ITALIANO Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR. BH BUI PUI 'ET NIEUWE mSTMIDDEL IETS NIEUWS van D. A. Groenleer en A. van Wijk. iSVobrstel to>t wijziging van liet reglement van het burgerlijk aruibzstuur, betretfcnde uitbe steding van personen. 13VaststelIen van een suppletoire begrdoting, dienst 1927. URondvraag. Hte adres, dat door de kasteleins aan den Raad is gericht is van den volgenden inhoud: Aan den Raad der gemeente Anna Paulowna. Ondergeteekcnden, vergunning- en zaalhou ders in deze gemeente, geven met verschuldig de eerbied te kennen, dat een onderzoek is inge steld naar de heffing van vergunningsrecht en het heffen van belasting op openbare vermake lijkheden in omliggende gemeenten, is tot de ontdekking gekiomen na dit onderzoek, dat Anna Paulowna ver aan de spits staat bij hare buren, verzoekt Uw college daarom beleefd het vergun ningsrecht met 50 proeent te verminderen en de belasting van openbare vermakelijkheden even eens en alzoo tebrengen van 20 op 10 procent. 't Welk doende, A. Keuris, A. List, Chr. Hoog moed, H. Jonker Hz. W. Waiboer, Jb. Borst, Jn. Smit, C. Slikker Cz., J. A. Neuvel, P. Swaerts, W. Rossen. v TOELICHTING Na een ingesteld onderzoek is gebleken, dat Anna Paulowna wat betreft het vergunningsrecht, zoowel als de belasting op openbare vermakelijkheden ver aan de spits staat bij hare buren Zie hier Wieringerwaard geen belasting op openbare vermakelijkh. vergunningsrecht Van der Wou de 37.50, dg anderen 25. Barsingerhorn 10 belasting op openb. verm vergunningsrecht 25. Nieuwe Niedorp precies als Barsingerhorn Winkel 10 bel. op openb. verm., vergun ningsrecht de grotote zaken 75.de kleine 25 Callantsoog 20 bel. op openb. verm.., ver gunningsrecht 25. Sint Maarten bel. op openb. verm. 3 per dag vergunningsrecht Schermerhorn 35, de ande - ren 25. Zijpe vergunningsrecht 10, per 50 huur waarde, voorstellingen, uitvoeringen 5 per dag voor bals 8 van het vergunningsrecht. U ziet hieruit, als U nagaat, dat 't vergunnings recht hier is J. Smit 62.50, A. Keuris 50, W Waiboer 75, C. Hoogmoed f 37.50 H. Jonker 137,50 C. Slikker 112.50 W. Kossen 75 J. A Neuvel 162.50 P. Swaerts 75 A. List 37.50 Jb. Borst 137.50, dat dit een onnatuurlijk hoog bedrag is, vergelijkt U maar met Wierin gerwaard. Van der Wloude f 37.50, J. Smit 62.50, 11. Jonker 137.50, P. Schenk 25, A. Keu ris 50 en zoo kunt u doorgaan en daarom ho pen wij, dat U met ons van oordeel zult zijn dat ons verzoek een zeer billijke strekking heeft en vleien wij ons, dat U het met ons eens moge zijn en een goedgunstige beschikking op ons dres moge nemen. [men. Toen kwam Teuteliing en loodste weinige mi nuten daarna het edele drietal naar de echtelij ke woningen en zonder dat het raadsel was op gelost Je snapt wel Harm, naar het gesprek, dat ik afluisterde, dat zulke heeren, beter doen in deze Noordpool dagen maar niet op de vlakte te ko - men, want wis, ze zlouën gauw op hun rug naar de maan liggen turen. M Gegroet TEUN. BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Anna Paulowna, datum Postmerk. Beste Harm. Wat is 't ijzig, jong. Als we eens na konden tel len, hoeveel wandelaars en fietsers met de bee nen in de lucht hebben gezwaaid «op de gladde vlakte, dat zouën er legio zijn honderdtallen zijn En dan waren dit misschien nog beenen met sterke knieën maar dan meet je die hebben, die wat slap, wat bierig zijn na 'n uitvoering of 'n fuif die kunnen zich gerust op 'n prikslee naar de huisdeur laten transporteeren, anders komme ze d'r niet. 'k Heb van zulke fuifheeren toevallig verleden week op 'n vroegen morgen 'n gesprek afgeluisterd 't was wel licht op den weg, 't maantje scheen lekker, en ik kon de wan kele gestalten goed onderscheiden Ze kwamen van de fuif. En hun hoeden ston den op half zeven hoe wel 't pas half vier was. Ze liepen moeilijk, praatten moeilijk, keken moeilijk. Frans knipte met de oiogen. 1Die zon ook, pruttelde hij. Gek, telkens moet ik er in kijken. Schel licht, ja, verschrikke lijk schel licht. Hein., die naast, hem sjokte, lette eerst niet op de alleenspraak van zijn lotgenoot. Toen echter het verband der woorden eenigszins tot ziin her srns doordrong, ging hem in deze nacht een licht op. Mis, gebaarde hij resoiluut en vaderlijk, mis. je bent nog niet wakker, schel licht van de zon t Ts de maan, posilief kerel, de maan. En hij stak ter aanduiding, met zijn vinger een groot gat in de licht en hield zich daarbij met eonige virtuositeit in evenwicht. De ander trok bij het hoiorcn dezer tegen spraak de oogleden tot de wenkbrauwen op monsterde zijn vriend met de grootst mogelijke minachting en bronmde. Hoor dat noiu aan, de maan. Maar man dan moesten er toch ook sterren zijn. En ziei je sterren Ha, ha, ja je ziet sterren, als ik je een opstopper op je oogen verkoop, ha hi hi, dan zie je sterretjes, nou.zie je zie vliegen En of Ze geraakten niet handgemeen, daarvoor ken den ze elkaar te goed, waren ze te veel heer ciok Midden :op den openbaren weg zich aan te stellen als oubeschaafden, dat lag niet in hun aard. Laten we fatsoenlijk blijven, vond de een en de ander was het onmiddellijk met hem eens Je hebt nu eenmaal ongelijk, maar ik kan je niet overtuigen. Hij zweeg even en riep plotseling uit Kijk eens, daar komt in de verte noig ie mand. Laten we 't dien gaan vragen. Hij kan ar bitreeren in deze zaak. Ze strompelden naar het late eenzame mensch. De ontvangst was wat slaperig. Motten jelui Zeg, we hebben 'n geschil. Zie je daar in de lucht dien grooten lichten bol Nou beweert Hein, dat het de maan is en ik hmi vast aan de zon. Het kostte den nieuw aangesprokene moeite hot hcioifd op te tillen. Hij zakte tenminste een paar keer scheef uit en tenslotte liet hij het maar op den schouder rusten. Toen trachtte de man te kijken. Lichten bol Kerels, bracht hij er knoeierig uit, ik heb zelf 'n lichte bol. 'n Bol ini de lucht In de lucht Eén Hij tuurde thans met uitpuilende oicigen. Ik zie er twee en welke van de twee bedoel jullie nou eigenlijk Van verbazing konden de twee geen woord meer uitbrengen. Zij waren verslagen. Volko- B UITEN LANS. DE MISDAAD IN AMERIKA. Het aantal gevangenen in negen japr met 110 pet. gestegen. Het Amerikaansche departement van Justitie heeft dezer dagen een statistiek het licht doen zien, welke de berichten, die van tijd tot tijd uit Amerika tot ons komen en melding maken van een onrustbarende toenemende criminaliteit, op bijna ontstellende wijze bevestigt. Uit deze stati stiek blijkt dat aan het eind van het laatste be lastingjaar 18.788 personen in hondsgevangenis sen zaten tegen 8927 in 1918, hetgeen neerkomt op een vermeerdering van 110 pet. in de laatste negen jaar, terwijl de bevolking slechts met nog geen 20 pet is vermeerderd. Het grootste deel van hen, die de laatste jaren de gtovangeiiissrn hebben bevolkt, zijn overtreders van de drank - wet en de wet op de narcotische mjiddeVn De meest treffende vermeerdering vormen de over - tredingen van laatstgenoemde wethet aantal veroordeelden te dezer zake steeg van 299 in 1 aangetroffen. Ook een instrumentje werd daar gevonden om precies de dikte van de koperen schijfjes na te meten. E. heeft een volledige be kentenis afgelegd en is in arrest gesteld. LONGENPEST ONDER DE VARKENS TE ASSEN. De laatste dagen is in ersstige mate, aldus meldt de corr. van de Telgr. te Assen, in deze ge meente en in den omtrek de longenpest onder de varkens uitgebroken. Zoo zijn alleen in één stal ongeveer 70 varkens aan deze ziektei bezwe ken. Men ziet verdere uitbreiding ervan met groote bezorgheid tegemoet. SCHEPEN AAN DEN GROND GELOOPEN. Door den aanhoudenden Oostelijken wind is het s.s. „Holland" van de Holland—Friesland Groningenlijn, Vrijdagochtend uit Amsterdam naar Harlingen vertrokken, Zaterdagmorgen vroeg voor laatstgenoemde haven aan den grond geloopen. Met kleine bootjes is men bezig het schip te lossen om het vlot te krijgen. De passa giers zijn Zaterdagmorgen van boord gehaald. Eveneens zit een uitgaande vrachtmotorboot aldaar aan den grond. De stand van het zeewater is 29 cm. beneden AP. «2MEENTE W1KR1NGfiN. -Zaterdag en Zondag gaf de muziekvereenij ging „Apoilo te Den Oever uitvoeringen vooi kunstlievende leden. Beide avonden was de zaal van den heer Lont flink bezet. Het progarmina, 1918 tot 2126 in 1927, het grootste aantal perso - bestaande uit 'n viertal muzieknummers en het meer. Raming f 2.300.000. i DE GLADDE WEGEN. Het autoverkeer tusschen Alkmaar en Bergen werd door de gladheid van den weg gisteren en vandaag onmogelijk. Auto's geraakten in de om geving van Alkmaar te water of sloegen over de kop, gelukkig zonder dat ernstige ongelukken voorkwamen. gg BUS OMGESLAGEN Door de gladheid geraakte te IJmuiden aan de hoefkade een bus uit Katwijk van den wge af en storte van 'n hoogte aldaar naar beneden e^ sloeg om. Wonder boven wonder bekwamen slehcts twee van de inzittenden verwondingen. i KZX: JT- SLEEPBOOT GEZONKEN. De vier opvarenden redden zich De sleepboot „Onderneming" van de Zuider zeewerken te Medemblik, is bij stormweer gezon ken. De vier opvarenden zijn in zee gesprongen en wisten zich met veel inspanning te redden. SCHAATSENRIJDEN OP STRAAT. Door den ijzel was de Dracht de hoofdstraat te Heerenveen gisteren in een ijsbaan herscha [pen. De jeugd vermaakte zich naar hartelust met schaatsenrijden en sleden. De voetgangers toeschouwers vertoefden op het met zand be- trooide trottoir. Zoo iets was in Heerenveen n-oy^,' nooit eerder beleefd door de nieuwe, meer vlak ke bestrating was de Dracht nu een spiegelvlak. Ook op de buitenwegen werd druk geschaatst, nen, dat ooit in de Bondsgevangonissen werd op gesloten wegens schending van een Bondswet. Wegens overtreding van de drankwet zaten in 1927 2040 personen in de gevangenissen, doch daar deze wet in 1918 nog niet bestond, is het niet mogelijk hiervoor vergelijkende cijfers te geven. Overtredingen van een andere, nog niet 700 lang ge-leden aangenomen wet, de wet op het stelen van automobielen, komen nummer drie met 789 gevangenen. ALS fcEN CHAUFFEUR DRONKEN IS... In een der Berlijnsche vooi steden reed Maan - dagmiddag een tankauto, waarvan de chauffeur dronken was, tegen een boom en viel om. De inhoud, ongeveer 6000 liter benzol, liep op de straat. Politie en brandweer zetten de straat af en de brandweer stelde zich met 2 zeepschuim- spuiten op, om zoo noodig de gevaarlijke vloei stof onschadelijk te maken. AARDBEIEN IN NOVEMBER. Nog deze week waren op de markt te Weenen versche aardbeien te koop. Niet bij fijne delica tessen handelaars, maar gewoon bij de groente vrouwtjes op de markt. De prijs was niet hooger dan in don aardbeientijd. Het zachte najaars weer is 'corzaak geweest, dat in Oostenrijk de aardbeienplantjes dit jaar tweemaal vrucht hebben gedragen. DE WINTER IS GEKOMEN. Te Munchen heeft het Zondag onafgebroken gesneeuwd. De thermometer wijst 13 graden vorst aan. In geheel Zuid-Duitschland en in het Beiersche gebergte is de koude vroeg ingetreden. Volgens berichten uit het Noordon van Italië heerscht aldaar tot JFoscane ongekende koude, welke gepaard gaat met een hevigen sneeuwval De sneeuw ligt op sommige plaatsen 75 c.M. hoog Er waait een ijzige wind. INGENIEURS DIE ARBEIDER WORDEN. Ook Denemargen lijdt onder oen overproduc - tie van de hooge school. Er loopon een paar hoti- derd ingenieurs rond, die geen werkkring kun nen vinden. In armoede heeft thans een 50-tal zich als gewoon arbeider in groote ondernemin - gen laten aannemen. Er is daartoe een speciale overeenkomst noodig geweest met de vakorgani saties der arbeiders, welke hare toestemming tot de aanstelling der ingeniers gegeven heeft mits zij niet voor lager loon (sic dan de arbeiders zelve werken, lid worden van de vakvereeniging en de daaruit voortvloeiende verplichtingen op zich te nemen. De Vereeniging van Ingenieurs heeft zich verantwoordelijk gesteld dat zij deze verplichtingen zullen nakomen. BINNENL. NIEUWS. HIJ KWAM GOUDKOOP AAN ZIJN SIGARETTEN. Verschillende sigarenwinkeliers te Rotterdam hebben sinds eenigen tijd automaten in diensi gesteld om de rookers na de winkelsluiting (ne gen uur) in de gelegenheid te stellen nog sigaret ten te koopen. Een hunner had een automaat, waarin men een gulden moest werpen om een doosje sigaretten van die waarde te krijgen. Het kwam echter herhaaldelijk voor dat in plaats van een gulden, koperen schijfjes die even groot waren als guldens, in de automaat werden aan- getorffen. Aangifte bij de politie volgde. De „kooper" kwam vrij geregeld terug en het is de politie gelukt den dader aan te houden. Eonige. doosjes sigaretten waren om negen uur na het sluiten van de zaak gemerkt en toen togen half tien wederom een koperen schijf in de automaat viel en de man met zijn doosje si garetten vertrok, werd onmiddellijk een teeken aan den rechercheur gegeven, die buiten wachtte om hem te volgen. Hij bleek te zijn de metaal- draaier M. E. Bij een huiszoeking in ziju waning werd een groot aantal doosjes sigaretten van 30, 70. 100. 120, 140. 150, 160, 180,200.225,250 350, 400, 450, en 500 cent per pond. tooneelspel „Als je nog een Moeder hebt!" in 4 bedrijven, werd op zeer vlotte en verdienstelijke wijze afgewerkt. Was den eersten avond het pu bliek vol aandacht, op den tweeden was dat tij dens de muziek minder en moest de directeur 'n paar malen afkloppen en om stilte verzoeken. Een gezellig en druk bal was beide malen het slot van de succesvolle avonden. De Afd. Wieringen van de Ned. R. IC. Volks bond hield op Zaterdag 19 Nov. j.1. 'n feestverga dering in de zaal van Veerdig. Geopend werd met het strijdlied, dat door de vele aanwezigen opgewekt werd gezongen. Dan werd opgevoerd „'t Sprekend Portret van Oome Toon", oorsproonkelijk anti-alcoholisch blijspel in drie bedrijven. Hartelijk werd er gelachen om de vele koddige momenten in 't stuk voorkomende. De medespelenden gaven wel blijk, dat er flink gestudeerd was. DE WINTER. Hij is wel wat vroeg, 'n maand te vroeg gekomen, de vriezeman Im mers, er had nog zoo noodig wat verdiend moe ten worden, en nu ligt alles stop. Er waren al vele arbeiders ontslagen bij de M.U.Z., nu gaat het „bedanken" natuurlijk in nog versnelder tempo. Vele jonggezellen zijn reeds naar hun haarsteden in Drenthe en Groningen, waar ze veelal vandaan komen, vertrokken maar velen zijn er ook, die zich hier met hun gezinnen ge vestigd hebben vtuor hen is een zoo vroege werk loosheid des te meer te betreuren. In 't Visscherij-bedrijf, dat tot heden vclor ve len 'n goed weekgeld opleverde, is natuurlijk door de ingevallen vorst ook stagnatie. Het graafwerk voor het electrisch bedrijf kon geen voortgang meer vinden en eenige werklie den bij de Heemaf arbeidende zijn derhalve ook maar naar huis vertrokken. De telefonische verbinding is sinds gistera- avond geheel met andere plaatsen verbroken. Door de ijsel zullen natuurlijk verscheidene dra den gebroken zijn. Van het electrisch licht van het P.E.N. waren we gisteravond ook plotseling verstoken. Of d't ook al op rekening van de vorst moet worden ge schoven, weten we niet, maar nu was o wonder de kleine Centrale van Hippolytushoef eens de lichtgevende macht, die het P.E.N. in „het zon netje zette; echter maar eenige minuten, want spoedig was ook bij het P.E.N. alles weer volle glorie. Waar het gevaarlijk was Op den weg en op straat. Des morgens werd het autoverkeer nog regelmatig gaande gehouden, doch 's middags was het niet meer mogelijk. De autobus van Bruul kwam 'smiddags, ondanks het voorzichti ge rijden van den chauffeur, opeens dwars over den weg te staan en gleed toen in 'n sjaan aan de zij van den weg. Gelukkig bleef de bus overeind en kwamen de twee passagiers en de chauffeur er heel huids af. Nadat de bus weer op den bega- nen weg was gebracht en 'n reserveband was omgelegd, werd maar gauw rechtsomkeer ge maakt. Het was te glad. Dat ondervond ook Ds. van Beek, die bi.ina 'opdezelfde plek met zijn au to in het rond tolde. Natuurlijk maakte ook deze jnredikant, dat hij zoo gauw mogelijk in z'n veili- vo ..heimat" terugkwam. Wij zagen des avonds 'n vrachtauto aan beide zijden door ifiannen gesteund door de straten rij den. om het slippen te voorkomen De postbus van Helder kwam gisteravond niet aan en ook dezen morgen niet. Op de wegen zagen wij al druk schaatsenrij den: het ging inderdaad veel beter als loopen 7elfs 'n arreslede was in actie. Bii al dat moois honen wii toch. dat spoedig de toestond weer normaal is ANNA PAULOWNA. De postduivenverenigingen „Altijd Verder te Anna Paulowna en „Het Noorden" te Helder zullen op katerdag 26, en Zondag 27 N'oivembor a, in tentoonstelling houden in de zaal van de Vlas en Korenbeurs" te Anna Paulowna. Beschikbaar zijn 39 medailles en verschillende kunstvoorwerpen. De opening zal plaats hebben Zaterdag a.s. der nam. 4 uur. Zondag is de ten toonstelling den gehcelen dag geopend vanaf des morgens 10 uur Als het weer goed is zullen zeker velen 'n kijk je in de tentoonstellingszaal nemen. SPORT. SUCCES-NIEUWS. Zondag speelde Succes I haar 7e comp.-wodstrijd uit tegen Wieringer waard I. Na een zeer spannende match en op een prachtig veld is het Succes gelukt Wierin gerwaard te kloppen met 20. Als bijzxxndeihoid kan worden vermeld dat de beide punten van Succes zijn gemaakt door den linksbuiten Slik ker. De eerste helft van de oompetitie is voor Succes I uitgespeeld en heeft S. alle zeven wed strijden gewonnen en prijkt dan ook op de bo venste plaats van de ranglijst. MARKTBERICHTEN GRAANMARKT, ALKMAAR 18 Nov. 1927. Op de heden gehouden graanmarkt waren in totaal 2163 H.L. aangevoerd, w.o. 794 H.L. tarwe 12 h 14 60 H.L. rogge 12.81 Vz 390 H.L. gerst chev. 11,811/2 a 13,25 656 H.L. haver 11.50 a 13.25 68 H.L. boonen, w.o. paardeboonon 14 bruineboonen 30.50 a 40 citipenboonen 30 a 40 duivenboonen 15.50 a 16,75 witte - boonen 40 a 45 43 H.L. mosterdzaad, geel, 24 a 26 1 H.L. Karwijzaad, 9 H.L. blauwmoan- zaad 42,50 a 44 8 H.L. Diversen. 134 H.L. erw ten w.o. groene erwten (kleine) 25 28 groene erwten (groote) 34 a 40 grauwe erwten f 44 a 56 vale erwten 36 a 43.50, alles per 100 K.G. EIERVEILING ALKMAAR, 19 Nov. Aanvoer 25000 Kipeieron. Prijzen 60—62 Kg. 12,50 5 12,90 62—64 Kg. 13 a 13,10 Kleine eieren f 9,10 11 Aanvoer 3000 Eendeieren. Prijs 8. PROVINCIAAL NIEUWS. AMELAND GEÏSOLEERD. Vrees voor gebrek aan Voedingsmiddelen. Ameland is nog steeds geisoleerd.. Reeds vijf da gen is de verbinding verbroken. Er is nog geen post aangekomen. De winterprosie is nog niet ingeslagen. Gevreesd wordt, dat indien het weer niet veranderd, er spoedig gebrek aan verschil lende artikelen zal komen. Getracht zal worden met 'n sleepboot het Westerstrand te bereiken. ZUIDERZEEWERKEN. Op Woensdag 21 Dec. a.s. te 11 uur v.m. zal door den Directeur-Generaal der Zuiderzeewer - ken. in het gebouw der Zuiderzeewerken fe 's-Gravenhage, Zeestraat 102, worden aanbesteed de aanleg van een afwaterings- en scheepvaart - kanaal van Kolhom naar de oostpunt van den Anna Paulownapölder, van een sluisput en grondwerken nabij Kolhorn, alsmede van bijko. mende werken, een en ander ten behoeve van de indijking en droogmaking ven de Wicringer mag het zeker worden genoemd als een hoestmiddel, niet slechts om hare geneeskrachtige werking bij verkoudheid, doch ook om den lekkeren smaak wordt genomen Zulk een hoestmiddel is In Uw eigen belang diene U er echter op te letten, dat Italiano alléén wordt verkocht in boven staande zakjes van een ons 4 20 ct. en in rollen van 10 es. FABRIKANTEN VAN K1NG-PEPERMUNT

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2