Het gestolen Kind. 18e Jaargang. Dinsdag 19 Juli 1927. No. 55. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURA JORN J. BOSKER, WIERINGER UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRUS per 3 maanden 1. ADVFRTENTIéN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 BUREAU Hlppolytushool WieringcBi. Telef. Intercomm. No. 16. PARIJSCHE MODEBRIEVEN. De jonge dame van ons plaatje is gekleed in c(ii lief namiddag-toiletje van koningsblauw po- peline met lichtgrijs. De tuniek is in lichtgrijs uitgevoerd de rok in blauw. Het kraagje, de ban den die over mouwen en schouders loopen en de manchetjes zijn van blauwe stof. Het split is met blauw afgezet en de ceintuur met blauw gevoerd. Ook in andere samenstellingen, zoioals in rose met lichtblauw, zwart met grasgroen e.d. zou dit japonnetje gloed. In de eerste mooie lentedagen kunt ge uw toi letje zeer verfrisschen door er een helder wit lin gerie kraagje op te zetten, heel eenvoudig ge maakt met een open zoompje of een klein bor- duurseltje op de hoeken. Zoo'n wit dingsigheidje aan den hals, staat de meeste dames goed. Nieuw is 't om *t met een klein vlindersttrkte af te wer ken waarvan de uiteinden van kwastjes zijn voorzien. De halsketting speelt tegenwoordig een gewich fjge rol bij de kleeding. Ze is niet maar zoo'n bij - komstigheidje waarmede we ons „behangen." De halsketting beteekent dikwijls de geheele garneering het fleurige van een toilet. Een goed gekozen ketting kan aan 't gewoonste japonnetje iets bijzonders geven. Men houdt er van, heel lange kettingen te dra- •gen waarin men hier en daar een knoop legt. Soms legt men de ketting van-voren glad om •den hals, terwijl ze achter in den nek wordt vast geknoopt, waarbij een lang eind op den rug af hangt. Heel goed staat het ook om de koralen of parel ketting op zij te knoiopen en te laten af hangen zooals we op onze eerste t.eekenning heb- hen voorgedaan. In het afhangende eind mag ;clfs nog een tweede knoop worden gelegd. Maar natuurlijk mogen voor dergelijke decoraties de kralen niet te groot zijn. MARKTOVERZICHT. Wij deelden verleden week iets mede over den uitvoer van varkens en varkensvleesch in Mei 1926 en Mei 1927, waaruit bleek dat die uit. Voer in een jaar sterk was toegenomen. Ook de uitvoer van fokvee ging sterk vooruit. Wij geven die ook weer aan van Mei 1926 en Mei 1927. Stieren en Stierkalveren. 1926 20, in 1927 193 Spanje betrok de mees te, 63. Melk- en kalf koeien. 1926 355, 1927 2105, waarvan Spanje 336, Ita lië 409. Jong vee, van 1 Jaar en ouder. 1926 263, 1927 1522, waarvan naar Spanje 923. Dus die uitvoer ging ook goed vooruit. Zonder uitvoer, zou het er in ons land treurig gaan uit zien, op de markten. De vraag naar Hollandsche varkens in het buitenland, had op de SCHAGER markt van 14 Juli eene prijsverhooging tengevol ge. Daar werd Donderdag met een vlugge han del 69 cent per Kilo besteed. Vooral de lichtere soorten, varkens van 175 225 pond waren zeer gewild. Ook de vette koeien hadden eene zeer goede markt. .Toen wij des morgens om 7 uur op de markt kwamen, was de handel reeds in vollen gang. De beste kwaliteit liep van 1,05 tot 1,15 per kilo. Gdede vette koeien 1,— h 1,05, verder afdalend tot 80 cent. Een weider, die begin Mei, een gelde koe, op de Schager markt kocht, ver kreeg 160 gulden weidegeld. Schapen traag. Vet te overhouders met kleinen aanvoer 33 a 34 gld. itvioerlammeren, mede stug, liepen van 23,- tot 25,50. FEUILLETON. No 59. "Neen, sprak de graaf, want zijn hoogmoed verzette zich tegen het ontvangen van een som gelds, dat met spelen gewonnen was behoud hot geld tot loon voor uw diensten en stilzwijgend heid. Drie dagen na zijn bezoek aan den ouden geld schieter ontvang graaf van Hertenstein een brief »die hem niet weinig belangstelling inboezemde. Ziehier den inhoud „Indien graaf van Hertenstein werkelijk de acte wenscht te bezitten, welke door zijn oudsten zoon op het bureau van zekeren advocaat neerge legd is en indien hij bereid is om daarvoor ruim te betalen kan hij den schrijver dezer heden te» middernacht onder de bogen van de Westmiu» sterkerk ontmoetten. Deze brief was geteekend Een onbekende v»iend. Een vriend Ja, waarlijk, dat zou hij zijn. als frij zijn woord hield, dacht graaf van Herten stein. Maar als het eens een valstrik was om mij in gevaar te brengen en mij te noodzaken mijn bedoelingen te openbaren Zijn begeerte om zich meester te maken van het tweede afschrift van het testament van zijn zoon Eduard was echter zoo groot, dat hij daar voor alle andere overwegingen terzijde stelde. Als ik dat stuk machtig kon worden zou nog maar alleen de copie in handen van kapitein Hurrington orverblijven dacht hij. 's Nachts op de graven. Graaf Richard was de eerste die op de aange duide plaats verscheen. Niettegenstaande zijn koelheid en gewone on versaagdheid voelde hij toch een zonderlinge gewaarwording bij zich opkomen toen hij zich in de nabijheid bevond van het heilige gebouw. flet verleden, het onverbiddelijke vcrlodei, PROVINCIAAL NIEUWS. kwam hem voor den geest, terwijl hij langzaam onder de bogen doorging de echtgenoote die hij zich alleen om Imar rijkdom gekozen had de zoon door zijn schuld vroeg gestorven hun dhimmen waarden in het rond om hem hoe i en te midden daarvan verhief zich nog een an der spook, welks doffe pogen en scherpe trekken hem het bloed in de aderen deden stollen. Zij vercolgt mij overla mompelde hij, wa - kend of slapend, altijd zie ik haar voor mij. Da', 'jis dwaasheid waanzin. Ik moet vergeten, of nlijn herinneringen zullen mij dotoden. J Terwijl hij aldus bij ziclizelven sprak, sloeg do klok twaalf en bemerkte hij een man, die op een der graafzerken gezeten was. De onbekende had zich zoodanig geplaatst dal liij in de schaduw bleef, terwijl een witte das e*v gedeelte van zijn gelaat bedekte. Zijn hoed was diep in de oogen gedrukt en hij droeg een lange zwarte jas. Niet twijfelende of dit was de man, dien hij verwachtte, ging graaf Richard naar hem toe. De ander verroerde zich niet en gaf niet het min ste geluid. Gij ziet, ik heb op mijn tijd gepast, sprak do graaf. Zijt gij alleen vroeg de onbekende. Ja, alleen maar gewapend. Dat verwachtte ik, hoewel die voorzorg ei - genlijk geheel en al nutteloos is Ter zake nu. Uw zoon uw zoon Eduard w;l ik zeggen heeft weinige uren voor zijn dood een akte opgemaakt, een testament wellicht, dal weet ik niet zeker, welke hij in handen van zeke ren advocaat Foster gelaten heeft, met beevel het eerst na uw dood te openen. Ja, dat is waar. Gij wenscht in het bezit te komen van dat papier Ja, dat wensch ik vurig. Wat zult gij geven als gij het verkrijgt. Zeg wat gij verlangt, riep de graaf ongedui lig uit. Ik ben niet gewoon hen, die mij dienen in hun loon te beknibbelen. Welnu, graaf Richard, sprak hij eindelijk ik wil u niet al te hard vallen. Geief mij twee dui zend pond en de acte zal in uw bezit komen. En als ik nu uw voorwaarden aanneem wan neer zal ik dan het stuk hebben Kom morgen hier, op hetzelfde uur, ant ware overstroomd met aardbeien. Rijen wagens, staan in het stadje te wachten om geveild te wor den. Vooral Woensdagmiddag was de aanvoer enorm. De inmaakfabrieken komen handen te kort om het product te verwerken, aangezien de aardbeien nog denzelfden dag in de tonnen moe ten zijn. De prijzen zijn voor de tuinders niet on gunstig. zij bedragen thans van 32 tot 38 per 100 K.G Ook dit jaar worden groote hoeveelheden in vergphen toestand rechtsstreeks per boot naar Engeland vervoerd. ALKMAAR. Bij de Zaterdag te Alkmaar ge houden aanbesteding voor het verbouwen van de voormalige Cadettenschool tot Centraal Zie kenhuis waren 21 inschrijvingsbiljetten ingelevr. Laagste inschrijver was de N. V. Aannemings Maatschappij van Bouw- cn Betonwerken v./h. A. G. Höften te Amsterdam voor 276.980, be tonwerk 25.000. WINKEL. De heer A. Waiboer alhier is be noemd tot Dijkgraaf van den polder Waard en Groet. SCHAGEN. Voor de personeele belasting wer den door het kantoor Schagen en Omstreken 1000 waarschuwingen verzonden, dat wordt 1000 kwartjes is 250,Een vrijwillige belasting Omtrent de wolprijzen deelt men uit. Fries land mede „Het opkoopen van de nieuwe wol is begonnen. De prijs der ruwe wol loopt van 95 cent tot 1,per Kilo. ENORME AANVOEREN VAN AARDBEIEN TE BEVERWIJK. Ofschoon aanvankelijk gevreesd werd, dat de aardbeienoogst dit jaar zou mislukken, als ge volg van de aanhoudende regens, thans blijkt, dat de oogst overvloediger is dan ooit. De ver schillende veilingen te Beverwijk worden als 't BINNENL. NIEUWS. DOOR ZIJN GEWEER GEDOOD. Zaterdagmiddag werd in een kersenboom gaard tengevolge van het uiteenspringen van den grendel van zijn geweer de 28-jarige J. van Qyen uit Zalt-Bommel gedood. EEN „VOLKSGERICHT." Onder dit opschrift maakt „Het Volk" melding van het volgende uit Nuis ontvangen bericht Te Niebert in Groningen woont een ruim 30- jarige veekoopman, die ongehuwd is en.4on laat sten tijd als hulshoudster bij zich heeft de vrouw van zijn neef en naamgenoot uit Eenerveld, gem Norg. De vrouw schijnt beter leven bij neef te hebben dan bij haar echtvriend. Ze verkiest ten minste niet naar haar echtgenoot terug te kee- ren. Haar zes kinderen heeft ze bij zich. Volgens haar zeggen is of zal spoedig haar man de ouder lijke macht worden ontnomen. Dit is de voorgeschiedenis van een rumoerigon nacht, dien we te Niebert hebben beleefd. De dor pelingcn vonden het samenwonen van den vee koopman met de vrouw van zijn neef ongepast. Besloten werd een volksgericht te houden. Op den avond van Zaterdag 18 Juni verzamelden zich eenige personen voor diens woning en be- gpnnen deze met steenen te bombardeeren. Een kleine driehonderd pannen werden stuk gegooid. De ruiten en roeden in het voorhuis werden verbrijzeld. Zelfs van de houten blinden voor de ramen in de voorkamer is de helft kapot gegooid. Het huis is verleden jaar opgeverfd cn zag er na het bombardement treurig uit. Dit was den baldadigen „rechters" nog niet genoeg. De achterdeur word ingetrapt en hierdoo drong men het huis binnen. De veekoopman trachtte zich met een revolver te verdedigen', maar was te zenuwachtig om het wapen te ge bruiken en had ook maar een paar revolver pa tronen, die spoedig verbruikt waren. Een der indringers was echter ook gewapend, met een jachtgeweer, dat hij drommels goed wist te han- teeren. Een ledige huls is n.1. ter plaatse gevon den. De man en zijn huishoudster werden nu naar buiten gesleept, niettegenstaande de kinderen der vrouw hartverscheurend, schreiden. Een maal buiten, werden buiten in letterlijken zin uitgekleed. Dat geschiedde vrij hardhandig. De kleeren waren tenminste aan flarden gescheurd. Toen de arme menschen in Adamscostuum ston den, zijn ze> „afgekoeld" met een paar emmers water Toen kwam het glansnummer De optocht De beide mishandelde lieden werden gedwongen in optocht mee te loopen door een groot gedeelte van de dorpen Niebert en Nuis, waarbij aan de vrouw werd veroorloofd kousen en een broek an te trekken. Nadat de stoet zoo door de dor pen was getrokken, al joelende en tierende, liet men de „beklaagden" vrij, na ze nog eens op het hart te hebben gedrukt, zoo spoedig1 mogelijk weer van elkaar te gaan. Wij vermelden hierbij nog, dat de vrouw onder geneeskundige behan deling was, naar we meenen voor een borstkwaal „Het Volk" meldt verder, dat de veekoopman, toen hij den volgenden dag naar Marum ging om bij den burgemeester zijn beklag te doen en de zaak aan te geven, door dezen niet werd te woord gestaan en verwezen werd naar den ge meenteveldwachter Boelens, die verklaard zou hebben zich niet met de zaak te willen bemoeien. Ooor den wachtmeester Bouman en de mare- chausee werd den mishandelden man ten slotte een onderzoek toegezegd. wuoruue de onbekende breng het geld in bank biljetten mede en ik zal u het papier overhandi gen. Hoe buitensporig uw wensch ook zijn moge, toch neem ik het aan, sprak de graal' vastbera den en na nog' een paai* woorden gewisseld te hébben, scheidden de beide mannen. iDe graaf trad het eerst naar buiten en liet de ander in het halfduister, waarin hij gedurende liet geheele gesprek gebleven was. Welnu, sprak de onbekende bij zich zelf, al- lefe in aanmerking genomen, is het toch een goe de nacht geweest. (Twee duizend pond 't Is een mooi sommetje. Onder het maken van deze opmerkingen stona hi|j op en verliet op zijn beurt het kerkhof. (Den daarop volgenden morgen ontving Martha cun briefje van Stork, waarin hij ten dringendste verzocht haar te mogen spreken. Zij glimlachtv tltuw toen zij dat briefje las. Toen zij de bibliotheek binnentrad, werd Mar tha getroffen door de verandering, die het gelaa* van den woekeraar ondergaan had. Zijn roode gezwollen oogen toonden aan dat hij den nacht slapeloos hatj doorgebracht. Zoodra hij den kleindochter van Pieter Quinn zag, vouwde hjj do handen samen. Ik kan geen oogenblik rust vinden, sprak hij, eer die brieven verbrand zijn. Als ik de oo gen sluit, zie ik vreeselijke spookgestalten voor mij verrijzen. Gij stemt dus toe, sprak zij, al die papieren te vernietigen en u geheel op de edelmoedigheid van mijnheer Clement Foeter te verlaten voor de betaling van den wissel, als hij meerderjarig zal zijn Ja, dat is juist wat ik vraag, haastte Stork zich te verantwoorden. 't Zij zoo, sprak Martha, ik zal met u naar mijn bankier gaan en de papieren vragen. De uitdrukking van haat en voldoening, die in de kleine grijze oogen van Stork verscheen, bracht Martha tot nadenken. Zij bedacht, dat het wellicht niet voorzichtig was zich met dien schelm alleen te bevinden, zelfs niet in een rijtuig, vooral als zij de bewijzen zijner misdaden in haar bezit had. Zij belde de oude man zag haar vreesachtig aan. Zeg aan mijnheer Clement Foster, dat ik BUITENLAND. VERDRONKEN IN EEN DRAAIKOLK. Te Ilochsteldt ging een 20-jarig meisje zwem men in den Donau en kwam in een draaikolk te recht. Om haar te redden sprong een commies bij de posterijen te water, doch ook hij kwam in de draaikolk teercht. Beiden verdronken voor de oogen van de echtgenoote van den commies en den vader van het meisje. WEGDUIVEL GESTRAFT. De Brusselsche journalist Patris, die met zijn auto den doood van 2 menschen heeft veroor zaakt, is tot 3 maanden gevangenisstraf en 300.000 francs schadevergoeding aan de nabe staanden der slachtoffers veroordeeld. OVERSTROOMINGEN IN CHINA. Volgens een bericht uit Shanghai is het Zuiden der Chineesche provincie Anhwei door zware o- verstroomingen geteisterd. Tot dusver zouden reeds 1000 personen om het leven zijn gekomen. DE HITTEGOLF IN AMERIKA. In de laatste drie dagen zijn in de Oostelijke staten van Amerika meer dan 40 menschen aan de hitte bezweken. Zaterdagavond is echter een ontzettend onweer losgebroken, dat aan de hit tegolf een .einde heeft gemaakt. In Colorado heeft bovendien een hagelstorm gewoed, waardoor de te velde («taande graanoogst geweldig heeft gele den. De schade beloopt anderhalf millioen dollar. DESSAU—NEW-YORK DOOR DE LUCHT. Te Dessau treft men voorbereidingen voor de vliegtocht DessauNew-York. Een 1500 meter lange startbaan, uit cement wordt aangelegd, opdat het vliegtuig, dat in het begin over belast zal zijn, behoorlijk omhoog kan komen. Reeds thans worden proefvluchten met zandballast in plaats van benzine gedaan. De benzine komt in de vleugels en in hulptanks, welke later het eerste geleegd worden en hermetisch kunnen worden gesloten om de eventueel noodige drijf kracht te verhoogen. Hot aanvangsgewicht bet- dracht 3700 kilogram en de gebruiksradius is 8000 kilometer. Er is voor 60 uur benzine aan boord en de maximumsnelheid bedraagt 200 ki lometer. Men rekent voor de vlucht gemiddeld n een snelheid van 150 kilometer per uur. Het plan bestaat onmiddellijk na bet slagen vaji deze hem spreken wil, beval Martha den binnen tre denden knecht, en laat terstond mijn rijtuig in spannen. Clement Fister herhaalde de oude woeke raar, toen de knecht vertrokken was om Mar- ha's bevelen uit te vtoeren. y' Ja, hij zal ons vergezellen. Stork uitte een gebrul van woede. Als hij werkelijk voornemens geweest was om zilrh met geweld van de papieren meester te ma ken, terwijl hij zich met Martha alleen in het rij tuig bevond, werd dit plan verijdeld hij gevoel de zich overwonnen. Vervloekt schepsel dacht hij bij zich zelf Wacht maar, de dag zal nog wel eens aanbreken, waarop ik mij zal kunnen wreken. Het rijtuig stond voor de deur alle drie bega ven zich naar den bankier het pakket werd aart Clement ter hand gesteld, die volstrekt niet be greep, waarom Stork al zijn bewegingen zoo ang stig met de oogen volgde. Toen zij teruggekomen waren, sprong de woekeraar het eerst uit het rijtuig en bleef bevende aan de deur staan, tot dat de anderen binnengegaan waren. De duivel hale hem, dacht Clement, denkt hij misschien, dat ik hem bestelen zal Zoodra het drietal gezeten was, verbrak Mar - ha het zegel en haalde uit de enveloppe den wis sel te voorschijn, dien zij onzen held overhandig de, terwijl zij met de andere hand op het helder brandend vuur wees. Vol vreugde nam Clement het papier aan. Ts het wel geheel en al volgens uw verlan gen, dat dit papier verbrand zal worden vroeg hij den woekeraar, die zijn oogen strak gevestigd bleef houden op het pak papieren, dat juffrouw Mendez in de hand hield. Ja, ja, geheel en al naar mijn wensch, ant woordde de oude man, een krachtige poging doende om zich goed te houden. Een oogenblik later was het papier tot asch verteerd. De brieven, riep Stork en stak zijn lange magere vingers uit om te grijpen. Uw belofte, de brieven. Neem ze, sprak Martha ijskoud. Een voor een nam hij de brieven, las ze en wierp ze in het vuur, met zijn oiogen het verbran den gadeslaande. .i;Ij-"' (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1