18e Jaargang- Vrijdag 14 October 1927. No, 79. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ipjlp WIERINGEN EN OMSTREKEN J. E. K 1 i S HL1ME §111. PftüüTABil. £ea tsi$4aJ on ttn ufais rWIERINGER COURANT» COSN. J. B08KEK, WIEUNfiM DITOETEBi VERSCHIJNT BLKBN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per S maanden 1.— ADVERTENTIéN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0 10 BUREAU; Hippotytushoei Wtarlngea. Talel InterooK». Na. 11, Tabaksfabriek ,.L>« Wakende Leeuw'' Ijaat L£2& - ALKMAAL 30, 70 100,120, 140,150, 160.180, 200, 225, 250 350, 400, 450 en 500 cent per pond. BINNENL. NIEUWS. VERLAGING RIJWIELBELASTING. Van f 3 tot f 2.50. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Rijwielbelastingwet. Voorgesteld wordt, in deze wet de volgende veranderingen te brengen Elk belastingmerk is geldig voor een bepaald tijdvak van een jaar dat daarop is aangeduid. Het tijdvak gaat in met een eersten Augustus f van elk jaar. De belasting bedraagt twee gulden en vijftig cent. Indien het hoofd van een gezin niet voor zijn beroep of bedrijf een rijwiel noodig heeft, dch dit wel is met een door het hoofd aangewezen lid van het gezin, dat, evenals het hoofd zelf, niet ln de Rijksinkomstenbelasting voor het loopende belastingjaar is of wordt aangeslagen, wordt een belastingmerk kosteloos uitgereikt voor een rij wiel, uitsluitend door dat lid te berijden. De tijd van 1 Januari 1928 tot en met 31 Juli 1929 wordt gelijkgesteld met het tijdvak 1928. De voor dit tijdvak geldige belastingmerken dragen als vermelding 1928. De wet treedt pi werking 1 Januari 1928. Aan de „Memorie van toelichting is volgende ontleend De ervaring beeft geleerd, dat het doen samen vallen van het'belastingjaar der rijwielbelasting met het kalenderjaar aanleiding tot eonige be zwaren geeft. In de- eerste plaats zijn de postkan toren omstreeks Nieuwjaar met werkzaambo- den overladen. Verder is het, zooals ook uit in gekomen adressen gebleken is voor menigeen moeilijk de belasting op te brengen in den win ter. ,Ten Slotte schept de omstandigheid, dat de aanvang van het belastingjaar niet samenvalt met het begin van het rijseizoen, een gunstige gelegenheid voor vervalschers van rijwielbelas- tingmerkeh tot het in omloop brengen van val- sche merken, in den tijd, waarin een aantal wiel rijders nog geen rijwielbelastingmerk heeft aan geschaft. Vangt het belastingjaar aan op een .tijdstip midden in het rijseizoen, dan is de gele genheid voor het in omloop brengen van valsche merken veel geringer. Redening houdende met de werkzaamheden bij de administratie der belastingen wordt het raadzaam geacht, als datum van aanvang van het belastingjaar 1 Augustus aan te nemen. Het verspringen van den aanvangsdatum van het belastingjaar is oorzaak, dat voor het tijdvak 1 Januari 1928 t'm 31 Juli 1928 een bijzondere voorziening zal moeten worden getroffen. De mi nister acht het raadzaam, deze in dier voege aan te brengen, dat bedoelde periode begrepen zal worden geacht in het eerste belasting jaar, dat ingevolge de gewijzigde wet zal loopen. Vogr de belastingplichtigen zal zulks een tijdelijke verla ging beteekenen tegen welke geen overwegend bezwaar bestaat nu het bedrag dat aan den dienst 1929 ten goede zal komen niet verandert. De merken voor 1928 zijn reeds vervaardigd vandaar de vermelding „1928" voor het tijdvak 1 Jan. '28—Aug. '29. STROOPERSDRAMA TE ANNEN. In het Eeksterveld te Annen (Dr.) werd< n Woensdagnacht de gebroeders N., die daar bezig waren met den lichtbak te stroopen, door jacht opzieners omsingeld. De een gaf zich spoedig ver, doch de andere trachtte te ontkomen. Een der jachtopzieners trok zijn revolver en loste e°n schot in de duisternis, met het gevolg, dat N. zeer ernstig getroffen neerviel. In het ziekenhuis te Groningen, waarnaar hij vervoerd werd. is hij korten tijd daarna aan de gevolgen overleden. N. was vader van drie kinderen. AL CHARLESTONNEND GESTORVEN. Te Waelham bij Mechelen is een meisje uit Duffel, terwijl zij in een danszaal een Charleston danste, uitgeput neergevallen. Zij stond weer op en danste voort. Weinige minuten later viel zij neer en bleef nu liggen Zij bleek te zijn gestor- KERMIS-„SPAAR" GELDEN. Bij gelegenheid der kermis te Udcn hebben de zoogenaamde kermisspaarders niet minder dan f 5000 van de spaarbank gehaald om kermis te vieren. Voor een gemeente van 7000 zielen een feit dat te denken geeft. EEN ONFORTUINLIJK VOETBALLER. Zekere J. Jacobs te Tilburg heeft tijdens den voetbalwedstrijd CAV.S.Boxtel die Zondag te Tilburg gespeeld werd, het ongeluk gehad zijn been te breken. Dit is reeds de derde maal, dat deze voetballer zijn been breekt. EEN BIETENROOIMACHINE. Het Rijkslandbouwinstituut te Wageningen heeft overgenomen de door de heeren Van Driel en Visser te Zevenhuizen (Z.-H.) geconstrueer de bietenrooimachine met kopafsnijinrichting; waarmede reeds eerder zeer geslaagde demon straties zijn gegeven. Deze machine is voor het landbouwbedrijf en ipeciaal voor het bletenrooicn van groote* betee- kenis. EEN BARMHARTIGE. Woensdagmiddag werd te Ridderkerk de fiets rijder H. N. door een auto aangereden, waardoor hij kwam te vallen en bewusteloos geraakte. Bij onderzoe kwerd hersenschudding geconstateerd. De bestuurder van den auto had het slachtoffer aan den kant van den weg gelegd en was daarna doorgereden. Het nummer van den auto is on bekend. PENSIONEERING VAN WETHOUDERS. De afgetreden Amsterdamsche wethouders, de heeren F M. Wibaut, S. Rodrigues de Miranda en Ed. Polak, hebben hunne aanvragen om pen sioen ingediend. Thans wordt aan den Raad FEUILLETON O—O —No. 13. Dat was genoeg voor Heywood, die nu dacht, idat hij iets gewonnen had, ofschoon hij leitelijK .niets wijzer was dan eerst, want de directeur was zijn zegregel getrouw nagekomen om iemand in zijn vertrouwen te nemen voor het absoluut noo- ,dig was. Toen zij op Clapham Common waren aangeko men liet Borrodaile lieywood aan het hek staan ging rechtuit naar de voordeur, waar hij hard 14e bel trok. Nadat hij veel grendels had hoo- aan uitrekken, zag hij de deur met den ketting ren ope iuffr0uw Green keek behoedzaam geopend e door 'v en wat wou u vroeg zij ,Wl« «leorge al in bed 1 Z o bent het, ^«nheer Spearing. Ik sShrok '"zilTg een witten ba^ rand en dacht dadelijk dat ^«o^ voer de vermomming, die zij zelf i hP—Ja, ik ben het, zei Borredaile ®aast u vooral, ik kom den kleinen Geoi.ke Hem halen Waarom Voor een enkel oogenblik vermoedde i >J ™'da" Geen praatjes, het kan niet anders. Jr geen tijd te verliezen. Het leven van den Ion|h" loopt gevaar en dit huis is niet langer veilig voor hem. Wij hebben bericht gekregen, dat men vanavond nog wil komen weghalen. Ik breng hem naar liet politiebureau en kom dan met een half dozijn agenten terug voor de veiligheid nier in huis. Nu weet u alles. Haast u en verschrik den jongen maar niet. Hemel nog toe. riep zij en een oogenblik la ter hoorde Borrodaile* haar roepen Georger, Ge- orge Waar bon ie toch Ha'al gauw ie pet en je iasje. Je mag met mijnheer Spaering mee. Je hoeft niet bang te zijn, jongen, daar .is niets geen reden voor. De ketting werd losgemaakt en de knaap kwam naar buiten. Dus u bent mij nu eindelijk eens komen op zoeken, zcide hij zijn hand vertrouwelijk in die van Borrodaile leggend, en toen Maar u ziet er heel anders uit. Ja, mijnheer ziet er heel anders uit, maar hij is het toch, ga maar gerust mee, zei juffrouw Green. Nu dag juffrouw. Ik kom zoo weer terug. Kom George. Goeden dag. Houd de deur goed gesloten en doe voor nie mand open, voordat ik tejugkom, riep hij nog, toen hij halfweg het tuinpad was. Neen, mijnheer, Spearing, daar kunt u op rekenen, antwoordde zij en toen verdwenen de man en de knaap in de duisternis. Ts het pak zwaar Neen, niet zoo erg, antwoordde Heywood met gesmoorde stem. Goed, wij zijn er Mina, zei Borrodaile. Toen de knaap een eind ie over het pad don: Clapham Commom had geloopen werd hem een zakdoek met wat chloroform over het gezicht ge worpen, zoodat hij spoedig zijn bewustheid ver loor daarop werd hij in den zak gestoken en door Hevwood op ziin schouder gedragen on zoo gingen de twee schurken terug naar Sparrenoord Zij begrepen al dadelijk, dat er iets vreemds wsa door het licht dat door de vensters scheen. Men zal zich herinneren, dat Priest het gas in de vestilfule en in de voorkamers had aangesto ken. Hevwood zag het het eerst. Kijk eens, haas, wat zou dat wezen Eeen heele verlichting. Dok lijkt wel gek, of. Ga aan den overkant en wacht, dan zal ik eens polshoogte gaan nemen, was het antwoord. Borrodaile sloop voorzichtig naar het hek ie en gluurde door de takken der pijnboomon. Om te zeggen, dat hij geen vrees koesterde zou onwaar voorgesteld dit pensioen te bepalon voor de hee ren Wibaut en de Miranda op 4000 en iden heer Ed. Polak op 2666,67 per jaar. Deze laatste kan nog niet voor vol pensioen in aanmerking komen, omdat hij 48 volle maanden wethouder is geweest en daarvoor 72 maanden ambtsver vulling wordt vereischt. EIGENAARDIGE MANIEREN. Er heerschen in het waterschap „de Linde" eigenaardige toestanden, aldus wordt uit West stellingwerf (Fr.) aan de/felgr. gemeld. Ongeveer 60 ingelanden, daartoe herhaaldelijk aangemaand, blijven halsstarrig betaling weigie*- ren van de polderlasten. Volgens hun oordeel is de aanslag van hunne perceelen te hoog. Zij hebben de hulp van Ged. Staten ingeroepen een conferentie met afgevaardigden en Provin ciaal bestuur, werd gehouden, Tnaar men heeft nog geen beslissing genomen. Een ander eigenaardig verschijnsel is dit. dat bij hoogen waterstand, ingelanden op hun eigen houtje gingen zorgen voor wateraevoer van hun eigen perceelen. Er worden waterkeeringon doorgestoken of dijken aangelegd, naarmate dit noodig was om eigen waterschade te voorkomen, zonder dat men zich bekommerde over eigendom men van anderen. De aannemer van kanalen en wallen in dit wa terschap In'dt veel schade door deze willekeurige wiize van bandelen van ingelanden, want hier door kan hij met zijn grond- en metselwerk niet opschieten. BUITENLAND. FORD'S RUBBERPLANTAGES De plannen van Edsel Ford, de president der Ford Motor Company, voor do ontwikkeling der rubberaanplant in Brazilië zijn, naar verluidt, gereed gekomen. De werkzaamheden zullen wor den uitgevoerd door een organisatie, bekend a's de „Ford Industrial Expansiop Company", welke is gevormd met een kapitaal van een milliojn dollar. De concessie, die Ford in Brazilië heeft vèrkregen, bestaat uit een uitgestrektheid land tusschen de 3 en 4 millioen acres groot, gelegen tusschen de Japaja-rivier on de Xingoe-rivic.*. De modern? 'e machines, zelfs vliegtuigen, ziullei bij de exploüa tie van dit terrein, worden aange wend. Er zullen nederzettingen worden opge richt en de verbinding zal worden onderhouden door de schepen van de vloot van Ford. AARDSCHOKKEN TE ROME EN ELDERS. De aardbeving, welke Dinsdagmiddag te Rome werd waargenomen, begon te kwart voor 4 en duurde ongeveer 15 seconden. De kracht van de trillingen was voldoende sterk om een paniek te veroorzaken. Tn de straten, die gevuld waren met een groöte verschrikte menigte, werd geen scha de aangericht. Vrouwen stieten angstkreten uit en bonden en katten renden her- en derwaarts door de straten, vluchtend voor het. hun 'onbe kende e-evaar. De woonhuizen trilden en schilde rijen, electrische kronen enz. verkeerden gemil men tiid in slingering. (Tot dusver is niets bekend geworden van persoonlijke 'ongelukken. Volgens telegrammen uit Moskou is het Rai- kalgebied onnieuw door ernstige aardbevingen geteisterd. Vele huizen ziin verwoest. De spoor weg is op verscheidene nlaatsen beschadigd. zijn, maar evenmin was bet waar, dat bij geheel in de war werd gebracht door hetgeen hij zag. Hij zag Priest aan de tafel zitten in een schitte rend licht een rapport aan het opmaken en hij zag ook Palmer en Price. Er was dus een poiitieinval geweest, dat was duidelijk genoeg.Men moest Heywood en hem in den vooravond gevolgd zijn. Zijn eerste gedachte was zichzelf geluk te wenschen over zijn slim - heid ten opzichte der juweelen. Maar waarom zaten die mannen daar zoo rustig Dat was hem een raadsel. Wat deden zij En waar wachten ze op én waar was Mirfield. Was die slim genoeg geweest om te vluchten en zou dat gelukt zijn Zou George Fielding nog op zolder zijn Zou den zij hem gevonden hebben en waar was hij dan nu Alleen was het hem een onoplosbaar raadsel, waarom de politie zoo dom was om een openlijk vertoon van hun tegenwoordigheid al daar te maken, dat was hem geheel onverklaar baar. .1 Hij staarde een geruimen tijd naar het gezel - schap met een verachtelijken grijns en ging toen op zijn gemak weer naar Heywood toe. Vanavond is daar geen plaats voor ons, Split, zeide hij. i - Wat is er dan voor bijzonders - Daar zit de politie en ze kijken er erg op hun gemak. Het schijnt zoo'n soort beleefdheids bezoek te zijn. Kom Split, wees nu niet dadelijk zoo bang, ging hij voort, want Heywood had als werktuiglijk den zak neergezet en wilde, door een panischen schrik bevangen, zich uit de voe ten maken. Neem je zak nu maar weer op man, en loop door. Geen nonsens, hoor, langzaamaan, haast zou alles in de war brengen. Heywood nam gehoorzaaam de zak weer op. Toen zij op eenigen afstand waren van Sparren- oord in een stille achterstraat, begon Borrodaile Heywood gerust te stellen. Monter je wat op, zei hij. 't kon nog duizend maal erger zijn.'Verbeeld ie, dat ze geen licht hadden opgestoken en wij zoo in de val waren geloopen. Dat zou een koopje geweest zijn. Houd jij nu je zinnen maar bij elkaar Split en KIKVORSCHENPLAAG. Aan de kust van Skanen in Zuid-Zweden, heeft men met een kikvorschenplaag te kampen. In het visschersdorp Borsthusen zwermen kik kers bij tienduizenden over de straten, tuinen, landeren en door de huizen. Het schijnt dat zij uit zee komen. Er liggen enorme aantallen kikr vorschen in het water buiten de kust. Sommigen denken, dat de diertjes door den zeewind over den Sond zijn gedreven on afkom stig zijn van het Deensche eiland Seeland. Ande ren beweren dat zij uit den hemel zijn gevallen, na waarschijnlijk omhoog gezogen te zijn door een waterhoos. De kikkertjes zijn ongeveer 2V& c.M. lang en hebben groengevlekte lichamen. PROVINCIAAL NIEUWS HOOGHEEMRAADSCHAP N.-HOLLANDS NOORDERKWARTIER. We vernemen, dat in de districten Helder en Hoorn van het hoogheem raadschap Noord-Hollands Noorderkwartier zal getracht worden tegenover de candidaten der verbonden politieke partijen voor de vacatures van Hoofdingelanden en plaatsvervangers candi daten te stellen buiten de politiek om. De sociaal democraten hebben voor de verkiezing voor het hoogheemraadschap N.-H. Noorderkwartier in gevolge het tusschen de politieke partijen geslo ten accoord candidaat gesteld in de plaats van den heer Nes tv Midwoud, die niet meer bij de partij aangesloten is, tot hoofdingeland den heer P. Zeeman te Zuid-Scharwoude, thans plaats vervanger, en voor plaatsvervanger den heer J. Westerlmf te Alkmaar. De heer K. Breebaart Jz. te Winkel, afgevaar digd door den Vrijheidsbond,_stelt zich niet herr kiesbaar. UIT AVENHORN. Dat de groentenveiling hier enorm vooruitgaat, bewijst wel het feit., dat de omzet tot dusver reeds 105.000 meer is dan dien over het vorig seizoen. Sommige dagen passee- ren 130 schuiten de veiling. UIT BOVENKARSPEL. Aan dc ingezetenen, welke nog niet bij de waterleiding zijn aangeslo ten, zal door de politie aanzegging worden ge daan, dat ze zich vóór 1 Januari a s. dienen aan 'o sluiten. .Bij niet voldoen aan dit voorschrift zal proces-verbaal worden opgemaakt. UIT BROEKERHAVEN. Een 16-jarig meisje alhier is met een 18-jarig jongmensch uit Enk - huizen „op stap" gegaan. Aan de politie is op sporing verzocht. DE KABEL AANGERAAKT. Bij de werkzaamheden aan den proefpolder te Enkhuizen wordt gebruik gemaakt van electri- schen stroom, die door middel van een noodkabel wordt afgetakt van het stoomgemaal „Hec Groot slag". Door heC aanraken van dezen kabel kreeg de 24-jarige werkman Evert de Wit den vollen stroom door het lichaam. Hij was op slag dood,, meldt het V.D.-bureau. De ongelukkige laat een vrouw en een jeugdig kind achter. Naar de oor zaak wordt een onderzoek ingesteld. ALLERLEI. Het kerkezakje. Naar aanleiding van wat wij onlangs sdhrevcn over den Engel - schen predikant, die zijn gehoor er toe wilde dan komt alles nog m orde. Denk nu maar aan de tienduizend goudstukken die je krijgt. Maar zij hebben Dok, en die vertelt natuur lijk alles. Hij had vreeselijk het land aan u. Dat geloof ik niet. Zij hebben Dok niet, want dan zouden ze daar niet zoo op hiin gomak zit ten. Er is iets raars aan de hand, maar wat het is, dat kan ik niet uitmaken. Als we eerst maar 'n plaats hebben gevonden om den jongen van - nacht te verstoppen. Maar waar vinden wij zoo'n plaats Hoe durven wij den jongen ergens anders brengen Borrodaile viel hem koeltjes in de rede met de woorden (Terwijl wij hier staan te praten, moesten wij het kereltje wat frissche lucht gunnen. Hij maakte den zak van boven open. Ja, hij komt bij. Hij zal uit angst wel zijn mond houden en anders weer wat chloroform. Heywood stond machteloos tegenover zulke brutale schurkerij. Jij vraagt me nu om een plaats te zoeken, maar die is al gevonden, ging de ander op onver- stoorbaren toon voort. Kom Split, kijk nu zoo on- geloovig niet. Ik spreek de zuivere waarheid. Jij weet niet al mijn geheimen. Ik heb een uitste kende schuilplaats voor ons beiden. Waar dan Een halve mijl hier vandann. Laten wij er dan maar naar toe gaan. Heywood werd plotseling bezield door den moed der wanhoop, hij nam den zak weer op en volgde Borrodai^. Het was een bewijs van de groote onderdanigheid die hem voor laatstge noemde bezielde, dat hij er niet over dacht om Borrodaile ook den zak te laten dragen. Zoo bevel jij me beter, zei de baas goedkeu rend opder het voortloopen. Toen zij ongeveer vijf minuten geloopen had den zei Heywood Waar gaan we toch heen En Borrodaile antwoordde als terloops Kom, je kent deze buurt toch wel Je hebt ie verstand verloren, anders zou je die herken - non. Dit is Brixton Rise. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1