JEA1IE FBISOBAW HEFREN BAH P0RT0RIC0 BLANKE BAAI I9e Jaargang. Vrijdag 3 Februari 1928 No. 10. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR. «WIERSNGER COIJRAfiïgs UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTEN TIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hlppolytnshoef Wierlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. 30, 70, 100, 120, 140, 150, 160, 180,200,225,250 350, 400, 450, en 500 cent per pond. DE VROUW, DIE VERAFGOOD WORDT. Eenigen tijd geleden zond een van de groote Duitsche bladen een jong journalist naar de over zijde van den oceaan, om daar als emigrant in Canada indrukken op te doen en brieven te stu ren naar bet vaderland. De correspondent kweet zich zorgvuldig van zijn taak en schreef menig, vioor Europeanen zeer interessant artikel. In een van zijn brieven sprak hij uitvoerig over de „An\erikaansche Vrouw". „Als er hier geen vrouwen waren", zoo begon de correspondent zijn verhaal, „dan zouden de mannen nog ongelikter zijn dan zij zich nu al voordoen naar Europeesche begrippen dan al tijd. Het is echter verwonderlijk, hoe zelfs de grootste vlegel tam wordt, wanneer er een vrouw in de buurt is. Iedere echte Amerikaan, of hij in de stad woont dan wel op het platteland, neemt een to taal andere houding en andere manieren aan, zoodra hij een vrouw of een jong meisje tegen komt die den zoogenaamden Amerikaanschen geest demonstreert. Hoe meer zij haar neus in den wind steekt, des te grooter is haar succes In welken uithoek van Canada men ook komt, overal is het gros der vrouwen naar de laatste mode gekleed. In plaats van op klompen, met een groot schort voor en bloothoofds rond te loopen, trippelt het meerendeel der Canadeesche „dorps meisjes" rond op hooggehakte roode of grijze schoentjes, met licht zijden kousen aan en man tels,'die met bont zijn gegarneerd. Waar een Eu ropeaan om lachen zou, is daar doodgewoon. Het type „landelijke schoone" is er onbekend. De vrouwen hebben bijna zonder uitzondering steed- sche allures, al zijn ze op een ver-afgelegen farm geboren en getogen. De groiote warenhuizen zor gen ervoor, dat hun lijvige catalogi in de verste uithoeken van het land doordringen. Zij zenden bestellingen van Oost naar West, van Noord naar Zuid. Zoo gebeurt het vaak, dat in het een of andere kleine, onooglijke nest jongedames rond wandelen in rokjes, die onverantwoordelijk hoog boven de knie ophouden. Haar geverfde en gepoe- drede gezichtjes steken wel heel zonderling af tegen de onbedorven natuur. Ook op het land als farmersvrouw, verliest de echte Amerikaansche haar groote stadsallures zelden. Zij denkt er niet over .om koeien te mel- ken of om zich bezig te houden met het werk op de boerderij zij neemt hoogstens de huishoude lijke plichten waar en zorgt er angstvallig voor, dat zij zich niet te veel inspant. Het is geen zeldzaamheid, dat een man, die den geheelen dag op den stoomploeg heeft gezeten of de djorschmachine heeft geregeld, moe en stoffig thuis komt, en toch's avonds met zijn vrouw, waar alles om draait, naar de stad tuft om uit te gaan. In de steden schijnt het al niet veel anders te zijn daar is het de heer des huizes, die bij ge brek aan dienstboden 's ochtends opstaat orti koffie te zetten en porridge te koken en zijn vrouw voleerbied en liefde bedient. Het is eenvoudig belachelijk om te zien, hoe meisjes van zestien jaar door serieuze, intelligen te mannen met den grootst mogelijken eerbied worden behandeld. Het is, volgens den correspondent, interessant om na te gaan, hoe de Europeesche vrouw de A- merikaansche zeden tot de hare maakt. De Pom- mersche, de Hongaarsche :of Roemeensche boer. die met zijn vrouw het moderne dorado1 binnen komt en met noesten vlijt aan het werk gaat, ver gaart meestal met eigen hoofd en handen het meerendeel van het kapitaal, waarop zijn kinde ren teren. De vrouwen, die getrouwd aan de over zijde van den Oceaan aan land stappen, veran deren zelden. Zij blijven voor de rest van haar leven boerin en dragen het hare er toe bij om dc welvaart van huis en hof te vergrooten. De doch ters echter vooral wanneer zij op Amerikaan schen bodem zijn geboren toonen meestal niet veel belangstelling meer voor het boerenbedrijf en trekken naar de steden om als steno-typiste in haar onderhoud te voorzien. Zij voelen er niets voor om heur handen vuil te maken en vergeten liefst zoo gauw mogelijk, dat haar ouders als een voudige emigranten begonnen zijn. De derde ge neratie is reeds typisch-Amerikaansch de jonge dochters zijn op en top „girls", die geen hoogere aspiraties hebben dan zijden kousen, autoritjes, dansen, min of meer onschuldige flirtations en. een man die veel geld heeft. Wie wel eens een boot met landverhuizers heeft zien leegloopen, wie de eindelooze bosschop in het Westen, in de Rocky Mountains is drnr getrokken, die leert het geheim van de vrouwen ver.goding kennen. Waar men komt, ontmoet men mannen en nog eens mannen. De vrouw bezit door haar zeldzaamheid een waarde, die- de zo nen van de Oude Wereld zich niet kunnen voor stellen. FEUILLETON. o—o No. 27. Gehoorzaam aan de wet, arme vrouw, her haalde mr. Laugier, vrees niet voor uw kind. Het zal niet naar het weeshuis gaan, ik zal het bij mij houden. De oude Brigetta stond een weinig terzijde, te snikken, en aan haar lippen ontvielen deze woor den Arme vrouw arme kleine De weduwe van Piere Fortier ging voort, ter - wijl zij haar zoon met kussen overlaadde Omhels mij nog eens, nog eens. Neem hem, voegde zij er bij en zich tot den geestelijke wen dende neem hem aan, opdat ik hem niet meer zie Zij keerde zich vervolgens tot de gendarmes en zeide Geleid mij weg ik ben gereed. Het kind stiet hartverscheurende kreten uit. Mme. Darier droeg hem in huis waar Brigitta hen volgde. De geestelijke vergezelde den burgemeester van Chevry en Jeanne Fortier tot op den drempel van zijn woning. Op het oogenblik van dien te over schrijden keerde Jeanne zich tot mr. Laugier. Uw zegen, mijn vader, zeide zij tot hem. En zij knielde voor hem neder. Mr. Laugier, tot schreiens toe bewogen, stak zijn beide handen over het hoofd der nederige martelares uit, terwijl hij de volgende woorden stamelde, want de ontvoering neep hem de keel toe In den naam van den God van rechtvaardig heid en goedheid, zegen ik u, mijn kind. Moge de rechtvaardigheid der menschen niet blind zijn, want de schijn is tegen u maar ik, ik geloof aan uw onschuld Al de aanwezigen hadden het hoofd ontbloot. Jeanne was opgestaan. Ga, mijn kind, zeide de geestelijke. Wees BTNNENL. NIEUWS. EEN VROOLIJK OOGENBLIK IN DEN HAARLEMSCHEN RAAD. De gemeenteraad heeft Donderdagavond na langdurige besprekingen met op één na alge meene stemmen de gemeentebegrooting 1928 goedgekeurd sluitend op een bedrag aan inkom sten en uitgaven van 11.993.957,55. Even voor het einde van de behandeling heeft het lid der anti-stemdwang partij, de heer O verstegen voor een vroolijk oogenblik gezorgd. Gekleed in pyjama en een kandelaar met bran dende kaars in de hand houdende, kwam hij sterk en stel al uw hoop op God. HOOFDSTUK XXI. Jacques Garaud had, onder den naam van Paul Harmant, plaats genomen op een stoom boot, die dienst doet tusschen Havre en Soul Hampton. Van daar was hij naar Londen vertrok ken om het eerste vaartuig, reisvaardig naar Amerika, te nemen. Het artikel, dat de dagbladen meedeelden over den brand der fabriek van Alfortville en waarin men over zijn heldhaftigen dood sprak, was hem onder de oogen gekomen. Hij verheugde zich zeer over e wending der zaken alles verliep n«».r wensch eens in Amerika, zou hij, dank zii he' gestolen geld en den grootschen plannen, in kor ten tijd een groot fortuin vergaren. Wij zullen hem weldra aan boord voleen var een eerste klas stoom er, die hem nahr New-York zou overbrengen. Voor het oogenblik keeren wij tot Jeanne For ti er terug. Zoodra mr. Delannov. de rechtetr van instruc tie, die met de zaak belast was. de aanhouding van Jeanne vernomen had. gaf hii bevel haar on- middelliik in ziin kabinet te brengen. Hii richtte op .Teapne een onderzoeken blik nr een ootrenblik stilzwijgen zeide bif Gil weet waarvan gii beschuldigd wordt Wat. hebt pii daarop te antwoorden Slechts drie woorden Tk ben onschuldig Mr. Delannov trok de schouders op. Indien gii onschuldig waart, antwoordde h" terwijl hij ziin oogen op die van .Tennpe als vast. ffekluisterd hield, waarom zioudt gii de fabriek verïaten en met uw kind de vlucht genomen heb ben, in plaats van om hulp te roepen, toen de brand uitbrak Jeanne scheen haar gedachten bijeen te zame len. Gij loochent mr. Labnoue vermoord te heb ben Ik ontken den moord evenals ik de brand stichting ontken Aan deze beide misdaden ben ik onschuldig Be wij 9 het Hoe Dioor de bewijzen te weerleggen, die tegen u uit de deur der anti-chambre de raadszaal bin nen. Ongeveer bij den zetel van wethouder Bruch bleef hij staan en riep uit „Ik wenschen den raadsleden wel te rusten toe met de be- groioting." Onder groote hilariteit verliet hij de raadzaal en begaf zich huiswaarts. ZIJN VADER GERWROKEN. Wegens doodslag heeft de landbouwer E. S., uit Kl<ein Weldsen voor het gerechtshof te 's-Her togenbosch terecht gestaan. Zijn vader was mishandeld en daarover was hij zoo kwaad ge worden, dat hij een schop had genomen en daarmede P. Vaassen op het hoofd had gesla gen, tengevolge waarvan V. is overleden. Vóór zijn dood heeft V. aan de politie gezegd, dat hij S. zijn misdaad vergaf en dat hij hoopte dat hij geen straf zou krijgen. De rechtbank te Maastricht De rechtbank tc Maastricht had verdachte veroordeeld tot 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De advocaat generaal eischte nu 6 maanden onvoor waardelijk. OVERTREDING GEDISTILLEERD WET. De rechtbank te Leeuwarden heeft Woensdag een handelaar in gedistileerd aldaar wegens overtreding van de wet op gedistilleerd, over eenkomstig den ieisch, veroordeeld tot 6286.40 boete of vier maanden hechtenis met verbeurd verklaring van het in beslaggenome. TEKORT WATERSCHAPSGELDEN. Dezer dagen overleed te Siddebuien de heer W. T., ontvanger van het Waterschap Duurs- wold en van verschillende molenpolders. Het blijkt nu, wordt aan de Ned. gemeld, dat de boe ken en kassen dezer instellingen niet in orde zijn en er groote tekorten zijn. Vermoedelijk on geveer 30 a 40.000 duizend gulden. De overlede ne genoot steeds het volle vertrouwen. RUITENKRASSEN. Ook te Purmerend zijn eenige winkelruiten door krassen beschadigd. Hetbestuur van de Onderlinge Glasverzekering daar ter plaatse heeft 25 uitgeloofd voor aanwijzing van den dader. Te Vlaardingen zijn de ruitenkrassers er ook al. Van tal van winkels aan de Hoogstraat zijn de spiegelruiten bekrast. EïjfN ZWARTE LIJST. De Raad der gemeente Zwollerkerspel besloot tot invoering van een zg. Zwarte Lijst. Het is daardoor verboden in herbergen of tapperijen toe te laten personen, die meermalen wegens openbare dronkenschap zijn veroordeeld of van wie, ter beoordeeJing van den burgemeester be kend is dat zij misbruik maken van alcoholische dranken. BUITENLAND. STROOP OP DE GOLVEN. Dezer dagen is te Philadelphia het stoom schip „Dora" binnengeloopen, dat buitengaats opgestapeld zijn, en die een geheel uitmaken, dat u verplettert. Gij hebt tot tweemaal toe petroleum gekocht. Dat is waar Gij hebt een deel er van in flesschen gedaan. Dat is ook waar Die flesschen heeft men ledig teruggevon den op de plaats der fabriek, waar gij ze wegge worpen hadt, na de petroleum op de krullen in één der werkzalen gegoten te hebben. Dat is niet waar. Dat ontken ik met al mijn krachten De rechter vestigde voor de tweede maal eep doordringenden blik op Jeanne. Zij sloeg de oo gen neer. Hij hernam Gij hebt de kas van mr. Labnoue opengebro ken om er den inhoud van te stelen. De ingenieu' die onverwachts terugkwam, heeft u betrapt en gij hebt hem gedood. Mr. Labroue is gedood door de- hand die de petroleum gegoten en de kas opengebroken heeft, maar die hand is de mijne niet. Is uw vlucht dan niet het onbetwistbaar be wijs van uw schuld Zeg van mijn zwakheid. Ik heb lafhartig voor de bedreigingen gezwicht, die tot mij zijn gericht, voor het geweld, dat mij is aangedaan. Door wien Door den waren, door den eenige schuldige. Gij beweert hem te kennen, riep de rechter uit. Jacques Garaud. Vioor de tweede maal sedert het begin van hef verhoor trok mr. Delannoy de schouders op. Uw gezegde is ongerijmd antwoordde hi.' op smalen den toon. Indien er iemand is, wien uw beschuldigingen niet kunnen bereiken, dan ic het juist die moedige meesterknecht, die, tot loon zijner zelfopoffering, den dood te midden der vlammen heeft gevonden. Rechtvaardigheid van God, Die niet gewild heeft, indien Jacques Garaud dood is, dat de el lendige de vruchten zijner misdaden zou verza melen. Gij durft gelooven, dat hij leeft, wanneer meer dan twintig personen hem in den brand hebben zien verdwijnen Gij durft hem beschul digen Ik durf het. M.V.DOUWE EGBERTS TABAKS-FABRIEKEN een zwaren storm had mjoeten doorstaan. Het gevaar gi-oeide steeds aan en toen 't vergaan van 't schip onvermijdelijk scheen, probeerde 'de gezagvoerder, kapitein Bush, of „stroop op de golven" misschien uitkomst zou brengen. Het werd geprobeerd en het middel werkte als n wonder. Niet minder dan 70.000 gallons me lasse werden op het water gestort en het resul taat was, dat waar de stroop zich verspreidde, de golfslag bedaarde. Zoo kon het schip in be trekkelijk rustig water blijven liggen, terwijl in den omtrek de storm bleef woedden. Ten slotte ging de wind liggen en kon de „Dora" haar reis voortzetten. VARIA. De Paus heeft, naar de Fransche bladen tele grafisch uit Rome vernemen, voor het eerst in de wereldgeschiedenis een pauselijke ridderor de toegekend aan een lid van een in primitie - ven toestand levend volk. De geridderde is 'een bewoner van de Fidsji-eilanden, 70 jaar uod, gt, naamd Vunivi. Hij heeft altijd gereed gestaan om R.K, missionarissen te verdedigen en de Kerk andere diensten te bewijzen. ONVERWACHT FORTUIN. /Twee Italiaansche arbeiders, twee broeders, die werken in de streek van Metz, hebben be richt ontvangen, dat zij het recht hebben op een erfenis van 80 millioen lire, afkomstig van een oom met wien zij geen betrekkingen onderhiel - den. DOOR HAAIEN VERSLONDEN. Uit Melbourne wordt gemeld, dat de vlieger luitenant Quiller, die als specilist gold voor het springen uit een vliegtuig met een valscherm, op noodlottige wijze' om het leven is gekomen. Hij deed in de buurt van Sydney boven de zee weer een sprong uit een vliegtuig. Een boot was spoedig ter plaatse, waar hij terecht moet zijn gekomen, om hem op te pikken. De 12000 toe schouwers wachtten echter tevergeefs op zijn Zonder bewijs zeker, nietwaar Het bewijs had ik,. Wat is er van geworden Het is in den brand vernield te Alfortville, in den rampzaligen nacht, want de brand heeft het paviljoen niet gespaard, dat ik bewoonde. Dus gij zit dat bewijs niet meer, dat gij zoudt gehad hebben Neen, mijnheer. En het is daarop, dat gij beweert uw verde diging te steunen Mijnheer, gelieve mij aan te hooren. Spreek, ik luister. Jeanne begon met bijna dezelfde woorden het verhaal, dat zij reeds aan mr. Laugier gedaan gedaan had, maar de indruk, dien het teweeg bracht, was ongelukkig zeer verschillend. (Toen zij geëindigd had, zeide hij spottend Gij hebt een rijke verbeelding, maar uw ver zinsels zijn te avontuurlijk om waarschijnlijk te zijn. J Dus, zeide Jeanne, gij gelooft mij niet Om u te gelooven zou ik zeer onnoozel moe ten zijn. Het verdichtsel, dat ik gehoord heb, weerstaat een onderzoek niet .Watgij ontvangt zulk een brief, als gij beweert, dat Jacques Ga raud u geschreven heeft en gij hecht geen waar de aan dien briefGij werpt hem in een hoek van uw huis. Jeanne wnong van moedeloosheid en wanhoop de handen. Hetgeen gij mij daar gezegd hebt, stamelde zij, heb ik reeds meer dan twintig maal herhaald. De bewijzen ontbreken mij, ik weet het wel. In dien de waarheidstoon, waarop ik spreek, u niet treft, ben ik verloren De rechter van instructie maakte een gebaar van ongeduld. Gij hebt er niets meer bij te voegen, vroeg hij. Neen mijnheer. Men zal u het rapport van uw verhoor geven en gij moet het onderteekenen. Toen deze formaliteiten vervuld waren, leidf- den de agenten, die haar naar het kabinet van den rechter gebracht hadden, haar terug en sloten haar op'in de prefectuur, van waar zij den volgenden dag naar de gevangenis Saint-La- zare gevoerd werd. (Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1