JEUNE E 18e Jaargang. Vrijdag II November 1927. No. 87 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek „De Wakende Leeuw" J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR. nWIERINGER COURANT» JOHN J. BOSKER, WIERINGEN OITBETER VERSCHIJNT EL KEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per S maanden 1. 30, 70, ICO, 120, 140, 150, 160, 180,200.225,250 350, 400, 450, en 500 cenl per pond. BUITENLAND. EEN VIERDAAGSCH GEVECHT OP ZEE. Een walvisch in de netten verstrikt geraakt. Op het eiland Baba bij Karatsji kwam Vrijdag ochtend een troepje visschers aan, die een wal visch naar land sleepten. Hij was 30 voet lang en woog, na arschatting 20,000 Eng. ponden. De visschers verhaalden dat zij vier dagen met den walvisch gevochten hadden. Hij was top 15 mijl van Karatsji in hun net geraakt en had er zich in vastgewerkt. Hoe meer hij moeite deed om er uit te komen, boe meer hij er in verstrikt ge raakte, maar toen probeerde hij hun schuit te doen kantelen. De visschers vochten dag en nacht met het monster en werden tien mijlen ver in een andere richting meegesleurd. (Ten slotte kregen zij versterkingen en op den ochtend van den vijfden dag kon de walvisch door vijftig man in de booten de haven van Ka ratsji binnengesleept worden. Na een worsteling van een etmaal slaagden 80 90 man erin, het dier op strand te krijgen. Daar braakte do wal vis van alles uit, o.a. cocosmatwerk, leege be schuitblikkon en groot© visschen die 10 pond wogen. EEN AFSCHUWELIJKE VONDST. Uit Seattle wordt gemeld, dat bij de kust van den staat Washington een Japansch visschers- vaartuig van kleine afmetingen is opgepikt. In de slaapruimte lagen twee lijken van lieden die van ontbeering moeten zijn omgkomen. Het schip moet den heelen Stillen Oceaan zijn ko men overdrijven. De doctoren van den Ameri- kaanschen douanendienst hebben het vaartuig .doorzocht. Zij kwamen tot de afschuwelijke ont dekking, dat er aan boord nog 7 of 8 andere men schcn waren geweest en dat dezen successieve lijk door de overlevenden moeten zijn opgegeten. Men had tenminste aan boord een groote hoe - veelheid menschenbeenderen gevonden. t,:. EEN KOE VOOR f 25,000 VERKOCHT. Te Oconomowoc in den Amerikaanschcn staat Wisconsin, bracht op een publieke verkooping, een vier-jarige Friesche koe die het vorig jaar den kampioenprijs op de nationale Amerikaan- sche tentoonstelling behaalde en zich bovendien onderscheidde door een groote boteropbrengst de som op van 10.000 dollar f 25,000) een dochter van deze koe bracht op 7312. WAT AL TE AANSCHOUWELIJK ONDER WIJS. Het aanschouwelijk onderwijs in Duitschland wordt hier en daar tot absurde toe doorgevoerd. Er verschenen Woensdag te Hamburg een klas se van een meiseesscbool in het gerechtshof om het geding bij te wonen tegen een jongen man, die zijn vader had doodgeschoten, omdat de laatste weigerde te werken. De meisjes moesten hier den gang van een rechtsgeding leeren ken non HET VOORDEEL VAN LANDBOUW PROEFSTATIONS. Prof. H. Nilsson—Ehle, een bekende Zweed sche autoriteit op het gebied van plantkunde, heeft berekend, dat door een uitgaaf van in to taal 2.500.000 kronen gedurende 40 jaar de Zweedsche hoeren jaarlijks oen voordeel van 50 millioen kronen trekken. Met dit bedrag is n.1. de waarde van den Zweedschen oogst toegeno men, dank zij het werk van de proefstations. Dit resultaat is bereikt, dioior in de eerste plaats de heriditaire eigenschappen van de verschillen de graansoorten en zaden te bestudeeren. Deze hereditaire eigenschappen zijn, naar de profes sor opmerkt, zoo sterk, dat, b.v. een bepaalde soort tarwe gedurende 40 jaar steeds 00 meer opbrengst heeft gegeven dan andere soorten. De methoden, die het meest zijn toegepast, zijn die der selectie en der kruising. Door selectie is vast gesteld, dat sommige graansoorten beter in kwa liteit en opbrengst zijn dan andere, zoodat de betere soorten thans overal in gebruik zijn, niet alleen in zweden, maar ook elders. De betere soorten zijn verkregen door het proefstation van Svaloev in het Zuiden van Zweden. De kruisings methode heeft reeds betreffende resultaten or> geleverd en de mogelijkheden op dit gebied ziin onbegrensd. Tn Zweden heeft, men zijn aandacht vooral gewijd aan het vinden van soorten, die geschikt zijn voor de zeer uiteenloopende toe standen van het klimaat in Zweden cn men heeft daarbij zeer goede reseltateri behaald. De gemiddelde opbrengst van sommige tarwesoor ten is met 50 pet. gestegen in het Zuiden en met 20 pCt. in het centrale gedeelte van Zweden. GRATIS LOGIES EN VRIJE RFISKOSTFN. Een der nieuw aangekomen Hollandsche jon gens, die nog pas een week in Canada was. liep te wandelen in de St. Catherinestreet te Mon- treal. Op den hoek van de Bleurystreet bleef hij staan kijken naar den verkeersagent. Nu let men er in Canada bijzonder op, wanneer iemand op een hoek van een straat staat te wachten. De a- gent sommeerde na eenigen tijd den jongen man dan ook, om door te loopen. Toen dia agent, na dat de Hollander daar zoo tien minuten had staan kijken, hem voor de derde maal waar schuwde, wist de ander niet beter te doen, dan den verkeersdienaar een oorvijg te geven. Het volgend bedrijf speelde zich af voor den rechter, die met genoegen constateerde^ dat de jonge man van dit heele jaar pas de tweede Hol landsche dilinquent was, die werd voorgevoerd. ,7ijn misnoegen gaf hij echter te kennen over een dergelijk optreden van iemand, die zich in eer, nieuw land kwam vestigen. De politie veroor deelde hem, naar het Vad. meldt, tot diie maan den gevangenisstraf plus een..gratis reis terug ADVERTENTIéN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer0.10. lUIEAUt Bippolytushoel W lering ml TetoL Interooaun. Ne. 19. FEUILLETON. o—o No. 4. Jcanne was ontroerd. Ik loop gevaar om mijn plaats te verliezen, zeide zij, doch ik heb den moed niet om uw vraag te weigeren. Terzelfder tijd opende zij de deur. Dank u dank u van harte riep de werk man en hij snelde naar buiten en liep zoo vlug zijn beenen hem dragen konden, in de richting zijner woning. f HOOFDSTUK IV. Na een vluchtigen blik geworpen te hebben in de verschillende zalen, was Jacques Garaud bij de ajusteerders teruggekomen waar hij de stuk ken wilde nazien van een machine met lucht - druk, die den volgenden dag geleverd moest worden. Hij naderde den werkman, bezig met het ineenzetten der stukken. Schiet het werk op vroeg hij. Ja, mijnheer Garaud, ik wacht nog enkel op het stuk, waaraan Vincent werkt. Als ik het heb, zal in een half uur tijds alles ineengezet zijn en de machine is gereed. Jacques richtte zich naar de bank van Vin cent, die aan het andere uiteinde van de werk zaal stond. De plaats van den ajusteerder was ledig. Op de bank, naast het onafgewerkte stuk, lag de voorschoot. De meesterknecht fronste de wenkbrauwen. Waar Is Vincent vroeg hij aan den werk man, die het dichtst hij de ledige bank stond. Ik weet 't niet, mijnheer Jacques, was het antwoord daar straks, nadat gij hem verlaten hebt, heb ik hem zijn pet zien nemen en vertrek ken. Jacques maakte een gebaar van woede. Madame Fortier zal hem zeker toch niet hebben laten uitgaan, morde hij. Zij weet maar al te wel, dat het verboden is. Ha indien Vin cent het verbod overtreden heeft.hij mag al een goed werkman zijn, zijn vrouw mag ziek zijn, des te erger voor hem De meesterknecht verliet de werkzaal en be gaf zich naar de loge van Jeanne. Madame Foriter, zeide liij met barsche stem, gij hebt de deur opengedaan voor een man uit de fabriek O het is onnoodig het te loochenen, onder brak de meesterknecht. Vincent heeft mij de /toestemming gevraagd om naar huis te gaan. Ik iheb ze hem geweigerd, zooals het mijn plicht was. Hij is bij u gekomen, en gij zijt zwakker ge weest dan ik. Welnu, ja, het is waar, zeide Jeanne einde lijk. De arme man weende toen hij van zijn zie ke vrouw sprak. Hij heeft mij gebeden en ge smeekt.. ïk heb toegegeven. Gij wisit toch wel, dat gij, door zoo te han delen. verkeerd deedt. Ja, ik wist het, doch de ontroering was ster ker dan de redeneering. Daarbij Vincent heeft mij beloofd om onmiddellijk terug te komen. Weet gij, wat het gevolg zal zijn van uw zwakheid Neen, mijnheer Jacques. Ik zal het u zeggen. Van dit oogenblik af. maakt hij geen deel meer uit van het personeel der fabriek, en ik verbied u hem binnen te laten als hij terugkomt. Zoo strengbegon Jeanne. Het is noodig, hernam de meesterknecht. Vincent heeft een werk onderbroken, dat zoo gauw mogelijk moest afgedaan worden. Ik ben verantwoordelijk. Ik moet aan den baas reken schap geven over het hetgeen er in de werkzalen omgaat .Ik zal hem er van verwittigen. Maar, riep de jonge vrouw verschrikt uit. dan zal alles op mij terugvallen. Het is mijn plicht om de waarheid te zeg gen. - Neen, mijnheer Jacqeus, gij zult zoo c.nver- biddellijk niet zijn voor dien armen Vincent. Het is niet voor mij, dat ik hem voorspreek, het is voor hemzelf. Door zich in te beelden, dat zijn vrouw zieker geworden was, dat zij op sterven lag, heeft hij zijn zinnen verloren. Hij wilde over den muur klimmen, als ik de deur niet voor naar Holland. LENIN'S STOFFELIJK OVERSCHOT. Tien dagen lang viert Moskou feest tergelegen beid van den tienden jaardag der sovjet-revolu tie De voornaamste pliechtigheden speelden zich af op het Roode Plein, voor het mausoleum, waar Lenin ter ruste is gelegd. Zijn geest waart nond^ gedurende deze dagen over de fanatieke menigte, die thans even hartstoihtelijk bolsje- wistisrh is, als zij vroeger tsaristisch was. Lenin is de afgod, die wordt aangebeden. Nog pas enkele maanden vóar het Sovjet-ju- bileum werd eensklaps de quaestie opgeworpen of het werkelijk het lijk van Lenin was, dat in het mousoleum rustte, of een wassen pop. dien men de gelaatsuitdrukking van den stichter der Sovjet-unie gegeven had. Steeds sneller verbreidde zich dit geloof onder de massa, zoo dat de regeering het gewenscht achtte, voor goed een einde te maken aan het praatje. Er werd toen, een commissie van mannen der weten schap benoemd, die het gebalsemd lijk aan een onderzoek zou onderwerpen. De Duitsche hoog- leeraar prof. Shilling maakte deel uit dezer com- missie. 3(MiFï De geleerden werden toegelaten tot het mau soleum toen het officieele bezoekuur geëindigd was. Den geheelen dag hadden de menschen langs de glazen lijkkist, door garde-soldaten met de bajonet op het geweer op eerbiedigen af- i stand gehouden gedefileerd. (Toen eindelijk de stilte was ingetreden begon het onderzoek. Prof Shilling heeft er van verteld. In de kist lag de gestalte van een bleeken, in Rüssischcn kiel ge- kleeden man, met blond type en fijne trekken. Tallooze waterdruppels op het breede voorhoofd .gaven den doode het uiterlijk van een zwaan zieke, die na een ernstige crisis in slaap geval - len was. Ieder vlekje en iedere nuanceering van de huid, de kleine haartjes van den baard waren duidelijk zichtbaar. Den 21sten Januari 1924 overleed Lenin op een landgoed op twintig km afstand van Moskou. In een harren winternacht werd het lijk door zijn aanhangers bij het schijnsel van fakkels naar de hoo-fdstad getransporteerd. De voorloo pigc balseming werd verricht door prof. Apri- kossow, die tevens tot de sectie overging, waar bijgeconcludeerd werd dat Lenin aan aderver kalking overleden was. De hersenen werden ge prepareerd en zullen eerlang aan een onderzoek worden onderworpen. Toen na anderhalve maand zich op het liik teekenen van verval begonnen te toonon, gaf de Sovjet-regecring twee anderen Russischen hoog- leeron. prof. Wolohiew en Sbnrski. de opdracht voor de eonserveerinpr'van het. lijk te zorgen, waarhij de natuurlijke uitdrukking zooveel mo gelijk behouden blijven moest. Vier en een halve maand hadden de beide geleerden voor dezen arbeid noodig zij werkten onder de moeilijkste omstandigheden, doch slaap-den in hun tank. Het geheim van hun precédé zullen zij in e^n monografie aan de wetenschnpneliike wereld mededeelen, echter pas over drie jaren. wan neer is gebleken dat hun arbeid doeltreffend is geweest. Prof. Shilling noemt, de baisemms- een mee« terstuk der medische wetenschap. Hij was in dn gelegenheid het lijk van den grooten Sovjethèer scher te betasten de wangen waren week en ikoud als bij het lijk van een eerst kortelings o- verledene. De opgeheven arm viel slap neer. Het Russische volk kreeg pas na deze bewer king pas de volle zekerheid dat zijn bevrijder waarlijk in zijn midden rust. EEN KRANKZINNIGE OP EEN LOCOMOTIEF. Nabij Crewe (Engeland) is een stoker, die op een locomotief stond, plotseling krankzinnig ge-- wórden. Hij wilde den machinist van de locomp- tief werpen. Op het hulpgeroep van het slacht offer kwamen andere leden van het treinperso,- neel toegesneld, die den krankzinnige konden bedwingen. De stoker is denzelfden dag in het hospitaal overleden. BINNENL. NIEUWS. EEN DRASTISCHE MAATREGEL. Of het helpen zal Waarschijnlijk door het feit dat bij een vecht partij aan den Geerdijk te den Ham de vorige week een revolver werd gebruikt, is thans, naar de „Zw. Crt." meldt, door het hoofd der plaatse lijke politie last gegeven dat allen, die daartoe biet bevoegd zijn, de vuurwapenen en munitie, welke zij voorhanden hebben, binnen acht dagen moeten inleveren ten gemeentehuize. HET NADEEL VAN WOLKENKRABBERS. Amerikaansche deskundigen, onder wie oicxk Thomas Edison, maken zich bezorgd oydr de doelmatigheid van de „wolkrabbers". Zij meq- jnen dat nieuwe en niog hoogere gebouwen het (verkeersprobleem totaal onoplosbaar zullen ma ken, omdat de straten met geen mogelijkheid den menschen stroom zullen kunnen bevatten die uit die gebouwen komen zal. Ook het voor stel van eenige architecten oöi van de „wolken krabbers" in afstanden van acht. tot twaalf ver diepingen met elkaar door een brug te verbin den; zou nieuwe moeilijkheden brengen, omdat de veelal licht- en luchtarme straten er dan nog slechter aan toe zullen zijn. 1 Niettegenstaande het advies van deze deskun digen om geen „wolkenkrebbers" meer te bou - wen, hebben twee architecten een gebouw ont worpen, dat zijn weerga nog niet heefthet zaj uit 110 verdiepingen bestaan en 40 m hiooger zijp dan het hoogste voltooide gebouw thans, dat 55 etages bevat en 250 m hoog is. BEKEND VOETBALLER UIT INDI8 NAAR HOLLAND. Naar „De Oriënt" meldt, komt in de volgende maand de speler Voorstadt, uit de Indische club Olivèoi in ons land. Vermoedelijk zal hij lid van H.B.S. (Den Haag) worden. Het blad zegt, dat Voorstadt de beste Indische achterspeler is hij moet zeker zoo goed zijn als Denis en in ieder geval heter dan alle andere Hollandsche ach - terspelers. Volgens de Indische bladen is het backstel DénisVoorstadt het aangewezen duo voor het Olympische fcournooi. Wij zijn zeer benieuwd dit Indisch voetbal wonder te zien spelen. Maar het wil ons voorko men, dat voorloopig aan -de Indische lofzang niet al te veel waarde mag worden gehecht. hem opende.... hij zal aanstonds terug zijn., de baas is afweziggij alleen zult weten, dat er een overtreding van het reglement gepleegd is Vincent is een eerlijk man, hij verdient uw belangstelling en uw medelijden. Jeanne sprak met smeekende stem, de handen samengevouwen. Beste vriend, zeide eensklaps de kleine Ge- orges, die zich vastklampte aan de kleeren zij - ner moeder, die moeder geen verdriet aan. De meesterknecht onderging een hevigen strijd in zijn hart. Een diepe ontroering was op zijn aangezicht te lezen. Ik wil niet, dat gij mij zoudt kunnen ver wijten uw vraag van de hand gewezen te heb - ben, riep hij eindelijk uit. Uit liefde tot u, Jean ne, zal ik Vincent, vergeven. Ik heb ongelijk om dit te doen, doch ik zal het toch doen. De baas zal niets weten. O, dank u, mijnheer Jacques Dank u Ik zeide wel dat gij een goed hart hebt. Ik ben niet goedhartig, ik bemin u. Op dat oogenblik klonk de bel. 't Is zeker Vincent, die terugkomt, zeide de ionge vrouw, hij is dan niet lang weg geweest. Zij opende de deur nieuwsgierig om den aanko mende te zien. Zij waren echter geheel ontsteld en kleine George ging zich verbergen, achter in de kamer. De nieuwaangekomene was Vincent niet maar de eigenaar der fabriek, mr. Jules I.abrou* Hij scheeen zeer slecht geluimd. Na de deur ac1 ter zich gesloten te hebben, trad hij regelrecht op den meesterknecht toe. Zijt gij het Jacques, vroeg hij hem droog jes, die aan Vincent toegestaan hebt, om de fa briek te verlaten Die woorden joegen Jeanne een siddering o ver het lichaam. Jacques, verlegen, bewaarde het stilzwijgen. Hoort gij het, wat ik u vraag ging mr. La- broue voort, wiens gramschap nog aangroeide. Zijt gij het. die aan Vincent toestemming gege ven hebt om uit te gaan Niet antwoorden op een vraag, tot twee maal toe zoo uitdrukkelijk gesteld, was onmogeilijk. Neen, mijnheer, zeide de meesterknecht. Ik weet te goed, dat het mijn plicht is het regie - ment te doen nakomen. Dus heeft Vincent de fabriek verlaten zon der uw toestemming Ja, mijnheer. Toen ik zag, dat hij niet meer aan zijn werk was, ben ik naar hier gekomen om aan madame Fortier te vragen of zij hem had zien uitgaan. Mr. Labroue wendde zich tot Jeanne en onder vroeg haar met zijn blik. Ik heb hem inderdaad zien uitgaan, mom pelde de jonge vrouw, wier verlegenheid ons ge makkelijker te hegrijpen dan te beschrijven schijnt. Dus gij hebt voor hem opengedaan Jeanne knikte toestemmend. Gij kent toch het reglement, madame For tier, hernam de eigenaar, en ik ben verwonderd dat gij de eerste zijt om het te overtreden. Wij zullen straks een verklaring hebben. Wat Vin - cent betreft, welk voorwendsel heeft hij opgege^- ven om zijn vertrek uit te leggen Het was Jacques die antwoordde Hij beeldde zich in, dat de toestand zijner vrouw, die ziek is, verergerd was en hij heeft haar willen zien. Is zijn vrouw waarlijk zién O Ja zeker, mijnheer. 't Kan zijn. In alle geval had hij mijn terug komst moeten afwachten om mij te vragen om tijdelijk de fabriek te mogen verlaten en ik zou zonder aarzelen toegestemd hebben in een vraag op zulke ernstige redenen gegrond, doch ik wil, dat mijn bevelen nagekomen worden. Dit ver trek van Vincent is een allerslechtst voorbeeld voor lieden, die altijd gereed zijn om de rechten van den baas te betwisten en te miskennen. In dien er geen lijdzame gehoorzaamheid van hen geeischt werd, "was er geen orde meer mogelijk in de fabriek. En zich tot Jeanne wendende, voegde mr. La broue erbij ■i- Als Vincent terugkeert, zult gij hem niet binnenlaten en hem zeggen moreren terug te komen om af te rekenen. Het spijt mij, dat die strenge maatregel op hem moet toegepast wor - den, want het was een goed werkman, dóch er nnoet een voorbeeld zijn. Kóm, Garaud. De meesterknecht volgde mr. Labroue, die zich naar zijn kabinet begaf. (Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1