Het gestolen Kind. Dinsdag 26 April 1927. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR SS WIERINGEN OMSTREKEN T WIERINGER COURANT» V K 11 S C H IJ N T E L K K N ADVERTENTIéN BUREAU JOHN J. BOSKER, WIERINGEN DINSDAG en VRIJDAG. Van 15 regela 0.50. Hlppolytnshoel Wlerlngen. UITGEVER i ABONNEMENTSPRIJS ïolel. Interconxm. Ne. IA per S maanden 1 Iedere regel meer 0.10. MODE. „VRO UWENRUBRIEK." Japonnen, welke gemaakt zijn van twee ver schillende stoffen, keeren als het ware bij elke nieuwe voorjaarsmode weer terug. Blijkbaar val len zij dus nogal in den smaak. De groote mede- teekenaars zeggen dan ook trouwens dat voor hun ontwerpen geen enkele combinatie zooveel mogelijkheden biedt als de twee stoffen japonnen en het lijkt er wel naar, dat deze kleeding in dit seizoen al zeer populair gaat worden. Taffetas en georgette is een zeer modieuse com binatie voor avondjaponnen en ook satijn met fluweel biedt veleiiei mogelijkheden. Zeer dik wijls ziet men japonnen van gekleurde satijn wel ke gegarneerd zijn met breede zoomen van zwar te fluweel terwijl japonnen van georgette meest al gegarneerd "worden met zoomen en breede tail lebanden van taffetas in een contrasteerenden kleur. Heel dikwijls wordt ook boordlint in een effen kleur gekozen om te gebruiken bij bedruk te of op andere wijze bewerkte stoffen en dan zijn er natuurlijk nog de japonnen waarvan de boven stukken en de rokken beide van verschillende sloffen zijn bervaardigd, zoodat zij eenigszins het effect van een jumper-kleedje geven. Met ziet dus, een groot aantal verschillende modellen en ontwerpen zijn zonder al te vee moeite te vinden en bovendien heeft gemakkelijk overgebleven lapjes of kleedingstukken uit een vorig seizoen gebruiken kan bij het maken van iets nieuws. No. 1323, de eerste teekening van deze rubriek, is een combinatie van effen en gebloemde crepe de-chine. Het bewerkte deel van de japon is be drukt met bloerwotieven in pastelkleuren deze stof is gebruikt voor den rug en de zijbanen van de japon. De voorbaan is van effen blauwe erepe. Een zeer smal ceintuurtje van dezelfde stof is om de taille gebonden, hetwelk een aardig effect op levert en voor een weinig vulsel zorgt. Voor het maken van deze japon zal men aan bedrukte stof ongeveer 2 Meiter 95 breed noodig hebben en van de effen crepe ongeveer 1 Meter 25 zelfde breedte. Een patroon is op bestelling verkrijgbaar onder nummer 1323 in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 55 cents. Het overblousen van japonnen is op het oogen blik zeer in de mode en men vindt het dan ook in het tweede ontwerpje (nummer 1324). Bedrukte crepe is de stof welke voor japonnetje gekozen behoort te worden, en de garneering is gevonden aoor de boordlinten van effen kleur, welke na- uurlijk wel in harmonie moet zijn met de voor naamste kleur uit de bedrukte stof. Twee en een halve meter crepe 95 breed zal men wel noodig hebben, terwijl voor de garneering ongeveer 1 25 Meter zelfde breedte vereischt wordt. Het knippatroon kan men bestellen onder op gave van het nummer 1324 in de maten 42, 44, 46 en 48 aan het bureau van dit blad. Kosten 55ct: FEUILLETON. - O——O - No. 3b Ik hoop, ging Milo nederig voort, dat gij Bet en mij niet uit het huis zult jagen. Dat is onze broodwinning. Op een voorwaarde zal ik u laten blijven. En die is Dat gij trachten zult eerijk uw brood te ver dienen. Eerlijk, herhaalde de ander grijnzend. En wie zou mij gelooven Ik heb het eenmaal be proefd. Toen had ik nog slechts een enkele mis daad begaan, geen mensch wilde mij helpen aan eerlijken arbeid. Daarentegen waren er velen die mij tot iets kwaads wilden gebruiken en daaron der Pieter Quinn. Welnu, toenmaar gij weet het overige. Ik zal u in dienst nemen, Milo. De oogen van den man begonnen met een zege vierenden glans .te schitteren. Als het hem geluk te zich in haar geheimen te dringen, haar min of meer in zijn macht te krijgen, dan kon hij gerust zijn omtrent het verleden. Maar niet op de wijze, zooals gij denkt, liet Martha, die zijn gedachte terstond raadde, er op volgen. Te oordeelen naar de manier waarop gij tot heden toe bestaan hebt moefen al de schuil plaatsen van hen, die alleen van misdaad leven, u goed bekend zijn. Welnu juffrouw, als dat het geval eens was Dan zou ik u de middelen verschaffen die plaatsen te bezoeken. Wend al uw bekwaamheid aan om den kapitein te vinden en ik beloof u een som gelds, voldoende om dit land te verlaten met uw vrouw en het verleden weer goed te maken. Stem,t gij toe Dat zou ik denken, juffrouw. Als ik twintig jriren geleden iemand zooals u gevonden had, zou ik niet zijn wat ik ben. En wat den kapitein be tref! ik zal hem opzoeken,, ik zal hem vinden, MARKTOVERZICHT. De Paaschtentoonstellingen zijn voorbij en nu volgen de beschouwingen. Want als bij elke expositie, valt over een en ander iets te zeggen en voor de betrokken personen iets te leeren. Want het is met die tentoonsiellingen nog lang niet gedaan, wij hebben op dit gebied nog ver wachting, vooral ook omdat het groote publiek zich voor de aangelegenheid begint te interessee ren, en de mester, de koopman en de slager ze voor reclamemiddelen beginnen te beschouwen Wij verwachten, dat het aantal vereenigingen oelangrijk zal toenemen, dat daaruit een bestuur- dersbond zal worden gevormd, die de tentoon stelling aan een reglement zullen onderwerpen, met eene vaste Jury, die volgens een algemeen stelsel zal bekronen zoowel bestuur, jury en eischen zullen voor verschillende deelen van het Jand anders worden. Wij komen hief nog wel eens op terug. De groo-te magere markt op 21 A pril te SCHAGEN vraagt nu onze aandacht. Om alles in korte woorden samen te vatten, zij ge zegd dat de handel zeer goed was, dus de afzet bevredigend, wat natuurlijk op de prijzen een vasten invloed uitoefende. Voor de goede gelde koeien werd tot 35 cent betaald, een enkele nog l k 2 cent liooger, 2e kw. liep van 0.30 tot 32 a 34 cent, ook in melkkoeden, pinken cn vaarzen, was een belangrijken handel. De herleving van den veehandel zet zich voor,t. Thans is ook weder Tsjecho Slowakije, het oude Boheme, vergroot met omliggend gebied, voor het Nederlandsch vee, geopend. Reeds zijn 400 melkkoeien naar dat land verzonden. Doch nu heeft onze concurrent Duitschland, een spaak in ons uitvoerwiel gestoken, door den doorvoer van het Nederlandsche vee naar Tsjecho Slowa kije te verbieden, zoo het heet om mond- en klauwzeer te voorkomenden Duitschland tot in het kleinste dorp door die ziekte besmet. HnER-HUGOWARAD. Onder zeer vele blijken van belangstelling herdacht he\t echtpaar Leeg waterPnins den dag, waarop voor 60 jaar het huwelijk werd geslopen de bruidegom is thans 86, de bruid 82 jaar. Hoewel de laatste veel lichamelijke lijden ach ter den rug heeft en de'bruidegom ,ten gevolge van een val zich bij he\t gaan moet bedienen van een zoogenaamde driepoot, is het diamanten paar nog vrij kras. DE VEREENIGING VAN ZIJPE EN PETTEN. Naar de „Tel." bericht, zal binnenkort aan de gemeentebesturen van Zijpe en Petten een voor- loopig wetsontwerp tot vereeniging van ae beide gemeenten door Ged. Staten van Noord-Hollana worden toegezonden. HET BESMETTELIJKE VAN MILTVUUR. Uit Hem Oldeph schrijft men aan het Nbl. van Fr. Het luistert nauw met de bacillen. Al verschei- dne jaren geleden stierf een rund van den vee houder B. S. aan miltvuur en 't cadaver (Bergum was er nog niet) werd begraven op korten af stand van een sloot. De plaats van B. S. heeft nu al den derden eigenaar of huurder, van wien r.u kort geleden 2 beesten stierven aan miltvuur. De venitaire dienst heeft gevallen in onderzoek geno men en vastgesteld, dat er aan te wijzen verband bestaat tusschen de gevallen van vroeger en nu. De bacillen van vroeger moeten de sloot bereikt hebben en het water van de sloot voedt de stal- pemp enz. Taai leven toch, dat van de bacillen PROVINCIAAL NIEUWS VAN TEXEL. De 6 groote lamimerenmarkten alhier beginnen op Maandag 16 Mei en verde^ op de 5 volgende Maandagen. UIT SCHAGEN. Van Christelijk-hiistorische en anti-revohitionnaire zijde alhier zijn plannen besproken over de gezamenlijke oprichting van een christelijke school. al zal ik hem uit het graf opdelven. Maar hij is niet dood, want dan zou ik geweten hebben. Na dit overeengekomen te zijn, scheidden Mar tha en Milo. Niettegenstaande al de misdaden, welke die man begaan had, gevoelde zij, dat zijn straft niet van haar hand moest komen. Door hem hem toe te staan in het huis te blij ven wonen, meende zij zich van zijn hulp verze kerd te hebben in haar onderzoek naar het kind. Zijt gij geslaagd vroeg mijnheer Foster, toen Martha in zijn kamer terugkeerde. Helaas nog niet. Gij zoudt misschien beter doen, juffrouw Quinn, mij de zaak in handen te geven. Mét be hulp van de politie zouden wij spoedig den man, dien gij zoekt, gevonden hebben. Neen, neen, sprak zij haastig,, bij het eerste alarm zou hij het land verlaten. Hij heeft al spoe dig reden om de justitie te vreezen. Maar dat is waar ook, sprak zij, als viel haar eensklaps iets in bij het doorzoeken van de papieren van mijn grootvader heb ik een aanplakbiljet gevonden, v aarop uw naam vermeld Staat. Mijn naam Zij legde het papier dat betrekking had op de verdwijning van George Mastland voor den advo caait neder. Daarin werd een ruime belooning toegezegd aan degene, die eenige tijding van hem zou kun - nen geven, met verzoek zich in dit geval aan mijnheer Foster te adresseeren. Dit papier, sprak mijnheer Foster, na het in gezien te hebben, heeft betrekking op een van de zonderlingste zaken,, die ik ooit te behandelen heb gehad. Zou ik al te nieuwsgierig zijn, wanneer ik u roeg mij die mede te deelen In het geheel niét juffrouw Quinn, sprak do advocaat, die volstrekt geen vermoeden had, dat Martha nog door een andere reden dan nieuws gierigheid gedreven kon worden om die vraag te doen. Hij verhaalde haar het bezoek van George Mast land aan zijn vriend Eduard van Hertenstein. Zijn vertrek van Pachtveld en zijn zonderlinge onverklaarbare verdwijning. - Dat is vreemd, inderdaad, sprak zij. Heeft BINNENL. NIEUWS. WEGENBELASTING. Een belanghebbende verzoekt ons er op te wil len wijzen, dat het voor houders van luxe- en vrachtauto's aan te bevelen is, hun wagens te la ten nawegen, daar gebleken is, dat.het werkelijk gewicht dikwijls 100 a 200 K.G. verschilt, met dat in de papieren opgenomen. TEGEN EEN MOTORFIETS GELOOPEN. Donderdagmiddag is het twee en een half jarig dochtertje van P. Albers tn Sint Willebrord al daar tegen de motorfiets van iemand uit Prin- conliage opgeloopen, hoewel deze langzaam reed en signalen gaf. Het kind is tegen den grond ge slagen en bleek totaal verlamd. Des avonds zes uur is de kleine overleden. DOOR DEN MAST GETROFFEN. Toen schipper J. Pape uit St. Annaland, Don derdagmiddag halfzes met zijn vaartuig St. Maar tensdijk (eil. Tholen) passeerde, zou hij met zijn broer de mast, die gestreken was, opdraaien. Een maal overeind staande brak plotseling de strijlc- draad, tengevolge waarvan mast en tuigage naar beneden vielen. Hierbij werd de 27-jarige echtge- noote van den schipper, die aan 't roer stond, doodelijk getroffen. Onmiddellijk ontboden ge neeskundige hulp miocht niet meer baten. PATRONAATSTEEKENSCHOOL GENNEP. Financieel beheer. Reeds eenigen tijd, meldt de „Limb. Koerier", iekte het uit, dat het met hei- beheer van de kas van de Patronaatsteekenschool te Gennep niet in orde was. Verschillende knoeierijen moesten er gepleegd zijn en de penningmeester moest zelfs bescheiden op de administratie betrekking heb - men nooit iets onitdekt Neen, niets. —Van Hertenstein herhaalde zij half luid Dien naam heb ik meer gehoord. Dat is zeer weerschijnlijk, graaf Richard van Hertenstein behoort tot een van de oudsie grafe lijke families van het koninkrijk. Had hij er belang bij. Gij doet mij daar 'n vraag, die ik mijzolve al wel honderdmaal gedaan heb. Graaf v ai Her tenstein had geloof ik althans volstrekt geen be- ung bij de verdwijning van George Mastland. O- verigens is hij iemand van onbesproken naam en het zou onrechtvaardig zijn, hem te verdenken Martha glimlachtede papieren van haar grootvader hadden haar in staat gesteld met meer juistheid over het karakter van dien man te oor deelen. Weinige oogenblikken later nam Mariha af- cheid van mijnheer Foster. Hun gesprek had slechts eenige minuten ge- iuurd en toch kon de advocaat het maar niet «ergeten. Hij begreep niet, hoe Martha terstond toi een /cronderstelling gekomen was die hij wel hon- derdmalen ver van zich geworpen had. Als zij het testament kende, zou ik het mij kunnen begrijpen, dacht hij, maar nu Martha kende het testament niet, maar zij had het memorandum van haar grootvader gelezen Graaf Richard en zijn gezin bleven het kasteel bewonen. Walter van Hertenstein was toi luire- ant benoemd bij de garde, een regiment dat al leen tot ijdel vertoon diende en waarin verkwis ting en spel tot het verderf leidden. Dit allerliefste jongemensch was op het puni naar Londen te vertrekken, waarheen zijn vader hem vergezellen z^gu teneinde hem in de kringen Ier groote wereld binnen te leiden. De geheele familie was aan de ontbijttafel ver- cenigd, toen een bediende de brieven binnen bracht, die zooeven met de post gekomen waren Een van die brieven, met rouwranden en zwart !ak, trok terstond de aandacht van den graaf. Hij brak hem open. Wat nieuws vroeg gravin van Hertenstein belangstellend. bende, verbrand hebben. Met kunst en vliegwerk moest het zelfs klaar gespeeld zijn om sedert 1921 aanmerkelijke bedragen van de jaarwedde der leeraren achter te houden. Vast staat het, da! de vroegere Patronaatsteekenschool een bedrag van ongeveer 700 moet terugbetalen aan het Rijk, daar het Patronaat niet dat salaris aan de leera ren heeft uitbetaald, waarop ze recht hadden. Wat is hier het geval De penningmeester moet den leeraren telkens een voorschot op hun honorarium hebben gege ven, hetgeen aanzienlijk minder was dan het be drag, dat hun uitbetaald had moeten zijn. Een af rekening is er nooit gemaakt. Als een der leera ren al eens vroeg hoe het toch met het honorari um stond gaf de penningmeester ten antwoord dat ze het in Den Haag zelf niet wisten 1 Het Ryk droeg 70 in de kosten bij ingevol ge de Nijverheidswet en de gemeente de res* teerende 30 De teekenschooï vroeg het haar wettelijk toegewezen subsidie, maar omdat de stukken mankeerden, heeft de gemeente er mee gewacht. Daarlop heeft het bestuur der Patro naatsteekenschool zich gewend tot den minister om de gemeente te dwingen tot uitbetaling van het subsidie. Het resultaat ervan was, dat een account van het Departement naai* Gennep werd gezonden om de zaak te onderzoeken. Dat onder^ zioek is nog loopende. DE, VAN 1 MEI 1927 AF, GEHEVEN WOR DENDE WEGENBELASTING. Eenige bepalingen uit de wegenbelastingwet, welke wij voor onze lezers van bijzonder belang achten, volgen hier. Van 1 Mei 1927 af niet rijden met motor rijwiel of motorsijtuig zonder belastinffkaart. Te beginnen piet 1 Mei a.s. moet ieder die een motorrijtuig waaronder wordt verstaan ieder i ij- o_f voertuig, bestêmd om uitsluitend of mede door mechanische kracht, anders" dan langs rails te worden voortbewogen op den openbaren weg berijdt, voorzien zijn van een bewijs-, belas- iingkaart, waaruit blijkt, dat voor dat voeriuig de verschuldigde wegenbelasting is voldaan. Vóór dat men met een motorrijtuig op den o- penbaren weg gaat rijden moet aangiifte geschie den ten kantore van den Rijksontvanger, dds waar men zijn inkomstenbelasting voldoet Voor ieder motorrijwiel of motorrijtuig „moet een afzonderlijke aangifte" worden gedaan door den houder, dus door hem die het voertuig) houdt en er mede rijdt of „doet rijden." Deze aangifte kan namens den houder geschieden mist krach tens volmacht of met vergunning van den Rijks ontvanger. Bij den betrokken ontvanger zijn déze aangifte biljetten, verschillend naar gelang van de catogo- ïie, waarin het aan te geven motorrijtuig moet w orden ingegeeld, te verkrijgen. Tevens kan men bekoimen een uittreksel der betrokken wet. Vermeld moet o.a. worden letter en nummer van het numlpnerbewijs, fabrieksmerk, jaar van fabricage, rhassisnummer, motor of framenum mer, aantal sylinders; vervolgens naam, van den fabrikant, model, b.v. renwagen, tweezitter, li mousine, vrachtwagen, bestelwagen, t actor, om uibus, enz.; aantal vaste en klapplaatsen, kleur bekleeding,, gewicht, aanhangwagen, garage enz. 'Onder gewicht wordt verstaan het volledig uitge ruste voertuig. Ook moet worden opgegeven: soort der banden, n.1. luchtbanden, cushionban- den, massieve rubber of metalen banden. Hoor slechts, antwoordde de graaf, ziehier wat men mij schrijft WelEdelgeb. HeerHiermede vervul ik een pijnlijken plicht, door u het overlijden te melden van den heer Jan Mordat, uw neef, die in den af- geloopen nacht het tijdelijke met het eeuwige verwisseld heeft. De gedane nasporingen hebben geen enkele ac te aan het licht gebracht en naar alle waarschijn- ijlkheid is hij gestorven zonder testament. De begravenis kan zonder u niet plaats vinden en ik vertrouw derhalve de eer te zullen hebben én u spoedig mogelijk hier te zien. U WelEdelgeb. dw. dienaar, JOHAN MORTTLOCK, Intendant. Heeft die oude ons dan nog iets nagelaten? vroeg Walter. Gij hoort, sprak graaf van Hertenstein op wnstigen toon, dat mijn neef zonder 'testament gestorven is. In dat geval ben ik naar alle waar schijnlijk zijn erfgenaam. Het is noodzakelijk een verklaring te geven waarom de barones geloofde de erfgenaam van Jan Mordat te zijn. De overledene had een eenigen zoon gehad, die met een vrouw van lage geboorte gehuwd was. In zijn verontwaardiging daarover had hij zijn zoon ïit zijn bijzijn verjaagd. Het jongemensch was kort daarop gestorven, een vrouw en een kind nalatende. Zoovele jaren waren echter sedert dien tijd \oorbijgegaan zonder dat ooit iets van hen ge boord werd, dat het meer dan waarschijnlijk was lat geen van beiden meer in leven zouden zijn. Dat was juist wa/t graaf Richard vurig ver langde. Hij verkorte zich het vervelende van den lan en weg met berekeningen omtrent het tofaal der erfenis. Walter en zijn vader werden door den inten dant, den notaris en de dienstboden me(t den "•roofster eerbied ontvangen. Evenwel zouden zii bcel wa.t gegeven hebben om1 de doodsakte van den jongen Mordat' in han den te krijgen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1