HUNNE 19e Jaargang Dinsdag 24 Januari 1928 iSo. 7. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN. OMSTREKEN WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. PARIJSCHE MODEBRIEVEN. v Iets langere haren. Korte haren lange haren. Steeds blijven on ze haren een interessant onderwerp van gesprek en men hoort er de meest verschillende mee ningen over verkondigen. Jonge, sportieve vrou wen prijzen het korte kapsel als practisch en ge makkelijk, er zijn spaarzame huisvrouwen, die 't duur en kunstzinnigen, die 't leelijk vinden. Ook de meening van het sterke geslacht is hier omtrent zeer verdeeld. Sommigen houden wel van zoo'n kort, pittig jongenskopje, maar over 't algemeen is men in de mannenwereld niet bij zonder enthousiast over ons korte kapsel en verlangen velen er naar, weer eens een in ooien weelderigen haardos te zien. We kunnen deze aanhangers der ouderwetsche lange haren pro- be>eren te overtuigen door hun te vertellen, dat onze coiffure geheel niet „modern" is, dat reeds Egyptische prinsessen uit de verre oudheid kort geknipte haren droegen, en de tijdgenoote van Madame de Sévigné. Of men voor korte of lange haren voelt, is dan ook meer een kwestie van smaak. De een staat 't snoezig, de ander foei-lcelijk. al blijft 't feit, dat de zeer kortgesneden haren maar zel den flatteeren en bij vele gezichten kaal en on gezellig doen. 't Is dan ook goed te begrijpen, dat de kappers nu als nieuwtje weer iets langere ha ren lanceeren, hetgeen de meeste dames beter staat en ook bij de heeren meer in den smaak valt. Kleine, vrij stevige krulletjes moeten het gezicht omlijsten of in elk geval'dienen de haren ters de gebruikelijke woorden „Plats du jour" BINNENL. NIEUWS. GEEN HULP VERLEEND AAN DRENKELING Te Winschoten stond terecht, Bernard de L., 28 jaar, veekoopman te Winschoten. Hij kwam in hooger beroep van een vonnis van den kan tonrechter te Zuidbroek, die hem 19 Oct. j.1. tot 150 boete of 50 dagen hechtenis veroordeelde. Verd. had nagelaten aan iemand, die in oog'-n blikkelijk levensgevaar verkeerde, die hulp te evrleenen, welke hij zonder gevaar voor zich of een ander verschaffen kon, terwijl den dood van den hulpbehoevendende is gevolgd. De molenaar de Vries, die zijn dochtertje uit het water wilde halen verdronk met haar. Zijn vrouw riep verdachte om hulp, doch deze antwoordde, dat hij niet durfde, omdat hij niet kon zwemmen. Er was een schippershaak aanwezig. Weduwe en dochter van De Vries verklaarden, dat verd. even stilstond en toen direct doorging. Verd. zeide, dat de vrouwen toch ook niets de den. Het O. M. wees op het lamlendig gedrag van verdachte en eischte bekrachtiging van bet vonnis, met verandering der straf in twee weken hechtenis. Mej. Mr. Frima wees er op, dat verd. naar den naastbijzijnden boer reed, om dien te waarschu wen, wat van een onevenwichtig en zenuwachtig persoon als verdachte is te begrijpen. PI. vroeg vrijspraak subsidiair clementie. ARME KLEINE Te Emmercompascuur (Dr.) viel Donderdag, tijdens de afwezigheid der moeder een 8 maan den oud kindje van W. G., uit een kinderwagen op een gloeiende kachelpijp. De kleine bekwam zeer ernstige brandwonden. Men vreest voor het leven. DINGEN, DIE GEBEUREN. Het gebeurde kort geleden in een onzer pro vinciale hoofdsteden, dat op het etensuur ie mand een gezllig uitziende eetgelegenheid bin nenstapte. De gedienstige kellner overhandigde hem een spijskaart, waarboven met groote lot-. in mooie golvingen om het gelaat te vallen, waar bij dikwijls de uiteinden, sterk gekruld, in den hals liggen, 't Is een aardig, flautteus kapseltje, dat de haren zeer goed tot hun recht laat komen en bovendien bij een mooi toiletje veel gekleeder staat dan het korte, gladde jongenskopje. MARKTOVERZICHT. De markt van 19 Januari te SCHAGEN had alweer te kampen met het weer. In den nacht van Woensdag op Donderdag een doorloopende regenval op de markt een dichte sneeuwval. Aankoopen voor de weide konden onder die om standigheden niets plaats hebben. Jonge, droge rijpe vette koeien 1,Verder naar beneden tot 70 cent per Kilo. Vette schapen aanwezig, oude slachtschapen tot 42,—. Uiivoerlamme- ren 30,— a 32,ongansche schapen 15,— k 25,Varkens met geringen aanvoer tot 64 ct. Kilo. prijkten. Onder de verscheidene aanlokkelijke benamin gen (die gelukkig in het Nederlandsch waren geschreven) trok hm het meest aan „Geldersche worst met witte en groene boonen" 1,25. Heelemaal onder aan de lijst, door een kleine tusschenruimte van de andere opgesomde ge rechten gescheiden, stond vermeld „Gelder sche worst met witte en groene boonen" 1,50. Dit nu bracht den gast ©enigszins in verwar ring, maar hij was nieuwsgierig, wat de redon er van kon zijn, dat voor eenzelfde gerecht twee verschillende prijzen in rekening werden ge bracht. Hij vroeg uitlegging aan den kellner, die met de noodige verbazing in stem en houding zei. dat het eerste „Plat du jour" was en het tweede „Dagschotel." De gast snapte nu heelemaal niets meer van het geval, maar de bedienende geest had zooveel verbazing' over zijn vraag getoond, dat hij slechts FEUILLETON. Lf o—O No. 24. Hij had een werktuig uitgevonden, om ronde vlakken te guillocheeren, het geen hem, in korten tijd, zoo geloofde hij, een groot fortuin moest be zorgen. Al zijn plannen waren dn het grootste ge heim gemaakt. Hij meende ze binnenkort te gaan uitvoeren. En madame Ik zeide u, dat de plannen in het grootste ge heim gemaakt waren. Dat is onnauwkeurig. Had mr. Labroue er dus met iemand over gesproken Ja. Met wien Met een man, die de gedachte zou kunn»*n gehad hebben om zich meester te maken van de uitvinding van mijn broeder, ze voor zijn rekening te doen uitvoeren en zich te verrijken ten nadeele van den waren uitvinder. Dit eens aangenomen, alles, de diefstal, de brand van de fabriek, de moord op den meester, zou zich van zelf verkla ren, want ik kan niet gelooven, dat een vrouw, hoe groot ook haar wils-, haar lichaamskracht, haar haat is, zulk vernielingswerk zou kunnen uitvoeren. Aan wien had mr. Labroue zijn geheim toe vertrouwd Aan den meesterknecht van de fabriek. Dei naam van dezen meesterknecht Jacquis Garaud. De kassier Ricoux sprong op. De rechter maak te een gebaar, dat een bijna spottend medelijden uitdrukte. Gij dwaalt, madame, zeide hij vervolgens. Ik dwaal Zeker, madame Indien er een man is, op wien geen vermeden kan vallen, dan is het juist aarzelend naar uitlegging durfde vragen. jToen klonk op een toon alsof een meester tm van zijn minst snuggere leerlingen iets duidelijk wilde maken „Een dagschotel" is natuurlijk grooter dan een „Plat du jour", en dus moet er meer voor betaald worden. Alzoo werd in een onzer provinciale hoofdste den geleerd, dat iemand, die op z'n Nederlandsch wil eten, geacht wordt een groote maag te heb ben, dan hij dit zelfde op z'n Fransch doet. Volgens Nederlandsch Fabricaat is dit ver haal absoluut historisch. TEGEN DEN WOEKER. Te Haarlem is een Gereformeerde Voorschot bank opgericht met het doel leden van de Geref. kerk ingeval van financieele moeilijkheid te hel pen. De voorschotten zullen renteloos worden verstrekt, waarbij toezicht zal worden gehouden op de gedragingen von den ontvanger. IN 1927 FAILLEERDEN in Nederland 211 aannemers, timmerlieden, met selaars ens. 151 caféhouders, restaurateurs79 bakkers. 74 landbouwers, 71 schilders, 61 manufacturiers, 56 rijwielhandelaren, 53 kleermakers, 51 schoen makers, en schoenwinkeliers, 45 autohandelaars, garagehouders, 45 grossiers in kruidenierswaren enz. Zoo'n lijstje geeft een duidelijk kijkje op de aantrekkelijkheid van verschillende ambten om zich bij te interesseeren VERDUNDE MELK. Voor het kantongerecht te Zevenbergen ver scheen M. B., landbouwer te Oud-Gastel. Beklaag de stond terecht, omdat hij melk verkocht zou hebben, waaraan 54 pCt. water was toegevoegd. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie meende, dat zulke melkknoeiersmaar eens flink aangepakt moesten worden en eischte een boete van 150 subs. 15 dagen hechtenis. Hij gaf Ie vens de verzekering, dat bij herhaling van het feit door hem 2000 zou geëischt worden. Beklaagde merkte op, dat van zulk een boete niets kon komen. Hij had een gezin van 14 per sonen, die op allerlei wijzen trachten iets te ver- dienen. DE GEARRESTEERDE BRUIDEGOM. fTe Elshout bij Heusden (N.-Br.) trad een 27- jarige reiziger in het huwelijk. De bruidegom stond nog met den hoogen hoed op toen de politie hem kwam uitnoodigen haar te volgen. Welwillend werd hem toegestaan den hoogen hoed voor een pet te verwisselen. De brui degom werd naar den bosch overgebracht daar in het Huis van Bewaring opgesloten als verdacht van verduistering in dienstbetrekking van een bedrag van ongeveer 500.0 ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING. Vee zes dagen zonder voer. Bij den veehouder P. d. J. te Moordrecht werd ten behoeve van zekere M. uit Bergambacht be slag gelegd op den veestapel. Daar J. het vee niet meer als zijn eigendom be schouwde, weigerde hij de aanwezige runderen en varkens van voer te voorzien, terwijl M. op dit punt ook weigerachtig bleef. De runderen, die een kleine week geen voed sel gehad hadden, loeiden om eten, terwijl in het varkenshok een der varkens door zijn soort- genooten werd verslonden. D© Maatschappij tot bescherming van Dieren werd van dit ergerlijk geval van dieren verhonge ring in kennis gesteld, waarna een inspecteur der dierenbescherming met den burgemeester der gemeente een bezoek aan de boerderij bracht. Het gevolg van dit bezoek is geweest, dat te gen M. uit Bergambacht proces-verbaal is op gemaakt. Het noodige veevoeder is thans op de boerderij aangekomen. degene, dien gij noemt. Waarom 7 Omdat hij dood is. Dood riep mme. Bertin uit. Ja, madame, gestorven tengevolge van zijn zelfopoffering hij sprong te midden der vlam men om de papieren en de kas van mr. Labrou te redden Ja, ik bevestig het, voegde Ricoux er bij. Ik heb gezien, met eigen oogen gezien, dat het dak van het paviljoen op hem instortte, en hem in een zoo hevig vuur insloot, dat wij zelfs zijn lijk niet zullen kunnen vinden Jacquis Garaud was het slachtoffer van zijn plichtEere aan zijn nage dachtenis. Dood herhaalde mme. Bertin. Gij hebt ge lijk, mijnheer. Vergeef mij mijn dwaze beschuldi ging. Men had mij over het treurig einde van di.-n moedigen man niet gesproken. Ik heb u niets te vergeven, madame, ant woordde de rechter gij wilt, evenals ik, dat de moordenaar van uw broeder gestraft wordt, en gij zoekt. Dit is zeer natuurlijk. Maar geloof mij. de ware, de eenige schuldige is dit hatelijk schep sel waarop alle vermoedens, alle beschuldigin gen vallen. Het is Jeanne Fortier. Gij hebt ons geen andere ophelderingen te geven, madame Neen, mijnheer. Dan kunt u gaan. Indien ik u verder noodig heb, zal ik de eer hebben u te schrijven. Ik ben altijd tot uw dienst. Mme. Bertin en de kassier verlieten het kabi net van den rechter van instructie. Hoofdstuk XX. Jeanne en haar zoon, onze lezers weten het hadden bij mr. Laugier de eerste zorgien ontvan gen, delke hun toestand vereischte. Een kop bouü lion en een weinig oude Bordeauxwijn versterkten de twee arme wezens, die van vermoeidheid uit geput waren, en bijna van honger stierven. De eer ste woorden, die Jeanne uitsprak, waren deze God zal u voor uw goedheid beloonen, mijn heer. Wat zou er zonder u van ons geworden zijn van mijn kind en van mij Binnen eenige oogenblikken zult gij o<t krachtig maal kunnen nuttigen, zeide de zuster van den geestelijke, om een einde te maken aan de dankbetuigingen van mme. Fortier. Daarna kunt gij een weinig rust gaan nemen, want gij schijnt er behoefte aan te hebben. Gij hebt veel geloiopen O, jamadame, heel veel, riep George uit, die zijn speelgoed niet verlaten had. Ook ik was vermoeid en nochthans heeft moeder mij bijna den geheelen weg gedragen. Welnu, gij zult wat gaan slapen, mijn liefste kind, tot het maal gereed is, zeide mme. Darier, het kind omhelzend. Gij ook, mijn arme vrouw, voegde zij er bij. Jeanne aansprekende. Brigitta hefet voor u een bed gereed gemaakt, waarop gij wat rust kunt nemen. De jonge weduwe barstte in snikken uithaar overstelpt gemoed stroomde over van dankbaar heid. O dank dank stamelde zij. Gelieve mij te volgen. Madame, vroeg Georges, ik mag mijn paard je meenemen, nietwaar Ja, lief kind, neem het mede. Jeanne had haar zoon bij de hand genomen. Beiden volgden mme. Darier naar de kamer, die voor hen in orde gebracht was. Slaap gerust, zeide hun de zuster van den geestelijke. Men zal u wekken voor den maaltijd Nogmaals dank, madame, wees gezegend Oh ja madame, voegde George er bij, terwijl hij haar handen vastgreep en tegen de lippen drukte. Clarisse Darier voelden twee tranen over haar wangen biggelen. Zij omhelsde nogmaals het kind en ging heen om de ontroering te verbergen die zich van haar meester maakte. Etienne Castel en mr. Laugier waren in ge sprek, toen mme. Darier bij hen kwam. Gij spraakt over die arme vrouwen over haar kind, nietwaar vroeg zij hun. Ja, madame, antwoordde de jonge schilder, en wij trachtten te raden, door welken samenloop van gebeurtenissen zij hier aan de pastorie uitge put van vermoeienis en bijna stervende van hon ger, gekomen is. De drama's der ellende zooals men in de dagbladen zegt, sprak de geestelijke. De jonge vrouwen,.die, door haar echtgenoo- GEMEENTE WIERINGEN. Openbare Vergadering van Christelijk Volks onderwijs op Vrijdag j.1. in hotel de Haan. Ds. de Haan uit Zwolle opende de bijeenkomst met gebed, waarna hij mededeelde, dat de vraag gesteld was, of er gelegenheid gegeven werd tot debat. Spr. zegt, als er na afloop van de rede dor twee sprekers vriendelijk vragen gesteld, worden, zullen deze vriendelijk worden beantwoord. Spr. begint zijn rede met te zeggen, dat het hem verheugt, dat op Wieringen de Christelijke school wordt gewenscht die school is hier dus noodig en die school komt er. Als de Raad zijn plicht weet te doen, besluit deze daartoe de mid delen te verstrekken doet hij dat niet, dan zijn daar de Staten of de Kroon, die daarover zuIUn hebben te beslissen. Jezus heeft gezegd „Zon der mij kunt gij niets doen En waar het Je zus' wil is, dat zijn woord overal, dus ook in de school, zal worden gehoord, daar is 't vanzelf sprekend, dat hier die school moet komen. En zegt spr., dat geld voor de bouw is toch zoo erg niet. Hij heeft eens in enkele dagen tijds 40000 bij elkaar gebracht voor de bouw van twee scholen. Wel heeft hij gelezen, dat er op Wieringen tegenkanting wordt gevonden och, die vindt men overalEchter, de moeite, welke die tegenpartij deed, is 'n prachtige reclame voor ons geweest. Als men vraagt, wat is noodig voor dei opvoe ding van ons kind, dan is het 't doen onderwijzen in een school, waar Jezus Christus de eerste plaats toekomt. Men zegt wel eens, 't is overdreven, de kinde ren verstaan de dingen uit de bijbel nietDoch integendeel, het kinderhart ds voor zooiets veel ontvankelijker, dan dat van groote menschon. Juist dat kinderlijk geloof is zoo moo.i. Wat be- teekent het onderwijs, als in het jeugdig gemoed iets wordt geplant, dat niet een opvoedend ka rakter heeft, als daar niet de liefde voor vors tor., in 't bijzonder van 't huis van Oranje, wordt ge kweekt. Als niet een Christelijke persoonlijkheid, een niet geheiligde persoonlijkheid 't onderwijs geeft, dan komt dat onderwijs niet tot zijn recht. De tweede spreker, de heer Versluijs, zegt dat overal in 't land scholen zijn en worden gebouwd waarin de kinderen 't zout des Evangelies niet wordt onthouden. De bijbel wordt daar vrijelijk gebruikt en som mige menschen vragen zich af„Gaat dat 7" Natuurlijk, 't is immers een behoefte voor het kind! ten verlaten, verplicht zijn met haar kind teg'-n de moeilijkheden van het leven te strijden, zijn talrijk, hernam Etienne. De ongelukkige, waaro ver wij spreken, is misschien zulk eene. Zij is niet van deze streek, zeide Clarisse. Haar vermoeidheid geeft te kennen, dat zij van zeer ver komt. En haar gelaat, waarop een diepe droefheid gegrift staat, getuigt, dat zij veel heeft geleden, voegde mr. Laugier er bij. Een gelaat vol uitdrukkig, en dat ik zeker zal teekenen riep de kunstenaar uit. Wat denkt gij voior haar te doen, broeder vroeg mme. Darier. Hetgeen wij doen voor al degenen, die zich tot ons wenden. Haar eenige geldelijke hulp ge ven, wanneer zij uitgerust is, en haar weg laten vervolgen. Zult gij haar niet ondervragen zeide Etienne. Haar ondervragen Waarom Om iets te weten. Die vrouw heeft iets onge rusts in het gelaat. Het zou mij niet zeer verwon deren, indien zij zich iets te verwijten had. Ik zal ze dan ondervragen maar slechts om haar goeden raad te kunnen geven. Hoe bekommerd ook haar blik is, welke) on rust haar gelaat ook uitdrukt, toch geloof ik, dat die vrouw zeer arm, zeer ongelukkig, maar zeer deugzaam is. Wij zullen zien, fo ik mij bedrieg. Bij gebrek aan inlichtingen was het gesprek o- ver Jeanne uitgeput. Etienne nam zijn penseebm weer ter hand, maar legde ze weldra neer om een potlood te grijpen, en trachtte uit het geheugen, op een blad van zijn aanteekenboekje de gelaats trekken van de onbekende zwerfster te schetsen. De bel weerklonk opniuw, en de brievenbestel ler kwam de tuin in en bracht den geestelijke een brief en het dagblad, dat eiken dag, op hetzelfde uur, van Parijs kwam. Mr. Lagier scheurde eerst, den omslag van den brief open, en las het schrij ven door, dat niets belangrijks inhield. Vervolgens brak hij den band van zijn dagblad, vouwde het open, en begon het langzaam te lezen, niet één regel overslaande. Weldra kwam hij aan de tweede bladzijde, waar op een lang artikel stond onder dezen titel „Een drievoudigen misdaad." (Wordt vervolgdA

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1