IJ. KEÜSS I 19e Jaargang Vrijdag 25 Mei lvz8 (\'o. 43. 489 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR W1 ERIN GEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KKUSS Laat 125 - ALKMAAR. ■RBHBBBB B DRAGON' ■WIERINGER COURANTifi UITGEVER CORN. J. BOSEER, WIERINGEN DINSDAG en VRIJDAG. VERSCHIJNT ELKEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippoly tushoel Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. een waarborg voor de kwaliteit. BINNENL. NIEUWS. KERK INGESTORT. Maandagavond laat stortte met donderend geweld het middenschip van de sedert jaren on gebruikt staande kerk der Protestantsche Ge meente te Dongen (N. Br.) ineen. Steenen en balken kwamen overal in het rond neer, vooral op den openbaren weg, waar even wel door het reeds gevorderde uur, gelukkig geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. Eenige jaren geleden werden door het Rijk voor de reparatie van het kerkgebouw gelden be schikbaar gesteld, doch later werd het desbe treffende besluit ingetrokken. Het overblijvend gedeelte van de kerk baart geen zorg voor dc openbare veiligheid. KOEIEN TEGEN EEN ZWAAN. Eenige wandelaars waren Zondagmiddag om streeks 4 uur in de Kapper Allee te Zutfen ge tulge van een zonderling gevecht. Een zwaan die vermoedelijk uit Zutfen's grachten was ge komen, liep door een wei te waggelen. De krci en in de wei, een twaalftal kwamen op het dier af zij sloten de zwaan in een steeds nauwer wordenden kring in en hebben het arme beest met horens en pooten vrijwel vermorzeld. D^ wandelaars, die nog probeerden de koeien te verdrijven, maakten vlug beenen. want de die ren brieschten woedend en wilden hun prooi niet laten ontglippen. LANDARBEIDERSGEZINNEN NAAR ZUID FRANKRIJK. Onlangs zijn door gemoeiing van de ree-er ringscommissie voor emigratie van landarbe*! ders 7 Nederlandschc landarbeidersgezinnen naar Zuid-West-Frankrijk vertrokken. Fron sche landbouwgroepen hebben verzocht cm im migratie van nog een 25 gezinnen, en wel in den loop van dezen zomer, welke dan dadeliik or de bouwboerderijen geplaatst konden worden. De regeeringscommissics heeft echter beslo ten, de resultaten met de geëmigreere gezinnen eerst af te wachten. Wel zullen denkelijk in Juli nog 4 gezinnen vertrekken. FEUILLETON. HAHNA oo No. 59. Hij rekende op de aanstaande opening der fa briek te Courbevoie, om de betrekkingen tus- schen hem en juffrouw Harmant te onderbre*- ken of ten minste zeldzamer te maken. Wanneer zij mij slecht van tijd tot tijd zal zien, dacht hij, zal zij niet meer aan haar gril denken. De gebeurtenis scheen hem eerst gelijk te geven. De opening der fabriek kwam, voor een oo- genblik, Mary's liefde niet uitdooven, doch on derbreken. Lucien kwam slechts zelden in het huis in de rue de Murillos. Het toezicht der werken ver- eischte voortdurend zijn aanwezigheid te Cour bevoie. Mary leed in stilte door die afzondering, doch soms haar gevoelens niet kunnende weerstaan ging zij, onder het een of ander nietig voorwend sel, haar vader in de fabriek bezoeken, om Lu cien te zien en eenige woorden met hem te wisselen. Op een Zaterdagavond kreeg de zoon van Ju les Labroue een brieif van zijn vriend Georgc Darler. De jonge advocaat noodigde hem ten eten voor den volgenden dag. Hij had, schreef hij hem een belangrijke mededeeling te doen. Den volgenden dag, op het vastgestelde uur kwam Lucien in de rue de Bonaparte. Hij vond bij Georges den schilder Etienne Castel. Deze had van zijn gewezen pleegzoon verno men, dat Lucien een plaats bekomen had in dc fabriek van Paul Harmant. Ik wensch u geluk met uw vooruitgang mijnheer Labroue, zeide hij hem de hand druk kend. Gij verdient het geluk, en ik geloof, dat een schoone toekomst voor u openstaat. Ik geloof het ook, mijnheer, ik hoop, het antwoordde Lucien en ik houd het niet verbor" gen voor u,,die mij zulk een groote belangstel ling betoont, dat ik grootsche plannen heb. Eens zal ik voor mijzelven beginnen te ONBEWAAKTE OVERWEG. Woensdagmiddag passeerde de heer H. Drent uit Usquert met zijn nieuwe Chevrolet-auto den onbewaakten overweg aan den Laanweg te Uit huizen juist toen de trein vertrok in de richting Groningen. Het gevolg was dat de auto werd gegrepen en 40 meter meegesleurd werd. De in zittenden, de heer D., zijn schoondochter en kleinkind kwamen er wonder boven wonder zonder noemenswaardig letsel af. De auto werd echter totaal vernield. PRINCIPIEELE DIENSTWEIGERING. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft Woens dag twee soldaten van het 10e reg. inf. te Eede, B. J. K. uit Zuidlaren en M. G. uit Amsterdam wegens principieele dienstweigering tot 10 maan den gevangenisstraf met ontslag uit don dienst veroordeeld. ONDER EEN MUUR BEDOLVEN. Toen de landbouwer F. Brands, te Berghem, bij een verbouwing van zijn woning een muur ondergraafde, viel deze plotseling om, met het gevolg, dat hij den muur op het onderlijf kreeg Op zijn gekerm kwam een buurvrouw toegeloo- pen, die hem uit de hachelijke positie verloste Dedelijk werd geneeskundige hulp ontboden Zijn toestand is levensgevaarlijk. STRENGE NACHTVORST. In den Haarlemmermeerpolder, heeft het we der zoo hard gevroren, dat voor een groot deel de aardappelen waardeloos zijn. DE VERJAARDAG. Mijn vrouw zou eenige dagen geleden veertig jaar worden. Derhalve kreeg ik, haar eerwaar de echtgenoot, het benauwd. Moest ik haar een sieraad vereeren Moest er een taart komen met veertig vredig brandende kaarsjes Ik overlegde bij mijzelf een veertigste ver jaardag was toch geen jubileumsdag gelijk dc vij f-en-twintigste Neen wie een vrouw, gelijk de mijne er een is, op haar veertigsten verjaardag met een on beklemd gemoed durft gelukwenschen, is een held. Want zijzelve beschouwt zoo'n gelukwensch als een soort rouwbeklag. Maar mag men een vrouw noodeloos in een sombere stemming bren gen Neenmisschien was het be-ter struis vogelpolitiek te voeren en de heele zaak blauw- blauw te laten De kritieke dag kwam. Ik begroette m'n echt- geiioote aan het ontbijt recht, wat men noemt „hartelijk." Schat, mompelde ik, wat zie je er wee. leuk uit vandaagHet lijkt wel of je steeds jon ger wordt. Zij glimlachte, gevleid. Ik voel me ook zeldzaam goed, antwoord de zij. Als er een van ons tweeën in den laat sten tijd ouder is geworden, dan ben jii het.Weef je niet meer wat voor dag het vandaag is Is er dan wat bijzonders aan de hand, deed ik verrast. Maar mannetje.... ik ben immers jarig f Ik word, dat weet je toch wel, acht-en-dertig vandaag l Hoe is 't mogelijk zuchtte ik kind, je ziet er uit als acht-en-twintig Nu, van harte hoor I En ik probeerde haar liefderijk op het gladde voorhoofd te kussen. Toen kocht ik een schoon sieraad en een ver jaardagstaart met acht-en-dertig vredige kaars jes. 's Avonds werd het groot feest het wemel de van vrienden, vriendinnen, kennissen en fa milieleden. Oh. ik werd ziek van de gelukwen - schen met „zoo'n jonge vrouw Toen allen weg waren, nam mijn vrouw mij nog even heel apart. Ik moet je wat biechten, vleide zij,ik ben vandaag niet acht-en-dertig.maar negen- en-dertig geworden Waarom niet veertig lachte ik. Ook zij lachte. Niet van harte. Zij had een traan in de oogen. Ach, zuchtte zij, laten wij niet al te dwaas aan ons een-en-veertigste beginnen. Toen doofde het laatste kaarsje, met een ver wijtenden blik in zijn vlammetje. BUITENLAND. OM EEN VERZEKERINGSUITKEERING. Het zeldzame feit, dat in een proces beidr partijen niets liever zouden zien dan te verlie zen, doet zich op het oogenblik in Berlijn voor Een meubelhandelaar had eenigen tijd geleder een levensverzekering gesloten, maar weigerd' de premie te betalen, bewerende dat hij dooi den levensverzekeringsagent was bedrogen Verschillende familieleden bevestigden dit en de verzekeringsmaatschappij rekende er reeds op het wegens nietbetaling der premie begon nen proces te zullen verliezen. Plotseling is echter de meubelhandelaar overleden en thans verklaren de familieleden zich bereid om de achterstallige premie te betalen, terwijl de ver zekeringsmaatschappij nu gaarne het, verlie der premie zou willen afschrijven om de- verze keringssom te redden. Men is benieuwd naar den uitslag van dit proces. VECHTPARTIJ IN EEN RECHTZAAL. fTe Breslau werd een politie-beambte in een proces als getuige gehoord. De beklaagde vobr wien de verklaringen van den beambte zeel* on aangenaam waren, werd hierdoor zoo woedend, dat hij plotseling de zware zondersbank naai den getuige toeslingerde, over de ballustradc sprong en den man begon af te ranselen. Eerst nadat de beklaagde' danig had kennisgemaakt met de gummiknuppels der gendarmen, en hii was geboeid, kon hij worden weggevoerd. De zaak werd verdaagd. SPRINKHANENPLAAG IN PALESTINA. Deze en de vorige week hebben enorme drom men sprinkhanen zich neergelaten op de plaat sen Tiberias en Nazareth en bij den berg Tabo-r in Palestina. Troepenafdeelingen. voorzien var werken. Zoudt gij eraan denken, om eens de fabriek van uw vader, te Alfortville, weder op te bou wen Ik' denk er zeker aan. Dat is een plicht dien ik mij opgelegd heb en waarin ik niet zal tekort schieten. Zoodra ik de noodige som zal gespaard hebben, om de fabriek op kleine schaal te begin nen, zal ik dit doen. De nagedachtenis mijns vaders zal mij onder steunen. Ik wensch u geluk mot dat besluit, vriend sprak Georges het getuigt van uw kinderlief de en van uw goed hart. De eerzucht, zoo begre pen, is een edele zaak. Daar wij nu toch aan het verleden denken, zal ik verslag geven van de nasporingen, welke gij mij verzocht hebt te doen aangaande die vrouw, veroordeeld voor brand stichting. en moord. Jeanne Fortier Ja, Jeanne Fortier. Schuldig of niet, die ongelukkige vrouw heeft veel geleden. Wat andere veroordeelden lijden, denk ik. Veel meer.Na haar veroordeeling is zij krankzinnig geworden. Krankzinnigriepen Lucien en Etienne Castel tegelijkertijd uit. Ja, en zij is van het verstand beroofd, tien jaar in de Salpétriére gebleven. Zij is er niet meer Neen. Een brand, gedurende het beleg door een houwitser gesticht, en die he-t paviljoen be reikte, waar zij woonde, heeft op haar zulk een vreeselijken indruk gemaakt, dat haar geheu gen weer opgewekt werd, en met het geheugen ook het verstand. Toen werd zij naar de gevangenis van Cler- mont gebracht, waar zij haar geheele leven moest doorbrengen, want zij was veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Doch twee maan den geleden, heeft zij de waakzaamheid der ge vangenbewaarders verschalkt, en zij ie ontsnapt In het kleed van een der zusters, die met den ziekendienst belast zijn. Ontsnaptriep Etienne Castel uit. En heeft men haar spoor niet teruggevonden Tot nu toe niet, doch het is niet -onwaar schijnlijk, dat zij gevlucht is, om zelf haar zoor en dochter op te zoeken. En dit doende zal zij zichzelve overleveren. Arme vrouw 1 herhaaJde Lucien, arme moe der! Eenige dagen geleden, sprak men mij over haar. >L Wie vroeg Georges. Een vrouw, die vroeger het proces gevolgd heeft. Zij zeide mij, dat Jeanne Fortier inder daad twee kinderen had. Welke vrouw zeide u dat vroeg de schil der nieuwsgierig. Een brooddraagster, die men in de wijk Dauphine Moeder Liize noemt, doch die eigen lijk Lize Perrin heet. Het onderwerp van het gesprek scheen daar mee uitgeput, en Etienne Castel zeide tot Ge orges Wanneer komt gij uw schilderij zien Aanstaande week, mijn vriend. Verwittig mij den dag te voren, opdat ik thuis zal zijn. Van dit oogenblik af, liep het gesprek over dc schilderkunst en over de kunstenaars. De maaltijd liep vroolijk af. Lucien vergat niet, dat hij aan zijn verloofde beloofd had, zoo vroeg mogelijk te komen. Lucie wachtte, in gezelschap van Moeder Lize die haar onafscheidbare vriendin was geworden Toen zij Lucien Labroue de kamer zag binnen treden, wilde zij uit bescheidenheid vertrekken Blijf maar, moeder Lize, zeide de nieuw aangekomene't is vandaag feest voor mijn liefste Lucie en gii zult er ook uw deel van heb ben. Moeder Lize, sprak Lucien na een oogen blik, herinnert gij u, dat wij twee of drie weken geleden, toen ik van mijn vriend kwam, gespro ken hebben over die ongelukkige vrouw, die ver oordeeld is voor een misdaad, waaraan ik haar onschuldig denk Ja, ja, ik herinner het mij, antwoordde zij met ontroerde stem. Ik had u beloofd naar die vrouw te infor meeren, ik heb het vernomen door mijn vriend Georges Darler, den advocaat, wien ik verzocht had mij te doen weten, in welke gevangenis Je anne Fortier opgesloten was. En hij heeft het vernomen Ja. De ongelukkige heeft na tien jaar krank zinnig te zijn geweest in de Salpétriére, haar verstand teruggekregen en men heeft haar naar Clermont overgebracht en zij is twee maan den geleden uit haar gevangenis ontsnapt. Ontsnaptriep Lucie uit. Dan is zij vrij Ja, doch waarschijnlijk niet voor lang want men veronderstelt, dat zij gevlucht is, om haar kinderen op te zoeken en men rekent op een onvoorzichtigheid harentwege, om haar op nieuw aan te houden en naar de gevangenis te vindt je ïoverdrev/eo. Maar zonder m'n pijpje J)BAGON:Shag, zou in niet Kunnen leven. VIPGIMIA SHAG ictl.ptr *ons Riibbouih ma miua Pitna en Geuno Voor pijp tn cigaret vlammenwerpers, hebben thans de sprinkhanen op enkele punten samengedreven en de insec ten daar geheel vernietigd. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Een Fransch verkeersvliegtuig van de lijn Parijs—Berlijn is gistermorgen even na den start van de Keulsche vlieghaven in de lucht in brand gevlogen. Er was 700 liter benzine aan boord. Het vliegtuig verbrandde totaal. De drie inzittenden, de bestuurder, de mecano en een dameupassagier, kwamen om het leven. Over het ernstige vliegongeluk vernemen we nog dat het toestel ulaats biedend voor 14 personen slechts door één passagier, mevrcuw Mark, uit Wetten had aangevraagd, te Beelijn wonend, bezet wa9. De leider van het vliegveld zag, op 3 K.M. af stand, op een hoogte van ca. 500 m, het vliegtuig steil omlaag ging. Toen het to-estel ter aarde sloeg, vloog het in brand. Men vermoedt, dat de bestuurder de machine op het laatste oogenblik trachtte op te vangen. Bestuurder is de Franschman Charpentier, die jarenlang tusschen Frankrijk en Marokko vloog. TEGEN DE ONZEDELIJKE BOEKEN. Wanneer de buitenlanders, die dezer dagen Parijs bezoeken, een beetje geluk hebben, kun nen zij misschien den langzamerhand bekend geworden Abbé Bethleem op de boulevards be zig zien met zijn campagne tegen de onzedelijke lectuur. De geestelijke, niet voldaan over de slappe wijze, waarop de overheid optreedt tegen de verspreiding van pornografische geschriften, is persoonlijk tot daden overgegaan en heeft reeds een paar malen onzedelijke geschriften of illustraties van de uitstallingen voor de' kiosken of boekwinkels weggerukt en in het openbaar verscheurd. Hij werd dan telkens met een boete voor deze, naar de geldende regelen ongepaste actie gestraft. Maar de abbe heeft wel wat geld voor het goe- brengen. Jeanne sidderde. Zij wendde het hoofd af, om haar doodsche bleekheid te verbergen. Meer dan ooit begreep zij, dat zij moest zwij gen en zich verscholen houden. HOOFDSTUK V. Lucien Labroue had zijn vriend pas sedert tien minuten verlaten. Georges sprak nog over hem met zijn gewezen voogd Etienne Castel, toen een hevige ruk aan de bel hun onderhoud kwam storen. Bijna op hetzelfde oogenblik kwam de oude dienstbode Madeleine binnen. Mijnheer, zeide zij, 't is mr. Paul Harmant en zijn dochter. Ik heb ze naar den salon gebracht. Sapperlootriep Georges uit, dat is een bezoek, dat ik volstrekt niet verwachtte voor al vandaag niet. Mijn beste voogd, voegde hij er bij, zich tot Etienne richtend, ik zal u doen kennis maken met een der grootste industriee- len van onzen tijd, den patroon van mijn vriend Lucien Labroue. Ik zal verheugd zijn hem te zien. Beiden begaven zich naar den salon. Mijn waarde heer Harmant en u, mejuf frouw, wee9 welkom, zeide Georges, dend milli- onnair de hand reikend en voor het meisje bui gend dit Is een bezoek, dat mij verheugt. Ik kom, mijn beste advocaat, u mondeling antwoorden op den brief, dien gij mij vóór eeni ge dagen gezonden hebt, hernam Paul Harmant. ïnplaats van u te schrijven, hernam Geor- fes, had ik u zelf moéten komen bedanken, en aar. u, mejuffrouw Mary, voor de goede ontvangst die gij mijn beschermeling bereid hebt. Ik was het van plan, doch drukke bezigheden hebben mij belet een plicht te vervullen, die tegelijker tijd voor mij een genoegen was. Verontschuldig mij, en sta mij toe, u den uitstekenden vriend voor te stellen, die mijn voogd geweest is, Etien ne Castel, wiens naam gij zeker kent. Ik ken niet alleen den naam van mr. Cas tel, antwoordde Mary, maar ook verscheidene zijner schilderstukken, en ik bewonder zijn talent. Georges hernam Ik kan u niet zeggen, mr. Harmant, hoe gelukkig ik geweest ben te^ verne men, dat mijn vriend Lucien TLabroue in uw huis aangenomen is. Ik ben u ten zeerste dank- r-f -ff Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1