JEAHHA I. R. KEUSS TABAK 19e Jdai gang Vrijdag 1 Juni 1028 [No 44. .IBIS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR llPI WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR. «WIERINGER COURANTm UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN DINSDAG en VRIJDAG. VERSCHIJNT ELKEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTlëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. een waarborg voor de kwaliteit. KAUWEN MAAR 1 Volgens de Amerikaansche handelsstatistiek is de uitvoer van kauwgummi sedert 1914 van 200.000 tot op 2 millioen dollar, dus tot op het 10-voudige gestegen. HET EINDE DER WERELD VERWACHT. Te Jeruzalem heeft een groote menigte den nacht van Maandag op Dinsdag onder den bloo- ten hemel door gebracht in afwachting van den ondergang der wereld, die tegen Dinsdag was voorspeld. De ondergang zou volgens deze voor spellingen beginnen met een aardbeving. De ont steltenis onder de menigte werd buitengewoon groot, toen kort na middernacht een hevig on weer losbarstte, hetgeen voor Palestina in dezen tijd van het jaar een ongewoon verschijnsel is. Naarmate de Dinsdag verstreek, werd de stem ming echter rustiger en tegen den avond begaven de meesten zich kalm naar huis. BINNENL. NIEUWS. AUTOBUS MET 16 PERSONEN TE WATER. Zondagnacht is tusschen Rotterdam en Nieu- werkerk a. d. IJsel een autobus met 16 passagiers van den dijk gestort. Verscheidene hunner liepen min of meer ernstige verwondingen op. Door een andere bus werden zij naar 't ziekenhuis aan den Goolsingel te Rotterdam vervoerd en daar ver bonden. EEN „ERNSTIG" VERGRIJP. Het gebeurde dezer dagen in de omgéving van Nieuwveen. Een dienstbode was met een angst vallige nauwgezetheid aan den oever van een snellen vliet i.c. het helder kabbelende water van Vader Rijn, haar mal9che slakropjes aan hel wasschen en wel op dusdanige wijze, dat eenige blaadjes het niet konden houden' onder de be drijvige handen van het ijverige meisje en lustig gingen dansen op de speelsche golven, niettegen staande in de politieverordening der gemeente verboden wordt het Rijnwater te verontreinigen. Doch er is nog politie Eén dezer dienaren had het snoode spel der soepele blaadjes waargeno men. Doelbewust en doordrongen van de waardig heid, welke hij bekleedt, en overtuigd van de hei ligheid zijner zending stapte hij op het arme meisje af en maakte prcesverbaal op in optima FEUILLETON. o-o No. 60. Dankbaar, onderbrak Mary, het schijnt dat wij het moeten zijn te uwen opzichte. Mijn vader verzekert, dat gij hem een waren dienst-bewezen hebt, met hem mr. Labroue aan te bevelen. Ik dacht wel, dat dit het geval zou zijn. Ik mag zelfs zeggen, dat ik er reeds zeker van was, want ik kende de groote en ernstige hoedanig heden van mijn vriend. Hij is u niettemin ver plicht en beschouwt u als zijn redder en hij heef! gelijk. Hadt gij hem de hand niet gereikt, hij zou zich aan de wanhoop overgeleverd hebben. Lucien heeft veel geleden, zonder het ooit ver diend te hebben. Het was tijd, dat een beetje ge luk de wonden kwam heelen in zijn ziel, gesla gen door een droef verleden. De gewezen meesterknecht was eensklaps in zonderlinge verlegenheid gebracht door de woor den van den advocaat. Hij wilde opstaan om te vertrekken toen Mary, wie alles, wat den geliefden man aanging, groot belang inboezemde, het woord nam. Lucien heeft geen familie, nietwaar zeide zij. Neen, mejuffrouw, een misdaad heeft hem tot wees gemaakt. Een misdaad riep zij uit. Hij heeft mij daar niets van gezegd. Vader, heeft hij er u van ge sproken Zeker, mompelde de millionnair, doch ik heb het niet noodig geoordeeld u die droeve ge schiedenis te verhalen. Waarom) Lucien is ook mijn bescherme ling, en ik wensch de beproevingen te herkennen, die hij doorstaan heeft, om evenals gij te zorgen, dat hij ze zal vergeten. i Dat is een braaf kind, dacht Etienne Castel, die beurtelings vader en dochter aanzag. Mary ging voort - Gij zeldet daar, mijnheer Darier, dat een misdaad mr. Lucien tot wees gemaakt heeft Ja, mejuffrouw. Een vreeselijk drama heeft hem zijn vader ontnomen, want zijn moeder was reeds sedert lang dood. Vertel mij dat drama. forma, wegens verontreiniging van de rivier den Rijn. Tableau 1 Wat zal deze ijverige dienaar het druk krijgen in het najaar, als de vallende blaadjes der hoo rnen deze gewichtige overtreding zullen begaan. DE ZUIDERZEEWERKEN. Vanwege den Rijkswaterstaat is Woensdag aanbesteed het bouwen van een dieselgemaal en een schutsluis met aansluitende dijk-, grond- en andere werken in den bestaanden bouwput bezui den den Oever onder de gemeente Wieringen. Laagste inschrijver L. v. d. Valk, Heemstede, 578500. KINDERRIJKDOM. Het gezin van den heer J. van der Horst te Waspik werd Maandag vermeerderd met een drieling. Zoowel de moeder als de kinderen va ren wel. Vermeldens waard is het zeker dat in de maand Februari van dit jaar in de gemeente Waspik eveneens een drieling werd geboren en dat enkele jaren geleden een gezin zelfs met vier wereldburgers tegelijk werd vermeerderd. DOOR STOOMTRAM OVERREDEN. Op den Haagweg te Loosduinen is Woensdag morgen tegen 11 uur een droevig ongeluk ge beurd. Op dien tijd wandelde daar een vrouw met haar 4-jarig dochtertje, A. S. geheeten. Bij de Evertsenstraat gekomen, liep het kind van haar moeder weg en stak de straat over. Juist op dat oogenblik naderde de stoomtram. De machinist kon een ongeluk niet voorkomen en het kind werd, voor de oogen der verschrikte moeder door de machine overreden. Deerlijk verminkt werd de kleine onder de stoomtram uitgehaald. Het bleek, dat de dood terstond was ingetreden. Een tragische bijzonderheid is nog, dat het kind juist dien dag jarig was. GASBEDWELMING TE BAARN. Te Baarn heeft zich een ernstig geval van gas- bedwelming voorgedaan bij de familie Heem aan de-Schoolstraat. Terwijl de familie te bed lag is het gas door een scheurtje in de leiding ontsnapt met het gevolg, dat de vrouw en een der kinde ren reeds zoodanig bedwelmd waren, dat genees - kundige hulp moest worden ingeroepen. Doordat de man wakker werd en het gevaar bemerkte, kon erger worden voorkomen. VERSTORING VAN EEN GODSDIENSTIGE SAMENKOMST. Te Beetsterzwaag werd Zaterdagavond in een tent in het bosch een conferentie van den Vrijz Christelijken Jongeren Bond gehouden, bijge woond door omstreeks zeventig personen. Tijdens die cenferentie werd de goede gang van zaken op ergerlijke wijze verstoord door een groep andersdenkenden. Men trachtte steunpalen van de tent uit don grond te trekken en als er een spreker aan het woord was, werd die gestoord door geschreeuw De V.C.J.B. was voornemens na afloop der le zingen een kampvuur te ontsteken, doch moest daarvan afzien, doordat anderen zich niet had den ontzien, het ontijdig te doen branden. KIND DOOR WATERSTRAAL GEDOOD. Zaterdagmorgen halftwaalf zag de 2-jarige Mi- chiel Loch, wonende op een hofje aan het Broers- veld te Schiedam, kans aan een waterleiding^ kraan te drinken. De kraan ging geheel open, zoodat de knaap plotseling een sterken straal water in den keel kreeg, waardoor de knaap be wusteloos neerviel. Een direct ontboden genees heer stelde den dood van het jongetje vast. Ik kan het u in eenige woorden verhalen. Jules Labroue, zijn vader, kwam terug van een korte reis. Te Alfortville aangekomen, midden in den nacht, werd hij vermoord, op het oengenblik, dat hij zijn brandende fabriek binnentrad. Maar dat is verschrikkelijk stamelde Ma ry bevend. Nietwaar, vader De valsche Paul Harmant vermande zich tegen de ontroering, die hem beving, en antwoordde met een stem, welke hij poogde vast te doen schijnen Ja, verschrikkelijk. En, hernam, Mary, wie waren de moorde naars en de brandstichters Een en dezelfde persoon, indien men hef vonnis der justitie moet gelooven een vrouw De bewaakster der fabriek. Zij werd door het, as sisenhof veroordeeld tot levenslangen dwangar beid. Die vrouw was een monster riep Mary uit. met een gebaar van afschuw. Tenzij zij een martelares is, mejuffrouw, hernam Georges Darier. Na zekere inlichtingen aan Lucien gegeven door de zuster zijns vaders, een brave vrouw, die hem heeft grootgebracht, is er in den geest van mijn vriend twijfel ontstaan over de schuld dier vrouw. Hoe kan mr. Lucien dan nog twijfelen De bewijzen schijnen hem niet voldoende. Hij gelooft aan een dier rechterlijke dwalingen, die wel eens meer plaats hebben. Hij hoopte van de veroordeelde, Jeanne Fortier, inlichtingen te bekomen, die hem op het spoor zouden krengen van den waren dader. Ongelukkig is het hem thans onmogelijk, die vrouw weer te vinden. De valsche Paul Harmant, voelde het koude zweet op zijn voorhoofd uitbreken. Hoe dat vroeg hij. bijna bits. De veroordeel de moet in de gevangenis zijn. Pas twee maanden geleden is Jeanne For tier uit de gevangenis van Clermont ontsnapt, waar zij opgesloten was. Ontsnaptherhaalde de gewezen meester knecht, bleek als een doode. Men zal haar chter spoedig weer aanhouden ging Georges Darier voort, tenzij zij ergens van ellende is gestorven, want zij moet zonder mid delen zijn. Deze morgen wist Lucien nog niets van de ontvluchting van Jeanne Fortier. Ikzelf heb ze hem daarstraks medegedeeld, terwijl hij hier was, want hij had mij verzocht, inlichtingen in te winnen. Hij Is bitter teleurgesteld, want hij PROVINCIAAL NIEUWS. OUDE NIEDORP. Op den 2den Pinksterdag geraakte spelende, in een onbewaakt oogenblik. een zoontje van den heer Th. Wijnker van 2 jaar in 't Veld in het water en werd er levenloos door zijn moeder uitgehaald. EEN GROOT CIRCUS TE HELDER. HELDER. Het Duitsche circus „Strassburger", een der grootste menagerieën van Europa zal binnenkort onze stad bezoeken. Dit reuzen circus, door de pers ook wel 'n Eu- ropeesche Barnum Baley genoemd, moet iets geweldigs zijn. De artikelen in de Arnhemsche bladen over dit circus, in welke stad met de Pink sterdagen voorstellingen werden gegeven, zijn zoo vol bewonderingen, dat wij niet nalaten kun nen er eenige punten uit over te nemen en ter k'ennis van onze lezers te brengen. De Arnhem sche Crt. schrijft onder meer Het talrijke publiek is van acht tot elf aan één 9tuk door geboeid, gespannen, vermaakt. Het heeft zich o heerlijke vermoeienis eigenlijk drie uur achtereen zitten verbazen met groote verbazing. In een ongelooflijk snel tempo en zon der één enkele hiaat zijn wij onthaald op een hon derdtal nummers, Hónderd nummers, stel U dat eens even voor. En bedenk dan. dat lang niet doorloopend in de drie maneges tegelijk werd gewerkt Daar zijn allereerst de roofdieren. Beren, die op de wip zitten, rolschaatsen door de manege, fiet sen, alles even correct, dank zij den dresseur F Adamsky, een groep ijsberen aan 't werk. De dresseur H. Petersen komt met een grooten troep Nubische leeuwen in de middelmanege. Het zijr. prachtige, vorstelijke dieren en de heer Peterser heeft hen volkomen onder appél hii laat zich door de koningin der wildernis omhelzen, teger, den grond slaan, enz. Uit artistiek oogpunt bekeken gelooven we wel dat we mogen zeggen, dat de specialiteit van dii circus is de paarden. Er zijn dieren van verschil lende rassen, allen prachtig onderhouden, fiere dravers. We krijgen ze het eerst te zien in het nummer „Postrijden met 8 paarden" in iedere manege. Nadat in de drie maneges verschillende ine keyacts ten beste zijn gegeven, verschijnen, he geleid door dresseurs in Arabische gewaden, ka meelen en drommedarissen in de ringen. Lang voordat we al het mooie en belangwekkend? ervan hebben afgekeken, moeten zij plaats maker voor de olifanten-kudde, die onder de hoede staat van Adriaan Singels en een helpster. pypje En voor verzer, Eer? fyne cigaret Die puike kwaliteit; Daar komt '1 toch op aan, Zal den ervaren rooker. Verbaasd doen staan! verwachtte veel van een gesprek met die vrouw. Maar, sprak de millionnair, in de veronder stelling, dat zijn voorgevoelens hem niet mislei den, vermag hij toch niets tegen den misdadiger, die door de verjaring gedekt is. Ik vraag u verschooning, mijnheer, hij zou veel vermogen. Indien de moordenaar, dank zij het gestolen geld, zich een eervolle plaats had verworven, zou hij hem straffen door de onthul ling der misdaad. In zekere gevallen staat de openbare bekendmaking gelijk met een veroor deeling en de schldige is reddeloos verloren. Dat zou niet meer dan recht zijn riep Mary uit. Moge God mr. Lucien in zijn onnernfcming beschermen en hem toelaten zijn vader te wreken Paul Harmant voelde zich terneergeslagen. De ge\yezen meesterknecht was opgestaan en had alzoo zijn dochter verplicht, zijn voorbeeld te volgen. Hij trachtte een einde te maken aan een gesprek, dat hem op de pijnbank legde. Gij verlaat ons zoen gauw, mijnheer Har mant, zeide Georges. Het spijt mij, doch het moet. Wij hebben nog verscheidene bezoeken af te leggen en het wordt reeds laat. Ik zal 't beproeven, mijnheer, zeide Etienne lachend. Vader en dochter verlieten de woning van den advocaat. Mijn beste voogd, zeide deze laatste tct den kunstschilder, weet ge wat ik ontdekt heb gedu rende het bezoek van mr. Harmant en van mejuf frouw Mary Wat vroeg Etienne. Dat de bevallige dochter van den millionnair met meer dan vriendschappelijk aandringen de zaak bepleit van mijn vriend Lucien. Eveneens gij, heb ik dat oenk bemerkt, on derbrak de schilder. En dat de indiensttreding van Lucien bij Paul Harmant veel verandering zal brengen in Mary's leven, want zij bemint hem, hernam de advocaat. Zijt gij ook van die gedachte Zeker. Nu, Lucien zou wel met haar kunnen trou wen. Dat geloof ik niet, hernam Etienne koeltjes. Waarom niet Terwijl gij aan het spreken waart, lette ik op den rijken fabrikant. Hij scheen gedwongen, verlegen, het was alsof hij niet meer wist wat te zeggen. Op zekere oogenblikken schenen de woor den van zijn dochter hem op de pijnbank te leg Met bijzondere onderscheiding moeten de num mers hoogeschoolrijkunst genoemd worden. Hei zijn Mej. Regina Strassburger en de heeren Karl en Hans Strassburger, die in den regel deze num mers verzorgen. In de „levende Paardencaroussel" krijgen we de heele weelde aan paarden en ponney's van dit circus te bewonderen. Men zou aan een nummer als dit eenvoudig niet uitgekeken raken. Tenslotte treden voor de pauze nog eenige tra- peze-artisten op. Het publiek heeft in fel-gespan nen aandacht naar de curieuze toeren van de „luchtgratiën" en de Nella's gekeken, en veel ge- aplaudisseerd. De nummers na de pauze zijn samengevat on der den naam „Olympia-renbaan". Allereerst moet hier melding gemaakt worden van het op treden van motorrenners en fietsers (de Adams en de Marions) in den „doodenring", zijnde een stijl houten cirkel. Dan gaan de acht Urmannis, die volkomen terecht de „vliegende menschon" worden genoemd, boven het net werken om ons ongelooflijke staaltjes van kracht en behendig heid te laten zien. Een groote chevalreske op tocht, waarin wat de costuums betreft, nagenoeg alle landen zijn vertegenwoordigd, waar nog ro mantische ridderlijkheid is te vinden. Prachtig zijn de Romeinsche wagenrennen on het Romeinsch staa-nrijden. Men kan er hoogelijk in waardeeren zoowel de volmaakte rijkunst van de „Romeinen" als de artisticiteit waarmee het geheel is opgezet. Bijzonder pakkend is het slot „Het levende projectiel". Hierbij wordt iemand uit een enorm kanon de dikste Bertha die er bestaat 20 M. in de lucht geschoten. Twee kapellen (strijk en blaas zorgen voor de muziek. Strassburger's Wereldcircus is, summa sum marum, iets geweldigs, iets van e en groot- scheepschheid, die in ons land „noch nie dage- wesen" i9. gen. En wat besluit gij daaruit Ik besluit, dat mr. Harmant andere inzich ten heeft. Hij gelijkt volstrekt niet op mejuffrouw Mary, die mr. HarmantZeker nietIk twijfel ten zeerste of hij wel goedhartig is. Hij bemint nochtans teeder zijn dochter. Zeker, hij bemint haar, doch op zijn manier en ik ben vostrekt niet zeker, of het de goede is. Paul Harmant schijnt mij een zelfzuchtig man van de ergste soort te zijn. Kortom, gij zijt hem niet genegen Ik beken het. Misschien heb ik ongelijk, een oordeel over hem te vellen, daar ik hem maar eens gezien heb. Doch gij weet, dat men zijn ge voelens niet meester is. Bij mij houdt het eerste gevoel de bovenhand. Welnu, mijn eerste gevoel is een gevoel van afkeer hij heeft een slechten indruk op mij gemaakt. Paul Harmant mag een verstandig man, een bekwaam werktuigkundige, een uitstekend industrieel zijn, hij is en zal nooit een openhartig man zijn. De toekomst zal 't be wijzen, dat ik gelijk heb. En nu, wat zoudt ge den ken van een wandeliing Wel, ik ben er gereed voor. De beide vrienden namen hun hoeden, staken een sigaar op en begaven zich nar het Luxem- bourg. Beiden bewaarden het stilzwijgen. Mary was eenigszins verlegen, toen zij dacht aan de stoutmoedigheid der voorstellen, welke zij tot haar vader gericht had, betreffende Lucien Labroue. De gewezen meesterknecht was onder den invloed van den schrik en de verrassing, welke het nieuws der ontvluchting van Jeanne Fortier hem veroorzaakt hadden. Jeanne Fortier vrijzeide hij bij zich zelf. Maar zij kan naar Parijs komen en mij ontmoe ten en herkennen dit is een verschrikkelijk ge vaar Ik zal dus altijd aan nieuwe angsten ten prooi zijnWie had, na één-en-twintig jaar, kunnen denken, dat ik er toe zou gebracht wor den tet moeten beven voor Jeanne Fortier en Lucien Labroue Indien Jeanne mij ontmoet, waarom zou zij ook den zoon van Jules Labroue niet ontmoeten Het toeval heeft ons ook met elkaar in aanraking gebracht, hem en mij. Hij zoekt schandaal te ver wekken, bij gebrek aan een andere wraakneming en zoo hij ontdekt, dat onder Paul Harmant zich Jacques Garaud verschuilt, zou het met zooveel moeite opgerichte gebouw instorten. Tk zou ver loren zijn en mijn dochter met mij. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1