j.R. KEUSS TH JËANNE 19e Jaargang .No. 40. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN =^r Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KLUSS Laat 125 - ALKMAAR. 1 een pyPJer* ■WIERINGEI? COURANTtt UITGEVER CORN. J. ROSKER, WIERINGEN DINSDAG en VRIJDAG. VERSCHIJNT ELKEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytnshoel Wleringen. Telefoon Intercomm. No. 19. een waarborg voor de kwaliteit. VAN WINTER OP ZOMERTIJD. 't Is wel, ze moet een uur achteruit gezet worden. Och welnee, vrouw, een uur vooruit. En buurvrouw van hiernaast dan Der man is aan het spoor en die zegt ook achteruit. Mis, 't is vooruit. Achteruit 1 Jaspers en z'n vrouw hadden er woorden om, hooggaande zelfs. Bart beweerde stok stijfde klok moest een uur vooruit, zijn betere helft hield hardnekkig vast aan achteruit. In October hadden ze hem ook achteruit gezet, dus nu ook, waarom nou weer vooruit Och kom, onzin Tijdens hun woordenwisseling was hun 12-ja rig zoontje Pietje binnengekomen en hij had met open mond en ooreh geluisterd. De brave jon gen hield veel van zijn moeder en vond het ver velend, dat vader haar ongelijk gaf. En hij keek evenals zijn moeder des avonds gemelijk op, toen vader vastbesloten een stoel aanschoof, en de groote hangklok een uur vooruitzette. Een uur later was alles in diepe rust in den huize Jaspers, behalve Pietje, die stilletjes uit zijn. bed kroop en de klok, alsmede de wekker, twee uur achteruit zette. Ziezoo, nu had moeder toch haar zin, fijn Den volgenden morgen begaf Bart Jaspers zich als gewoonlijk om 7 uur naar het werk. Het ver baasde hem wel, dat hij zoo weinig kennissen op straat tegenkwam, doch hij verdiepte er zich niet in. Over zoo iets nadenken deed hij nooit, dat lag niet in zijn aard. De baas van het werk wachtte hem mot een verwonderd gezicht op. Nou nou, Jaspers, dat je nou nog eris een paar minuten te laat bent, alla, dat kan de beste gebeuren, maar twee uren is toch wel een beetje al te bar, vin je ook niet Bart keek zijn werkgever stom verbaasd aan. Twee uur te laat baas Ja, twee uur. Maar baas 't is amper zeven uur. Je ziet ze vliegen geloof ik, 't is al negen. 9 Uur Daar stond Bart Jaspers' verstand bi.i stil. Hij had notabene zelf de klok verzet en nu was hij twee uren te "laat. Zou hij dan toch ach teruit hebben moeten gaan Bart begreep geen Jota van en voegde zich hoofdschuddend bij zijn makkers, die hem om het voorgevallene geducht in de maling namen. Intusschen was Pietje naar school gegaan en FEUILLETON. 0-0 No. 57. De zoon van Jules Labroue nam het lieve hand je, dat Mary hem toestak en drukte het eerbiedig tegen zijn lippen. Het jonge meisje gevoelde een onbeschrijvelij- ken angst in het hart. Ach, zeide zij bij zichzelve, ik bemin hem, ik gevoel het, dat ik hem bemin. Dan haar ontroering bedwingend, vroeg zij Alzoo, gij zult spoedig in dienst treden Morgen reeds, mejuffrouw. En wat doet gij vandaag Vandaag ga ik naar Courbevole, in gezel schap van mr. Paul Harmant. Dan blijft gij hier eten Opperbest. Ik ga de moedige bevelen geven. Verontschuldig mij, zoo ik u een oogenblik al- leen laat. Mary verliet den salon, zeide aan den kamer dienaar een couvert neer te zetten en begaf, zich naar de bibliotheek, om haar vader te gaan ha len. Deze zat er nog in dezelfde houding, waarin wij hem verlaten hebben. Toen hij zijn dochter zag binnenkomen, stond hij op. Welnu, dochtertje, gij hebt met uw bescher meling gesproken Zijt gij tevreden Mary sloeg haar beide armen om den hals haars vaders. O ja, vader, riep zij uit, zeer tevreden, nog meer tevreden dan gij denkt. Ik houd zooveel van u. De millionnair zag het meisje aan, wier beval lig gelaat besproeid was met vreugde tranon. Zijn voorhoofd rimpelde zich, terwijl een plotse linge gedachte door zijn geest schoot en een on bestemde vrees zijn ziel vervulde. Vader en dochter gingen, vervolgens Lucien opzoeken, waarna men zich naar de eetzaal be gaf. Gedurende den maaltijd ondervroeg Paul Har- mant zijn nieuwen bediende over allerhande za ken van het vak. Niet zoodra was de maaltijd ten einde, of The- keek al even gek op, toen de onderwijzer hem vroeg, of hij ziek geweest was. Neen meester. Waarom kom je dan pas om elf uur aan zetten, inplaats van om 9 uur Daar ging Piet ineens een licht op. Vader had gelijk gehad en hij had, door do klok achteruit te zetten, een geweldige verwarring gesticht. Sapperloot wat zou vader straks brommen. Om 12 uur kwamen vader en z'oon thuis en was het de beurt van vrouw Jaspers, om de ar men van verbazing ten hemel te heffen. Wat zullen we nu hebben Wat komt jullie iom 10 uur thuis Tien, mcnsch 't is twaalf, antwoordde Bart gebelgd. Twaalf. Ga nou... Kijk op je eigen klok. Als verwezen staarde Jaspers naar zijn uur werk, dat tien minuten over tien aanwees. Het leek hem een onoplosbaar raadsel. Totdat Piet je plots in een huilbui los barstte en eerlijk zijn schuld opbiechtte. Vader keek eerst heel boos, maar vond de mop tenslotte zoo goed, dat hij het angstige ventje zijn snoode daad vergaf, doch er bij verzekerde, dat wanneer Pietje nog eens een vinger uitstak naar de klokken, er wat voor hem op zou zitten. BINNEKL. nieuws. EEN GECOMPLICEERD ONGEVAL. Een vrachtauto, bestuurd door C. Maas uit Tongelee, reed op den Urkliovensche weg onder Eindhoven, tegen een groentenwagentje op, dat daar op den weg stond. Het paard van dit wa gentje kwam onder de vrachtauto en liep dusda nige blessures op, dat het dier moest worden af gemaakt. Vrouw G. Hulleman, die het paard mende, geraakte onder de kar en moest met een beenbreuk naar het ziekenhuis worden o- vergebracht. Een ander paard, dat met zijn kop in de rich ting van het verongeluktv dier stond, geraakte evkeens in het gedrang en liep ook kwetsuren op, die echter niet van zoo'n ernstigen aard ble ken te zijn. Tegen den bestuurder van de vracht auto heeft de politie procesverbaal opgemaakt. Hij reed namelijk links van den weg. MINISTER KAN DE VISSCHERS. Maandag heeft Minister Kan een bezoek ge-, bracht aan Bruinisse. Aan boord van hei moto'r- mosselvbartuig 305 werd het z.g. korn van de mosselen gedemonstreerd. Na de lunch werd aan het bestuur van de plaatselijke schippers- vereoniging „Algemeen Schippers- en Visschers- belang" op het gemeentehuis audiëntie verleend. Daarna werd een openbare vergadering gehou den, waar den visschers de gelegenheid werd ge geven plannen, grieven en wenschen openbaar te maken. Ecnige heeren voerden het woord o>- ver de openstelling van de Zuiderzee voor het halen van mosselzaad. De toegestane termijn van vijf weken is voor de zeilvaart te kort <n men gaf den minister in overweging den termijn voor groote motoren eenige weken te verlengen, mits zij dan. alleen voor de zeilvaart zouden mogen visschen. odore kwam melden, dat het rijtuig stond te wachten aan de poort. Het drietal vertr-ok naar Courbevoie, waar wij hen niet zullen volgen. Omstreeks 4 uur 's avonds keerden zij terug naar Parijs, na de bouwwerken bezichtigd te heb ben. Lucien nam afscheid van vader en dochter, met de belofte zich den volgenden dag te negen uur 's morgens op zijn post te bevinden. Lucien stapte in 'n rijtuig om spoedig op de quaie de Bourbon te zijn, waar hij wist dat Lucio hem met ongeduld wachtte. Het meisje was niet alleen, hetgeen haar ech ter niet belette, met aandacht te luisteren naar het minste gerucht op de trap. Jeanne Fortier, de brooddraagster, die, zooals wij weten, door haar gezellen van de bakkerij Moeder Lize geheeten werd, bevond zich bij haar. Een uur tevoren had de vluchtelinge uit Cler- mont, die door een geheimzinnig en onweer staanbaar gevoel aangetrokken werd, bij het meisje aangeklopt. Zij had een pakje onder den arm. Wel, zijt gij 't moeder Lize, zeide Lucien's verloofde, de brave vrouw ziende. Ik hoop, dat gij mij toch dezen avond mijn brood voor mor gen vroeg niet komt brengen. Neen, mijn liefste juffrouw, antwoordde Je anne binnentredend en de deur achter zich slui tend. Ik kom u een dienst vragen. Ziehiere wat het is, juffrouw Lucie, zeide zij, Gij eijt naaister, en gij hebt mij eens gezegd, dat gij voor mij zoudt willen werken, indien ik het verlangde. Daar straks, ging Jeanne voort, ben ik voor bij een groot magazijn gegaan. Buiten, aan de uitstalling, lagen zeer goedkoope stoffen. Ik heb mij laten bekoren en heb een stuk stof gekocht, bijna voor niets. Dan is het een japon, die gij mij wilt te ma ken geven Ja, juffrouw Lucie, als gij zoo goed wilt zijn, mij dien dienst te bewijzen Leg het daar neer. Ik zal eerst dit stuk af werken en dan zal ik u de maat nemen. Ilebt gij den tijd om een oogenblik te wachten Lucie deed haar naald met koortsachtige be drijvigheid door de stof gaan, van tijd tot tijd een blik naar de deur werpend en luisterend naar de minste geluiden op de trap. Jeanne zag wel, dat het meisje bekommerd was, doch zij kon de oorzaak dier bekommernis niet raden. Om ze te kennen, had zij ze- moeten ondervragen en hoe dat gedaan, zonder onbescheiden te zijn Is het reeds lang, dat gij u met de naald be De minister zegde zijn medewerking toe, hoe wel moet worden voorkomen, dat de Zuiderzee ontijdig wordt leeggevischt. Hij spoorde verder de visschers aan zich te organiseeren, daar zon der organisatie in dezen tijd niets meer te berei ken valt. BEEN AFGEKNELD. Woensdag is op de Laakbrug te Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. Sinds eenige dagen is aan de brug aan het werk de schilder J. R., wo nende aan de Obrechtstraat. De brug moest wor den geopend en de schilder bleef tot het laatste oogenblik aan den arbeid, ondanks de waarschu wing van den brugwachter. Vermoedelijk heeft hij zier even te laat terug getrokken en werd zijn broekspijp door een der tandraderen gegrepen. Het linkerbeen werd daarop door de machine gegrepen en afgekneld. In deerniswekkende toestand werd de man door den Geneeskundige Dienst naar het zieken huis gebracht. DIEFSTAL VAN EEN GELDKISTJE. Te Grootegast (Gron.) is een brutale diefstal gepleegd. Een melkrijder liet zijn melkwagen een oogenblik onbeheerd staan om naar een boer derij te gaan, die op eenigen afstand van den weg is gelegen. Hij keek toevallig om en zag een man bij zijn wagen staan. Daar hij vermoedde, dat deze het wel eens op het zich in de kar be vindend geldkistje kon gemunt hebben, ging de melkslijter terug. Zijn vermoeden bleek waar- heid te bevatten. De dader was inmiddels echter) op de fiets gestapt en verdwenen, en kon nietj meer worden achterhaald. De melkslijter waar schuwde de politie te Grootegast, die den achter volging van den dief inzette en er inderdaad in slaagde deeen later te Twijzel op te sporen en te vatten. De man werd naar Groningen overge bracht, waar hij ter beschikking van de justitie i9 gesteld. Nader meldt men nog, dat eich een soortgelijk geval eenigen tijd geleden te Garmer- wolde heeft afgespeeld. Daarbij heeft de dief echter getracht zijn slachtoffer bewusteloos te slaan. Onderzocht wordt of de thans aangehou dene ook daarvan de dader is. SCHADE DOOR NACHTVORST. De kersen te Uden, die dit jaar zoo'n overvloe digen oogst, beloofden zijn door de nachtvorsten de laatste dagen, grootendeels vernield. Van de zwarte bessen zal evenmin veel terechtkomen. Ook te Zundert hebben de nachtvorsten groo te schade aangericht in de. aanplantingen van framboozen en aardbeien. Vooral de vroege aard beien hebben veel te lijden gehad. In het alge meen zijn de vooruitzichten van den fruitoogst voor Zundert en omstreken een centrum van fruitteelt allerbedroevendst geworden. BESTRIJDING VAN DE DANSWOEDE. Wij lezen in de Rsb. het volgende bericht Eindelijk komen er steden, die de danswoede eens serieus gaan bestrijden. Met ingang van 16 Mei worden te Eindhoven verscherpte maatregelen tegen het clubdansen genomen. Aan clubdansen mogen alleen deeine- zin Tjonge, daar zit spirit in! Deze habaK.Tis werkelijk waar; Dook ik liever nog dan 'n sigaar. DRAGON PURE VIRGINIA SHAG Goedkoop door haar angzamen brand Pittig en roch niet zwaar Voor pyp oj eigaret iGPuno - ÖPOn i«&e t' men zij, die ingeschreven staan op de bij den commissaris van politie ingedeelde lijsten. Voorts moeten zij in het bezit zijn van een door „Bevolking" af te geven identiteitskaart met fo to. Op de derde plaats mogen aan het clubdan sen geen personen beneden de achtien jaar meer deelnemen, tenzij ouders of voogden op de ach terzijde der kaart schriftelijk hun toestemming daartoe hebben gegeven. BUITENLAND. zighoudt, mijn liefste juffrouw vroeg zij eens klaps nieuwsgierig om iets te vernemen uit het verleden van het meisje. Reeds bijna zes jaren, Moeder Lize, ant woordde Lucie. Gij hebt uw vak te Parij9 geleerd Het eigenlijke vak, ja. Maar ik had reeds het naaien geleerd in het Vondelingenhuie, waar ik groot gebracht ben. Bij het hooren van die woorden, voelde Jeanne een siddering door haar leden gaan. Gij zijt groot gebracht in een vondelingen huis vroeg zij met belangstelling. Ja, Moeder Lize, antwoordde het meisje droevig. Ik heb nooit vader noch moeder ge kend. Men heeft mij, toen ik nog klein was, neer gelegd bij het Vondelingenhuis. Te Parijs stamelde Jeanne met bevende stem. Lucie, geheel bezig met haar werk, kon de die pe ontroering niet bemerken, die zich op Jean- ne's gelaat afteekende. Is dat lang geleden Een-en-twintig jaar. Een-en-twintig jaar herhaalde Jeanne, die door de verre herinnering zich teruggebracht voelde in haar dagen van smart. Hoe oud zijt gij? Volgens hetgeen men mij gezegd heeft, moet ik ongeveer twee-en-twintig jaar oud zijn. Weet gij, «of gij verlaten geweest zijt door uw ouders, of wel door vreemdelingen, aan wie uw ouders u toevertrouwd hadden Dat weet ik ook niet. Men mag aan de kin deren niet meedeelen in welke omstandigheden zij neer gelegd zijn. De persoon, die een kind neergelegd heeft of de lasthebbende van dien persoon moet het komen opeischen, mits dien datum en het uur der neerlegging kunnende op geven en de teekens bij het linnen gevoegd, om latere nasporingen te vergemakkelijken. Dus, hernam Jeanne, gij weet niet of er lee- kens van dien aard voor u bestonden Er bestonden er, ik weet het. En zoo gij vroegt om ze te kennen Ik zou geen antwoord krijgen. Maar die naam van Lucie, dien gij draagt vroeg Jeanne sidderend. Ik ben bij het Vondelingenhuis neergelegd op den dag van St. Lucia. Misschien heeft men mij daarom dien naam gegeven. Alzoo, het is bij toeval, dat eij Lucie heet, dacht Jeanne, die haar hart voelde ineenkrim pen. En ik die half geloofde., die hoopte eonder te weten waarom.. Welaan, 't is uit met mijn SCHADE AAN DEN WIJNOOGST. Eerst thans is de groote schade, die de vorst van 10 en 11 Mei aan den wijnbouw langs de Mosel, de Saar en de Ruwer aangericht heeft, geheel te overzien. Op vele plaatsen heerschte in het dal een koude tot drie graden onder nul. Op deze plaatsen is de oogst totaal vernield. De schade is daardoor zoo groot, dat het eenige da gen te voren voortdurend geregend heeft, waar door alles natgeworden was en daarna met een ijskorst werd bedekt. Gemiddeld is vijftig tot zestig procent van den oogst vernield, op som mige plaatsen zelfs tachtig of honderd procent. In geld wordt de schade van deze beide dagen vorst geraamd op 25 tot dertig millioen Mark. In het Zevengebergte is de wijnoogst voor 80 procent verloren. Op sommige plaatsen heeft de vorst zoo groote schade aangericht, dat de gevolgen ook het volgend jaar nog merkbaar zullen zijn. 1000 ZEEHONDEN IN DE GOLVEN. Volgens een te Vardo> ontvangen telegram van het s.s. „Heimland I" is de motorrobbenjager „Oiland" van Ibbestad op 23 April j.l., vergaan met ongeveer 1000 zeehonden aan boord. De op varenden zijn gered. „WILD WEST" IN NEW YORK. In een drukke straat in de financieele wijk van York is een gevecht geleverd, dat aan het Wilde Westen herinnert. Vier bandieten overvie len op de 14e verdieping van een kantoorgebouw droomen. Ik heb gedaan met mijn werk, Moeder Lize, zeide Lucie, het kleed op de tafel neerleggend. Ik zal u de maat aannemen. Op dit oogenblik hoorde men stappen op de trap. Lucie snelde naar de deur welke zij open de, en luisterde, terwijl zij het hoofd buitenstak. Jeanne had de plotselinge verandering be merkt. Gij verwacht iemand, juffrouw Lucie vroeg zij. Ja, Moeder Lize iemand, dien ge kent. Wie dan Mijnheer Lucien. Gij hebt hem hier verschei dene malen gezien. Ha, de jongeman, die hier tegenover u woont Ja mijn aanstaande, Moeder Lize, en ik verwacht hem met een ongeduld, dat gij ge makkelijk zult hegrijpen, wanneer gij zult we ten, dat hij vandaag, dezen morgen een bezoek is gaan afleggen, ten einde een betrekking te be komen, waarvan ons geluk zal afhangen. Wordt hem de betrekking verleend, dan trouwt Lucien met mij binnen hot jaar..hij heeft het mij be loofd. Ik begrijp., ik begrijp u, mijn allerliefste juffertje, maar gij moet niet ongerust zijn. Zoo u verloofde u laat wachten, dan is het, dat hij door de een of andere zaak weerhouden wordt... hij zal u weldra goed nieuws komen meedeelen. Tenzij hij niet geslaagd is, en hij niet durft weerkeeren, om mij een bittere teleurstelling aan te brengen, hernam Lucie droevig, victorie l Waarom u zulke gedachten in het hoofd te halen Wat wilt ge Wij hebben geen geluk Dat zal niet altijd zoo blijven. Ik zou dur ven wedden, dat het goed nieuws zal zijn. Dat God u verhoore Ik hoop nog. Komaan, laat ik u de maat nemen. En Lucie met haar meter gewapend, begon de brooddraagster de maat te nemen. Opnieuw weerklonken stappen op de trap. O dezen keer ben ik wel zeker, dat ik mij niet bedrieg riep het meisje uit, bleek van ont roering. Hij is het Lucie had dien volzin nog niet uitgesproken, of de deur ging plotseling open, en de zoon van Lucien Labroue; stormde de kamer binnen. 'Zijn gelaat straalde van geluk. Victorie, lief ste Lucie riep hij vroolijk uit, (Wordt vervolgd.;

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1