0P10EPING Hesren Hoeden - Pellen, Zeinders Overhemden Sokken. Groet Bijprogramma Eerste Wlarlnger Radio - Centrale Eersle Wierioger Bioscoop OoderDBmiag HoteB De Haan 1 Al Céntr pen ha(f ons. DE ZUIDERZEEWERKEN. De eerste publieke excursie. Naar de directie der Zuiderzeewerken nader mededeelt, zal de eerste publieke excursie naar de Zuiderzeewerken thans plaats hebben op Woensdag 18 Juli, waartoe de Nederlandsche Spoorwegen een goedkoopen trein zullen doen loopen van Rotterdam, via Den Haag, Amster dam en Alkmaar naar Enkhuizen en terug, met aansluiting uit en naar Utrecht en Amersfoort, welke- trein te 6.08 uit Rotterdam en 6.41 uit Der. Haag vertrekt en te 23.09 te Den Haag en 23.43 te Rotterdam terugkomt. De kosten van deze reis zijn, het vervoer per boot naar de Zuiderzee werken inbegrepen, bedragen van Den Haag uit voor de le klasse 7,35, de 2e klasse 5.75, de 3c klasse 3.75. Aan boord van de boot bevindt zich een restau ratie, terwijl door de directie der Zuiderzeewer ken zal worden gezorgd voor het geven van in lichtingen aan boord en op de werken, en aan de bezoekers gratis een korte beschrijving met een kaartje van de werken zal worden uitgereikt. Mr. Dr. J. WYTEMA. f De burgemeester van Rotterdam is Woensdagmiddag, 57 jaar oud overleden. De burgemeester van Rotterdam, mr. dr. Jo- hannes Wytema, is Woensdagmiddag in den ou derdom van 57 jaar overleden. Mr. Wytema, die in Februari de eerste reis avn de Sibajak tot Marseille heeft meegemaakt is te Rotterdam ongesteld teruggekeerd van een buitenlandsche reis, die hij na zijn zeereis nog had gemaakt. Na zijn terugkomst in Maart heeft hij geen enkele raadsvergadering meer kunnen bijwonen. Het presideeren van de raadsvergaderingen, het onderdeel van de taak van burgemeesters, waarnaar de buitenwereld vaak den geheelen man beoordeelt, is mr. Wytema te Rotterdam niet gemakkelijk gemaakt. De Rotterdamsche raad stelde in zijn samenstelling tusschen de ja ren 1923 en 1927, eenige leden, die zich moeilijk konden voegen naar de leiding des voorzitters en die, als zij het goede spoor waren bijster ge raakt niet door een hamerklopje binnen de orde terug te brengen waren. Mr. Wytema heeft in den raad met obstructie en opzettelijke ordever storing te kampen gehad, en die hem het voor zitterschap wel heel moeilijk hebben gemaakt Vriendelijk en tegemoetkomend zooals hij zelf van aard was, was hij geen partuur voor elemen ten die opzettelijk den goeden gang van zaken trachtte te verstoren en tegen wie hij geen enkel machtsmiddel in de hand had. Xa de wijziging van het reglement van orde is de toestand echter aanmerkelijk verbeterd. DE ITALIAAN SCHE POOLEXPEDITIE. Moskou, 11 Juli. Reuter) Tsjoeknowsky, een vlieger der Sovjets, die verbonden is aan den ijs- breker „Krassin", heeft de leden der expeditie- N'obile Malmgren, Mariano en Zappo, die na de ramp te voet over het ijs voortrokken om land te vinden, op 80 gr. 42' NB. en 25 gr. 45' OL., op twin tig mijl afstands van de „Krassin", gevonden. De vlieger vloog vijf keeren boven de groep rond en merkte op, dat twee der leden krachtig met een vlag zwaaiden, terwijl de derde op het ijs nederlag. Tsjoeknowsky zoekt naar een gunstige plaats om op het ijs te landen. Wij brengen onze lezers nog eens in herin nering, dat de groep-Malmgren behoort tot de manschappen uit den stuurgondel van de „Ita- lia" onder wie ook Nobile welke, toen het luchtschip op den ochtend van 25 Mei in aanra king met het pakijs kwam, afbrak. Na vijf dagen, in den avond van 30 Mei, toen de mannen op 12 km ten noordoosten van het eiland Foyn waren aangekomen, scheidden de Italiaansche majoors Mariano en Zappo en de Zweedsche meteoroloog prof. Malmgren zich van hunne kameraden en begaven zich, van levens middelen voorzien, op marsch in de richting Noordkaap (Noordoostland)). Zij wilden pogen 10 km per dag af te leggen. Uit de mededeelingen van Nobile bleek, dat het drietal een levensmiddelen voorraad had die tot 21 Juni kon strekken. Zou men hieruit kunnen opmaken, dat zij een der levensmidde lendepots hebben gevonden van kap. Sora en zijn Alpenjagers, die na een tocht van bijna vier weken op 21 Juni op de „Braganza" terugkeer den na langs verschillende wegen schuilplaat sen en depots met levensmiddelen te hebben in gericht Nog zij herinnerd, dat het Amundsen was, die in het Fransche vliegtuig met Guilbaud uit Tromso vertrok om naar de groep-Malmgren te zoeken. Om niet weer te keeren DE MALMYZEN-GROEP GERED. Prof. Malmyzen gestorven. Moskou, 12 Juli. De Russische ijsbreker „Kras sin" heeft hedenmorgen de Malmyzen-groep aan boord genomen op 80 gr. 39 min. N. R. en 26 gr. 7 min. O. L. De Italiaansche Officieren majoor Mariano en majoor Zappo zijn gered. De Zweedsche pro fessor Malmyzen was reeds sinds vele dagen overleden. Majoor Zappo bevindt zich in goeden toe stand. Majoor Mariano heeft van de koude ge leden. De geredden waren vol goeden moed, of schoon ze sedrt 13 dagen niets gegeten haddon. De „Krassin" heeft zich onmiddellijk op weg begeven, om den Viglieri-groep op te sporen. PROVINCIAAL NIEUWS! KOEGRAS. De boerenplaats van J. v. d. Veer te Koegras, gem. Den Helder, groot 20 H.A., is in eigendom overgegaan aan den heer W. Hoogen- boom te Alkmaar. WIERINGERWAARD. In de plaats van wijlen de lieer R. Kaan te Wieringerwaard, is tot lid van de Gezondheidscommissie in het district Schagen benoemd de heer N. Koppes te Wierin- gerwaard. Herkozen werd de heer J. Oosterlee te Noord-Scharwoude en de heer P. D. Rezelman te Schagen. DE STREEK. Op sommige koolakkers alhier is bij de jonge planten al weer draaihartigheid waargenomen. Algemeen hoopt men, dat de tuin ders dit jaar voor dezen ramp bewaard blijven. HENSBROEK. Een unicum. Bij den heer C. Iioutkooper hebben twee konijnen ieder 16 jon gen geworpen. Voor fokkers om van te water tanden. KLEINE SLUIS. Naar wij vernemen hoopt nu a.s. Maandag de Heer C.. Kuiper den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar in dienst trad in de timmerzaak van den Heer J. de Graaf al- bier. We willen dan ook niet nalaten den plicht getrouwe jubilaris geluk te wenschen met dit feit. De gratis cursus van de Singer-Maatschap Pü. Men verzoekt ons mede te deelen, dat op de biljetten, aankondigende een gratis knip- en naaicursus van de Singer Mij. vanaf 30 Juli al hier, staat vermeld „in lokaal van de Spoorbar Molenvaart Anna Paulowna. Dit moet zijn „Café Kossen." De cursus wordt geheel kosteloos verstrekt en kan door een ieder worden bijgewoond. Doch wanneer het aantal dames te groot is komen diegenen, die zich vanaf heden een Singernaai- machine aanschaffen het eerst in aanmerking. De SiiMjer Maatschappij zal zorg dragen voor het-A? Ten en naar 't leslokaal brongen van de naaiin''' hine, zoodat een ieder op haar eigen machine les krijgt. GEMEENTE WIERINGEN. Onze plaatsgenoot, de jongeheer P. Bruul Jz. is geslaagd voor het toelatingsexamen Rijks Hoogere Burger School te Alkmaar. Men zal zich herinneren dat verleden week een oproeping in dit blad heeft gestaan aan ouders, die door 't verbod, dat geen ocders met 't schoolreisje van de H.-hoever kinderen mee- mochten, wellicht zouden zijn gedupeerd, om zich op 'n bepaald uur aan de school te Hip- polytushoef te melden, waar dan de Heeren van 't Hoff en Windsma met hen wilden bespreken, onder leiding van deze heeren, 't reisje toch naar de hoofdstad te doen. Echter, geen enkele gegadigde verscheen wonderlijk, waar toch verschillende klachten werden gehoord, toen 't schoolfeestbest uur be sloot dat de ouders 't reisje niet mochten mee maken met 't oog op de beperkte ruimte in de bussen, enz. Zelfs was men bij den burgemees ter geweest, of deze daar niets aan doen kon. En nu 'n gelegenheid werd geboden, kwam er niet één Wonderlijke men sche n Slachtoffer van 't zwemmen. Toen zich gis teravond een zoon van J. Keijzer Belt en S. Lont H.-hoef naar den Noorddijk begaven om te gaan zwemmen, zagen zij in een der uitgegraven putten in 't z.g. poldertje iets drijven. Tot hun groote ontsteltenis was 't bij nadere beschou wing 'n drenkeling en aanstonds hadden zij deze op 't droge gebracht en bleek 't het 12-jarig zoontje te zijn van den heer C. ten Bokkel uit de Normert, Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ge haald en de politie gewaarschuwd helaas konden jle levensgeesten niet meer worden op gewekt. 't Kereltje was uit de school naar zee gegaan om te baden, en ofschoon 't niet kon zwemmen had 't zich in een der diepe putten begeven, die zijn uitgegraven ten dienste dei- Zuiderzeewerken. 't Had een zwemgordel om, doch ook deze heeft hem niet voor den dood behoed. Men kan zich de groote droefheid der ouders voorstellen toen zij hun kind zoo thuis kregen. Een waarschuwing voor andere kinderen om toch vooral zich niet in de gevaarlijke putten van 't Poldertje te begeven.. POLITIE. Verloren een Zwan-vulpeu, een Oliejas en een paar geolide pijpen. Inlichtingen bij den Gem. Veldwachter. Dinsdagavond trad een variété-gezelschap onder directie van den heer F. Boesnach uit Amsterdam in de concertzaal van den heer de Haan te H.-hoef op. Het programma, bestaande uit diverse nummers, als zang, voordrachten, Hawaiian-muziek, krachttoeren, acrobatiek enz enz. werd door verschillende dames en heeren vlot afgewerkt en gezien de aandacht, waarmee alles gevolgd werd, viel het zeer in den smaak van het publiek dat vrij talrijk was opgekomen. Met een gezellig bal na werd de avond besloten. Woensdagavond ging 't zelfde programma in de cantine der Zuiderzeewerken te Den Oever met 't zelfde succes, doch voor niet al te veel belangstellenden. De handel in wol is alhier in vollen gang. Waar de prijzen het vorig jaar 1.60 a 1,70 per Kilo beliepen wordt dit jaar- 2.- geboden. Het schoolfeest voor de kinderen der O. L. School te H.-hoef welke niet aan het schoolreis je hebben deelgenomen zal vanwege de Vereen, ter bev. van Getrouw Schoolbezoek plaats vin den op a.s. Donderdag 19 Juli en wel door een bezoek aan de badplaats Huisduinen. Radio-distributie op Wieringen. Radio on der ieders bereik Inderdaad, dit is werkelijk heid geworden. Thans kan men zich voor slechts 50 ets. per week dagelijks genot van mu ziek en zang verschaffen. In omliggende plaatsen zooals Schagen, Nieu we N.iedorp, enz. functionneert de Radio-distri butie reeds geruimen tijd en de vele aansluitin gen aldaar getuigen wel, dat 't 'n onmisbare factor is geworden. Wij verheugen er ons daarom over dat de Heer J. J. Bosker de vergunning heeft veikre gen ook hier deze moderne instelling te organi- seeren en venvachten zeer zeker, dat velen van de gelegenheid gebruik zullen maken ,,'t mo derne radio" op de goedkoopste wijze in de huiskamer te verkrijgen. Waar thans de hoofdlijn wordt aangelegen is 't zeker gewenscht zich thans reeds als abon- né op te geven, waar men zoo de goedkoopste wijze van aansluiting krijgt. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den weg naar Rijsbergen (N. Br.) nabij den Roskam is gisterochtend een auto tengevolge van het springen van een voorband twee maal over den kop geslagen. Van de vier inzittenden liep de chauffeur enkele kleine hoofdwonden op en kreeg een passagier, die achterin had ge zeten, de heer W. den Beste uit Sliedrecht. ver moedelijk een wervelbreuk. Per ziekenauto is de heer Den Beste, die met een zware hoofclwon de bewusteloos in het gras lag, naar het zieken huis te Breda vervoerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. De auto is zwaar gehavend. PREDIKBEURTEN. HERV. GEM. Westerland av. 7.30 uur Ds. Van Beek. Zondagmorgen 15 Juli 's morgens half elf Dienst in de Kapel te Den Oever, door J. K. Lof vers, cand. t. d. H. D. Donderdagavond 19 Juli 8 uur Ilerv. Zuster- kring te H.-hoef. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef voorm. HALF ELF Ds. van der Veen. FVANGELÏSATIE: 's Morgens half elf de heer Bosma. MARKTBERICHTEN SCHAGEN, 12 Juli 1928. Op de heden gehou den weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 17 Paarden 100 a 200 6 Stieren 200 a 350 2 Geldekoeien (mag.) 180 a 240 68 Gel dekoeicn (vette) 250 a 430 10 Kalfkoeien 220 a 320 62 Nucht. kalv. 10 a 20 40 Schap.-i. (magere) 20 a 25 211 Schapen (vette) 30 a 36 90 Lammeren 18 a 24 4 Bokken en gei ten 3 12 18 Varkens (mag.) 25 a 30 62 Varkens (vette) per Kg. 0.66 a 0.68 81 Biggen 12 a 16 44 Kippen 0.75 a 1,50 Hanen 0.10 a 1,25 74 Kg. Boter f 1,70 a 1,90 per K.G. EIERVEILING SCHAGEN, 12 Juni 1928. Aan voer 55032 Kipeieren. Prijs gewogen en ge schouwd 55-57 Kg. 5.20 a 5.60 58-60 Kg. 5.40 a 5.70 61-63 Kg. 5.70 a 5.90. Ongewogcn Bruin 5.50 a 6.00 Wit f 5 a 5.40 3824 Eendeieren 4.60 a 4.70. EIERVEILING HELDER, 12 Juli 1928. Aangevoerd 11063 Kipeieren. Prijs Bruin f 5.10 h 5.50 Wit 4.70 a 5.30 Aangevoerd 177 Eendeieren 4 a 4.20. ADVERTENTIëN. Telel, 22 BIH 1. Zij, die inlichtingen wenschen omtrent de Radio- distributie, worden, in verband er a.s, week aan het net wordt begonnen, verzocht zich tot ondergeteeken- de te wenden, daar men zich thans voordeelig kan laten aansluiten. De contributie bedraagt 50 ct. per week. a.s. Zondag kan men bij den eerst aan gesloten abonné «Jb. BRUUL de muziek erz- hooren, daar tusschen Bruul en de Kaasfabritk een luidspreker zal worden geplaatst. De ondernemer, Jannas J. Bosker, H.-ho.l Wi.rlngan. de nieuwste rultdeesins Flinke voorracd.all. klau- non en maten TIJS KORT Wieringen HEDEN ZONDAG 'n Wereldstad programma. HOOFDNUMMER het prachtwerk DE HELD VAN HE ZEE" groot drama, geweldig in opzet. Prachtige tafereelen, spannend in elke acte, een film die in alles boeit. LACHEN. LACHEN. LACHEN. BUITENLAND. DE HITTEGOLF. Een ei gebakken op het plaveisel I Te Patterson in New Jersey zei dezer dagen iemand, dat het warm genoeg was om eieren op het plaveisel te bakken. Een kruidenier wilde dadelijk de proef op de som nemen, brak een ei op straat stuk en.vier minuten later was het keurig gebakken DROEVIGE THUISKOMST. In een vlaag van waanzin heeft een vrouw van een bouwvakarbeider te Dresden een gaskraan opengezet. Toen 's avonds Iaat haar man thuis kwam vond hij tot zijn ontzetting zijn vrouw en zijn 16-jarige dochter dood op den grond liggen, terwijl een 10-jarige zoon bewusteloos en in le vensgevaarlijken toestand op een bank lag. LIEFDESDRAMA. Omdat hun ouders geen toestemming tot een huwelijk gaven heeft een jongmensch in 'n hotel in de Schlegelstrasse te Berlijn zijn meisje met messteken in den slaap gedood. Zelf is hij uit de 5e verdieping op de binnenplaats gesprongen en is op het plaveisel te pletter gevallen. PRACTISCHE WERKLOOSHEIDS BESTRIJDING. Eenigen tijd geleden is do oude Zweedsche glasfabriek van Arboge gesloten, tengevolge waar van een aantal glasblazers zonder werk kwamen. ^Teneinde hen niet werkloos te laten, is in den koningstuin, het park in liet hart van Stockholm een miniatuurglasblazerij opgericht, waar liet pu bliek tegen geringe betaling toegang had en het glasblazen kon gadeslaan. Deze .poging heeft een gunstig resultaat opgeleverd, daar de mini atuurglasblazerij in den tijd van 2 maanden door ongeveer 20.000 Stockholmers werd be zocht. Veel bezoekers deden bestellingen van glaswerk, welke bestellingen terstond werden uitg-evoerd. Ook de leden van de koninklijke fa milie brachten een bezoek aan de glasblazerij, wat zeer op prijs werd gesteld. De glasblazers lieten zich niet onbetuigd en hebben koning Gus taaf ter gelegenheid van zijn verjaardag, 3 do zijn wijnglazen, door hen zelf vervaardigd, ten geschenke aangeboden. Thans zullen in drie andere Zweedsche steden eveneens miniatuur- glasblazerijen werden gevestigd. Men stelt zich voor met de gelden, die op deze wijze worde verkregen, een nieuwe glasblazerij te Arboga te stichten, die dan door de werklieden zelf zal worden geëxploiteerd. BLOKKER. Aan de veilingsvereeniging „Op Hoop van Zegen" is de aanvoer van roode oes- sen begonnen. De eerste aanvoer werd verkocht voor 32 cent per pond. BOVENKARSPEL. De export van vroege aard appelen begint thans veel levendiger te worden. De Italiaansche invloed op de Duitsche markt is gelukkig sterk verminderd. Wel exporteert België tegenwoordig nogal naar onze Oostelijke naburen, doch in weerwil hervan kon onze aan voer regelmatig worden geplaatst. BEEMSTER. Toen Woensdagmorgen de 69- jarige heer J. Vendel bij den heer K. Visser aan den Rijperweg aan het hooien was, is hij zeer waarschijnlijk door hartverlamming getroffen en voorover te water gevallen. De inmiddels ge roepen arts kon slechts den dood constateeren. VEREENIGING VAN PETTEN EN ZIJPE. De vereeniging van de gemeente Petten met de gemeente Zijpe, die, ingevolge het laatst aan de Raden voorgelegde wetsontwerp van Gede puteerde Staten van Noord-Holland tot vereeni ging, met ingang van 1 Juli 1928 zou plaats vinden, is niet tot stand gekomen. Op welken datum thans de vereeniging van genoemde ge meenten zal plaats hebben is nog niet bekend reeds werd 1 Januari 1929 genoemd. Het is echter niet de eerste maal, dat plannen bij de* regeering eanhangig zijn om de gemeen te Petten om te heffen en bij een andere gemeen te te voegen. Reeds na de invoering van de Ge meentewet in 1851 werd een wetsontwerp aan den Raad voorgelegd, waarin het plan omschre ven stond om de gemeente Petten met de go meente Schoorl en een gedeelte van de Zijpe (Hazepolder) te vereenigen tot één gemeente. De ingezetenen waren er echter niet voor de ze vereeniging en zagen liever dat een vereeni ging met Zijpe tot stand kwam. In 1856 werd het wetsontwerp tot vereeniging van Petten met Schoorl en Hazepolder ingetrokken. Naai aanleiding daarvan besloot de raad van Petten in hetzelfde jaar te verzoeken om vereenigd te worden met Zijpe. ANNA PAULOWNA. SPOORBUURT. De Heer P. Winnubst van hier bleek de gelukkige eigenaar te zijn van lot 1215 van de gehouden verloting dor Fancy Fair ten bate van de Bewaarschool te Breezand en is dus in 't bezit gekomen van den Hoofdprijs een Heerenrijwiel.

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2