelfs de haringvisschers aan de Zuiderzeekust zijn verbluft over de overvloedige vangst welke hun dit seizoen ten deelt valt. Te Harlingen wer den op één dag ruim een 10.000 tal haringen aan gevoerd. Nog denzelfden avond is een speciale goederentrein van 21 wagons met haringen afge laden naar Duitschland. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Zondagavond half negen is op den linker Maas- >ever aan de Heiplaats een 26-jarige koopman gen weerstand geboden. De duivel hale mij, riep de agent van poli- ie: die het eerst binnengetreden was, als Pieter Quinn zich niet opgehangen heeft Milo glimlachte bij die 'woorden zij waren een v. aarborg voor zijn veiligheid. Een kreet ging onder de verzamelde menigte op. De ellendige was zoo gehaat, dat zijn zelfmoord aan allen voorkwam als een rechtvaardige straf voor zijn misdadig leven. Niet weinig ontroerd over deze ontdekking ver trok mijnheer Foster om met Martha te gaan raadplegen. Eer hij ging, gaf hij echter bevel aan de agen ten, om het huis niet te verlaten, voo^ dat hij fe- uggekeerd zou zijn. Martha begint haar onderzoek. De dood van Pieter Quinn, dien het' gerecht, loor den schijn bedrogen, aan zelfmoord toe schreef, maakte elk proces van Martha teg>en den ouden man onnoodig. Zij was de naaste erfgename van Pieter Quinn en toen, door de goede zorgen van mijnheer Fos ter, de nalateaschap geliquideerd was, bevond zij at haar vermogen nog verre de grootste ver wachtingen te boven ging. Pieter Quinn had op de hartstochten der men- ^chen gespeculeerd en dat had hem een rijken oogst bezorgd. Martha dacht dat zij het verstand verliezen zou, toen zij zoo rijk was, dat aan eiken wensch. .ilke begeerte van haar voldaan kon worden. Voortaan kon zij alles koopen, alles, uitgeno men het geluk. Arm me si je Zij zou al dien rijkdom gegeven hebben voor een enkele vreugde, die van heit on schuldig kind te kunnen omhelzen, dat een zon- lestraal op haar eertijds zoo duister-pad gewor- nen had maar de oude man had het geheim van de plaats, waar Fanny verborgen werd ge - houden, met zich in het graf genomen. Ongeveer tien dagen na de begrafenis, die zoo stil en eenvoudig mogelijk plaats had, begaf de erfgename, vergezeld van mijnheer Foster, zich naar het huis, waar zij haar kindsheid zoo droe vig had doorgebracht. tijdens een onweer door den bliksem getroffen en gedood. IN WOEDE. Te Winschoten zegde Zaterdagmorgen Oos- terveld in de Watertorenstraat vroiuw Egges, zijn mede bewoonster, aan dat de huur zou wor den verhoogd. Vrouw Egges werd zóó woedend, dat zij den bejaarden Oosterveld met een bijl te gen den hals sloeg en levensgevaarlijk verwond de. Zij werd naar het huis van bewaring overge bracht. M EEN ELECTRISCHE CENTRALE 7 In de Drentsche venen. Ter kennismaking voor de leden der Tweede Kamer heeft de Min. van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ter Griffie der Kamer doen neer leggen een exemplaar van het rapport, uitge bracht door de Commissie-van onderzoek inza ke de" mogelijkheid van oprichting van een elec- rrische centrale in de Drentsche venen. De Minis ter heeft zich met de conclusies in het' rappor! vereenigd. iiEMLENTE WIERiNvJLA. In de ,1. Donderdagavond gehouden bak kersvergadering werd besloten den prijs van het wittebrood met 2 cent te verlagen en dien van et roggebrood met 4 cent te verhoogen. Onder voorzitterschap van den heer C. Kooij- uian vergaderde Donderdagavond 8 uur de stie- .vnvereeniging „West-Wieringen." Aanwezig 6 leden. Na opening werden de notulen door den waam. secretaris, den heer Lont, gelezen en onveran derd goedgekeurd. Volgt financieel overzicht van den penningm., den heer Jn. Engel. Hieruit bleek, dat het voor- deelig saldo was 86,28, terwijl nog eenig dek- ?eld ge-ind moest worden. De rekening werd nagezien en in orde bevon- len door de heeren D. Blaauboer en W. Mostent. Den Heer J. Engel werd een woord van dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Komt ter tafei de dekgeldheffing. Algemeen werd besloten, dat niet-leden der vereeniging, welke evenwel met al hun vee komen, 4 per koe dekgeld te betalen hebben. Voor anderen geldt het gewone tarief k 5 per koe. Opgemerkt werd, dat eventueele voorkomende geschillen slechts op een algqmeene vergadering üitgemaakit kunnen worden. Daar geen der aan wezige leden hierop aanmerking heeft, wordt o- voreenkomstig dit voorstel besloten. Een niet-lid was geweest met een vaars, doch niet dekgeldinning werd verteld, dat zij niet Irachtig was Daar hét beestje inmiddels vertrok ken is, kan een en ander niet gecontroleerd wor den. Daarbij komit dan, dat de gelegenheid voor tougkomen ruimschoots geboden was. Besloten werd dan ook, hierop niet in te gaan, m bedoelden persoon te verzoeken, het verschul digde bedrag te betalen. Kwam ter sprake het al of niet verkoopen van len stier. Na hierover eenigen tijd te hebben gê- duscusseerd, werd met algemeene stemmen be sloten den stier aan te houden tot den a.s. zo oi er en dan hierover te beslissen. In bespreking komt de boetevordering. De laatste boete was gevorderd in 1921, en was ge teld op 2,50. In 1924 werd besloten, dat de le- Het huis was onder toezicht der politie geble- en, tot groote teleurstelling van Milo, die er op gerekend had zich van sommige papieren, welke du oude vrek in zijn bezit had, meester ,te maken. Die begeerte was het, die hem tot den moord langezet had. Een menigte nieuwsgierigen en leegloopers \erzamelden zich voor het huis, toen het rijtuig van mijnheer Foster stilhield. Men was nauwe lijks in staat Martha in haar eenvoudige, doch smaakvolle rouwkleeding te herkennen, haar, die men altijd in een oud japonnetje en een ver schoten shawl gezien had. De een vond dat zij er troitsch uitzag en de an der mompelde dat de schijven van Pieter Quinn heel aardig in de handen van dat jonge vrouw tje zouden dansen. Als men in den grond van haar hart had kun nen lezen, zouden de een zoowel als de ander 2-ozien hebben, dat zij weinig redenen hadden ruii Martha Quinn te benijden. Moed gehouden, sprak mijnheer Foster, die zag hoe zij zich op een der oude stoelen in het kantoor liet neervallen- Als zij maar hier was, snikte Martha, dan zou ik gelukkig zijn. Ik zou haar zelfs de gedach te aan elk verdriet, hoe gering ook, bespaard hebben. Haar geluk zou ook het mijne geweest' zijn. Gij zijt verwonderd over mijn tranen, mijn heer Foster. Gij verbaast u, dat dit groote en loor iedereen ,mij benijde vermogen mij het hart liet vervult met vreugde. Gij hebt foch kinderen v» aarvoor gij met genoegen arbeidt. Zeg mij, zou reld u hun gemis kunnen vergoeden, als zij u met geweld ontnomen werden Geld O neen. En toch begrijpt ge mijn droefheid niet. Gij vergeet, dat Clement mijn eigen zoon is, viel de advocaat haar in de rede terwijl da/t meisje slechts 't Was mijn dochter, riep Martha ongedul dig uit, niet op de manier, zooals gij u eerst ver beeld hebtniet door de banden des bloeds, maar loor de liefde, die ik haar toedroeg. Eer ik da.t kind kende, beminde ik niemand, had ik nooit iemand liefgehad. O ging zij voort! en wrong zich de handen, als ik haar slechts weervond, dant zou die rijkdom mij welkom zijn. (Wordt vervolgd-^

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1