JEANNA 19e Jaargang Dinsdag 19 Juni 1928 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN INo 49. WIERINGER COURANT» UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN DINSDAG en VRIJDAG. VERSCHIJNT ELKEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTEN TI ëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. MARKTOVERZICHT. De lammerenmarkten te SCHAGEN loo- pen op haar einde, dat wil zeggen, den aanvoer van eenige honderden. Sedert de lammeren op het eiland Texel terstond naar Purmerend en vooral naar Leiden gaan is Schagen als tus- schenmarkt weggeschakeld. Dat heeft Scha gen voornamelijk aan het gemis van goed vaar water te danken. Toch luistert Schagen nog naar de prijzen op Texel. Dit was Donderdag 13 Juni weer op te merken. De hoogere prijs Maandag 10 Juni op Texel had een betere prijs te Schagen ten gevolge. Jarige vette schapen, geknipt tot 30,vette overhouders 34, dat wordt met de wol 44,Uitvoerlammeren 20,k 24,weidelammeren 15,a 21,—. Dus dat was in alle opzichten iets hooger. Verder was de prijs van vette koeien vrijwel ge lijk aan 4 Juni le kw. 1,10 k 1,15 2e 0.95 a 1,05, 3de 0.80 a 0.90. Nuchtere kalveren hadden den dalende markt. Inzet goed, slot stug 8,a 15,Een enkel vet kalf werd goed betaald. Wij zagen er een van 6 weken, prijs 67,—. Varkens zouters 27 a 29 ct., goede slachtvarkeris tot 32 cent. BINNENL. NIEUWS. DOODGEREDEN. De in 1899 te Zwolle als stadsomroeper aan gestelde A. Kuiper, werd Zaterdagmorgen, toen hij op de Melkmarkt bezig was zijn beroep uit te oefenen, door een zwaren vrachtwagen, dien hij te laat bemerkte, aangereden en ernstig ge wond. In het Sophia-ziekenhuis is hij dien mid dag overleden. Kuiper was een bekende persoonlijkheid, die in het Zwolsche stadsbeeld paste en door zijn snaaksche invallen zijn eentonigen roep steeds verlevendigde. BEGROOTING ZUIDERZEEFONDS 1928. Bij het afdeelingsonderzoek van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1928 (door de 2e Kamer aangenomen 16 Mei j.1.) vroegen eenige leden of indiening van een wetsontwerp tot wijziging der Zuiderzeesteunwet spoedig is te oerwachten, daar de door die wet geboden steun onvoldoende is. OM WEER OPGEBORGEN TE WORDEN. Een 28-jarige zwerver sloeg in den nacht van Maandag op Dinsdag der vorige week opzette lijk een groote spiegelruit stuk van den winkel van den heer S. aan de Nieuwehaven te Gouda. Even later sprak de man een agent van poli tie aan en vertelde dezen welk feit hij had ge pleegd. De zwerver, die pas uit de werkinrichting te Veenhuizen was ontslagen, is in arrest gesteld. EEN MOOIE ERFENIS. Drie k vier ton. De R.K. kerk te Naaldwijk was sinds gerui men tijd te klein. Wel beraamde de herder der FEUILLETON. O—O No. 65. Laat mij eerst vertrekken. Ik zal mijn koet sier waarschuwen, die aan den ingang der laan staat te wachten. Ik zal hem thuis laten zeggen, dat ik niet kom eten. Ondertusschen zal ik u afwafhten in het restaurant van Lathuile. Men wordt er zeer goed bediend. Daar ga ik altijd eten. Ik zal er aanstonds komen. De twee mannen verlieten, de een na den an der, het paviljoen. De valsche Paul Harmant be gaf zich naar zijn rijtuig en zeide tot den koet sier Koetsier ga naar huis terug en zeg aan me juffrouw Mary, dat zij mij niet moet wachten daar ik buiten blijf eten, en dat ik niet weet hoe laat ik thuis zal zijn. Zeer goed, mijnheer. De koetsier vertrok. Mary was al te gewend aan de afwezigheid van haar vader, om er ongerust over te zijn. Zij at alleen en begaf zich naar haar kamer. Jacques Garaud verliet zijn gewaanden neef omstreeks elf uur 's avonds. Ovide is wel de man dien ik noodig heb dacht hij, den weg naar de rue de Murillo in slaand. Met hem zal ik alle i inderpalen te boven komen. Van zijn kant dacht de Dijonnees het volgende Sapristi, het gaat er om, mijn rente te behoo den Wat den prijs betreft voor hetgeen er zal moeten gedaan worden, ik zal wel zorgen, dat dat het een goed sommetje is Neef is rijk, hij kan betalen. Aldus bij zichzelven sprekend, was Soliveau thuisgekomen. Het eerste wat hij deed, was ziin garderobe na zien, welke hij juist gekocht had met het geld van Jacques Garaud. Hij wilde er een cost.uum uitkiezen, dat niet de aandacht op hem zou ve« tigen, en hem in staat zou stellen, gemakkeliik en zonder gevaar, het plan uit te voeren, dat hii beraamd had. Hij vond er niet in wat hij zocht. Hij bezat, weliswaar, nog de kleederen die hi; aanhad, toen hij uit New York was gekomen doch die kinderen zagen er uitheem«ch uit, on Lucien Labroue, die hem aldus gekleed in het parochie plannen voor nieuwbouw, doch daar toe -ontbraken hem de middelen. Plotseling is echter uitkomst gekomen. Een schatrijke land bouwer, de heer Hofstede, is n.1. overleden en heeft zijn geheele bezit ad 3 k 4 ton aan het kerkbestuur vermaakt voor het bouwen van een kerk met pastorie. Op de plaats waar nu de woning van wijlen van wijlen den heer Hofstede staat, zal binnen kort een nieuwe kerk verrijzen. DE STORM. De visschersvloot uit Lemmer, die zich Vrij dagmorgen voor ansjovis visscherij op zee be vonden, werd door den storm overvallen. In den loop van den dag kwamen verschillende vis- schers met averij binnen, waaronder de 78, schipper Koornstra en de 91, schipper Scheffer, alsmede een motorboot, die de sloep hadden verspeeld. Enkhuizen. De storm, die Donderdag op de Zuiderzee heeft gewoed, heeft, voor zoover tot nu toe valt na te gaan, twee slachtoffers ge- eischt. Tusschen den vuurtoren van Enkhuizen en Medemblik is het tjalkschip „Onderneming", groot 117 ton, schipper Van der Meer, in den storm vergaan. De schipper en zijn knectt zijn door de U K 262 te Urk aan wal gebracht. Te Hindeloopen zijn binnengebracht schipper W. Tromp van de tjalk „Wilhelmina", groot 117 ton, met zijn vrouw en drie kinderen. Schipper Tromp was Donderdagmorgen van Harlingen vertrokken en werd in den middag door den storm overvallen. Hij ging voor anker en wilde beter weer afwachten, op ongeveer drie K.M. ten Noorden van den Noorderdam van Stavoren, 's Avonds te ongeveer 7 uur werd de toestand critiek en dreigde het schip te zinken en van zijn ankers los te slaan. De burgemees ter van Stavoren riep de hulp in van de redding booten te Hindeloopen en Harlingen. Het is de reddingboot van Hindeloopen gelukt de vijf op varenden behouden binnen te brengen. Ook het scheepshondje werd gered. De reddingboot van Harlingen wist tegen middernacht eveneens het tjalkschip te bereiken de opvarenden waren toen evenwel al van boord. Vrijdagmorgen heb ben de Hindelooper visschers ook de tjalk t<: Stavoren binnengebracht. Geruchten dat nog meer tjalken in den storm zouden zijn vergaan, zijn tot tot nu nog niet be vestigd. FEEST OP HUIZE DOORN. Vrijdag werd op Huize Doorn de 40ste verjaar dag van de troonbestijging van ex-keizer Wil helm II op zeer bescheiden wijze herdacht, 's Morgens had een speciale godsdienstoefening plaats, waarna het personeel vrijaf kreeg. De Duitsche ex-kroonprins is Vrijdagmorgen op Huize D-oorn aangekomen. De echtgenoote van den ex-keizer, die verscheidene weken in Duitschland heeft vertoefd, was Donderdaga- vond teruggekeerd. EEN GEMEENTE-ONTVANGER GESCHORST. De gemeenteraad van Wijk en Aalburg heeft besloten tot schorsing van den secretaris-ge meente-ontvanger, op grond van het verificatie rapport van den accountant der Ver. van Neder- landsche gemeenten, waarin wordt geconclu deerd, dat over 1923 nog een inkomst wegens rente van 1983.75 moet worden verantwoord. Ged. Staten hadden beslist, dat de boeking der in 1923 ontvangen rente in de gemeenterekening van dat jaar op juiste wijze was geschied. EEN PATROON te LAAT ONTPLOFT. Twee gewonden. Op de Staatsmijn „Wilhelmina" te Terwinse len is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag bij het schieten op 253-meter-verdieping een dyna- mietpatroon te laat ontploft. De schietmeester J. Hamers, uit Heerlen, werd ernstig gewond. Een oog zal hij moeten missen. De arbeider Sen- den, uit Kerkrade, werd minder ernstig gewond EEN AVONTUURLIJKE BALLONVAART. Zaterdagmorgen zouden enkele Utrechtena ren een pleiziervaart maken met een luchtbal lon, die daartoe op het terrein achter de gasfa briek werd gevuld. Bij de voorbereiding verleen den, zooals gebruikelijk, eenige militairen assis tentie. Plotseling sloeg de ballon door een ruk wind uit het net en steeg omhoog. Tot hun groo- ten schrik zagende omstanders, dat de adju dant De Vries, uit Soesterberg, in de touwen ver ward was geraakt en mee de lucht werd inge voerd. Tijdens een tocht boven de stad cp circa honderd meter daalde de ballon langzamerhand zoodat de onvrijwillige ballonvaarder het er op een gegeven oogenblik op durfde wagen, zich op een van de daken der woningen aan de Wil lem Barendsstraat te laten vallen. Hij kwam in telefoondraden terecht, waardoor zijn val werd gebroken. Hij liep dan ook slechts weinig letsel op. De ballon dreef verder, schrompelde meer en meer in en werd ten slotte teruggevonden or> het landgoed van den heer Van Dijk., aan de Oostenbroekschelaan. TUSSCHEN SCHIP EN WAL BEKNELD. Zaterdagmiddag geraakte de 29-jarige echt genoote van den schipper Van Diemen uit Was pik aan sluis I van het Wilhelminakanaal te Oosterhout, doordat zij door een schok van het schip overboord viel, bekneld tusschen de gor ding en het schip. Daar het schip doorvoer, werd zij geheel rondgedraaid en inwendig vermorzeld Twee geneesheeren constateerden den dood. STORMSCHADE. In de Betuwe heeft de storm heel wat schade aangericht in de fruitboomgaarden. In kersen en pruimenbongerden lagen de afgeslagen vruch ten als 't ware gezaaid. Vooral onder de Engel- sche krozen, wanrvan de vrucht zoo groot is als een flinke knikker, heeftde storm leelijk huis gehouden. BUITENLAND. babinet van Paul Harmant gezien had, zou hem kunnen herkennen hetgeen zorgvuldig moest vermeden worden. Ovide maakte een veelbeteekend gebaar. Het was onmogelijk zich om vijf uur 's mor gens, netjes gekleed, op de kade van Courbe-. voie op schildwacht te stellen, zonder zich te doen opmerken dat was onbetwistbaar Van een anderen kant, waar zou hij, om streeks middernacht, gaan zoeken, gaan vinden, hetgeen hem ontbrak Eensklaps sloeg Ovide met de hand op het voorhoofd. 't Is vandaag Zaterdag, zeide hij. 't is be taaldag De werklieden zitten nog in de herber gen. Dat is een idee Ik ben gereed. In een oogenblik had hij zijn Amerikaanscb costuum, op reis afgesleten, aangetrokken, zet te een oude slappe hoed op. en begaf zich naar het lager gelegen gedeelte der avenue de Clichy. aan den kant van de spoorbaan. Al de herbergen waren nog open, en de zalen waren opgepropt met gasten. Ovide naderde de glazen deur eener herhere- en tuurde naar binnen. Er waren daar metse laars in kielen en broeken met kalk besmeurd, smidsgezellen, schilders, werklieden van aller lei slag. De drank had de tongen losgemaakt. Eenige mannen speelden kaart, anderen zongen, weer anderen schreeuwden, allen rookten. Ovide wilde juist naar binnen gaan, toen de deur werd geopend om een dronken metselaar uit te laten. Het was een man van ongeveer veertig jaar oud. Hij bleef zwaaiend op den drempel staan keek Soliveau met een grijnzenden glimlach aan en vroeg hem Komt gij mij iets betalen, gij, vriend, dien ik niet ken U iets betalen zeide de Dijonnees lachend Welnu ja, maar niet hier. Waar gij wilt, als het maar goed is, zeide de dronkaard. Gij schiint mii een goede jongen te zijn en gij hebt geld op zak. Aldus sprekrnd, had de man met don besmeur den kiel Ovide's arm genomen en klampte zich er aan vast om zijn evenwicht te bewaren Zij deden alzoo eenige stappen, dan bleef So liveau eensklaps staan en zei ik geef twintie- francs voor uw kiel, uw gordel, uw broek en uw pet. De dronkaard barstte in een schaterlach uit onderbroken door een hik. Mijn werkkleeren stamelde hij vervol- VROUWEN IN DE LUCHT- Lady Cobham vertelt. Alan Cobham, de populaire Engelsche vlie ger, is onlbngs veilig teruggekeerd van een tocht door en om Afrika. Hij legde de twintig duizend mijlen af in een van de grootste meta len „vliegbooten", die zijn vaderland rijk is, en nam zijn vrouw mee op reis. Lady Cobham was gewend aan tochtjes in kleine, particuliere ma chines en aan de enorme vliegtuigen, die twin tig passagiers tegelijk van Londen naar Parijs transporteeren, maar een avontuur met een vliegboot lokte haar zóó, dat zij geen oogenblik aarzelde om moe te gaan. De „bemanning" stelde het zeer op prijs, dat er een vrouw „aan boord" was. Want mevrouw Cobham zorgde ervoor, dat piloot, mecanicien en fotograaf geen honger leden, en dat zij op tijd een kopje thee of een andere hartverster- king kregen. Op een spiritus-toestel kookte zij het middagmaal en bereidde zij lekkere scho teltjes. Om beurten hielpen mecanicien en foto graaf haar met tafeldekken en vaten wasschen en als het huishoudelijk werk achter den rug was, trok Lady Cobham zich terug om haar correspondentie af te doen. Soms schreef zij el lenlange epistels, een anderen keer bewerkte zij de schrijfmachine. Het „luchtleven" beviel haar best. „Maar was het niet vervelend wilde ieder een weten, toen zij weer terug was. „Weineen", klonk het anttwoord. „Onze vlieg boot was zoo ruim, dat wij er ons gemakkelijk in konden bewegen, zonder elkaar in den weg te loopen. In mijn vrije uurtjes handwerkte c? breide ik, en als er niets te beleven viel het is niet altijd interessant om in de lucht te zwe ven kroop ik in m'n kooi. Want niets is be- vorderlijker voor een gezonden slaap dan de vliegsport. Maar zoodra het panorama de aan dacht van mijn man trok, waarschuwde hii mij, en dan kroop ik in de allervoorste zitiplaats, zoodat ik volop genieten kon van het landschap waar wij overheen vlogen." De ondernemende vliegers-vrouw heeft geno ten van haar „uitstapje". Natuurlijk zat zij wel eens een keertje in angst, maar even natuurlijk vertrouwde zij op de doortastendheid van den commandant. En die liet zich niet gauw ont moedigen ,Hoe durfdet ge uw vrouw mee te nemen vroeg een reporter Sir Alan, toen de stoutmoe dige Afrika-luchtreiziger weer veilig in zijn va derland was teruggekeerd. Cx>bham lachte. „Vliegen is niet zoo gevaarlijk als de meeste enmschen denken," vond hij. „Heusch, er ge beuren meer ongelukken met auto's dan met vliegmachines. Indien ik van te' voren had ge weten, dat de tocht niet veilig zou zijn, had ik mijn vrouw natuurlijk thuis gelaten. Mensche lijker wijze gesproken waren er echter geen ge varen aan de onderneming verbonden en om- gens. Wat zijt gij van plan ern^ee te doen Ik ben tooneelspeler. Ik moot morgen een rol van metselaar vervullen en ik wil met ech te metselaarskleeren op het tooneel verschijnen. Dat is een aardige gedachte En gij geeft twintig francs voor die vodden Welnu, 't is een afgedane zaak. Hier is mijn pet al. En hij zette zijn pet op den hoed van Ovide met zoo'n geweld, dat een wolk van pleister op steeg en de hoed tot op de oogen van zijn eige naar zakte. De metselaar ging voort, terwijl hij niet zon der moeite zijn versleten kleeren uittrok. De Dijonnees had in zijn zak getast. Hij haal de er vier vijffrancsstukken uit, welke hij den dronkaard in de hand stopte. En Ovide trok spoedig weg in de richting van zijn woning. Drommels, dacht hij, onmogelijk voor Lu cien Labroue, die mij maar eens gezien heeft, mij onder die verkleeding te herkennen. Den buitenboulevard afloopend, zag Ovide rechts een in aanbouw zijnd huis, en nabij dit huis een hoop kalk onder een houten afdak ge borgen. Hij trad ét naar toe, nam twee of drie handen vol kalk en strooide ze over zijn jas, hetgeen een volkomen overeenstemming met zijn overige kleeding gaf. Hij zette vervolgens zijn weg voort. Te half zes kwam hij te Courbevoie aan, tegenover de fabriek van den valschen Paul Harmant. Hij was er pas vijf minuten, toen de groote poort openging, om twee vrachtwagens, met groote kisten beladen, te laten uitrijden. In die kisten bevonden zich de machines, die naar het station moesten vervoerd worden. Ovide Soliveau was genaderd, met het onver schillig gezicht van een werkman, die zich naar zijn werk begeeft, zonder zich te haasten. Nie mand gaf daarbij acht op hem. Een der voerlieden vroeg aan den bedrijfslei der Mogen wij vertrekken, mijnheer Labroue? Zeker. Hoeveel tijd hebt ge noodig, om op uw bestemming te komen Het is nu half zes geslagen. Te acht uur, als ons geen ongeval overkomt, zullen wij te Bercy in het goederen station zijn. Laat ons hopen, dat er ons geen ongeval zal overkomen, en laat ons vertrekken. Gaat ge met ons mede, mijnheer Labroue? Ik zal u met Franchet en Ledoux aan het station opwachten. En de drie mannen stelden zich met een flin- ken pas op weg. Ovide volgde hen. Geen der woorden, welke tusschen Lucien Labroue en de voerlieden gewisseld waren, was hem ontsnapt. Ook ik zal een rijtuig nemen, mompelde hij. De Dijonnees liet het rijtuig wat vooruitrij den, stapte op zijn beurt in een rijtuig en zeide tot den koetsier Lyonsche spoor, goederenstation. Sapristi, dat is een slecht begin Het is geen klein eindje. Bekommer u daarom niet. Er zal een goed drinkgeld overschieten. Kort voor halfacht bleven de twee rijtuigen het eene achter het andere, met een afstand tus schen beide van vijf-en-twintig passen, staan op de aangewezen plaats. Lucien betaalde zijn koetsier en trad met de twee rijtuigmakers een klein koffiehuis binnen, dat juist geopend was en waar hij zich voorstel de de aankomst der vrachtwagens af te wach ten. En hij bleef op zijn post. Het wachten duurde lang. Het was reeds halfelf, toen de Dijonnees de wagens, de voerlieden en de werktuigmakers zag buitenkomen. Lucien Labroue was niet bij hen. Hola Zou hij langs een anderen kant ve trokken zijn vroeg Ovide zich angstig af. En hij voegde er bij, den herbergier aanspre kend Ik zit hier op een man te wachten, die de zen morgen naar het goederenstation moet ge komen zijn. Ik zie hem echter niet buitenko men. Is er nog een andere uitgang Ja mijnheer, er is nog een trap, die in de rue de Bercy uitkomt. Duivels Ik heb hem gemistdacht de Dijonnees. En een zilverstuk op de toonbank werpend, snelde hij naar buiten, zonder te wachten, dat men hem geld teruggaf. Ik mag geen oogenblik verliezen, dacht Ovide, terwijl hij zich verwijderde. Hij moet thuis een beetje toilet gaan maken, alvorens zijn tortelduifje te gaan bezoeken. Ik zal dus naar zijn huis moeten gaan. Na vijf minuten hard loopen, bemerkte hij een ledig huurrijtuig, waarin hij sprong, den koetsier toeroepend Drie francs den rit man, gauw Ik heb haast. Rue de Miromesnil No. 75. Een duchtige zweepslag vergezelde dien roep en het rijtuig reed 9nel weg. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1