£e» misdaad sm een erfenis 18e Jaargang'. Dinsdag 18 October 1927. No, 80 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR (8^1 WIERINGEN EN OMSTREKEN üWIERÏNGER COURANT» VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS {>er 3 maanden 1. overgang wat gemakkelijker te maken we zijn immers sinds zoovele jaren aan de lage taille ge wend en bij vele dames is ze zeer in den smaak gevallen geeft men den rok een pas, een Inge zet stuk dat van de ceintuur tot aan de heupen reikt: Soms is er niet werkelijk een apart stuk boven in den rok ingezet maar heeft men de garneering zoo gekozen, dat het effect hetzelfde is. De pas of de imitatie pas is tegelijkertijdeen versiering van den rok. De stof is er in fijne plooitjes ge legd, er komen rijen stiksels op voor, smalle tresjes of galons. Soms is het stuk met punten of^schulpen op den eigenlijken rok gezet. De taillelijn wordt gemarqueerd, hetzij door een lint op soepele stof of door een leeren cein tuurtjes op meer stevige stoffen. HERFSTKLEUREN. In de eerste plaats zal er in dezen herfst en winter veel grijs gedragen worden, 'n modekleur die zich reeds van den zomer heeft aangekon digd en waarmede de meeste dames bij haar toilet aankoopen al zz'n beetje rekening hebben cehouden. En verder hebben we voor dit jaargetijde mooie warme kleuren, o.a. een serie tinten van koperkleur tot bruin. Verschillende nieuwe tin ten bruin zien we voorts, alle met roodachtige nuance, die aan gepolijst mahoniehout doet den ken. Ook veel rood zullen we zien, terracotta- *ood en vermiljoen o.a. Maar voor den avond wordt nog heel veel lavendelbleuw genomen. MARKTOVERZICHT. Het gaat met de groote najaarskoemarkten tot dusver slecht. Wel zijn er ruime aanvoeren, maar die zetten niet af van eenige beteekenis. De centrale markten, als Zwolle, Utrecht en Leeuwarden, zijn overvol van melk- en kalfvee, te Leeuwarden weren er Vrijdag 1313 stuks aan gevoerd en Utrecht 1000, maar de handel is en blijft stug. Ook naar het buitenland gaat weinig bedrijfsvee, wat over de grenzen gaat is meeren- deels slachtvee. Het blijft bij komen, kijken en nraten. Maar zaken werden er heel weinig ge daan. En toch als men de groote kudden schapen en lammeren zag, die Donderdag te SCHAGEN, reeds van 8 uur af, naar het spoor werden gedre ven, en de' kudden koeien zag, die naar de meer polders werden gedreven, dan komt men toch tot het besluit, dat er nog heel wat zaken worden sredaan. Met don verkoop van wolvee kon men tevreden zijn. Vette schapen voor den uitvoer 44,50, lammeren voor den uitvoer, beiden naar Frankrijk 35,fokschapen 36,rammen 40,oude schapen 34,a 38,Deze cijfers ziin wel goed. Vette koeien waren minder. Ie kw. f 1.„ ft j.03 2e kw. f 0 90 a 0.97 verder tot f 0.70. Vette varkens 0.64, een werd verkocht 0 65 doch daarhii bleef het, zouters 0.64, gewone «lachtvarkens 0.62. BTNNENL. NTETTWS. ADVERïENTIëN: Van 15 regels 0.50. Tedere regel uieer f 0 10 7de leerplicht jaar tegen 1 Juli 1928. Het toen gemaakte voorbehoud kan thans ver vallen. /Ten aanzien van de kosten, welke het herstel van den zevenjarigen leerplicht met. zich brengt wordt het volgende opgemerkt. Zooals bekend is, meent de Regulering, dat voor de doorvoering van leerplicht voor het ze vende leerjaar gerekend moet worden op een toeneming van de jaarlijksche Rijksuitgaven met 3% millioen gulden. Dit bedrag is verkregen door er van uit te gaan, dat uit het herstel van den zevenjarigen leerplicht een toeneming van de schoolbevolking met ongeveer 70.000 kinde ren zal voortvloeien, dat daardoor het aaiV leerkrachten, wier jaarwedden door het Rijk ver goed wordt, met ongeveer 1750 zal stijgen, en dat de gemiddelde jaarwedde van liet onderwijzend personeel zonder de hoofden thans op 2000" moet worden gesteld. Rij de voorbereiding der wijzigingswet van 30 Juni 1924, welke aan art. 28 der Lager Onderwijs et zijn tegenwoordige redactie gaf, is ge blei' dat bij het daarin neer gelegde 48-stelsel het aan tal leerlingen per onderwijzer gemiddeld op 40 komt. Bij een toeneming met ongeveer 70.000 leerlingen is dus op een stijging van het aantal leerkrachten met 1750 te rekenen. De Minister zegt voorts, dat de beteekenis van het zevende leerjaar voor de aankomende land en tuinbouwers vergroot zal kunnen worden, in dien bij het daarin te geven onderwijs zooveel mogelijk rekening gehouden wordt met de toe - komst der leerlingen, die het* volgen. Zoo zal in land- en tuinbouwstreken het leerplan voor hei zevende leerjaar zoodanig kunnen worden inge richt, dat het voor de leerlingen, die daarna een lagere land if tuinbouwschool gaan bezoeken, een goede voorbereiding geeft voor het onderwijs op die school. Het is zelfs niet uitgesloten, dat aldus in bepaalde streken een prachtisch inge richt zevende leerjaar van de gewone lagen school het eerste leerjaar der thans bestaande lagere land- en tuinbouwschool zal kunnen ver vangen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is bereid na te gaan of daar, waar zich die omstandigheid voordoet, de normale vierjarige land- of tuinbouwschool kan worden vervangen door een driejarige, al zou daarmede ook het voerdeel worden prijs gegeven, dat dan met het eigenlijke vakonderwijs niet op later leeftijd wordt begonnen dan althans het geval is. Het komt den Minister verder gewenscht voor het laatste lid van art. 3 der Leerplichtwet in elk geval zal eindigen bij het bereiken van den veer tien iarigen leeftijd. 1 Daarmee zal aansluiting worden verkregen tus«chcn het einde van den leertijd en den tijd. waarop het begin „van den maatschappelijken arbeid krachtens de Arbeidswet mogelijk wordt. 102-JARIGE OVERLEDEN. In den ouderdom van ruim 102 iaar is te Vec- nendaal overleden M. Diepenveen. De man, die d<* nndstp inwoner van Veenendaal was, werd verpleegd in het. oude mannenhuis. v08N J. B08KER, WIERINGEN UITGEVER 1 PARIJSCHE MODEBRIEVEN. DE BOLERO. De mode voor het herfstseizoen wordt vooral gekenmerkt door het dragen van de bolero. In den laten nazomer begon reeds de voorliefde voor dit aardige kleedingstuk. Iedere dame die niet meer in een enkel toilet uit wilde gaan, zorg de er voor, een elegant bolerootje op haar japon aan te trekken, met of zonder mouwen. Nu e 1 s was 't van dezelfde stof als de japon, maar over <le geheele oppervlakte geborduurd wanneer de ze eerste effen was. Een ander maal was de bo lero slechts met anders-gekleurde biesjes afgezet Een en ander hing er van af, of men met een eenvoudig dan wel met een elegant toiletje te doen had. Dezen winter zullen japonnetjes in een geel donkere tint, blauw bij zwart af, waarbij een bolerojakje van dezelfde stof, geborduurd met goaid en wit, gedragen wordt, bijzonder in den smaak zijn. Het borduursel zal echter zeer sober zijn, om het eenvoudig karakter van de japon te bewaren. Dikwijls zal het borduursel op een av- parten breeden band worden aangebracht die dan als eens soort van entre-deux wordt gebruikt Het borduursel wordt ook wel vervangen door 'n mooie galon of een reep bedrukte stof die op eenigen afstand bijna denzelfden indruk maakt nis borduursel. ROKKEN MET INGEZET HEUPSTUK. Zal de taille h-oog of laag zijn of weer op de normale plaats komen Langen tijd geleden reeds voorspelde men ons i'len terugkeer van de normale taillelijn. En bij *ve1e japonnetjes is ze dan ook reeds op het van pnds bekende plaatsie teruggekeerd. Om deze HirondPrheid" een beetje te maskeeren en den FEUILLETON. O—O No 14. Moeten wij nog verder Zoowat vijf minuten. Zij liepen weer door. Nu zijn wij er bijna, de tweede straat links, links, zei Borrodaile na een poos en toen zij den hoek omsloegen zag Heywood den naam van den straat in zwarte letters op een wit bordje Mar- grave Crescent. Hij wankelde even en sjokte toen weer voort Hij begon een vermoeden te krijgen omtrent het huis, waar zij heengingen, maar hij deed geen .vragen en toonde geen nieuwsgierigheid. Wij zijn er. O, is dit het huis Hij zag dat het no. 25 was. Ja. i Is het huis van u Om zoo te zeggen ja, was het ietwat zonder linge antwoord. Hoe komen wij er in ik heb een huissleutel, zei Borrodaile. En toen begreep Heywood heel wat meer dan Borrodaile aangenaam vond, want Split was een ex-advocaat. Zij gingen zwijgend naar binnen. Het huis was gesloten en onbewoond gebleven sinds de lijkschouwing en de begrafenis. Wij moeten maar in het donker scharrelen, dat kan je toch niet schelen Neen, baas, geen steek, maar zouden wij den jongen niet bijbrengen Ja, gooi hem wat koud water over het hoofd. Heywood vond tastend zijn weg naar de keu ken en haalde water, terwijl Borrodaile in zich zelf zeide Split is toch een goede kerel en heeft nog nleer verstand dan ik. Hij zou wel anders gesproken hebben, als hij ■geweten had, welke plannen Heywood koesterdei. Priest In moeilijkheden. Een schnrk krijgt een les. DE ZEVENJARIGE LEERPLICHT. Thans is een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging van de Leerplichtwet en van de Lager On derwijswet 1920. Het betreft het herstel van het BUITENLAND. EEN VISCH DIE LICHT GEEFT. Wist men, dat er een visch is die in donkere BUREAU s Hippolytnshoel Wiorlnpen. TaliL Interoonun. Na. IA streken als verlichtingsmiddel dienst doet Dat is de kaarsvisch, welbekend bij de India nen van Britsch-Colombia, die ze gebruiken om er de lantaarn van hun hutten mee te verlichten. Hoe zij dat doen Zij hangen den visch te dro - gen, tot er keen water meer in zit. Daarna beves tigen zij hem in een lantaarn en steken hem aan. Het geraamte dient els „toorts" en d^ aan zienlijke hoeveelheid olie in het lichaam van de zen kaarsvisch geeft een heldere vlam. di2 abso luut niet walmt en die zeker wel twintig uren achtereen in leven blijft. In tijd van voedselschaarschte kan fri^n het dïor eten ook EVA FOOTH EN DE DAMESMODE. de commandante van het Leger des Heils, is de zer dagen uit Amerika te Londen teruggekeerd. Zij werd na haar terugkomst dadelijk ge-inter- vieuwd door een journalist, die haar meening over de hedendaagsche damesmode wenschte te booren. Korte rokken ziin beter dan lange, zeide zij, want de lange'worden doornat van den regen en veroorzaken gemakkelijk longontsteking. Ik ben ook voor het kortgeknipte haar, hoewel het. naar mijn meening, de vrouwelijke aantrekkelijkheid iets vermindert. Ik heb vroeger ook kort haar "rdrngen. Dat is verscheidene jaren geleden en ik dee het uit gezondheidsoverwegingen. Ik vond het heel prettig en aangenaam, dat ik mijn haar Vvn schudden zooals een hond ziin vel schudt. Volgens voorschrift van het Leger des Heils mair volgens den Fngelschen journalist, de zoom van de rokken der geuniformde vrouwelij ke soldaten van het Leger des Heils niet hoogar •kn 20 a 2^ rentirneter hoven den grond eindi gen. maar Eva Bóoth heeft er niets on tegen, als de rokken, overeenkomstig de tegenwoordige mde. korter ziin. PROVINCIAAL NIEUW* PURMEREND. Twee koeien gestolen. Alhier zijn door depolitie aangehouden een tweetal Am sterdammers, zekere G. J. de B. en G. M., die op de markt alhier een tweetal koeien hadden ver kocht, die uit een weiland te Sloterdijk waren wegenomen. De eigenaar had de beesten vermist en daar - van de politie kennis gegeven. Deze raadde hem aan om naar Purmerend te gaan en te zien tof daar de beesten soms op de markt waren aangevoerd. Inderdaad trof hij ze aan, maar zo bleken reeds te zijn verkocht aan een Amsterdamsch grossier. Spoedig werd nu gezocht naar de verkoopers, die juist Purmerend per autobus wilde verlaten. De politie arresteer de hen en nam een verhoor af. Daarbij bekende de eerstgenoemde de diefstal te hebben gepleegd, terwijl de laatste zeide alleen maar de beesten voor zijn kameraad te hebben gedreven. Bezwarend voor hem was het echter dat op hem de helft van de verkoopsprijs van de koeien werd gevonden. De heide jonge mannen zijn aan de politie te Amsterdam overgeleverd en de boer kon weer met ziin heesten naar huis gaan. ses maakte». Spearing liep hopeloos en stil zijn ronde te cDoen, toen de inspecteur naar hem toe kwam en zeide Spaering, wil je mij de hand geven Gaarne mijnheer, als het niet tegen het re glement is. In dit geval niet, zei Priest en zij drukten elkaar de hand. Ik neem al mijn beweringen terug, Spearing. Kom, mijnheer. Ik heb jou uitgemaakt voor een zot en zelf was ik een gek. Jij hadt gelijk en ik niet. Ik ben een gek mijnheer. Hoe zoo Ik had riet op Palmer moeten wachten. Kom nu. Spearing. Neen, mijnheer, mijn eigen vermomming heeft mij erin geholpen. Ik was radeloos, toen mffrouw Green het mij vertelde. Dat was jouw schuld niet en je moet toch kwaad op mij geweest zijn om. Niet kwaad, mijnheer, maar ik voel mij el lendig. Omdat die mannen ontsnapt ziin Neen, mijnheer, omdat die kleine George geroofd is, ik heb mijn moeder beloofd op hem fe letten en ik heb mijn belofte niet gehouden. Dat gaat mij door het hoofd, 't Is zoo'n lief kerel- fie mijnheer. Ik neem mijn ontslag hij de politie ik kan niet meer, mijnheer. Kijk eens, Spaering, zei Priest en zijn stem klonk zeer aangedaan. Ga naar het bureau, ver kleed je en zoek die twee kerels. Jij bent de eeni ge, die ze vinden zoii.Neem wat maatregelen je nok maar wilt en rapporteer wanneer ie kunt. Tk ben overtuigd, dat jij ze nog wel vindt en als dat niet lukt. kun je nog altijd ie ontslag nemen. Als üi er uitgaat, zal ik het ook nog -moeten en ik heb vrouw en kinderen. Wil ie het doen Tk ga er dadeliik op los. miinheer. Spearing groette, draaide zich op zijn hielen rond en stapte weg als een automaat. Split, vandaag moet het gebeuren. Vincent Borrodbille. die was uitgeweest om iets voor het ontbijt t& koopen en een paar cou ranten, zei niet. wat er vandaag gedaan moest worden, maar Heywood begreep het toch. UM (Wordt vervolgd.) Dramatische gevangenneming van den moor denaar van Margrave Crescent. Dit bericht was het hoofdartikel in de ochtend bladen van den volgenden dag en er was geen enkele courant, die niet geheele kolommen wijd de aan het uitgebreidde verslag van de Romantische Ironie van het Noodlot. Moor denaar. den hongerdood stervend te midden van overvloed. Dit was het punt der zaak, waarop bijzondere nadruk gelegd werd, het ééne element in de ge vangenneming, dat de belangstelling van het publiek opwekte. Het denkbeeld van den onge - hikkigon man. opgesloten op de vliering van een vreemd huis, die voortdurend zwakker werd en eindelijk bijna den hongerdood gestorven was, omdat hij niet uit durfde gaan om voedsel te koo pen, ofschoon hij voor een waarde van honder den ponden in zijn bezit had, wekte de verwon dering van iedereen op en leek een rechtvaardi ge vergelding van den hemel voor een harteloo- ze en koelbloedige misdaad. Het doorzicht van den inspecteur Prest werd hemelhoog verheven en Spearing's naam nau welijks genoemd. Twee andere berichten, die terzelfder tijd ver schenen, trokken slechts zeer weinig de aan dacht. Het eene bericht bevatte, dat een knaap was geroofd uit het Tehuis voor Kinderbescherming op Clapham Common en in het andere stond, dat een onbekende man van een brug in de rivier e-esprongen was en men hem voor krankzinnig hield. Hii was verdronken. Men zag geen verband tusschen deze twee gebeurtenissen en de gevar genneming van den moordenaar uit Margrave* Crescent en toch was de knaap George Fieldir.^ en dé onbekende'man John Henry Mirfield. Terwijl de couranten en het publiek zich ver heugden over de oplossing van het raadsel om trent den moord ging er heel iets anders om achter de schermen van Scotland Yard. De scherpzinnigge mannen van hef crimineele onderzoek waren alles behalve voildaan over Priest. Nadat de medici den glvangene haddei onderzocht, was de verklaring uitgebracht, dat hii onmoeeliik den moord kon hebben begaan om de eenvoudige reden, dat zijn testand van verhongering reeds dateerde van een tijd lang voordat de misdaad begaan was. Het vertrou welijk verslag, dat zij aan de politie van Scot land Yard aanboden, luidde aldus „De man, die in het hospitaal gebracht is, kan beter worden, maar het zal nog wel een we>k duren voor hij een verhoor kan ondergaan. Wij houden het er voor, dat hij de vragen niet begrij pen zou en er ook geen antwoord op zou kunnen geven. Hij moet in dezen toestand op zijn minst zeven weken geweest zijn, en daarom kan hij niet schuldig zijn aan de misdaad waarvan hij beticht wordt, omdat hij, op den datuEQ, waarop die begaan zou zijn, lichamelijk niet daartoe in staat zou geweest zijn." Na de lezing van dit rapport werd aan Priest door den commissaris gevraagd wat hij daarte gen in te brengen had. Priest had niets noemenswaardigs te zeggen en was zoo verstandig van te erkennen, dat hij een grove fout had begaan. Hij gaf toe, dat hij niet dadelijk de gevolgtrek king had moeten maken dat de zieke man de moordenaar was alleen omdat de kostbaarheden bij hem gevonden waren het was hem nu dui delijk genoeg, dat iemand die dingen bij den man gestopt had. Hij erkende ook, dat hij een grove dwaling had begaan "friet te denken, dat Sparrenoord het verblijf was van stille fatsoenlijke menschen, die niets afwisten van de tegenwoordigheid van den man op den zolder en hij begreep nu ook, dat zii het gemerkt hadden, want daarom waren zij niet thuisgekomen. En eindelijk erkende hij, dat*de ergste fout. die hij had kunnen begaan, het feit was, dat hii het geheele benedenhuis met gas had verlicht zoodat ledereen kon zien, dat de politie er zich in bevond. Het speet hem vreeselijk dat hij het niet duister had gehouden, dan waren de bewo - ners ongetwijfeld thuisgekomen en in de val ge- loopen. Er behoeft niet gezegd te worden wat de com missaris zeide in antwoord op deze bekentenis sen en excuses, het zij genoeg te zeggen, dat toen Priest wegging, hij er zoo vernederd en terneer geslagen uitzag, als zijn ergste vijanden maar konden wenschen. Het strekt Priest tot eer, dat hij dadelijk Spearing opzocht en hem zijn excu-

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1