JE ANNE 18e Jaargang. Dinsdag 15 November 1927. No. 88. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT» CORN J. BOSKER, WIEKINGEN UITGEVER 1 VERSCHIJNT BLKBN DINSDAG <>n VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per S maanden 1 ADVERTENTI8N: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAUi Hlffolrtnsheef WUrUg—k TeleL latareuus. Na. IA PARIJSCHE MODEBRIEVEN. PYAMA'S. Behalve nachtjaponnen worden tegenwoordig door de vrouwen heel veel pya ma's gedragen, vooral in den winter, wanneer dit klccdingstuk veel warmer is en de koude be ter afslut dan de gewone nachtjapon. De pyama is in den laatsten tijd veel vrouwe lijker geworden, voornamelijk door het tuniekje, dat tot aan de neupcn reikt. Heel modem is 't, een tuniekje van andere stof te hebben dan de pantalon. De pyama's zijn zeer verschillend naar ge lang ze voor den nacht zijn bedoeld of als ele gant morgen todiet. In het laatste geval zijn ze dikwijls bijzonder rijk, zóó fantastisch en won derlijk met fluweel en grondstoffen, juweelen en gouden kwasen, dat 't wel lijkt of de vrouw er een vergoeding in zoekt voor do min o:-{ meer stijve, correcte kleeding, die ze overdag draagt.. De pyama's voor den nacht zijn natuurlijk van goed waschbare stoffen vervaardigd in een eenvoudig model. Maar ook in dit eenvoudige soort weet men van een pyama zoo veel aardigs te maken, dat men er soms werkelijk verwon derd van staat te kijken. We zagen bijv. een wit flanellen pyama, bestaande uit een recht, aansluitend jasje met jongenskraagje en smal ceintuurtje, en een pantalon, waarvan de pijpen in nauw om het been sluitende „manchetten" eindigden. Deze pyama was van voren met een geheelc rij kleine rcode knoopjes gesloten. Het kraagje was met een rood biesje omboord, even als de manchetten van handen en voeten. Het ceintuurtje was al evenzoo van rctode stof wer kelijk een snoezig ding. Bij vele pyama's behoort tegenwoordig een sjaal van dezelfde stof. Is de pyama uit effen en gebloemde stof samengesteld of in twee kleu ren uitgevoerd, zoo vinden we deze beide stoffen ook in de sjaal terug. KARKTOTERZICHT. Niet alleen voor varkens en varkensproduc - ten was de uitvoer in September 1927 zeer be- FEUILLETON. o-o No 5 De ingenieur Jules Labroue was een man van vijf-en-veertig jaar, met een voorkomen van een officier in burgerkleeren, hoewel hij nooit gediend had. Vijf jaren tevoren had Jules Labroue zijn jon ge vrouw verloren, gestorven, terwijl zij het le ven schonk aan een zoontje. Die vregtijdige dood trof den ingenieur pijnlijk en zijn- gansche omgeving leed er door. In het hart gekwetst, werd hij gramstorig, barsch, soms ruw. Hij vond slechts iets van zijn vroegere zachtaardigheid weer, wanneer hij bij zijn zoontje Lucien was. Lucien werd grootgebracht bij de zuster van zijn vader, een weduwe, die, in een dorp van Blaisois, afgezonderd leefde. Elke maand verliet Jules Labroue de fabriek voo-r vier-en-twintig uren, om zijn zoontje te gaan bezoeken. Hij leefde om zoo te/ zeggen al leen voor Lucien. Voor Lucien alleen verlangde hij een groot fortuin te vergaren. Jacques, den ingenieur volgend, die zich naa\ zijn kabinet begaf, dacht bij zichzelven Hij is niet goed geluimd de baas. Ik zal niet. weinig op mijn kop krijgen en straks zal het de beurt zijn van Jeanne. Zij kwamen aan het paviljoen, waar de burei- aux en de kas gevestigd waren. Mr. Labroue bleef staan voor het raampje, haalde uit zijn zak een portefeuille, waaruit hij panieren nam, die hij in het loket neerlegde en zeide tot den kas sier Mijnheer Ricoux, hier zijn twee wissels van het huis Baumann neem er nota van en voeg ze bij het borderel, dat gij mij straks zult bren gen en dat morgen naar de bank moet worden gebracht. De kassier nam de wissels en antwoordde Binnen eenige oogenblikken, mijnheer, zult gij het borderel hebben. De Ingenieur opende de deur van zijn kabinet, ging binnen en gaf aan Jacqpes een teeken om langrijk, ook bij rundvee was zulks het geval. Tegen een uitvoer van 550 in September 1926, bedroeg de uitvoer in Sept. 1927, 2050. Nemen wij de eerste 9 maanden van elk jaar, dan treedt de toename nog meer naar voren. In 1926 be - droeg die 5000 runderen en in 1927 27600. Van deze 27600 runderen gingen er 16000 naar Belgi§, 5000 naar Spanje en 3500 naar Italië. Naar Bel - gië ging voornamelijk slacht- en bedrijfsvee. De markt was op 10 November te SCHAGEN iets beter dan verwacht werd. Voor de goede vette koeien waren veel koopers met gevolg, dat de handel vast was en det de prijs van vorige week bleef behouden. Voor le kw. werd 1,a 1,05 a 1,10 genoteerd, voor 2e 0.90 a 1,— en voor 3e 0.70 k 0.80. Een groot aantal gelde magere vleezige koei en werden voor den dood gekochtdaarvoor werd 0.65 a 0.70 betaald. Graskalveren liepen van 50 tot 90,wat voor de slacht f 0.60 k f 0.65 is. Nucht. kalveren traag 10,22,50 Schapen stug, geen vraag voor het buitenland, lammreen 25. Vette schapen 30,— k 31,—. Wolvee voor de weide 22.— k 28,—Vette var kens liepen tijdens de markt iets omhoog. Cent- noteering 30 a 31V2 por kilo f 0.60 k 0.63. BINNFNT. WTEUW8. AL T)E HARD VAN STAPEL. ,Te Hoogland keerde Donderdagmorgen een pas getrouwd paar per rijtuig naar huis terug. Plots sloeg het paard op hol en rende als een bezetene langs den weg. Gelukkig werd het gegrepen zonder dat .het paartje letsel opliep. Alleen de bestuurder van het rijtuig kreeg lichte verwon dingen. EEN GROOTSCHE RECLAME. De Handelsmaatschappij L. I. Akker te Rot terdam heeft aan alle gezinnen in Nederland e-ratis uitgereikt een brochure betreffende de door haar in den handel gebrachte bekende Kloosterbalsem. In totaal zijn dus 2 millioen stuks verspreid. Wie deze goed verzorgde bro chure neit heeft ontvangen en prijs stelt op de toezending ervan, kan haar aanvragen bij ba - vengenosemde firma, waarna zij gratig en fran co wodrt toegezonden. TEKORT VAN CIRCA ZES TON. Een opzienbarende faillissementsaanvrage is voor de Haagsche rechtbank behandeld van de nalatenschap van wijlen notaris T., die on langs ter stede is overleden. De overledene, die een der bekenste Haagsche notarissen was, ging voor schatrijk door. Het schijnt, dat eenige zwa re verliezen, geleden in een paar niet floreercnl- de Haagsche inrichtingen, de oorzaak zijn ge weest, dat zijn fortuin is verloren gegabn. Onder de ingediende vorderingen zijn er van 400.000 en 100,000.In totaal moet het passief zes zeven ton bedragen, met een actief van één k twee ton. Een Haagsche dame is voor één ton gedupeerd het kapitaal, dat haar man destiids voor hun dochter tot haar meerderjarigheid had vastge - zet bij den notaris in hypothedend, waarvan zi' het vruchtgebruik had. Tot het overlijden van den notaris had de dam e geregeld iedere ma and hem te volgen. Hebt gij bij mr. Montreux de machine be zocht, die wij vóór veertien dagen ineen hebben gezet vroeg hij aan Jacques. Ja, mijnheer. Werkt ze goed Er zal nog een dag wefrk zijn om eenige kleine herstellingen voor het ajusteeren te doen. Ik heb beloofd morgen iemand te zenden. Het moet een goed ajusteerder zijn. Ik dacht aan Vincent, doch. Doch, onderbrak mr. Labroue droogjes, Vincent maakt geen deel meer uit van het per soneel der fabriek. Gij weet, dat ik nooit terug kom op hetgeen ik gezegd heb. Gij zult den meesterknecht van zijn werkzaal eens duchtig terechtwijzen. Hij had beter op zijn mannen moeten passen. Indien zooiets nog eens voorviel zou ik de schuld ervan wijten aan hem en aan de andere meesterknechts. Gij kunt niet overal tegelijk zijn, doch gii moet u doen vreezen, op dat men zich niet alles ereoorloofd achtte, wan neer gij den rug gekeerd hebt. Ik heb vertrou - wen in u Ik geef u mijn gezag over, vergeet dat niet. Ik vergeet het niet, hernam Jacques, ik zie zooveel mogelijk alles na. Gij zijt niet streng genoeg. Ik zie dingen, welke mij niet bevallen. Weet gij, dat een der polijsters haar werk verlaten heeft om op de portiersloge te passen, gedurende een afwezig - heid van madame Fortier Ik weet het, mijnheer, maar het is een der polijster, die per stuk werkt. Dat geeft niet't Zijn slechte voorbeelden om het werk te verlaten. Madame Fortier moet daarbij weten, dat het haar verboden is zich van de fabriek te verwijderen onder de werku ren. Ik heb ongelijk gehad haar die plaats van portierster te geven. Ik heb haar willen ter hulp komen na den dood van Pierre Fortier, die in mijn dienst gestorven is, door zijn eigen onvoor zichtigheid. Ik had niet bedacht, dat een jonge vrouw geen waker kan vervangen. Voor een werkzaam toezicht dag en nacht, is een man noodig. Jeanne Fortier zal hier haar plaats niet behouden. 1 Jacques sidderde, toen hij die woorden hoor de, doch, daar hij zijn baas niet kon tegenspre - ken, bepaalde hij er zich bij te zeggen de rente gekregen, maar toen zij daarna als ge woonlijk haar geld kwam innen m'oest zij tot haar groote ontsteltenis vernemen, dat uit niets bleek, dat zij een kapitaal van circa 100,000 te vorderen zou hebben. Naar de dame vertelde, had de notaris de uitbetalingen steeds persoon lijk behandeld en toen zij eens op afrekening had aangedrongen, om te weten hoe het met het kapitaal van haar oiochter stond, was de notaris [boos geworden en had dit als een bewijs van wantrguwen opgevat. Daarna heeft zij nooit meer den moed gehad er over te spreken. BRAND IN EEN LADING STROO. Te Weesp reed de landbouwerskneicht Nie sing met een lading strop, op een wagen, toen eensklaps brand in het stroo uitbrak. In een oo- jgenblik stond de heele lading in lichte laaie. Vlug werd de brandende massa van den wbgen getrokken, die gespaard bleef. 1000 K.G. strooi werd een prooi der vlammen. Men denkt dat hier kwaadwilligheid in het spel iss. AUTO MET KOEIEN IN DE SLOOT. Vrijdagavond omstreeks 10 uur is te Oegst- geest een vrachtauto van den deer Buitelaar te Rijswijk, waarin zeven koeien stonden, tengevol ge van het verblindende licht van een andere auto, van den weg af gereden en gekanteld. Een der koeien verdronk in de sloot, een an dere- brak den nek en moest eveneens gedood wórden. De bestuurder van de andere auto is doorgere den. ECHTELIJK DRAMA. Poging tot moord en zelfmoord. Een echtpaar, dat ongeveer twee jaar te An- nen (Dr.) woonachtig is, leefde reeds lang niet in goede harmonie, schrijft het „Volk." Toon de kinderen zich"*even kindon redden, gingen ze de deur uit. Veel leed was het deel der ouders. De laatste weken was er herhaaldelijk ruzie. Een dezer laatste dagen moet dit zoo hoog geloopon zijn dat de man met eon mes ziin vrouw van het leven trachtte te berooven. Hij bracht haar steken toe in hals cn polsen, alsmede aan het hoofd en verliet toen de kamer. De vrouw begaf zich te bed en is daar bewusteloos neergezegen. De man ging naar de schuur en heeft door op hanging een einde aan zijn leven gemaaktt. De politie heeft de zaak in onderzoek. De toe stand der vrouw is naar omstandigheden niet ongunstig. BUITENLAND. Jeanne is een brave vrouw. Ik weet het, doch zij is zwak. Zij bezit de noodige strengheid niet om onverbiddellijk te toonen, om te weerstaan aan alle smeekingen. Op dat oogenblik trad de kassier het kabinet binnen en zeide Ziehier het borderel voor de Bank, mijn - heer. Hij legde het kleine waardevolle pakjei op den lessenaar van mr. Labroue. Jacques wilde zich verwijderen. Blijf, zeide de ingenieur, ik moet u nog spreken. De meesterknecht bleef. Mr. Labroue nam een pen en telde, met een oogopslag, het gezamen lijk bedrag van het borderel. Honderd zeven-en-twintig duizend francs, zeide hij. Ja mijnheer. Jacques Geraud luisterde. De ingenieur tee- kende de wissels op den rug, zette zijn handtee- [kening onder het borderel en hernam Gij moet dat morgen naar de bank laten brengen. Overmorgen zal men het trekken. 't Zal gedaan worden, mijnheer. Bicoux vertrok. De baas cn de meesterknecht bevonden zich weer alleen. Jacques was blijven staan, met de pet in e hand. Mr. Labroue verliet zijn lessenaar, naderde de groote tafel, overdekt met teekenïngen, en zeidel Of ik be&rief mij fel. Jacques Gerand, of ik heb iets wonderlijks ontdekt, een fortuin Een fortuin herhaalde Jacques Garaud. terwijl een blik van begeerlijkheid in zijn oofgen flikkerde. Ja, antwoordde de ingenieur. Een nieuwe machine dan Tenminste, een nieuwe toepassing:een verbetering van een Zwitsersch stelsel, dat gii moet kennen. Ik wil daarover met u spreken Gij boezemt mij het grootste vertrouwen en de grootste achting in. Behalve dat gii grondig uw vak kent, zijt gij een zoeker en weet goeden raad te geven. De meesterknecht scheen verlegen door dien vloed van loftuigirigen er. wilde epnige woorden stamelen. Mr. Labroue onderbrak hem. Ik wil u deelgenoot maken in miin onderne - ming en het zal niet "meer dan hilliik ziin, want een deel van het voltrekken mijner uitvindin - zoodat de club-leden netjes hun schoenen moes ten ontveteren en uittrekken en vervolgens hun kousen uittrekken. De bandieten plaatsten de kousen stuk voor stuk op een hoop in het mid den van den vloer, en draaiden het heele zaakje ten slotte tot een machtigen Gordiaanschen knoop. De oolijke boeven poetsten daarop de plaat, met de vriendelijke waarschuwing „Past maar op, dat jullie geen kou vat." Toen een poos je later de gewaarschuwde politie ten loonele verscheen, vond zij twtintig nijdige clubleden pogend hun kousen uit den Gordiaanscheen knoop te ontwarren. Zooals men zich herinnert, heeft Tijl Uilen spiegel een soortgelijke aardigheid uitgehaald met de schoenen van een aantal goedgeloovige lieden, die hem wilde zien ronddansen, maar hun schoenen In een ontwarbaren kluwen terug kregen. DAAD VAN EEN WAANZINNIGE. Te Warschau heeft in een vlaag van zinsver bijstering een 47-jarige man zich een sigaret ge draaid en in de tabak een paar gram dynamiet gedaan. Bij den eersten trek ontplofte de sigaret en werd zijn hoofd geheel van het lichaam afge scheurd. v WINTER In het ZWARTE WOUD en In ZWEDEN. In het Zwarte Woud heeft Donderdag een wolkbreuk gewoed en onmiddellijk daarna daal de de temperatuur 10 graden. Op den Feldberg heerschte 3 graden vorst. Tot op 700 M. is veel sneeuw gevallen. In Zweden is het ook ineens winter geworden. In het Noorden des lands wees de thermometer 23 graden vorst. BETONWEGEN VAN GOUD. In Golorade (Vereen. Staten) is een betonweg van 8 K.M. lengte aangelegd, waarbij men ge bruik heeft gemaakt van gouderts. Daar ter plaatse bleek dit het meest geschikte matetriaal. Men schat de waarde van het in den weg aan - wezige goud op 46.000 gulden. WAT CIJFERS LEEREN. De statistiek leert dat per jaar te Berlijn 250 millioen K.G. vleesch worden gegeten, dat is per hoofd van de bevolking 61 K.G. Aardappelen worden tot een hoeveelheid van 510.000 ton per jaar verorberd. Wat de dranken betreft zijn de cijfers voor Berlijn per jaar umelk 450 millioen literbier 4 millioen H.L.wijn 125,000 H.L. jenever 79.000 H.L. KOUSEN UIT I De nieuwe Gordiaansche knoop. Te New York hebben vijf boeven een streek uitgehaald, die sterk aan een avontuur doet den ken van Tijl Uilenspiegel herinnert. Zij zijn Woensdagnacht het heiligdom van een Italb aansche club binnengedrongen, waar zij twintig leden, die aanwezig waren, in totaal een acht - houder dollar afhandig maakten en hen daarna dwonken, hun kousen uit te trekken. De slachtt- offers deden een beroep op het medelijden van de boeven door er op te wijzen, dat het buiten /oo koud was, doch zij bleven zcno hard als staal PROVINCIAAL NIEUWS- OUDESLUIS. Onze Harmonie „Concordia" bracht Donderdagavond den heer Jn. Schermer haar Vice-Voorzitter, die ruim25 jaar lid van de vereeniging was en 25 jaar aan de Ned. Spoor wegen was verbonden, eene serenade. De eere- voorzitter, de heer A. Hoogvorst, bracht den ju- bilares hulde en dank. Ook de directeur, de heer Haanstra, was aanwezig. UIT WIERINGERWAARD. Donderdagmor gen omstreeks 9 uur heeft korporaal Visser van gen behoort u toe. Ik heb u noodig om een laat ste uitvinding tot een goed einde te brengen. Vooraleer bij mij in dienst te komen, waart gij in een fabriek in Zwitserland, zoo hebt ge mij gezegd Ja, mijnheer. Gij hebt u dan zekee beziggehouden met de guillocheermachines, die gemaakt worden voor Amerika Ja, mijnheer. Ik heb zelf een machine ver beterd, wat niet weinig bijgebracht heeft tot het fortuin van mijn vorigen baas. Ik zal mij echter veroorlooven, u te doen opmerken, dat de guil- locheermachine haar laatste woord gezegd heeft Denkt gij dat Ze is tot haar volmaaktheid gekomen. Voor de guillocheermachine voor platte op pervlakken, ja. Het is onmogelijk rollen te maken, om ron de oppervlakken te guillocheieren. Denkt gij dat herhaalde mr. Labroue. Ik denk dat met des te meer zekerheid daar ikzelf dat stelsel bijzonder bestudeerd heb. Vergeet niet, dat het woord „onmogelijk" niet bestaat in onze taal, Jacques, hernam de mgenieui\ Moeilijk, ja onmogelijk, -neen. Het ''s een guillochocheermachïne voor ronde opper vlakken, die ik uitgevonden heb. De meesterknecht zette groote oogen op en maakte een gebaar van verwondering. Zoo- gij niet mis zijt in uw plan, mijnheer, zeide hij, dan zult gij millioencn verdienen. Men zal zich overal die nieuw uitgewonden machine aanschaffen. Ik heb het gevonden, doch ik herhaal het u, ik moet met met u verstaan over verschillende toepassingen van mijn ontwerp. Ik geloof met u, dat, indien wij volkomen slagen, ik voor mijn zoon een groot fortuin zal kunnen verzamelen. Het is vooral met de gedachte aan hem, voor zijn toekomst, dat ik met zooveel moed werk. Doch ik wil niet zelfzuchtig zijn. Ik zal u mijn plan - nen toevertrouwen. Wij zullen ze samen bestü- deeren, en zoo gij niets af te wijzen of te veran deren vindt, zult gij u onmiddellijk, aan het werk zetten om de machine te maken, zorgvul - dig geheim te houden de minste onbescheiden heid zou misschien voldoende zijn om ze mij te ontstelen. J' (Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1