JEANNE No. 39. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN au WiERSNGER CÖURA UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN DINSDAG en VRIJDAG. VERSCHIJNT ELKEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. AD VERTEN TlëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytnshoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. IS. 18 MEI. VOLKENBONDSDAG GOODWILL-DAY WERELDVREDESDAG. Reeds lang voor den oorlog was het niet al leen bij ons, maar voornamelijk zelfs in andere landen, meer en meer gebruikelijk geworden, om 18 Mei als Vredesdag, als Goodwill-day, te herdenken. 18 Mei 1899 was het eerste werkelijk officieele internationale Vredescongres in den Haag geopend, door Tsaar Nicolaas II met do nobelste bedoelingen bijeengeroepen. Al beantwoordden later de resultaten van dit congres lang niet aan die hooggespannen ver wachtingen de besprekingen in het Huis ten Bosch waren toch inderdaad niet geheel zonder resultaat geweestarbitrage kwam meer m zwang en de gedachte aan een betere wereld orde, gebaseerd op „recht boven macht", het i deaal door onzen Grottius reeds 300 jaren gele den op geniale wijze omlijnd, liet de beste den- löers niet meer los. Naast alle andere pogingen welke door steeds talrijke pacifisten in den loop van den 19de eeuw werden ondernomen, gevoelde men dit gnoote internationale vredescongres als de eer ste belangrijke en beteekenisvolle schrede op den goeden weg. En „Vrede door Recht", de ver- eeniging die toen in alle landen de leiding had genomen, leefde overal in de gelukkige illusie, dat de verwezenlijking van het vredesideaal zeer nabij was. De wreede ontgoocheling van 1914 heeft meni- gen pacifist voor goed elke hoop ontnomen en toch juist de wereldoorlog opende allen de oogen en de tijden bleken rijp te zijn geworden voor de diepgaande ommekeer in de gedachten wereld van vele volken en hunne regeerders. Het ongeloofelijke kwam tot stand de Volken bond werd in het leven geroepen en vereenigde weldra 55 naties-en 4/5 van de bewoners onzer planeert Voor twijfelaars, voor hen die van het moedi ge standpunt uitgaan, dat er altijd oorlog is ged weest en dat er toch niets aan te doen is of voor vele enthousiaste vredesvrienden die snel Ier zouden willen voortschrijden dan Genéve „den pas marqueert", worde even in herinnering giebracht, zooals dit kort en krachtig in het strooibiljet van de Haagsche Afdeeling van Vol kenbond en Vrede wordt geresumeerd Wat in 8 Jaren door den Volkenbond is bereikt. De Volkenbond strijdt tegen oorlog, geweld en chaos. Werkt voor vrede, recht, organisatie. Hij voorkwam een achttal oorlogen door op lossing van gevaarlijke geschillen. Hij redde landen van den economischen on dergang. Hij stuitte ziekte-epidemiën, die honderddui zenden ten gravel sleepten. Hij lenigde hongersnood. Hij beschermde millioenen vluchtelingen, slachtoffers van oorlog. En verrichtte zeer veel meer in de acht jaren van zijn bestaan, te veel, om te vermelden. Kan tot dusverre éénige andere vredesbewe ging op eulke resultaten bogen FEUILLETON. o-o No. 56. Vermoord, ja, mijnheer, hernam Lucien, vermoord in zijn fabriek, die door den moorde naar in brand gestoken werd. Als ik mij goed herinner, zeide toen Jacques Garaud, met volkomen koelbloedigheid, dan was de moordenaar een vrouw, de portierster der fa- De rechters hebben gedacht het bewijs daar van te hebben, want zij hebben Jeanne Fortier voor de dubbele misdaad veroordeeld, doch ik geloof niet aan haar schiild. Paul Harmant werd door een siddering bevan gen. Gij gelooft dan, vroeg hij, dat de vrouw, wier naam gijdaar genoemd hebt, onschuldig was Ja, mijnheer. Mij dunkt nochthans, zoo ik mij alles wel herinner, dat de bewijzen tegen die vrouw inge bracht niet den minste twijfel toelieten aangaan de haar schuld. Ik heb geen vertrouwen in die bewijzen. Waarom dat vroeg de millionnair. Omdat ik de verklaringen gehoord heb van mijn tante, die mij heeft grootgebracht en uit die verklaringen volgt voor mij, dat iemand an ders dan de veroordeelde belang had bij den dood mijns vaders. Iemand anders vermannend tegen de vrees, die hem beving. Een meesterknecht der fabriek, een heer zuchtige kerel. Mijn vader had volle vertrouwen in dien man en had hem het geheim zijner nieu we uitvindingen toevertrouwd. Het is om alleen meester te blijven van dat geheim, dat hij de dubbele misdaad zou begaan hebben. Hoe heette die meesterknecht Jacques Garaud. Jacques Garaud, je, mij dunkt dat ik mij dien naam herinner. Maar die man, zoo werd er tenminste gezegd, was omgekomen in den brand slachtoffer van zijn zelfopoffering. Ik geloof noch aan die zelfopoffering, noch aan dien dood, ik geloof, dat de ellendige een afschuwelijke comedie gespeeld heeft. Welke andere, naar Uw inzien snellere, of doeltreffender methoden ge ook moogt wen- schen te propageeren, steunt toch óók den Vol- kenbend en gndermijnt niet het vertrouwen, dat hem reeds door zoov-ele volken en regeerin gen geschonken wordt. Dat vertrouwen is onont heerlijk, om stap voor stap voorwaarts te kun nen schrijden op den langen, ongeloofelijk moei lijken weg naar duurzame vrede het ideaal, dat allengs krachtiger in langvervlogen eeuwen door de beste vertegenwoordigers van de mensch beid met gloed werd bepleit, en waarvoor onze generatie en vooral die onzer jongeren geroepen eal worden, om het te helpen verwe zenlijken. Bovenal beteekent de Volkenbond immers ook samenwerking tusschen de volken en tusschen hun leiders. Is het niet hoopgevend, dat het meer en meer gewoonte wordt, dat de meest invloedrijke staatslieden elkaar daar vertrouwelijk leeren kennen en dat vriend schapsbanden in de atmosfeer van Genéve en Locarno worden gesloten, zooals tusschen Stre- semann en Briand Laat ons dus op alle wijzen, maar vooral op 18 Mei, een datum die juist voor het land van Grotius, het land van het Vredespaleis, zulk een wondervolle bekoring kan krijgen pogen in stemming te komen met het vredesgeluid, dat van heinde en verre voor oud en jong, méér en meer op dien datum over de geheele wereld begint te klinken en hoopgevend tot ons komt. Luistert dien avond om 8 uur naar Uw radio, die u de mooie voordracht zal overbrengen van onzen Minister van Buitenlandsche Zaken, Zijne Excellentie Jhr. Mr. F. Beelaertst van Blokland, Vertegenwoordiger van Nederland in den Vol kenbondsraad. Leest de Vredesboodschap welke Sir Eric Drummond uitzendt. Maar laat ook Uw kinderen luisteren naar het radiouurtje (van 5l/> 6 uur), waarin Antoi- nette van Dijk tot hen spréékt en hun vertellen zal over het radiobericht van de Kinderen van Wales, dat nu reeds voor de 8ste maal door hen aan de Kinderen van de geheele wereld werd uitgezonden en steeds verrassender weerklank begint te vinden. Getuige de duizenden ant woorden, die daarop inkwamen, tot uit Japan en Australië toe. Ons antwoord uit Nederland, waaraan dit i jaar reeds duizenden onzer jongeren uit talrijke vereenigingen met gloed hunne instemming be tuigden, wordt nu zelfs in 5 talen per radio uit gezonden in het Hollandsch, Fransch, Engelsch Duitsch en Italiaansch. Steunt ook de herdenking in de scholen. Ver spreidt naast ons 18 Meiblad het „Jeugdblad voor Volkenbond en Vrede" en andere eenvou dige literatuur kortom doe wat ge kunt Allen moeten melewerken, jong en ond. Ja, het is een voorrecht om juist in deze zeer bijzonderen tijd te leven, waarin sprongsgewij ze, en steeds in sneller tempo, diepgaande ver anderingen plaatsvinden en daaraan mede te mogen werken, mannen en vrouwen..én de jeugd Teneinde onze samenleving op een Hooger plan te brengen, door te streven naar harmonie en naar eenheid, nationaal en internationaal. MARKTOVERZICHT. Te Leeuwarden waren Vrijdag j.1. 2420 melk en kalfkoeien aangevoerd. De tijd van de groote markten is dus nog niet ten einde. Ook te SCHAGEN was op 10 Mei een goeden aanvoer. Vooral het vetvee was duur, le kwali teit gold 1,15 per Kilo. Ook de mindere soor ten waren hoog, 2de kwaliteit liep van 0.85 tot 0.95, wat beneden 0.70 prijsde, was niet veel bijzonders. Weer en wind in acht genomen, lag het voor de hand, dat de melk- en kalfkoeien iets minder waren. Gelde koeien met wat vleesch waren weer goed te verkoopen. Prijs 150,k 310.Nuchtere kalveren hebben een goed voorjaar. Heden noteerden ze 10.a 14,met wat vleesch 15,a 18,Voor het bedrijf en enkele dagen oud tot 25,a 32,Schapen, overhouders voor de weide tot 37,De besten daarvan zijn voor het buiten land. Zuiglammeren 12,a 22,—. Naar schatting wordt dat voor den dood 1,25. Vette varkens waren ruim aanwezig. De prijs van 63 cent. Tegen dien prijs en met een gewicht van 225 a 275 pond, ging een belangrijk deel naar Amsterdam. BÏNNENL. NIEUWS. Hebt gij daar het bewijs van riep de in dustrieel uit, door een onbeschrijfelijken ang^t overvallen. Neen, mijnheer, ongelukkig niet, dach Jac ques Garaud had een brief geschreven aan Jean ne Fortier, qp wie hij verliefd was, een brie?, waarin hij de misdaad bekende, of liever aan kondigde. Waarom heeft Jeanne Fortier zich van dien brief niet bediend, om zich te rechtvaardigen Zij bezat hem niet meer hij was in den brand vernield. De valsche Paul Harmant schudde het hoofd. Dat alles, zeide hij, is zeer onbepaald en berust maar op veronderstellingen. 't Zij zoo, hernam Lucien doch er bestaan voorgevoelens die» een zoon niet misleiden. Vroeg of laat zal het licht de duisternis verdrij ven. De dag der vergelding zal komen. Ik moet den moord mijns vaders wreken Het koude zweet bevochtigde de slapen van den moordenaar. Een gevoel van dcizeligheid beving hem. Hij besloot nochtans het gevaar te trotseeren. Ochhernam hij, wat kunt gij doen Twee en-twintig jaren zijn ferloopen sedert het drama van Alfortville. Verondersteld, dat Jacques Ga raud de schuldige is, dat hij noch leeft, de mis daad is toch verjaard. Wat geeft mij de verjaring Zoo Jacques Garaud leeft en zoo ik hem ontmoet, zal ik mij tot de wet niet wenden, om gerechtigheid te vra gen. De ellendige, door den misdaad verrijkt, is zoner twijfel van naam veranderd, hij staat aan het hoofd eener familie. Het schandaal rond hem verwekt, de haat en de verachting van de zijnen, dat zal mijn wraakneming zijn. De millionnair stond op, ten prooi aan een vreeselijke ontroering. Gedurende eenige secon den wandelde hij koortsachtig heen en weer in de bibliotheekzaal. Eensklaps bleef hij staan en zeide op gansch anderen toon. Ik keur qw voornemen goed. uw vader te willen wreken, doch ik twijfel, of gij- uw doel zult bereiken. Laat ons thans tot ons onderwerp terugkeeren. Gij zijt voor het oogenblik zonder familie, zonder betrekking, zonder fortuin Ja, mijnheer. Gij vraagt in mijn huis een betrekking, dio u niet alleen verzekert voor het tegenwoordige, maar ook voor de toekomst Ja, mijnheer. Welnu, die betrekking geef ik u. O, mijnheer Mr. J. E. W. DUIJS. Het lid der Tweede Kamer mr. J. E. W. Duijs vertrekt heden voor eenigen tijd naar Zwitser land voor herstel van gezondheid. DE KONINGIN. Naar Zweden en Noorwegen. Naar wij vernemen is de koningin voorne mens, op 16 Juni a.s. voor de gebruikelijke va- cantiereis naar Zweden en Noorwegen te ver trekken. Zij stelt zich voor 1 Aug. d.a.v. te Soest dijk terug te komen. Evenals vorige jaren zal de Koningin een strikt incognito op deze reis bewaren. EEN HUWELIJKSRECEPT. In een oud kookboek komt een grappig re cept voor, betreffende een „gerecht voor twee personen, huwelijk gemaakt." Het luidt als volgt Men neemt een jongeman en een jong meisje. Het best i9 het, als de jongeling nog groen, maar het meisje nog goed malsch is. Men zet den jon gen heer aan de tafel, giet een flesch wijn, bijv. Bourgogne maar het liefst champagne, in. hem en laat dat mengsel eenigen tijd werken. Be merkt men geen teekenen van koken, dan neemt; men nog een flesch. Begint hij nu rood te wor den, dan brengt men hem in het salon, zet hem. als het winter is, bij den schoorsteen naast het; meisje, geeft thee (drie kopjes per persoon) en laat hen samen stoven. In den zomer zet merv hen beiden aan een venster, steekt het meisje In een opwelling van dankbaarheid vatte Lu cien de handen van Jacques Garaud. Die handen waren ijskoud. De millionnair trok ze terug en ging voort Gij zijt geleerd en bekwaam daarbij, gij' hebt uw bewijzen geleverd in het huis Simons; en Cie. Ik neem u in mijn dienst. Gij zult mijn tweede ik zijn. Uw titel van bedrijfsleider zal n volle gezag geven over de werkplaatsen. Ik zal u noodig hebben op alle uren van den dag. Gij zult dus in de buurt moeten wonen. Ik ben bereid daarvoor te zorgen. Om te beginnen, zal ik u twaalfduizend francs 's jaars geven. Is dat valdoende Voorzeker, mijnheer, ik had nooit aan, zulk een bedrag kunnen denken. Welnu, afgesproken, ging de valsche Paul Harmant voort. Vandaag ga ik de bouwwerker te Courbevoie bezichtigen. Gij zult mij vergezel len. Ik wensch, dat gij u met eigen oogen reken schap geeft van de belangrijkheid mijner fabriek Ik zal gauw gaan eten en ik kom aanstond? terug, zeide Lucien. Gij zult met ons eten. Gij doet mij te veel eer aan, mijnheer. Gij overlaadt mij met weldaden. Het is aan mijn dochter, aan uw vriend Ge- orges narier en eindelijk aan uw eigen verdien sten, dat gij dank moet wijten, hernam de mil lionnair. Dus, begrepen, mijn jonge vriend. Gii kent den weg naar den salon Terwijl de jongeman zich naar den salon be gaf, sloot Jacques Garaud de deur achter zich dicht en liet zich dan op een stoel neervallen vernietigd, verpletterd. Gedurende eenige seconden, scheen hij ten prooi aan een verschrikkelijke verbijstering Dan hief hij eensklaps het hoofd op. Zijn gelaat was vuurrood, zijn oogen puilden uit hun kas sen. Hij bracht beide handen aan zijn voorhoofd als om de onrelmatige kloppingen tegen te gaan Lucien Labroue, mompelde hii met gesmoor de stem. De zoon van den man. dien ik ver moord heb. Een kind, dat rijk moest zijn, tot de ellende gebracht door mijn misdaad en verplicht om mij werk te komen afsmeken. En het, mijn dochter, die hem beschermt, 't Is met de aanbeveling mijner dochter, dat hij zich aan biedt. Welk noodlot heeft hem hier gebracht Of wel, is het de Voorzienigheid Lucien Labroue in dit huisLucien Labroue overtuigd van de onschuld van Jeanne Fortier en van de schuld van Jacques Garaud Lucien Labroue, die na verloop van twee-en-twintig wat bloemen op of brengt de jonkvrouw naar een piano en warmt haar zoolang, tot zij begint te zingen. Hoort men nu den heer zuchten, dan is het meestal een teeken, dat hij warmt begint te worden. Dan zet men het paar op een sofa en laat haar den heelen avond geheel stoven. Dat moet men drie- of viermaal herhalen, maar men moet hen niet te warm laten worden, anders mislukt de zaak. De tijdsduur, dat gewarmd moet worden hangt af van de omstandigheden. Bij een heer, jonger dan 25 jaar zijn drie maanden voldoende, soms evenwel slechts drie dagen. Doet men er een goede hoeveelheid geld bij, dan wordt de warmte ontwikkeling zeer bevorderd. Ook gaat het gerecht er goed uitzien, als men het met een dikke laag effecten belegt. VROUWENLEVEN IN RUSLAND. Dagbladen en tijdschriften in schier alle lan den houden zich nu en dan bezig met de positie, die de Russische vrouw onder het huidige be wind inneemt. Volgens de nieuwste grondwet hebben in de Sovjetrepubliek man en vrouw absoluut gelijke rechten. Op congressen en vergaderingen van communistische arbeidsters en boerinnen wordt het steeds met luider stem verkondigd, doch hardnekkig zwijgen de woordvoersters over de tragedies, die van de „bevrijding der vrouw" maar al te vaak het gevolg zijn. Niets hoort men van de conflicten tusschen vrome moeders en hare dochters, die zich aansloten bij „het ver bond der goddeloozen", niets ook van de farni- liescénes, die ontstaan, als de ouders hechten aan tradities en gewoonten, terwijl de kinderen, als eij nauwelijks de schoolbanken hebben ver laten, een in aller haast gekozen en op het stad huis „geregistreerde n levenskameraad" mee naar huis brengen, die dan veelal na korten tijd weer plaats moet maken voor een andere we derhelft. jaren, zijn vader wilde wreken door een schan daaleen schandaal, dat mijn kind zou ont- eeren evenals mij en het zoo vlijtig opgebouwde werk zou vernietigen. Neen, neen, dat mag niet zijn. Dat zal niet zijn. Die jongeman zal mij niet meer verlaten. Hij moet aan mijn zeide leven, opdat ik al zijn han delingen zal kennen, al zijn gedachten zal kun nen bespieden en hem desnoods uit den weg ruimen, zooals ik dat zijn vader heb gedaan, zoo hij ooit mocht vermoeden, dat de rijke in dustrieel Paul Harmant niemand anders is dan Jacques Garaud, de brandstichter en moord-e^- naar. Na die korte en afschuwelijke alleenspraak, liet de millionnair, tot een nieuwe misdaad be reid in geval die nieuwe misdaad noodig werd tot zijn redding zich op zijn stoel neervallen en verdiepte zich nogmaals in sombere gepein zen. HOOFDSTUK III. De zoon van Jules Labroue was teruggekeerd naar den salon, waar hij Mary zou vinden. Het meisje wachtte met angstig ongeduld op den uitslag van het gesprek, tusschen haar vader en Lucien. Toen zij dezen laatste met vreugdevol gelaat zag binnenkomen, ging zij hem eenige schreden tegemoet. -Zeg gauw, riep zij hem toe. Hoe is het Alles is in orde. -•«- Mijn vader neemt u in dienst Ja, mejuffrouw, van heden af maak ik deel uit van het personeel der nieuwe fabriek en ik heb den titel van bedrijfsleider. Mary kon de ontroering, die zich van haar meester maakte, niet volkomen bedwingen en zich ternauwernood kunnende staande houden, was zij verplicht zich aan een stoel vast te grij pen. Lucien snelde toe om haar te ondersteunen. Zijt gij ziek, mejuffrouw stamelde hij. Neen, o, meen, antwoordde zij. Ik ben zeer gelukkig. Doch gij wankelt. 't Is van vreugde. Ik verlangde zoozeer, dat mijn vader u zou aannemen. Vergeef mij die zwakheid, 't Is nu voorbij, ik ben geheel hersteld. (Wordt vervolgd.;

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1