Het gestolen Kind. FRIS0-BAAI EEREN BAA PORTORICO J. B. KEUSS BÜME Ml. 18e Jaargang. Vrijdag 24 Juni 1927 No. 48. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT! JOHN J. BOSKER, WIEHINGE* UITGEVEH VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTISN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 BUREAU: Hippolytushoef Wlerinpam. Telei. lntsrcomm. No. IA Tabaksfabriek ,,D® Wakende Leeuw" Laaf L2D - A L K M A A H 30,70 100, 120,140,150, 160. 180, 200, 225, 250 350, 400, 450 en 500 cent per pond. BINNENL. NIEUWS. HAD-JE-ME-MAAR GEREGENEREERD. Aon de V \i li i d wordt geschreven Wie was liad-je-ine-maar Een verloopen, steeds dronken 'type, dat met een sigarenkistje iiep, daarop tokkelde als op een guitaar en d schuc-ne v.oorden zong: Had-je-me-maar met !n knakio er J ij (of op zij). Verder kwam het nvsi. Dan kreeg hij van de misplaaltst goeie monscher. een cent en vijf centen beteekenden een borrel. Had-je-me-maar werd tot lid van don Gemecn- tteraad van Amsterdam gekozen en terecht, we gens openbaren dronkenschap of anderzins (niei om een misdaad, want een misdadiger was deze inan niet) naar Veenhuizen opgezonden. Gisteren liep ik langs den Dam, keek even naar het koninklijk paleis, waar een rouwdoek hing, vlag half stok, omdat het stoffelijk over schot van don oud gouverneur-geneiraal Van Heutsz daar aangekomen was. Ergens terzijde van de volksmenigte stond een zeer bejaard man, netjes gekleed, toch wat armelijk. Een kaarsrech te gestalte. Wat men noemt 'n Nét mannetjicL In 'n portefeuille had hij ansichtkaarten, welke hij niet opvallend verkocht. Ik hékeek hem, aar zelde. Was datHad-je-me-maar? Geen siga renkistje, geen woeste, grijze haren, keurig ge- kap*, enfin, 'n meneer. „Is u mijnheer Van Gel der vroeg ik verbaasd. Hij knikte. „Is ai Had..? 11c maakte den zin niet af, had me in mijn verbou .vereedheid versproken. „Niet over praten," zei hij met zachte stem. „Gedane zaken nemen geen keer. Iedereen heeft zoo zijn fouten" en hij kcelc mij met z'n zachte, blauwe oogen aan. M'n vrouw kocht een kaart, wilde hem die la ten houden, hetgeen hij weigerde met groot© be slistheid. Hij was geen bedelaar. Thans geheel onthouder bovendien. Op de kaart stond zijn por tret, niet als Had-je-me-maar doch als Nelis van Gelder een waardige, oude heer met dophoed. En daarachter aen gedicht van Speenhoff, met als slotregels Toe, help 'm als Van Gelder te leven En niet meer als „Had-je-me-maar." Niet een gedegenereerd, maar als een gerene- reerd mensch KERKDIEF GESNAPT. De gemeentepolitie te Princenhage, betrapte Maapdag een 52-jarigen man, afkomstig uit Fries land, toen hij bezig was, met een lijmstokje, een offerblok in de R.K. kerk te ledigen. De_ man had reeds 1,45 in zijn be-zit. FEUILLETON. No. 52. Ja, het was flard, dat was waai*, sprak ck stervende maar het was mijn schuld niet. 11c was genoodzaakt alles 'te doen, wat hij verlangde Die ellendige Als gij van ollendigcn spreekt ja, dan was hij er een, merkte Milo aan, die een zekere ver ontschuldiging meende te vinden voor zijn mis daden en zijn snoodheid van zijn ouden patroon. Hij verdiende daarvoor opgehangen te worden, ging hij voort, nietwaar Martha Ik ben zijn rechter niet, sprak zij en werd bleek als een doode want in de oogen van den stervende las zij als het gewiicht, dat hij aan haar antwoord hechtte. Goed, goed, ik was ook zijn rechter niet maar dat doet er niet toe, ik heb het toch gedaan. Monster Ik en de kapitein hij had ons er wel toe ge noodzaakt. Hij dreigde ons te lalton ophangen en gij weet waartoe hij in staat was. Hét is een lee- lijk ding, ging hij langzaam voort, ais men m staat is, iemand te laten ophangen en hem daar ••die dagen mee bedreigt. De nietswaardige beschouwde ongetwijfeld zijn tweeden aanslag op Fanny als een zeer prij zenswaardige daad want hij sprak er niet van en Martha, vertrouwende op hetgeen zij vernoi- Dien had, onthield zich van vragen. Gij kunt hem laten ophangen, den kapitein, aa mijn dood en in uw plaats zou ik het doen. Een schoon huis, landerijen, en dat alles behoort hem toe. Denk nu eens aan hoe de zaken zonder ling kunnen loopen. Hij was een edelman, dat heb ik altijd gezegd, Martha. Laat hem ophan gen, hij, opgehangen opgehangen De hoest overviel hem met vernieuwde hevig heid. De meesteres van Vredelust. liet tersltond den dokter roepen maar menschelijke kunst was hier machteloos. De ellendige gaf den geest HOOGE PRIJZEN VOOR FRIESCH VEE. Het „Friesche Landbouwblad" vertelt, dat op een verkooping te Thurston Hall Framfiehi graaf schap Succex (Eng.) waar e -i belangrijk gedeel te van den veestapel van den bekenden Britschen Frieschen fokker G. T. Eaton verkocht werd, de hoogste prijzen werden besteed voor dieren met zuiver Friesche afstamming. Zoo bracht een éénjarige stier Thurnston Ka- rel III (zoon van Karei) 7056 op, terwijl de moe der van dezen stier, een drie jarige» koe van zui ver Friesch bloed, voor 4410 werd verkocht. Een oude fokkoe van zuiver Friesch bloed bracht het tot 2520. Haar stierkalf (vader Karei) werd voor 1260 verkocht, terwijl haar éénjarige doen ter voor 6300 van eiigenaar verwisselde. Een dochter van dezelfde koe werd op de ver knoping. in 1923 door den hoer E. gehouden, vóór niet minder dan ruim 20.000 verkocht. Voor 65 dieren werd thans een gemiddelde prijs van on geveer 1162 gemaakt. Hoewel de buitengewoon hooge prijzen welke enkele jaren geleden in Engeland voor Friesch vee betaald werden, tot het verleden béhooren, kunnen de fokkers toch tevred en zijn over de uitkomsten die op de verkoopingen verkregen v orden. Ook in Amerika blijkt het zwartbonte vee uit Friesland steeds zeer in 'trek. Op de verkooping der Pabs Holstein Farms te Gconomowac-Wateriown (Wisconsin) werd voor 63 stuks een gemiddelde prijs van 1580 gemaakt De hoogste prijs 9000, werd hier gemaakt voor e.-n étierkalf van 7 maanden oud, terwijl een en- tersfier 6125 opbracht. De hoogste prijs voor het vrouwelijk fokmatteriaal betaald, bedroeg f 4.687.50. PLOTSELING STERFGEVAL. Maandag stortte een 18-jarig meisje uit Sjten- bergen, dat met de processie' van Roosendaal ter bedevaart naar Brielle was meegekomen en op weg was naar de boot, plotseling op de Koor straat ineen. De geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. ONGELUKKIGE AFLOOP. De 28-jarig;e ongehuwde fabrikant II. Ver schuur uit Nijmegen, was Zondag mejt zijn mo torfiets met zijspan in Dui'tschland. Zondagavond omstreeks 8 uur, op de terugreis naar Nijmegen, is hij te Neuss, bij Keulen, aangereden door een andoren motorrijder. Hij viel en kreeg een sche delbreuk, waaraan hij gisteren in het ziekenhuis te Neuss is overleden. De persoon, di,ö in dc zij span za't, kreeg geen letsel. AUTOBOTSING. Omstreeks 1 uur Woensdagnacht wierd op den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam, een huurauto van achteren aangereden. De bestuurder van de huurauto- geraakte toen het stuur kwijt en reed toen tegen een paal van het geleidingnet dier tram. De auto werd ernstig beschadigd. De par ticuliere! auto had inmiddels haar weg vervolgd, doch de bestuurder van den aangereden wagen sprong op een juist passeerende auto over en zet te de aanrijder na. Er ontstond een wilde jacht, "ie op het Muntplein eindigde, waar de aanrijder 'ot stilstaan werd gedwongen en naar het politie bureau aan den Singel werd gebracht. Daar werd procesverbaal opgemaakt. onder liet mompelen van iets, dat naar Be|t en de kinderen geleek en door deze woorden het bewijs gevende, dat er zelfs in de slechtste harten toch altijd nog een vonkje beter gevoel overblijft. Het verhaal van den moord op Pienter Quinn gepleegd, bleef een geheim tusschen Martha en den doode. Den volgenden morgen kwam mijnheer Foster an wien m,en geschreven had, uit' Londen aan, •neinde "tegenwordig te kunnen zijn bij de lijk schouwing en het rechterlijk onderzoek, dat plaats vond. He(f verbaal was, evenals voorzien was manslag uit hoofde van wettige zelfverde diging. De vreugde van juffrouw Wyndham kende geen palen, toen Martha haar voornemen 'te ken nen gaf om Vredelust te verlaten en voortaan in T onden te gaan wonen. Zelfs Clement betreurde de herten cm reebokken uit het bosch niet. Hij ge \ocldc zich gelukkig het huis niiet meer te zullen wederzien, waarin hij een mensch het leiven be nomen had. Het spreekt van zelf, juffrouw Mendez. sprak de rentmeester, die zichtbaar teleurgesteld was, dot ik niets anders doen kan dan uw besluit per brief aan den eigenaar mededeelen. Sta mij 'chter toe, u op te merken, dat het niet waar schijnlijk is, dat hij het huurcontract zal willen ro niét. doen. Martha was van tegenovergestelde gevoelen. Het heeft nog vier jaar te loopen, vervolgde ie oude ffïan, wel wetende, hoezeer zijn meester T het geld gesteld was. Zijtt gij bereid om de scha ■lelo'0sstelling te geven en weike Niets, geen stuiver, sprak zij op vasten toon. Maar welke reden zal ik hem dan opgeven 't Is to-cl^ zijn schuld niet, als hier dieven binnen dringen en doodgeschoten worden. Zeg hem, gaf Martha ten antwoord, dat dc man, die hier binnengedrongen was, Milo heette. De rentmeester zag haar verwonderd aan en kon maar volstrekt niet begrijpen hoe de naam van don dief eenigen invloed kon uitoefenee op hetgeen de baron doen zou. En dat mijn naam, vroeger, toon grootvader nog leefde, en ik nog geen anderen kon aanne men, Martha Quinn was, ging Martha voort. Het antwoord van uw meester kunt ge aan mijn zaakgelastigde den heer Foster zenden. OVERSTROOMINGEN IN FRIESLAND. Men meldt uit Leeuwarden Zondagmiddag is plotseling een hevige noordwestenstorm opgetre den. In dat gedeelte van Friesland, dat onder den wind lag zijn groote complexen weiland, waar het hooi juist in oppers étond, ondergeloo- pen. De boeren lijden veel schade. IN EEN TOBBE VERDRONKEN. Het 3-jarig zoontje van landbouwer v. d. V., te Eerde, viel in een tobbe met zeepsop en verdronk voor hulp was komen opdagen. DE BURGEMEESTER VAN NISTELRODE. Van raadhuis naar kloostercel. In de jongste zitting van den gemeenteraad van Nisitelrode heeft, de burgemeester, dé heer J. F. van den Ven, afscheidt genomen van zijn ambt. Hij deelde mede, dat hij van jongs af roe ping heeft gevoeld voor het. kloosterleven, doch dat verschillende omstandigheden hem genood zaakt hadden, die roeping te onderdrukken. Daar deze omstandigheden thans gewijzigd zijn zal hij zich nu aan den kloosterlijken staa't wijden. BOOT OVERVAREN. De ansjovisboot Bunschoten 152, geladen met ankers en touwwerk, is W'oensdag in he)t Krab- bengat voor Enkhuizen door het klipperschip On derneming, van IIoogeveen, overvaren en verplet terd. De'ankers gingen verloren. MISHANDELING IN EEN KERK. De dader een zestienjarige jongen. In een der Hervormde kerkgebouwen te Utrecht was een trouwplechtigheid voltrokken, na af loop waarvan eenige knechten het meubilair wegdroegen, dat voor de trouwerij had dienst ge daan. Gedurende deze werkzaamheden kregen twee jongens ruzie in de kerk, welke onenigheid weldra zóó hoog liep, dat een van de jongens zijn mes trok en daarmee zijn kameraad t/usschen de ribben stak. Het geval liét zich eerslt zeer ernstis- aanzien, doch toen de getroffene naar de Rijks klinieken was overgebracht, bleek dé foegebrach te verwonding bij medisch onderzoek nog al te vallen. De jeugdige dader, een knaap van zestien ia ar, werd aangehouden, doch later weer op vrije voeten gesteld. DE STORM VAN ZONDAG. De Maandag te Lemmer binnen gekomen vis schers hebben door den noordwester storm ern stige schade geleden aan hun vischtuig. Bij som migen is de schade zeer belangrijk zij hebber de geheele beug van 70 nétten, vertegenwoordi gende een waarde van circa 700, verloren. Met de slechte ansjovischvangst van dit jaar is dii een zwaar verlies. Dinsdagmorgen binnengekomen visschers heb ben door den storm van Zondag eveneens be langrijke schade aan hun in zee sltaande netten geleden. Bejaarde visschers kunnen zich eeu der gelijk verlies aan vischtuig niet herinneren Dc totale schade voor de Lemmersche visschers wordt óp 15.000 geschat. EEN DURE GRAP. 'Twee „vrouwen bezochten de kaasmarkt te Voerden. Haar aandacht werd getrokken door een wagen meit. prima Meikazen. De boer zei Jullie zoudt er wel een willen heb ben hé Best' en niel duur 50-40-35-30 ct per7i pond N.V.Douwe Egberhs Ta b aksfabrie ke rc - Nou en of, antwoordden beiden. Nou neem er dan elk maar een af. Dit liéten de vrouwen zich geen tweemaal zeg gen, maar ons boertje keek vreemd op, itoen de vrouwen met de kazen weg wilden gaan eu dieigde met de politie. Er hielp échter geen lieve moeder aan, de boer was de kazen kwijt. Dat hij er dien dag dooi* de andere marktlie den flink is tusschcngenomen laat zich begrij pen. En hoe zal zijn vrouw te spreken zijn ged weest EEN NIEUW HEITOESTEL. De heer J. van Leeuwen, industrieel te Delft, beeft een toestel bedacht, waardoor het inheien van palen ten behoeve van fundeeringen etc. zeer wordt vereenvoudigd. De thans in gebruik zijnde herstellingen, waar- i)ij gebruik wordt gemaakt van drie zeer lange ijzeren of houten masten, welke op hun beunt weer geschoord of getuid moeten worden met staaldraden, zijn zeker overal bekend. Zij leve ren, vooral in nauwe straten of in een beperkte ruimte tusschen twee huizen, nogal bezwaren. Het nieuwe toestel is zoodanig geconstrueerd, dat er wel honderd palen op verschillende plaat sen ingeheid kunnen worden, zonder dat verplaat sing noodig is. Het geheel staat rustig on vast op vier becnen en kan gebruikt worden, zoowel oor het inslaan van palen van 10 tojt 20 meter lengte, als voor het verplaatsen of aanbrengen van zware materialen voor de fundeering. Deze vorbéterde heistelling is geconstrueerd van boekstaal en kan in stukken van vier vijf meter op elkaar gesfeld worden. De montage is 71 eer eenvoudig, eoodait men geen bijzondere werk tuigen noodig heeft voor de opstelling. BEZWAAR TEGEN DEN EED. Voor het kantongerecht te Purmercnd werd ds. Rensink, herv. predikant te. Broek in Water land, als getuige gehoord. Toen de predikant ech ter den eed moest afleggen, maakte hij daar be zwaar 'tegen. De kantonrechter bleek daarover een weinig verbaasd, omdat de getuige predikant was. De l edikant, deelde daarop mede, dat hij de naam van God te groot en te heilig vond om er bij aller lei rechtzaken maar gebruik van te maken. En spreker voelde zich zelf zóó waar. dat hij ook een ncrsoonlijk bezwaar tegen de eedsaflegging beeft. De kantonrechter merkte op, dall een predikant van wden verwacht mag worden dat hij in God '/dooft toch geen bezwaar tegen het afleggen van •ion éed behoeft te hebben. Doch ds. Renrink anbvoordde dat hij juist, als nredikant zulk bezwaar wél had. De intendant deed, wat van hem verlangd werd. Binnen een maand tijds ontving hij hel huurcontract 'terug, uit Florence, waar de eige naar zich bevond, met bericht dat deze in alles toesitemde, wat juffrouw Mendez verlangen mocht. Vredelust werd opnieuw te huur gehangen. Hij heeft grootmoedig, zeer grootmoedig ge handeld, sprak de advocaat, toen hij den brief las, waarin hem het besluit van den baron werd medegedeeld. Martha antwoordde niets, maar glimlachte bitter. Fanny naar Italië. Evenals degenen, die een bepaald doel vooi ocgien hebben, luisterde mevrouw Garraclil slechts naar datgene, walt haar rechtstreeks daarheen geleiden kon. Maar besluit was genomen, om met Fanny En geland te verlaten. Toen Fanny op 'n avond, zooals gewóónlijk eer zij zich naar slaapkamer begaf, haar bleekc wang aan mevrouw Garrachi 'toestak, nam de ongelukkige vrouw haar in haar armen en druk te haar aan haar hart. Ik moet u eens spreken, Fanny, begon zij gij zijt nog wel heel jong, maar zult mij toch wel begrijpen. Het meisje zag haar verwonderd aan. Zijt. gij bcno# op mij vroeg zij. Boos herhaalde mevrouw Garrachi, op u, vier zachtzinnigheid elk verwijt zelfs al ware het verdiend, op mijn lippen zou doen besterven Neen Fanny, neen maar ik heb niett. wel gehan deld. Een hart als het uwe, is met weelde alleen niet voldaan, het verlangt liefde. Ik heb u lief, ging de zangeres voort. Ik wil u gelukkig, schitterend en bewonderd zien, zoo als ik dart; eenmaal was. Gegrijpt gij mij Inderdaad, Fanny begreep zeer goed. Zij zag dat de wonde, die mevrouw Garrachi's hart toe gebracht was, nog steeds bloedde en da|t nooit een ander in staat zou zijn, de plaats van haai vroeg gestorven kind bij haar in Ut nemen. Ik houd van u, Fanny, wij zullen deze villa verlaten. Gij zult vriendinnetjes hebben van uw jaren, uw wangen zullen weder rozenrood ge kleurd worden, de vroolijkheid zal weder uit u- we oogen spreken. Ik ben in mijn droefheid baat zuchtig geworden maai* ik wilde niet wrepd zijn Ik heb nog een andere roden, waarom ik u eaarne van hier zie gaan, ging zij op zachten loon voort. Zekere omstandigheden doen mij vreezen, dat uw vijanden hun plannen jegens u nog niet opgegeven hebben. Schrik maar niét, iefste, ik zal u beschermen en hun voornemens doen mislukken. Dit werd gezegd om Fanny voor te berijden op haar aanstaand vertrek. De vrees, die Fanrty koos'terde, stemde maar al te zeer met die woor den overeen. Ja, ja, laat ons van hier gaan, riep zij leven dig uit, laat ons dit huis verlatten. En gij zult mij overal vergezellen, Fanny riep mevrouw Garrachi op zegevierenden toon nif. Ja, ik zal overal miét. u gaan, als gij mij maar een weinig lief wilt hebben. Reeds den volgenden dag begon de zangeres toebereidselen té jpaken voor haar vertrek. Fanny gevoelde zich gelukkig dioior deze veran dering, dié zij als een plezierreisje beschouwde. Hef speet haar evenwel zeer, dat zij van Lucie en haar andere vrienden geen afscheid had kunnen nemen. Zij durfde daarop echter niet aandringen Een week is spoedig voorbij dacht zij. Een week Hoe weinig vermoédde zij welk een 'ang tijdsverloop haar van haar vrienden zou «cheiden Toen de kusten van Engeland uit het. gezicht verdwenen, klopte het hart van mevrouw Garra chi van vreugde. Den volgenden morgen hield een rijtuig, waar in zich juffrouw Mendez, de officier van justitie en mijnheer Foster bevonden, voor helt huis van 'uffrouw YVnfkins stil. Daar hij het onmogelijk gevonden had uit; Lucie eeriig bericht omtrent Fanny te krijgen, waren Martha en hij op aanra den van mijnhéer Foster tolt dien stap besloten. Eindelijk zal ik haar dan toch weder zien, dacht Martha. Tk zal haar in mijn armen tee,< n mijn hart drukken, Zij kunnen mij mijn rechter* niet betwiston. (Wordt vervolgd*):

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1