lEANNE r Vrijdag 10 Februari 1V28 No. 12 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQEN EN OMSTREKEN hein Ban Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R, KEUSS Laat 125 - ALKMAAR. BLANKE BAAI P I9e Jaargang ■WIERINGER COURANTS UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. 30, 70, 100, 120, 140, 150, 160, 180,200.225,250 350, 400, 450, en 500 cent per pond. BINNENL. NIEUWS. HET PAARD, DE SCHURFT EN DE DAME. Hevig verontwaardigd maakte gistermorgen te Utrecht een Duitsche dame bij een surveillee- rend agent haar opmerkingen over een paard, dat schurftig ziou zijn en niet tot trekken in staat. Op aandringen van deze dierenvriendin gelaste de agent het paard uit te spannen. H'oen bleek duidelijk, dat^van schurft geen sprake kon zijn, wat niet wegnam, dat de dame haar ingenomen standpunt niet wilde' prijsgeven Het publiek, dat met belangstelling mee het gebeurde had gadegeslagen, begon verontwaar - digd te worden, zoodat de agent de dame in haar eigen belang aanraadde heen te gaan. Zij bleek hiertoe niet te bewegen, maar begon tegen de „dierenbeulen" te razen. Toen de agent daar op aanstalten maakte haar bij den arm te vat ten, begon zij hevig te gillen en weigerde weg te gaan van het mishandelde paard. Eenige diena- ren van Hermandad waren intusschen ter „ver sterking" komen opdagen en trachtten do dame te verwijderen. Deze viel toen in zwijm, waarop zij van den grond werd getild en door de Lijn markt en de Choorstraat naar het politiebureau werd gedragen om te worden „bijgebracht." VIEZE VARKENS WORDEN NIET VET. De kinderen en de cascara-mllen In een school te Amsterdam zijn een dezer da gen vier schoolleerlingen van ongeveer twa^' jaar plotseling ziek geworden. Er werd. zoo^l dat op een school behoort, een onderzoek inge steltmen kon immers niet weten wat voer ec" ziekte het kon zijn. Wat was het resultaat van het onderzoek 0 Een der kinderen had in een vuilnisbakon (1 Looiersgracht een fleschje met nillen gevon-1e'> het had (Jit al9 welkome buit ingepikt en in een gulle bui in de klas aan zijn schoolvriendjes uit gedeeld. Een buitenkansje was het voor de i school jongeling, de vriendjes getracteerd en het kostte niets, want het was toch maar uit eer vuilnisbak op de Looiersgracht De kinderen slikten de pillen op en alles gintr goed totdat ze in hevige mate onwel werden Een arts werd er bij geroepen die de zaak onder FEUILLETON o—o No. 29. Zijn oogen, blauw als staal, waren voortdu rend in beweging en hadden een uitdrukking van geslepenheid en arglistigheid. Zijn losse de werkplaats bezocht. De heer wendde zich tot hem met scherp uit komend Engelschen tongval Dus gij zijt op reis naar Amerika. Uw over vaart en uw kosten zijn betaald, ik heb u daar enboven tweehonderd francs gegeven ik zal dus met u geen gemeenschap meer hebben gedu rende den overtocht. Bij onze aankomst te New- York zullen wij e'kander wedervinden. Begrepen, mijnheer, antwoordde de jonge man, wiens uiterlijk wij geschetst hebben Gr in de eerste klas, ik in de tweede. Na het afroe pen der namen moogt gij den salon binnengaan, terwijl ik in de voorkamer blijven mag. Wees gerust, ik zal u bij het ontschepen wederzien. Ik ben voorzien voor de reis. Dat is het voornaam ste. Alles gaat goed. De werkman stak een cigaret aan, terwijl de heer en het meisje zich bij de verschansing plaat sten, op twee, drie passen van Paul Harmant. Het afroepen der namen begon. De passafiers bevonden zich nog in bonte mengeling op 't dek. Er werd geen verschil gemaakt van klassen. Do werkman met geribd fluweelen pak stond op gelijken afstand van den heer die zijn dochter vergezelde en van den gewezen meesterknecht van Alfortville. De stuurman, met de lijst in de hand, riep de namen af van James Mortimer en Noëmi Mor timer, waarop het blonde kind en haar vader antwoordden. Noëmi Mortinier, dacht Jacques Garaud. Twee lieve namen. Mijnheer Paul Harmant, riep de stuurman. Tegenwoordig, antwoordde Jacques. Toen de jongeman, dien wij reeds1 leerden kennen door zijn eigenaardige wijze van doen en zijn spotachtige woorden Paul Harmant hoor de afroepen, sidderde hij eensklaps en zijn oo- zochtde pillen uit den vuilnisbak bleken cas- cara-pillen te zijn geweest verder constateerde de dokter „dat h«t gebruik der pillen geen na- deelige gevolgen voor de kinderen heeft gehad." VERGIFTIGD SUIKERGOED. Het dochtertje van den heer K. uit Geleen ge bruikte wat snoepgoed. Kort daarna werd zij onwel en stierf. Door een onderzoek kwam vast te staan, dat het suikergoed vergiftigd was. MELKKN OEIERS. Het kantongerecht te Woerden heeft den vee houder K, aldaar, wegens melkvervalsching ver oordeeld tot 500 of 40 dagen hechtenis. De eisch luidde 700 of 70 dagen hechtenis. Voor hetzelfde feit werd v. d. W., aldaar ver oordeeld tot 100 of 10 dagen hecht. De eisch was 6 dagen hechtenis. VROUW OVER BOORD GESLAGEN. Woensdagmiddag i9, zooal9 reeds op het Licht bord werd gemeld, door den hevigen wind, de 57-jarige vrouw van schipper V., wonende te Roosendaal, op de Rivier voor de gemeente Sliedrecht van het klipperzaal afgewaaid. De vrouw verdween direct in de» diepte. Een uur la ter werd haar lijk drijvende te Papendrecht ge vonden. ONGELUK MET SCHIETMASKER. Zaterdagmorgen werd te Middelburg een sla gersknecht bij het dooden van een rund met een schietmasker door een kogel in de knie getrof fen. De man moe9t naar het gasthuis worden ver voerd. SLAG VAN EEN VEULEN. Het 8-jarig zoontje van den heer J. van D. te Dongen kreeg zulk een hevigen slag van een veulen tegen het voorhoofd, dat een zeer ernsti ge wonde ontstond. Tn zorgwekkenden toestand werd het knaapje naar de ouderlijke wonine vervoerd.Men vreest voor zijn leven. VINGER AFGEKAPT. De dienstbode van den heer Van A. te Kruis land was hout aan het kappen met een hakmes. Plotseling schoof haar hand, waarmede zij eer» blok hout vasthield, uit, met het noodlottig ge volg, dat zij zich een der vingers afkapte. GOED AFGELOOPEN. Het pevaar van te vroeq portieren onene*» Toen gistermorgen te 8.82 de trein uit Hilver sum het station Bussum binnenreed, werd in eer der wagens, nog vóór de trein stilstond, een nor tier opengesmeten. De deur trof een der op het perron tot instappen gereed staande passagiers een jonge dame uit Blaricum. De slag dien zi» kreeg kwam zoo aan dat men dien ver over het nerron hoorde en de getroffene werd bewuste loos tegen het perron geslagen. In haar val maak te zij een buiteling, en indien zij niet intijds door de om haar heen staande passagiers gegrepen gen vestigden zich met een vreemdsoortige uit drukking van nieuwsgierigheid op den man die tegenwoordiggeantwoord had. Paul Harmant, mompelde hij. Dit is de naam van mijn neef, den mecanicien, dien men beweert, dat overleden is. Die man ziet er uit als of zijn zak goed voorzien is. Het zou mij waar lijk een genoegen zijn een bloedverwant te ont dekken, die er warmpjes inzit. En hij hield zijn strakken blik gericht op Ga raud, die geenszins vermoedde welken indruk de naam maakte, dien hij aan een gestorven ka meraad ontleend had. Het is aardig, vervolgde de werkman, ik heb hem vroeger reeds gezien, mijn neef en ik herken hem in het gezicht niet. Hij was nog jong, het is waar en de jaren veranderen de men schen, maar toch, ik herinner mij een weinig zijn gelaatstrekken en mij dunkt dat ik er geen enkel van op dit aangezicht wedervind. Dat moet hij niet zijn. Op een jaarmarkt is er meer dan één koe die Blarei heet, zegt het spreekwoord Om 't even, ik zal wel een praatje kunnen ma ken met dien zonderlingen man. Op dit oogenblik riep men Ovide Soliveau. De Parijzen aar antwoordde Hier ben ik. Het afroepen der namen was weldra geëin digd. Onmiddellijk daarna wees men den passa giers hun plaatsen aan. Sapristi, dacht de werkman, dat is minder prettig, dat hij eerste klas reist, evenals Morti nier en zijn dochter. Nu zijn wij gescheiden. Waar gaat hij naar toe Naar New-York of er gens anders Ik zal mijn naam aan dien Paul Harmant doen weten en hij zal mij op den voor steven kunnen vinden. Niets is zoo eenvoudig als dat. Jacques Garaud kwam weinig op het dek, zelfs op het achterdek en bracht het grootste deel van zijn tijd door in den salon, waar de ingenieur Mortinier en de blonde Noëmi zich bij voorkeur ophielden. Uit eenige woorden, die hij afgeluis terd had van een gesprek tusschen Mortinier en een passagier, had hij vernomen, dat Mortinier zich naar New-York, zijn geboorteplaats begaf. Daar de meesterknecht zelf ook naar New York ging, wenschte hij gaarne kennis te maken met een man, die hem gedurende dd reis op de hoogte zou brengen van de gebruiken van dit land en die hem eenmaal in Amerika zeer veel ware, zou zij onder den nog in beweging zijnden trein zijn geraakt. De dame werd in bewusteloozcn toestand in de wachtkamer gedragen. Daar bleek dat het ongeluk beter was afgeloopen dan men aanvan kelijk gedacht had. Gelukkig had het opengesla gen portier niet het hoofd, doch alleen een der armen getroffen en kwam de getroffene er met een gekneusden arm en den schrik af. Het gebeurde is echter opnieuw een waarschu wing voor in treinen zittende passagiers zich Ie houden aan het in de wagens voorgeschreven verbod geen portieren te openen vóór de trein tot stilstand is gekomen. Dit verbod wordt eiken dag op eiken trein door tal van passagiers over treden. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Wielrijder door een trein gegrepen. Woensdagmiddag heeft op een onbewaakten overweg tusschen Maarssen en Breukelen een ernstig ongeluk plaats gehad, meldt het „U. D." Een bediende van de firma Albert Heyn te Ui trecht wilde op de fiets don overweg passeercri, toen hij gegrepen werd door den sneltrein van Amsterdam naar Utrecht, die daar om 2.11 moe! arriveeren. De man werd door de locomotief ge grepen en een eind weegs meegesleurd. De trein stopte onmiddellijk, en het personeel hield zich met het slachtoffer, dat zeer ernstig gewond was, bezig. Er kwam echter spoedig hulp opda gen en met een kwartier vertraging kon de trein naar Utrecht verder gaan. De toestand van den wielrijder is zorgwekkend. HERRIE AAN EEN GYMNASIUM. In het Askomisch gymnasium te Berlijn werd 'een 30-jarige vrouwelijke arts als schooldokter aangesteld. Dit heeft tot een kleine revolutie aanleiding gegeven, daar de manlijke gymnasi asten weigerden zich door een vrouwelijke dok ter te laten onderzoeken. Een stormachtige ver gadering van de ouders was het gevolg en hier werd een motie aangenomen waarin werd ge- eischt, dat de manlijke gymnasiasten door een manlijken dokter en vrouwelijken door een vrou welijke dokter moeten worden onderzocht. ZUIDERZEEWERKEN. Dreigend conflict. Bij het weer te werk stellen van rijswerkers hi. de Zuiderzeewerken, zoo meldt de Centrale Bond van Transportarbeiders, kregen deze van den uitvoerder te Medemblik de mededeeling, dat een andere loonregeling zou woren toegepast. Het grondloon k 28.50 plus 0.10 premie per meter afgeleverd werk, werd gewijzigd in 0.30 per meter en een voorschot hierop van 25 per week. Deze nieuwe regeling beteekende, gezien de wijze van werken en de ondervinding opgedaan in 1927 met het afgeleverde werk, een loonsver laging van 7 tot 10 per week. In vergaderingen van den Centralen Bond van Transportarbeiders werd deze zaak drie weken geleden behandeld. Een brief aan de directie van diensten zou kunnen bewijzen, indien hij er in slaagde zijn vertrouwen te winnen. Maar wij her halen het, hij vond niets. Drie dagen waren sedert het vertrek verloopen. Het prachtige weder had een groot deel der pas sagiers op het dek doen komen. De stoomboot schoot in volle snelheid op de zee voort, die zeer kalm was als een meer en liet achter zilh een zwarte rookpluim en een lange streep wit schuim Ovide Soliveau doorliep de groepen op den voorsteven, om zich te vc-ekeren of hij er mis- houding getuigde, dat hij meer de herberg dan schien dien Paul Harmant niet zou ontmoeten, die mogelijk zijn neef was. Maar zoo min als den -eersten en den tweeden dag, verliet Jacques Garaud den salon. Niet mogelijk, zeide Ovide bij zichzelf om zich zoo op te sluiten als in een cel, moet die man ziek zijn. Ik wil er dadelijk iets zekers van weten. Hij stapte rechtstreeks naar een bediende, die met den kajuitdienst belast washij groette hem en richtte deze woorden tot hem Excuseer mij, mijnheer, wilt gij zoo wel willend zijn, om mij een kleinen dienst te bewij zen Kent gij een zekeren heer Paul Harmant, van de eerste klas De hofmeester opende een aanteekenboekje. waarvan elk blad een letter van het ABC droeg Hij zocht eerst bij de A maar daar hij niets vond, zocht hij bij de letter H. Harmant, Paul, antwoordde hij, kajuit num mer 24. Het is die passagier, die zich bijna altijd in den salon ophoudt. Goed, ik herinner mij. Ik ga zien. En de bediende begaf zich naar den salon waar de gewezen meesterknecht de Engelsche spraakkunst en het woordenboek doorvroette want hij wilde spoedig zr zich zoo goed mogelijk in doen verstaan. De bediende naderde hem en sprak hem met de volgende woorden aan Ik u verzoeken te verontschuldigen mij. Ic het dat gij zijt de zeer honorahle Paul Harmant Jacaues Garaud hief dadelijk het hoofd on. Ja, antwoordde hii met een nieuwsgierig heid, die met verwondering en ook met. onrust gepaard ging. Ik ben het. Wat wilt gij van mii 0 Het ziin een passagier van tweede klas die vraagt te spreken aan u op den voorsteven. Hoe heet hij de M. U. Z., inhoudend een eisch tot wederinvoe ring van de oude regeling en indien afwijzend werd beschikt, het in vooruitzicht stellen van moeilijkheden had geen gevolg. De directie beriep zich op een andere regeling, n.1. die welke te Harlingen bestaat. Misschien zou door deze invoering geen schade ontstaan. Deze afwijzing kwam ter sprake in een verga dering van alle betrokken rijswerkers op 7 Fe bruari te Medemblik gehouden. Met algemeene stemmen werd besloten, aan de directie van de M. U. Z. schriftelijk een eisch te stellen dat de oude regeling binnen een week zou worden inge voerd. Gebeurde dat niet, dan zou een staking onvermijdelijk zijn. BLOEDVERGIFTIGING. De metselaar Geene, wonende Loonschedijk onder Kaatsheuvel, had met een baksteen zijn vingers gewond, waardoor bloedvergiftiging ont stond, aan de gevolgen, waarvan hij thans is voerleden. Hij laat een vrouw met 2 jeugdige kin deren achter. DANKBAAR. De 29-jarige G. A. genoot gedurende eenigen tijd onderdak in het tehuis van het Leger des Heils aan het Spaarne te Haarlem. Als bewijs van dankbaarheid heeft hij in den nacht van Zondag op Maandag uit 'n bureau 'n sigaren kistje ontvreemd, waarin een bedrag in klein 'geld van pl.m. 110. Het sigarenkistje werd te ruggevonden, maar ledig en de dankbare logeer gast is voortvluchtig. MOTORFIETS OVER DEN KOP GESLAGEN. Gistermiddag reed onder Hillegom de heer Cardon uit Haarlem met zijn zoon op een mo torfiets, toen bij de bocht, ter hoogte van de kunstkalkzandsteenfabriek, een handwagen van de N.Z. Tram reed. Op het zelfde oogenblik kwam ook een auto aanrijden, waardoor de heer C. van koers moest veranderen. Hij reed toen tegen de handwagen aan en ver volgens tegen den arbeider Ot.ten, die daar liep. O. werd een eind meegesleurd, en de motorfiets sloeg over den kop. De arbeider en de beide mo torrijders werden ernstig gewond de kalkzand steenfabriek binnengedragen. Otten had ernstige kwetsuren aan hoofd en beenen. De heer Cardon en zijn zoon waren be wusteloos en ziin in zeer zorgwekkenden toe stand naar het Ziekenhuis te Haarlem vervoerd, waar hersenschudding werd geconstateerd. Hun toestand'is zorgelijk. SMAKELIJK. De voerman B. v. d. H. uit Airschot reed met een kar, geladen met mest, over den Airschot- schedijk te Eindhoven. De man liep naast den wagen. Plotseling bezweek een der wielen van den wagen met het gevolg, dat de voerman let terlijk onder den mest werd begraven. Voorbijgangers redden den man uit zijn on welriekende positie. Ovide Soliveau. Paul Harmant raadpleegde zijn geheugen. Ik heb noodt dien naam hooren noemen ik ben er zeker van, zei hij, na een oogenblik na- denkens. De bediende hernam OohyesOvide Soliveau, mecanicien Fransch onderdaan, geboren te Dijon, Co-te d'Or. Hem dunkt in u een neef van hem te herken nen, dien hij gestorven waande. Jacques Garaut werd bleek en sidderde, hij stond schielijk op om zijn ontroering te verber gen. Mijn neef, mijn neef Ovide Soliveau, stamel de hij. Het is goed, ik dank u, ik zal naar het dek komen. De bediende ging heen. De meesterknecht ver liet den salon, maar inplaats van de trap op te gaan, liep hij naar zijn kajuit. Wat beteekent dat vroeg hij zich af. Zou deze Ovide Soliveau- waarlijk de neef zijn van Paul Harmant, die te Genéve gestorven is en die in mijn persoon herleeft Op het oogenblik, dat ik mij in zekerheid ge loofde onder mijn schuilnaam, zal een duivelsch toeval mij nu tegenover een man stellen, die mij mijn masker kan afrukken. Maar ja, vervolgde hij met een gebaar van schrik, de moeder van Paul Harmant was een Soliveau. Het werkmans boekje, dat in mijn. handen is, getuigt het en ik had het vergeten. Al sprekende had Jacques zijn portefeuille te voorschijn gehaald. Hij nam er het boekje uit, opende het bij de eerste bladzijde en las Paul Honoré Harmant, zoon van Césaire Harmant en Désirée Claire Soliveau. Het is dus een bloedverwant van mijn overle den kameraad, vervolgde hij. Wat gedaan Als ik niet naar dien gewaajiden neef ga, dan wek ik vermoedens op, ik zet hem om zoo te zeggen aan om te schrijven, inlichtingen in te winnen en alzoo stel ik den nieumen mensch in gevaar dien ik voor mijzelf opgebouwd heb. Ik loop zoo mijn eigen verderf tegemoet. Ik moet slim tegen slim zijn. Ilc zal wed 't hoofd kunnen bieden aan dien man en hem bewijzen, dat ik Paul Har mant ben. Het hem bewijzen, herhaalde Jacques. Zal het mogelijk zijn, indien hij zeker is dat zijn neef dood is Wat er ook van zij, ik moet hem ispreken. Het is een hinderpaal ontwijken of hem uit den weg ruimen. (Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1