J. R. KEUSS TABAK JEANNE 19e Jaargang. Vrijdag 31 Augustus 1928 No. 69. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR IQ WIERINGEN EN OMSTREKEN ca 4 Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KBUSS Laat 125 - ALKMAAR. WIERINGER COURAfHTü UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELK EN DINSDAG en VRIJDAG.' ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hlppolytnshoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. een waarborg voor de kwaliteit. BINNENL. NIEUWS. AANBESTEDINGEN. De directeur-generaal der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed den bouw van een schutsluis in gewapend beton nabij de Haukes, met bij komende werken, ten behoeve van de indijking en droogmaking van de Wieringermeer. Het laagst was ingescreven door de Algemee- ne Beton Comp. te Den Haag, voor 520.300. DE DERDE ONTSNAPTE GEVAT). Kraayenhof bij Arnhem gearresteerd. Het was aan de Arnhemsche recherche be kend geworden, dat J. Kraayenhof, die uit de Scheveningsche gevangenis was ontsnapt, ziel- in de omgeving van Arnhem ophield. Zij is er in geslaagd de uitbreker Woensdagavond te arresteeren in een boerenwoning, waar hij on derdak had gevonden. Hij kende de bewoners van vroeger. voren had hij zich opgehouden te Ede, waar zijn vrouw woont, maar waar hij zich niet veilig achtte. Hij is daarom doorgetrokken naar Schaarsbergen, waar hij nu is gearres teerd. Sedert zijn ontsnapping heeft hij voortdu rend gezworven. Hij is in het Arnhemsche politiebureau op gesloten en zal naar Den Haag worden overge bracht, ten einde ter beschikking te worden ge steld van de Haagsche justitie. NOODLOTTIGE TWIST. Bij een huiselijke twist heeft een 51-jarige chauffeur, wonende aan de Toussaintkade te Leiden, die nogal eens misbruik maakt van sterken drank zijn 24-jarigcn zoon, die partij trok voor zijn moeder, met een mes een steek in de linkerzijde toegebracht. Levensgevaarlijk gewond is de zoon naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. De vader is in arrest ge steld. VERGIFTIGING In het gezin Vedder aan de Douwelerstraat FEUILLETON.. No. 94. Ja, het is waar, stamelde Jeanne te gelijke* tijd overstelpt van vreugde en van droefheid. Lucie is wel de dochter van Jeanne Fortier, de veroordeelde. Doch al is de moeder schuldig, is de dochter er dan verantwoordelijk voor Moet zij gestraft worden voor een fout, welke de ha re niet is Het zou edel en grootsch zijn om haar de hand te reiken wreed zijn om haar te verlaten Haar de hand reiken, riep de zoon van Ju les Labroue. God is mijn getuige dat ik het zoir willen, doch ik kan niet. Waarom niet vroeg Jeanne. Haar moeder heeft mijn vader vermoord, begrijp dat dan toch Ik begrijp het wel. Ja, het is afschuwelijk, zoo het waar is, doch is het waar Gijzelf, ik heb het u hooren zeggen en herhalen, gij gelooft dat de moeder onschuldig is. Ik heb het geloofd. Ik geloof het nog. Welnu dan De twijfel is geen zekerheid en mijn gedach te is geen bewijs. Zoo ik Jeanne Fortier zag, zou ik haar zeggen „Het menschelijk gerecht is niet onfeilbaar, en zijn dwalingen zijn talrijk. Gij zijl veroordeeld geweest, het is mogelijk, dat gij on schuldig waart. Bewijs mij uw onschuld, wees mijn gids te midden van de duisternissen, cn ik zal uw zaaa ter hand nemen, ik zal mijn leven besteden aan uw eerherstel. Ik zal het vooral doen voor uw dochter, die ik bemin In den loop van het proces beweerde Jeanne Fortier in haar bezit een brief gehad te hebben, geschreven door den meesterknecht Jacques Ga- raud, en bewijzende dat hij alleen de dader is van al de misdaden te Alfortville gepleegd. Het is die brief, welken wij tot eiken prijs moeten we- dervinden. Jeanne zou mij machtiging kunnen geven om hem op te zoeken, om het spoor te volgen van Jacques Garaud, die zonder twijfel nog leeft on der een valschen naam. Als ik dien man zou ge vonden hebben, ben ik er zeker van, hem het be wijs der onschuld van Jeanne Fortier te ontruk ken, doch tot dat oogenblik zal ik altijd twijfelen en de twijfel zal mij beletten mijn naam te geven aan de dochter der veroordeelde. Een oogenblik, terwijl zij Lucien hoorde spre- te Deventer hebben zich plotseling ernstige ziekteverschijnselen voorgedaan, die veel over eenkomst vertoonden met vergiftiging. Vier kinderen uit het gezin zijn daarvan het slacht offer geworden. Een 18-jarige jongen is reeds overleden, drie anderen zijn in ernstigen toe stand in het ziekenhuis opgenomen. GEMEENTERAAD van BARNEVELD. In de te Barneveld gehouden raadsvergade ring maakte de heer Veenendaal (Geref. Staats partij) er aanmerking op dat de voorzitter het raadsbesluit betreffende de sluiting der café's op Zondag, niet uitvoert. De voorzitter zeide aan vreemdelingen ont- fing te hebben verleend, en wanneer ingezete nen dien dag in een café niet ordelijk gedra gen, wordt hun de toegang voorgoed ontzegd en worden zij bovendien bekeurd. Meer kan hij niet doen zonder groote uitbreking derp oolitie De heer Venendaal bleef het betreuren dat een raadsbesluit niet werd uitgevoerd. De voorzitter noemde nu een vreemdeling hier op Zondag reeds een bijzonderheid, en wordt de verordening uitgevoerd, dan wordt hij hier dien dag een rariteit. STEEKMUGGEN. Jaarlijks met de warme dagen treedt ook de muggen- en vliegenplaag weer in. Van de mug gen zijn alleen de vrouwtjes de boosdoeners zij zijn in het bezit van een steekinstrumont, door hetwelk gifthoudend speeksel in de wonde terecht komt. De vrouwelijke mug heeft bloed- voedsel noodig om zich te kunnen voortplanten Voedert men vrouwelijke muggen met bloe sem-essence, het voedsel, waarvan de manne tjes leven, dan kunnen eij wel in leven blijven, maar zijn niet in staat, nakomelingschap voort te brengen. Onderzoekingen van Schaudinn hebben aangetoond,, dat de giftige uitwerking van het speeksel bij bepaalde muggensoorten tot stand komt, doordat een in de „voorraad- maag" gevormde chemische verbinding aan het speeksel wordt toegevoegd. De grootte van de muggen houdt geen verband met de kracht van hun steken er bestaat een soort muggen, die slechts 2 m.M. groot zijn, maar zij steken zoo intens dat men nog dagen lang jeuk be speurt. De gevreesde kriebelmug is .niet. vefil grooter, maar menschen en dieren vluchten voor deze muggen, omdat hun zeer pijnlijke ste ;ken, wanneer deze dieren in massa optreden zelfs doodelijk zijn. Onder de vliegen, die in den zomer optreden zijn er maar betrekkelijk weinig, die met ste kende mondwerktuigen zijn toegerust. De ge wone kamervlieg, hoeveel zouden zij ook op haar geweten heeft, behoort daar niet toe. Daar entegen kan een diertje, dat op de gewone huis- vlieg als twee druppels water gelijkt, zeer on aangenaam zijn, namelijk de kuitenprikker, die aldus genoemd wordt, enmdat hij zich bij voor- keur op de been en van menschen en dieren ken, wilde de ongelukkige moeder uitroepen - Maar Jeanne Fortier, dat ben ik Haar verstand weerhield haar dezen keer nog. Waartoe zou die beteekenis dienen Dat bewijs, waarvan Lucien sprak, die brief, zij dacht, dat hij verbrand was, wij weten het. Wat Jacques Garaud betreft, zoo hij waarlijk behouden door de vlammen gekomen was, wat was er van hem geworden Waar hem gezocht Waar hem gevonden Na één-en-twintig jaar, hij was misschien gestorven. Jeanne kon dus niets doen dan herhalen Ik ben onschuldig, ik zweer het. Waartoe kon dat dienen Vandaag, zoowel als op den dag van het von nis getuigde alles tegen haar. Dus is de arme Lucie veroordeeld, zeide zij met snikken in de stem. De schande der moeder zal het ongeluk der dochter zijn. Vandaag verla ten, zal zij morgen zonder twijfel vergeten zijn 't Is wel wreed en onrechtvaardig, doch ik doe u geen verwijten. Ik begrijp, dat gij uw vlekke- loozen naam niet verbinden met een onteerden naam. De wereld zou het mij niet vergeven, her nam Lucien. De wereld zou mij uitmaken vcor een ontaarden zoon. Door wie dan Degenen, die er belang bij hebben zich te wreken op Lucie en op mij. De millionnair Harmant en zijn dochter, nietwaar Zij hebben er u misschien mee be dreigd De vader heeft er mij mee bedreigd, 't is waar. En hij zou doen, zooals hij gezegd heeft. Die man wil, dat gij het leven zijner dochter wil red den. Daarom moet het kind van Jeanne Fortiei opgeofferd worden. Wat geeft hij daarom Zijn dochter voor alles Maar waarom hebt gij mij hier gebracht Is het om mij te gelasten aan Lu cie te zeggen, dat zij alleen aan haar moeder mag denken met haat en afschuw - Het is om u te verzoeken, haar te doen be grijpen, dat mijn eer een afgrond graaft tusschen ons. - En gij denkt, riep Jeanne driftig uit, gij denkt, dat ik aan Lucie zal zeggen, welk bloed in haar aderen vloeit Gij wilt, dat ik. bij de smar ten der verlatenheid, nog het brandmerk, nog de schande voeg O reken daarvoor niet op mij. mijnheer Lucien Nooit zal ik den moed daartoe hebben Moeder Lize, wij mogen nochthans aan Lu cie geen hoop laten, die haar later nog meer zou doen lijden. De brooddraagster kon haar snikken niet be- vastzuigt. Deze steekvlieg maakt het voorneme- lijk paarden en runderen zeer lastig, daar deze vlieg zeer van de warmte houdt, die men in de stallen aantreft. Beide geslachten zuigen bloed, maar de vrouwtjes zijn het gevaarlijkst. Gedu rende het warme jaargetijde zoeken zij om den anderen dag een slachtoffer; eerst in den herfst word hun behoefte aan voedsel minder. EEN HOLLENDE KOE. Een koe van de slagers L. en B. welke Dinsdag middag met nog eenige andere per veeboot aan den Veestal te Gouda werd aangevoerd, sloeg op hol. Eerst bij den spooroverweg aan den Ridder van Catsweg, slaagde een a&ent van politie er in het beest te gTijpen, zonder dat echter onge lukken waren veroorzaakt. Naar de werf van het cafe van den heer Mi- chaelis aan den Ridder van Catsweg geleid, werd het dier wederom erg onrustig. Het brak weer los en zwom een sloot over, om vervolgens de kweekerij van Luijerink en Kool op te ren nen. Verscheidene malen werd hier geprobeerd het beest dood te schieten, doch alle schoten misten hun doel. Zelfs kwam een kogel over grooten afstand terecht in de woning van den heer V. aan den R. van Catsweg, die in de voor kamer een dutje deed. De kogel, welke een ruit vernielde, is later door den heer V. gevonden. ^Tenslotte is het vrijheidslievende koebeest door een ambtenaar van het abattoir, den heer Hoek, met een schietmasker van het leven be roofd, nadat echter door een tweede koe er bij te halen de vluchteling eerst ecnigszins tot kalmte was gebracht. Het cadaver is overgebracht naar het Gemeen telijk Slachthuis. BIJEN OP HIJT HOOFD. De vorige week geraakte bij het vervoer van bijen te Made de bodem van een korf los, waar door het daarin huizende volk ging zwermen eri zich neerzette op het hoofd van den voerman, die geneeskundige hulp heeft moeten inroepen. HANDEN TE KORT IN HET GRON. LAND BOUW BEDRIJF. In Oosttelijk Groningen komt men tegenwoor dig heel wat handen tekort in het landbouwbe drijf, doordat zóóveel graan tegelijkertijd is ge rijpt. In de plaatselijke bladen komen tientallen advertenties voor, waarin zichters, bindsters, ja zelfs ook reeds aardappelrooiers en ploegers wor den gevraagd. Menschen, die nimmer in het landbouwbedrijf werkzaam waren, worden nu daarbij te werk giesteld. Dat zou niet noodig zijn, volgens een landbou wer, die midden in de practijk en als een zeer practisch man bekend staat. Overal in Oostelijk Groningen loopen thans ook reeds de stoom- en electrisch gedreven dorschmachines. EEN STiEVIGE KLEINE. Woensdagmorgen wilde een 4-wielig motorrij tuig, bestuurd door V. N. uit Schiedam, in de Ruiterstraat te Vlaardingen langs het trottoir achterrijden. De chauffeur zag niet, dat juist een anderhalfjarig kind van v. B. uit de Piet Hein- straat op het trottoir liep en daar afstapte, zoo dat de kleine onder de auto kwam en zoowel het achter- als voorwiel over het kind heengingen. Onmiddellijk werd de kleuter met dezelfde au to naar het Ziekenhuis gebracht, waar geconsta teerd word, dat het kind er goed was afgekomen, daar het slechts een onbeduidende wonde aan een der dijbeentjes had. GEVAREN VAN DEN WEG. Tie Muiden verloor een chauffeur plotseling het beheer over zijn stuur en reed een 6-tal fiet sers aan. Een dame werd ernstig gewond naar Amsterdam vervoerd, terwijl een heer een diepe snede over het been opliep. De anderen kwamen er met eenige schrammen af. De auto moest weg gesleept worden. ANNA PAULOWNA. dwingen. Zij snelde naar buiten, zonder dat Lucien haar kon weerhouden. Arme Lucie, mompelde hij, terwijl hij zich op een stoel liet nedervallen. Arm geliefd kind, waarom moet gij de dochter van Jeanne Fortier zijn HOOFDSTUK XXXIII. Na de woning van Lucien verlaten te hebben, liet Jeanne haar tranen den vrijen loop. Zij snelde de trap af, en liep de straten door met een vluggen en onregelmatigen tred, zij scheen als waanzinnig, en liep, op haar weg, de voetgangers tegen het lijf. Onophoudelijk en bijna hardop herhaalde zij deze woorden Mijn dochter..Lucie is mijn dochter. ik heb mijn dochter weergevonden. Langzamerhand deed de koele lucht haar op gewondenheid bedaren, de koorts, die haar bloed deed branden en haar slapen onstuimig kloppen, nam af. Gekomen tegenover het station van Havre, stapte zij in een rijtuig, om zich naar de quai de Bourbon te begeven. Dus, zeide zij bijzichve, God heeft mij ge bracht bij een mijner kinderen, bij Lucie Ik zag haar eiken dag, en zonder te weten waarom, beminde ik haar dagelijks meer en meer. Zij was gelukkig. Ik voelde mij gelukkig over haar geluk. En nu, op het oogenblik, dat ik ont dek, dat zij mijn dochter is, treft haar het onge luk Welk noodlot heeft dan gewild, dat zij haar liefde schonk aan den zoon van hem, dien men mij beschuldigt vermoord te hebben De schan de der misdaad, welke ik niet bedreven heb, het brandmerk der onrechtvaardige veroordeeling, welke ik ondergaan heb, komen op mijn kind neer En ik zal niets mogen zeggen aan den zoon van Jules Labroue Ik zal Lucie niet mogen toeroe pen Ik ben uw moederwant ik zou er aan stonds moeten bijvoegen Het is, omdat ik uw moeder ben, dat uw ver loofde u verlaat!.. Het is, omdat ik uw moe der ben, dat gij zult moeten lijden en weenen Ach, 't is verschrikkelijk. En ik ben het. die gekozen wordt om aan Lucie te zeggen Gij be mint en gij hebt uw gansche leven in die liefde gesteld welnu ruk die hopelooze liefde uit uw hart.. Dochter van een eerlooze moeder, moogt gij den naam van een eerlijk man niet dragen Zal ik ooit den moed hebber; zoo tot; RAAD Anna Paulowna jJ. Dinsdag. Het begon als 'n echte vergadering: midden in de zomervacantie. Er scheen weinig trek, want klokslag drie zijn nog niet velen onzer Po-lder- sche autoriteiten aanwezig, doch onder 't lezen der notulen komt er zoo nu en dan een binnen wippen, en toen de secretaris met 'n zuclrt van verlichting de slotzin van z'n pennevruchten las: „niemand meer 't woorrd verlangende"., was 't vroede gezelschap oompleet. Echter 't houdt nog al wat eer de laatkomers zich zóó hebben genesteld, dat werkelijk 'n heer lijk gevoel is op 't raadskussen te zetelen en zoo gingen de „mededeelingen" aan veler oor voorbij Alleen, een diepe rimpel in 't voorhoofd van Pa Koorn deed veronderstellen, dat hij over iets piekerde en zijn stem zeer zeker in vele ac- coorden door 't raadsheelal zouden weerklin ken, gedachtig als hij is aan het woord „Alleen wat wij voor onszelf gedaan hebben, sterft met ons. Wat wij voor anderen en de wereld gedaan hebben, blijft en is onsterfelijk En jawel, bij de welwillendheid van B. en W. om 'n si tukje grond te verkoopen tegen 70 cen ten per vierkante meter, bromt pa Koorn in zijn baart „Voorzichtigheid is de moeder der por- celeinkast"loopen we de zaak niet voor uit Is de goedkeuring tot het bouwen van de burgemeesterswoning van Ged. Staten er al?.... Voorzitter zet 'm zoowaar dadelijk schaak mat Ged. Staten hebben daarin niks te vertel len, alleen de raad wil van Burgemeester be halve 600 huur ook vergoeding voor de Cen trale verwarming vangen, en van die warmte betaling willen Ged. Staten niets wekten. Elasie, 't vaatje is nu aan 't rollen. Wethou der Stammes wil 't roer afwenden „Wat heeft de verkoop van grond nou met de bouwerij van haar te spreken Zoo> zij, na mij gehoord te heb ben, haar moeder ging vervloeken Neen, neen, ik zal haar dat niet zeggen, Lucien zal niet meer terugkeeren. Zij zal bedroefd zijn, maar ik zal haar niets zeggen. Zij zal wreed lijden, doch ik zal bij haar zijn om haar te troosten, om haar te verzorgen, om haar te genezen. Jeanne ging met groote haast de trap op. jToen zij boven op de laatste verdieping kwam en den sleutel zag steken op de dèur van Lucie's kamer, bleef de arme vrouw staan, door een he vige ontroering getroffen. Haar dochter was daar. Zij zou haar zien en haar omhelzen, doch zij moest zwijgen in haar tegenwoordigheid, zij moest voor haar Moeder Lize, de brooddraagster blijven Jeanne draaide den deurknop om en trad de kamer binnen. Lucie zat te werken. Zijt gij het, Moeder Lize zeide Lucie haar toelachend. Ja, ik ben het, liefste. Ik ben het, lief kind. Ik ben het, lieve dochter. De brooddraagster omhelsde het meisje teeder en voegde er bij Gij zijt uitgegaan, liefste Ja, ik ben bij madame Augustine mijn werk gaan brengen, maar ik heb er spijt van. Gij hebt er spijt van, lieve herhaalde Je> anne. Omdat Lucien gedurende mijn afwezigheid geweest is. De portierster heeft mij gezegd, dat hij er heel bedroefd uitzag. Zij zal zich dat ingebeeld hebben. Misschien. Maar zoo zij eens goed gezien had Moeder Lize, ik ben bang. Jeanne sidderde. Bang, lieve stamelde zij. Bang, waarom Sedert dezen morgen, sedert dat bezoek van mejuffrouw Harmant, heb ik sombere voorgevoe lens. Laat die voorgevoelens varen, lieve. Men mat zich den geest af met dingen, die geen re den van bestaan hebben. Men kwelt zichzelve voor niets. Gij moet verstrooiing zoeken. Als ge wilt, zal ik dezen avond bij u komen eten. Dat is een goede gedachte. Moeder Lize. Ik zal naar den winkel gaan en alles gereed maken. Jeanne omhelsde opnieuw haar dochter én ging naar den winkel bij zichzelve zeggend Arm lief kind Als zij de waarheid zal ken nen, wat zal zij lijden Einde tweede deel. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1