(V. II. M. P.) t eens nr firma WIGBOUT Zaterdag 17 December a.s. intieme feestavond, Hotel DE HAAN BUL BBA. H. H Winkeliers Gebr Wiering:, Dankbetuiging jLSCLCtl lil Sliedrecht, Hardiinxvelcl, Werkendam, Wielin gen, Medemblik en Hariingen. Met overgrootte meerderheid van stemmen werd het voorstel van de directie afgewezen. Daarna is door het hoofdbestuur van den Cen- tralen Bond aan de directie mede, deeling ge daan, dat het contract wordt opgezegd, onder be reidverklaring alsnog over de gevraagde verbe teringen te onderhandelen. Onder de arbeiders is ernstige ontstemming o- ver de botte wijze, waarop de directie alle verbet- teringen heeft afgewezen. De gevraagde loons- verhooging beteekent een bedrag van resp. 1,75 en 2 per week. Wanneer de directie volhardt in haar weige ring, zijn conflicten niiet uitgesloten, daar het personeel goed is georganiseerd. IJS IN DE ZUIDERZEE. De bemanning van het Rijks betonningsvaar- tuig heeft gerapporteerd, dat aan den Oost- en Zuidkant der Zuiderzee over ruim zeVen zeemij len ijs ligt en de vaart voor zeilschepen gestremd is. HET AANTAL MILLIONNAIRS IN ONS LAND. In de November-aflevering van 't Maandschrift van het Centraal Bureau voior de Statistiek zijn gepubliceerd de uitkomsten der Vermogensbelas ting over het belastingjaar 1926'27. Er blijkt uit, dat het aantal milliionnaiirs, dat over 192021 bedroeg 1239, met een gezamenlijk vermogen van 2705 millioen, en over 1925- 1928 achteruitliep tot 1057, met een totaal vermogen van 2255 millioen, over 19261927 wederom steeg tot 1145, met een vermiogen van 2475 millioen. Gaat men de verhiuding na van het vermogen van deze groep personen tot het vermogen van alle aangeslagenen te zamen, dan blijkt dat de ze verhouding over 19201921 bijna 20 pCt. te zijn, over 19251926 ruim 17 pCt. en over 1926— 1927 ruim 18 pCt. Voorts wijzen de cijfers uit, dat te 's-Graven- hage naar verhouding het grootst aantal vermo gens boven 100,000 voorkomt, nl. 27,60 pCt daarop volgen Amsterdam met 22.45 pCt., Nij megen met 21.15 pCt., Arnhem met 20.81 pCt. en Rotterdam met 20.24 pCt. RIJWIELBELASTING. Het Kamerlid Hiemstra heeft een amendement ingediend lop art. 1 van het wetsontwerp tot wij ziging van de Rijwielbelastingwet, strekkende om de belasting te stellen op 2 per jaar. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een vrachtauto vernield. Gistermorgen 11 uur is een vrachtauto, be stuurd door een inwoner van Heerjansdam, op den onbekenden overweg bij Blokpiost 71 te Zwijn drecht gegrepen door den trein, die té 10.40 uit Rotterdam komt. De auto werd geheel vernield, de bestuurder bekwam vleeschwonden aan hei hoofd en schaafwonden aan de rechter ledema ten. Hij werd te Dordrecht door den Geneeskun digen Dienst verbonden en daarna per auto - bus naar zijn woonplaats vervoerd. De trein had door een en ander twintig minuten vertraging. INBRAAK. In den nacht van Dinsdag op Woensdag te Halfweg ingebroken in de woning van den heer Van der Vegt, Minister Cort v. d. Lindenstraat. De inbreker is binnengekomen door het uitsne den van een ruit aan de achterzijde van het huis, heeft de geheele benedenverdieping doorzocht en aan zilver, goederen en geld voor een bedrag van 250 meegenomen. De indringer bleek een lijnen neus te hebben, want van de twee kistjes sigaren, die op den schoorsteenmantel waren blijven staan, nam hij alleen het dunste kistje mee. PATER TIMMERMANS, f Toen Pater Timmermans, te Venlo, die sedert korten tijd ongesteld was, zich woensdagmiddag naar den dokter wilde begeven, zakte hij op straat plotseling ineen en overleed spoedig daaraa. De overledene, die den ouderdam van 48 jaar bereikte, was een bekend persoon op missie-ge bied. In 1917 keerde hij na jarenlange afwezigheid uit Brazilië in ons land terug. W oensdagmorgen nog had pater Timmermans gepreekt. EEN SLACHTING ONDER DE KIPPEN. Een hond van den landbouwer Joh. dc Fijter te Andel heeft in één nacht niet minder dan 64 kippen doodgebeten. Hoewel de hokken goed ge sloten waren wist hij de afsluiting te vernielen en zoo binnen te komen. GEMEENTE WEERINGEN. Naar ons ter oiore kwam worden door den Heer Bosma, voorganger der Evangelisatie al hier, pogingen aangewend om hier een bijzonde re school te krijgen, wkai'toe hij bij verschillende ouders rondgaat om liandteekeningen voor dit doel te verzamelen wij kunnen wel zeggen, dat wij deze tijding met groote teleurstelling hebben vernomen en terwille van de gemeenschap hier over iets willen zeggen. Wij weten natuurlijk zeer goed, dat de Ge>- meente, indien 't vereischte aantal kinderen wordt opgegeven deze tot het bouwen van een bijzondere school moet overgaaneen andere zaak is of een en ander bet onderwijs hier op Wieringen ten goede zal komen en dan moeten wij dat met een standvastig „neen" be antwoorden. Heeft de Heer Bosma, di) zich hier pas heeft gevestigd, en dus niet zoo van de plaatselijke verhoudingen op de hoogte is, als wij, zich er wel rekenschap van gegeven, wat hij doet Heeft hij zich wel afgevraagd, welk een verbrok keling hij te weeg zal brengen, welk een mooie eensgezindheid hij dreigt te verscheuren Want inderdaad, de burgerij op Wieringen was tot heden steeds een toonbeeld van groote een heid, ieders Godsdienstige overtuiging werd ge ëerbiedigd een afscheiding was niet te bespeu ren, en wij waren dankbaar, dat andere gezind ten, (want er zijn hier meerdere richtingen als die van den Heer Bosma), er zich ook om die reden steeds van onthielden een actie voor bij zonder onderwijs te voeren. Nu zal de Heer Bosma trachten de Godsdienst strijd aan het schoolkind over te brengen, de afscheiding te bewerkstelligen, de burgerlijke eenheid te verbreken. Doch er is niog meer 't Onderwijs aan de 'Openbare lagere school is hier goed, en steeds wordt door 't Gemeentebestuur en 't onderwij zen te Westerland en Oosterland zullen verbou wingen plaats hebben 't aantal onderwijskrach ten wordt zoo hoog mogelijk opgevoerd Docli wat staat nu te gebeuren Dat, als de plannen van den Heer Bosma zouden worden verwezen lijkt een gedeeltelijke ontvolking der openbare lagere school zou plaats hebben met als gevolg vermindering van leerkrachten: te Westerland (waar thans met groote moeite een derde leer kracht <op kosten van de Gemeente is aange steld) zouden nu 2 onderwijzers komen te Oos terland komt het aantal van 4 op 3, alsook te Hippolytushoef vermindering Naast deze verbrokkeling rijzen vioor ons op de kosten I De gewensebte school van den Heer Bosma, het terrein, al i.-s komt op kosten van de Gemeente, derhalve'op de belasting be talers te druipen Wonen kinderen meer dan 4 K.M. van de school, (en dat zal zeker zoo kom men) dan moeten ze op kosten van de Gemeente worden vervoerd Wordt dit alles door de ouders gewenscht Wij betwijfelen het ten zeerste Is het hier een eenling die de ouders bewerkt welnu, dan Waarschuwen wij die ouders voor de gevolgen als bovenstaande en wij zeggen ter wille van de eenheid op Wieringen, terwille van 'n voor koming van den schoolstrijd, terwille van onze belasting betalende burgers, maar vooral ter wille van 't kind teeken het adres van den Heer Bosma NIET! POSTER IJ EN. BEKENDMAKING De Directeur van het Bost- en Telegraafkan toor Hippolytushoef brengt ter algemeene ken nis dat dioor het Hoofdbestuur der Posterijen is bepaald dat het publiek niet meer in de gelegen heid kan worden gesteld, om door het aanbren gen van twee schuingekruiste strepen over het adres der stukken, den wensch te kennen te geven, dat de stukken op 1 Januari zullen wor den uitgereikt. Niettemin blijft het van be lang de Nieuwjaarseorrespondentie tijdig ter post te bezorgen en daarmede niet tot het laat ste tijdstip te wachten, lom zooveel mogelijk tij- djige bestelling te verzekeren. -rij Zaterdag hield de nutsvereeniging „Oost Wieringen" in de zaal van den heer Koster te Oosterland een feestelijke bijeenkomst onder presidium van den beer M. Bosker Na opening met het gebruikelijke welkom, werd met de -afwerking van het programma begonnen, het welk een vijftal muzieknummers bevatte^ te geven door de Mandolineclub, verder een too - neelstukje, getiteld „Jean Marie", in een bedrijf en een 8-tal voordrachten van den humorist, den heer M. Kooij alhier. Muziek, tooneel en voordrachten werden allen keurig weergegeven en vielen zeer in den smaak der tot in alle hoeken bezette zaal. Er is volop genoten, zooals de voorzitter dit dan ook noem de en dank bracht aan aller medewerking. Een gezellig bal na was 't slot van dezen zoo recht gezolligcn avond. De eerste uitvoering van de aspiranten der üyinnastiekvereeniging „Wieringen" j.1. Donder dagavond iin Conoordia gehouden, is schitterend geslaagd. Niet alleen was de zaal geheel bezet, maar de jonge turners mochten zich ook verheu gen in een enthousiast publiek, dat vol belang stelling de verschillende nummers gadesloeg. De oefeningen bleken van 'n goed gehalte en gaven tevens blijk van 'n ernstige studje. De vrije en brug-oefeningen van de allerklein sten waren allerliefst; de Jongens klasse II de den het 'n ietsje minder; beter oefenen en op letten, jongens; anders krijgen jullie voor de broek; de meisjesklassen vielen trouwens allen te bewonderen; vlug en flink werd gewerkt aan brug en paard. Wie ook flink voor den dag kwa men; de jongensklasse I de halteroefeningen waren in de bus. Het slot was de reidans, uitgevoerd door de meisjes, allen in het wit. Mooi, innig mooi was dit slotnummer. De op de muziek rytmisch be wogen voetjes, bestaald door prachtige veelkleu rige verlichting en onder de vroolijke zang van: ,,'k heb mijn wagen volgeladen" het geleek wel 'n sprookjeswereld op het tooneel Wij kunnen de woorden van den voorzitter, den heer Lucker, onderschrijven: hulde aan den leider, den he' r Pennekamp en zijn helpster Mej. Pennekamp die de jonge vereeniging zoo hebben opgewerkt. Het was 'n v. cces-aviond. Moge bet ook Zaterdag a.s. zoo zijn. Wij willen ook ons compliment maken aan den hfeer Bruul vor, de schitterende tooneelverlich- ting. Het was in orde Opvoering van het spel „Groei." Ds. C. C. de Kloet te Helder schrijft -ons Zondagavond 18 December wordt te Hippolytushoef in de Her vormde kerk dioor de afdeeling Helder van don V. C. J. B. (Vrijzinnig Christelijken Jongeren Bond) het spel „Gro-ei" opgevoerd, dat geschre ven is dioor Jan van Kasteel. Het is een symbo lisch spel, uitgevoerd door een twaalftal perso - nen, waarin geboorte en groei van de Jongeren beweging wordt duidelijk gemaakt een soort van tooneelspel dus. Allicht zal het sommigen vreemd toelijken, dat zoo'n spel wordt opgevoerd in een kerk, door menschen die warm voor de kerk voelen en juist haar verheffen willen. Godsdienst en tooneel toch zijn in veler oiog naar hun aard geen vrien den, maar vijanden. Dit is echter niet altijd zoo geweest. Oorspron kelijk waren godsdienst en tooneel één wat nog na te speuren is aan het woord tragedie, dat is afgeleid van het Grieksche woord voor „hok",, de bok n.1. die bij godsdienstige plechtigheden geofferd werd. En ook later, in de Middeleeuwen is dit het geval geweest bij de- Christelijke my sterie en passiespelen, waarvan nog altijd is blijven voortbestaan het beroemde passiespel van Oberammergau. Zijn echter godsdienst en tooneel oorspron kelijk één geweest, later zijn ze elkaar kwijt ge raakt cn dan is daar aan den éénen kant neg wel een innerlijk hand aan hand gaan in de wer ken der waarlijk groote tiooneelschrijvers (Tasso, Shakespeare, Vondel, Goethe, Ibsen), maar aan den andoren kant voltrekt zich een verwording en ontaarding van het tooneel tot geesteloosheid 'en zelfs zedeloosheid. En zoo is het geen wonder, dat velen in het tooneel een instrument zien van den Booze. Maar dat dit zoo niet behoeft te wezen, hebben ook en vooral in de laatste jaren tooneelwerken als „De de groote schouwburgen van ons land gespeeld worden en groote scharen trekken, en die zelfs een zeer geprononceerd religieusen zin hebben. Ja, tegenwoordig juist gaat men hoe langer hoe meer aan bedde kanten weer inzien, dat het too neel een groote kracht ten goede moet wezen Een symptooh daarvan Is ook het feit, dat on der de auspiciën van den predikant ter plaatse Zondagavond te Hippolytushoef door de Helder- sehe Jongerenafdeeling het spel „Groei" zal wor den vertoond. De spelleider zal, naar wij vernemen, vooraf in een inleiding iets vertellen over den inhoud, zoo dat de aanwezigen te voren erop zullen worden ingesteld. Ongetwijfeld zullen velen een en ander willen bijwonen en zal het niet ontbreken aan toeschouwers. Te Den Oever zal de woningbouw flink tei' han worden genomen. 43 arbeiders woningen zul len an bloc verrijzen, vanwege 'n particulier. Van den coiffeur C. de Haan te Den Oever wordt .een nog nieuw rijwiel vermist dat buiten tegen zijn woning stond. Van degene, die de fiets meenam, geen spaar.. Bij den cantine-houder Veltman te Den Oever werd 'n partij goederen vermist ter waarde van f500. De politie vond een en ander terug in een keet. Een polderwerker werd aangehouden, die verklaarde de goederen van 'n ander gekocht te hebben die inmiddels naar Limbrug was vertrok kern Het onderzo-ek wordt voortgezet. -De dienst van Radio. Zondagavond werd Ti oproep per radio gedaan aan W. de Koning ver moedelijk werkende te Van Ewijcksluis of Wie ringen, of hij zich naar Papendrecht wilde bege ven, omdat zijn broer ernstig ziek lag. Dit werd door iemand te Den Oever opgevangen. Hij wist dat de Koning daar was en deelde hem de op roep mede. Dadelijk begaf de persoon zich per auto op weg om tijdig zijn zieken broer te be reiken. PROVINCIAAL NIEUWS. WINKEL. Woensdagmiddag werd ten over- van den notaris G. J. van Leersum verkocht de boerderij van wijlen de Wed. W. Honwijl. De grond (weiland) groot 19 H.A. 28 A en 85 c.A., bracht op 55000.--. Het boerenhuis is afge brand en moet worden herbouwd, waarvoor de kooper de beschikking krijgt over de assurantie- penningen 13125.—. Kooper iis de heer Joh. Ap pel te Hoogwoud. DE RIJP. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is alhier op twee verschillende plaatsen in gebroken. Naar verondersteld wordt het eerst bij den heer Heetjans, ontvanger der belastingen. Hier heeft het ongewenschte bezoek zich toegang ver schaft dioor het indrukken van een ruit van het kantoor. Er was echter weinig te vinden. Nu naar de slaapkamers. De heer H. werd echter wakker en dacht dai liet een uhisgenoot was. Toen hij dit tegen zijn vrouw zei, trokken de heereri wederom weg. Alleen wordt vermist een jas met een kist je sigaren. Om pl.m. half twee werd getracht dn te breken bij den heer Oortwijn. Hier werd getracht doior openschuiving van een raam binnen te kiomen. Ook hier werd het werk gestoord, zoodat men maar weder vertrok. De pielitie stelt een nauwkeurig onderzoek in. De Premie hoogste Markt in gevaar I Een KAASMAKER ontboezemt z'n ergernis Zooals men weet, ontvangen kaasmakers en markters van kaasfabrieken een premie als hun product de hoogste markt, of fl.— beneden de hoogste markt behaald. Nu schijnt die hoogste markt niet serieus genoteerd te worden, omdat 'n zekere veehouder met 'n eigen fabriekje daarin meedingt. Wij achten het van belang 'n ingezon den stukje daaromtrent uit de Alkmaarsche cou rant over te nemen Ondergeteekende begrijpt niet hoe de markt meester van de Alkmaarsche kaasmarkt er Vrijdag 2 Dec. j.1. toe kwam om voor Edammer- fabriekskaas met R. M. 51 te noteeren, aange zien mij is meegedeeld, dat voor Edammerfa- briekskaas niet hooger dan 50 is besteed. Dit schreef ook onze verkooper. Wel had de heer P. Frans van Heiloo voor pl.m. 200 kazen 51, maar deze valt toch niet in de serie fabrieken, daar deze heer Frans aan het kaascontrolestation staat geboekt als zelf-kazer. Op een zelfde ma nier is ook eenige weken terug de hoogste markt een gulden te hoog genoteerd. Het zo<u mij en misschien ook mijn collega's, minder interessee ren, wanneer wij kaasmakers niet het financieel nadeel hadden te boeken, wat betneft onze hoog ste marktpremiën, door dergelijke verkeerde publicatiën. R. ROOS, Texel. 8 December 1927. I)e Red. Alkm. Crt. voiegt daar aan toe (Volgens verkregen rechten wordt de aanvoer van den heer Frans, wiens aanvoer te groot is, om onder de boerenstapels geplaatst te worden, bij de fabrieksstapels geplaatst. Vroeger kocht, de heer Frans zelfs melk bij en ook thans nog wordt zijn productie door een kaasmaker ge maakt. Nu moge de heer Frans bij het kaascon trolestation als zelfkazer. staan ingeschreven, wie met de markthistorie bekend is, weet, dat op grond van verkregen réchten en billijkheid de productie van den heer Frans door den directeur van het marktwezen niet anders dan als die van een fabriek behandeld kon worden. De mogelijkheid van financieel nadeel veer de kaasmakers kan gemakkelijk voorkomen war den door de premiën toe te kennen aan die kaas makers, wier productie, met uitsluiting met die van den heer Frans, de hoogste markt werd toe gekend. Red. Alkm. Crt.) ANNA PAULOWNA. —Een brief aan Ford uit Anna Paulowna: Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, hebben hier ter plaatse twee, nog jonge mannen, de durf gehad een brief te schrijven aan den au- tomobielenkoning Henri Ford in Amerika, met inhoud, aldus luidende: Beste Oome Henri Daar wij graag 'n zaak wilden opzetten, doch wij niet toereikend zijn met geld, zouden wij U een verzoek willen doen o<f u voor ons ieder mis schien duizend gulden over had, enz. Zij ontvingen een heel beleefd briefje van den heer Ford terug, dat hij tot zijn spijt niet aan hun verzoek kon voldoen, waar cv an:'erv, 1 Hoogachtend, Ford, Amerika. Donderdagavond 15 Dec. vergaderde „Sport- lust" in het lokaal Slikker. Ondanks de gladheid der wegen was er 'n flinke opkomst. De heer D. Koorn opent met een welkom, en zet het doel uiteen van de harddraverij, paardenkeu- ring„ conciours-hippique en verloting. Na eenige onderlinge besprekingen werden de plannen goedgekeurd. De contributie werd be paald op fl.50 per jaar, waarvoor lid met dame voor alle festiviteiten op de beste plaatsen vrije toegang hebben. Huishoudelijk reglement werd behandeld en vastgesteld. De entrée voor de groote internationale drave rij werd bepaald ,op f0.50 en fl.Kinderen bene den 12 jaar onder geleide vrijen toegang. Voor de verloting zullen 10.000 loten a f0.50 worden aangevraagd. De prijzen, handicappers, starter, enz. werden besproken, doch zullen in de voorjaarsvergade ring nader worden vastgesteld, eveneens de paar denkeuring, enz. Het bestuur werd gekozen uit de volgende hee ren, die de functies onderling zullen verdeelen: D. Koorn, P. van Eeten, C. Slikker Cz., C. Kaan, D. Stammes, J. Leijen, H. Stellingwerff, E. van der Horst en V. Kaan. Nadat bij de rondvraag nog het een en ander wiordt besproken, sluit de heer Koorn onder dankzegging de vergadering. —Naar wij bij verschillende geruchten verne men, zal heden Vrijdag het lijk van de onlangs gestorven Manus Vesterling, die iop het R.K. kerkhof Spoiorbuurt begraven ligt, worden opge graven, en dan 'n sectie op het lijk zal worden verricht, waar ernstige vermoedens schijnen te zijn gerezen, dat hij geen natuurlijken dood ge storven is, en aan vergiftiging wordt gedacht. PREDIKBEURTEN. I1ERV. GEM. Hippolytushoef 7,30 av. Religieus spel door Jongerenbond te Helder. Wioensd. 21 Dec. 'sav. half acht IJerv Zusterkr. Den Oever nam. 2 uur Ds. Van der Veen. DOOPSGEZINDE GEM. Stroe voorm. 10 uur Ds. Van der Veen. EVANGELISATIE: II hoef v.m. 10 uur de Heer J. Bosma. Tï.hoef n.m. 7 de heer Bosma. Maandagavond 7.30 Lezing door den Heer Bras ser van Helder. Onderwerp ..Een zweer op het gelaat van moeder aarde." GEREF. KERK BELT 'sMiorgens half tien Preeklezen. 's Middags half drie Ds. Steen van Helder. Doopsbediening. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 15 December 1927. 2 Stieren 195 260 7 Geldekoeien (magere) 160 a 240 100 idem (vette) 300 a 410 8 Kalf koeien 240 a 310 20 Vaarzen 80 a 150 2 graskalveren 50 a 90 16 Nucht. kalveren 14 a 26 75 Schapen vette 26 a 37 1119 Overhouders 24 a 31 19 varkens, mag. 16 22 79 idem, vette p. K.g. 0.58 a 0.63 50 biggen 9 a 14 69 konijnen 0.50 k 3 131 kippen 0.75 a 2 6 eenden haan tjes 0.50 a 2 92 Kg. boter 1,90 a 2.30. HELDERSCHE EIERVEILING, 15 Dec. 1927. Aanvoer 3002 Kipeieren, 7 Eendeieren. Wit on- gewogen 9,70 a 11,00 Bruin ongewogon 10,40 a 11,30 Eendeieren 6.90. Alles per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 15 Dec. 1927. Aanvoer 9383 Kipeieren.Prijs gewogen en ge schouwd 55—57 Kg. 8.90 k 10.10 58—60 Kg. 9.70 a 10.50 Ongewogen Bruin 10,40 10.80; Wit 8 90 a 10,70 Klein 7,50 a 8.10 Gemid deld 9.60. 60 Eendeieren 8 a 8,20. ADVERTENTIëN: Ontvangen een prachtige» collectie schoonrijdersschaatsen veillgheldsschaatsen gewone schaatsen kinderschaatsen HIppolyiusHoaf Wieringen. AANVANGENDE 8 UUR n.m. IN TE HIPPOLYTUSHOEF. Toegang voor leden op vertoon van diploma. Toegang voor genoodigden op vertoon van op naam gestelde introductiekaart. Des avonds 7.30 uur gaan extra autobussen vanaf Den Oever naar Hotel DE HAAN. HET BESTUUR. met onze Koek-en Banket soorten' Wij vestigen Uw aan dacht op ons speciaal artikel Een flink en lekker stuk voor weinig geld. Vraagt reiziger bezoek. Aanbevelend Middenstraat 53 Keizerstraat 14 HELDF.B. Ondergeteekende betuigt hartelijken dank voor hulp bijstand, bij de brand j. 1. Zo dagnacht van de burgers ondt vonden. Dank vooral ook aan brandweer. Tevens maakt hij bekend, d hij zijn kleermakersbedrijf voo loopig in de woning van We Poppen zal voortzetten. Voor fietsenstalling is Zond a s. en volgende Zondagen gel genheid in de Smitssteeg (i 't verbrande perceel) ingai pooit. S. JONKER. Wio-ing.'r. ^-"JC 1927,

Wieringer courant | 1927 | | pagina 2