veel voorkomende geheimzinnige ziekte, waar aan een groot aantal arbeiders en arbeidsters van de United States Radium Corporation" te Newark in den staat New Yersey stierven opge helderd. Te Newark staat een van de grootste radium- fabrieken van de Ver. Staten, wel is waar niet in dien zin, dat hier radium vervaardigd wordt, maar de fabrieken maken voorwerpen met radi- umkleuren. Er zijn een massa voorwerpen voor welke het van belang is, dat zij des nacbts licht uitstralen, zooals wijzerplaten of wijzers van horloges, opschriften van reclames e.d.m. Voor zulke zaken worden radiumverven gebruikt, welke de eigenschap hebben des nachts de voor werpen welke ermee bestreken zijn, zichtbaar te maken. Men weet, dat de bestraling van den mensch met radium voorzichtig .móet geschieden, daar anders ernstige nadeelen voor de gezondheid kunnen ontstaan, welke onder sommige omstan digheden den dood ten gevolge kunnen hebben. Ook de radiumverven zijn, wat men tot dusverre niet wist, zeer gevaarlijk. Het is gebleken, dat de arbeiders door de voortdurende aanraking met radiumhoudende stoffen langzamerhand een ernstige beenderteering in den mond kregen, vooral daar zij gewoon waren, het penseel, waar mede zij de kleuren op de voorwerpen aanbrach ten, eerst in hun mond te bevochtigen. Door de kaak van cenige arbeiders, die slacht offer waren geworden van de massa sterfte, te onderzoeken, stelde men vast dat deze kaken wonderlijk genoeg in het. donker licht uitstraal den. Op deze wijze kwam men geleidelijk tot den oorsprong van de ziekte, welke van de kaak uit het geheele lichaam aantastte. Sinds de slechte gewoonte om het penseel in den mond te steken opgehouden heeft en de noodige voorzorgsmaat regelen genomen zijn, is de ziekte bij alleen, die aangetast waren, terstond afgenomen. wat de nieuwe ford aan ford HEEFT gekost. Henry Ford heeft aan een correspondent van de „United Press" verklaard, dat voor hij begon met zijn nieuwe Fordtype zijn vermogen op de bank 360 millioen diollar bedroeg. Tdans hóeft' hij nog „slechts" 250 millicon dollar. Vorder ver klaarde hij er van overtuigd te zijn, dat weldra een welgestelde familie van 6 personen in Ame rika 6 auto's zouden bezitten. frovincïaal^ïEuws! St. MAARTENSVLOTBRUG. Het personeel van de Zuivelfabriek „De Eensgezindheid" werd dezer dagen verrast met een flink vet varken. Met groote blijdschap en dankbaarheid aan den onbekenden gever, werd dit St. Nicolaascadeau aanvaard. Een kudde schapen voor de Schager markt geraakte nabij BARSINGERHORN onder de tram. De kudde was van den hoofdweg een zij wegje ingeloopcn en van daar op de tramweg ge komen. De schapen, waarvan 8 gedood werden, kwamen van verschillend© eigenaars, allen van Winkel. KOLHORN. Het post-, telegraaf- en telefoon kantoor is opgeheven, in de plaats daarvan is een station voor de post- telegraaf- en telefoondienst gekomen. Het verschil daarvan bestaat hierin, dat het kantoor wordt waargenomen dioor een man en het station door een vrouw. Dit laatste kost minder. Voor het station is benoemd, Mw. Heerschap Evertsen, te Schagen. Haar man, be steller aan het kantoor Schagcn, wordt nu over geplaatst naar Koihorn, terwijl de heer Molenaar van Koihorn naar Schagen gaat. EINNENL. NIEUWS. OUDEGEEST VOORZITTER VAN DE S.D.A.P. Naar wij vernemen heeft de heer Eu. Polak, die candidaat was gesteld voor het voorzitterschap van de S. D. A. P., voic-r deze candidatuur bedankt Zeer waarschijnlijk zou thans de heer j. Oude geest als vermoedelijk eenige candidaat tot op volger van lienri Polak als voorzitter van de S. D.A.P. worden gekozen. AUTO GESTOLEN. Van het parkeerterrein aan het Buitenhof te '-Gravenhage is Zondagmiddag een aan een Am sterdammer toebehoorende auto gestolen. De wagen is later in een sloot onder Oegstgeest te rug gevonden. TREFFEND STERFGEVAL. Op de algemeene begraafplaats te Middelburg had Zaterdag de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van ds. N. M. de Ligt, pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente. Bij het verlaten van het kerkhof en per rijtuig terugkeerende naar de stad, werd ds. Donner, 'iie bij de groeve het woord had gevoord, door een hartverlamming getroffen. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij reeds overleden. EEN AAP BRANDSTICHTER. In een étage van een perceel aan dc Carpeniiei straat te Den Haag, ontstond Zondagmiddag brand. In bedoelde woning was een aap. Deze speelde met een piop, die op een gegeven oogen- blik op een brandende kachel terecht kwam. Het ruige voorwerp vatte dadelijk vlam en de aap geschrokken natuurlijk, trok het m zijn angst weer van de kachel af, maar nu viel het brandende poppetje op het kleed. De brandweer was liet binnenbrandje, dat hiervan het gevolg was, echter spoedig meester, VERBLINDENDE AUTOLICHTEN. De plaatsvervangend kantonrechter te Leiden, mr. Nord Thomson, heeft uitspraak gedaan in een zaak tegen den heer A. v. d. S. te De Bilt, die als bestuurder van een 4-wielig motorrijtuig avonds bij het tegemoetrijden van een wielrijder zijn verblindende lichten niet had gedoofd, zooals het nieuwe artikel der Motor- en Rij wiel wet om schrijft. Een agent had daarna proces-verbaal opge maakt. De kantonrechter was van meening, dat dé vraag of inderdaad de lichten van het motorrij tuig verblindend waren, hier in den eerste plaats beantwoord dient te worden door den wielrijder zelf, en niet door den verbalisant, die zich op eenigen afstand ter surveillance op den weg be vond, m.a.w. dat dus de vraag tof een motorrij tuig verblindende verlichting voort, slechts kan worden beantwoord door dengene, die tegemoet wordt gereden. Daar de identiteit van hovengenoemden wiel rijder niet is vastgesteld door den verbalisant en hij dus niet als getuige kon worden gehoord, heeft de kantonrechter den heer v. d. S. wegens gebrek aan bewijs, vrijgesprken. SPORT. Zondag speelde Breezand I een comp.-wedstrijd tegen Succes i. S. die nog steeds alle wedstrijden heeft weten te winnen moest zich dezen dag mei een gelijk spel tevreden stellen, een resultaat waarmede beide partijen tevreden mochten zijn. Br. lieeft-twee invallers voor Abbink en L. Wig- gers. Succes voor Slikker en Zwanink. De wed strijd werd in zeer vlug tempo gespeeld en was bijzonder spannend. De achterhoedes van beide partijen waren het beste en wisten steeds stand te houden, rondaf nooh de B.-voorlioede noch de S.-voorlioede wisten niet te doelpunten. S. die het eerst het windvoordeel heeft is aanvankelijk iets in de meerderheid, doch ook de vlugge uit - vallen van B zijn zeer gevaarlijk. Als Koster een paar maal moet ingrijpen begint het spel zich te verplaatsen. B. krijgt een pracht kans om te doelpunten, als de S.-keeper de bal laat vallen voor de voeten van den rechtsbuiten, die echter naast schiet. Rust treedt dan in met blanco stand. Na rust is de strijd nog vuriger en heeft B de wind iets mee. Het spel verplaatst zich van deel tot doel en vooral Koster krijgt 'n paar malen 'n zeer moeilijk werk. Voor Br. krijgt dan Hoep een kans doch al leen voor S.-keeper staande is zijn schot te zacht Het einde nadert en niettegenstaande beide par tijen al hun best doen om toch maar een doel - punt te maken eindigt de wedstrijd zooals zij be gonnen was 0—0. Scheidsrechter was de heer C. D. Swart die wel wat veel, doch uitstekend floot. Breezand II was naar Helder naar W.G.W. 4 eii won daar met 31. --Zondag j.1. speelde Anna Paulowna 1 'n com petitie tegen OudeSluis I en heeft na 'n pracht gespeelden wedstrijd verdiend met 4—1 gewon nen. Als scheidsrechter Kort laat beginnen, is Oudesluis volledig; AP heeft Rozenbroek weer in haar gelederen. O wint de toss en AP brengt de bal aan het rollen. Dad«elijk ontwikkelt zich 'n vlug spel en Oudesluis moet aile zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen; zc hebben niets te gen bet overdonderende APspel in te brengen. Spoedig geeft Kerkhof uit 'n schermutseling van de strafschoplijn af met 'n hard schot AP de lei ding 1--0. AP blijft haar offensief behouden en uit 'n corner op het O-doel door Rozenbroek ge nomen, wordt deze ineens in 'n doelpunt omger zet 2—0. Hiermee komt de rust. Na rust zijn de bordjes verhangen; O komt ge weldig opzetten, doch door goed verdedigen van de AP-achterhoede wordt de meerderheid van O niet in doelrijfers omgezet. Ook AP valt nu ver woed aan; AP krijgt 'n vrije schop en Kerkhof weet de stand hieruit op 3—0 te brengen. Oude sluis, niet ontmoedigd, blijft hard werken en ook zij krijgen 'n penalty te nemen, die door Stammes onhoudbaar wordt ingezet 3—1. De strijd, die 'n heel pleizierig verloop had, kreeg de laatste 10 minuten 'n onpleizierig ka- ïakter. 'n AP-speler geraakte met 'n O-speler in 't gedrang en werden handgemeen. Scheidsrech ter stuurde hen heel terecht uit het veld. Hier na krijgt AP nog 'n pinaltty tc nemen en Kerk hof doet z'n plicht: 4—1. Het einde is er Gaat zoo voort AP-mannen. Nu gaat het weel de goede kant op. Nu 9 wedstrijden gespeeld; 6 ge wonnen; 3 verloren en AP staat op de 2e plaats van de ranglijst in haar af deeling. succes-nieuws. Zondag speelde Succes II tegen Schagen III en verloor net op het kantje af met 3—2. Succes speelde echter met 9 man, dus deze jongens hebben zich nog kranig gehouden. Succes I was naar Breezand I en kon het daar niet verder brengen dan een gelijk spel 00. GEMEENTE WIERINGEN. De Provinciale samenwerking der „Nooit meer Oorlog-Beweging" in N.-Holland, heeft be sloten een reeks openbare vergaderingen te hou den, met Mej. Nine Minnema (uit Brussel,België) als? spreekster. Een dezer vergaderingen zal ge houden worden in 't café van den heer N. Kok, alhier, op 20 December a.s. Mej. Minnema zal hier spreken over 't Onderwerp Ie „De Onbe kende soldaat en zijn Moeder". 2e De wil van een volk." Zie verder advertentie in 't Vrijdagnum mer. POLITIE. Gevonden een gouden Kappen- speldje. Inl. bij den Gem. Veldwachter. Door de stemgerechtigde lidmaten der Herv. Gemeente te Hippolytushoef c. a. werd de heer S. C. Bakker herbenoemd tot notabel. Het kiescollege der Herv. Gemeente te Hip polytushoef c. a. benoemde den heer S. Janz. Mulder tot ouderling in de plaats van den heer Jb. Mostert, die wegens zijn leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen. De heer Jb. Dekker werd herbenoemd tot diaken. De beide aftredende kerkeraadsledon te Oosterland c. a., de ouderling S. Rotgans en de diaken M. Heijblok werden door het kiescollege der Herv. Gemeente herbenoemd. Donderdag en Zaterdag a.s. zal de Gymnas tiek vereeniging Wieringen haar eerste uitvoerin gen geven in Concordia. Donderdag treden de kleinen, de aspirant-turners op; natuurlijk zul len vele ouderen aanwezig zijn, om het werk der kleinen te aanschouwen. Op de landbouwtentoon stelling zagen wij ze voor 't eerst en toen deden ze al zoo flink hun best. Laat dus ook Donderdag de zaal gevuld zijn; dat is zoo bemoedigend te vens voor de leerlingen en den leider Zaterdag mogen wij de dames en heeren aan ringen en hoogrek, op brug en paard bewonde ren. Ook dan wordt flinke opkomst verwacht, de „Gym" is het waard. BRAND te HIPPOLYTUSHOEF. Het kranig optreden der Wieringer brandweer; het nnt van de Waterleiding en de Moterbrand spuit; het dorp voor 'n groote ramp behoadt I In den nacht van Zondag op Maandag te ruim 2 uur, ontdekte een voorbijganger, (een jonge man uit Breezand) dat het woon- en winkelhuis eigendom van Wed. J. Poppen en bewoond door drie gezinnen: n.1. gezin F. Brakenhoff, kleerma ker S. Jonker en en 'n Drentsch gezin, in de Hoofdstraat te Hippolytushoef in lichte laaie stond. De bewoners lagen nog in diepe rust en hij wekte ze onmiddellijk, alsook de kastelein Veerdig! aan de overzij van de straat. Deze zag welk 'n gevaar het dorp bedreigde en in nachtge waad ijlde hij naar de verschillende buren en wekte ze. De vlammenzee was intusscnen gewel dig geworden; het gezin Brakenhof f en de Klee1* maker Jonker konden nog bijtijds, zonder eenig (Nadruk verboden.) WIERINGEN. HET OUDE STROEER KERKJE. 9e eeuw. Hoewel er geruimen tijd is verlocpen, sinds wij onze laatste verhandeling omtrent de historie van ons voormalig eiland schreven, zullen de belangstellende lezers zich nog wel herinneren, dat wij hun hebben binnengebracht in het kerkje op Slrude, ook wel in die dagen (de 9e eeuw) Strceijd genoemd en welke plaats thans onder den. naam van Stroe bekend staat. Wij weten ook, dat zich in het woud ten Zuiden van de kerk, „de Stien" bevond, een uit gele zandsteen gehouwen gewrocht, waarop onder de beeltenis van een zwijn (een afgodsbeeld uit den Rjomein- sclien tijd) een gelofte gegrift stond, n.1. dat de bevolking zich verbond aan den hoofdgaarder ter plaatse, jaarlijksch de „thienden" op te bren gen, voor het gebruik der „mansen" (leenhoeven) en van de „wecromerie" en „utenomerie" (de bin nen- en buitengaatschè vischwatercn.) Wij zullen ons* nogmaals ter kerke begeven. In de consistorie-kamer, bevindt zich de pries ter, een eerwaardigen dienaar van St. Martini, de Utrechtsche Kerk, waaronder deze kerk re solveert en waartoe de geheele omgeving, ja bij na het geheele eiland behoort. Hij is een welwillend man en waardig het werk voort te zetten, dat vóór ongeveer een eeuw terug, door de groote Christenpredikers, met na me Martini, Bonifacius, Willebrordus, Luidge- ress en Lambertus, in het gebied van Alitoms of A-litus, d.w.z. het land van strand en oevers, is begonnen. Over het geheele eiland en daarbuiten waren reeds door hen parochiën gesticht en de opwo- ners in gemeenten vereenigd. Tot ver in de om geving, zoowel als om en op de kern van het ei land zelve, was de bodem tot meerdere welvaar: van de opwoners, in cultuur gebracht ei. in hoe ven verdeeld op iedere hoeve weer, waren wo ningen gebouwd voor de pachters en hunne on- derhoorigen. Wij schrijven „pachters", want de aldus gestichte gestichte hoeven met bij- behooren waren voor rekening van St. Martini (de Utrechtsche Kerk) in cultuur gebracht en gebauwd en diensvolgens, eventueel tot het tijd stip van algeheele afbetaling door den gebruiker, het eigendom van St. Maarten geworden. De priester en zijn direct ondergeschikten heb ben het toezicht over al deze bezittingen. Hij is dus in dit „Staatje in den Staat" het hoofd van Kerk en Staat. Hij ontvangt zeer welwillend en het is hem een behoefte aan belangstellende lieden die „van buiten" komen van zijn werk te vertellen en van de zegeningen, die van een en ander voor zijn parochianen het gevolg zijn geweest. Hij echter is niet alléén over dit alles gesteld, aldus verhaald hij. Daartoe is het aantal parochianen te groot, en zijn de bezittingen te uitgebreid. En hij wijst cp de groote perkament-rol aan den wand. Het is een uittreksel uit de Blaffaert (Legger of Blijver) van de kerkelijke goederen van de kerk van Utrecht, omtrent het jaar 866, voor de tijden des 19n Bisschops Odibaldi, op welk uittreksel spe ciaal de kerkbezittingen op Texla en Wiron in Alitores vermeld zijn. O.J.B. (Wcrdt vervolgd kleedingstuk aan uit de woning komen. Achter, waar het Drentsche gezin woonde, was het vuur nog niet aan toe, en van hun huisraad kon een groot deel naar huiten worden gebracht. Inmiddels bracht de heer Klos, die tegen het brandende perceel woonde z'n vrouw en kind in veiligheid, en ook Mevr. v. d. Mark, wier echt genoot afwezig was, verliet met haar kinderen de woning. De andere buren pakten haastig hun kostbaarheden bijeen, om als het noodig was, te vluchten. De toestand was kritiek. De motorbrandspuit was gelukkig dadelijk in werking en werkte met twee krachtige stralen de burgemeester had intusschen de districtchef van de waterleiding de heer Bell te Schagen op gebeld, spoedig kwam 'n geweldige druk op de waterleiding, zoodat nu ook met twee slangen op de brandkranem geweldige massa's water op belendende perceelen konden worden geworpen. Geweldig werd er gewerkt door de brandweer en enkele burgers onder leiding van brandmeester Kuut, maar men zag, dat men won De wind draaide even, zoodat de perceelen van Veerdig en familie Kelckh/oven, welke eerst een geweldige vonkenregen op hun huizen kregen nu niet zooveel last meer hadden. Het huis van Duyn ker, bewoond door Klos, wist men met krachtige waterstralen zoo nat te houden, dat de vuurzee daarop geen invloed meer had. Van het winkelhuis van Takes waren welis waar alle spiegelruiten door de groote hitte ge barsten, doch het gebouw bleef behouden om dat ook steeds van dien kant in de vlammenzee werd gespoten. Inmiddels werden met brandha- ken gaten in het achterdak van het brandende huis geslagen, om ook daardoor te kunnen spui ten en het vuur in de haard te kunnen beteuge len. Te 4 uur kon men zeggen, dat het gevaar voor het dorp geweken was. Het voorgedeelte van het huis lag toen geheel tegen den grond Het achtergedeelte was deels staan gebleven en de vlammen door de krachtige waterstralen ge- üoofd. jayÉJJti'J Zoo werd men deze brand meester; waren de belendende perceelen ook aangetast geworden, dan was er geen houden meer aan geweest en zou zeker 'n groot deel van het dorp verwoest zijn geworden. Hulde daarom aan den heer Jo van Dijk van Breezand, die dadelijk de bewoners en de buren wekte, en dan niet minder aan de dappere brandweer en eenige burgers die hebben gewerkt en gezwoegd en daarmee 'n grooter ramp hebben voorkomen. De dankbaarheid van de burgers jegens hun is dan ook groot. Een aardi ge attentie daarvan gaf pastoor v.d. Burg. Hij of freerde de brandweermannen 'n kist fijne siga ren met de dankbetuiging: „Hulde aan onze dap pere brandweermannen. Uit dankbaarheid, Pastoor van der Burg. Wat tevens 'n geluk, dat wij hier de waterlei ding hebben; de brandkranen hebben onschatba re diensten bewezen. De brand schijnt aangekomen te zijn in de schoorsteen van Brakenhof f. Van dit gezin als ook van Jonker is geen kleedingstuk geen meubi laar, niets gered kunnen worden. Van Jonker zijn de boeken van zijn zaak, eenig bankpapier, als ook de costumes, die hij in de maak had, ver brand. Alles heeft hij verloren. Het huis was verzekerd bij „The Imprial" de inboedel bij de Wieringer assurantie. ANNA paulowna. Ingevolge opdracht van den Minister van Financiën deel ik U mede, dat de Ontvanger der Accijnzen te Anna Paulowna, behalve op de ge wone Kantooruren, voor de behandeling van aanvragen voor kostelooze rijwielbelastingmer- ken zitting zal houden op 15, 22 en 29 December 1927 en 5 Januari 1928 van 's namiddags 4 tot 6 uur en' 's Zaterdags 's namiddags van 2 tot 4 uur op 17, 24 en 31 December en 7 Januari 1928. Zondag trad in de zaal van den heer Kossen met veel succes op de wereld-kampioen harmoni ka-virtuoos de heer Losscher. En bij de velen, die aanwezig waren heeft zijn machtige muziek, die hij aan zijn instrument ontlokte, in indruk achtergelaten, die niet spoedig zal zijn vergeten. Ja., hij heeft iets gegeven, dat onze verwachtin gen ver overtrof. Velen die het middagprogramma hadden gehoord, waren ook 'savonds weer pre sent, om te genieten. Immers, hoe heerlijk klon ken de opera's als Carmen en Lohengrin. Het was of z'n vingers gewoon over de toetsen gle den, en toch hoe tooverden die vingers de schooi ne klanken, nu eens zacht, dan weer als 't ge luid van 'n machtig orgel. En ook de vroolijke be kende liedjes, er zoo tusschen door, ze boeiden al len, omdat ze met smaak en temparement wer den voorgedragen. De heer Kossen heeft goed werk gedaan, de heer Losscher te laten optreden. Wij hopen hem spoedig weer te hooren HERV. GEM. Herv. Zusterkring te Oosterland in het Tokaal op Wioensdag 14 Dec. halfacht. DOOPSGEZINDE GEM. Woensdag 14 December 8 li. Lezing Dr. Gram berg, met lichtbeelden over de Zending. Ds. Gramberg was directeur van het Zendings ziekenhuis te Kelefr. (De lezing was eerst op 15 Dec. bepaald, maar werd versteld op de 14e.) MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 9 Dec. 1927. GRAANMARKT. Op de heden gehouden graanmarkt waren in totaal 2042 H.L., aangevoerd, wjo. 1133 H.L. tarwe 10.50 a 15 20 H.L. rogge 12,25 12,50 338 H.L. gerst chev. 10 a 13.60 353 H.L. haver 10 a 13,25 108 H.L. boonen, wjo. bruine boonen 32 a 38 citroen boonen 32 a 36 duiven boo nen 17,50 witte boonen 35 44 27 H.L. blauwmaanzaad 38 1 H.L. Diversen Tuin- boonen 16 a 22 Groene erwten (groote) 36 a 42 grauwe erwten 40 a 54 vale erwten 32 a 41. Alles per 100 K.G. EIEIVEILING ALKMAAR, 10 Dec. 1927. Aanvoer 37000 Kipeieren. Prijzen 56—58 K.G. 9 10 58—60 Kg. 10 10.60 60—62 Kg., 10.40 a 11 62—64 Kg. 10.60 a 11 Bruine 60—66 10.70 a 11,20 Kleine eieren 7,70 a 8.90. Aanvoer 600 Eendeieren. Prijs 8.80. ALKMAAR, 12 Dec. 1927. Op de heden gehou - den veemarkt waren aanvoer én prijzen als volgt 43 vette koeien 210 a 450 4 Vette kalveren 80 a 140 Vette kalveren per ned. pond 1,35 a I,60 19 Nucht. kalveren 8 24 914 Vette Var kens (zware) per ned. pond 0.56 a 0.62 Zouters per ned. pond 0.55.

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2