minster,'(Londen), de zaal nabij Westminstei Abbey, waarin godsdienstige samenkomsten werden gehouden, is een kind gedood en werden zeven personen zwaar gewond. HET LOT VAN DE „ITALIA." Een volledig relaas van Nobile. Het bericht van Nobile over het ongeval van de „Italia" luidt als volgt Op 25 Mei te 10 uur 30 bevondt het luchtschip zich op een hoogte van 500 m, toen het plotseling zwaarder werd en snel omlaag viel. De aanra king met het pakijs duurde slechts twee minu ten. De stuurgondel en een deel van het boven stuk braken, terwijl het luchtschip in Oostelijke richting werd gedreven. Alle manschappen uit den stuurgondel vonden elkaar, als door een wonder .onder de brokstukken terug op het ijs. Ook lagen daar bijna alle gereedschappen. Op den avond van 30 Mei, toen men 12 km ten noordoosten van het eiland Foyn was aangeko men, scheidden de Italiaansche majoors Maria- no en Zappi en de Zweedsche geleerde Malgrin van hun kameraden en begaven zich, van levens middelen voorzien, op marsch in de richting van de Noordkaap (Noordoostland). Zij wilden trach ten 10 Km. per dag af te leggen. De andere léden der bemanning, die in het luchtschip zijn achtergebleven, moeten levens middelen voor minstens drie maanden en hun volledige uitrusting bij zich hebben. Ijsberen bij de Brandybaai. Lutzow Holm en zijn mecanicien hebben toen zij bij de Brandybaai legen verscheidene ijsbee ren gezien, die op de lucht van de rendierhuiden der slaapzakken afkwamen. Zij waren daarom genoodzaakt des nachts de wacht te houden. De Braganza heeft op haar tocht Oostwaarts van Kaap Noord acht alpenjagers en twee span honden met sleden aan boord.- De Hobby werd Dinsdagavond in de Wahlen- bergbaai verwacht. Een span honden met sleden zal langs de Noordkust van Noord-Oostland trek ken, waar men de drie mannen van de „Italia' op hun tocht naar het land hoopt te vinden. Dt Hebby zal daarna terug keeren, terwijl de Bra ganza op de hondensleden blijft wachten. Het ijs, waar Nobile zich op bevindt, toont ver scheidene scheuren, die zich hier en daar tot ka nalen verbreeden. Nobile eveneens QSivond Uit de gisteravond ontvangen berichten blijkt dat er bij de groep van Nobile drie gewonden zijr; De Zweedsche geleerde Malgrin heeft een arm ernstig bezeerd, van den chef-mecanicien Ceci oni is het rechterbeen onder de knie gebreker en Nobile is aan den rechterarm en aan he- rechterbeen gewond. Nobile's positie. De groep van Nobile drijft dus met het ijs ir Westelijke richting. Omtrent het lot van de zeven leden der beman ning, die met het luchtschip zijn weggedreven is nog altijd niets bekend. De Braganza rapporteert, dat zij ten Oosten van de Noordkaap (Oostland) groote moeilijkhe den ondervindt om verder naar Oostwaarts dooi te dringen, daar het oude pakijs hier zeer sterk is. BlNMtïNT NTTTTWS. DE STORM. Een schip gezonken. Het sleepschip „Fijo" van Puttershoek, gela den met zand, is heden ten Zuiden van Enkhui zen door stormweer overvallen en gezonken. Dt vijf opvarenden zijn door de sleepboot „Gezina' van Kampen gered en te Enkhuizen aangebrachi HOOIERSLOONEN IN FRIESLAND. Mede door het mooie weer is thans in Fries land de hooiing in vollen gang. Tengevolge ech ter van de vele machines en de niet dikke sne de1 gras is het getal vreemde werkkrachten (voor al uit de provincie Groningen) voortdurend af nemend en weer geringer als het voorgaande jaar. Te Jelsum is voor de maaiers en hooiers de volgende overeenkomst afgesloten 30 per week zonder de kost en 23 per week met kost en inwoning. VALSCHE RIJKSDAALDERS. Te Delft wordt den laatsten tijd nog al valsch geld in omloop gebracht binnen 14 dagen heeft de politie drie valsche rijksdaalders in beslag genomen, die winkeliers hadden ontvangen. De geldstukken zijn vrij goed nagebootst, ech ter ontbreekt het randschrift en de klank is min der zuiver. WERKTIJD BLOEMBOLLENPELLERIJEN. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur heeft den Minister van Arbeid verzoert, aan houders van bloembollenpellerijen een werk tijd van tien uur per dag en 55 uur per week toe te staan, gedurende het tijdvak van 11 Juni tot 18 Augustus 1928, voor de arbeiders van 16 jaar en ouder, werkzaam bij het pellen der gerccide bollen. DE KAT IN DE DUIVENTIL. Een kwaadaardig dier. Donderdagochtend ontdekte een bewoner van de Indische buurt te Amsterdam dat in zijn dui ventil eenpoesdier had postgevat. Ilij werischte het dier te verwijderen. De kat vloog de duiven eigenaar aan en beet zijn hand zoo erg dat de man zijn wonden in het O. L. V.-gasthuis moest laten hechten. Deze poes in de duiventil is dus niet voor de poes geweest. DE DAME MET DE KATfTEN. Voor het kantongerecht te Utrecht is behan deld de quaestie van het dienstmeisje dat haar betrekking plotseling had verlaten wegens het moeten verrichten van allerlei bezigheden, die niet geacht kunnen worden van een gedienstige te mogen worden gevergd. Het betrof hier de da me met de 8 poesen, die aan tafel aten, met al lerlei égards behandeld moesten worden, die ge kookte eitjes kregen bij het déjeuner en soep en dessert bij het diner, terwijl het dienstmeisje bo vendien was verplicht, deze katten 's avonds een nachtzoen te geven. Als getuige werden drie vroegere dienstmeis jes gehoord, die allen verklaarden, dat de katten van mevrouw steeds met onderscheiding behan deld werden. Een dame merkte op, dat mevrouw meende, dat in de dieren wel eens de ziel van een overledene1 zou kunnen huizen. Vandaar alle plichtplegingen. Nadat tot in de kleinste finesses de faits et gestes dezer kattenhistorie was behandeld, werd besloten na de zomerva- cantie de getuigen, die mevrouw zou dagvaar den, te hooren. PROVINCIAAL NIEUWS TEXEL. Maandag werd, onder begunstiging van goed weer, de vierde groote lamineren markt gehouden. De aanvoer was weer ruim, n.1. 4537 stuks en de handel was aanmerkelijk vlugger dan de vorige week. De bedongen prijzen waren tusschen 13.50 en 19.50. Een klein gedeelte bleef onverkocht, doch, dank zij den gevallen regen, zitten de boeren er niet mee verlegen, daar de weiden nu volop gras bieden. Over de 4 mark ten was de middelprijs 17.50. NOORD-SCHARWOUDE. Dinsdagmorgen hat» hier de eerste veiling in dit seizoen plaats van vroege aardappelen. De veilingleider sprak een woordje, de markt- voorzitter sprak enkele woorden in verband met den nieuwen keurmeester en den nieuwen con troleur, er op wijzende, dat de keurmeester een buitengewoon moeilijke taak zal hebben den hr. Zwart te verbeteren. Deze woorden lotken de aanwezigen tot een applaus uit. De eerste aanvoerder was D. Barten met 417 Kg. groote schotten en 150 Kg. drielin gen. Hij maakte respect, 13.50 en /e 11,70 per 100 Kg. Daarna kwamen nog een vijftal aanvoerders. De totaal aanvoer was 3350 Kg. en de de prijzen daalden even. SPORT. BreezancUNieuws. Woensdagavond werd cp; 't Breezand terrein een vriendschappelijken wed strijd gespeeld van 'n Breezand-combinatie te gen het M.U.Z.-elftal van den Oever Wieringen, welke' in een 42 overwinning verdiend door Breezand werd gewonnen. In 't veld wogen beide partijen gelijk op, en wat het spel aangaat deed het M.U.Z.-elftal niets voor Breezand onder. Doch bij Breezand is veel harder gewerkt en wa' dan ook hun overwinning is geworden. Deze aantrekkelijke wedstrijd had een vriendschap pelijk verloop, en werd op een kalme, uiistcken de wijze door scheidsrechter Metselaar geleid. We zien gaarne het M.U.Z.-elftal, dat over vele goede sportieve, spelers beschikt, hier op het Breezand terrein nog eens terug. Verslagg. SUCCES-NIEUWS. Zondag staat er voor S. een zware wedstrijd op het program. Anna Pau- lowna I komt n.1. bij Succes op bezoek, en zoo als wij weten is dit een van de zwaarste tegen standers. Op A.P.-terrein wist S. het echter tot een gelijk spel te brengen. Dus S.-'ers denkt er lom dat jullie hetzelfde spel van vprleden week laten zien en dan gelooven wij niet dat jullie het onderspit moeten delven. Het is de laatste wed. strijd welke S. voor de Zomercomp. zal speler.. Verliest S. echter dan is de kans om de beker te behouden, verloren. ZOMERCOMPETITIE. De stand van de zomer comp. voetballen luidt als volgt Succes gespeeld 9 wedstr. behaald 12 p. Wieringerwaard 7 10 Anna Paulowna 6 „8 Breezalnd 9 „8 Oudesluis 6 „3 Kleine Sluis 7 „3 Elke club moet tien wedstrijden spelen, zoodat nu reeds vaststaat, dat de drie eerstgenoemde clubs elk nog een mooi kans hebben op den wis- selbekler. Het te spelen programma luidt Zondag 17 JuniOudesluisKleine Sluis SuccesAnna Paulowna. Zondag 24 Juni BreezandOudesluis Anna PaulownaWieringerwaard Zondag 1 Juli Anna PaulownaKleine Sluis, OudesluisWieringerwaard. Zondag 8 Juli Kleine Sluis Oudesluis Wie ringerwaardAnna Paulowna, waarmee het program is afgewerkt. GEMEENTE WIERINGEN. PREDIKBEURTEN. HERV. GEM. Westerland av. 7.30 uur Ds. Van Beek. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef half elf Ds. J. K. Lofvers. EVANGELISATIE: 's Morgens half elf de heer Bosma. Den Oever nam. half drie de Heer Bosma. Geref. Kerk Beltstraat. fs Morgens half tien Ds. Marei. 's Middags 3 uur Ds. Marei van Krabbedam. In de Dinsdag gehouden vergadering van de vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek te Hippolytushoef is besloten mét de kinderen een reisje naar Amsterdam te ma ken, waar Artis bezocht zal worden en een rond vaart door de haven zal worden gemaakt. De Opbrengst van de bij de leden en anderen voor het schoolfeest gehouden collecte bedroeg 355. Het bestuur der vereeniging is als volgt samen gesteld N. Kaan, voorzitter, H. Wilms, secreta ris, C. Witvliet, penningmeester, A. H. J. van '1 Hof en R. Windsma, leden. Slager en biefstuk te water. Slager J. P. te den.Oever moest een bestelling biefstuk aan boord van de woionark van den aannemer Van der Valk, liggende in de haven bij de Sluisput. brengen. Op een gegeven moment kantelde de loopplank en viel de slager te water, juist tus schen de ark en de' meerpalen door alwaar het zeer diep is. Toen hij weer boven kwam hoorde men hem om hulp schreeuwen en spoedde de rijstwerker A. V. zich er heen, liet zich langs de meerpalen naar beneden glijden en greep de drenkeling, welke zich aan een paal had vastge klemd en uit zich zelf niet boven kon komen, vast en ijgk hem naar boven. Gezamenlijk wis ten ze,,n£ k boven te klimmen en vasten grond onder ^"Voeten te krijgen. Dank de groote in spanning van V. was Jan gered en ging vreese- lijk van streek met de biefstuk in zijn tascli naar huis toe. Had V. hem niet opgemerkt dan was Jan vermoedelijk in de koelcel' gebleven. Won der boven wonder had hij zich bij den val tus schen de meerpalen en de ark niet bezeerd, zoo dat dit ongeval dat zich ernstig liet aanzien," bui tengewoon goed is afgeloopen. n3LITIE. Gevondeneen rijwielbel. plaatje, (gvmerkt). Verloren een zak met gereedschap. Inl. bij den Gem. Veldwachter. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Jan, z.v. N. Vlaming en van M. v. der Wel. Ondertrouwd Jan Kasten, oud 24 jaar, stoker -olieman, wonende te Helder en Stientje Hooi veld, oud 18 jaar, zonder beroep, wonende te Anna Paulowna. In het gezin van G. Baken, Boermansweg, alhier, is een geval van roodvonk geconstateerd. De Mandoline- en vioolclub „Kunst en Eer" alhier is voornemens Zondag 1 Juli in de concert zaal van den heer Slikker een openbare uitvoe ring (matiné) te geven, welk concert met een bal na zal worden besloten. RAAD van WOENSDAG Anna Paulowna. Niet naar het Stadion in Mokum, maar naar het Olympiade-steekspel in onze Raadzaal. Ja, het was de moeite waard, het duel tusschen Papa Kuiken en voorzitter over het Adviesbure au voor bouwontwerpen, want heus je kunt pa Kuiken nooit meer op hut jagen, als dat men dat bureau aanroert. In korte samenvattin zou men z'n geestestoestand zoo kunnen uitdrukken: Hal lo Adviesbureau: Kuiken staat, disperaat, kwaad zijn blik vol haat, roept: gaaaattt 't Eerste nummer van 't Olympisch Raadspro- gramma was dan 'n lofzang van den prases over 't adviesbureau, volgens den zanger hem gecom poneerd door de ai annemers. Pa Kuiken wipt op z'n leeren-kussen strijdros, slaat vol ergernis en verbazing de armen ten he mel en de anderen staren 'm als 'n heilige aan Daar zitten nu onz' diplomaten, Zwijgend, als hebben ze de klem, Wat ieder „denkt" wordt onbekend gelaten, Men hoort alléén slechts Kuikens stem Maar voorzitter, ik zit van ergernis te smachten Geen aannemer of bouwer, of ze hebben klachten De praeses velt zijn lans en tracht Kuiken uit 't zadel te lichten met: „Geen klacht is gekomen Wat legt U toch te boomen Hangend in 't zadel roept Kuiken: da's kras U denkt toch niet, dat ik besjokke was Iemand klaagde dat hij 30 pop advies most betale Dat bureau zal toch de duivel hale, Maar, asjeblieft, toon op de rekening, 'k Wil zien wat 't de gemeente kost, dat ding De praeses lacht witjes en zegt dat de kosten later wel eens zullen worden medegedeeld. Kuiken kijkt de anderen aan, wel allemachtig Jullie laten me hangen, da's prachtig ..Ze zeggen niets, ook Koorn zwijgt standig Trekt 'n gezicht, als lacht ie om de gijn, Weer and'ren vreezen voor een booze wending Wanneer voorzitter merkt hoe ze zijn Voorzitter schuift 't advies met 'n luchie onder z'n actemap en begint aan den spoorput, waar ook 'n luchie aanzit, omdat 't ding z'n water niet kan kwijt komen en ijselijk ruiikt. 't Rijk wil in de operatiekosten niks betalen, Voorzitter wil 't nu van 't Polderbestuur halen! 'n Ondergrondsche verbinding met ander water! Je zult zien, hoe rein de put is .later Pa Komen heft aan een luid hoezee, „Dank voor uw moeite, Bee en Wee Hoort, buurtbewoners, hoort het aan Het stinken is welhaast gedaan! 't Lijkt warempel, of we vanmiddag alles „vies krijgen. Advies-bureau, de viese spoorput, en nu 'n vies zaakje van een verkocht erfdeel Nadat voorzitter de harten zijner vroede vade ren heeft gesterkt met de mededeeling, dat het ge meentelijk Electriciteitsbedrijf een winst heeft gemaakt van f 3240, trekken de gezichten weer in 'n droefgeestige plooi als men hoort dat een der 9 erven van wijlen wed. C. R. Waiboer vóórdat hij in staat van faillisement was verklaard zijn betrokken erfdeel had verkocht. Nu zitten er twee aan de gemeentekas te tornen om het 1/9 ge deelte te krijgen der koopsom voor de eigendom men van de erven Waiboer, n.1. de curator van 't faillisement en aan de andere kant ook de koo- per van 't betrokken erfdeel. Voorz. zegt zuch tend, dat B. en W. er maar in willen berusien en 't negende deel willen dokken; dan is men uit dit wespennest. De Raad stemt zuchtend toe, zeker denkend: „het is hier brengen en halen"! net als met zekere Mulder. Zes jaar geleden, zei Mulei', kwam ik tot de conclusie, dat ik te veel rookte. Niet dat het mijn gezondheid benadeelde maar ik vond het dwaas, er zooveel geld voor te verspillen. —Heel verstandig zei Jansen. Ik heb toen precies uitgerekend, hoe veel geld ik voor sigaren uitgaf, en bracht dat naar de bank! En vroeg Jansen. Na zes jaar had ik op de bank f 3000 staan. Prachtig Kun je En een paar dagen later, viel Mulder hem in de rede, sprong de bank. Verleden Donderdag was het .Wil je opsteken Ja, het is 'n tijd van slechtigheid! Oppassen en dagen tellen is de boodschap! Toch willen B. en W. hun ambtenaren hoeden voor den slechten weg en voor corruptie. Een verbodsbepaling om geschenken en steekpenning en aan te nemen dat stellen B. en W. aan de vroedschap voor Zondigen ze, dan gaat hun baantje te loor De vaderen steken de hand in eigen boezem, 'n ietsje kietelt 't geweten, als je, als je nou 's 'n sigaar geeft stamelt, Henk „Dat behoort tot de beleefdheden" aldus pa Keu ris, die de „pijnlijke" situatie aldus redt en Henk 'aankijkt met 'n gezicht: „wist je dat nou niet? En de vaderen, ja, laat hun maar loopen Deeg'lijkheid rijst nu uit hun sigarenrook Hier ligt het hart van Holland's Natie open Met al zijn deugden en feilen ook Parbleu, het onweer is niet van de lucht. Van de eene slag nauwelijks bekomen slaat de blisem alweer in. 'n IJselijk lange lijst van ouders Wier kinderen verder dan 4 kilometer van de school wonen, doen 'n aanval van gratis vervoer op de gemeentekas, 't Wordt 'n aardige rekening Noord, Zuid, West, Oost, nergens troost De wet eischt kosteloos vervoer van 't kroost. Slechts één werd afgewimpeld, omdat met voorbedachten rade kinderen van de bijzondere- op de openbare school waren overgeplaatst om maar verder dan 4 K.M. van de school af te zijn, en zoo op gratis vervoer van de Gemeente te hen gelen. Dat visschen ging niet door Eilaas, als de Raad op zulke dagen, Maar met verzoeken wordt volgestopt, dan lieerscht er wederzijds een onbehagen, men weet niet hoe, maar voelt, dat het niet klopt Pas is 't kosteloos vervoer geslikt of weer is er een beer op de kust. B. en W. willen de onderwij zers 'n cursus doen volgen in lichamelijke oefer ning, welke te Schagen zal worden gehouden. De kosten beloopen 'n f 1000 pop welke over de deelnemende gemeenten w.irdt omgeslagen Pa Kuiken is weer in zijn oude huid gekropen, And'ren zwijgen; hij houdt zich taai 't Eenvoudig hart van Holland gaat weer open! 't Is harten troef, en alles heeft zijn draai En hij bijt van zich af: Ziezoo, nog dansen er bij, Dan zijn ze net rijp voor de maatschappij en werken is bijzaak Het doet hem bepaald goed dat van school II niemand lust heeft de cursus te volgen. Nogthans moet Kuiken weer 't pleit verliezen, waar Keuris en Komen de bres verdedigen die zijn kogels in de „onderwijzers-eer" hebben ver oorzaakt Lichamelijke oefening is 'n nieuwe eisch En ze achten de cursus te volgen wijs Sapristie, bromt Kuiken op 't end, Daar laten ze me weer staan in mijn hemd Ja, zoo' gaat hetWaren alle menschen wijs ..dan werden er voor de ramen der R.K. school boompjes geplant ter beschaduwing, en geen nieuwe gordijnen gekocht voor 250 pop, die nu worden aangevraagd, aldus redeneert papa Koorn! En de heer Van der Ham voegt aan die wijze wijsheid nog toe 'n verklaring van Dr. 01- ree, dat gordijnen stofnesten zijn. TYots dit alles komt de aanvraag er door. Laat ze maar zwemmen. B. en W. vragen nog 'n crediet van 150 pop om de kinderen van school II naar 't zwembad te vervoeren voor zwemonder richt. De heer Koorn trekt gevaarlijk zijn neus op: Nu weer zwemmen, en dan de gymnastiek, Maar mensche, het onderwijs wordt ziek. Waar moet het heen met leze, rekene, schrijve, Daar zal geen tijd voor overblijve De heer Kuiken grinnikt. Ha, Koorn gaf hem geen sjansch,, nu zal hij ook eens kapittellen Ik vindt zwemmen 'n nuttig ding, want als je in het water komt te vallen, en je kunt zwemmen Kun je blijven drijven als kwallen Zoo voelen de vadertjes 't allemaal, want het zwemvoorstel smaakt hun als koek. 'n Minder gunstig onthaal krijgt de herhaalde subsidie-aanvrage van de bewaarschool van Breo zand. Algemeen acht men 't 'n hopeloos geval 'n Bedelbriefje, dat telkenjare terugkomen zal Men ging zelfs bloemetjes verkoopen Om de zwakke bewaarbeenen te doen loopen De voorz. hoopt dat men in 't vervolg blijft vrij Van deze verkapte bedelarij De subsidie wordt niet toegestaan. Dan wil de heer Koorn nog vragen, Hoe staaf 't Tehuis voor de ouden van dagen In de commissie heeft spr. toch gezeten, Maar, nou kom je er geen sikkepit van te weten De voorzitter deelt dan zachtkans mee: „Dat is allemaal kost in .comité De heer Kuiken zou bijna roepen: „hoezee Hij komt nu met 'n voorstel voor den dag Dat nimmer ooit de groene tafel zag Wat zeg je d'r van mijne heeren, Om nu eens te beginnen de wegen te teeren De dijkgraaf van Koegras, 'n reuzevent, Wil ons inlichten, daaromtrent. De voorzitter schudt 't hoofd. Het geeft last Bij warm weer raken de fietsers er in vast De heer Koorn denkt aan zijn harddraverij Als de kleppers 's bleven kleven in de brij De heer Kuiken ving snoek noch baars, 't Teervoorstel ging uit als 'n kaars Over de afgifte van water klaagt van der Ham Waarmede de bespreking 'n einde nam We gaan heen, 't blijkt waar ten langelest „Oost, West,Thuis best BREEZAND. Naar we vernemen geeft de Mu- ziekvereeniging „Concordia" a.s. Zondagmiddag een Matiné-uitvoering aan de Spoorbuurt in de „Vlas- en Korenbeurs". Ook meldt men ons nog dat de toegang tot het bijwonen van de uitvoe ring geheel vrij is. MARKTBERICHTEN SCHAGEN, 14 Juni 1928. Op de heden gehou den weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 6 Stieren 200 a 400 14 Geldekoeien (mag.) 180 a 270 78 Geldekoeien (vette) 250 a 400 18 Kalfkoeien 200 a 360 3 Vaarzen 75 k 110 86 Nucht. kalveren 10 a 18 80 Scha pen (vette) 30 a 33.50 17 Overhouders 30 a 38 341 Lammeren 18 a 24 2 Bokken en gei ten 2 8 32 Varkens (mag.) 24 a 30 33 Var kens (vette) per Kg. 0.60 a 0.64 82 Biggen 13 a 18 146 Kippen 0.75 k 1,50 Hanen f 0.10 a 1 107 Kg. Boter 1,70 a 2 per Kg. EIERVEILING SCHAGEN, 14 Juni 1928. Aanvoer 70953 Kipeieren. Prijs gewogen en geschouwd 52-54 Kg. 4.50 55-57 Kg. 4.70 k 4.90 58-60 Kg. 4.90 a 5.30 61-63 Kg. 5.10 a 5.70 64-66 Kg. 5.70 a 5.90 Ongewogen Bruin 5.40 k 5.90 Wit 4.60 a 5.30 Gem. 5. 8854 Eendeieren 4.70 a 4.90 22 Kalkoeneie ren 7,10 k 7.60. EIERENVEILING HELDER, 14 Juni 1928. Aangevoerd 11821 Kipeieren. Prijs Bruin 5.30 a 5.90 Wit 4.70 a 5.50. Aangevoerd 573 Eendeieren 4.20 a 4.70.

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2