X BBERBN 6A4 PORTORICB J. E. K E S S ME Uil. FRUllTiMI. (en Eistet! se ten «rjenis 18e Jaargang. Vrijdag 30 September 1927. No. 75. fMSm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURALT* jOBN J. B08KEH, WIEEINCKM UITQEVU* x VERSCHIJNT ELKBN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per S maanden 1. ADVEllTENTIéN: Van 15 regels 0.50. ieder*» regel meer 0.10. BUIEAU Hlppolytasnoei Wiarlngei TeleL lntorcomm. No. li. i Tabiikslabi-it^k ,.L>« Wakende Leiuw' Ijaat I2ö - ALK MA AH 30,70 100, 120, 140,150, 160. 180, 200, 225, 258 350,400, 450 en 500 cent per pond. EINNENL. NIEUWS. EEN STORMBUI OP DE ZUIDERZEE. Maandagavond is in De Lemmer binnengeko men het motorschip „Deus Gabarnator", van de lirma Roebert en Slot, gedomicilieerd te Zwart sluis, op reis met een lading steen van Kampen naar Leeuwarden. Tusschen Schokland en Urk was dit schip Maandagmiddag door een storm bui overvallen, waarbij de zeilen scheurden en door de overkomende golven alles wat los op het dek lag wegspoelde, o.m. een paar vaten olie. De dckkleeden scheurden, waardoor het schip veel water in kreeg. Op motorkracht kon de Lemmer worden bereikt. IN EEN STORM. Maandagmiddag is tusschen Lemmer en Urk het ijzeren zeil-motorschip „Vreda", schipper J. Kamps, van Groningen, door een stormbui over vallen, waarbij de zeilen verloren gingen. De» avonds kon het schip met behulp van den motor de haven van Lemmer bereiken. Het schip wa.\ op reis van Amsterdam naar Groningen. MEN WAS HEM VOOR GEWEEST. Een ingenieur, die op het Singel te Amsterdam had gewoond, maar eenigen tijd geleden was verhuisd, had in zijn oude woning nog goederen staan. ,Toen hij Maandag in die woning kwam, bleek hem dat er ook nog ander bezoek was ge weest. Dit ongewenscht bezoek had een deel van die goederen meegenomen. Hij vermiste, behal ve een aantal huishoudelijke artikelen, ook klee dingstukken en een electrische koffiemolen. De waarde van het een en ander werd door hem ge schat op ruim 3500. GESTRUIKELD OVER DEN INBREKER. Zondagnacht heeft een inbreker zich toegang verschaft tot een woning in de Kaapstraat te Den Iltvg. Dat de bewoner de gewoonte had, in zijn slaapkamer onder zijn bed een geldkistje te plaatsen, was klaarblijkelijk den inbreker be kend. ;Toon de bewoner nu Maandagmorgen bij het ontwaken uit zijn bed sprong, struikelde hij over een man, die onder zijn bed uitkroop en zich hals over den kop uit de voeten maakte. Po- eingen om den inbreker te grijpen, gelukten niet. Het geldkistje stond echter nog op zijn plaats. ROTTENDE AARDAPPELEN. Bij het rooien van aardappelen in Oostelijk Groningen worden de knollen den eersten tijd FEUILLETON. O—O No. 9. Er loopt een rechte, harde weg, met asphalt bestraat van den westelijken naar den noorde lijken kant van het grasveld, bijna overal afge perkt door een ijzeren hek. Hier en daar, langs het pad, staan houten banken. Op een daarvan, dicht bij de westelijke zijde, zat een gebrekkige oude man uit te rusten. Er zat niemand anders. Rondom hem warencrickct- en tennisvelden en ballen vlogen naar alle kanten, wat niet altijd zonder gevaar voor de voetgangers op het pa* vas. Maar de oude man scheen veel behagen in het cricketspel te hebben en keek er met de grootste belangstlling naar. Hij had er nog geen drie minuten gezeten, toen een knaapje van tien jaar ongeveer kwam .aan - loopen met een brief in de hand. Hij scheen zeer van zijn vrijheid te genieten en zag er verrukt uit. Voortdurend sprong en danste hij onder hel gaan en toen, alsof hem plotseling iets inviel, begon hij opeens langzaam te loopen en keek verlangend naar de cricketspelers. Hij nam geen notitie van don ouden man, toen hij dien voorbij kwam, maar deze stond op en ging hem lang zaam achterna. Spearing's hart klopte luide, terwijl hij den knaap nastrompelde. Zou zijn list gelukken. Dat het een waagstuk was, wist hij wel, maar het scheen de moeite waard, want hij was tot alles gereed cn de knaap zou wel naar huis dra ven. Als er personen waren, die het toelegden op het leven of de vrijheid van George Fielding, dan zouden ze nu wel voor den dag komen. Zouden zij -op de loer liggen en nu de gelegen heid aangrijpen De oogen van den ouden man keken overal rond, terwijl hij met schijnbaar slependen tred achter den jongen aanhobbelde. Wel jongen, waar gij jij op los aan hoopen bewaard op het veld en toegedekt met aardappelloof, doch nu blijken ze, niettegen staande de luchtige bedekking, te broeien en te rotten, zoodat de landbouwers liefst zoo spoedig mogelijk willen afleveren naar de fabrieken. Ook in Zeeland schijnen zo slecht houdbaar te zijn, want vandaar kwamen reeds scheepsladingen voor aardappelmeelfabrieken in de Groninger Veenkoloniën. EEN KONIJNENBEURS TE MIDDELBURG. >Te beginnen met Zaterdag a.s. zal te Middel burg wekelijks een konijnenbeurs worden gehou den, waar zoowel fokmateriaal, als slachtdieren zullen worden aangevoerd en verhandeld. EEN GUMMIBAL INGESLIKT EN GESTIKT. Zondag is te Sneek een 4-jarig zoontje van L. gestikt, t-ocn het met zijn vader speelde. Het had n 1. een gummibal ingeslikt. Men heeft den jon - gen nog geopereerd, doch de heelkundige hulp hoeft niet meer mogen baten. HOE EEN RIJWIELDIEF TEGEN DE LAMP LIEP. Hij wil van den bestolene een rijwiel- belastingplaatje leenen. Maandagmorgen zette de 18-jarige huisknecht T W. Z., uit Schiedam, zijn rijwiel neer voor de Arbeidsbeurs te Rotterdam om daar boven te gaan informeeren of men soms werk voor hem had. (Toen hij na twintig minuten terugkwam, zooals hoe langer zoo meer gebruikelijk wordt, zijn karretje verdwenen. Aangifte van den dief stal bij de politie volgde, waarna hij naar de ou derlijke woning terugkeerde. Zijn vader bleek in het geheel niet gesticht te zijn over het stelen van het rijwiel en deed zijn zoon daarover ern stige verwijten. Deze op zijn beurt verdedigde zich zoo goed als hij kon, maar moeet ten slotte zwichten voor vader's argumenten. Mede om den woordenvloed te ontwijken, nam hij een oud rijwiel, dat nog thuis stopd en besloot daarmede e^ns naar Den Haag. te rijden. Misschien slaagde hij daar beter bij het zoeken naar een betrekking. Maar wie schets zijn verbazing, toen hij, tus schen Overschie en Delft, iemand zag rijden op het 's morgens van hem gestolen rijwiel. Daar de „zwijnenjagetr" evenwel veel ouder en -sterkei leek dan hij zelf was, besloot Z. maar eens eeis praatje met hem te maken om te zien of hij op deze manier Delft niet kon bereiken, waar hij hem dan aan een agent van politie kon aanwij zen. Zoo gezegd, zoo gedaan en al spoedig was de kennismaking aangeknoopt. De rijwieldief vroeg na een poosje aan Z. of hij soms geen rijwielbe- b.stingmerk voor hem had Z. had het zijne op 'den Zuidblaak van het bewuste rijwiel genomen want hij had het zijne „verloren." Z. antwoord de dat dit zoo erg niet was wanneer de nieuwe kennis met hem naar zijn woning in Delft wilde meegaan dan kon hij er daar een voor een koop- io krijgen. .Argeloos stemde de „zwijnenjager hierin tot, waarna rustig pratend werd voortge- oeddeld. F.en poosie later vroeg de man aan Z. of hij niet, bnne: was om zoo alleen langs de buitenwe gen te rijden. Neen. antwoordde deze. daar hen ik nooit ^ang voor. want ik heb altiïd een revolver bij me. Ziin nieuwe kennis gaf daarop den wensch te kannen ook zooiets te willen hebben, waarop Z Een man van middelbare grootte sprong plot seling over het hek langs het pad en ging naast den knaap loopen. Terstond verhaastte Spearing zijn tred en kwam nader. Hij herkende den man niet als een der inbrekers in den nacht van den moord, maar de gestalte was dezelfde en hij ver moedde dat de kerel zich vermomd had. Ik mag een brief naar de post brengen, ant woordde George, want de vraag was zoo eenvou dig, dat hij als werktuiglijk antwoordde. Gunst, daar moet ik ook net heen, laten wij eens draven jij krijgt een kwartje als jij er het eerst bent, zei de man met een vriendelijken glimlach. Een kwartje riep hij. Is dat nu echt waar Ja heusch. Mag ik het eerst weg Ja. De jongen was een en al opgewondenheid voor den wedloop. De man lachtte en scheen er ook veel lust in te hebben. Begint u dan te loopen als ik bij die bank ben Goed zoo, vlug dan. Zoodra je bij de bank bent, begin ik cn een kwartje voor wie het winï. George stormde weg. Dit alles ging zoo snel, dat Spearing nu een keus moest doen, wat maatregelen hij het best kon nemen, want hij zag ook nog een anderen man, die het blijkbaar met dezen eens was, door het gras hollen tusschen George en de bus, met de blijkbare bedoeling om den knaap den weg af te snijden, zoodat hij niet den .geringsten twijfel meer behoefde te koesteren of dit waren de twee mannen die hij zocht. O, mijnheer, help mij, help mij toch, riep Spearing met zwakke stem en de eerste man, die juist aan zijn wedloop beginnen wou, en dio fei telijk Fincent Borrodaile was, zag zich opeens ebzwaard met het gewicht van een ouden, vui- len kerel, die opeens een soort toeval had gekre gen en die de armen om zijn hals sloeg, zoo stijf, dat hii ze niet los kon krijgen. Laat mij toch los, kerelBen je heelemaal zeide, dat hij die ook aan zijn woning kon beko men. Ja maar, zei de ander weer, ik heb geen geld genoeg daarvoor. Maar als je misschien deze et- lectrische lantaarn nota bene de eigen lan taarn van Z. daarvoor in ruil wil hebben, dan wil ik die revolver wel overnemen van je. Ook dit vond Z. goed en langzamerhand nader de men Delft. Zou ik, zoo vroeg de rijwieldief toen, geer, last krijgen met de politie, als ik zonder rijwiel- pJaatje rijd Ja, dat is best mogelijk, antwoord de Z. Maar weet je wat wij doen Als ik een agent zie, zal ik naar hem toe gaan en hem met een smoesje aan de praat houden, dan kan jij in dien tusschcntij(l doorrijden. De ander vond dit een uitstekend idee en toen men dan ook in een buitenwijk van Delft aan kwam en een agent naderde, reed Z. vooruit. Hij sprak, zooals was afgesproken, den agent aan, doch vertelde, dat de man, die daar op een rij- ™iel aankwam, dit rijwiel in Rotterdam van hem had gestolen. Arrestatie van den rijwieldief volgde nu. waar na deze. die de 24-jarige varensgezel D. B., uit Sliedrecht, bleek te ziin, naar Botterdam op transport werd gesteld, waar hij werd opgeslo ten. BUITENLAND. SLAKKEN. De natte zomer van 1927 was voor de slakker speciaal de naakte, een ideaal seizoen en meni- gen liefhebber zoowel als vakman hebben ze groote ergernis verschaft. Het fatale is, dat je er zoo weinig aan doen kunt. Schoteltjes bier, asch, kunstmest (b.v. patentkali of kaïniet) en derge lijke zijn heel mooi in theorie. Maar in de prac- tijk blijft er niet veel anders over dan 's morgens vroeg of 's avonds laat wegzoeken. Tamelijk succes heb ik bereikt, zoo vertelt B. B. in „Onze Tuinen", door ze plantjes voor te zet ten, waar ze speciale voorkeur voor vgrtoonen Afrikaantjes, Petunia's, jonge madeliefjes, sla blaadjes, en die dan als de schemering begon te vallen, af te zoeken. Een ander middel, dat ook succes gaf, was hei neerleggen van omgekeerde stukken bloempot op koele, beschaduwde plaatsen en daaronder uitschot van aardbeien, 's Morgens kon ik dan soms een half dozijn tegelijk bemachtigen. Het schijnt dat we in het dierenrijk niet veel helpers tegen naakte slakken hebben. Vooral de groote zwarte wegslak schijnt al heel weinig in den smaak te vallen. Dr. Hermann Lons nam allerlei proeven in den Zoölogischen Tuin te Hannover. Zelfs de struis, die toch niet zoo erg kieskeurig is, spuwde onder alle teekenen van afschuw een reeds opgevangen slak weer uit. Toen ging hij zelf eens proeven. Prof. Broek- meier vertelt, dat Lons daarbij leerde dat het taaie slijm e.-g kleverig is m buitengewoon af schuwelijk maakt. Zoo'n proef zal wel niet veel navolgers vindon als men leest, dat dr. Lons zijn meisje eenige dagen lang geen zoen mocht creven, zullen meesten dat wel overtuigend ge noeg vinden. Toch is er een dier, dat graag naakte slakken eet. Prof. Brockmeier verhaalt naar aanleiding van Lons' proeven, hoe hij voor een aantal jaren gek siste hij. Met een vloek en een ruk trachtte Borrodaile zich aan den man te ontworstelen, maar h«j slaagde er niet in want hij hield hem steeds om de armen gekneld. O. mijnheertje, ik vraag u nederig excuus, maar ik werd zoo duizelig, zoo ziek. Het is door gebrek en ouderom en armoede. Dat heb ik wel meer, houd u mij nog even vast, heb u toch me delijden met mij, het wordt al iets beter, zuchtte de man, terwijl hij zich voortdurend stijver om Rorrodaile's nek klemde, die hem maar niet ef kon schudden. Zoo bleven zij geruimen tijd staan, en George, die gedruisch achter zich hoorde, keek om e.i schrok. Hij bleef stokstijf staan cn aarzelde. Hoe ging het met het kwartje Hij stond nog te aarzelen, toen hij opeens haas tige voetstappen achter zich ho-orde en omziende zag hij, dat een man hijgend en zwetend naar hem toe kwam hollen. Dit was genoeg voor George, want hij herin nerde zich opeens wat de juffrouw gezegd had, ingeval hij aangesproken of lastig gevallen werd en hij zette het op een loopen naar huis, zoo snel hij maar kon. In een oogwenk was hij het hek over en h-olde naar het huis zoo snel zijn beencn hem dragen konden. Split volgde hem, want dat was zijn vervolger, zoolang zijn adem toeliet, maar ziende, dat de jacht hopeloos was, hield hij uitgeput stil. Op dat oogenblik bekwam de oude man heel en al van zijn aanval van duizeligheid. Ziende, dat de knaap om zoo te zeggen weer veilig thuis was, liet Spearing Borrodaile los, die zich zon - der een enkel woord omwende, veel te verstoord en verwoed om den ouden bedelaar ook zelfs maar een vloek naar het hoofd te werpen. Deze ging hem nog een oogenblik achternéi, zich uit - puttend in betuigingen van dankbaarheid. Borrodaile's toestand kan men gemakkelijk begrijpen. Hij deed net of hij Heywood niet zag en liep gemelijk naar Sparrenoord terug, ook keek geen der mannen om of zij gevolgd werden. Spearing riep een rijtuig aan en hield ze voortdurend in een twintigtal groote wegslakken aan een eg«l gaf, die ze met smaak verorberde. Het zou wel interessant zijn, om althans de/e proef eens grondig te herhalen. Als het blijkt dat de egel van prof. Br. geen uitzondering vormde,, kan onze waardeering voor deze vaak miskende, diersoort er slechts door verhoogd worden. GRUWELIJKE BARBAARSCHHEID. VIER MENSCHEN LEVEND BEGRAVEN. In het Poolsche Dorp Simonore is een ontzet tend drama aan het licht gekomen. De burgemeester van het dorp heeft namelijk op eigen gezag 4 dorpelingen ter oood veroor deeld, omdat zij werden verdacht van diefstal. Hij deed de ongelukkigen binden en naar het kerkhof dragen. Heel de bevolking was op de heen om bij de strafuitvoering aanwezig te zijn. Een put werd gegraven onder de oogen van de slachtoffers, die er dan levend in geworpen wer den, waarna men den put vulde. Men kan zich den ontze<ttenden doodstrijd inbeelden van die 4 menschen, die slechts van diefstal werden ver dacht. Slechts door een toeval kreeg de hoogere over heid kennis van dien viervoudigen in koeler, bloede bedreven moord. Last werd gegeven, don burgemeester, die de ontzettende misdaad De- dreef, benevens verscheidene inwoners van Si monore te arresteeren. Zij zulten wegens fiun misdrijf terecht staan. De lijken der vier gemar telde slachtoffers zijn opgegraven en gerechte lijk geschouwd. DE KINDERVERLAMMING IN DUITSQHLAND Uit Leipzig wordt gemeld, dat zich«sedert Zay terdag weer 13 nieuwe gevallen van kinderver lamming hebben voorgedaan, zoodat er op het oogenblik 124 gevallen zijn vastgesteld. Men vreest, dat het einde van de epidemie nog niet is bereikt. Te Koningsbergen zijn sedert 1 Augustus j.1. ook 6 gevallen van kinderverlamming voorge vallen, waarvan een een doodelijk verloop had. VOORZICHTIG MET ELECTRISCHE STRIJKIJZERS. ;Te Weenen werd een jonge vrouw bij het strij ken met een electrisch strijkijzer op slag gedood. D'1 politie cn de stedelijke electrische fabrieks- dienst stellen een opderzoek in. Men vermoedt, dat zij in een sterkstroomkring is geraakt. WINTERBODEN. Op den Broeken is de e.erste sneeuw gevallen. Ook in Engeland is Zaterdag reeds sneeuw ge vallen. Op de Hevellijn Range in Cumberland ligt de sneeuw reeds bijna 10 c.M. hoog. Schaap- Verders, die deze streek goed kennen, zeggen dat het nog nooit op den eersten dag van den herfst beeft gesneeuwd. ALLERLEI. De wandelende borrel. Amerika is niet het ee nige „drooggelegde" stukie op aarde. In het hoo- cre noorden, in Groenland, is de verkjoqp van al cohol sttreng verboden. Hetgeen niet wegneemt, dat de Eskimo's don smaak van koffie en robbon- ^nek wel eens willen verdrijven door een pittig borreltje. En zoo gebeurt bet dus wel eens. dat zii zich tóch den verboden drank verschaffen op ongeoorloofde manier natuurliik het oog en toen hij ze het huis had zien binnen - gaan, schreef hij adres en nummer op, ging naar het politiebureau wel voldaan met zijn werk van /iien middag. VII. Het idee van den dokter en wat er van kwam. Wat zou hij boven gaan doen vroeg Mir- lield bevend. Split Heywood, Borrodaile en hij hadden juist het avondeten gebruikt, dat in een somber stil zwijgen genuttigd was en Borrodaile had hen op eens verlaten en was naar boven gegaan. Zij konden hem hooger en hooger hooren klimmen en dus begrepen zij, dat hij naar de vliering ging. waar de ongelukkige uitgehongerde zieke lag, zwevende'tusschen leven en dood. Hij kan toch nog boven gaan, als hij wil, antwoordde Heywood norsch. Maar waarom zou hij gaan Ja, ik weet het niet. Denk je, dat liij hem vermoorden gaat Neen, dat zal hij wel niet, maar 't l£ altijd mogelijk, zei de advocaat koeltjes. Waarom denk je dat Och, zanik niet, Dok, zeg, houd je mond met je eindelooze vragen. Ik kan het niet meer uithouden, ik ben mijn leven zat, zei Mirfield op hoopeloozen toon met de hand onder het hoofd. Dat zeg je altijd, malle kerel en waar dient het toe Wij zitten er veel te diep in, wij kunnen er niet meer uit, wij zinken of drijven met den baas. Monter jezelf maar wat op en blijf bedaard, hij kan ieder oogenblik terug zijn en als hij je ziet is hij razend. De waarschuwing had de gewone uitwerking op Mirfield, zijn angst vo-or Fincent Borrodaile was sterker dan alle andere angsten en hij werd betrekkelijk weer kalm. Zoo is het beter, Dok, zei Heywood goedkeu rend. fWordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1