JEANNE Iflli NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR lIpS 18 Jaargang. Vrijdag 18 November 1927. No. 89. WIERINQEN EN OMSTREKEN ■WIERINGER COURANT» JOHN J. BOSKER, WIERINCSK UITGEVER i VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1— ADVERTENTIëN: Van 15 regeia 0.50. Iedere regei meer 0.10. IUIEAUi Hippelytnshoal Wlerlngca Telei. lniorcomai. Ne. IA BINNENL. NIEUWS. MISLUKTE BEROOVING. Woensdagmiddag omstreeks kwart voor drie heeft een ongeveer 20-jarige man op het Cen traalstation te Amsterdam getracht zijn slag te slaan. Hij drong een coupé binnen van een trein die op het punt stond naar Hilversum te vertrek ken. In de coupé zat alleen een dame en terwijl hij haar een revolver voor hield, rukte hij haar taschje weg en ging er mee aan den haal, ach - tcrvolgd door den juffrouw en eenige personen. Hij wist van het station te komen, doch daar viel hij spoedig in handen van een politieagent, die de vluchteling onmiddellijk in de gaten had, De man bleek nog in het bezit te zijn van het taschje en van het „wapen", dat een speelgoed revolver bleek te zijn. Hij is in verzekerde bewar ring gesteld. EEN VROUWENKERK. Omdat gebleken is, dat vele vrouwen op Zon - dag minder gelegenheid hebben om de kerk te bezoeken dan op een anderen dag, is ds. H. Brit zei, doopsgezind predikant te Wormerveer, voor nemens een proef te nemen met een godsdienst oefening -op Donderdagmiddag van half 3 tot half 4. In zijn Gemeente-blaadje, waarin hij van dit plan mededeeling doet, schrijft ds. B. o.a. „Wij stellen ons voor ons samenzijn wat ge moedelijker in te richten dan de min of meer plechtige wijze van eeredienst op den Zondag. Ik sta achter den lessenaar en kom niet met wit te das met den kerkeraad uit de kerkekamer. De broeders-diakenen zijn door hun werk verhin - derd, maar de diaconessen zullen den kerkeraad vertegenwoordigen. Het tweestemmig koortje van den Zusterkring verleent medewerking, en het orgel wordt bespeeld door oenzen organist, den heer Klaas Baker. Aan den uitgang zijn de gewone bussen voor gemeente en zending, 'k Vertrouw op veler medewerking, en 'k hoop Donderdagmiddag velen te zien." VERBRAND IN HEET WATER. Te Bussum is een ruim 4-jarig jongetje van een kruidenier aan den Muntweg spelend in een teil met heet water gevallen. Met ernstige brand wonden over het geheele lichaam werd het ar me kind naar de Majellastichting gebracht, waar het gisteren aan de gevolgen is overleden. EEN ONBEKWAAM CHAUFFEUR. Na eerst op den Houtkampschen wog te Doe- tinchem een voorbijganger te hebben overreden, reed op den hoek van de Verlengde Heerenstraat gisterenavond een heer uit Zutphen met zijn auto in renzende vaart tegen een tuinhek van den heer Nusselden op en vernielde dit grooten- deels. De auto sloeg om en werd zwaar beschadigd. De drie inzittenden bleken na bevrijding onge deerd. Tegen den bestuurder, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, werd procesver - FEUILLETON. ïfc.: O—O No. 6. O, mijnheer, riep Jacques uit, gij kunt op mij rekenen. Gij weet het wel. Ik weet het, en daarom maak ik u van he den af tot mijn medewerker en deelgenoot. Op de winsten van de guillocheermachine, die wij zullen maken, zal ik u vijftien ten honderd ge ven. Het vuur der hegeerlijkheid ontvlamde weer in de oogen van den meesterknecht. Vijftien ten honderd herhaalde hij. Mr. Labroue opende de brandkast, die aan den anderen kant van het venster stond. Hier is mijn ontwerp, zeide hij, met een vinger de inge wikkelde teekeningen aanwijzend. Jacques verslond ze met vurige oogen. 't Is wonderbaar, mijnheer, riep hij uit, toen de ingenieur zijn uitleggingen voleindigd had. Het is de verwezenlijking van het onmege- lijke Mijnheer, ik dank u van ganscher harte. Ik ben er zeker van, dat geen baas zoo zou han delen als gij en mijn dankbaarheid is u dan ook voor altijd toegewijd. Ik twijfel er niet aan. En nl gij, om zoo te zeggen, mijn deelgenoot geworden zijt, moet gij nog verdubbelen in werkzaamheid en ijver, en u streng toonen in de werkzalen. Doe de regie - menten der fabriek naar de letter volgen r-n straf do minste overtreding Moet ik nog altijd de rekening van Vincent gereed maken en aan den kassier overhandigen? Ja, ik houd ervan een voorbeeld te» stellen. Gelieve, als gij weggaat, te zien of de jongste be diende er is, en hem zeggen madame Fortier hij mij te sturen. -Ja, mijnheer. Jacques vertrok. De jongste bediende was nog niet teruggekeerd. Jacques ging zelf naar de lo ge van Jeanne. Madame Fortier, zeide hij, de baas vraagt naar u. De jonge vrouw begon te heven. Hij hëeft u over mij gesproken, niet waar stamelde zij vol angst. Ja, hij zal u een strenge berisping geven. baal opgemaakt. DE VLEESCHVERGIFTIGING. Zijn eigen familieleden als proef konijnen gebruikt. Omtrent de in Nieuw-Vennep geconstateerde vleeschvergiftiging verneemt de „Msb," nog hot volgende Begin November was bij een boer een veulen gestorven en door een slager gekocht, die het dier niet ter keuring aanbood. Het dunne vleesch sneed hij uit en gaf het aan de varkens, de dikke stukken echter zagen er zoo goed uit, dat hij ze zoute en rookte. Zondag 6 November gebruikte hij er van met enkele leden van zijn gezin. /Toen zich geen nadeelige verschijnselen voordeden, besloot de slager tot den verkoop van het vleesch over te gaan. In den nacht van Maandag op Dinsdag werden echter wel leden van het ge zin van den slager ziek en Dinsdag liet hij zoo veel mogelijk het verkochte vleesch terughalen. Velen hadden evenwel reeds van het vleesch ge geten. Door den Keuringsdienst van Waren is toen een onderzoek ingesteld, waarna het vleesch ter onderzoek is doorgezonden naai* den diroc - teur van het openbaar slachthuis en in diens laboratorium werd geconstateerd dat het vleesch geïnfecteerd was. Een nader onderzoek is inge steld in de veterinaire afdeeling van heit labora torium te Utrecht, waar geconstateerd werd, dat het vleesch geïnfecteerd was met de parathy- phusbacil B. Enkele patiënten (één dokter behandelde er 26) zijn er ernstig aan toe geweest de toestand van een jongen is zelfs hoogst ernstig geweest. Toch zullen zoo goed als zeker allen er bovenop komen. Tegen den slager is, zooal9 reeds gemeld, pro ces-verbaal opgemaakt. STEEKPARTIJ. Te Aalsmeer ontstond er tusschen een aantal jnogelui zoo'n hoogloopende ruzie, dat men laags raakte en er zelfs messen werden getrok ken. Niet minder dan zes personen kregen snij- wonden. Een hunner moest naar het Acad. Zie kenhuis te Leiden worden vervoerd. PRAKTISCHE GEBRUIKSVOORWERPEN. In een der groote magazijnen van onze genoe, gelijke hoofdstad koopt een dame een moderne tomi-pouce een van de allernieuwste snufjes en dientengevolge zeer prijzig. Volgens de win keijuffrouw is de qualiteit uitstekend. De stof vertoont prachtige strepen, paars met groen. Zeer gelukkig met haar nieuwe aanwinst ver- de dame den winkel en wordt overvallen door een van die malsehe ruigenbuien, waarmee 1927 ons zoo ruim bedeelt. De tom-nouce doet heer lijk dienst, maar bij haar thuiskomst bemerkt de koopster, dat er van de streepen niet veel o- vor is, slechts een vaalgrauwe kleurenmenge ling treft haar oog. Den volgenden dag begeeft zij zich ('t is nu gelukkig droog) met de onooglijke parapluie naar 't magazijn, en toont de verkoopster het voorwerp. Deze bekijkt het regenscherm met stomme verbazing, en roept na eenige oogenblik ken verhelderd uit „Geen wonder, mevrouw, dat ding is nat ge weest NOODLOTTIGE HAAST. Een inwoner uit Bussum, die Zondag zijn dochter op het pensionnaat „Maria kroon" te Culemborg een bezoek had gebracht, begaf zich weder naar het station en moest de laatste 100 M. nogal hard loopen, om den trein niet te» mis sen. Toen hij echter zijn kaartje in ontvangst had genomen, zeeg hij plotseling ineen en bleek ten gevolge van een hartverlamming te zijn overle den. VINGERS AFGESNEDEN. Het 1^4-jarig dochtertje van den landbouwer J. van Nonen te Steensel kwam, toen het in de schuur aan het spelen was, in aanraking met de knolsnijmachine, met het gevolg, dat twee vin gertjes en een duimpje gedeeltelijk van een dei- handjes werden afgesneden. SCHAPEN DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Op de lijn Oistervvijk-Boxtel zijn 12 schapen, die uit een weide nabij de spoorbaan geloopen waren, door den trein gegrepen en vermorzeld. TRAGISCH. Woensdagmorgen ztfkte juffrouw Van B. te Tilburg, terwijl zij in de stad boodschappen deed, plotseling in elkaar en overleed kort daarop. Het tragische van het geval is, dat de vorige week haar echtgenoot op zijn werk plotseling doodbleef. BUITENLAND. Gij kent hem hij is goed, doch soms wat barsch Laat hem spreken, zonder te antwoorden. Al wat gij hem zoudt zeggen, zou hem slechts nog boozer maken. Doch, wat er ook geheiure, Jeanne Fortier, denk aan ons gesprek van daar straks. Herinner u, dat gij in mij een vertrouwden vriend hebt. Wat er ook gebeure herhaalde de jonge weduwe. Ik heb geen kwaad gedaan, mijn gewe ten is gerust. Ik ga. Doch wie zal op mijn loge passen Sluit de deur maar. Gij zult niet lang weg - blijven. Ik keer naar de fabriek terug. De meesterknecht ging de binnenplaats over. Jeanne sloot de deur, liet den kleine George in do loge en begaf zich naar het bureau van den baa9. Jacques scheen bekommerd. Hij ging de werk zalen door en trad in een kleine kamer, bijzon - der gestemd voor zijn gebruik. Daar liet hij zich neervallen op een stoel en leunde met het hoofd op beide handen, alsof het gewicht van zijn hoofd hem te zwaar scheen. Eenige minuten lang bleef hij zwijgend, onbeweeglijk zitten, in zijn gedachten verzonken. Eensklaps stond hij op en begon, koortsachtig, heen en weer te loo pen in de kleine kamer. Neen, mompelde hij, de baas bedriegt zich niet't Is een fortuin Wat ik zocht, heeft hi.i gevonden Behoorde die uitvinding mij toe, het zou niet honderd, tweehonderd, driehonderd, duizend francs zijn, welke ik zou verdienen, maar millioenen Ja, millioenen Doch er zou 'eld noodig zijn om een fabriek op te richten, om er machines in op te stellen, om er te doen werken. En ïk bezit niets Na een oogenblik stilte, ging Jacques voort, de vuisten ballend O de bekoring is hevig Vijftien ten bon derd.... twintig ten honderd. Wat is dat, als ik alles zou kunnen hebben Dan zou ik rijk zijn en Jeanne zou niet meer weigeren om naar mij te luisteren. De baas is boos op haar. Ik wcnschte dat hij haar barsch aansprak, dat hij haar wegjoeg. Zij zou zich op straat bevinden, zonder middelen van bestaan voor haar en haar twee kinderen Zij zou dan wel to mij moeten komen De meesterknecht zweeg. Een kwaadaardige glimlach zweefde op zijn lippen een onheilspel lend vuur schitterde in zijn oogen. Doch, na eenige seconden verdween de glim lach, de gloed der oogen doofde uit en Jacques HET GEVECHT TUSSCHEN EEN VROUW EN EEN DOLLEN HOND. In de wachtkamer van het station Clitheroe had een dame, mevrouw Ellis, een hond, die in elkaar was gezakt, binnengedragen, toon het dier plotseling teekenen van dolheid vertoondé. De vrouw greep het beest bij de keel en hield met de andere hand zijn lijn vast. De aanwezige man nen renden de wachtkamer uit en bleven voor de gesloten glazen deur toezien, hoe de vrouw een wanhopig gevecht met den hond leiverdc. Een man kwam haar claarna te hulp, maar ging weer heen toen zijn trein voorreed. De vrouw werd herhaaldelijk gebeten. Inmiddels was een veearts ontboden. Eerst sloeg het verwoede dier een flesch met vergif, die hij het in de keel wilde gieten, uit zijn hand, zoodat de flesch brak. Maar ten slotte, toen de vrouw aan het eind van haar krachten was, luk te het, den hond een voldoendei hoeveelheid ver gif in te geven en viel dood neer. DE WINTER IS GEKOMEN. Over geheel Noord-Jutland woedt sedert Za- keerde terug naar de zalen, waar zijn werk hem riep. HOOFDSTUK V. Jeanne Fortier, ten prooi aan een gemakkelijk te begrijpen ontroering, was het paviljoen bin - nengetreden, waarin zich het bureau van mr. Labroue bevond. Een voorgevoel verwittigde haar, dat uit die samenkomst met den eigenaa. der fabriek, iets ernstigs, iets noodlottigs voor haar zou volgen. Zij klopte aan met bevende hand. Binnen riep mr. Labroue. De jonge vrouw opende de deur, trad binnen en stamelde met gesmoorde stem Gij hebt mij doen roepen, mijnheer Ja, madame, antwoordde de ingenieur op strengen toon, ik moet weten, waarom gij dezen namiddag van de fabriek afwezig waart, en de wacht uwer loge overliet aan een fabriekarbeid- ster, hetgeen volstrekt tegenstrijdig is met het reglement. Gij bekleedt een post van vertrou - wen, welke een vlijtige werkzaamheid en van vasten wil eischt. Met u tot dezen post te roepen, heb ik verkeerd gehandeld, ik zie het. Jeanne, was een fiere, lichtgeraakte vrouw De woorden van mr. Labroue kwetsten haar hevig. Mijnheer, antwoordde zij, ik heb gedacht mijn loge te mogen verlaten, daar het was voor de benoodigdheden der fabriek. Ik was olie gaan halen voor het onderhoud der nachtlampen. Laat dat zijn Maar niets belette u het slui ■en der fabriek af te wachten om het noodige te halen. De vrouw, die den arbeeid verlaten heeft, om u te vervangen, kan de werklieden niet be driegen. Zoo moeten zij een slechte gedachte krijgen van uw wilskracht, van uw eerbied voor het reglement. Uw zwakheid ten opzichte van Vincent toont mij, dat het onmogelijk is om staat op u te maken. Ik ben zeer ontevreden. Hoe streng ook mijn orders en de reglementen der fabriek zijn, wil ik toch hebben, dat men er ^an gehoorzame en ze niet bespreke. Nog eens, madame, gij zijt hier niet op uw plaats. Ik heb een dwaze daad begaan met u tot portierster der fabriek te benoemen. Jeanne's oogen schoten wl tranen. Ik heb u dien post niet gevraagd, zeide zij met fierheid. Gij hebt gedacht mij die plaats te moeten aanbieden, om mij te helpen leven na den dood van mijn armen man, die in uw dienst terdag een sterke sneeuwstorm. Daar het Zaterr dagnacht heeft gevroren, kon men Zondagoch tend reeds met arresleden rijden. In vele deelen van Frankrijk is Zaterdag en Zondag sneeuw gevallen. Te Parijs heeft het wel iswaar niet gesneeuwd, maar de thermometer viel Zaterdagnacht tot op 28.4 graden Fahren- heit. St. Etienne en het Loire-gebied zitten ge heel onder de sneeuw. Uit Bourgas, Dijon en Clcrmont Ferrand wrjbdt eveneens zware sneeuw val gemeld. In het Noorden van Frankrijk heb ben de vruchtboomen, die voor den tweeden keer in bloei stonden, veel geleden van den ijskou - den wind. In het Alpengebied ook veel sneeuwOp den Pilatus ligt de sneeuw bijna 1 Meter dik, de tem peratuur daalde 15 graden. Te Londen heeft men Zaterdag en Zondag van alles en nog wat gehad regen, hagel, sneeuw, ijzel en zonneschijn. In het Noorden des lands is veel sneeuw gevallen. Op het groote meer bij Lindow is reeds druk schaats gereden. Zelfs aan den anderen kant van dep Oceaan is het ineens winter geworden. Te Chicago heeft, een sneeuw- torm gewoed, die een snelheid had van 90 mij - len per uur. In dezen sneeuwstorm zijn 2 perso nen omgekomen, 12 ernstig gewond. De tempe ratuur is rond het vriespunt. EEN HAAI IN DE HARINGVLEET. Toen de Engelsche treiler Our Willie Maan - dagochtend buiten Folkestone midden door een school haring voer, deed zij een vreemde vangst. Bij het ophalen van het net spartelde er een reusachtige visch in, dien men voor een bruin- visch hield, maai* die later een haai van 700 pond bleek te zijn. Hij werd met moeite te Fol kestone binnengesleept en daar verkocht om naar Frankrijk verzonden te worden, waar hij opgegeten zal worden. Ongetwijfeld met een van de kostelijke sausen waarvan de Fransche koks het geheim bezitten. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Een geleidster van een trein met Hongaarsche kinderen, welke Woensdagmiddag op het stati onsemplacement te Arnhem op dood spoor was gezet, met de bedoeling dat de trein Donderdag naar Utrecht zou vertrekken, is Woensdagmid - dag, nen inkoopen te hebben gedaan, van de perrons over de rails geloopen om zoo den trein te bereiken. Een eind voorbij de overkapping bemerkte zij dat een trein uit De Vork naderde en trachtte zij zich zoo goed mogelijk tegen den muur, die het stationsemplacement begrenst, is veiligheid te stellen. De ruimte' tusschen muur en spoor is echter zeer gering. De dame werd door den trein gegrepen, waardoor zij zoodanig werd gewond, dat zij spoedig aan de gevolgen is overleden. Het is een 44-jarige dame uit Boedapest. EEN HONDEN-LAND. Is er wel één ander land op de wereld, waar zóóveel honden zijn als op Engeland Daar zijn er 5.000.000 ja, werkelijk vijf millioen, gedood weid. ik nam dien post aan en overlaad de u met mijn zegeningen, want na den ver- schrikkelijken slag, die mij heeft getroffen, was de ellende mijn lot. Maar .indien gij spijt hebt o- ver hetgeen gij gedaan hebt ik heb er nog] meer spijt over dan gij, want gij doet mij strenge ver wijten, en ik weet, dat ik ze niet verdien. De ingenieur richtte schielijk het noofd op. Welriep hij uit, beweert gij de reglemen ten van het huis niet overtreden te hebben Ik heb een jonge vrouw, die op stuk werkt, verzocht mij gedurende een uur te vervangen. Is dit zoo'n groote fout De tijd, welken die vrouw verloren heeft, behoorde haar toe. Gij verdraait de zaak, antwoordde de inge nieur vertoornd, omdat men hem tegensprak. Aan u en aan u alleen is de bewaking der fa briek toevertrouwd dus moogt gij gedurende de uren van den arbeid, in geen gieval, uw post verlaten. Maar gaan wij voort. Gij hebt een werk man zonder toestemming laten uitgaan, het geen uit drukkelijk verboden s. Het is waar, mijnheer, ik ben zwak geweest voor de smeekingen van Vincent, ik heb toege geven, ik ben ongehoorzaam geweest. Maar ie dereen in mijn plaats, tenzij men een steenen hart heeft, zou gehandeld hebben zooals ik, bij het zien der droefheid van dien man. Gij zijt niet geschikt voor uw werk, mada - me Fortier zeide de ingenieur na een oogenblik stilte, en ik heb er spijt van. Gij redeneert te veel, en ik wil een lijdelijke gehoorzaamheid. Nochtans, gij verdient, dat ik medelijden met u heb. Mr. Labroue bleef in zijn rede steken. Hij twij felde nog over de beslissing, welke hij zou ne men. Misschien zou de les, welke Jeanne Fortier giekregen had, voldoende zijn om haar eerbied voor het reglement in te boezemen. Op dit oogenblik trad de kassier Ricoux het kabinet binnen om aan eijn meester eenige reke ningen voor te leggen. Jeanne wachtte. Eenige oogenblikken verliepen. De kassier nam de stuk ken terug toen ze nagezien waren. Hij wilde weggaan, maar zijn blikken vielen op de jonge weduwe en hij zeide Daar madame Firtier hier is, mijnheer, wil ik de goedheid hebben, om haar te zeggen, dat zij wel moet weten, dat het haar volstrekt verboden is, in de fabriek petroleum te brengen voor haar eigen gebruik. Mr. Labroue sprong op. (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1