LR. KEUSS TABAK JEUNE 19e Jaargang Vrijdag 4 Mei IV28 No. 36. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR SB» WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KtSUSS Laat 125 - ALKMAAR. I „'«t een pyPJefir naar zin WIERINGER COURANT» UITGEVER CORN. J. BOSEER, WIERINGEN DINSDAG en VRIJDAG. VERSCHIJNT ELKEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. AD VERTEN TIëN Van 15 regels 0.50. (.d Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wlerlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. een waarborg voor de kwaliteit BiNNENL. NIEUWS. RUNDERHORZEL-BESTRI JDING. Dr. H. 't Hoen te Utrecht, wetenschappelijk adviseur der Runderhorzel-commissie schrijft aan het Hbl. De overtuiging heeft ingang gevonden, dat de bestrijding der runderhoreel-larve van grcot be lang is. De 4j/2 a 5 millioen gulden schade, die de veestapel in ons land jaarlijks van dezen huid parasiet ondervindt moet worden weggewerkt. En dan doet het prettig aan te vernemen, dat in alle provincies onder leiding van de besturen der landbouworganisaties aan dit onderwerp de noodige aandacht wordt geschonken. Jammer alleen, dat er van enkele plaatsen be richten zijn binnengekomen, als zou met de lior- zelzalf geen afdoend resultaat bereikt zijn. Zoo werd dit mij o.a. gemeld uit Staphorst en uit de Wijk. Na insmeren van de open wormbuiten zou het voorgekomen zijn, dat de larven niet afstier ven. Wel eigenaardig, dat op alle plaatsen, waar door mij de behandeling werd gedemonstreerd, •zulks nimmer werd waargenom'en. Geregeld wordt ook de zalf gecontroleerd door dr. Baudot in het Instituut voor Parasitaire en Infectieziek ten en steeds is het resultaat afdoende geweest. Het gewone verloop zooals ik trouwens al meermalen schreef, is, dat na het insmeren der open wormknobbels de larve al gauw krachtige bewegingen gaat maken, hetgeen te zien.is aan het uitpersen en weer intrekken van het achter lijf, waarmede gepaard gaat een opzuigen van de zalf en een afscheiding van een gele, etterachti ge vloeistof. Zoodra nu de larve bezweken is tengevolge van de inwerking der horzelzalf, houdt de af scheiding van vocht uit de huidopening op, de wormbuit komt tot rust en wordt na 57 dagen al kleiner. Wordt nu een paar dagen na de be handeling de larve door uitdrukken van den wormknobbel verwijderd, dan bemerkt men, dat zy weliswaar nog gevuld is, dcch slap aanvoelt alle leven is er uit. Heel geleidelijk wordt de inhoud opeenomen en na verloop van ongeveer 14 dagen is het pro ces afgeloopen, het kapsel der larve, dat tenslot te alleen nog is overgebleven, wordt uitgestoo- FEUILLETON. O—O No. 53. Anders niet, zeide Tourageau. Welnu, zt zijn met niet weinig tevreden. De goede draagsters zijn onvindbaar met dat slechte weer, de sneeuw en de vorst. Zij blijven, de eene na de andere 'thuis en laten den baas in den steek. Sedert veer tien dagen hebben wij er reeds vier gehad.. Jeanne had met een gemakkelijk te begrijpen aandacht, dat gesprek afgeluisterd. Toen zii ge daan had met eten, bleef zij zitten. De bezoekers vertrokken langzamerhand. De bakkersknecht naast haar gezeten was een dag blad beginnen te lezen., terwijl hij koffie dronk. Jeanne legde hem de hand op den arm. Wat is er van uw dienst, moeder vroeg de jongeman, dio weer ging zitten. Gij hebt daar straks gezegd, dat men bij Uw baas een brooddraagster noodig had. Zeker. Zoudt gij u soms willen aanmelden Gij zult vijf uren te loopen hebben, met de mand op den rug, of het wagentje voortduwend, in alle weer, of het regent of sneeuwt. Ik ben sterk, en ik moet mijn brcod verdie nen. Welnu, bewijs mij dezen dienst, ik smeek u er om, gij zult een goede daad verricht hebben en God zal u loonen De toon, waarop die laatste woorden werden uitgesproken, ontroerde den bakkersgezel tot in het diepste van zijn hart. Gij kunt er op rekenen dat ik het zal doen, zeide hij, en met groot genoegen, want ge schijnt mij een brave vrouw te zijn. Morgen vroeg moet ge u maar aanbieden in den winkel zeg dat ge van mijnent wege komt, van den Lyonnees, zoo als men mij noemt. Gij zult er de bazin vinden Jeanne betaalde haar verteering en keerde naar haar woning terug. Brooddraagster, zeide zij bij zichzelve, ter wijl zij de trap opklom, die naar haar zolderka mer leidde. Vijf uren werk daags. Ik zal drie francs verdienen en een deel van mijn eten. Het overige van den dag zal ik vrij zijn. Ik zal dien ten. Tenslotte sluiten zich de huidopeningen door litteekenweefsel. Blijkbaar hebben zij, die na een paar dagen de behandelde wormbuiten openden en uitdrukten, do schijnbewegingen van de larve, die ontstaan door verplaatsing van de vloeibaren inhoud bin nen het kapsel, voor leven aangezien, terwijl ze toch inderdaad dood is en slap aanvoelt. Zoo doende kan er ten onrechte een verkeerd oordeel over de werking van de horzelzalf geveld wor den, waartegen ik wenschte te waarschuwen DE VERWAARLOOZING TE COLMSCHATE. Voor den politierechter te Zutphen stonden Woensdag terecht de 30-jarige P. Sluizemen en zijn 33-jarige vrouw, benevens de 59-jarige vader II. J. Sluizeman, uit Colmschate, wie was ten laste gelegd, dat verd. P. Sluizeman op verschil lende dagen in Maart opzettelijk zijn moeder Gerretje Rietman heeft opgesloten in een hok in het door verdachte bewoonde huis en haar aldus van haar vrijheid beroofd, terwijl de andere te recht stonden voor het feit, dat zij tezamen met den eersten verdachte de oude vrouw haddon op gesloten gehouden. De eerste verdachte beweerde, dal de vrouw uit eigen beweging 's morgens vroeg naar het hok ging, waar zij dan tot 's avonds 8 uur bleef. De politierechter merkte -op, dat verdachte aan vankelijk had verklaard, dat hij zelf de vrouw daar had gebracht. De verklaringen der andere verdachten kwa men er op neer, dat de oude vrouw zeer lastig was en niet alleen bij de kinderen kon worden gelaten. Twee getuigen décharge, nl. een gemeente veldwachter en een wachtmeester der mare chaussee, lieten zich ongeveer in dezen geest uit, dat de vrouw inderdaad we lmoeilijkhedcn in het huis veroorzaakte. De officier van justitie eischte tegen ieder dei- verdachten een gevangenisstraf van drie maan den. De verdediger, mr. C. van Enter, pleitte cle mentie. Het vonnis luidde tegen allen twee maan den gevangenisstraf. UITBREIDING OUDERDOMSRENTE. Bij de behandeling van de begrooting van Ar beid in de Eerste Kamer heeft Minister Slotema- kcr de Bruini verklaard dat hij zal pogen de' in- validiteits- en ouderdomswetten beter aan haar doel te doen beantwoorden. In verband hiermede heeft de Tel. vernomen, dat een wetsontwerp in voorbereiding is tot aanvulling van de invalidi teitswet, waardoor o.m. zal worden voorgesteld de mogelijkheid te verruimen tot het verkrijgen van ouderdomsrente. INTREKKING BANKBILJEfTTIEN VAN f 25. In de Staatscourant wordt er aan herinnerd, dat de termijn, binnen welken bankbiljetten van 25, model 1862 en 1914 bij de hoofdbank. bij bank, agentschappen en de correspondentschap pen van De Nederlandsche Bank moeten worden aangeboden, 26 Juli a.s. afloopt. De bovenbedoelde biljetten zijn le. de door de Nederlandsche bank van 1 Jan. 1890 af, uitgegeven bankbiljetten van 25. Do biljetten zijn gedateerd van 1 Januari 1890 tot 9 Maart 1921. Deze biljetten zijn alleen op de voor zijde bedrukt. De druk bestaat uit een oranje- kleurigen ondergrond met een in zwart gedruk- ten tekst en gegraveerden rand in dien rand komt boven den tekst een leeuwenmotief voor 2e. de door de Nederlandsche Bank uitgege. ven zoogenaamde hulpbiljetton van 25, geda teerd 1 Augustus 1914. Van de coupure' van 25 zullen dus alleen gangbaar blijven de ook op achterzijde bedrukte biljetten, welke gedateerd zijn van 11 Mei 1921 af. Dit zijn de biljetten, >op welken zich boven den tekst een medaillon van prins W illem Ivan O- ranja (Willem de Zwijger( bevindt. BUITENLAND. tijd kunnen besteden om mijn zoon te zoeken O wat wenschte ik dat het reeds morgen ware. Den volgenden morgen stond zij op met het krieken van den dag. Precies half acht begaf zij zich naar de bakkerij in de Rue de Dauphint. Madame Lebrét bevond zich achter de toonbank. De bakkersgezel had zijn belofte van den vori- gen avond gehouden en toen Jeanne zeide dat zij vanwege den Lyonnees kwam, werd zij dcor de bakkersvrouw met den gulsten glimlach ont vangen. Ah, riep zij uit, zijt gij het, van wie de Ly onnees gesproken heeft, tot mij en mijn man Ja, madame en ik zal zeer gelukkig zijn, zoo ge mijn diensten aanvaardt. Welnu, 't is goed. Ge staat mij aan. Gij zult morgen vroeg in dienst komen. Vandaag zult gij met mijn dienstbode rondgaan bij die' klanten, van wie ik de adressen zal opgeven. Hoe laat moet ik in den winkel zijn Om zes uur, voor den loop van 's morgens. Aon de hand van de adressen der klanten, had zij den vorigen avond, toen zij thuisgekomen was, zich een weg voorgeschreven, teneinde zoo weinig mogelijk tijd te verliezen. Daar de quaie de Bourbon de verst afgelegen plaats van haar rondje was, had zij die gelaten voor het laatste. Toen zij er aankwam, sloeg het halfacht. Weer een nieuw gezicht, riep de portierster, toen zij haar zag. Ja, madame, antwoordde Jeanne glimla chend. Maar ik hoop, dat gij dit gezicht nog lang zult zien. Welnu, 't zal mij niet spijten, vooral indien gij alle dagen zoo precies op tijd komt als nu. Ik zal daarvoor doen al wat ik kan. Zoudt gij mij de verdiepingen willen aanwijzen van de personen, waar ik brood moet brengen. De portierster gaf de gevraagde inlichting en Jeanne begaf zich naar de klanten. Op de zesde verdieping waren er, tegen over elkander, twee deuren zonder opschrift, zij wist niet aan welke zij moest kloppen, toen de deur van Lucie's kamer openging en het meisje ver scheen. Ha 't is zeker mijn brood, dat gij brengt, madame zeide zij. Ja, mejuffrouw, antwoordde Jeanne, als verblind door die schoonheid van het meisje, 't Is een tweeponder, nietwaar Een tweeponder, ja... Kom binnen, ik zal u betalen. ONTSTELLEND LIEFDESDRAMA. Te Lemberg heeft zich Zaterdagnacht een ont stellend drama afgespeeld. Een luitenant sloeg naar aanleiding van een twist, die hij met zijn verloofde had, het meisje eenige malen met de blanke sabel over het. hoofd, zoodat ze onmiddel lijk dood was. Toen de politie den officier wilde arresteeren, stelde hij zich te weer en verwond de een aantal agenten. Eerst na een verwoed ge vecht slaagde1 men er in hem te arresteeren. ZIJN ZOON DOODGESCHOTEN Te Ludwigshafen heeft in den nacht van Dins dag op Woensdag een zekere Amann zijn 26-ja- rigen zoon doodgeschoten. Do jongeman was dronken thuisgekomen, had zijn moeder met een mes gedreigd en zijn vader aangevallen. De va der heeft uit noodweer gehandeld. TRAGISCHE DOOD. Te Beierfeld bij Leipzig kwam de vrouw van een onderwijzer met haar kleercn te dicht bij de kachel. De kleeren vatten vuur, de vrouw ver brandde. Haar echtgenoot was aanwezig, doch daar de man blind is, kon hij de vrouw niei helpen. OVER DEN OCEAAN. Lingerqh's plannen. Wolff meldt uit New York, dat Lindbergh plan nen maakt voor een nieuwe vlucht van Amerika naar Europa. VERGIFTIGING OP GROOTE SCHAAL. In Düren in het Rijnland zijn Vri'dag na den schafttijd van 9 uur, 50 arbeiders ernstig onge steld geworden. Een onderzoek bracht aan hel licht, dat dit een gevolg was van de door hen gedronken koffie. Deze werd in een genieenschap pelijken ketel gezet en bij onderzoek bleek, dat deze ketel een vrij groote hoeveelheid arsenicum bevatte. Dit werd in de fabriek niet gebruikt zoodat het van buiten moet zijn binnengesmek keld. Men neemt aan, dat hier een wraakneming in het spel is. De dader heeft men tot dusver niet kunnen vinden. De opwinding onder de bevol king is zoo groot, dat men vreest dat er pogineen zullen worden gedaan cm don dader te lynchen Alleen aan het dadelijk ingrijpen der doctoren is het te danken, dat er geen dooden zijn te be treuren 29 arbeiders verkeeren in levensgevaar. Nader wordt gemeld, dat alle vergiftigde ar beiders buiten levensgevaar zijn 20 hunner De vluchtelinge uit Clermont trad de kamer binnen, waarvan de volmaakte orde en netheid haar dadelijk troffen. Zij bleef staan, buiten adem, tengevolge van het opgaan van de hooge trap. Gij schijnt vermoeid, beste vrouw, zeide Lu cie, haar den prijs van het brood toereikend. Een beetje, mejuffrouw. De ronde is lang en 't is de eerste keer dat ik ze doe. Wilt gij een oogenblik gaan zitten O, neen dank u. Mijn werk voor dezen mor gen is gedaan. Ik ga naar den winkel om af te rekenen en dan ga ik rusten. Terwijl zij dit zeide, vertrok Jeanne nochtans niet. Zij voelde zich tot het meisje aangetrokken door een plotseling gevoel van genegenheid. Gij zijt het vak van brooddraagster niet ge1- woon hernam de mdiste. Neen, mejuffrouw, doch ik zal er mij spoe dig aan gewennen, 't Is de kracht niet, die mij ontbreekt., noch de moed. Kom aan, tot weer ziens Tot wweziens, beste vrouw Jeanne vertrok evenwel niet haar voeten schenen als aan den grond genageld, haar blik ken dwaalden in de kamer rond. Een naaimachine en stotffen trokken haar aandacht. Gij zijt naaister, mejuffrouw vroeg zij. Ja,. madame, om u te dienen. O, ik heb de middelen niet om kleeren te laten maken van mooie stoffen, zooals die daar. Gij werkt zeker voor rijke lieden Jawel, doch dat belet mij niet, in mijn ledi gen tijd voor mingegoede personen te werken en hun mijn werk zoo goedkoop mgelijk te doen betalen. O, mejuffrouw, dat is braaf van u 't Is heel natuurlijk, hernam Lucie en om aan den loop van het gesprek een andere wen ding te geven, voegde zij erbij goodat gij het nu zijt, die mij alle dagen mijn brood zult brengen Zoolang ik brooddraagster zal zijn bij ma dame Lebret, en ik hoop, dat dit nog zoo gauw niet zal gedaan zijn. Indien het u vermoeit, tot de zesde verdie ping te klimmen, leg het dan maar bij de por tierster, die u hot geld zal geven. Ik zal het dan later gaan halen. Gij moet maar zeggen het Is het brood voor juffrouw Lucie. Toen zij dien naam hoorde, werd Jeanne bleek. Haar hart begon met ongewone snelheid te klop Tjonge, daar zit spirit in! Deze tabak.'Us werkelyk waar. Dook ik liever nog dan n sigaar .DRAGON" PURE VIQGIMIA SHAG Goedkoop door haar angzamen brand Pittig en toch niet ZMaar Voor pijp of cijaret dLGnuno - öROninstn hebben het Ziekenhuis verlaten, zoodat er nog 35 in liggen. De politie is er nog niet in geslaagd vast te stel len hoe het arsenicum in de koffie is gekomen. EEN NATTE ZOMER Krijgen we een drogen of een natten zomer Een belangwekkende vraag ook al in verband met de Olympische Spelen. Een „weerkundige" uit een klein Duitsch dorpje verwacht een nat ten zomer. De weerprofeet grondt deze voorspel ling op het feit, dat alle vogels dit jaar hun nest bijzonder dicht gebouwd hebben, als nog nimmer tevoren. Volgens hem weten de vogels instinctief of er een koude, natte of droge en warme zomer voor de< deur staat. DE SIGARET IN AMERIKA. Het rooken van sigaretten neemt in de Ver. Staten sterk toe. De fabrikanten van populaire merken maakten den laatsten tijd in hun adver tenties geregeld melding van een groote toene ming hunner productie. Thans maakt het depar tement van Financiën bekend, dat de sigaretten- belasting de eerste drie kwartalen van het 30 Ju ni eindigend belastingjaar twintig millioen dol lar meer heeft opgebracht vergeleken met de correspcndeerende periode van het. vorig jaar. Het grootere' verbruik van sigaretten schrijft men toe aan het feit, dat het rooken dcor vrou wen toeneemt en aan de vermindering van d? prijzen der sigaretten tengevolge van de scherpe concurrentie. Een PROCES TEGEN EEN „HELDERZIENDE." Te Insterburg (Duitschland) is eeji proces be gonnen tegen een bekende „helderziende" uit Koningsbergen, Else GuntherGeffers. Zij werd vaak geraadpleegd bij het naspeuren van mis- daden en verheugde zich in een groote cliëntelc •uit alle kringen der bevolking. Verleden jaar Mei was zij reeds vervolgd wegens bedrog, maar werd toen in eerste instantie vrijgesproken, waartegen het O.M. in hooger beroep gegaan was. Er zijn ongeveer 70 getuigen gedagvaard, o.w pen. Ha stamelde zij, gij heet Lucie Ja, beste vrouw. Een lieve naam....een naam dien ik gaar ne hoor. Op dat oogenblik kwam Luciv Labroue, die op zijn kamer hoorde praten in die van Lucie', waar van, zooals wij weten, de deur niet gesloten was. Lucien kwam naar buiten en trad vooruit. Jeanne, hem ziende, deed een stap achter waarts, sloog een laatste blik op het meisje en vertrok, zeggende" Tot morgen, mejuffrouw. Terwijl zii naar de bakkerij in de rue de Dau- phine terugkeerde, dacht de brooddraagster Lucie Zij heet Lucie, zooals mijn dochter tje. Haar naam heeft wreede herinneringen in mijn ziel opgewekt. De toon harer stem, haar blik hebben mijn hart doen kloppen. Mijn doch ter moet haar ouderdom hebben. Zij moet thans zoo groot zijn.en zoo schoon.. En ik zal haar misschien nooit weezien Wat is er van mijn Lucie geworden Weet ik zelfs of zij nog in leven is Welk een marte ling voor mijn hart En te denken, dat ik mij niet kan wenden tot degenen, die mij zouden kunnen inlichten, of ik loop gevaar, gevangen genomen te worden. Men zou willen weten, wie het is, die om inlichtingen vraagt, en met welk doelMen zou mij spoedig ontdekken en ik zou opnieuw van de wereld ge'scheiden worden, voor altijd. Neen, ik mo<jt enkel op mijzelve rekenen en alles afwachten van een gelukkig toeval. Ik echter dat meisje weerzien, ik zal haar alle da gen haar brood boven brengen. Dat zal mij mijn kind herinneren. Aldus met zichzelve redeneerend, was Jeanne bij haar patrones gekomen, die haar geluk wenschte met haar moed en haar zeide, dat zoo haar ijver niet verflauwde, zij zeer tevreden zou zijn en haar lang in haar dienst hoopte te hou den. Des anderen daags en de daarop volgende da gen, klom de weduwe van Pierre Fortier in plaats van haar brood bij de portierster van het huis op de Quaie de Bourbon af te geven, snel zes ver diepingen op, om het zelf aan Lucie af te geven. Het meisje voelde zich meer en meer aangetrok ken tot die brave vrouw, die met zooveel moed haar afmattend werk verrichtte. i (Wordt vervolgd.;

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1