JEMIE 19e Jaargang. Dinsdag 20 Maart 1928. No. 23 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN ■WIERINGER COURAffTa UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytnshoei Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. MARKTOVERZICHT. In r maand Maart heeft de nuchtere kalve ren aanvoer zijn hoogte punt bereikt. Dit jaar werden er bijzonder veel aangevoerd. Een gevolg daarvan was, dat de prijzen langzamerhand tot die van voor den oorlog terug liepen. Er waren markten, dat men voor 6.- 7.- een kalf kocht De gezamenlijke aanvoer van Rotterdam, Sneek en Groningen beliepen op éen dag 2300 stuks Leeuwarden telde op 9 Februari 875 stuks. Nu is het gebruik van kalfsvleesch ook bizonder groot. Op de Amsterdammermarkt werden 202 stuks aangevoerd, dat op dienzelfden dag nog vermeer derd werd met 500 geslachte kalveren uit den omtrek. Geen wonder, dat de vette koeien in prijs terug gaan. Het spreekwoord zegt„Spie ring doet de kabeljauw afslaan." Op den handel en de geest van de SCHAGER markt was dat evenwel van geen invloed. Ie kwaliteit vette koeien met heel weinig aanvoer bleven prijshoudend 1,- a 1,02V£, 2e kw. 0.85 0.88, grossierskoeien 0.74 a 0.80. Nucht kalveren willig, prijzen 10,- a i8,-. Groote af zet naar de Hollandsche steden. Schapen hoog in prijs, weide overhouders. Een koppel kerkscha- pen uit de Zijpe gold voor het bedrijf 36 gld. Uit- voerschapen 37.50. Varkens iets hooger. Zware uitvoervarkens 0.64, Zouters 0.29 a 0.30. HET VOORSTEL VAN DEN KORTEN ROK. We zijn allang gewend geraakt aan de korte rokken, en het zal heel wat moeite kosten oir. weer te wennen aan japonnen, die tot op de en kels vallen gesteld dan dat onze vrouwen zoo onverstandig zullen zijn, om de practische, zij het niet altijd even elegante mode, den rug toe te draaien. De sprong van lang naar kort is niet ineens ge^ schiedt. Daarvoor was de afstand van hiel tot knie te grootZooals bijna alle veranderingen ter wereld, zijn ook de korte rokken geleidelijk ingevoerd. Wie het op haar geweten heeft, dat het schoone geslacht afstand deed van sleep en bezemband Niemand minder dan een vorstin van den bloede. Louis van Beieren protesteerde, nu onge veer twintig jaar geleden, voor het eerst tegen de onhygiënische stof-opjagers. Onmiddellijk slo ten zich een aantal voorname dames uit ftUin- chen bij haar aan en al spoedig verzetten bon derden vrouwen zich tegen japonrokken, die de straat hielpen vegen. Korte tijd daarna volgde men het Beiersche voorbeeld in de Nieuwe We reld. Een groot aantal dames in New-York staken de hoofden bijeen en richten een club op, die de „Rainy day" werd getiteld. Alle' leden van deze vereeniging verplichtten zich om tenminste op regenachtige dagen een rok te dragen, waarvan de zoom drie duim boven den grond bleef. In En geland vond het stichten van zulk een korte rokkenclub navolging bij de vrouwen in Notting- ham. De Engelsche voorvechtsters bleken echter veel fanatieker dan beur Amerikaansche zuste ren. Zij vonden het niet noodig om alleen bij re genweer den korteren rok te dragen maar wan- delden er evengoed mee wanneer de zon scheen Bovendien stelden zij zich niet tevreden met een japon, die drie duim van den grond afs-; ejd zij maakten er zes duim vanZes duim, dw is ongeveer 15 centimeter. Is het te verwonderen, dat de vooruitstrevende vrouwen opzien baar den en dat er heel wat onvriendelijke opmerkin gen gehoord werden over de „onzedelijke" dracht. En nu Als onze vrouwen zich precies houden aan de Parijsche voorschriften, dan dient haar knierokje twee en dertig centimeter beven den grond op te houden. Er zijn er echter, die den afstand tusschen zoom en beganen grond dan nog te klein vinden en dus nog maar een paar centimeter van het rokje afnemen. De ville lumiere heeft, twee, drie seizoenen geleden, toi letjes gekend, waarvan de rok twee en veertig centimeter van den grond verwijderd was. Wat zouden de zedepredikers van vijftien ja ïen geleden daar wel van gezegd hebben BINNENL. NIEUWS. FEUILLETON. o-o No. 41. Negen jaren, stamelde zij, de handen naar het voorhoofd brengend sedert negen jaren was ik waanzinnig. Niemand dacht aan mij Niö mand kwam mij hier bezoeken, nietwaar Niemand, antwoordde de verpleegster. En ik had twee kinderen, vervolgde de on gelukkige vrouw, in snikken uitbarstende mijr. zoon Georges, mijn dochter Lucie. Wat is er van hen geworden Zouden zij nog in leven zijn Ik weet er niets van, zeide de geneesheer maar, door te schrijven naar de personen, bij wie de kinderen zich bevonden op het oogenblik uwer aanhouding, zult gij ongetwijfeld nauwkeurige inlichtingen krijgen. Kunt gij mij zeggen of gij weet op welke manier gij uw verstand teruggekregen hebt Neen, ik weet het niet, zeide Jeanne, wier aangezicht verduisterde. Ik zag de vlammende muren lekken. Ik kreeg angst. Dat herinnerde mij aan den brand van de fabriek van Alfortville, en ik heb om hulp geroepen. Die innerlijke ontroering heeft u het geheu gen teruggegeven, zoo is uw verstand teruggeko men, zeide de geneesheer. Het is de eerste maal niet, dat zulk een wonder zich voordoet. Dus gelooft gij, dat ik genezen ben Ik geloof het. Antwoord mij dan o«p hetgeen ik u straks vroeg Wat zal men met mij doen Zoodra mijn rapport aan het bestuur uitge bracht is, zal men u naar een gevangenis voeren, waar gij uw straf zult ondergaan. Ja, de levenslange opsluitingzeide Jean ne met bitterheid. En mijn kinderen zijn mis schien gestorvengestorven zonder dat ik hen heb kunnen omhelzen. Ah ik ben wreed ge straft Heb moed, arme vrouw, antwoordde de ge neesheer. Niets bewijst, dat uw kinderen dood zijn. Het is mogelijk, dat God u het geluk schenkt VOORJAARSVEEMARKTEN. De groote voorjaarskoemarkten zullen gehou den worden Te Alkmaar op Maandag 16 April te Hoorn op Maandag 30 April te Schagcn van Donderdag 5 April tot half te Purmenrend op Maandag 2 Mei. BOSSCHE RAADSLEDEN BEDREIGD. De gevolgen van het woeste Carnaval. De Bossche briefschrijver van het Dagbl. van N. Br. vertelt Een Katholiek Bosch Raadslid bezocht deze w eek de Amsterdamsche beurs. Je ziet er zoo menschelijk uit, werd hem op gemerkt. We dachten, dat er in Den Bosch alleen nogvarkens waren Aangenaam Mr. F. J. van Lanschot, de burgemeester van Den Bosch, verhaalt van een anonieme briefkaart welke hij pas ontving en waarbij hem zoo onge veer te kennen werd gegeven, dat hij als katho liek geen knip voor den neus meer waard zou zijn, indien hij niet zou medewerken aan de af schaffing van het carnaval. „Voor kennisgeving aangenomen" zou de offi- ciëele term luiden. Maar de burgemeester zegt het voor de varia tie eens anders Ik heb het ding verscheurd en in le kachel verbrand Het vrouwelijk Raadslid, mevrouw Brouns v Besouw, die blijkens haar voorstel aan den Raad alleen heil ziet in een radicale oplossing, afschaf fing van zoo'n carnaval, i9 er erger aan toe Per post ontving zij een brief, waarin zij met moord of doodslag wordt bedreigd, indien zij 's avonds op straat komt. Zéér aangenaam Prettig vooruitzicht Bij de bedreiging en om er kracht bij te zet ten was een doodshoofd geteekend naast de woorden „De dood wacht u 't Spookt er dus wel om het carnaval. ONREGELMATIGHEDEN. In de Vrijdagmiddag gehouden gemeenteraads iom hen nog te omhelzen. De weduwe van Pierre Fortier brak uit in snikken. De geneesheer sprak haar nog eenige aanmoedige woorden toe en vertrok. Na de eerste uitbarsting van wanhoop, werd Jeanne, die alleen gebleven was, langzamerhand kalmer, en ten laatste zelfs kon zij bijna met vol overleg redeneeren. Ik heb Georges gelaten, zeide zij tot zichzel- ve, bij den geestelijke van een dorp, dat geloof ik, Chevry heette. Die geestelijke was een braaf man met een gouden hart. Hij had mij beloofd over mijn zoon te waken hij zal zijn woord ge houden hebben. Mijn lieve Georges, als hij nog leeft, moet reeds veertien jaar oud zijn, en Lucie is er elf .Haar voedster te Joigny zal ongetwijfeld medelijden met haar gehad hebben zij zal ze bij haar houden en grootgebracht hebben. Oh mijn kinderen mijn liefste kinderen De geneesheer had gelijk. God zal zich niet zonder erbarmen too nen Hij zal mij het geluk schenken u weder te zien, u te omhelzen. Bij die gedachte voelde Jeanne de kalmte in haar geest terugkomen moed en kracht keerde. weder. Zij maakte gebruik van het uur, waarop de verpleegsters in de cellen kwamen om het voedsel aan de gevangenen uit te deelen, en vroeg aan een van haar papier en inkt om te schrijven. Het is verboden, antwoordde de verpleegster Maar ik ben niet meer krankzinnig, mom - pelde Jeanne. Dat gaat mij niet aan. De verordeningen zijn zoo. Doe morgen, bij het bezoek uw vraag aan de hoofdverpleegster of aan den geneesheer van dienst. Zij zullen zien of zij het mogen toestaan. Ik mag niet. Jeanne boog in stilte het hoofd en weende. Den volgenden dag werd de dienstdoende ge neesheer vervangen door eeri zijner ambtsbroe ders, die niets op zijn verantwoordelijkheid wil de. Zoo ook handelde de hoofdverpleegster. Ach, riep de arme moeder door wanhoop o- vervallen uitmen weigert mij het middel om te weten of mijn kinderen nog leven of reeds dood zijn Den dag zelf, waarop de genezing van Jeanne bevestigd werd, maakte de geneesheer zijn rap port op dit rapport werd door den directeur der Salpétriére naar de prefectuur van politie gezon den. Daar gaf men bevel om de gevangene naar zitting van Stoppelsdijk werd op voorstel van B en W. besloten den heer W. van Son ontslag te geven als gemeente-secretaris, gemeente-ontvan ger en administrateur van het Gem. Electriciteits bedrijf, terwijl tevens den heer F. du Puis als électricien van voornoemd bedrijf werd ontsla gen. Een en ander in verband met gepleegde on regelmatigheden. EEN DUBBELGANGER. Vier jaar geleden werd A. C. van Z. uit Zooien toentertijd zwervende, in verband met een moord met roof op twee oude lieden te Et ten do-oi- de rechtbank te Breda veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf. Hem was ten laste gelegd, dat hij, terwijl twee anderen den moord pleegden, op den uitkijk had gestaan. Van verschillende zijden, ook door de reclas seering, waren don laatsten tijd adressen tot de Koningin en den minister van justitie gericht Gm voorwaardelijke invrijheidsstelling van dezen veroordeelde. Volgons brieven van hem aan zijn te Zoelen wonende ouders was bet waarschijnlijk dat hij deze spoedig zou krijgen. Eenige dagen na zijn laatsten brief einde Februari zaten eenige Zoelensche jongens in een café te Tiel, toen daar iemand binnenkwam, die zich door hen hoorde verwelkomen met den uitroep „Wel van Z. hebben ze je vrijgelaten Wat zullen je vader en moeder daar blij om zijn Er werd gedronken en geklonken op dit onverwacht weerzien en verheugd bracht men hem naar zijn ouders. De vreugde in de ouderlijke woning was aan vankelijk buitengewoon. Deze werd echter ee- nigszins getemperd door de buitengewone zwijg zaamheid van den jongen. Men kwam tot de 9lotsom, dat een andere omgeving hem geen kwam zou doen en een broer in Hilversum was bereid, hem een dag of acht in huis te nemen. De broer deed alles aan hem, maar het baatte niet. Na een week kregen de ouders een brief kaart, waarin de held van deze geschiedenis bun schreef, dat hij weer naar Zoelen kwam. Op den dag, waarop hij in Zoelen terugkeerde ontvingen de ouders een brief uit de gevangenis te Leeuwarden, waarin de veroordeelde van Z. •hun meldde, dat zijn zaak wel goede vorderingen maakte, maar dat hij hun tot zijn spijt niog niet kon berichten, wanneer hij hen zou terugzien. De ouders lieten dezen brief lezen aan den pas in Zoelen gearriveerde en deze is toen dodelijk ver trokken. Er is thans aangifte van een en ander bij de justitie gedaan. FRIESCHE COOP. VER. WOLVERFOOP Te Leeuwarden is de jaarlijksche alg. leden vergadering van bovengenoemde vereeniging ge houden. Medegedeeld werd, dat de dekenfabricatie zijn gewonen gang gaat. De resultaten geven reden tot tevredenheid, tot tevredenheid. Alle wol is verkocht op kleine hoeveelheden 2e, 3e en 4e soort na. Met de stioffenfabrikatie ging het niet zeer voordeelig. Saint-Lazare over te brengen, van waar zij naar de gevangenis van Clermont zou gevoerd worden om er haar straf te ondergaan. Den derden dag meldde men haar, dat zij de Salpétriére zou ver laten. Die tijding veroorzaakte haar eenige vreug de. Zij dacht ongetwijfeld, dat zij zou mogen schrijven in de gevangenis, waarheen men haar ging brengen. Haar hoop werd bedrogen. Volgens de verorde ning werd te Saint-Lazare haar de gevraagde toe stemming geweigerd. De tranen van Jeanne vloei den opnieuw en nog overvloediger dan ooit. Het was in de slechte dagen van het jaar 1871 De burgeroorlog, die op den Fransch Duitschen oorlog volgde, veroorzaakte de branden te Parijs en de vermoording der gijzelaars. Het was eerst in de maand Juni, dat de gevangene van Saint- Lazare naar de gevangenis van Clermont'over gebracht werd. Aldaar werd Jeanne in de naaizaal geplaatst. Ondanks de geldende strengheid der verordening, was het haar, eindelijk mogelijk haar plan ton uitvoer te brengen. Men gaf haar toestemming om te schrijven. Zij schreef twee brieven de eene gericht aan den geestelijke van Chevry de ande re aan de voedster van haar dochter te Jodgny vervolgens wachtte zij het antwoord af met een angst, dien men gemakkelijker kan beseffen dan beschrijven. Drie dagen later ontving de directeur van de gevangenis een brief van den geestelijke van Chevry deze meldde hem, dat zijn voorganger gestorven was, én dat hij, persoonlijk, niets wist van de zaken, waarover de gevangene schreef. Toen men haar die tijding mededeelde, verloor zij alle hoop haar wanhoop vermeerderde nog den volgenden dag toen do brief, aan de voed ster van Lucie, te Joigny, gericht was, terugkwam met deze vermelding op de rugzijde Geadres seerde onbekend. Mijn kinderen zijn dus voor mij verloren, riep de ongelukkige uiten ik zal ze nooit meer wederzien. Maar toen haar wanhoop een weinig geweken was, zeide zij bij zichzelve Ik wil ze terugzien ik zal ze terug zien Al moest ik tien jaren wachten, ik zal het middel vinden om uit deze gevangenis te ontsnappen, en hen te gaan opzoeken God zal ze mij weder geven Hetgeen Jeanne zeide scheen onzinnig, maar de vurige begeerte om te ontvluchten ver-, De prijzen der wol zijn in 1927 15% vooruitge gaan. De wolontvangst bleef iets benedon die van 1926. Er was iets minder dan 15.000 Kg. ontvan gen. Op 31 December 1927 bedroeg het ledental 413. De balans sloot in ontvangst en uitgaaf op 19.597.71. De onkosten hadden bedragen 1884.84 of 11 Aan de leveranciers weerd uitgekeerd voor prima 1,60 le soort 1,45 2e soort f 1,30 Se soort korte 1,23 idem lange 1,26 4e soort 1,14 en zwarte 1,24. In 't vervolg zullen de prijzen der wol worden gepubliceerd. DE NADEELIGE VORST. De vorst van de vorige week heeft aan vele pluimveehouders in Noord-Holland groote scha de veroorzaakt. Na het zachte weer waren n.1. de eenden al flink aan den leg, doch de vorst \heeft daarin verandering gebracht. Sommige pluimveehouders te Landsmeer, Don lip on Vo- londam raapten de afgeloopen week eenige hon derden eieren per dag minder dan voor 14 dagen geleden. GEMEENTE WIERINGEN. B. en W. hebben vergunning verleend aan J. Geervliet te Helder tot het oprichten van een slagerswinkel met slachtplaats en woning aan de Voorstraat aan C. Vermeulen tot het bouwen van een woonhuis te Westerland aan de M.U.Z. tot het bouwen van twee personeelswoningen te Oosterland aan. D. Rotgans tot het bouwen van een slagerswinkel aan het bestaande woonhuis 'aan den Poelweg aan C. Scheltus Nz. tot het bouwen van een garage aan Th. H. Boerseh tot het verbouwen van zijn woning te Stroe en aan G. Poppen tot het oprichten van een schuur in de Kerkhof steeg. Het rijden van de nieuw aangevoerde basalt voor de wegen is opgedragen aan C. Kooij Cz. vooh het Westelijk deel van Wieringen tegen een prijs van 1,60 per M3 en aan ,T. Poel voor het 'Oostelijk deel tegen een prijs van 2,- per M3. De leider van de Adviescommissie voor Bouwontwerpen en Uitbreidingsplannen, Archi tect Wieger Bruin, heeft Woensdag j.1. voor de plaatselijke aannemers een uiteenzetting gegeven van het doel en de werkwijze dier Commissie, •zulks in verband met het Besluit van den Ge meenteraad tot aansluiting der gemeente bij dat Bureau. De Heer H. J. ten Broek, onderwiizer aan de school te Hippolytushoef heeft verlenging van 'ziekteverlof gevraagd tot 19 Juni a.s. Het aantal nieuwe aansluitingen aan de wa terleiding breidt zich de laatste maanden aanmor kelijk uit. De gezinnen, die zich van buiten deze gemeente vestigen, sluiten vrijwel alle aan, doch vulde haar geest en bleef haar onverpoosd bij. Hoe wegvluchten De verordeningen in de gevangenis waren ui terst streng. Jeanne zag maar al te wel de moeilijkheden, of beter de onmogelijkheid van haar onderneming in nochtans, zij wanhoopte- niet en zocht maar altijd voort, maar de maanden gingen voorbij, de jaren volgden op de jaren, zonder dat zij het gezochte middel vond. Zeven jaren verliepen sedert haar opsluiting in de gevangenis van Clermonthaar gedrag was voorbeeldig, zoodat men haar voorstelde in dienst te treden als helpster op de ziekenzaal. Dit was een zeer groote gunst. De helpsters mochten spreken. Zij genoten een betrekkelijke vrijheid in de gevangenis. Een groot aantal dei- strengste punten van het reglement waren voor haar verzacht. Ten slotte, elke helpster had recht op een kleine maandelijksche vergoeding. Jeanne nam het aan met overgroote blijdschap welke zij slechts met moeite kon verbergen. Haar nieuwe toestand, tenminste zij hoopte het, zou haar de gelegenheid tot ontsnappen bezorgen, die zij zoo lang en zoo tevergeefs gezocht had. Zij had eindelijk de oplossing van het vraag stuk gevonden. Het zoo vurig verlangde uur der ontvluchting scheen haar van nu af nabij Sedert zij in de ziekenzaal was. had zij bemerkt, dat de zusters des Zondags niet alleen de godsdienstoe fening in de kapel van de gevangenis bijwoon den, doch om zes uur des morgens vertrokken voor een vroegdienst in de naburige kerk. Zij kwamen tegen acht uur terug. Zuster Philomena, die de apotheek bestuurde, was een waardige vrouw van omstreeks vijftig jaar zij liet nooit, na zich bij de andere zusters in de kerk te vo-egen, en kwam een weinig vroe ger dan de anderen terug om bij het bezoek van den geneesheer aanwezig te zijn. Ik moet in baar plaats uitgaan had Jeanne bij zichzelf gezegd. Toen deze gedachte eenmaal in haar geest was opgekomen, werkte zij er op, om ze ten uitvoer te brengen. De arme vrouw bewaarde als een schat bet weinige geld dat zii verdiend had sedert haar intredei in den ziekendienst. Dit geld zou haar helpen om zich zoo snel mogelijk van Clermont te verwijderen, zoodra zij door list haar vrijheid zou tcrugverkregen hebben. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1