lEiiiË 18 Jaargang. Dinsdag 22 November 1927. No. 90. 11111 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ■WIERINGER COURANT» JORN J. BOSKER, WIERINGER UITGEVER i PARIJSCHE MODEBRIEVEN. FLUWEEL. 'k Zou u hier wel een heele brief alleen over fluweel kunnen spreken, over fluweel: u hoe 't op het oogenblik gekleurd en bedrukt is, hoe 't gemaakt en waarvoor 't gebruikt wordt Want fluweel is op 't oogenblik in Parijs zoo in den smaak als misschien geen enkele andere stof ooit geweest is. Gelukkig kan ik met ent housiasme van deze mode vertellen want per - soonlijk houd ik heel veel van fluweel. Ik vind 't een, bijzonder mooie, prettige stof, 'k houd van z'n zachte zijige glans, 'k vind dat fluweel, in alle soorten, van 't fijne, soepele, zijden flu - weel tot het heel eenvoudige, geribde fluweel, altijd aardig doet voor japonnetjes, altijd iets aparts heeft. Ook als afwerking doet fluweel meestal heel goed en wie van den winter niet geheel en al in fluweel kan of wil gekleed gaan, garneere haar toiletjes bv. met fluweeleri banden, met een flu- weelen kraagje en revers of met een flaiweelen strik. Fluweel wordt op 't oogenblik op alle uren van den dag gedragen. 's Morgens vroieg slaat men al dadelijk bij het opstaan een aardige peignor om van vieux-roze ireribd fluweel met. witte revers. 't Ts een snoe zig ochtendtodletje dat beelemaal niet duur isj en veel aardiger staat dan een flanellen of mol - ton ochtendjapon. Nadat, men met zore zich heeft gekout on aan- trekleedt. trokt men een eenvoudig huisinoon - netje aan. Waarom zou dit ook niet van fluweel ziin Fluweel is sterk en heerliik worm voor dan v inter. We nemen 't iaponnetie bv. van zwart katoenen fluweel, heel eenvoudig tremaakt. met FEUILLETON. O—O No. 7. Petroleum riep hij uit, petroleum hier Ja, mijnheer, antwoordde de kassier, ma - dame Fortier gebruikt een petroleumlamp. Gis teren, nabij haar loge, werd ik den reuk gewaar van gemorste petroleum. Beweert gij niet te weten, madame, dat dit een groote overtreding is van het reglement vroeg de ingenieur woedend. Ik wist het niet, mijnheer. 't Is onmogelijk. Ik lieg nooit. Waartoe zou mij toch een leugen baten Wat komt het er op aan een klacht min of meer tegen mij Ik zie wel dat de maat vol is. Gij bedriegt u niet, mamade, antwoordde mi. Labroue, die wegens het voorval van de petroleum een strenge beslissing nam denk er aan om naar een andere betrekking uit te zien. Op het einde der maand moet gij de fabriek ver laten. Ja, stamelde Jeanne, wier woorden door haar snikken verdoofd werden, wat ik voorzag, gebeurt. Gij jaagt mij weg. Mijn man heeft voor u gewerkt,, wat hij kon, als een eerlijk arbeider. Hij is in uw huis gestorven, gedood voor uw dienst. Wat deert u dit1 Gij verjaagt mij Wat zal er van mijn kleine kinderen worden Gii verjaagt mij Ah pas op, mijnheer, dat zal u geen geluk aanbrengen. Wr T nhroue. wiens driftig, opvliegend karak ter wji kennen, hield de blikken strak op Jean ne gevestigd. Waf befepkent rtot vroeg liii Pncolnkkige, riep de kassier u.it, dat is een bedreiging Neen. mijnbeer, antwoordde zii met, nauw bonrbare stem. Ik bedrieg niet ik bpdreig nie - mand. ik neom bot ongeluk aan. dat keer on keer mii treft. Ondanks zijn ruwheid gevoelde mr T abnoue VERSCHIJNT BLKBN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. een eventjes ruimen rok, een breede ceintuur en liggend kraagje. Om het costuumpje een beetje op te vroolijken zetten we er een wit of lichtge kleurd kraagje op. 's Middags en 's avonds, als we op visite gaan of bezoek ontvangen, trekken we een mooier, fleuriger japonnetje aan. Als kleur hebben we mooie, warmroode robijntius gekozen een een voudig, ruim rokje van roode zijde, waarbij een rechte jumper van robijnrood fluweel, eveneens heel eenvoudig gemaakt maar met een smal oud-gouden galonnetje gegarneerd. MARKTO VERZICHT. Volgens eene schatting van deskundigen is de wereldvoorraad vleesch over 5 jaar onvolf- doende om aan het Europeesch gebruik te voor zien. Er wordt met die voorraad bedoeld de uit voer uit Argentinië, namelijk 200.000 ton per jaar. Deze bedraagt tegenwoordig naar Duitsch- land 100,000 ton van 1000 Kilo per jaar. 95.000 ton naar België. Alleen Londen gebruikt veel meer, dan het overschot bedraagt en dan komen nog Frankrijk, Nederland en nog meer landen. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Afrika en Australië, maar de rundveeweiderij moet belangrijk uitgebreid worden wtfl men aan de behoefte voorzien. De groote markten loopen teneinde. Elke week komt er minder vee, dat ook minder dn kwali - teit is. en zoo zuflen we over een paar weken het einde bereikt hebben. Tc SCHAGEN was op 17 November algemeen iets minder. Om te beginnen met het rundvee. De goede vette koeien, weinig in getal, waren goed te verkoopen, maar toch iets lager dan vo rige week. Besteed werd 1,a 1,05 Daarop volgde al spoedig de 2de kw. voor 0.90 a 1 Er waren nog al wat vleezige vaarzen aanwezig, die gemiddeld 150 kosten, wat vleezige gelde voor den dood van 0.65 k 0.75 en daarmede was de vetmarkt afgeloopen. Gelde voor de stal. werden er weimig verkocht, de prijs liep van 225,— tot 315,—. Melk- en kalfkoeion waren stug. Er is weinig behoefte meer. Nuchtere» kal veren stug. Schapen troffen slecht weer mistig en nattig. Dat is van invloed op don prijs en o!p den handel. Jonge vette schapen tot 44,—. vette lammeren tot 33,—, oude vette schapen voor binnenlandsche Consumptie 25.a 40 Er was nog al wat aanwezig, de handel, ock voor de weide was vrij goed. Vette varkens ware in te groote getale aangevoerd. Daarom was de handel, ook al wegens de terugloonende mark - ten in de loon dezer week. nog slechter. Voor de beste kwaliteit werd 60 cent ontvangen, zouters, waarbij zeer goede, brachten 27 cent on. PROVTNCTAAT. NIEUWS. UIT PETTEN. Eenigcn tijd geleden is gemeld dat de samenvoeging van de gemeenten Petten en Zijpe niiet lang meer op zich zou laten wach ten. Inderdaad kan de indiening van een wets ontwerp, waarbij de grenzen van Zijpe worden gewijzigd en de gemeente Petten wordt opgehe ven, spoedig worden tegemoet gezien. Dat de indienning van het ontwern nier eer der is geschied, moet worden toegeschreven aan de weigering van Zijpe om de schuldenlast dei zich zeer ontroerd. Gij bedriegt u volstrekt, mijn arm kind, zei- de hij met zachtheid, ik jaag u niet weg. Blijf tot het einde der maand. Tegen dien tijd zal ik voor u wel een plaats gevonden hebben, die beter met uw karakter en uw neiging over een komt. Neen, neen, mijnheer, stamelde zij. bimv-n ncht lagen zal ik vertrekken. Want dit huis is eer hel voor mij. Ik dacht altijd, dat jk in bloed trapte te midden van akelige herinneringen Het is ten vervloekt huis waar mijn man d n dood gevonden heeft en waar ik niets dan ver driet en droefheden heb ontmoet. Ik zal vertrek ken. En haar gelaat met haar beide handen bedek kend, liep de jonge weduwe het kabinet uit. Arme vrouw, zeide de ingenieur, toen hij haar de binnenplaats zag overgaan. Ik ben waar lijk bedroefd over hetgeen gebeurt. Ik heb al haar pijnen opnieuw verlevendigd. Ah mijnheer, hernam de kassier Ricoux, pas op, uw eerste gevoelens niet al te veel op te volgen, tenminste in deze omstandigheid. Waarom Deze vrouw heeft u daareven gedreigd. Was het wel een bedreiging Wat anders Ik houd niet van haar ma - nier van spreken, noch van haar handelwijze Let op, mijnheer, het is somtijds een slang die men aan zijn hart koestert. Een slang die men aan zijn hart koestert, herhaalde de ingenieur glimlachend, maar, Ri - coux, gij overdrijft. Gij ziet alles te zwart in. De ze arme vriuw is weduwe on moeder, haar mar is in mijn dienst gedood, door een onvoorzich tigheid van zijnentwege. Ik moet toch iets voor haar doen en zeker, daar zal ik niet aan tekort komen. Indien ik haar bij mijn zuster niet kan plaatsen, zal ik haar een som gelds overhandi gen, om haar in staat te stellen vcort te leven terwijl zii naar werk zoekt. Nu veranderde hij van onderwerp en ging voort, Gii hebt de balans opgemaakt Ja. miinbeer. hier is ze. pnbv<wrdde Rirouv Zevenduizend honderd-drie-en-twintif francs dertig centimes. ADVERTENTIfiN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. gemeente Petten over te nemen. Toen Petten financieel in een kuil was ge raakt, waaruit de gemeente niet meer zonder hulp kon opkomen, werd haar een leening toege- staan van 14.000, waardoor de nadeelige saldo van een aantal jaren konden worden wegge werkt. Rente en aflossing werd en door Rijk- en Provincie voor elk 1000 opgebracht. Bij de opheffing van Petten zal dus nog hex restant en aflossing moeten worden betaald. Daar Zijpe hiertoe niet geneigd bleek te zijn, moest een andere regeling worden gevonden. De regeering zou die nu hebben getroffen, meent het Hbld., door Rijk en provincie voor de verde*- re rente en aflossing van de leening te dolen zorpen. In den polder HET KOFGRAS heeft zich een geval van miltvuur voorgedaan bij eon rund. De noodslager beeft bij de slachting bloed vergiftiging verkregen, en is aan de gevolgen daarvan overleden. STOOMBOOT GESTRAND. 'Ten noorden van het Enkhuizer Zand is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gestrand ,de Dokkum II", (kap. Hoekstra,) van de Hol- land-Frieslnad lijn. Het vaartuig, geladen met stukgoederen, kwam van Leeuwarden met be stemming Amsterdam. De E. H. 16, een visschers vaartujig, heeft twee matrozen Van de Doikkum II te Enkhuizen aan wal gebracht. De kapitein en de machinist weigerden de stoomboot te ver laten. DE WEG ALKMAAR—NIEUWEDIEP. Te Haarlem is Zaterdagmorgen aanbesteed liet ver- brceden van den aarden baan van en het aan - brengen van een asfaltverharding op don rijks weg AlkmaarNieuwediep en het uitvoeren van bijkomende werken onder de gemeenten Bergen en Warmenhuizen. Laagste inschrijver was Chr. Roozendaal te Enkhuizen voor 154.750 gulden. SCHIERMONNIKOOG. Laag water op de Wadden. Driisljs. De Rijk «veerdienst, die Vrij dag wegens den lagen waterstand don diienst heeft moeten staken, heeft dien dienst weder hervat. De veerboot kan echter wegens den nog zeer lagen waterstand den landingsdam niet bereiken en nost- en passagiers werden op de oude wiize per polderwagen naar en van de boort vervoord. Op de Wadden is drijfijs BUITENLAND. PER WATERFIETS HET KANAAL OVER. De Parijsche jongen Savard, die een poging wilde wagen met een waterfiets over het Kanaal te gaan, is Zoaerdagmiddag is zijn poging ge slaagd. Bij kalme zee vertrok Savard om 10 uur 40 van Calais. Hij kwam te 7 uur te Dover aan. Hij was bij zijn aankomst zeer overspannen en zakte bewusteloos ineen. DE Zn.VERVOSSENTFEI.T. De grootste zending levende zilvervossen diie ~nit. Amerika heeft verlaten, zal Woensdag uit ^hnrlottetown nnar Noorwegen vertrekken. Dit Ja, mijnheer, ik zal ze u brengen. Maar wat aardige grillen hebt gij toch, mijn beste Ricoux. Ik ben de) kassier van mijn kas - sier. Waarom houdt gij het geld niet in uw kas? Ik heb reeds de eer gehad, het u te zeggen, mijnheer, de verantwoordelijkheid schrikt mij af. Daar ik in de fabriek niet slaap, wil ik liever voor niets verantwoordelijk zijn. Riooux ging de som halen en overhandigde ze aan mr. Labroue, die ze in zijn brandkast sloot, gelijk hij het alle avonden deed. Er werd in de fabriek gebeld die bellen kondigde het sluiten der werkzalen aan. De kassier wensebte rijn meester goeden avond en ging heen. De 'ongste bdieende kwam om zijn orders te ont - vangen. Ik heb er dezen avond geen, David, zeide de ingenieur. Gij moogt heengaan. David verliet het. kabinet, nam zijn hoed in de •?ang en ging de binnenplaats over om te ver - trekken. Het uitgaan der werklieden was bijna afgeloopen de laatsten gingen heen. De deur bleef open van het eerste luiden der bel tot he* oogenblik dat de meesterknechts, nadat zij hun ronde in de werkzalen gedaan hadden, de aan wezigheidslijsten van den dag aan Jacques Ge- raud overgaven, die ze in de loge neerlegde on waarop smorgens de werklieden zich bij hun komst deden aanteekenen. In plaats van de deur uit te gaan, bleef David op de drempel der loge staan. Wel, wat kleine Georges riep hij op vroo lijken toon, komt gij vandaag uw kameraad geen goeden avond zeggen Het kind kwam te voorschijn. Wat hebt ge vroeg David. Uw oogen zijn •ood. miin lieve iongon. Waarom weent gij Moeder heeft verdriet, zeide de kleine Ge orges. Verdriet herhaalde de, iotngen. Hij stak ziin hoofd door de deur on vroeg Wat is er gebeurd, madame Fortier Jeanne snikte. Kom. zeg hot een<*. wat, is er gebeurd U t.e zien ween en doet. mii vreeselijk veel leed,. Arh. miin arme David. stamelde Jennu^ ♦rrwiil zii h»ar s-pikVen noo^da ta bedwingen Tk hen ongelukkig, zeer ongelukkig. Het onen ■uk vervolgt mij. BUREAUi Hlppolytushoe! WierlnfMu TeiaL InicrcoBja. Na. IA thansport bestaat uit duizenden vossen, ter waarde van 500.000 dollar, die door de Ncorsche koopers zijn uitgekozen als basis vootr de teelt in Noorwegen. VOOR DE OORLOGSVERMINKTEN. In de rijtuigen der Brusselsche trams zal een zitplaats voor de oorlogsverminkten worden gereserveerd. De plaats zal door een teegen wor den aangegeven. Indien geen oorlogsverminkten aanwezig zijn, kan de zitplaats dooï* anderen worden bezet. ZAKKENROLLERS NI EEN BUS. De passagiers in een Londensche bus, die naar het East-end reed, schrokken Vrijdagmiddag ge ducht toon de bus onverwachts voor een politie bureau in Bet.hnal Green stopt, en negen mede passagiers werden gearresteerd. Eenigen tijd te voren had een motorbrigade der politie negen mannen in een bus zien stap pen, die hun bekend waren als gevaarlijke zak - ken rollers. Twee politiemannen stappen even - eens in de bus en fluisterden den bestuurder toe naar het politiebureaai te rijden. Toen de bus een eindweegs had gereden, zwenkte bil plotseling een zijstraat in en hield bij het politiebureau stil. Er klonk een kort sig naal en onmiddellijk kwamen alle in het bureau aanwezige beambten, in uniform of burger, naar buiten stormen en omsingelden den bus. Vóór dat de overige passagiers wisten wat er gaande was, waren de negen individuen gearresteerd en het bureau binnengeleid. Daarna reed de bus door. ANNA PAULOWNA. Openbare vergadering van den RAAD der gemeente Anna Paulowna, op Woensdag 23 Nlo- vember 1927, des namiddags te Twee uur ten Raadhuize. AGENDA 1. Notulen. 2 Mededeelingen. 3. Voorstel tot het verhoogen met 100 van het tarief voor den besteldienst van gjoederen van en naar het spoorwegstation, en benoeming besteller. 4 Tot het oninbaar verklaren van achterstallige belastingposten. 5. Voorstel om voor het archief der gemeente aan te schaffen een album met foto's op den wa tersnood betrekking hebbende. 6 Voorstel tot verkoop van een perceel grond aan L. den Das, ten einde hem in de gelegen - beid te stellen tot het verkrijgen van een plaatsje, ingevolge de landarbeiderswet. 7. Voorstel Hot wijziging in de bezoldiging van het brandweerpersoneel. 8. Adres, waarbij invoering van een vioekverbod wordt gevraagd. 9. Aanvraag van de verecpiging A.L.E.G.O., om eene subsidie van 200 voor 1928. lOAdres van de caféhouders om verlaging van het vergunningsreht, en belasting otp publieke verm akelijkheden 11 Aanvraag om een bijdrage uit de gemeentekas ingevolge art,. 13 der Lager Onderwijswet 1920 Het ongeluk. Wat is er gebeurd Men jaagt mij weg. Men jaagt u van hier weg, u riep de jon - gen verslagen uit, maar dat is onmogelijk. Ik zal heengaan, David. Binnen acht dagen zal ik de fabriek verlaten hebben, antwoordde Jeanne op bitteren toon. Maar ik heb het aan mr. Labroue gezegd, dat zal hem geen geluk aanbrengen. Dat znij allemaal wolirden in den wind, madame Fortier, vandaa gezegd en morgen ver geten. Ik ben zeker, dat de meester er over zal nadenken en ik zou durven wedden, dat, nu op het oogenblik dat ik met u spreek, hij reeds spijt heeft over hetgeen hij gedaan heeft. Dat hij spijt heeft of niet, dat geeft mij weinig, ik zal het nooit vergeten, En gij zult ongelijk hebben. Ge moet u zoo niet opwinden. Het zal geschikt worden, gij zult bet zien en gij zult bij ons blijven. Tot weder - ziens, madame Fortier. Goedenavond, lief kind, omhels eens uw vriend. David stak de armen naar Georges uit, ga; hem twee stevige kussen en ging weg. Jeanne wachtte om te sluiten, totdat de aanwezigheids lijsten haa gebracht werden. Tien minuten wa ren verloopen, toen Jacques Geraud verscheen. Hier zijn de lijsten, zeide hij, terwijl bij ze op een aafeltje bij het venster neeriegde. Niets nieuws Kleine Georges kwam bij hem, greep hem hij de hadd en antwoordde op de vraag We hebben veel verdriet, miin beste vriend .Tacqeus. Wij gaan van de fabriek weg De meesterknecht sidderde. Gii gaat van de fabriek weg riep hij uit, terwijl hij de jonge vrouw aanzag, dii haar oo gen afdroogde. Jeanne antwoordde met een hoofdknik. De meesterknecht hernam Dus, wat k voorzag, waarvoor ik vreesde, is gebeurd. De meester heeft u verwijten gedaan, gij hebt geantwoord en Hij heeft mij weggejaagd, voltooide mada me Fortier. (Wordt vervolgd )i

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1