I. R. KEUSS TABAK HUNNE IPe jaaiganjr Vrijdag 13 Juli IV28 No 56. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR DRAGON' ■WIERINGER COURANT» UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN DINSDAG en VRIJDAG. VERSCHIJNT ELKEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN Van 15 regels Iedere regel meer 0.50. 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. een waarborg voor de kwaliteit. ONS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEID. Gevaren aan het genot van frnit verbonden. Hoe geaond fruit ook is en hoe aanbevelens waardig voor iedereen, jong en oud, als aanvul ling van eiwithoudend voedsel, eooals vleescb en eieren, door zijn gehalte aan vruchtzuren, mine- raalstoffen en vitaminen, toch bergt het gebruik van ooit, vooral in den zomer, gevaren in zich, waarop het noodig is de aandacht te vestigen. Onrijpe, wrange, bedorven, door ziekten of schimmel minderwaardige ,met ziektekiemen behepte of met chemische stoffen behandelde vruchten kunnen maagcatarrli en gistingspro cessen in maag en darm veroorzaken, die niet van onschuldigen aard zij. Men lette er dus op. 9lechts rijpe, niet te zure, gave en reine vruch ten te gebruiken. Vruchten moeten vóór het ge bruik zijn gewasschcn met vruchten uit eigen tuin of boomgaard behoeft men in dit opzicht niet zoo angstvallig te zijn. Ook rijpe en onberispelijke vruchten kunnen ziekte veroorzaken, als zij in te groote hoeveel heden opeens genomen en niet eoed gekauwd worden, vooral voor mrnschen. die niet aan het gebruik van ooft gewend zijn. Bijzonder gevaar lijk zijn in dit opzicht kersen en pruimen, als men na het gebruik ervan water drinkt, daar de ze vruchten meer dan andere ooft soorten zwel len en uitzetten. Telkenjare leest men van sterf gevallen, die na het gebruik dezer vruchten hii kinderen zijn opgetreden, waarbij gewoonlijk aan het drinken van water na het eten van ker sen of pruimen de schuld wordt gegeven. Deze samenhang is volgens waarnemingen aan de 11- niver9iteit te Würzburg niet te loochenen. Her haaldelijk zijn daar in de klinieken gevallen van hevge maag- en darmcatarrhen, van gistingpro cessen in de ingewanden bij kinderen in het hee te jaargetijde, na het eten van veel vruchten, verbonden met het drinken van water voorgeko men. Zelfs de dood in enkele gevallen ingetreden door acute maagverwijding en daarmede in ver band staande darmafsluiting tengevolge van verlamming. Voorzichtigheid bij het gebruik van fruit is dus vooral in den zomer aan te raden. Men vermijde onrijpe, wrange, bedorven vruchten, reinige het ooft vóór het gebruik cn waarschuwe kinderen er te veel van te eten en vooral na het eten van ooft geen water te drinken. Neemt men deze voorzorgsmaatregelen in acht, dan is geregeld gebruik van fruit, vooral in het jaargetijde, waar in de vruchten rijp worden, als een der beste middelen voor het behoud eener goede gezond heid aan te bevelen. (Dokter en Huis). BINNENL. NIEUWS. GOEDKOOPE TREINEN EN REGEN VERZEKERING. Wie kent ze niet de extra-treinen schrijft de heer G. J. Sariemijn, afd. chef le kl. N. S. in Spoor- en Tramwegen die tegen bijzonder laag tarief iedereen in de gelegenheid stellen om in de zomermaanden eens een uitstapjè te mak ken en die een groote popularitiet hebben ver kregen om na de prae-historische „Volkstrei- nen" in de wandeling meer betiteld als „Kiom- pentreinen" herdacht te hebben, o.a. het vol gende mede te deelen omtrent de mogelijkheid voor reizigers om zich te verzekeren tegen een „verregende Zondaguit." Een regenachtige zo mer is voor de goedkoope treinen natuurlijk niet gunstig voor andere treinen natuurlijk ook niet, maar voor de goedkoope treinen geldt dat in het bijzonder, want de kaartjes moesten vooruitgenomen worden en ga nu eens kaartjes koopen onder een stortbui met de bange- vree- ze „Wat voor weer zullen wij op onzen uit gaansdag hebben Die vrees hopen wij dit jaar weg te nemen, door een „regenverzekering". Deze komt in het kort hierop neer Ieder goedkoop trein-reiziger kan bij het ne men van eijn plaatsbewijs een verzekering slui ten, hetgeen wil zeggen, dat als er op den dag, dat de goedkoope' terin loopt en ter plaatse van bestemming in het tijdvak van 11 uur tot 17 uur (5 uur n.m.) een regenval wordt geconsta teerd van slecrts drie milimeter of meer, hij het volle geld van zijn plaatskaart gerestitueerd krijgt, ongeacht of hij van den goedkoopen trein gebruik heeft gemaakt -of niet. Stel bijv. men wil met vrouw en kroost van Arnhem naar Amsterdam gaan -om tevens een gratis bezoek aan artis te brengen, 't Gezelschap heeft zich ook tegen neigen verzekerd. 't Is 's morgens bij vertrek uit Arnhem prach tig weer en bij aankomst in Amsterdam niet minder Men besluit gezellig bij Krasnapolski te gaan koffiedrinken en dan naar Artis te gaan tram men. Zoo gezegd, zoo gedaan men zit gezellig bij „Kras" en midden onder de lunch, hoort men het kletteren van je welsfce op de glazen over kapping. Een aardig donderbuitje, zooals wij dat zomers meer hebben, ruim voldoende om de 3 millimeter regen te maken. Een poosje- gewacht, de bui is over en heeft plaats gemaakt voor het mooiste zomerweer. Nu op stap naar Artis en in blijdo stemming, want niemand heeft ook maar éen spatje regen op zijn goed gekregen, doch allen krijgen hun volle geld van den trein inclusief het bezoek FEUILLETON. - 0-0 I No. 72. De brooddraagster begon vooruit te loopen. Zij bereikte het populierenboschje, ter plaatse waar het korte drama had plaats gehad, dat on ze lezers bijgewoond hebben. Daar bleef zij sidderend staan. Op den grond, aan haar voeten, zag zij iets uitgestrekt, een lichaam dat zich niet verroerde. Zij boog er zich haastig over heen, en bemerk te de ledige doos welke aan Lucie's hasden was ontglipt. Toen kwam een vreeselijk, afgrijselijk vermoe den in haar geest op. Zij herisnerde zich, dat Lucie, die zij den vori- gen dag op denzelfden weg had ontmoet, haar gezegd had, dat zij den volgenden dag des 'sa- vonds een balkleed m-oest brengen naar Garenne de Colombes. Half waanzinnig, het hart saamgeknepen, knielde de brooddraagster neer, en boog zich o- ver het gelaat van het roerlooze lichaam, waar van zij het hoofd oplichtte -om beter te zien. Een doffe jammerklacht, gevolgd door een kreet van afschuw, ontsnapte aan haar lippen, i. Zij herkende Lucie. Wat is er toch vroeg haar madame Lebel, die met haar dienstbode naderbij gekomen was. I Een misdaad., een moord.. Ik zeide het welriep Jeanne met gesmoorde stem uit. Zij is dood, vermoord door dien ellendeling die daai wegvluchtte Lucie Liefste Lucie arm kind En de weduwe Fortier, half in snikken losbar stend, bracht de handen van het slachtoffer aan haar lippen en overdekte ze met kussen cn tra nen. Zij nam het bewusteleoze meisje in haar ar men en drukte het aan haar hart. Eensklaps voelde zij iets warms over haar vin gws vloeien. Haar bloed vloeit, stamelde zij, haar bebloed de vingers op het hart van het meisje leggend. Haar hart klopt, ging zij met een vreugdekreet voort. Zij leeft n-og Mijn God mijn God, heb aan Artis terug. En de kosten Die zijn slechts 10 van de kosten per plaatskaart. Voor de opneming of het vereischte quantum hemelwater is gevallen, zorgt het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Dat de Spoorwegmaatschappij zich voor deze verzekering gedekt heeft bij een verzekering maatschappij, zal natuurlijk wel iedereen begre pen hebben. ONGELUK MET EEN MITRAILLEUR. Maandag is op de Rosendaalsche heide bij Arn hemeen gevechtsoefening gehouden van troepen van het 8e regiment infanterie. Bij het ontladen van een mitrailleur heeft zich, naar de Arnh. Cour. meldt, een ongeluk voorgedaan, dat betrek kelijk nog goed is afgeloopen. Terwijl men bezig was met het ontladen van den mitrailleur, steun de de milicien K-oenders met zijn rechterhand op den loop. Plotseling ging een der losse patronen door nog niet opgehelderde oorzaak af. De millicien werd in den wijsvinger van de rechterhand ge troffen. Hij werd naar het militair hospitaal te Anrhem gebracht en daar voorloopig verbonden, 's Avonds kon hij zich te voet naar het station begeven om naar Utrecht te reizen omdat een Röntgenonderzoek in het hospitaal aldaar met het oog op mogelijk achtergebleven houtsplin ters in de wond no-odig is. EXPORT BESMETTE VARKENS. Voor het Schoonhovensche kantongerecht is behandeld de zaak tegen den veehouder G. uit Krimpen a. d. IJssel, die beschuldigd wordt met mond- en klauwzeer besmette althans als zoo danig verdarhte varkens te hebben verkocht naai^ het buitenland, wat tot gevolg heeft gehad, dat de Italiaansche regeering den invoer van levende varkens uit Holland verboden heeft. Wat dit beteekent wordt duidelijk, als men weet, dat in de laatste maand, voordat die in voer verboden was, in April 11.000 varkens uit Nederland in Italië ingevoerd werden. Er waren zeven getuigen gedagvaard, meldt de Schoonh. Crt. Als deskundige werden gehoord de inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst, de heer K. de Vink, en de- veearts van Lek- kerkerk. de heer Oskam. Uit het verhoor is komen vast te staan, dat bij de zending van 121 Hollandsche varkens, die tc Bazel is afgekeurd, zich varkens bevonden van den veerhouder G. te Krimpen a. d. IJssel, in wiens veestallen mond- en klauwzeer was gecon- stateerd. Volgens een der getuigen heeft ver- Idachte verklaard: „Ik ben de varkens gelukkig kwijt. Ik heb de centen in mijn zak cn met een boete van 60 a 70 ben ik er af." Sommige getuigen waren zeer onzeker en half slachtig in hun verklaringen en er ontstaat een incedent als de kantonrechter mr. Prins, den ge1- tuige K., knecht bij verdachte, het gewicht van den eed voorhoudt. De ambtenaar jhr. mr. Var der Gees, verzocht in het belang van een eventu- eele vervolging wegens meineed de verklaringen van dezen getuige op schrift te doen stellen en te doen teekenen. vindt je loverd reven. Maar zonder m'n py pje .JDRAGON:5hag, zou ik niet kunnen leven. VIP6INIA 5HA6 ISCTJ PtR liONl (iioBOuw v»n ntluQ Pitno tn ötuoici Voor pijp en cigaret dank De brooddraagster ging voort, zich tot mada me Lebel wendend Uw dochter wacht u.gij m-oogt den trein van Parijs niet missen.. Spoed u..Doch, ik smeek u, zeg in het station van Colombes, dat men iemand moet zenden om mij dit arme te helpenIk blijf hier. Ik nal het zeggen. Kent gij haar naam Of ik haar ken, riep Jeanne uit, opnieuw in snikken uitbarstend. Ja, ja, ik ken haar,., en ik bemin haar, alsof het mijn eigen dochter was. Kom, madame, kom, zeide de dienstbode van madame Lebel, wij zullen den trein missen, zoo wij ons niet haasten. De twee vrouwen kwamen hijgend en buiten adem in het station aan, eenige oogenblikkenj vóór het vertrek van den trein. Twee gendarmes op ronde, bevonden zich op dit oogenblik in het station. Mijne heeren, riep hun de oude dame toe pogende' adem te halen, er is een misdaad ge pleegd. Een misdaad herhaalde de brigadier. Waar Op den weg.op het wegje naast de spoor baan. Men heeft een meisje vermoord. Wij heb - ben bij haar een vrouw gelaten, die ons verge zelde en die haar kent. Is het meisje dood Zij is bewusteloos en bloedt hevig. Gauw, Larchant, zeide de brigadier tot den twe-eden gendarme. Ga den commissaris waarschuwen. Haal in de gendarmerie een draagbaar en twee mannen. Ik ga naar de plaats der misdaad. Uw naam, alstublieft, madame vroeg hij Na den naam en het adres opgeschreven te hebben, begaf de brigadier zich spoedig naar de plaats, aangewezen als het tooneel der mis daad. De brigadier liep snel voort. Weldra was hij bij Jeanne, die, op den grond gezeten, Lucie's hoofd op haar knieën gelegd had. Het meisje leefde, doch zij was nog steeds be wusteloos. Weldra waren ook de andere agenten aange komen ter plaatse van de misdaad. De politiecommissaris en de geneesheer liepen vooraan. Vier gendarmes volgden twee droegen een berrlei, de twee anderen waren voorzien van Getuige K. de Vink, inspecteur van den Veeart senijkundigen Dienst verklaarde, dat de gevolgen van de verzending der besmette varkens een na- tionalen ramp beteekenen voor den Nederland- schen varkenshandel. Niet alleen is de Italiaan sche grens gesloten voor den invoer, doch ook is dientengevolge de doorvoor in Duitschland en Zwitserland verboden. De Veeartscnijkundige Dienst heeft alle mogelijke maatregelen getroffen om een dergelijke ramp te voorkomen, doch het jverzwijgen der besmetting in het onderhavige ge val heeft al deze voorzorgen teniet gedaan. Na uitvoerig verhooro der getuigen is de zaak voor onbepaalden tijd geschorst, omdat tegen den getuige K. ernstige vermoedens van meineed zijn gerezen en dientengevolge eerst door de recht bank hierover moet worden beslist. Ook achtte de kantonrechter 't noodig alsnog den betrokken exporteur te hooren. 'N HARDE LES. Het 3-jarig kindje van Van R. te Nieuw Burg vliet liep de- straat op en stak spelenderwijs de armen uit om een naderende outo tot stilstand e brengen. Hoewel de chauffeur uit alle macht remde, kon een aanrijding niet meer worden voorkomen. De kleine werd omvergesmakt en bekwam een zware hersenschudding. De ijlings ontboden geneesheer vreesde het ergste. EEN GELD-TELMACHINE OP HET HAAGSCHE POSTKANTOOR. Op het postkantoor in de Prinsenstraat te 's Gravenhage is Woensdag een nieuwe machine voor het uitbetalen van geld in gebruik genomen. De machine werkt ongeveer als een kasregister en is van verschillende toetsen voorzien. Door on enkele- toetsen te tikken komt het gewenschte bedrag te voorschijn. De machine wordt „geladen" met rijksdaal ders, guldens, kwartjes, dubbeltjes, halve stui vers en centen, welke in elke gewenschte hoeveel beid te voorschijn kunnen worden gebracht, zon der dat natellen noodzakelijk zal zijn. fakkels. Deze twee laatsten traden spoedig na derbij en verlichten de groep. Doodsbleek en met gesloten oogen uitgestrekt, gaf Lucie bijna geen teeken van leven meer. Wie is die vrouw vroeg de commissaris, Jeanne ziende, bijna even bleek als de gekwet ste' en geheel bevlekt met bloed. De brigadier bracht de gerechtsdienaar op dc hoogte van den toestand, door hem te verhalen wat madame Lebel hem gezegd had. Genoegzaam ingelicht, wendde de commissa ris tot Jeanne. Dus, gij kent dat meisje vroeg hij. Ja mijnheer. Wie is zij Een eerlijk en werkzaam meisje, dat te Pa rijs woont in hetzelfde huis als ik. Hoe en waarom was zij hier alleen, na mid dernacht, in het vlakke veld Zij is naaister van beroep en had dezen a vond een balkleed gebracht naar de vrouw van den burgemeester van Colombes. Gij ziet, hier ligt de ledige kleerdoos. En gij, wat deedt gij hier Jeanne legde de reden van haar tegenwoordig heid uit. De commissaris vond die uitlegging heel na tuurlijk, daar zij overigens ten volle overeenstem de met de verklaringen van madame Lebel. Jeanna voltooide de inlichtingen, met in het kort de omstandigheden te verhalen, welke onee lezers reeds kennen. Naar alle waarschijnlijkheid is diefstal de drijfveer van de misdaad geweest, zeide de com missaris. De man, dien gij hebt zien vluchten, was zonder twijfel de moordenaar Op dit uur kunnen wij niet zoeken naar hem. Morgen zul len de nasporingen beginnen. Die ellendige maakt zeker deel uit van een bende schurken, die se dert een maand de omgeving onveilig maakt en ik hoop wel, dat hij ons niet zal ontsnappen Gedurende het korte verhoor ,dat de politie commissaris Jeanne deed ondergaan, was de geneesheer, verlicht door de fakkels der gen darmes, naast het ^meisje neergeknield en had de wonde blootgelegd, welke hij met aandacht onderzocht. Welnu, dokter vroeg hem de commissa ris. De wonde is gevaarlijk, antwoordde de ge neesheer, doch ik meen te mogen hopen, dat zij niet. d-oodelijk is. Ach moge God u verhooren riep Jean ne uit, terwijl de overvloedige tranen over haar wangen liepen. De geneesheer ging voort De baleinen van het corset hebben het wapen doen afschampen. Ik geloof niet, dat de punt tot in de longen gedrongen is. Wat is dat riep de commissaris -uit, bij het licht der fakkels op den grond een voorwerp ziende glinsteren, dat hij op raapte, 't Is de helft van het lemmer van het mes, waarvan de moordenaar zich bediend heeft. Dat lemmer is, bij den tweeden steek, op een balein van het corset afgestuit, ziehier, en het is gebroken. Terwijl hij dit zeide, toonde de dokter een deuk op de balein, daar waar de punt van het mes bij den tweeden steek terecht was gekomen De voorzienigheid waakte over Lucie mompelde Jeanne Fortier. Ik zal ze naar mijn huis laten brengen, zeide de commissaris. Ik^heb een kamer vrij en deee brave vrouw hier, zal haar verzorgen. Zeker, ik zal haar niet verlaten riep de vluchtelinge uit Clermont. Dat men zich nu haast e ging de d okt er voort. Ik zal een voorloopig verband leggen on morgen vroeg zullen wij verder zien. De commissaris gaf zijn bevelen. - Lucie, nog altijd bewusteloos, werd met groo te voorzichtigheid op de draagbaar gelegd en de droeve stoet begaf zich op weg naar Colombes. Onderweg stelde de commissaris nog verschil lende vragen aan Jeanne. Zij antwoordde -op stellige en duidelijke wijze. Men bereikte spoedig het huis, waar Lucie gastvrijheid zou ontvangen, een net paviljoen, midden in een grooten tuin. De vrouw van den commissaris en haar dienstbode haastte zich, een bed gereed te maken voor het meisje. Zoodra Lucie te bed lag, peilde de geneesheer de wonde, verzekerde zich, dat hij zich niet ver gist had, met te denken, dat zij niet d-oodelijk was en begon een voorloopig verband te leggen. Ondertusschen doorzochten de commissaris en de brigadier de kleederen van het slachtoffer Ovide Soliveau was, zoo snel hij kon, naar den straatweg van Parijs geloopen en richtte zich dan, zoo snel zijn beenen hem dragen kondon, naar Courbevoie waar Paul Harmant hem wachtte. Hij had geen moeite om het deurtje terug te vinden, dat toegang gaf tot de fabriek. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1