JE Ai NE HEEREN BAR ORTORICÖ BLANKE BAAI 19e Jaargang. Vrijdag 6 April 1928. No. 28. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KtHUSS Laat 125 - ALKMAAR. HET PAASCHFEEST Het staal x op je gezicht re lezen nWIERINGEi COURA UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPR IJ per 3 maanden 1. ADVERTEN TIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoei Wiertngen. Telefoon Intercomm. No. IS. 30, 70, 100, 120, 140, 150, 160, 180,200.225,250 350, 400, 450, en 500 cent per pond. Het Paaschfeest is het middelpunt van het ge- heele kerkelijke jaar. Het is tevens ook het oud ste feest der christelijke kerk. Het woord „Pascha" is de Aramaetische vorm van het Hebreeuwsche ,p,esach" voorbijgaan en duidt op het voorbijgaan van den worg-engel langs de met bloed bestreken deuren der Joden vóór hun uittocht uit Egypte. Het Paaschfeest der Joden duurde acht dagen. Op den 14e Ni san, den eersten dag van de volle maan 11a het begin van de lente, werden de Paaschlammeron ge slacht. Deze dag heette Pascha. In den nacht van den 14en op den 15en Nisau werd het Paaschlam gegeten. De 15ei, welke volgens onze tijdrekening op den avond van den 14en begon, was de eigen lijke „groote" feestdag, de eerste dag der onge zuurde brooden (Mazzotfeest). Op den 16en begon dan de oogst, verbonden met het offer a-er eerste lingen in den tempel. Volgens paulinische voorstelling nu is Chris- lus het ware Paaschlam waarvan het Jocdschc Paaschlam het voorbeeld was. Als zoodanig is het geslacht en geofferd (1 Cor. 5:7) en heeft het door dit offer de monschheid met God verzoend Deze offerdood van Christus word door Zijn op standing bekroond en bevestigd. PAASCHLAM. Bij den Joodschen uittocht uit Egypte speelde een geslacht lam een gewichtige rol. Met het bloed daarvan werd aan de deuren der woningen een teeken gemaakt. In Spanje kent men met gebruik der Paasch- eieren niet, maar loopen de kinderen op Paasch dag met een lammetje aan de hand. Dit wordt opgesmukt met kleurige linten en bloemen en draagt op het voorhoofd een kruisje. Voorzeker is dit een zeer duidelijk en schoon beeld van het Paaschfeest en wel inzonderheid van het Chris telijk Paaschfeest, waarop het Lam Gods, het welk door Zijn Kruis de wereld had verlost, na te zijn rreslachtofferd om onze zonden, van den dood is verrezen. De bloemen kunnen hier als symbool dienen van Christus' deugden. DE BLOEMEN OMSTREEKS PASCHEN. De bloemen met Paschen hebben ook haar bij zondere beteekenis. Het wordt als zeer gelukkig beschouwd, met Paschen de eerste anemaan in het gras te ontdekken. (Men zegt, dat in vroeger tijden de Paascheieren werden gekleurd met het sap uit de blaadjes van de anemonen). De sleutelbloem (primula veris) kondigt ons de eerste lentedagen aan, waarop het geen win ter meer is, en toch het warme, zonnige weer nog uitblijft. Evenzoo al9 een jong meisje een korte poos blijft toeven tusschen haar kindsheid en haar jongemeisjesjaren, zoo is de primula het zinne beeld der eerste jeugd, en wel een goedgekozen en sprekend symbool. Het is een genot, de liefe lijke, klokvormige, gele, zoet-riekonde bloemen voor het eerst te ontdekken zij bloeien op voch tige plaatsen, verscholen onder het struikgewas; de bloemen zijn in enkelvoudige schermen ge- iplaatst en hebben een omgeslagen zoom. Met Paschen is er het meest vraag naar witte bloemen, bijvoorbeeld lelietjes van dalen, witte narcissen, witte irissen. (De iris wordt vaak Paaschlelie genoemd). Tulpen en Hyacinten bloeien omstreeks Pa schen dan krijgen we al spoedig de sneeuwbal len, den gouden regen, de kamperfoelie on de jasmijn, alles groeit en bloeit ter eere van Oste- ra, de Germaansche voorjaarsgodin (wier naam nog bewaard is gebleven in het Duitsche woord voor Paschen Ostem en in het Engelsche Easter) April is vóór alles de maand der tulpen en hv acinten. In de Paaschdagen iis het gewoonlijk een ware bedevaartt naar de bloembollenvelden En het is dan ook een genot te dwalen door die overweelderigheid van kleuren, die. hoe tegen strijdig ook, toch altijd één groote harmonie zijn onder den lente-fijnen, blauwgrijze»! hemel TEÜILLETON. 0-0 No. 46. Maar gij werkt u ziek aan zulk werk, dat zoo slecht betaald wordt. Wat wilt gij, beste Luciei Het wordt zon der twijfel slecht betaald, maar ik verdien er toch mijn dagelijksch brood mede. Gij moest honderdmaal meer verdienen Maar wat wilt gij dan dat ik doe Hetgeen degenen doen, die niet zoo veel zijn als gij en die er nochthans door heen komen Dring uw bekwaamheid op Houd niet op met aan de deuren te kloppen, die weigeren zich voor u te openen. Klop voort zij zullen zich wel openen. Heb ik u niet gezegd, dat ik eenige spaar penningen heb. Zij zijn te uwer beschikking, het is aan mijn verloofde, aan mijn toekomstigen echtgenoot, dat ik ze aanbied. Ik zal dat nooit aannemen riep de jonge - man uit. Lucien, gij doet mij veel verdriet, hernam de dochter van Jeanne Fortier. Gij weigert mij de vreugde, u ter hulp te komen, omdat ik een vrouw ben Dat is wreed Maar hebt gij dan geen vrienden uit het college meer, die u gelde lijk kunnen bijstaan Waarom richt gij u niet tot hen Gaan bedelen zeide Lucien met bitterheid. Welk woord spreekt gij daar uit, mijn vriend Middelen vragen om den arbeid te kun nen afwachten, is dat een aalmoes vragen Kent gij mij dan zoo weinig dat gij mij in staat acht om u tot een vernederenden stap aan te zetten Ach mijn arme Lucie, ik heb ze gezien, de vrienden, van wie gij spreekt. —En Zij hebben mij met een alledaagsche vrien delijkheid ontvangen, tot op het oogenblik. dat zij begrepen, wat ik noodig had. Dan waren het uitvluchten van allerlei aard. Ik ben met gebo gen hoofd, met beklemd hart heengegaan. BINNENL. NIEUWS. MET DE AUTO ER VAN DOOR. Te Delft is Woensdagavond omstreeks halftien op de Voorstraat ten nadeele van dr. Waaszink een ï-oodgelakte Foi'd-sedan, gemerkt H. 30 375, ontvreemd. De benadeelde was in de nabijheid van zijn auto in gesprek, toén hij den motor hoor de aanslaan en den dief er met zijn auto vandoor hoorde gaan. WAT DE ZEE OPLEVERT. De in IJmuiden binnengekomen stoomtrawler „Petten" IJM 49 heeft weer eens een record ver beterd. Deze trawler besomde na een reis van 24 dagen naar IJsland niet minder dan 20.000. In totaal besomde de „Petten" in het eerste kwartaal van 1928 reeds 57.000, een cijfer, dat nooit te voren is bereikt. De schipper heeft op zijn laatste reis groote: hoeveelheden koolvisch gevangen, doch deze visch, die minder waard is dan de kabeljauw of schelvisch weer overboord gegooid, om ruimte over te houden voor laatstgenoemde vischsoor- ten. Had hij dit niet gedaan, dan l|ad hij wel een week eerder terug kunnen zijn, doch hij zou dan zeker niet de helft hebben besomd van thans. HAARLEMS BEVOLKING. Van het goede te veel. Blijkens de kiezerslijst zijn er te Haarlem 4588 vrouwen meer dan mannen. Het raadslid Over stegen, van de anti-stemdwangpartij, heeft nu tot B. en W. de vraag gericht wat zij denken te doen om dit euvel uit den weg te ruimen. TRAGISCH ONGELUK. Te Wilhelmshafen is Dinsdag een eigenaardig ongeval ongebeurd, waarbij twee arbeiders op tragische wijze omkwamen .Zij moesten een ri- oleering schoon maken en daartoe daalden zij met veiligheidslampen, zooals men ze in de ko lenmijnen gebruikt in öen van de hoofdhuizen van de rioleering af. Zij stieten op onverklaar bare wijze in de rioleering geraakte groote hoe veelheden benzine,, die door onbekende oorzaak ontplofte. Na enkele oogenblikken stond de- hoofdbuis over een lengte van 2 a 3 Kilometer in brand, zoodat het een ondei'aardsche vuui'zee was. Ondanks alle pogingen bleef hel redde.1 vruch teloos. Later vond men de verkoolde lijken WONINGTOESTANDEN IN LEKKERKERK. Het gemeentebestuur van de gemeente Lek- kerkerk kocht destijds aan, een oud huisje, dat gedeeltelijk was afgekeurd en voor het andere gedeelte werd bewoond, omdat men den grend noodig had voor het plaatsen van een nood- slachtplaats en het plaatsen van een pompstati on voor de rioleering. De bewoner, eene Van Dam, werd van dat tijd stip af vrijgesteld van huur, met de boodschap, dat hij de woning zoo spoedig mogelijk moest verlaten. De man poogde een andere woning te vinden, maar is daarin niet geslaagd, omdat in Lekkerkerk geen leegstaande arbeiderswonin gen zijn te vinden. Er is n.1. een tekort. Inmiddels naderde het tijdstip, dat het gemeen tebestuur over den grond wilde beschikken. De ebwoner, die aan het hoofd staat van een gezin van zeven personen, man, vrouw en vijf kinde ren, was niet bereid de woning vrijwillig te ver laten, omdat hij, zooals hierboven gezegd, nog geen onderdak had, wat het gemeentebestuur aanleiding heeft gegeven hem met den sterker, arm op straat te zetten, wat de vorige week is geschied. Men heeft Van Dam met zijn vijf kinderen on dergebracht in een z.g. spuithuisje, een gebouw tje van 2*4 X 3 M., wat niet verwarmd kan wer den, waarin geen waterleiding, geen W. C. enz. is. Het is naar aanleiding van dit feit, dat het lid van de Provinciale Staten, de heer K. R. van Staal, van Gouda, zich gewend heeft tot het Col lege van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland met het verzoek wel maatregelen te willen tref fen die er toe leiden dat dit groote gezin een be ter onderdak krijgt en niet langer zal behoeven te leven in een ruimte van 2^2 X 3 M., waarin men van alles verstoken is. De heer Van Staal wijst er op, dat dit ernstige geval een gevolg is van het feit, dat het gemeentebestuur van Lek kerkerk zich jarenlang niet voldoende heeft willen bekommeren om het woonvraagstuk. De Waren zij allen zoo Allen. Zelfs die jongeman, voor wien gij een bij zondere vriendschap gevoelde en wiens ongewo ne hoedanigheden gij roemde Georges Darier, mijn kameraad van kinds»- been af, mijn onafscheidelijke vriend. Zijt ge bij hem ook geweest Neen, ik weet niet waar hij woont. Wij heb ben elkaar sedert zes jaar niet ontmoet Hij studeerde in de rechten hij wilde ad vocaat worden. Indien hij advocaat is, zal het gemakkelijk zijn hem te vinden. Welnu, beste Lucie, uw wil zal volbracht worden. Tot vanavond, beste Lucie. Het meisje boog zich voorover en boood hem haar voorhoofd aan. Lucien drukte zijn lippen op de dikke zijdeachtige haren van Luciei, die daarop heenging. Mme. Augustine, de groote modiste, woonde in de rue Saint-Honoré. Lucie, die als een echt Pa- rijsch meisje voorttrippelde, en zich om voorbij gangers noch winkels bekommerde, had snel den grooten afstand afgelegd. Zij ging recht streeks naar den passalon, waar mme. Augustine zich bevond met haar eerste bediende en een lief, blond meisje varf ongeveer achttien jaar. Dit meisje moest een voorname klant zjin. want de groote modiste verwaardigde zich zelf* baar de maat te nemen voor een avondkleed. Mme. Augustine keerde het hoofd om naar degene, die binnengekomen was. Ah Zijt gij het, Lucie, zeide zij, terwiil zij de nieuwaangekomene een glimlach toewierp. Ik ben blijde u te zien en gij komt juist van pas. Ik zal u een dringend werk toevertrouwen, dat veel smaak vereischt, een balkleed, waarvoor ik de maat neem aan mej. Harmant. Tk wil dat het een meesterstuk zij. Lucie wierp een blik on het meisje, dat zii voor de eerste maal zag. Haar blikken ontmeet- ten elkander. .Ah, zeide de dochter van Jacques Garand dit is de iuffrouw, die gij met mijn kleed wilt belasten Ja. antwoorde mme. Augustine, T ucie is miin beste naaister, wier smaak dp fijnste is Mijn vertrouwen in haar is zeer groot en zeer •'~&K -DIÖGON PUHE VIBGINIA SHA6 "oorpyp of ciqarct J. GO WO GOOfliNOE-R plaats is bezaaid met krotten en tal van afge keurde woningen worden nog bewoond, om o- ver de dubbele gezinnen maar niet te spreken. Een onderzoek ter plaatse in het algemeen be veelt hij ten zeerste aan. FRAUDE De justitie stelt een onderzoek in naar de han- delingen van den ontslagen boekhouder der Onderlinge Ziekteverzekering voor Franeker en omliggende gemeenten, waarbij 300 boeren met liun personeel zijn verzekerd. MEfT EEN AUTO ER VANDOOR. De auto van dr. Waszink, die Woensdagavond te Delft ontvreemd was, is nog dienzelfden avond teruggevonden voor het station van de Neder - landsche Spoorwegen aldaar. Waarschijnlijk heeft er iemand gebruik van gemaakt om spoe dig den trein te halen. DE LOON- EN ARBEIDSVOORWAARDEN BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN. De Centr. Bond van Transportarbeiders meldt Het collectieve contract sinds 1 Ja nuari j.1. opgezegd. Het personeel, georganiseerd in den Centralen Bond van Transportarbei ders, stelt eischen, waarvan inwilliging voor 23 April gevorderd wordt. Stagnatie der werkzaamheden in het vooruitzicht Sedert 1 Januari j.1. is de Collectieve arbeids overeenkomst tusschen de M.U.Z. en den Centra len Bond van Transportarbeiders ontbonden, omdat over de voorwaarden, waarop het con tract zou moeten worden gecontinueerd, of even tueel een nieuw aangegaan, geen overeenstem ming tusschen partijen mogelijk bleek. De Centrale Bond heeft inmiddels wederom opdracht der betrokken arbeiders ontvangen, een poging in het werk te stellen, alsnog de Directie der M.U.Z. te bewegen, een nieuwe collectieve ar- wel geplaatst. Zij zal zelf u het kleed komen aan passen, zoodra het gereed zal zijn. Gij zult dus slechts nog maar hier te komen hebben, om mij nieuwe bevelen te geven. Dus mejuffrouw Lucie, ik verwacht 11 zei de Mary. Gij zult mij altijd smorgens thuis vin- dep, in het huis van mijn vader. Tot spoedig, nietwaar Tot spoedig, ja, mejuffrouw. Lucie maakte het pak open, dat zij had mede gebracht en spreidde de blouse, die erin zat, op de tafel uit, die met een karmozijn kleed bedekt was. Opperbestopperbestriep de modiste uit, toen zij, na haar terugkomst, de blouse bezich tigd had. Lucie, mijn beste, gij zijt een waar ju weel. Ikheb u nooit dan complimenten te geven. Het is daarom dat ik u het kleed van mej. Har- mant wil toevertrouwen, die moeilijk te bevre digen is. Hadt gij mej. Harmant hier reeds ge zien Neen, madame. Het is een Amerikaansche. Haar vader, een Industrieel, ik weet niet hoeveel maal millionnair heeft New York verlaten om zich te Parijs te ko men vestigen. Zij is achttien jaar oud, miss Ma ry het is een mijner beste klanten, maar gril lig, zonderling. Ga nu naar hett atelier, neem het manteltje, doe vervolgens uw boekje regelen en ga het geld halen aan de kas. Ik ben zeer tevreden over u, Lucie. Ziehier, twee goudstukken extra. Ik dank u, madame, zeide het meisje, van ganscher harte, ik weet niet hoe ik uw goedheid voor mij zal kunnen vergelden. Lucie nam haar aanteekenboekje uit haar zak en wachtte. Mme. Augustine gaf haar het adres op Mary Harmant, rue dq Murillo No. 27. Toen zij ermee gereed was, ging de dochter van Jeanne Fortier naar het atelier en vervol gens naar de kas daarna begaf zij zich weder naar haar kamertje op de quaie de Bourbon, waar zij zich aan het werk zette, terwijl zij de terugkomst van haar verloofde afwachtte. HOOFDSTUK XXXII Nadat hij in een restaurant een eenvoudiger» maaltijd genuttigd had, bracht Lucien zij»i tce- keningen weg. De werktuigkundige, voor wien hij'plannen vervaardigde, woonde te Issy. De weg was lang en de jonge man moest wachten, totdat men hem ander werk gaf. Eenmaal vrij, besloot hij de belofte, die hij aan Lucie gedaan had, te volbrengen, en zoo gauw mogelijk te we ten te komen of Georges Darier te Parijs woon de. Daarvoor was het voldoende de lijst van de orde der advocate»» ii^ te zien. Die lijst bevond zich in het paleis van justitie. Hij begaf zich er heen, wendde zich tot een jongen advocaat in toga in de wandelgang en vroeg hem de ge- wenschte inlichting. Onnoodig die lijst te raadplegen, mijnheer, antwoordde de jo»igeman. Geci'ges Darier is een mijner meest geachte ambtsbroeders, ik ken hem en zal u zijn adres geven. De giedie»istige collega van Georges haalde een aanteekenboekje uit zijn zak, sloeg hea open op die bladzijde, die voor de lijst van advocaten her stemd was en las met luide stem Rue de Bonaparte no. 19. Duizendmaal dank, mijnheer. Lucien verliet het paleis on keek op de klok in den voorgevel. Zij wees vijf uur. Ik moet hem op dit uur in zijn kabinet vin den en de rue de Bonaparte is niet ver van hie»*, dacht de zoon van Jules Labroue. En verblijd door de gedachte, dat hij den ka meraad zijner jonge jaren zou terugzien, stapte hij snel voort naar de rue de Bonaparte. Georges Darier had dien dag slechts korten tijd in het paleis van justitie vertoefd. Na in een zeer eenvoudige strafzaak gepleit te hebben, was hij naar huis te»mggekee»*d en bestuurdee»*- de een belangrijk geding, dat weldra voor de rechtbank behandeld moest worden. Do klank der bel onderbrak hem in zijn werk en de oude dienstbode Madeleine kwam hem het bezoek melden van Etienne Castel. Georges liep den schilder tegemoet, die zijn voogd was geweest en zijn vriend was gebleven. Etienne was de jongeling niet meer, dien wij uit den trein hebben zien stappen, de reistascl» op den rug, om zich naar de pastoi'ie vna Chevry te begeven, een en twintig jaar geleden. Hij was de veertig reeds voorbij, maar hoewel zijn haar en zijn snor met grijs dooraderd waren, bezat hij nog zijn open gelaat, zijn vrijen blik, zijn vlugge manieren. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1