JEUNE 18e Jaargang. Dinsdag 8 November 1927. No. 86 IRP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ■WIERINGER COURANT» OOMX. J. BOSKER, WIERINGBM UITGEVER VERSCHIJNT BLK1N DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 8 maanden 1. ADVERTENTIêN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUIEAUi Hippe lftasboeJ Wlartag— Taled. laterooui. Ne. lft. PARIJSCHE MODEBRIEVEN. STOFBANDEN. Smalle stofbanden, aan de belde randen door gestikt, vormen nog altijd een garneering die buitengewoon veel gebruikt wordt. Zoowel de japonnen, mantels als blouse, 't Is een gemakke lijke, weinig kostende versiering, die heel smaak vol is en waarin men heel veel fantasie kan leg gen. Telkens weer worden er nieuwe toepassin gen voor bedacht en vindt men aardige nieuwe effecten uit. De stofbanden hebben dan ook in den loop der laatste jaren heel veel van de stijf - heid verloren, die deze versiering in vroeger da gen wel eens kenmerkte. Men gebruikt ze op fij ne stofjes zooals crepe de chine, shantung, crepe satin, evenals op de meer stevige wlnterstor?en. De banden zijn meestal één tot 21/? c.M. breed, is geen geval breeder. Men bevestigd smalle ban den dikwijls in groepjes die op de japon het aan zien wekken van een gestreepte garneering. Wanneer een japon, zooals tegenwoordig dik wijls voorkomt, uit twee verschillende stoffen bestaat, uit zijde en laken b.v., zoe maakt men op de zijden een garneering van banden laken. Echter niet omgekeerd. Wel worden dikwijls banden van gebloemde stof op een effen japon netje gebruikt en effen banden op een toilet van bedrukte stof. Om een mooi contrast te krijgen, neemt men b.v. 'n lichtblauwe stofgarneering op donker blauw, beige op bruin, licht -op donkergrijs. Maar ook geheel tegengestelde kleuren worden ge bruikt. Rood lakenscbe banden staan b.v. aller aardigst op een grijs japonnetje of donkerblau we op een rooden rok, enz. Een van de liinen, die zeer in de mode is, is de spiraal. Een volant of opnaaisel zal men b.v. FEUILLETON. o—0 No. 3. Als hij aan Jeanne zeide, dat hij baar bemin de, dat bij haar tot vrouw wilde, loog hij niet hij gevoelde wezenlijk voor de weduwe van Pierre Fortier een eerlijke en groote liefde, e°i dier gevoelens, welke voor niets terugdeinzen, wanneer het er op aankomt het beoogde deel te bereiken, doch die spoedig uitdooyen, wanneer het doel bereikt is. Jeanne's laatste woorden hadden in zijm ziel een gewaarwording van onuitsprekelijke vreug de doen ontstaan. Zij wordt tam mompelde hij. Ik heb van - daag een groote stap voorwaarts gedaan. Ik kan zonder haar niet leven, en liever dan haar te zien trouwen met een ander, zou ik haar vennoor den Doch ik gevoel, dat ik, om haar hand te hekomen, rijk moet zijn moet zijn. Ik heb enkel indruk gemaakt door te spreken van fortuin voor haar kinderen. Maar hoe spoedig rijk te worden Had ik maar eenige briefjes van dui - zend francc op zak om mijn plan uit te voeren, 't zou gauw gebeurd zijn (Terwijl hij aldus bij zichzelven sprak, begaf Jacques zich naar het kabinet van den eigenaar der fabriek, mr. Jules Labroue, ingenieur. .Teanne Fortier was in haar woning terugge keerd. Die woning, afgezonderd van de andere gebouwen, bestond uit een klein huis gelegen aan het einde van de binnenplaats, links van de groote poort, bestemd voor de wagens, en van de ziideur, waarlangs de werklieden in- en uitgin gen. Dit huis bestond uit een beneden- en een bo venverdieping. alles zeer klein. De benedenver - dieping bevatte slechts een kamer en een keu - ken. Haar zoontje George sliep in een ijzeren ledi- kantje naast het hare. De meubileering is het noodig dit te zeggen was meer dan eenvou- volgens spiraallijn langs de geheele japon zien opklimmen, van beneden naar boven. Ook gar neering brengt men op deze wijze aan, smal bandfluweel b.v. of geborduurd galon, kralen of kant. Op den mantel van donkergrijs laken dien we hierboven afbeelden, zijn banden van dezelfde stof in spiraalvorm aangebracht, telkens onder broken door een ruit van laken. KINDERHOEDJES. Voor de hoeden der kleine meisjes wordt, e- venals voor die harer mara's; voornamelijk vilt gebruikt. Sommige hoeden bestaan uit een nauw om het hoofd sluitende bol en een gegolfd rand je en gelijken daardoor bedriegelijk veel op een groote-damesboed. Maar men heeft voor kinde ren ook den klassieken ronden hoed met bree - den rand, de z.g. matrozenhoed, die veel kinder lijker staat. Verder zijn er de aardige steekhoed- ies, die eveneens de meeste kinderen goed klee- den. Met een lint van gelijke kleur worden de meeste viltboedjes gegarneerd. Een van de gemakkelijkste en aardigste drach ten blijft verder een hoedje van dezelfde stof als de mantel. Dat staat altijd goed en netjes. Kleine jongens dragen behalve baretten en de zelfde matrozonhoeden als de meisjes, op 't. -oo- genblik heel veel groote petten. Deze zijn zeer ruim en het hoofdje zinkt er heel diep in weg. Maar ze staan de meeste jongetjes snoezig, voor al wanneer ze een fijn gezichtje hebben en er rondom uit de pet nog een kransje lokjes komt. kijken. We zien dus, dat de keuze in, hoofddeksels voor de kinderen tamelijk gróót is. Wat ze ech ter ook opzetten, om één ding moeten wij den ken de hoofdbedekking moet volgons de nicii- mode zijn, altijd in harmonie zijn met jasje of manteltje. belangrijk lager, 2e 0.79 a 0.80 3de 0.70 0.70. Schapen waren goed. Vette voor den uit voer 42,— lammeren 33,Oude voor de binnenlandsche consumptie 26,33 Weide overhouders 26,— k 34,—. BINNENL. NIEUWS. MARKTO VERZICHT. De uitvoer van specproducten, baoon op z'n Engelsch, is in de eerste 9 maanden van October '27 vergeleken bij '26 verbazend toegenomen. In 1926 bedroeg hij 18800 en i2 maanden later 39300 En hij zou nog meer kunnen zijn of hij zou nog meer kunnen worden, als onze mesters een an der beest aan de markt brengen. De Hollandsche varkens zijn te veel spekvarkens, terwijl die van Denemarken uitsluitend vleeschvarkens zijn. Voor 10 jaren was dat in Denemarken ook zoo. Men mestte er, evenals nu nog bij ons, maar met g<eweld op los. Doch toen men daar tot de overtuiging was ge komen, dat Engeland vleeschvarkens wilde, toen hebben de Denen met spoed eene andere richting ingeslagen. Wij moeten het Yorkire ra? hebben of zwaar gekruist met ons land varken. De varkensmarkt ziet er in de laatste weken op de binnenlandsche markt niet gunstig uit. Bij de week dalen de prijzen. (Te SCHAGEN was de markt op 3 November 29 3OV2 cent, dat is voor zouters 58 cent, en voor slachtvarkons 61 cent per kilo. Vette koeien waren goed. Voor de beste werd hoogop 1.10 betaald. Voor den handel is dat 1.1.10 per kilo. 2e en 3e kw. waren naar omstandigheden dig, doch menige huisvrouw zou tevredenheid betuigd hebben over de orde en netheid, die er heerschten. Zoodra zij in huis whs, zette Jeanne zich neer en begon het linnengoed, dat door de wasch- vnouw teruggebracht was, te herstellen. Al werkende dacht zij aan het gesprek, dat zij zooeven met Jacques Garaud had gehad. Er zijn oogenblikken, dat ik bang voor hem ben. Zijn geweldig karakter schrikt mij af hij heeft een ijzeren wil. Ik zal zelf mijn kinderen groot brengen, ik zal werken. Mijn plaats van portierster der fabriek zal mij niet beletten nog wat naaiwerk te verrichten. Neen, neen, ik zal nooit hertrouwen. Ik heb het aam mijn armen Pierre beloofd op zijn sterfbed, ik zal mijn wcoro houden. En de jonge weduwe, door de ontroering over mand, begon te snikken. De kleine George speelde naast zijn moeder met zijn karttonnen paard, het speelgoed dat hii bet liefst van alles had Hii hoorde ziin moeder nikken en snelde naar haar toe. Moederlief, riep hij uit. zijn armpjes naar baar uitstrekkend, gij weent Waarom weent <?ij Wie heeft u dat verdriet namerednnn Gi; mioogt niet weenen, ik zal zeer braaf zijn, ik bo- loof het u, ween toch niet meer. Jeanne nam haar zoontje op in haar armen, drukte het tegen haar hart, en kuste het herhaal de malen in hartstochtelijke vervoering. HOOFDSmTK IIT. Zooals wij gezegd hebben, bad Jncnues Ga- >-aud zich begeven naar het kabinet van mr T.abroue. Mr. l abroue was 7Per streng, vooral wat dr >aede orde in ziin fabriek betrof. Hii bad zeH strenge reglementen opgemaakt en hii hield er de hand aan om ze naar de letter te doen uitvoe ren. Tn de fabriek was geen tegenspraak gnoor loofd Hidzame gehoorzaamheid was regel men moest zich onderwerpen of vertrekken Jacques klopte bescheiden aan de deur <*eon antwoord bekomende, kiontp hii ^tilwiw. dneb harder. De kassier, die het gerucht berrie licht te het koperen schuif ie van ziin rnamnia veek in de gang en herkende den meesterknecht Ohnoodig te kloppenzeide hij de meester PER RADIO TIJDIG BIJ EEN ZIEKBED GEROEPEN. De Radio-omroep heeft weer belangrijke dienj- sten bewezen aan een familie, wier tegenwoor - digheid in allerijl noodig was bij een kind, dat in het ziekenhuis te Groningen was opgenomen. Per Radio-Hilversum werd een bericht uitgezon den, bestemd voor de ouders, die woonachtig waren in West-Wijwert, gemeente Middelstum. Notaris Koster te den Boer, ving het bericht o.a. op en stelde onmiddellijk zijn auto ter beschik king, waardoor de ouders binnen een uur tijds na het uitzenden van het bericht aan het zieken huis waren. EEN DROEVIG ONGELUK. 'Te Oude Pekela had, meldt de „Pr. Gr.", j.1. Vrijdagmiddag een droevig ongeluk plaats bij de stnoocartonfabriek „Ceres." Een voor een daarstaanden wagen gespannen paard schrok van het geluid van plotseling ontsnappende stoom en sloeg op hol. Hierdoor kreeg een jon getje een slag van den wagen tegen het hoofd. Het kind werd ernstig verwond opgenomen en binnengedragen bij een in de buurt wanenden opzichter. Helaas mocht geneeskundige hulp niet meer baten. Zaterdagmorgen is het kind aan de bekomen verwondingen overleden. DE DOODENDE STROOM. Naar de HTrib." meldt, is Vrijdagmiddag te Diepenheim een 36-jarige ongehuwde landarbeid der bij het dorschen met een electnomotor in aan aking gekomen met den electrischen stroom en dadelijk gedood. De gummi-omwinding van den kabel was stuk, waardoor de wagen, waar op de motor bevestigd was, onder stroom stond. ZICH TE DRIFTIG GEMAAKT. Donderdagmiddag werd molenaar A. Kon te Leerdam door een beroertet getroffen, nadat hij zich kwaad gemaakt had over het vallen van zijn paard. Hij overleed kort daarop. SPIRITUSDRINKERS. Vrijdag heeft de politie te Bussum vier land - loopers, die in een bosch aan den Hilversum- schen weg bij een vuurtje bivakkeerden in zwaar beschonken toestand per brandweer auto opgebracht. Zij hadden safen twee liters spiritus opgedronken. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. De 17-jarige T. Verbree uit Muiden werd Vrij dagavond per fietst van Weesp naar M-uiden achter een voor hem uitrijdende autobus. Dit voertuig stopte plotseling om een juffrouw uit te laten, die een kennis op den weg zag loopen. De wielrijders botste tegen de autobus op en kwam te vallm. In bewusteloozen toestand werd hij naar huis vervoerd, waar een zware hersen schudding geconstateerd werd. BUITENLAND. GEVAARLIJK „ZUIVERINGSZOUT." Dood door dnbbelkoolzare soda. Onlangs stierf in het kanton Wallis in Zwit serland een 39-jarige man, die een geringe hoe - veelheid dubbelkoolzure soda ingenomen had. Om den last van blijkbaar te overvloedig geno - ten hoeveelheid alcohol te ontgaan, had hij 's nachts een mespuntje natriumbicarbonaat op gelost in water ingenomen. Op hetzelfde oogen- blik kreeg hij ontzettende buikpijnen en den vol genden morgen bleek bij e enoperatie, dat de maag gebarsten was. De intredende gasontwikkeling na het inne men van de dubbelkoolzure soda had in de toch reeds meer dan gevulde maag tot dit noodlotti ge slot geleid, zoodat de patiënt denzelfden dag onder vreeselijke pijnen overleed. Hieruit blijkt dus, dat het juist voor overvul- de magen onder het volk zoo gewilde „zuiverings zout" toch niet steeds zoo'n onschuldig hufsmid- deltjé is, als waarvoor het pleegt door te gaan. EEN SOMBERE STATISTIEK. Volgens een bericht uit Engeland blijkt uit de jongste sterftestatistiek, die daar is opge maakt, een ontstellende toeneming van het aan tal sterfgevallen van vrouwen tusschen de 18 en 27 jaar. Dat feit heeft den „Wetenschappelijke Berichtendienst" te Weenen aanleiding gegeven ook in de hoofdstad van Oostenrijk een onder zoek in te stellen naar de sterfte onder de vrou - wen van diezelfde leeftijdsgrenzen en de uitslag van dat onderzoek is niet verblijdend. Van geneeskundige zijde wordt het toenemen van het aantal sterfgevallen van vrouwen op jongen leeftijd voor een deel toegeschreven aan het meer en meer in zwang komen van het roo- ken. Het is gebleken, dat vrouwen een sterker nei ging hebben o>m zich aan het nicatinemisbruik over te geven dan mannen. Al maken twee tot vier sigaretten per dag ook niet veel uit, een groo ter gebruik kan, naar is bewezen, een zeer na- 'deeligen invloed op den gezondheidstoestand van de vrouw hebben, en in het bijzonder ernsti ge ziekten van de ademhalingsorganen en van het hart tengevolge hebben. Maar ook aan een twefede omstandigheid wordt wordt groote beteekenis gehechtDe he- dendaagsche vrouwen kleeding. Voor zoover deze in het warme jaargetijde wordt gedragen, kan men ze in hygiënisch opzicht sleechts toejuichen maar bij de'intrede van koudere en vochtiger maanden biedt de hedendaagsche kleeding slecht onvoldoende beschutting. Daarin ligt de oorzaak van het ontstaan van ziekten, en in het ,bezonder van de ademhalingswegen, en yan de rheumatische aandoeningen, welke dikwijls een duurzaam nadeel voor de gezondheid en zelfs sterfgevallen tengevolge hebben. Het gezondheidsbureau van Weenen stelt, op sTond van een vergelijking van de statistieken der aatste jaren, een dergelijk resultaat vast, als is uitgegaan. De meesterknecht begaf zich naar de werkza - len, waar hij het werk nazag en verschillende bevelen gaf. In de zaal der ajusteerders ging hij regelrecht naar de bank van een werkman, vijf- lig of een-en-vijftig jaar oud. Vincent, zeide hij, ik heb uw zoon ontmoet en Heeft hij u gezegd, dat mijn vrouw ziek was? onderbrak de ajusteerder, die bleek geworden was als een doek. Neen, maar hij vraagt om niet lang onder - weg te blijven, als gij de fabriek verlaat. Heeft hij niets anders gezegd Niets anders. 't Is mogelijk, mijnheer Jacques, hernam de werkman, over zijn geheele lichaam bevend, maar als de jongen u aangesproken heeft en mij doet vragen om niet lang weg te blijven, ik die nooit onderweg blijf hangen, dan moet 't met rijn moeder zeer slecht zijn. Mijnheer Jacques. ik bid u, sta mij toe om even naar huis te gaan dat zal mij geruststellen. Gij weet wel, Vincent, dat ik zooiets niet op mij kan nemen, hernam de meesterknecht. Gii kent het reglement. Eenmaal in de fabriek mag men er niet meer uit dan op klokslag. Ja, ik weet dat wel, maar voor eens zou het toch wel mogen zijn. Met aan den baas te vra - gen Mr. Labroue is hier niet. Hier niet Is dat wel waar Ik verzeker het u. Ook ik wilde hem spre ken. Hij is te Créteïl. Drommels, dat valt tegen riep de werk man teleurgesteld uit. Jacques verliet de zaal der ajusteerders. Vin- ent nam weer plaats in ziin bank en scheen aan liet werk te gaan. doch hij volgde de meester- krietcht met den blik. (f'oen Jacques verdwenen was, legde Vincent snopdig ziin voorschoot, af nam zijn pet en zijn kiel, welke dicht hij hem or een bankjö lagen en tusschen de werkbanken beensluipend, wist hii de zaal te verlaten, zon - der dat men op hem lette. Hij ging de groote binnenplaats over. langs len mnmr af en kwam aan het noortie der fa briek. Hii tikte aan bet venster der loge. 't. Was uist op bet oogenblik. dat Jenne in tranen los - barstend, den kleinen Georges in de armen druk te en met kussen overlaadde. Zii zette bet. kin^ neer en begaf zich naar het venster, waarvan zfj het raampje opende. Madame Fortier, zoudt ge de deur willen openen, alstublieft, zeide de ajustuurder. Hebt ge toestemming om uit te gaan, mijn heer Vincent vroeg Jeanne. Neen, madame Fortier, maar de meester - knecht is terug. Hij heeft mij gezegd, dat mijn zoon hem gesproken had van mijn vrouw, die ziek te bed ligt. Ik vrees dat haar toestand ver ergerd is. Ik ben ongerust. Ik zou even naar huis willen gaan. Maar mijnheer Vincent, ik mag u niet uit laten zonder toestemming. Gij weet, dat het een stellig verbod is. Ilé, wat trek ik mij van dat verbod aan, hernam de werkman, die boos begon te worden. Ik ben ongerust over mijn vrouw, ik wil haar gaan zien en ik zal gaan Jeanne hernam Dringt niet aan, Vincent, ik bid u. 't Is voor mijzelf, dat ik het u vraag. Als de baas te weten kwam, dat ik u uitgelaten heb, zou ik berispt worden. De baas is weg. antwoordde de ajusteerder. Vraag toestemming aan den meesterknecht. Ik heb ze gevraagd en hij heeft geweigerd. Nu neem ik ze zelf maar, kost wat kost. Ik loop naar huis en gaat alles goed, dan ben ik hier spoedig terug. Kom, madame Fortier, toon eens, dat ge een goed hart hebt. Doe de deur open. 't Ts niet om aan den zwier te gaan, dat ik uitwil. Doe open, ik smeek u er om. Dezen morgen, toen ik mijn vriuw verliet, had ik sombere* voorgevoe lens. Ik ben bang, doe toch open. Als ik in uw verzoek toestem, zal ik moei lijkheden krijgen. Hoe zou men 't weten. Ik zal niet zeggen, dat ik uitgegaan ben, en als ik terug kom, keer ik dadelijk naar mijn bank terug. Men zal niet eens zien, dat ik weg geweest ben. Mijn beste ma dame Fortier, gij zult toch zoo streng niet zijn, om mij te verplichten over den muur td kruipen en, ik verzeker u, ik zal het doen. Zoo men weet, dat ik uitgegaan ben, zoo de baas het verneemt, zal ik zeggen, dat gij niet in uw loge waart, dat ik binnengegaan ben, dat ik zelf de deur geopend heb. De tijd verloopt, madame Fortier. ik sta op heete kolen. Och laat mij naar mijn vrouw gaan. (Terwijl hij dit zeide. had Vincent tranen in de x>gon en hij vouwde de handen samen. J (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1