ÊMm m 'jll 1 Hei gestolen Kind. s L 18e Jaargang- No. 51. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HBËSP WIERINGEN EN OliSTNESCEN «fs, Mm MRi, i llr 'li p" n WIERINGER COURANTn CORN J. BOSKER, WIERINGER UITGEVER V E li S c: n IJ N T ELKBN DINSDAG en VRIJDAG. A S O N N E M E N T S P R IJ S per 3 maanden 1. ADVEBTE NT I N Van 15 regels 0.5U Iedere regel meer 0.10 BUREAU: nijtpolyiashosf Wieringcn. Telel. tutarcomm. Na. 10. PARIJSCHE MODEBRIEVEN. DE SJAAL. De sjaal is niet meer een onbeteekenend lapje slof, dat wij iora' den hals slaan wanneer we 't koud hebben. De sjaalis een „kleedingstuk" ge worden. En waar ze geen kleedingstuk is, is ze in elk geval een hoogst belangrijke garneering. Een kleedingstuk is de groote, vierkante sjaal die men langs de diagonaal dubbel vouwt en waarmede men zich geheel omhullen kan. Men .-.egt, dat 't een kunst is deze sjaal goed te dra gen en dat vele vrouwen deze kunst niet var- staan en de mooie sjaal dragen alsof ze een ta felkleed hebben omgeslagen. Maar voor wie de ze kunst wel verstaat, is de sjaal een buitenge wone chic en elegant kleedingstuk. Het japon- rietje dat men er onder draagt, behoeft maar heel eenvoudig te zijn. De sjaal maakt het ele gant en gekleed. Liefst m-oet het toiletje in de zelfde kleur als de sjaal zijn of anders in har- monieerende tint. Kleine sjaals worden ook veel gedragen. Bi genlijk kan men zeggen dat' op 't ©ogenblik geen enkel oostuumpje, geen enkel japon compleet is zonder sjaal. Bij sport- en mantelcostuums vordt ze heel eenvoudig om den hals gewikkeld, hij japonnetjes tot een aardige fichukraag ge plooid of op den schouder vastgespeld met een bloem. Van den moest verschillende stoffen worden FEUILLETON. No. 55. Het geheim van den invloed van Walter van Hertenstein op Clement voster bestond in de volgende omstandigheid. Behalve de honderd pond, waarvan wij ge- psroken hebben, bezat Walter nog een accepta tie van duizend pond sterling geteekend Cle ment Fo9ter, welk bedrag deze. gedurende een maand met spelen aan zijn vriend verloren had Zij waren overeengekomen, dat het geld eerst hij de meerderjarigheid betaald zou worden. Maar Walter, geleid door de raadgeving van zijn [vader, was nooit voornemens, zoolang te wachter Ge begrijpt zeker niet, sprak Van Herten stein, terwijl zij naar het huis van den graaf reden, waarom ik u niet bij juffrouw Martha wilde laten blijven. Ja, ik beken, dat het mij verwonderde. De zaak is, besiet vriend, dat ik mij in een duivels netelige poisitie bevind. Hoe zoo Papa, weigert mij een enkele stuiver van mijn jaargeld voor te schieten en ik heb in den patsten tijd heel ongelukkig gespeeld. Behalve de zorg voor mij zei ven maak ik ftij nog ongerust over u, ging Walter voort Al les zou wel schikken, als gij meerderjarig waart. Twijfelt gij aan mij vroeg Foster eens klaps. Ingeenen deele, mijn jongen, daar zit hel hem niet. Enfin, ik moet het u wel zeggen uw schuldbrief is niet meer in mijn handen. In weerwil van uw belofte Ik kon niet anders. Ik wist, dat uw vriend schap, uw edelmoedigheid mij vergiffenis zou schenken. Wat moest ik doen Gij waart het Dlij schuldig en anderen hadden bijna evenveel kn onder voorwendsel, dat ik nog minderjarig Has. Clement sidderde. de sjaals gemaakt van zware zijde, van fijne tulle of zijden mousseline, van fluweel, van goud en zilverstof, van leuke gebloemde of gemoesde zijde of söms met wonderlijke, futuristische patroontjes bedrukt. KINDERHOEDJES. Behalve de kleine, bolvormige strooien hoed jes, dragen de kinderen tegenwoordig ook vlug ge baretmodelletjes, zoolas ge hierbij ziet afge beeld. Deze zijn meestal van stof, van zijde bijv. of shangtung, losjes geplooid en aan één kant met een kwast afgewerkt. Deze aardige hoedjes zijn meestal voorzien van een smal opgeslagen randje in afstekende kleur. Een beige hoedje heeft een kersrood randje, 'n lichtblauw een roze rand, een lichtgroen 'n zwart randje enz WILHELM IN A. NIEUWS IN DE DAMESMODE •De mode beeft weer iets geheel nieuws ge bracht. Voor den zomer is het zeer practiscli, kleine, korte manteltjes of jakjes op de japon- non te dragen, zoodat men boodschappen kan gaan doen of uitgaan, zonder oen langen, zwa- ron mantel aan te trekken. Met een dun, luchtig, zomermanteltje zonder nieuwen aan kan men men niet zoo maar even naar buiten gaan, een v ollcn of een stoffen jasje is te warm en daar voor heeft men de nieuwe manteltjes gemaakt, die van dezelfde stof zijn als het dunne japon netje. In dit geval krijgt men dadelijk den in druk van een complet. Heeft men bijvoorbeeld oen deux-piéces, waarvan de rok donker is on het bovenstuk licht, dan maakt men hot bijbc hoorende jukje ook donker dat vormt dan ook dadelijg één geheel. De jakjes hebbeen altijd lange» mouwen, zijn zeer eenvoudig van snit, worden meestal door een smal, leeren ceintuur tje gesloten en blijven altijd in de kleur, hetzij lichter, hetzij donkerkcr, van de japon. MA RKTOVERZÏCHT. Hoe het inlandsche vleesch in ons land duur wordt gemaakt, leeren ons do volgende cijfers. Zij zijn ontleend aan eene opgave in een vakblad en moeten dienen, waarom de vleeschhandel zoio moeilijk tegen het ingevoerde bevroren vleesch kan concurreeren. Als voorbeeld werd een slacht 1 eest van 160,genomen. Met runderen van dien prijs, moet de Nedcrl. Vleeschhandel tegen het ingevoerde vleesch concurreeren. Die prijs van 160,— wordt verhoogd met 15,accijns, 9,keurloon, 4, slachtlam, 6,— aan ver voerkosten, 5.assurantie en andere onkos ten, samen 39.De koe kost dus na het slach ten 199,Wij willen hier geen crilischc bc- chouwingen aan verbinden, dóch wenschen toch dé opmerking te maken, dat dit eene last is, die alle concurrentie onmogelijk maakt,. T© SCHAGEN was Donderdag del handel in slachtvee goed, met een vasten prijs. Vette koei en le kwaliteit, 1,10 a 1,15 2e kw. 0.95 a 1,05 3e kw. 0.80 h 0.90. Slach'tkalveron liepen naar 12,a 15,als slotpriis noteerden wij 19, a 20,—. Schapen waren hooger dan verleden week Vette overbouders, uit de wol, 30,— a 35, Voor lammeren was een belangrijke vraag voor het buitenland: België en Frankrijk; prijzen Wie heeft den wissel in handen O, iemand, die heel redelijk is, als gij hem maar geeft wat hij vraagt. Ik heb hem zelf nooit gezien. Men heeft mij zeer gemakkelijk iemand aan de hand gedaan. Uw naam en positie zijn zco goed bekend in Londen. Hoe heet hij vroeg Clement. Walter overhandigde hem een adres kaartje Nauwelijks had Foster zijn oog op het kaartje geslagen of hij trok aan het koiord om den koet sier te laten stilhouden. De ander zag hem verwonderd aan. De bedrogene, die eenige oogenblikken te vo ren nog geheel onder zijn invloed stond »»n alles deed, wat hij verlangde, scheen in een oogi nblik al zijn geestkracht on onafhankelijkheid terug gekregen te hebben. En uit het rijtuig stappend, keerde hij Walter den rug toe, terwijl deze bleek van woede, geen woord om te antwoorden kon vinden. De duivel hale hem, mompelde hij. Laat hem de rekening vereffenen, laat hem maar maar eens beproeven welke uitwerking zijn schopne praatjes zullen hebben. Het is een ïee- lijk spel, dat mijn vader mij heeft laten spelen In alle gevalle heb ik letterlijk zijn aanwijzing gevolgd. Zij, die zich nog kunnen herinneren hoe hun eerste hersenschimmen in rook zijn vervlogen, zullen licht begrijpen, welke gewaarwordingen Clement's hart overstelpten, 't Was niet het ver lies van het geld, dat hij betreurde, maar de slag dien het, gebeurde aan zijn vader zou toebren gen zijn vader, die zoi goed was en veel ver trouwen in hem stelde indien het op de een of andere wijze te zijner kermis kwam. Bitter betreurde hij zijn onvoorzichtigheid r toch, temidden van zijn verdriet, was het 'hem een groote verlichting zich weder bevrijd te ge voelen van den last en invloed van Walter, dit zijn krachtigen onafhankelijkon geest verlamde. Eindelijk sprak hij bij zichzclvieu terwijl hij het park doorging, zal ik dan niets meer te ver bergen hebben. Dat pak is van mijn hart geno men. De les is hart en pijnlijk geweest moge zij mij nuttig zijn. Eindelijk besloot hij bij woekeraar, een zeke ren Stork te gaan opzoeken. Op het kaartje stond echter wel de naam, maar niet het adres van den man. 20,a 25,Meer dan de helft van den belang rijken aanvoer ging dan ook daarheen. De ge- bruiksveehandel was loom. Voor de weide was de aankoop zeer gering. Varkens noteerden 62 a 66 per K.G. BINNENL. NIEUWS. ONTHOUDT DIT Een uitstekend middel tegen insectenbeten is, de gestoken plek met een doorgesneden ui in te wrijven. TEELT VAN SUIKERRIETEN, Bijna in alle landen uitbreiding. Uit een mededeeling der directie van don Land bouw blijkt, dat dit jaar in Ons land 69.000 bun der met suikerbieten beteeld .is, tegen 60.500 in het vorig jaar, een toeneming dus van 14 a 15 X- Trouwens in verscheidene andere lande* is oveneens een toeneming van den bietenüouw te constateeren. Duit$chland bijv. van 307 tot ruim 401.000, Denemarken van 30 tot 31.000, Frankrijk van 217 tot 230.000, Engeland van 52 tot 81.000, Italië van 80 tot 95.000, Polen van 185 tot 207,000 Yo'ego-Slavic van 35 tot 45.000, en Tsjecho-Slo- wakije van 262 tot 280.000 ha. Daarentegen daal- oritegen daalde Spanje van ruim 72 tot 57.000 ha Het totale oppervlak vermeerderde van 1 438.0000 tot 1.618.000 ha. DALENDE PRIJZEN IN ENGSLAND. Vooral mélk en varkens. Het zijn uiit den aard der zaak niet alleen de Nederlandsche boeren, die te klagen hebben o- ver de prijzen van hun producten. Zoo wijst bijv de Ned. landbouwoonsulcnt te Londen, ir. Ger ril zen, er in zijn overzicht op, dat. vooral de En- 'gelsche contractprijzen voor melk en de prijzen van vette varkens scherp dalen. Het indexcijfer voor land- en tuinbouwproducten is weer ge daald van 143 in April tot 142 in Mei. Baconvarkons en varkens voor versche con sumptievarkens daalden eveneens in prijs daar tegenover vertoonden granen en aardappelen, na vijf maanden stabiel te zijn geweest, e\n prijsstijging. BEWAARSCHOOLKIND VERGETEN. Nu te Arnhem. Zaterdagmiddag is in de gemeentebewaar school aan de Nijhofstraat tle Arnhem een vier jarig jongetje na het. sluiten der school te vier uur echtergcbleven. Te zeven uur pas trok hel de aandacht van voorbijgangers dait zich in het schoolgebouw een kind hoorden schreeuwen. De.politie heeft de school mot een looper geo pend en liet kind naar de ouders gebracht. De politie stelt een onderzoek in. BEZWAREN TEGEN DEN EED. Naar aanleiding van de weigering door ds. Reinsink te Broek in Walterland om voor het ki^ntongcrecht. don eed af te leggen, heeft, de heer P. J. Peereboom, burgemeester van Broek i nWaterland, als lid der Ned. Ilerv. Kerk aldaar een schrijven gericht aan don president van de Alg. Syonde der Ned. Herv. Kerk. In dat schrijven stelt de heer Peëreboom de vraag of, van godsdienstig standpunt gezien, een Ned. Herv. predikant wel bezwaar tegen den Dat maakt niets uit, dacht hij. Griffels zal het wel weten. De klerk stond niet weinig verbaasd toen de zoon van zijn patroon reeds zoo vroeg des mor gens het kantoor binnentrad. Aan zijn bleek ge laat en de blauwe kringen onder zijn oogen, zag bij, dat de jongeling een slapeloozen nacht had doorgebracht. Is mijn vader al hier, Griffels vroeg» Civ ment. Nog niet, mijnheer. Clement trad het kabinet zijn vaders binnen en wenkte den klerk hem te volgen. Griffels, sprak hij, kent gdj een zekeren mijnheer Stork Stork De procureur Stork Neen, de man, van wien ik spreek, is ee% geldschieter, een woekeraar. Een woekeraar, herhaalde de klerk verwon derd maar mijnheer Clement, wat in hemels naam hebt gij met een woekeraar te doen Ik moet hem spreken. De klerk hield zich zeer verschrikt. Dat is een slechte kennis een heel slechte kënnis. Maar ik ken hem niet, ik heb hem nooit ge zien, ik heb nooit iets met hem te maken gehad Een van mijn vrienden heeft hem noodig. Ik zal hem een brief schrijven en gij, Griffels, zuil hem bezorgen en mij antwoord brengen. Bij het hooren van het woord schrijven begon nen de oogen van den kleinen klerk met een val- schen glans te schitteren. Zeker, mijnheer Clement^ zeker, haastte hij zich te antwoorden. Ik zal alles doen, wat ik. kan, om u genoegen tel geven. Clement schreef zijn brief en griffels ging mijnheer Stork, den geldschieter, opzoeken Een schurk aan het werk. Mijnheer Samuel Griffels was niet allen be kwam in het ontwarren van allerlei ingewikkel de zaken, hij wist niet allen zijn weg te vinden in den ondoordringbaren doolhof der wetten, rijn kennis en bekwaamheden strekten %ich nog verder uit. Zijn vader, sedert lange jaren bediende aan het postkantoor, had hem de kunst geleerd om Ij col handig een toegevouwen brief om, te kee- eed mag maken. En hij zegt er bezwaar tegen te kunnen hebben om lid van de Herv. Kerk te Broek te zijn, wier voorganger dergelijke opvat tingen huldigt. Daar echter oaar zijn meening de belangen der Ned. Herv. Kerk er mee gemoeid zijn, vroeg de heer Peereboom, alvorens een definitieve con clusies te trekken, de meening van genoemden president over deze quaestie te mogen vernemen. EEN ONVRIJWILLIGE ZWEMPARTIJ. Toen Woensdagmiddag mej. Den H. op eer der smalle wegen ouder Zwammerdam, met haar 'rijwiel een boerenwagen wilde passeeren, kwam zij in aanraking met een been van den voerman, dat buiten den wagen bengelde, waar door zij de macht over haar stuur verloor en hals over kop in de breed e vaart langs den weg plonsde. Een jongetje, dat vlak achter haar reed, zag geen kans zijn vaart in te houden, vloog tegen het rijwiel van den H. op en volgde toen haar voorbeeld. Een dienstbode, dié den knaap vergezelde, scheen door het geval zoo onthutst, dalt zij niet beter wist te doen, dan ook maar in het water te springen. - De voerman,, die de oorzaak was van dit wa terballet, stond even verbaasd te kijken, doch hielp toen het drietal op het droge, dat druipend zijn weg vervolgde. DE BOER EN DE VLIEGERS. Een mderne ontvluchting of de ver schalkte landbouwer. Twee vliegers van de luchtvaartafdeeling Soesterberg waren Woensdag op reis naai' Rot terdam zij namen den weg door de lucht. Onderweg wilden ze even rusten daarom daal den ze op het Vliegveld Schiphol. Na eenige rust namen ze hun plaats in het toestel weer In en weldra ronkte de motor hoog in de lucht. Ter wijl ze nog waren boven den grooten Haarlem mermeerpolder met zijn lange, rechte akkers, bleek er plotseling, iets te haperen waarom werd besloten een noodlanding te maken. Mee- nende dat zij boven een weiland war$n, streken zij neer op een boerderij aan den Hillegommer- dfijk doch toen zij dichterbij kwamen bleken zij boven een tarweveld te zijn. De landing geschied de uitstekend de luchtreizigers waren onge deerd en het vliegtuig was onbeschadigd. Weldra verscheen de eigenaar van de boerr derij om de ongenood© gasten te begroeten hij stelde zijn arbeiders ter beschikking om de vlie gers te helpen uit den tarweakker te rijden op meer vlak terrein en om te voorkomen, dat nieuwsgierigen zijn rijk begroeide akkers zou den platloopen. Intusschen was ook de politie gewaarschuwd en naar Soesterberg getelefoneerd om een mon teur, teneinde de machine zoo noodig te demon- toeren. Terwijl op de komst van de vrachtauto uit Soesterberg werd gewacht, trachtte de vliegers met den boer de schade te regelen. 'Geconsta teerd werd dat circa 250 vierkante m. van den tarweakker was beschadigd en door de vliegers werd rekening houdende met de betoonde welwillendheid van den eigenaar een som geboden, welke zij naar recht en billijkheid ruim sehoots voldoende achten. 'Dei boer achtte dit bedrag echter te laag hij ren, den inhoud te lezen en hem weder in zijn vorigtm vorm te brengen, zonder dat het cachet beschadigd werd. Het namaken van handteekeningen, het af - drukken nemen van cachetten en het nemen \an nuawkeurige copiën van stukken,, wareq een gedeelte van de studius die de eerste klerk van mijnheer Foster in zijn jeugd gemaakt had. Door zijn beleefde manieren, zijn nederigheid 'ui vlijt, kwam hij weldra in de gunst van zijn patroon. Drie jaren later was de naam Sara, dien men hem eerst gaf, in Samuel veranderd 'Jaarna werd heit meneer Samuel en eindelijk mijnheer Griffels, eerste klerk. Van dat oogenblik af aan droomde hij er van, mijnheer Foster op te volgen en met inwendige woede bespiedde hij de buitengewone vorderin gen, die Clement in het vak maakte, hetwelk zijn vader wensclite, dat hij kiezen zou. Al wat hij bij mogelijkheid had kunnen doen om hem von het vak afkeerig te maken, had hij gedaan. Het lastige, onaangenaamste werk gaf hij hem hij haatte den jongeling met al de kracht van zijn bedorven gemoed. Zoolang mijnheer Foster en zijn zoon goede vrienden bleven, had het kleine mannetje weinig kalis, dat zijn plan sagen zou, maar indien hij door de een of andere omstandigheid het zoo ver kon brengen, dat beiden oneenig werden, indien hij het vertrouwen van den vader in zijn zoon eens een gevoeligen schok kon toebrengen, dan zou de geestkracht van mijnheer Foster af nemen, dat wist hij. Met dergelijke gevoelens en zulke plannen kan men zich gemakkelijk voorstellen, dat mees ter griffels de boodschap, waarmede Clement hem belastte, als een wezenlijk buitenkansje beschouwde. Hij keerde' vlug en behendig de brief om, die hem toevertrouwd was, las hem en bezorgde hem daarna, zonder dat een uiterlijk toeken van hetgeen hij gedaan had, aan het papier zicht baar was. Aha, hij wil Stork spreken. Hij verzoekt hem plaats en tiid te bepalen en zijn wissel niet ;if te geven, voordat hij hem gesproken heeft. Mm hij zal gespeeld hebben, de domkop, en hij beeft zijn geld verloren. En nu is hij bang, dat de patroon het te weten zal komen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1