19e Jaargang. Dinsdag 27 Maart 1928. No. 25. NIEUWS- EN Am WIERINGEN fERl EN rENTIEBLAD OMSTREKEN 1 K li wWIERINGER CÖÜfMLÏass UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.-^. ADVERTENTIëN Van 15 regels Iedere regel meer 0.50. 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. MARKTOVERZICHT. In een onzer groote bladen lazen wij het vol gende bericht,/Ter Gorinchemsche veemarkt zijn vermoedelijk uit Utrecht aangevoerd 19 pin ken. Deze beesten zijn door het veeartsen ij kun dig toezicht allen in beslag genomen, daar zij lijdende waren aan mond- en klauwzeer." Dat doet de handel en diezelfde handel roept terwil- le van zijn bestaan om een streng toezicht, op dat onze invoerlanden geen reden kunnen vin den, om onze uitvoer te verbieden, 't Is ergerlijk en meer dan dom. Terwijl men maatregelen neemt tegen besmtting, wordt daar een heele markt besmet door wat winstbejag, 't Is met en kelen zoo, als er maar winst te boekon is, wat alle algemeene belangen in een hoekje douwd. Te SCHAGEN was de markt algemeen min der dan voor een week. Vette koeien waren iets minder, le kwaliteit 1 2e 0.80 a 0.90 3e 0.70 a 0.80. Melk- en kalfkoeien prijshoudend vast. Nuchtere kalveren, willig, iets hooger voor de slacht 8 a 13, zware 15 a 20 fok kalveren 16 a 24 Schapen stug. Uitvoeroverhouders "tot 36, voor de wei tot 32. Overige gelde met wat vleesch 40, a 44. Vette varkens lager. Zwa re slalhtvarkens 0.60. lichtere kwaliteiten 0.50 0.56 per kilo. BINNENL. NIEUWS^ EEN NOODLOTTIG SCHOT. Donderdammiddag vermaakten twee neefjes. Van E. genaamd, onderscheidenlijk 14 en 10 jaar oud, zich in de huiskamer van de ouderlij ke woning van een hunner aan den Arendsweg te Wijk aan Duin, nabij Beverwijk, met het schieten van een windbuks. De jongste jongen begon den anderen te plagen. Deze schoot daar op in drift de windbuks op hem af, met het nood lottig gevolg, ,dat het 10-jarig knaapje in een zij ner oogen getroffen, tengevolge waarvan het oog werd vernield. Nadat de jongen door een go- neesheer was verbonden, werd hij naar de Ma- ria-Stichting te Haarlem overgebracht. EEN DRIFTKOP. Te Loosdrecht heeft de 14-jarige tuinknecht H. C. T. het 10-jarig meisje Hendrika v. F. een hevige slag op het hoofd gegeven. Het kind viel bewusteloos neer en kreeg 's avonds hevige bra kingen. Haar toestand baart zcrg. Tegen den jeugdigen dader is procesverbaal opgemaakt. VIER SCHOOLJONGENS GEWOND. Bij het inslaan van den laatsten paal voor hef bouwwerk van de Ned. Herv. kerk in Plan-West te Amsterdam, is Vrijdagmiddag een ongeluk gebeurd, tengevolge waarvan vier in de nabij heid zijnde schooljongens werden gewond. Zoo als bij deze gelegenheden gebruikelijk is werd op den laatsten paal een kleine hoeveelheid kruit gelegd en toen dit tot ontploffing kwam. nadat het hijschblok was gevallen, werden de vier jongens in het gelaat, getroffen. Bij de Vrijdag j.1. te Schagen gehouden keu ring voor den dienstplicht, lichting 1929, zijn van deze gemeente goedgekeurd Jn. Bakker, Jn. S. Bakker, J. P. Bugel, Jn. E- verts, S. Gorter, S. de Haan, S. P. Halfweeg, Jn. TJegeman, Jn. Herman, S. Heijbloik, H. Hoving. W. de Jongh, R. van Kalsbeek, Jn. Keijzer, J. C. Koorn, W. J. Koom, H. Koster, J. S. P. Kroon. P. Kuut, C. Lont, Jn. Lont, S. Lont, J. van Mook IM. Mulder, N. Mulder, K. A. Neve, L. Nieuwen- burg, P. A. Steigstra, Jn. Tijsen, S. C. Tijsen, W. FEUILLETON. JEUNE o-o No. 43. Eensklaps onderbrak zij de twee mannen, die samen over de zaken der fabriek spraken, en zeide Vader, luister naar mij, en antwoordt mij. Hoeveel beloopt heden uw fortuin Bij het hooren dezer vraag wisselden de twee gewaande neven een blik van verrassing. Marv wachtte een seconde, vervolgens ging zij met ongeduld voort Waarom antwoordt gij mij niet Begin met mij te antwoorden, gij zult straks den tijd hebben om verwonderd te zijn. Maar waarom verlangt gij dit vroeg Jac ques Garaud. Ik wil het weten, omdat het mij Lust het te- weten. Antwoord nu toch Wel, mijn kind, ik bezit wij bezitten op dii oogenblik ongeveer vijfhonderdduizend francs inkomen. Welk kapitaal maakt dit uit Omtrent tien millioen. Welnu Gij moet de fabriek verkoopen. De valsche Paul Harmant en Ovide Soliveau zagen Mary met verslagenheid aan. Gij wilt, dat ik mijn fabriek verkoop riep Jacques uit. Ik zet u zelfs aan ze zoo gauw mogelijk te verkoopen. Wij zullen ons in Frankrijk gaan vestigen. De twee mannen voelden een kleine rolling hun lichaam doorloopen. In Frankrijk herhaalden zij tegelijk. Welzeker, in Frankrijk, het land van mijn vader Uw land, neef Ovide Uw land en het mijne ook, want ik ben ook een Fransche Zon der het te kennen aanbid ik Frankrijk. Ik wil het zien, ik wil er leven en ik wil er sterven Wat spreekt gij van sterven, liefste kinl, riep Jacques uit, terwijl hij het blonde hoofdje van Mary tot zich trok en aan zijn hart drukte. Oh ik heb er geen lust toe, gij moogt het vrij gelooven zeide het meisje lachend ik heb er geen last toe integendeel, maar hier zooi ik jong sterven, want ik verveel mij Amerika Een geneesheer uit de buurt legde het eerste verband, waarna de knapen huiswaarts konden gaan. Omtrent deoorzaak van het gebeurde wordt door de politie eén onderzoek ingesteld. Schoensmeerdoosjes. Uit het onderzoek, dat de politie heeft ingesteld, naar de oorzaak van het ongeval bij het slaan van de laatste heipaal voor de kerk aan de Jan Mayenstraat, is geble ken, dat op de paal schoensmeerdoosjes waren gelegd, gevuld met kruit. De scherven van die doosjes en dus niet, zooals aanvankelijk was gemeend, stukken hout, hebben de vier jongens gewond. Een hunner heeft een snede over het geheele gezichtde andere hebben kleinere won den. EEN INVAL. Zaterdagmiddag deed het parket uit Eindho ven, vergezegl van den commissaris van politie en den districtscommandant der marechaussee een inval in de communistische kolonie „De Ploeg," te Best. Er werden drie koeien, behoo- rende aan den landbouwer Scheepers te Soester- berg en een paard in beslag genomen. Als ver dacht van diefstal dezer dieren uit de weide werd een lid der „kolonie" gevangen genomen. EEN BIJZONDERHEID. Te Ierseke geen gascorruptie. De gasoommissie te Ierseke heeft een onder zoek ingesteld naar veremende gascorruptie, die ook daar aan de gasfabriek zou zijn ge pleegd. De directeur ontkende pertinent steek penningen te hebben aangenomen en verzocht, bij de firma's, die aan de gemeente leveren, een onderzoek in te stellen. Dit is geschiedt bij negen firma's zes konden desgewenscht onder eede verklaren, dat de directeur geheel vrij uitgaat twee wilden niet aan de gascommissie antwoor den, doch verklaarden in gelijke geest, aan B. en W. de laatste zeide, dat de justitie de boekhou ding in beslag heeft genomen. Een verzoek om inlichting bij den officier van justitie te Middel burg, deed uitkomen, dat in de boeken dier fir ma de gasfabriek of de directeur niet voorkomt, zoodat de aantijging van den heer v. d. Stel ten opzichte van den directeur te Ierseke, niet ge motiveerd is. GEMEENTE WIERINGEN. haat ik Parijs trekt mij aan, Parijs, de stad der wonderen. Mij dunkt, dat ik te Parijs lichter Jacques Garaud zag zijn gewaanden neef la- zal ademhalen dan te New-York, dat ik daar die benauwdheden niet meer zal hebben, die mij hier bevangen. Ovide Soliveau mengde zich in het gesprek. Deze fabriek verkoopen zeide hij op ver- drietigen toonvoorgoed Amerika verlaten Maar dat is ongerijmd Dat is onzinnig Gij zijt vrij aldus te handelen neefgij zijt volkomen meester om te New Yoirk te blijven zoolang het u zal believen, en altijd zelfs, als u dit aanstaat. Ik dring er niet op aan, oih in hef geheel niet, om u mede te nemen maar ik wil vertrekken. Indien ik niet vertrek, zou ik ster ven. Jacques Garaud luisterde toe met gefronste wenkbrauwen Mary ging voort Gij zult in Frankrijk een groote fabriek op richten, zoo groot als die-in New York. Gij zult uw nieuwe uitvinding van de onmiddellijk toe sluitende remmen voor de spoorwegen exploi- teeren. Die uitvinding zal veel opzien baren en de aandacht van 's lands bestuur op u vestigeo Wij zullen zien, wij zullen zien, nichtje Ovide met een glimlach. Mary's oogen schitter den van ongeduld. Zooals het u zal believen zeide zij koeltjes Op uw gelaat lees ik, dat gij alles in het werk wilt stellen om mijn vader te beletten, te do-en, hetgeen ik verlang, en ondanks u, zal mijn ver langen vervuld worden. Ik wil naar Frankrijk gaan. De lucht van Frankrijk heb ik noodig om te leven, en indien mijn vader weigerde er heen te gaan, zou ik sterven Gij ziet wel, dat hij nier zal weigeren. Wij zullen binnen een week ver - trekken. En het meisje, dat door de tegenspraak zeer zenuwachtig was geworden, verliet snel de eet zaal, -om onbedwongen tranen te laten vloeien, die in haar oogen opwelden. De valsche Paul Harmant bleef alleen met Ovide. Hebt gij plan aan die onzinnige gril toe te geven vroeg deze laatste. Kan ik anders Gij hebt het wel gehoord zij zou ziek worden, zij zou sterven. Dus zult gij binnen acht dagen vertrekken? Ik zou u gaarne spreken, neef, zeide Ovide schielijk laten wij naar uw werkkamer gaan. Waarom Omdat, hetgeen ik u te zeggen heb, door Tijsen en A. van der Well. 3 Ingeschrevenen zijn voor ongeschikt bevon den, terwijl 1 ingeschrevene verzuimd heeft voor den Keuringsraad te verschijnen. Op de op 22 Maart j.1. vastgestelde kiezerslijst komen voor 2296 kiezers voor de Tweede Kamer 2183 voor de Provinciale Staten en 2078 voor den Gemeenteraad. Door den Hoofdinspecteur van den Arbeid is overwerkvergunning verleend aan M. van Meekeren voor de werkzaamheden tot het ver- hoogen van den Noorderhavondam en vernieu wing van de Havenwerken te Den Oever aan de Fa. R. K. Koppen en Zoon voor den bouw van een cantine voor de Zuiderzeewerken en aan do N. V. Bagger Maatschappij „Holland" voor de uitvoering der Zuiderzeewerken. Burgemeester en Wethouders hebben den datum van, inwerking treding der z.g. wel standsbepaling in de bouw- en woiningverorde- ning, waarbij dus de bouwplannen vooraf wor den onderworpen aan het oordeel der advies commissie, bepaald op 1 April a.s. B. en W. hebben vergunning verleend aan J. Geervliet te Helder tot liet .bouwen van een blok van 6 woonhuizen aan den Mekkenstuin- weg aan J. Dekker voor een woonhuis aan de Hofstraat aan C. Verfaille voor een woonhuis aan den Gasthuisweg aan P. van Heteren en D. Kop tot het oprichten van woonketen aan den Po el weg. EEN NIEUW SCHIP VOOR DE M. U.Z. Van de Amsterdamsche scheepswerf van G de Vries Lentsch Jr. aan den Klaverweg, werd Zaterdag met go-ed gevolg te water gelaten, de dubbel-schroef motor- directieboot „Breezand" bestemd als Directievaartuig voor de Mij. tot uitvoering van Zuiderzeewerken. Genoemd vaar tuig is lang 68' 6", breed 14', en heeft slechts eei. diepgang van 4* 0". In het verhoogde vc-.ordek is logies voor twee man, benevens kapiteinshut en keuken ondergebracht. Een teakhouten stuurhut, benevens zeer ruime dekhut, rondom uitzicht gevende, zijn toegankelijk vanaf 't dek zoowel als 't achterschip ingebouwde zeer mi- kajuit. In deze achterruimte zijn twee Ic-gcer- hutten aangebracht, benevens closet en kleer kasten. Het ankergerei is dubbel en van soliede constructie terwijl tevens twee masten op 't. vaartuig zijn geplaatst, diende tot 't voeren van twee torentuigen, alsmede tot 't hiischen dor sl-oep aan dek. In de boot, onder de dekhut, ziin ingebouwd twee 4 cyl. Benz Diessel Motoren elk 60 P.K. welke de boot een snelheid zullen geven van circa 18 K.M. per uur. De eischen welke aan dit vaartuig zijn gesteld waren niet alleen snel heid, doch bij haar geringe diepgang, groote zee waardigheid. De leuningen aan dek zijn binnen waarts geplaatst ter voorkoming beschadiging niemand mag geho-ord worden, zeide Ovide, ter wijl hij zijn stem liet zakken. In deze kamer ko men de dienstboden onverwachts binnen, en zij hebben ooren, de dienstboden. Wat wilt gij dan U uw fabriek afkoopen. chend aan. Drommels Ik dacht dat gij zonder een cent waart, daar ik u eiken dag aan mijn kas zie aankloppen voor uw speelschulden. En, naar uw zeggen, z-oudt gij, in de plaats van geen duit te bezitten, de fraaie som van een millioen ge spaard hebben Wel, proficiat, neef Ik heb geen cent gespaard. Ik heb gistera vond nog tweehonderd dollars verloren, welke gij mij straks zult betalen, en nochtans koop ik uw fabriek af. Ik begrijp niets van dit raadsel Het is geen raadsel. Wij zullen een verkoop akte opstellen gij zult mij een kwijting teeke nen van een millioen, en gij zult mij veertigdui zend dollars in contanten geven. Maar gij schertstzei Jacques Garaud met een gedwongen lach hij was ongerust, maar wilde zijn ongerustheid verbergen. Schertsen Ik scherts nooitMijn voorstel duidt u den prijs aan, dien ik voor mijn zwij gen vraag. Jacques richtte zich verschrikt op. Uw zwijgen riep hij uit. Wat heb ik met uw zwijgen noodig Ik heb niets te verbergen Ik vrees niets Zijt gij er zeker van Zeer zeker Zoek wel, neef, zoek nauwkeurig, en gij zult zien dat uw terugkeer in Frankrijk maar mogelijk is op voorwaarden dat ik zal zwijgen. De ongerustheid van den industrieel veran derde in angst. Nochthans begreep hij nog niet. wat in de onbepaalde bedreigingen van Ovide Soliveau verborgen zat. Wat wilt gij zeggen vroeg hij met een stem, die een weinig beefde. Dat Jacques Garaud indien hij herkend werd, groot ongelijk zou hebben om naar het land terug te keeren, dat getuige geweest is van zijn heldendaden Toen hij onverwachts den naam Jacques Ga raud hoorde uitspreken, was de gewezen mees terknecht zichzelf niet meer meester en hij sprong naar Ovide toe. Welken naam hebt gij daar uitgesproken riep hij uit, hem bij de schouders vastgrijpend. van slingerend schip langszij. Begin dezer week zal de proeftocht worden gehouden. Op Zaterdag 24 en Zondag 25 Maart 1.1. gaf de muziekvereeniging „Apollo" te Den Oever in de zaal van den Heer M. Tijsen aldaar onder lei ding van den Heer J. N. Bruul voor hare kunst Revende leden haar 2e winteruitvoeringen. Bei de avonden was de zaal flink bezet en had „Apollo" zelfs op den eersten avond het genoe gen den Edelachtbare Heer Burgemeester en Mevrouw Kolff van Hippolytushoef onder de aanwezigen te zien. Het openingswoord werd door den voorzitter den heer Koorn uitgespro ken en toen werd met de afwerking van 't pro^- gramma begonnen, n.1. een vijftal muzieknum mers en een tooneelstuk getiteld „Dolle Hans," Indo-drama in drie bedrijven door Jan Fabri- cius. Muziek zoowel als toneel werden keurig uitgevoerd, had aller belangstelling en viel bui tengewoon in den smaak, zoodat een daverend applaus de medewerkenden ten deel viel. De pauzen werden door orkestmuziek van de kleine kapel aangevuld welke dit oc-k zeer verdienste lijk deed. Deze laatste uitvoeringen zijn dan ook schitterend geslaagd en werden met een gezellig bal na besloten. Ze zijn nog niet eens afleverbaar en toch begint men ze al te verhandelen, n.1. de jonge lammeren. Door verschillende kooplieden wer den reeds prijzen van 17.50 tot en met 21 per stuk geboden echter zonder resultaatde boeren wachten het nog wat af. Groote vergadering voor de Zuiderzeewer kers te Wieringen. Zondagmiddag belegde de Centrale Bond van /Transportarbeiders een ver gadering voor de Zuiderzeewerkers. De zaal van den Heer Kok was geheel gevuld en bevatte 112 bezoekers. De heer R. Laan, Hoofdbestuurder van dezen Bond leidde de besprekingen in en gaf een uit eenzetting over de positie bij deze groote wer ken. Spr. uitte zijn waardeering voor de wijze waarop de Directie medewerking verleende voor 'dit vergadering bezoek. De looneischen zijn 32 en 27 voor de respecttiefelijke groepen bij een 55 uren werkweek. Bovendien 1 week va- cantie per jaar opname in het contract van de groep rijswerkers en toepassing van een behoor lijke bemanningsregeling in overleg met de vak organisatie. Spr. staat op het standpunt, dat de ze eischen matig zijn voor het bijzondere karak ter van deze werken. De arbeiders verkeeren re gelmatig op zee en komen voor het merendeel ééns per maand bij vrouw en kinderen. Vandaar de rechtmatigheid van de vacantieeisch. In een krachtig betoog vergelijkt spr. de posi tie van de arbeiders en de invloed van de orga nisatie zooals dit vroeger was en nu. iThans er kent deze groote firma de organisatievolledig en spr., die eenige dagen in een motorsleepboot al le schepen bezocht ondervond de grootste in- Den uwe, drommels antwoordde Ovide zonder zich te laten afschrikken, ja, valsche neef, trek het masker afGij heet Jacques Ga raud gij hebt de fabriek van Alfortville in brand gestoken en gij hebt uw baas, den inge nieur Labroue, bestoden en vermoord. Na al die fraaie daden, hebt gij u een nieuwen persoon ge schapen met behulp van een werkmansboekje, dat u in handen gevallen is, en door u in de huid te doen glijden van Paul Harmant, dien den 15en April 1856 in het gasthuis van Genéve gestorven is. Jacques, verbluft, deinsde achteruit en wan kelde als een beschonken man. Yie beweert dit vroeg hij met- beklemde stem. Ik. Waarop steunt gij dit Wel, onder andere, op de overlijdensakte van mijn neef Paul Harmant. Leugens! ,'/K Leugens Mijn beste, speel den onnoozele niet. Ik weet alles, gij hoort het, volstrekt alles. Even min kunt gij u nog zonder bezwaar naar Frank rijk begeven, als ik het stilzwijgen bewaar, want alsdan zal niemand vermoeden, dat gij een reeks euveldaden begaan hebt en de ongelukki ge Jeanne Fortier in uw plaats hebt laten ver- oordeelen. Ik kan er toch nog wel naar toegaan ant- doordde de gewezen meesterknecht op schaam- teloozen toon, want hij herkreeg zijn koelbloe digheid, toen hij het gevaar vlak in zijn aange zicht zag. Wat heb ik te vreezen van het gerecht? Evenals ik daar straks voor u zeide, het feit is verjaard. Turlututu antwoordde Ovide lachend, gij steekt u den virtger in het oog tot aan den elle boog, mijn beste Er is verjaring voor de brand stichting, voor den diefstal, voor den moord, daarover zijn wij het eens, maar geenszins voor de toeeigening van den naam van Paul Har mant. Indien een aanklacht, vergezeld van be wijzen, die u beschuldigen een naam te dragen, die u niet toebehoort, bij het parket wordt inge diend, dan zoudt gij weldra zien dat het gerecht zich zou bezighouden met u, met uw verleden en met hetgeen gij nu zijt. En gij zoudt die klacht indienen vroeg Jacques sidderend. 4 J i (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1