JEUNE HEERENBAA ri. 18e Jaargang. Vrijdag 4 November 1927. No, 85 lÉ8§y NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR QEp WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR. nd en mWIERSNGER COÖRANÏÜ JOKN J. BOSEER, WIEUNBM UITGEVER i VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per S maanden 1. ADVEHTS NT I N Van 1—5 regela 0.50. Iedere regel meer 30, 70, 100, 120, 140, 150, 160, 180,200.225,250, 350, 400, 450, en 500 cent per pond. WAAR FAAM en BZK VANDAAN KOMEN. Verschillende vertegenwoordigers van de pers hebben op uitnoodiging der Directie een omwan deling gemaakt door de grootsche en monumen tale fabriek der N.V. v'h Louis Dobbelmann, voor eenige maanden geheel voltooid en ge bouwd tusschen Hoogstraat en Groenendaal, te Rotterdam een oppervlakte» beslaande van ruim 3000M2. Daarin zijn ondergebracht de ta baks-, sigaretten- en thee-fabriek. De Directie, bestaande uit de Heeren R. S. P Schuil en L. A. A. van der Heyden, heeft door het initiatief nemen om bet bedrijf geheel te mo derniseeren de kroon gezet op den levensarbeid van den stichter, wijlen den heer Louis Dobbel mann, die als zoon van een Nijmeegsch tabaks fabrikant in 1866, na een 6-jarig verblijf in Ame rika, in ons land terugkeerde, om te Rotterdam van de firma H. van Woerden Zoon een kleine tabaakskerverij met winkel aan de Hoogstraat gelegen over te nemen, welke hij in datzelfde jaar onder eigen naam heropende. Hij huurd ook een naastbijgeiegen pand, waarin bij stoomketel met machine liet plaatsen, wnarme de zijn machinale kerverij was gesticht. Deze i de bakermat van de in onzen tijd. zoowel in bin nen- als buitenland, om haar tabnksproductr beroemde Dobbelmann-fabriek. Zoo is er thans een tabaksbedrijf in bet levoi geroepen, dat door zijn kracht, ziin wiid-beken den naam en zijn enormen omzet inderdaad er sieraad is van de Rotterdamsch groot-industrir Om eenigszins een denkbeeld te krijgen van het enorme productievermogen der fabriek die ne. dat een der 5 eesten, de grootste van Europ; 3000 pond tabak per \iur verwerkt. Na de stof zuivering wordt de tabak door middel van perste lucht naar de bovenverdiepingen gebl zen. daar de opslagplaatsen zijn, die o<ver de ge- heele lengte der gebouwen loonen. Hoewel met de moderniseering bet geheel ho driif geëlectrificeerd is. er werkrn meer dan 100 motoren, wordt er sfoom gebruikt voor de drooc hokken en vanzelf voor de centrale venvarmincr De electricitoit is de overwegende kracht en deze brengt de. tallooze economisch werkende bedriif machines in werking, die rnogelük mnken. da •goede tabakken in uitstekende vemaklcing teccn •minimum prijs in de consumptie gebracht kun nen worden. Als in oen revue.zullen we alles noe men. wat de grootste belangstelling der por« menschen mocht trekken. De reusachtige vocht FEUILLETON. X v O—O No. 2. Dan hem weer op den grond zettend en zich tot Jeanne richtend, ging hij, niet zonder eenige bitterheid in de stem, voort Weet ge, madame Fortier, dat men zou zeg gen, dat ik u bang maak Waarom Gij hebt mS daar straks wel gehoord toen ik voor den eersten keer uw naam uitsprak en in plaats van op mij te wachten, hebt gij uw schreden gehaast. Gij wilt dus met mij niet spreken Gij hebt mij wil len ontvluchten Wat heb ik u misdaan Garaud zeide dit met doffe en onzekere stem Jeanne antwoordde met klaarblijkelijke verlegen heid en aarzelend Ik verzeker u, dat gij u vergist. Ik heb niet gehoord, en ik haastte mij om terug te zijn in de fabriek, want ik heb een werkster gelast op de loge te passen, terwijl ik naar het dorp ging. Is bet waar, dat gij mij niet geboord hebt Jeanne Fortier vroeg Geraud. Wel, als ik het u zeg. Is het geen reden dat ik bet. geloof. Gij ve> mijdt altijd om bij mij te zijn. Gij weet wel dat ik gelukkig, overgelukkig bon, wanneer ik eenige woorden met u kan spreken. Nietwaar, Jeanne, pij weet dat Mijnheer Ja eau es, antwoordde de jonge vrouw levendig, begin weer niet te praten zooals gij reeds meermalen gedaan hebt. Dat bedroeft mij zeer, bet doet mij waarlijk pijn. En ik, Jeanne, denkt gij dat het mij geen pijn doét, dat ik niet bedroefd ben Uw kool onthaal, het wantrouwen dat gij te mijnen opzichte toont, doen mii lijden. Ik bemin u met gansch mijn hart, Jeanne. Ik bemin u en gij weet het Gij ziet wel. «onderbrak de jonge weduwe, dat ïk gelijk had mijn schreden te verhaasten om niet naar u te moeten luisteren. Kan ik mijn hart het stilzwijgen opleggen ketels, waarin de pruimtabak B.Z.K., de roem van het huis Dobbelmann wordt gesausd de spinnerij-machines, waar men de z.g. roltabak, de delicatesse voor den bartstochtelijken prui mer, die niet wil weten, dat hij pruimt, buiten gewoon vindingrijk in elkaar ziet draaien de» machinale pakkerij met haar ingewikkelde ma chine-techniek, die mogelijk maakt in één dag per paketeermachfne 25000 pakjes tabak keurig verpakt af te leveren "de banderolleermachines; de automatische theewegerij de sigareittenma - chines w.o. er een is met een productievermogen van 250000 sigaretten per dag de machines in de groote bankwerkerij en smederij, enz. Zoo werd de bovengenoemde opslagplaats van ekorven tabak bereikt, een ruime lichte zaal met breede buisopeningen in den vloer, om de tabakken te transporteeren naar de reeds ge noemde machinale pakkerij, waar ze, alvorens in de machines te komen, met de hand door meisjees wordt gewogen, omdat er nog geen uitvinding is. die het mogelijk maakt, tabak au tomatisch te wegen. Op het enorme dak, een panorama gevende van de groote stad, zag het gezelschap de groote „cyclonen" of Lichttorens, waarmede de tabak uit de kerverij naar de voorraadzolders geblazen wordt. Volgden de stripperij en sorteerderij ten dienste der melange de groote timmermans werkplaats, waar vatenduigen worden venverkt tot exportkistende z.g. vacuum-afdceling, waar jblikkon, gevuld met tabaksproducten voor de tropen bestemd, luchtledig gemaakt worden. Tets wat bijzonder in dit. grootsche tabaksbe drijf den bezoeker opvalt, is de door de geheele fabriek loopende transportketting ter lengte van 285 M., waarmede alle verpakte producten naa de verschillende nfdeelingen worden gezonden Een pracht bedrijf van breeden omvang een der grootste fabrieken van Rotterdam. Het auto» park telt alleen reeds meer dan 20 wagens. Het personeel is ruim 500 man sterk. Door de voortreffelijkheid de producten en het energieke beheer steeg de omzet der N.V. v/h Louis Dobbelmann met 50 sinds de oorlogsja ren, terwijl door de capaciteit der nfeuwe instal latie op een toename van 100 gerekend Door het enorme succes, dat de firma thans reeds heeft met haar nieuw merk baaitabak FAAM, is de omzet intusschen wederom met 10-tallen procenten gestegen. De omzet van haar alom bekend merk pruimtabak B. Z. K. is ander halfmaal zoo groot als voor den oorlog. Een bedrijf, dat een eerste plaats inneemt de Nederlandsche tabaksindustrie. 0.10. IUIEIUi Hippolytushoaf Wlerlnsco. TaleL Intareomm. N*. 10. de heeren uit de naaste omgeving werken ijverig [mede aan de opruiming van al het hout. (Tegen 10 uur verschijnt hij op het terrein wac de arbeiders druk in de weer zijn, met zijn tak Ikels, begroet op hoffelijke wijze den leider van het werk en maakt een babbeltje met het persu BINNENL. NIEUWS. DE VOORMALIGE DUITSCHE KEIZER AAN HET WERK. Gelijk gemeld, is de voormalige Duitsche kei zer veernemens, aan de gemeente Doorn een ro sarium aan te bieden, dat op zijn terrein aan den straatweg DoomDriebergen gelegen is. Om het terrein vlak te krijgen, moeten ver - scheiden oude hoornen vallen en thans kan men, wordt aan het Vad. gemeld, Z. M. iedere ochtend evenals reeds vroeger aan een andere zijde van zijn landgoed, de zaag zien hanteeren om de reeds gevelde hoornen klein te krijgen. Zooals men weet beschouwt de voormalige keizer dit als een gezonde lichaamsbeweging en Kan ik zwijgen wanneer ik bij u ben, gij, die mijn eenige gedachte zijt Jeanne, ik bemin u Gij moet u er aan gewennen het mij te hooren zeggen, het mij onophoudelijk te hooren herha len. En ook ik zal u onophoudelijk zeggen, dat uw liefde een dwaasheid is, hernam de jonge [weduwe. Een dwaasheid Waarom Omdat zij tot niets kan dienen. Tot niets dan uw man te worden. Ik zal nooit hertrouwen. Gij gelooft dat Ik doe meer dan het te gelooven, ik ben er zeker van. En ik ben zeker van het tegenovergestelde. Er zijn dingen die onmogelijk zijn. De liefd gaat voor niets op zij, overweegt niets. Breng mij niet zoo ver dat ik dwaasheden bega Ik zou 'er later spijt van hebben, doch het zou te laat zijn Jeanne bleef plotseling staan en zag Garaud trak aan, vlak in de oogen. Luster, Jacaues Garaud, zeide zij met ont roerde stem, dat is nu de vierde keer, dat <nj mii onder verschillende vormen, van uw liefde en van uw verwachtingen spreekt. Ik geloof, dot gii oprecht zijt. Oprecht onderbrak de meesterknecht. O a, dnt ben ik. Ik zweer het Laat mij uitspreken, hernam de jonge vrouw ik bben getroffen door uw vraag, die voor mij een bewijs van achting is. Ik twiifel nie* an uw goede plannen, doch ik kan u enkel van- nag voor den vierden keer betzelfde antwoord geven Ik wil weduwe blijven, ik zal nooit her trouwen De meesterkecht maakte een wanhopig gebaar En de band, die bij nog altüd in de zijne ge klemd hield, ter hoogte van ziin gelaat brengend drukte bij er ziin vurige linnen »on. Jeanne rukte met. geweld haar band los. Terwiil die woordenwisseling olant.s bad. be gon de kleine Oeorge. die tot nu toe on den straf wee: gespeeld bad, bet oponthoud wat lang T vinden. Moeder, riep hij, laat ons gaan. ik verveel neel. Dan gaat dei jas uit en in zijn oranjevest werkt hij een paar uur ijverig met de zaag, welke teg over hem door een der werklieden wordt gehan teerd. Ook thans heeft „dit aan don weg timmere; veel bekijks en menige auto met Duitschers ver trekt niet, voordat de vroegere heerscher op de gevoelige plaat is gebracht. WEDERZIJDSCHE SCHORSING. De gemeenterad van Nieuwe Schans (Gron iheeft een oomiwissie van onderzoek benoemd om te rapporteren over een voorstel der led Leemhuis. Jongman en Dik. om het communis tïsch lid Klooster te schorschen wegens direct.» levering aan de gemeente, en een voorstel den heer Klooster om te schorsen don vrijz. dem 'weth. Leemhuis, terzake indirecte deelname na on onderhandsche verpachting der goimeonte K Oï.E ND A MP VER CTPTTGING. T<> Zanndnm is Zondagmiddag het ochtpnn ^nndors aan bet Dnmpnd, beiden menschen 16 inar. in bewust.eloozen toestand op bet bed gevonden. Bij het naar bed gaan. heeft men. zooals bet. onderzoek is gebleken, de baard geheel vuld, die echter in den loop van den nacht Zondags is uitgegaan. Doordat de afsluiting van dén haard niet goed /verkte, moet kolendamp zich hebben ontwik keld, die de kamer, waarin de echtelieden slie pen, heeft gevuld. Morgens was de getrouwde dochter aan - woning geweest, doch toen vond zij dien gieslo ten. ;Tóen dit 's middags nog het geval was, ver trouwde zij de zaak niet en is zij door een raam naar binnen gegaan, waar zij haar vader en moe der in bewusteloozen toestand in bed vond Ondanks do pogingen van de doktoren van het ziekenhuis was men er Maandagavond nog niet in geslaagd hen tot bewustzijn te brengen. Alleen de echtgenoote, wier polsslag weer meer normaal wordt, is even tot bewustzijn ge 'weest. Men hoopt dat zij het leven zal behouden. De heer Snijders zelf verkeerd in ongunstiger omstandigheden, wijl deze er longontsteking bij heeft gekregen. Voor zijn leven wordt ernstig gevreesd. Naar gebleken is moet de echtgenoote van den heer Snijders voor ongeveer drie weken ook eens bewusteloos zijn geweest door hetzelfde ge |brek aan den haard. Het eigenaardige is, dat toen de dochter huis kwam van kolendamp niets te bespeuren viel. Vermoedelijk is het gas in den loop van den tijd, dat het echtpaar bewusteloos was, door een rooster in den muur ontsnapt. De wekker die op half zes stond was afgeloo - pen, doch deze hebben blijkbaar de echtelieden al niet meer gehoord. Later wordtgomeld, dat de heer Snijders overleden. DE PAFAPT.TJ VAN HERMAN POORT. _Wi.i jm-njn een Vlnamsch Wart hot voliranr! mij. Kom mee, vriend Jacques. En hij greep de meesterknecht bij de hand Jacques en Jeanne begaven zich op weg. Zij deden samen eenige stappen zonder een woord te spreken. De meesterknecht zag er somber uit Geef mij die kruik, sprak hij eensklaps, ik wil ze dragen. Neen, ik dank u, ik ben bijna thuis. Daarbij het is 200 zwaar niet, vier liters petroleum De meesterknecht kon een gebaar van verbt. zing niet weerhouden, en vroeg Gij brandt dus petroleum Ja, het s goedkooper, en gij weet, dat ik de ganschen nacht licht in mijn loge moet hebben Zeker, maar petroleum is gevaarlijk, en mr Labroue zou zeor ontevreden zijn, zoo hij ver nam, dat gij daarop uitspaart. Hij wil niet. dat er een druppel petroleum in de fabriek komt Ik wist het niet, sprak Jeanne, verwonderd Van morgen af zal ik gewone olie brand Ik wil mr Labroue niet boos maken. Men was de fabriek gonadeVd, waarvan de booge schoorsteen boven de daken der werkhui zen uitstekend, in de lucht een lange pluim van [grijsachtigen rook liet hangen. De deur was ge loten Jeanne trad vooruit om te klopocn Een laatste woord, zeide Jacques tot haar. De jonge vrouw was verschrikt door de plotse linge verandering, welke in de gelaatsuitdruk king en in den toon der stem van Garaud had [plaats gegrepen. Zij haastte zich naar de deur. Jacques sneed haar den doortocht af. Maak mij niet wanhopig, geloof mij, morde hij met samengeperste tanden. Maak mij nie' wanhopig Dat zal beter zijn Om zich te ontdoen van den meesterknecht van wien zij waarlijk bang werd, antwoordde de jonge vrouw Welnu later, wij zullen zien. Het was alsof het gelaat, van .Tncnues zich ont spande. De woeste uitdrukking, welke het sedert een oogenblik vertoonde, verdween. Ach riep bij uit met een zucht van verlich ting, dat is eindelijk een goed woord Tk had het zoozeer noodïg. Het. geeft mii een nieuw Ie ven, het geeft mij weder kracht en moed. Dank ui grappig verhaal De Nederlandsche letterkundige Poort kwam een voordracht geven naar Antwerpen en zijn vrouw sprak tot hem Te Antwerpen is alles goedkooper, profiteer van d'okkasie om een nieuwe paraplu te kooipcn. Wat moet ik dan met mijn ouwe aanvan gen vroeg de weinig praktische letterkundige. Die laat g'eenvoudig ergens staan. Poort vertrok met zijn ouwe paraplu, vast be sloten hem eerst ergens als vondeling te laten en er dan een nieuwe te koopen. Bij 't afstappen dacht hij er aan hem in eens in den trein te laten, staan, doch tien meters ver der kwam er een drager achter hem gestormd. Meneer.uw paraplu. De hand die de paraplu gaf bleef precies en |zoo foofachtig vooruitsteken dat Poort niet an ders kon dan 'n frank geven. Dan maar eens gauw in een café geprobeerd. Hij zette de paraplu in een hoek, drinkt be taalt en is weg. Aan den hoek der straat staat de garcon ach ter hem met de paraplu en een hand, die precies ook vooruit bleef steken. Tweede frank. Dan maar een hoekwinkel binnen, druk hér zoeht, gebladerd in een paar boeken, dan weg. zonder paraplu. Twintig meter verder de loopjongen achter hem 50 centimen fooi.. In een sigarenwinkel moet het beter gaan. De kistjes op den toonbank beletten den eigenaar te zien, dat er een paraplu tegen den toonbank staat. PoOrt rookt aan. wil buitengaan, doch een nieuwe klant komt binnen Meneer, ge vergeet uw paraplu. Dan maar gewacht tot de voordracht om den ouwen moedwilligaard kwijt, te geraken doch de ooncerge waakt daar en de paraplu moet mee Tn een restaurant en twee café's nieuwe vergeef- sche pogingen. Ineens naar een parapluwinkel. De ouwe pa raplu dient als model en ligt naast de nieuwe op den toonbank. Poort is haastig, hij moet zijn trein hebben, bij betaalt met de gauwte en loopt heen met zijn nieuwe paraplu. Oef! Eindelijk in den trein., een nieuwe naraplu. Als de trein het station uit is, bemerkt bij dat hij in der haast ziin....ouwe paraplu van den toonbank gegrabbeld heeft. Hij heeft hem nog BUITENLAND. VALENTINO VERGIFTIGD Er gaan in kringen der Amerikaansche cine matografie sterke geruchten, dat Rudolf Valen- tino, de verleden jaar Augustus overleden be roemde filmacteur, geen natuurlijken dood zou zijn gestorven. Een vrouwelijke detective heeft hieromtrent ontstellende onthullingen gedaan, welke er op wijzen, dat de zoo gevierde filmheld in een nachtcafé uit jaloezie met diamantpoeder zou zijn vergiftigd. De recherche heeft thans een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld. In verband hiermede worden binnenkort belangrijke arres - taties verwacht. 1 Jacques drukte haar hand in de zijne en ver - wijderde zich. De meesterknecht was een man van ongeveer dertig jaar, een schoone jongen, zooals het volk [zou zeggen flink en sterk gebouwd, on welge - spierd, een waar toonbeeld van kracht en behen digheid. Zijn gelaatstrekken waren regelmatig, doch ruw zijn blik drukte verstand uit, doch geen rechtschapenheid zijn dikke onderlip ge tuigde van een zinnelijk en driftig karakter zijn borstelig haar, kort gesneden en donkerrood jgaf iets ruws en soms wreeds aan zijn geheele uiterlijk. Garaud was een werktuigmaker van den eer sten rang, en daarbij zeer nauw gezet in zijn werk. Mr. Labroue had hem vast aan zijn huis verbonden. Sedert zes jaren was hij in de fa briek in dienst als meesterknecht. Mr. Labroue, die behalve industrieel ook uitvinder was, acht.le bet niet beneden zijn waardigheid bem soms te raadplegen en liii bevond er zich wel mee. Jac aues had vernuftige, on wat nog beter is, practi- ^cbe gedacten. Met eenig kapitaal ter zijner beschikking, kon en moest hij tot, boog aanzien geraken ongeluk kig, het kapitaal ontbrak. Jacaues kende ziin natuurlijken aanleg, ziin bekwaamheid, en dik wijls, om deze nog meer te ontwikkelen, besteed de hij een deel zijner nachten aan de studie van boeken van het vak. Eerzuchtige droomen spookten in zijn geest. Hij zeide bij zichzelven, dat hij zonder twijfel Iniet altijd zou blijven wat hij was dat vroeg of laat zich een gelegenheid zou aanbieden om op oigen krachten voort te gaan en zijn plaats on der de zon in te nemen, en nog wel een groote plaats. Jacques Garaud was van karakter een genot - oekor, belust zoo niet op een weelde, welke hij 'niet kende, dan toch ten minste op stoffelijke voldoeningen. Hij wilde rijk zijn, rijk, kost wat kost. Wij leggen den nadrnk op deze drie laatste woorden, want Jacques geweten was rekbaar genoeg, om niet kieskeurig te ziin op dei miilde - len om fortuin te maken. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1