JEUNE FifSO-BMI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OI^ISTREICEN a HEEREN BAAI Tabaksfabriek „De Wakende Leeuw" J. R, KEUSS Laat 125 - ALKMAAR. BLANKE BAAI TTv doüwe ëgbërts^ TABAKS" PAB R! E KEU WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. Jt ADVEHTENTIêN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytnshoei Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. 30, 70, 100, 120, 140, 150, 160, 180,200.225.250 350, 400, 450, en 500 cent per pond. BINNENL. NIEUWS. DE ZUIDERZEE STEUNWET. De inwerkingtreding binnenkort te verwachten. Hulp voor de tot werkloosheid gedoemde Z n ider zeevisscher s. Wij ontleenen daaraan het volgende Opleiding door onderwijs ol op andere wijze. Voor zoover de redenen, op grond waarvan de belanghebbende of zijn kind onderwijs niet inge volge de bepalingen van de Nijverheidsonderw ijs- wet kosteloos of onder toekenning van toelage'i kan genieten, dit niet ongewenscht doen zou, kunnen school- of leergelden tof andere kosten ge heel of gedeeltelijk worden vergoed bij het eerste en het tweede lid van art. 5 der Zuiderzee-steun- wet en zooveel mogelijk in overeenstemming met de bij of krachtens bij Nijverheidsonderwijswet vastgestelde voorschriften. Verkrijgen van een werkkring. De belanghebbende, die, ter verkrijging van ar beid, hulp en voorlichting verlangt doet zijn aan vraag vergezeld gaan van een bewijs, dat hij als werkzoekende staat ingeschreven bij een orgaan der openbare of daarmede gelijkgestelde niet o- penbare arbeidsbemiddeling bij gebreke waarvan de aanvraag niet in behandeling wordt genomen. De belanghebbende, die hem aangeboden werk, hetwelk voor hem geschikt wordt geoordeeld, zonder gegronde redenen weigert, w-ordt van ver dere hulp ter verkrijging van arbeid uitgesloten. Is de belanghebbende, die, ter verkrijging van arbeid, hulp en voorlichting verlangt, in eigen bedrijf werkzaam en wenscht hij dit te verplaat sen of te vervormen, dan wel een nieuw bedrijf in te richten, dan zal bij gebleken wenschelijk - hcid de mogelijkheid daarvan worden onderzocht Wanneer het ingesteld onderzoek gunstige re sultaten van tegemoetkoming in dezen vorm doet verwachten, dan wordt den belanghebbende bij de verplaatsing of vervorming van zijn be drijf of de inrichting van een nieuw bedrijf hulp en voorlichting: verstrekt. In het geval, voorzien bij art. 6, 2e lid, van de Zuiderzeesteunwet, kan den belanghebbende de daarin bedoelde rente wegens waardeverminde ring op voorstel van de generale commissie door den minister van waterstaat worden ven-goed. De minister stelt in ieder daarvoor in aanmer kingkomend geval de waardevermindering vast FEUILLETON. o—o No. 14. Jeanne ging heen en sloot de deur achter zich. Zoodra het kind alleen was, ging hij het papier oprapen, dat zijn moeder op den grond geworpen had en zonder het te ontrollen, stak hij het in den buik van ijzn kartonnen paard. Jeanne had de lantaarns ontstoken, die elk nacht de plaats der fabriek verlichtten. Het weer was Kmber, de lucht drukkend. Ie der oogenblik dco: kruisten bliksemstralen dei inktzwarten hemel. Georges, zeide Jeanne binnenkomende tot baar zoontje, wij zullen onweer krijgen. Laat ons snel het avondeten gebruiken en daarna kunt gij gaan slapen. Jeanne en haar zoon namen hun avondmaal dat niet lang duurde, want veel spijzen werden er niet opgediend. Om half tien sliep Georges in zijn bedje, omringd van al zijn speelgoed, dat hij, in een kinderlijken gril, eiken avond naar boven op de eerste verdieping medenam. Mme. Fortier was gewoon een ronde te doen tusschen tien uur cn half elf, alvorens te gaan slapen. Al werkende wachtte zij het oogenblik af. Het onweder naderde. De bliksemstralen volg den elkander snel op en in de verte rommelden de donderslagen, die onder de wolken weergalm den. Weldra stak de wind op en zweepte met groot geweld op de gebouwen der fabriek het onweder brak in al zijn woede uit. Gedurende haar werk dacht Jeanne aan Jac- ques. Hoe meer zij aan hem dacht, hoe meer zij in haar geest de overtuiging gevoelde, dat de messterknecht haar in een hinderlaag1 zocht te lokken. In haar hart ontstond een groote gram schap. Het sloeg elf uur. Jeanne stond op en wilde haar loge verlaten, om haar gewone ronde te doen Op het oogenblik dat zij de deur opende, barstte een vreeselijke donderslag los, zeer dicht bij de fabriek en terzelfder tijd blies een windvlaag het na ter zake door de genearle commissie uitge bracht advies, bij welk advies het rapport van een deskundige wordt overgelegd. Factoren, die op de waardevermindering in vloed hebben gehad, worden daarbij slechts in aanmerking genomen, indien en voor zooverre zij van de afsluiting van de Zuiderzee het onmid dellijk gevolg zijn. De in verband met het aanvaarden van een werkkring bestede kosten kunnen den belang hebbende worden vergoed met inachtneming van de volgende bepaling a. vergoeding van reiskosten kan plaats heb ben voor één heenreis van den belanghebbende en de bij hem inwonende gezinsleden, in een o- penbaar middel van vervoer op de voordeeligste wijze gemaakt b. de verhuiskosten kunnen worden vergoed, wanneer de verhuizing plaats heeft over een af stand van tenminste vijf kilometer en in geen geval tot een hooger bedrag dan vereischt wordt voor overbrenging van den inboedel met het goed koopste vervoermiddel c. kosten van aanschaffing van gereedschap kunnen worden vergoed, voor zooveel het bezi gen van eigen gereedschap volgens plaatselijk gebruik in dtin nieuwen werkkring verplicht is gestald d. kosten van aanschaffing van kleeding kun nen worden vergoed, voor zooveel de te verrich ten arbeid die kleeding mocht vorderen of zij moet dienen ter vervanging van Zuiderzeevis- scherskleeding, indien te venvachten is, dat het* dragen daarvan in den mieuwen werkkring op bezwaren zal stuiten. Met het doel het elders ter hand nemen van ar beid of bedrijf te vergemakkelijken, kan den be langhebbende voor ten hoogste zes achtereenvol gende weken een toelage worden verleend. Het totaal inkomen, met inbegrip van de toe lage, zal niet mogen overschrijden a. voor ongehuwde een bedrag van twaalf gulden per week b. voor een gehuwde of ongehuwde kostwin ner, een bedrag van vier en twintig, twee en twintig, onderscheidenlijk twintig per week, naar gelang de belanghebbende is te werk gesteld in een gemeente, welke volgens het Bezoldigingsbe sluit Burgerlijke Rijksambtenaren is gerang schikt onderscheidenlijk in de eerste, tweede of derde klasse. Den belanghebbende, wien de toelage is ver leend, kan een toelage niet opnieuw worden ver leend, tenzij 9edert het einde van het tijdvak, ge durende hetwelk de toelage werd genoten, ten minste zes maanden zijn versttreken, de belang hebbende niet door oigen toedoen, buiten arbeid lof bedrijf is geraakt en arbeid of bedrijf ander maal is ter hand genomen. Credietverleening. Aan den belanghebbenden kan op zijn verzoek een crediet worden verleend, voor zooverre hei moet strekken a. tot voortzetting van een bedrijf en de mo gelijkheid of wenschelijkheid daarvan uit een in te stellen onderzoek blijkt b. tot verplaatsing of vervorming van een ber- drijf en een onderzoek gunstige resultaten doet verwachten. Bij de vaststelling van het crediet zal in de eerste plaats worden gelet voor zooverre betreft het in het sub a. bedoelde geval, op de geldelijke omstandigheden van den belanghebbende en in de overige gevallen op zijn karaktereigenschap pen en zijn werklust. Onverminderd het bepaalde omtrent de aflos sing bij art. 7 van de Zuiderzeesteunwet, kan het in dit artikel bedoelde crediet niet langer wor den verleend, dan voor zoover de toestand van het bedrijf dit noodig doet zijn. Credietverleening heeft niet plaats, dan nadat de belanghebbende een verklaring, volgens een door den minister van waterstaat vast te stellen model, heeft onderteekend, of een overeenkomst heeft aangegaan, waarin de algemeene voorwaar den, aan het crediet verbonden, zijn geformu leerd, een en ander zoo nioodig aangevuld met de op het betrokken crediet van toepassinng zijnde bijzondere voorwaarden. Voorkeuh voor vergunning tot uitoefening van de visscherij op de afgesloten Zuiderzee. De general^ commissie doet van de bij haar in komende aanvragen om voorkeur tot het koste loos verkrijgen van een vergunning tot uitoefe ning van de visscherij op de afgesloten Zuiderzee aanteekening houden in een aan te leggen regis ter. Voor het verkrijgen van voorkeur doet zij in de eerste plaats in aanmerking komen die be. langhebbenden, van wie de goede gronden mag worden verwacht, dat zij zullen medewerke om de visscherij in de afgesloten Zuiderzee ook overigens te bevorderen. Geldelijke tegemoetkoming. Geldelijke tegemoetkoming, als bedoeld in art 13 van de Zuiderzeesteunwet, wordt slechts ver leend, voor zoover a. de omstandigheden, welke liet toekennen van tegemoetkoming noodzakelijk maken, een gevolg zijn van de afsluiting van de Zuiderzee b. voldoende middelen tot levensonderhond aan belanghebbenden, hun gezinnen of aan an dere personen ter beoordeeling van den minis ter van waterstaat met wier bezorging zij zijn belast, ontbreken c. belanghebbenden niet in staat zijn door aanwending van eigen arbeidskracht zich vol doende middelen tot levensonderhoud te ver schaffen Bij het verleenen van geldelijke tegemoetko mingen wordt zooveel mogelijk bevorderd da* belanghebbenden zich eigen inkomsten zullen verschaffen. De geldelijke tegemoetkoming bedraagt ten hoogste 2,75 voor iederen dag, dat zij noodig wordt geacht. De gemoetkoming gaat niet te boven a. het bedrag van de inkomsten, dat aan den belanghebbende, die voor vergoeding in aanmer king komt, door de afsluiting wordt onttrokken b. het bedrag, dat de onder a bedoelde belang hebbende ter voorziening in voldoende midde len voor levensonderhoud voor zich, zijn gezin o<f aan andere personen met wier verzorging hij ter beoordeeling van den minister van water staat is belast, geacht kan worden noodig te hebben boven het volle bedrag van alle gezins inkomsten, waarover die belanghebbende moge- licht uit dat zij in de hand hield. 't Is onmogelijk, door zulk weer uit te gaan, mompelde mme. Fortier, ik zou omvergeworpen worden. Zij ging weer naar binnen en sloot de deur. Een tweede donderslag weerklonk hij was nog heviger, nog geweldiger dan de eerste. Moeder, moeder riep kleine Georges met een stem die van vrees beefde, ik ben bang. Jeanne ging haastig naar boven bij haar zoon, die uit zijn bedje was gesprongen. Het kind wierp zich in haar armen, en beefde en snikte. Langzamerhand verminderden de dondersla - gen, en schenen zij zich te verwijderen maar de wind bleef voortwoeden en de regen viel, alsof als de sluizen des hemels geopend waren. Jacques Garaud had een deel van den avond in de herberg doorgebracht, waar hij, gelijk wij we ten, eiken dag met andere werklieden der fa briek het middagmaal gebruikte. Om kwart voor elven ging hij heen, maar in plaats van naar huis te gaan, sloeg hij, gelijk den vorigen avond, den weg in naar de brug van Charenton. Het onweer breekt uit, morde hij, toen hij het gerommel van den donder hoorde maar wat geeft dit Indien „zij" moet komen, zal het on weder het haar niet beletten. Zoodra zij bij mij zal zijn, zal ik haar naar mijn huis brengen, waar ik haar met het kin zal laten dan zal ik datgene gaan uitvoeren, waartoe ik besloten ben. Al voortloopende, doorpeilde Jacques de duis ternis, want hij hoopte, dat hij in het weifelende licht der bliksemstralen een vrouwengedaante zou bemerken. Hij zag niets en toen hij op de plaats kwam, die hij aan Jeanne had aangewe zen, begon hij, als verteerd door ongeduld, heen en weer te wandelen. Het sloeg elf uur. Niet het minste geluid van stappen drong tot den meesterknecht door. Hl] stampvoette van razernij. Zij moest daar zijn zeide hij bij zich zeiven Zou zij weigeren mij te volgen Ah-"indien dat gebeurde Jacques hield een oogenblik op, streek met dc hand over het voorhoofd, waarop groote zweet- druppelen parelden en ging voort Dat zij koine o-f niet, ik zal handelen. Zij be mint mij niet. Des te erger voor haar. Zij veracht mij misschien. Des te erger voor haar. Zij wei - gert het fortuin. Des te erger voor haar In zal toch maar handelen Opnieuw brak hij zijn alleenspraak af hij sid derde en stamelde Maar mijn brief. Indien zij hem toont In dien men hem vindt Na een oogenblik nadenkens, beantwoordde hijzelf zijn vraag Maar, wat toch zóu mijn brief bewijzen Niets. Wie toch zou eenige verdenking tegen mij ^opvatten Niemand. Bovendien, ik zal de moe dige maatregelen nemen om de vermoedens af tt- weren, indien deze mochten opkomen. In plaats van miorgcn het land te verlaten zal ik, zoo noo dig, een maand wachten. De tijd zal mij niet lang schijnen, daar ik datgene in handen zal hebben, wat ik wil hebben. Het onweder woedde in volle hevigheid. De re gen viel met stroomen neer. Het sloeg half twaalf Ja, dacht de meesterknecht, Jeanne zal niet komen Zij klemt zich aan het huis vast, waar uit men haar verjaagd heeft en dat weldra in asch gelegd zal zijn. Mijn liefde beantwoord zij met verachting. Dat dan mijn liefde sterve Ik wil nog enkel aan het fortuin denken. Het onweder was op zijn hevigst, Jacques wierp een blik naar de logee der bewaakster en be merkte licht door de ruiten. Zij is daar, zeide hij en zijn stem si9te tus - schen zijn gesloten tanden. Zij lacht, als zij denkt, dat ik ginds als een onnoozele in het /on weer haar sta op te wachten Ah het is geen liefde meer, die zij mij inboezemtmij dunkt dat het haat is. Hij ging langs de muren, om niet in het lichi der lantaarns te loopen en kwam aan de woning van Jeanne. Het gehuil van den wind en lici plassen van den regen belette het geluid dei voetstappen te hooren .Nabij het paviljoen geko men, luisterde hij toe. Een gemurmel van stem men kwam tot hem. Jeanne sprak tot haar zoon maar hij onderscheidde haar woorden niet. Gij weigert dit huis te verlaten, zeide hij terwijl zijn aangezicht een duivelsche uitdruk king aannam. Ehwel, gij zult mij datgene bezor gen, wat ik noodig heb om het te vernietigen. Jacques trad op de broeikas toe, waar mme. Fortier 'smorgens haar flesschen met petroleum geplaatst had. Daar waren er vijf. De meester knecht nam er vier van en ging naar de zaal der schrijnwerkers, waarvan hij zonder moeite de deur opende, daar hij het slot kende. Hij trad binnen en wierp twee der flesschen op de plaats, nadat ijh de petroleum op de krullen en op de 5Q-55-4Q-5Qct.p.&ponct. lijk nog kan beschikken. Tegemoetkomingen, welke krachtens de Zuiderzeewet ter vergoeding van gedane uitgaven worden toegekend, blijven hierbij buiten aanmerking-, evenals andere uit- keeringen, waaromtrent dit door den minister van waterstaat voor elk geAral zal worden bepaald Het bedrag van de geldelijke tegemoetkoming wordt door of vanwege den minister van water staat vastgesteld, gewijzigd of ingetrokken. De burgemeester van de gemeente, waar dé be langhebbende, die geldelijke' tegemoetkoming geniet, woonplaats heeft, stelt zoo mogelijk ten minste eenmaal per maand een onderzoek in naar de omstandigheden, waarin de belangheb bende en zijn gezin of andere personen met wier- verzorging hij is belast, verkeeren, en brengt daarover verslag uit aan den minister van wa - terstaat. DREIGEND CONFLICT BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN. Het collectief contract opgezegd. Naar „Het Volk" meedeelt, maakte het collec tiefcontract voor de Zuiderzeewerken, afgeslo ten tusschen de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken en den Centralen Bond van Transportarbeiders, dat 31 December van dit jaar afloopt, in de verschillende ledenverga deringen een punt van bespreking uit. De arbei ders wenschten het contract niet ongewijzigd te oontirtueeren en stelden als looneisch een grond toon van 32 en 27 voor de verschillende groe pen, 1 week vacantie, te regelen met het aantal maanden dienstverband, voorts een bemannings regeling voor de vaartuigen en opname- van de groep rijswerkers in het contract met handha ving van de bestaande loonen k 28.50. Over deze eischen is met de direktie onderhan deld, waarbij alle verbeteringen werden afgewe zen. De direktie verklaarde zich bereid op den cuden grondslag het contract te kontinueeren, behoudens een enkele wijziging, die voor- de groep bakkenschippers een verslechtering be stapels planken gegoten had. [Doen dit gedaan was, nam hij de twee overige flesschen, liep naar het paviljoen waar het kabinet van mr. Labroue zich bevond, drong dit binnen, nadat hij met de schouders de deur ingestooten had en toen hij zich verzekerd had, dat de binnenluiken geslo - ten waren, ontstak hij een kaars. Vijf minuten waren voldoende, om met zijn behendigheid van mecanicien en met? behulp van een der werktui gen, die hij den vorigen dag gemaakt had, de brandkast open te breken daarna nam hij het koffertje, dat de plannen van de verbeterde ma chine bevatte hij greep ook de bundels bankbil jetten, deed ze in het woffertje met de plannen, istak in zijn zakken eenige rollen goudstukken, goot de twee laatste flesschen petroleum op den vloer uit, verliet het kabinet, zette/ het koffertje in den gang en zeide bij zichzelven Eerst het vuuriaan de fabriek. Vervolgens kom ik hier mijn schatten halen en voleinden wat er mij te d/oen blijft. Hij liep haastig naar de werkzaal der schrijn werkers, wreef een zwafelstokje in brand en wierp het in de krullen die ©ogenblikkelijk vlam vatten. HOOFDSTUK X. Ten volle gerustgesteld over den toestand van zijn zoon, had mr. Labroue zijn zuster op tijd verlaten om den exprestrein te nemen die hem te negen uur vijf minuten 's avonds in het stati on té Parijs zou brengen. En inderdaad, te ne - gen uur vijf stapte den ingenieur uit den trein. Hij had niet gemiddagmaald alvorens te ver trekken hij trad dan ook een restaurant nabij het station binnen, om een maaltijd te gebruiken. In de zaal, welke hij binnentrad, vond bij ken nissen. Verscheidene ingenieurs der spoorwegen, zijn vroegere kameraden van de polytechnische school, hadden zich aan tafel begeven om te soupeeren. Eenige hartelijke handdrukken wer den gewisseld vervolgens gaven de ingeniuers het bevel het couvert van den nieuw binnengeko- mene naast het hunne te leggen. Weldra was men in een zeer druk gesprek gewikkeld. Al pra tend gaat de tijd snel voorbij, zonder dat men het bemerkt. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1927 | | pagina 1